Aan het einde der Week De Paaschweek is telken jare dc week van de congressen en conferenties. Het Paaschcongres van de S.D.A.P. heeft niet zoo heel veel belangrijks opgeleverd: 't was in hoofdzaak wat „in- en uitpra ten" over ontwapening c.d. 't Belangrijk ste is nog de resolutie betreffende de sa menwerking tusschen S.D.A.P. en N.V.V., hoewel het nog niet duidelijk is of nu zooals Mr. Bonger gezegd heeft de S.D. A.P „onder de plak" van het N.V.V. komt of dat het N.V.V.. gelijk de toestand fei telijk reeds jaren lang was, de „bijwagen" van de S.D.A.P. blijft. Waarschijnlijk zal hier alles afhangen van de vraag, wie in elk dezer bewegingen de leiding hebben en blijft het een strijd om de macht tus schen de politieke partij en de vakbewe ging. Ook de Commun. Partij Holland heeft haar Paaschcongres gehad, doch geluk kig behoeft men daaraan gezien de wei nige aanhang waarover deze groep hier te lande beschikt niet veel beteekenis te hechten. De communistische beweging gaat in ons land te gronde aan onderlin ge twisten, al moeten wij tegenover de doorwerking der communistische begin selen op onze hoede zijn. Van de organisaties in onzen eigen kring die met 2den Paaschdag vergaderd hebben, noemen wij de jeugdverenigin gen, die hun provinciale afdeelingsverga- deringen hielden alsmede de Chr. Korf- balbond, welks bondsdag te Rotterdam is gehouden: voorts vergaderden in deze week de Unie „Een school met den Bij bel' en de Schoolraad voor de scholen met den Bijbel, de Chritselijk-Historische Unie, en ten slotte last not least de vereeniging van Predikanten van de Ge- ref. Kerken in Nederland. Het zal alzoo velen, die in de Christe lijke actie vooraanstaan, gegaan zijn als Paulus, die toen hij de broeders gezien had, daaruit krècht putte voor de verde re volvoering zijner taak. Ook in het buitenland zijn belangrijke samenkomsten gehouden, zoo b.v. de Zen- dingsconferentie te Jeruzalem. Terecht is opgemerkt, dat er sedert de dagen der apostelen wel geen samenkomst der Chr. Kerk is geweest gelijk deze, waarin ver tegenwoordigers van 51 landen en volken waren samengekomen om de uitbreiding van het Godsrijk op aarde te bespreken. Het samenbrengen van zoovelen met de ernstige bedoeling elkander beter te lee- ren verstaan en tot vruchtbaarder samen werking te geraken, was op zich zelf al een feit van beteekenis. Op den Olijfberg verkeerde men op voet van gelijkheid. Men had bij de maaitijden, en vooral ook iu de commissie-vergaderingen overvloe dige gelegenheid om met verschillende belangrijke persoonlijkheden in aanraking te komen en waardevolle gegevens om trent het zendingswerk van hen te verkrij gen. Dat verbreedde den gezichtskring, en men ging zijn eigen arbeidsveld zien als een onderdeel van het groote geheel. Te Dusseb" f had deze week het stich tingscongres van de Protestantsch-Chris- telijke arbeidersir.ternationale plaats. Het is een verblijdend verschijnsel, dat in den naoorlogschen tijd tusschen de verschil lende landen en volken weer nauwe be trekkingen voorden aangeknoopt, en dat ook de Christenen in dezen niet achter blijven. Van de verdere gebeurtenissen in de af- geloopen week noemen we het communis tisch complot in Japan, dat opnieuw de aandacht gevestigd heeft op het commu nistisch gevaar in het verre Oosten, de bomaanslag te Milaan, die tegen het le ven van den Italiaanschen koning gericht was, en enkele verkeersongelukken, zoo als de treinbotsing bij de Gare du Nord te Parijs en de noodlanding van het K.L. M.-vliegtuig, dat den dienst MalmöAm sterdam onderhoudt, welke laatste geluk kig zonder persoonlijke ingevallen is af- geloopen. Ook heeft na lange aarzeling de „Bre men" thans den „sprong over den Oce aan" gewaagd Volgens een jnist ontvangen telegram, heeft zij op een eiland, 700 K_M. van New Vork verwijderd, een noodlanding ge maakt. De tocht is alzoo bijna gelukt en heeft in ejk geval geen menschenlevens gekost. LUCHTVAART. DE OCEAANVLUCHT VAN DE „BREMEN". Om middernacht heerschte nog ab solute onzekerheid omtrent het lot Leidsche Penkrassen. Amice, Prof. Grosheide, want die is het on getwijfeld, wanneer hij in de Heraut schrijft met de onderteekening F. W. G., lVeeft me verleden week iets als heel ernstig bijgebracht, dat ik tot he den niet als een ernstige zaak be schouwd had. 't Was naar aanleiding van een con clusie, genomen ter zendingsconferen tie te Jeruzalem, dat hij zijn waar schuwenden vinger omhoog hief. Het ging niet om de resultaten te Jeruza lem bereikt, maar op de voor-conferen tie te Cairo in Egypte. Het ging er om een juiste houding aan te nemen te genover de cultuur der heidensche volkeren, die men voor Christus tracht te winnen. Zie, Amice, waar wij hier in kleinen kring zoo warm voelen voor de Zen ding (de Zendingsschool te Oegstgeest behoort immers tot ons terrein) daar is het noodig om dit vraagstuk wat nader te bezien. Er is een tijd geweest, dat de zen ding meende, de heidenen, die tot be keering kwamen te moeten onttrek ken aan hun eigen kring, ze af te zon deren tot een aparte gemeenschap. Vooral bij de bekeerlingen uit het Mohamedanisme had men naar onmid dellijk aansluiting bij het Mohame danisme zelf! De leer van den Profeet verdraagt zich niet met een andere leer; Allah is God en Mohammed is zijn profeet, daaraan is alles onderge schikt. Wat dus niet buigt voor den profeet, wordt uitgestooten. Men meende nu, dat men zich daar aan moest aanpassen. De Christenen moesten dan maar een afzonderlijke van het Duitsche vliegtuig ..Bremen", dat Donderdagmorgen oiii 5 uur 40 op het. lersche vliegveld Baldonnel niet de vliegers Koehl, von Ilünefeld en Fitzmaurice voor den vermelden tocht over den Atlantisclien Oceaan in de richting Oost-West gestart was. Het aanvankelijke bericht, dat het vliegtuig op Mitchellfield geland zou zijn. bleek in elk geval onjuist te zijn." Een bericht uit Emden over de aan komst in New-York bleek op een ver gissing te berusten. (Zie verder onder „Telegrammen"). DE VLIEGTOCHT VAN MEVROUW HEATH. Mussolini heeft mevrouw Heath, die in een licht vliegtuig vart Kaapstad naar Cairo is gevlogen, en haar tocht naar Londen voortzetten wil, een watervliegtuig aangeboden ter bege leiding over de Middellandsche Zee. Tegelijkertijd heeft luitenant Bentley, die met zijn bruid ook van Cairo naar Londen wil vliegen, mevrouw .Heath voorgesteld om samen den tocht voort te zetten. Bentley's vliegtuig behoeft echter nog enkele herstellingen. Mevrouw Heath heeft geantwoord, dat zij tot Maandagmorgen op haar landgenoot wil wachten, maar, als hij dan niet gereed zou zijn, het aanbod van Mussolini zou aanvaarden. DE NOODLANDING VAN DE TWEEMOTORIGE FOKKER. De eerste berichten van de minder gelukkige daling der tweemotorige Fokker H. N. A. E. E. van de K. L. M. luidden, dat beide motoren kort na el kander hadden gestopt. Het onderzoek, dat door den tech- nischen dienst is ingesteld, heeft uit gewezen, dat dit niet het geval is ge weest. Eén motor keef., dienst gewei gerd. Zooals bekend kan er op den tweeden motor worden doorgevlogen. Het toestel vermindert dan alleen wat hoogte. Dat is ook dien middag ge beurd met het toestel, dat door piloot Tepas bestuurd werd. Men had veel tegenwind; in verband met de weers gesteldheid kon men niet hoog vlie gen. Men had Schiphol kunnen halen, maar met eenig risico. En daarom besloot de piloot liever een noodlan ding te maken op een terrein, waar Geyssendorfer vroeger al eens een machine zonder averij had neergezet. Bij de daling werd het vliegtuig echter uit den oorspronkelijken koers getrok ken. Tepas heeft nog geprobeerd, met zijn motor den tegenvaller te herstel len. Op een vliegveld zou dit ook stel lig gelukt zijn. Maar op dit noodter- rein kwam men met obstakels in bot sing. Het gevolg is bekend. Het technisch onderzoek heeft de theorieën van Fokker bevestigd. Dat bij zooveel materieeie schade geen der inzittenden werd gewond, is een be wijs voor de goede constructie. Het is een principe van Fokker, om zooveel mogelijk de zware deelen buiten en los van de cabine te houden. Bij averij scheuren zij dan los van het toestel en schieten, los van alles, alleen me ters ver door. De romp van het toe stel blijft over en verliest, zoodra de zware stukken los zijn, spoedig vaart. Dat is ook bij Nigtevegt gebeurd, en daaraan is de goede afloop van de ze landing te danken. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. Voortgezet worden de algemeene be schouwingen over de Staatsbegroo- ting van 1928. De heer DE VOS VAN STEENWIJK (C. H.) stemt in met het financieel beleid van de regeering, dat verlich ting van den belastingdruk beoogt en dringt aan op vereenvoudiging van de staatsorganisatie. Spr. maakt be zwaar tegen de wijze, waarop het even redig kiesstelsel in de wet is uitge werkt. levensgemeenschap vormen, dan ble ven ze meteen bewaard voor terugval in het bijgeloof. Nu is allengs duidelijk geworden, dat dit toch de weg niet is. Integen deel, het Christendom, zal het de we reld overwinnen, moet zich in die we reld indringen, moet een zoutend zout zijn. Vandaar, dat de zendingsprac- tijk van de latere jaren ook niet meer gericht was op afzondering van de Christenen. Hier dreigen gevaren, Amice. Gevaren van tweeërlei aard, die ook Prof. Grosheide aangeeft. Aan de eene zijde het relativisme, dat van alles zegt, dat het slechts betrekkelijk is. Aan de andere zijde het Syncretisme, dat het veelgodendom eigenlijk aan hangt, of beter nog, uit eiken gods dienst het goede wil halen om zoodoen de een eenheid te krijgen. De Caïrosche resolutie, zoo zegt Prof. Grosheide, en ik volg hem hier, begint met te wijzen op het gevaar van het Syncretisme, dat op verschil lende zendingsvelden zich naar voren dringt. Uitnemend, zat men zeggen. Want was is Syncretisme? 't Syncre tisme is het eigenaardige verschijnsel, dat sinds de dagen van Alexander den Groote, door wiens veroveringen zulk een nauwe aanraking tusschen de Grie ken en het nabije Oosten tot stand kwam, op religieus terrein zich open baarde. Elk heidensch volk heeft zijn eigen goden en in verband daarmede zijn eigen eeredienst. zijn eigen mythen, zijn eigen godsdienstige gedachten. Maar wie zelf eenmaal meerdere go den heeft, kan er gemakkelijk enkele bijnemen of enkele laten vallen. Geen god immers is absoluut. En als de volken zich nauw met De lieer BLOMJOUS (B. K.), het rap port von de Staatscommissie betref lende de financieelo verhouding tus schen rijk cu gemeenten besprekende, bestrijdt de conclusie van dat rap port. dat de gemeentelijke autonomie op belastinggebied te ruim laat. In- plaats van liet persoonlijk inkomen, moet meer het onroerend en roerend goed in de gemeente de grondslag zijn voor de heffing, waardoor ook het forensen vraagstuk eerder wordt op gelost. De heer MENDELS (S. D.) bestrijdt de coalitie-denkbeelden en betwist het bestaan van gemeenschappelijke be ginselen der drie rechtsche partijen. Spr. wijdt de verminderde belang stelling van het parlement aan het geringere belang daarvan voor de bourgeoisie en de groeiende beteekenis er van voor de arbeidersklasse. Hij bestrijdt den heer Diepenhorst die van de sociaal democraten afzwe ring van de revolutie eischte, wat nimmer verwacht kan worden. Een revolutie is geen overtreding voor de wet, zelfs niet een massale overtreding, maar een breking van de wet. het vestigen van een geheel nieu we orde van zaken. De wijze, waarop de heer Diepenhorst over deze dingen sprak was niet een behandeling in grooten stijl. Er zijn tal van mogelijkheden voor het ontstaan van revolutionaire situ aties en in Duitschland heeft in zoo'n situatie het katholieke centrum zich zelfs op den bodem der revolutie ge steld. Bovendien, moet een anti-revo lutionair, de nakomeling van de Wa tergeuzen, rechtstreeks voortgekomen uit de revolutie, de revolutie bestrij den? En is juist de anti-revolutionair, niet slechts gehoorzaam aan het ge zag, zoolang het niet in strijd is met Gods Woord? Is dat niet Anti-revolu tionair met een voorbehoud? En de Katholieken in Mexico, treden zij niet, al of niet terecht, tegen het staatsge zag op? Men spreekt ook gaarne van land verraad, maar spr. herinnert er aan, dat men algemeen den sociaal-demo craten heeft verweten, telkens weer, dat zij niet sterk genoeg zijn geweest om den wereldoorlog te voorkomen. Hoe had dit anders gekund dan door massaal verzet, door landverraad? Maar als de sociaal democraten de norm stellen en het voornemen uit spreken die norm sanctie te verlee- nen door hun handelingen, dan zegt men: dat moogt gij niet! Men zal de sociaal democraten nu eenmaal moe ten nemen, zooals zij zijn. En wat praat men toch van landverraad? Is niet de Chr. Hist. Prof. Gerretson en zijn het niet tal van andere achtens waardige mannen, die het Vlaamsche activisme steunen, dat in België land verraad heet? Tenslqtte bestrijdt spr. de meenmg, dat de katholieken nooit met de soci aal democraten kunnen samengaan. Het buitenland bewijst, dat het an ders is. De heer WESTÉRDIJK (V. D.) be toogt, dat; indien het rapport der Staatscommissie inzake de financieele verhouding tusschen rijk en gemeen ten ongewijzigd wordt doorgevoerd, de plattelandsgemeenten daardoor ernstig zullen worden benadeeld. Er moet meer rekening gehouden worden met den financieelen toestand der ge meenten en de draagkracht der bevol king. De handelspolitiek besprekende, op pert spr. bezwaren tegen een onder handelingstarief dat de regeering be oogt Een actieve handelspolitiek kan niet de oplossing zijn der inderdaad groo te moeilijkheden, waarin de hooge ta riefmuren van andere landen ons brengen, want actieve handelspolitiek gaat altijd ten koste van een groot deel der bevolking en brengt ons in het net van het protectionisme. Onze handel en landbouw, nijverheid en scheepvaart moeten zich toeleggen op efficiency en expansie. Moge ons volk op den tweesprong den goeden weg elkander verbinden, kunnen ook de eerediensten met elkander verbonden worden, kunnen goden van het eene volk vereenzelvigd worden met die van een ander en daardoor mythen van den eenen god op den anderen worden overgedragen, kunnen de go den worden overgenomen, kan om zoo te zeggen een algemeen internationale godsdienstige stemming naar voren komen. Zoo is het geschied voor den aan vang onzer jaartelling. Datzelfde verschijnsel heeft zich ook in onzen tijd geopenbaard. Of eigen lijk mogen wij het zoo niet zeggen. Want het verschijnsel is wel uiter lijk hetzelfde, althans ongeve,er het zelfde, maar in wezen is het iets ge heel anders. Want wat is er in de laatste tijden geschied? De godsdiensten van tal van heiden sche volken zijn op 't nauwkeurigst bestudeerd. En niet alleen de godsdiensten dier volken, ook hun, daarmee dikwijls in nauw verband staande kunstuitingen. Dat alles is geschied door geleerden, die zelf soms elke religie hadden ver loren. Het gevolg was, dat men eerbied kreeg voor de religie der volken en niet het minst voor hun kunst. Wat is dat alles schoon. Laat dien volken hun religie, zoo roept men uit, laat de Zending de handen thuis houden, want wat brengt zij den volken? Kan de Zending de kunst in stand houden, die nu bestaat? Immers neen! Kan zij er iets voor in de plaats stellen? No? veel minder. Zoo moet het wel gaan. Wie zelf oin den godsdienst zich eigenlijk niet be kommert, kan gerust den heidenschen kiezen cn weerstand bieden aan de verleidingen van actieve handelspoli tiek. De vergadering wordt te 3.35 uur verdaagd tot Dinsdag 2 uur. PREDIKBEURTEN. LEIDEN. Geref. Kerk in HersUi-ld Verband: Ge bouw „Prediker', Janvossensteeg, v.m. io en 's avonds 6 uur ide heer L. Nieuw- poort van Haarlem. AARLANDERVEEN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 en n.m Ó.30 uur Ds. Klomp. Geref. Kerk v.m. 9.30 en 's avonds j.30 uur Ds. Moolhuizen. Chr. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 0.30 .uur Preeklezen. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 6.30 uur Ds. Vlasblom. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en 's avonds 5.30 uur Ds. v. Heiningen. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk: vjn. 10 uur Ds. Lekkerkerker. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: n.m. 6 uur Ds. Luu ring van Hazerswoude. Bed. H. A. Geb. „Salvatori": v.m. 9.30 uur de> lieer de Jonge. Geref. Kerk: V.m. 10 en n.m. 6 uifr, Ds. Petersen. Evangelisatie Dwars-Nieuwstr.: van. 9.30 uur Leeskerk. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. A B. te Winkel van 's-Gravenhage. Coll. voor het Leerstoelfonds der Conf. Ver •eeniging. Nam. 6.30 uur de heer W. G de Jonge te Boskoop. Gerei Kerk: v.m. 9.30 en 's avonds 6.30 uur Ds. Gispen. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en n.m 5 uur Ds. Grolle. Nam. Tabernakel VI. Geref. Kerk: v.nf. 10 eu n.m. uur Ds. van Herksen. Chr. Geref. Gem.: v.m. 10 en n.m. 5 uur Leesdienst. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 en 's avonds 6 uur Ds. Bollee. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Metering. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Ingwersen. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 uur Ds. Ljngbeek te Den IJaag en n.m. 6.30 uui Dr. Jacobs te Hoogmaae. Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6.30 jut Ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Ker-i: v.m. 10 uur Ds Mondt en 's avonds 6.30 uur de heer De Bruin van Bodegraven. Geref. Kerkv.m. 9.30 en 's avonds 6.30 uur Ds. N. H. Koers van Noord wijk aan Zee. LISSE. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. v. Leeuwen en n.m. 5 uur Ds. J. G. Lek kerkerker van Bennebroek. Geref. Kerk: v.m. 9.30 uur Ds. H. Thomas van Leiden en n.m. 4 uur Dz Buys. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: n.m. 2 uur Ds. Keiler. Geref. Kerk: v.m. 10 uur Ds. D. Lig- ter van Nieuwerbrug en 's avonds 6.30 uur Preeklezen. NIEUWVEEN. Ned. Herv. Evangelisatie v.m. 9.30 en 's avonds 6.30 uur de heer de Jong. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Dr. J. J Woldendorp te Warmond en n.m. 5 uur Ds. A. D. Meeter van Leiden. of Mohamedaansche volken hun re ligie laten en zal dat te eerder doen, als hij eerbied heeft voor een kunst, die op die religies is gebaseerd. Natuurlijk beteekent dit standpunt de overbodigverklaring van elke Zen ding. En het zou dan ook voor de zen ding zoo gevaarlijk nog niet zijn, ware het niet, dat het aansluiting vond in den kring der Zendingsarbeiders. Niet natuurlijk in dien zin, dat men ook de Zending min of meer overbodig zou gaan achten, Maar er is iets anders. In Christelijke kringen drong sterk een soort relativisme oor. Het relati visme, dat bezig is de wereld te ver overen, dat nooit neen durft zeggen, nooit onjuist durft noemen. Het relativisme heeft ook zijn over winningen behaald in den Christelijken godsdienst. Men is niet zoo heel zeker van eigen standpunt. Men heeft toch altijd maar een deel van de waarheid, een ander beginsel heeft ook nog wel iets goeds. Wees beleefd en bescheiden Dit relativisme ontmoet het ver schijnsel van godsdienst en kunst- waardeering, waarvan we boven spra ken. En het gevolg is een totaal ande re houding ook in Zendingskringen te genover de heidensche religies. Men aarzelt om ze-absoluut verkeerd te noemen. Er is ook wel iets goeds in, althans iets, dat te waardeeren is. Dat is het Syncretisme, waarop de uitspraak doelde van de Conferentie te Cairo. Verzet daartegen is dus alleszins prijzenswaardig. En voor zoover de conferentie dat deed, heeft ze recht op onze waardeering. Maar hoe heeft ze het gedaan? Hier heeft ze ons teleur gesteld. Het courantenverslag vermeldt, dat Geref. Kerk: v.m. 10 en n.Üi. 5 Ds. J. D. Speelman te Nier,wc.u. NOORD V/IJK BINK EX Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur L'v n Haaf te n. Geref. Kerk: v.m. 10 cn n.m 5 u u Ds. W. Bouwman van Leiden. NOORD WIJKEREOUT. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. Hofstede. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 u r Ds. W. J. Keller van Nieuwkoop. Geref. Kerk: v.m. 9.30 uur Ds. Wientjes van Oudshoom en 's avond- 6.30 uur Preeklezen. OEGSTGEEST. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5.30 uur Ds. Schilder. 's Morgens H. A. en n.m. Dankz. OUDEWETERING. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 uur Ds. Sididré; n.m. geen Dienst. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 2.30 uur Ds. Brouwer. SASSENHEIM. Gerei. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 5 uur Ds. Boerjinga. VOORSOHOTEN Herv. Kerk. v.m. 10 en n.m. 5 uur, Ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Dr. Wielenga. Geref. Gem.: n.m. 5 uur, in 't Am bachtshuis, Preeklezen. WASSENAAR. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. Verbuigt, Em.-Pred. te Leiden, Bed. H. Doop. Nam. geen opgaaf ontvangen. Kievitskerk: v.m. 10 uur Ds. Grave inever van 's-Gravenhage. Geref. Kerk: v.m. 10 en rum. 5 uur Ds. v. d. Heyden, Em.-Pred. alhier. Bed. H. Avondmaal WOUBRUGOE. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 uur Ds. Lijsen en 's avonds 6.39 uur die Eerw heer J. den puden. Gerei Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 6.30 uur Ds. Nauta. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 uur Ds W. de Lange van Woerden. Geref- Kerk: v.m. 9.30 en 'savoods 6.30 uur Dr. Ubbink. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Van de agenda voor de vergadering van den Raad dezer gemeente op Maan dag 16 April 1928, des namiddags te 7 uur, vervalt punt 19. ALKEMADE. Burg. Stand. Geboren: Clazina Hen- drica, dv. H. Bouwmeester en A. Spring in 't Veld; Franciscus Johannes, zv. N. Verhaar en A. Kouwenhoven; Christianus Antonius, zv. G. J. de Jong en W. H. van Herpen; Margaretha Curina, dv. P. L. Straathof en M. A. M. Verkley; Joseph Marinus, zv. G. J. Pouw en C. Olyerhoelc. Ondertrouwd: Johannes Godefridus van der Poel, jm. 25 j. en Petronella Theodora Heemskerk, jd. 25 j.; Jacobus Simon Pen- nings, jm. 27 j. en Sophir. Wilhelmina Straathof, jd. 22 j. HAZERSWOUDE. Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 17 April 1928, des voormid dags te 10 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling vermenigvuldigingscijfer der plaatselijke inkomstenbelasting 1928 —1929. 3. Voorstel i.z. overdracht aan de Pro vincie in eigendom beheer en onderhoud, op nader vast te stellen datum van de weg HazerswoudeBoskoop en Zegwaard Hazerswoude-Rijndijk, voor zoover Ha zerswoude aangaat. 4. Machtiging tot benoeming van een deskundig adviseur in verband met voor stellen tot electrificatie dezer gemeente. 5. Aankoop van een perceeltje grond bij de Gemeenewegsbrug. volgens de samenkomst in Egypte de Zending de boodschap heeft te bren gen van Hem, die kwam om zondaren te zoeken en zalig te maken. Goed, zal men zeggen. Maar wat is die bood schap? We lezen: De beslissende fac toren zijn: God, Die Zich in Christus als Vader geopenbaard heeft; het ge loof, waardoor de mensch met Hem in gemeenschap treedt en het aandrin gen op persoonlijke bekeering. Dat ziet er al heel slap uit! Het doet meer denken aan de gedachten van den Duitschen geleerde Harnack, dan aan de aloude belijdenis van het Pro testantisme. Alle dingen hebben nu eenmaal hun eigenaardige plaats. Prof. Grosheide doelt hier op de noodzakelijkheid van het zondebesef als verdoemlijkheid voor God, waar van alleen een Goddelijk Zaligmaker ons kon redden. Hier. moet dus ook uitkomen, dat Christus is de Zone Gods en dat komt niet uit. Integendeel de vrees is gerechtvaardigd, dat Chris tus hier wordt voorgesteld als de groote weldoener, het groote voor-, beeld, maar niet als Gods Zoon. Zie, Amice, toen ik dat las, ging mijn oog open voor het groote probleem, dat zich daarmede in de Zending open baart. Wat een moeilijkheden zijn hier te overwinnen, maar ook, wat een verantwoordelijkheid voor ons als Zendingdrijvende Kerken, als Chris tennatie om die Zending te steunen. Ik meen, dat het ook voor onze stad en omgeving noodig is om het pro bleem te stellen. Dat noopt ons tot studie. Die studie beveel ik met nadruk aa 1 VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6