DAG-AGENDA. Dinsdag 17 April, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Laatste concert door de Haarl. Orkest-Vereeniging. De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden zal worden waargenomen door de doctoren de Graaff, Jasperse, Poortman, Timmermans. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Vatekamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 10 tot en met Zondag 15 April a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 128. Telefoon 594. RECLAME SPLINTER HET SPECIALE HUISKAMER-KARPET „WILTON" 2 Mtr. x 3 Mtr. f 79.50. bekend persoon bezig met het afdraai en van koperen kranen. Toen de bewaker hem om ophelde ring vroeg, vertelde hij, dat hij van der Berg heette en in opdracht han delde van 'n zekeren mijnheer Schoor. De bewaker noteerde deze namen, maar liet de man, die plotseling weg wilde, gaan, met het gevolg dat de politie thans nog naar hem zoekt, want natuurlijk was zijn verhaal ge heel gefingeerd. BINNENLAND. SIR AUSTIN CHAMBERLAIN IN NEDERLAND. De Engelsche minister van buiten- landsche zaken. Sir Austin Chamber lain, is gisterochtend vroeg met zijn echtgenoote, zoon en dochter te Hoek van Holland aangekomen voor een verblijf van ongeveer 10 dagen in Ne derland, ter bezichtiging van de bloe menvelden en het brengen van be zoeken aan eenige bezienswaardighe den. De familie heeft een uitstekenden overtocht gehad. Namens den Amerikaanschen ge zant, den heer Tobin, ten wiens huize de familie Chamberlain tijdens haar verblijf in Holland logeert^ werd de Minister en zijn gezin verwelkomd door den eersten secretaris der Ame- rikaansche legatie, den heer R. Henry Norweb. Nadat de heer Chamberlain enkele woorden gewisseld had met journa listen en foto's genomen waren, werd in auto's naar Den Haag gereden waar de familie omstreeks negen uur de woning van den Amerikaanschen ge zant in het Lange Voorhout bereikte. Gistermiddag nam de familie Cham berlain deel aan een noenmaal ten huize van den Britschen gezant, graaf Granville, en gravin Granville. Na afloop daarvan werd een bezoek gebracht aan het koninklijk khbinet van schilderijen Het Mauritsbuis. Daarna had een thé plaats ten hui ze van den gastheer der familie Cham berlain, den Amerikaanschen gezant den heer Tobin. Minister Beelaerts van Blokland gaf in hotel "cles Indes een gastmaal ter eere van Sir Austin en Lady Cham berlain. Hare Majesteit de Koningin zal he denavond ten Koninklijken Paleize aan het Noordeinde te 's Gravenhage een diner aanbieden aan den Engel- schen minister van buitenlandsche za ken, Sir Austin Chamberlain en Lady Chamberlain, waaraan ook Prinses Juliana zal deelnemen. HULDIGING. Bij de a.s. huldiging op 23 April van den afgetreden gouverneur van Suriname, baron van Heemstra, van wege oud-ambtenaren en personen, die tijdens het gouverneurschap van den heer van Heemstra een reis naar Suriname gemaakt hebben, zal zich het hoofdbestuur van het Algemeen Nederlandsch Verbond met een eigen huldiging aansluiten. Jhr. Mr. J. L. W. C. von Weiier, on der-voorzitter van het hoofdbestuur, tevens afgevaardigde voor Suriname in dat bestuur, en Mr. B. de Gaay Fortman, algemeen secretaris, zullen dien dag het hoofdbestuur vertegen woordigen. DE NIEUWE TREIN BELGIë—NEDERLAND. De Nederlandsche Kamer van Koop handel te Brussel deelt in haar maan- delijksch bulletin mee, dat de nieuwe trein, die met ingang van 15 Mei a.s. Brussel om 19.15 zal verlaten met be stemming naar Nederland, te Roosen daal* aansluiting zal geven met den trein voor de richting Vlissingen (Roosendaal aankomst 21.06, vertrek 22.26). Naar de richting Breda kon geen aansluiting worden verkregen daar men niet voldoende verkeer ver wachtte om daarvoor een nieuwen trein in te leggen. AUTOBUSDIENSTEN IN ZUID HOLLAND. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben op verzoek van J. de Wit te Zeg veld ingetrokken de aan dezen ver leende vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Nieuwkoop-Noorden langs het Woer- densche Verlaat, Oudendam naar Woerden (Station) en omgekeerd, voor zooveel de in Zuid-Holland gelegen ge meenten betreft. Ged. Staten hebben van A. van Rooi jen fc Woerden en A. Th. Vor- voorn te Lopik voor zooveel de in Holland gelegen gemeenten betreft, vergunning verleend voor een autobus dienst van Nieuwkoop-Noorden langs liet Woerdensche Verlaat, Oudendam, Kamerik naar Woerden (station) en omgekeerd (des Zondags geen dienst). Aan J. Langbroek en H. Goudberg te Alphen aan den Rijn (autobus-on derneming A. D. W. A. L. te Wou- brugge) werd verguitning verleend voor een autobusdienst van Alphen a. d. Rijn (Heerenweg) over Koudekerk en Leiderdorp naar Leiden, Turfmarkt en omgekeerd (des Zondags geen dienst. HET POKKENBRIEFJE TE TER HEYDE. Op de vragen van den heer Kersten, betreffende een door Burgemeester en wethouders van Monster tot de bevol king gerichte bekendmaking inzake de aanmelding van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere school te Ter Heyde, onder overlegging van 't vac cinebriefje, heeft de minister van Ar beid, Handel en Nijverheid het vol gende geantwoord: Inderdaad hebben burgemeester en wethouders van Monster tot de bevol king 'n bekendmaking gericht, als in de eerste vraag wordt aangegeven, en zulks met het oog op de naleving van het Kon. Besl. van 29 Febr. 1912 (Stbl. no. 97). Ondergeteekende is intusschen van meening, dat de vorm van deze kennisgeving niet juist is, omdat zij bij de bevolking den indruk moet wek ken, dat plaatsing op de school zonder overlegging van een vaccinebewijs niet mogelijk is. Het betrokken gemeentebestuur is verzocht, er zorg voor te dragen, dat voor dergelijke bekendmakingen, in dien noodig, zoolang de zijdelingsche vaccinatiedwang is opgeschort, een zoodanige vorm wordt gekozen, dat bij de bevolking geen misverstand kan ontstaan. VISSCHERIJ OP DE ZUID-HOLLANDSCHE STROOMEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft, met afwij king, in zoover van het voorgeschre- vene in artikel 6, letter h, en artikel 8, letter e, van het Zuid-Hollandsche Stroomem-Visscherij-Reglement, be paald: a. dat van 23 April tot 31 Mei 1928 in de Zuid Hollandsche Stroomen met de gebbe mag worden gevischt; b. tot 23 April 1928 voor de Zuid- Hollandsche stroomen voor de gebbe geen kleinste maaswijdte wordt vast gesteld. Voorts, dat in de Zuid-Hollandsche stroomen mag worden gevischt met botzetnetten, waarvan de maaswijdte ten minste 80 m.M. bedraagt. BOND VAN EXPLOITANTEN VAN RADIO-CENTRALES. Donderdagmiddag werd door een vijftigtal exploitanten van Radio-cen trales in „Krasnapolsky" te Amster dam de Bond van Exploitanten van Radio^Centrales in Nederland opge richt. De geanimeerde vergadering droeg het voorloopig bestuur op, de Koninklijke goedkeuring aan te vra gen op de statuten. Het bestuur zal onmiddellijk zijn actie beginnen en die stappen doen, welke in het belang van den bond noodig zullen blijken DE RUDOLPHSTICHTING. Woensdag had te Utrecht de verga dering plaats van het Suppletiefonds „De Glindhorst", onder leiding van den heer W. Korvinus. Besloten werd het saldo der kas gedeeltelijk aan de Rudolphstichting. gedeeltelijk aan 'n nieuw op te irchten Suppletiefonds af te dragen en de werkzaamheid van dit Suppletiefonds te beëindigen. In de moeilijke jaren van „De Glind horst" heeft het Suppletiefonds be langrijke diensten bewezen, en veel steun van de diaconieën der Geref. Kerken ontvangen. Onder leiding van den Voorzitter, van „De Rudolphstichting", den heer J. J. C. van Dijk, werd door de aanwe zige Diaconieën thans tot oprichting van een Suppletiefonds „De Rudolph stichting" besloten, met het beperkte doel, bijstand aan diaconieën der Ge ref. Kerken te verleenen in de ver- pleegkosten van de aan hun zorg toe vertrouwde jeugdige personen, die in de Rudolphstichting worden ver pleegd. Tot bestuursleden werden ge kozen de heeren W. Korvinus, Haar lem J. Reinink, Harderwijk, W. Zvvart- senberg, Groningen; W. J. Jungerius, Delfshaven en W. Boot, te Delft. De diaconieën der Geref. Kerken zul len worden uitgenoodigd, dit Supple tiefonds te steunen. Nadat de voorzitter nog eenige mede- deelingen had gedaan over de Rudolph stichting, sloot hij de vergadering. BUITENLAND HET ANTI-OORLOGSVERDRAG. Een Fransch voorstel. Frankrijk, terwijl het den stap der Ver. Staten goedkeurt, die te Londen, Berlijn, Rome en Tokio een voorstel hebben inge diend voor een enkel meerzijdig verdrag, dat d9 onderteekenaars verplicht niet tot een oorlog over te gaan, deelde aan de 4 mogendheden mee, dat het voornemens is hun een Fransch ontwerp voor t«- leggen en hen dus verzoekt hun besluit uit te 6tellen. Men gelooft te Parijs, dat het Fransche pact de reserves herhalen zal die in de nota aan Kellogg vervat zijn, n.l. dat hel verdrag niet zal raken aan de vroegere verbintenissen van de Fransche regee ring, dat alle mogendheden, welke onder ling conflicten kunnen hebben het moe ten onderteekenen, dat het afzien van den oorlog he. recht van wettige zelfverdedi ging niet zal uitsluiten en dat, wanneer één der onderteekenaars zijn woord breekt, de anderen -van hun belofte ontsla gen zullen zijn tegenover den overtreder. DE BOMAANSLAG TB MILAAN. Anarchisten de daders? Uit Milaan wordt gemeld, dat de vei ligheidspolitie j.l. Woensdag een allonie men brief had ontvangen, waarin werd aangekondigd, dat een anarchistische groep een schrikkelijken aanslag had voorbereid. Fr werden grondige voorzorgs maatregelen genomen, doch de aanslag was met zulk een handigheid in elkaar gez^t, dat hij niet door de maatregelen kon worden verhinderd. De politie heeft tot dusver reeds 200 anarchisten in verband met den misluk ten aanslag op den Italiaanschen koning gearresteerd. Onder de gearresteerden bevindt zich o.a. een anarchist die indertijd wegens deelneming aan den aanslag in het Diana- theater te Milaan tot vijf jaar tuchthuis straf is veroordeeld. De indruk te Moskou. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de aanslag op den koning van Italië in Moskousche kringen diepen indruk ge maakt. Men twijfelt er niet aan, dat de aanslag het werk is van anarchisten, die door vermoording van den koning het fascistische regiem wilden fnuiken. Deze poging tot moord had onnoemelijk groo- ten invloed op het binnenlandsche poli tieke leven van Italië kunnen hebben. Op bet oogenblik, waarop het bericht van den bomaanslag te Moskou ontvangen werd, bevond de Italiaansche ambassa deur zich juist bij Tsjitsjerin. Deze bracht heni uit naam van de Sovjet-regeering zijn gelukwenschen met het mislukken van de misdaad over. DE VERMEENDE AANSLAG OP MUSSOLINI. Een vreemd verhaal. Tegenover de tegenspraak uit Rome dat er een aanslag zou zijn gepleegd op Mus solini, meldt het „Ber.ier Tageblatt", dat het bericht tot Donderdag geheim gehou den moest worden, terwijl de aanslag zelf reeds Zaterdag j.l. zou hebben plaats ge had. Op dezen dag ging Mussolini met den trein naar zijn in de nabijheid van Milaan gelegen landgoed. Bij een brug hadden de samenzweerders dynamiet gelegd om de brug bij het passeeren van den trein in de lucht te doen vliegen. De trein, waar in Mussolini zich bevond, kon of door verraad of door andere oorzaken tijdig gestopt worden en de aanslag verhinderd. Ter plaatse hebben verschillende arres taties plaats gehad. De verantwoordelijkheid voor dit bericht laten wij aan het „Berner Tageblatt". De dader gearresteerd. Volgens een bericht van het Transal- pine-agentschap uit Rome is de politie er in geslaagd, den dader van den bomaan slag te Milaan te arresteeren. Aanvankelijk trachtte hij te ontkomen, doch later zou hij een bekentenis hebben afgelegd. EEN KOUDEGOLF IN POLEN. Momenteel heerscht boven Polen een koudegolf. Te Warschau en in Zuid-Polen is 35 centimeter sneeuw gevallen. Te War schau heerschte hedenmorgen een koude van 8 graden onder nul. KORTE BERICHTEN. Amerika heeft Engeland, Duitschland Italië en Japan uitgenoodigd, deel te ne men aan de onderhandelingen inzake een verdrag tegen den oorlog. Het aantal slachtoffers van den bom aanslag te Milaan is tot 23 gestegen. Naar uit Dresden gemeld wordt, is de uitsluiting der Saksische metaalbewer kers niet geheel doorgevoerd. In een groot aantal bedrijven werd de uitsluiting nog niet aangekondigd of wel uitgesteld. De Beiersche minister voor sociale aangelegenheden heeft gisteren de arbi trale uitspraak in het loongeschil in de textiel-industrie van Zuid-Beieren, welke door de werkgevers van de hand was gewezen, bindend verklaard. Van 1 Mei af zal de beroemde „flying Scotsman" den afstand Londen-Edinburgh zonder stoppen afleggen. De London Northwestern Railway zal hiermede een record voor den langsten non-stop trein- afstand op haar naam vestigen. Het tra ject London-Edinburgh bedraagt namelijk 630 K.M. die in 81/4 uur worden afgelegd. Blijkens officieele gegevens bedroeg 'het aantal werkloozen in Engeland op 2 dezer 1.041.900 hetgeen 8055 meer is dan een week geleden. In vergelijking met het vorige jaar bedroeg het aantal werkloo zen op 2 dezer 31.859 minder. Na de vermoording van den Perzi- schen minister van Openbare Werken door Loeren heeft de Perzische regeering besloten onmiddellijk een straf-expeditie naar Loeristan te zenden, onder persoon lijke leiding van den sjah, die een tijde lijk regent heeft benoemd. RECLAME HAARLEMMERSTR-. GEMENGD NIEUWS. Kind verbrand. Een meisje van den landbouwer Stolbers in Bornerbroek, dat Maandag spelende bij de overblijfselen van een Paaschvuur, door wegvliegende vonken in brand geraakte, is aan de ge volgen van de opgeloopen brandwonden in het R.K. Ziekenhuis te Almelo over leden. Jongentje overreden. Donderdagmid dag is in de Waldorpstraat te 's-Graven- hage een droevig ongeluk gebeurd. Éen 11-jéUrig jongentje, W. G. E. ge naamd, en wonende aan den Rijswijksche weg, speelde met eenige vriendjes op de straat. Bij het spelen heeft hij waarschijn lijk niet voldoende gelet op het verkeer, met het gevolg, dat een vrachtauto, be stuurd door den chauffeur van R., het ventje aanreed. Een der wielen van den auto ging over zijn lichaam, zoodat hij zware inwendige kneuzingen bekwam. In ernstigen toe stand werd de jongen door den Genees kundigen Dienst naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij korten tijd na zijn opne ming overleed. Voor zoover uit het politie-onderzoek is gebleken, treft den chauffeur van den vrachtauto geen schuld. Twee politieagenten geschorst. Dezer dagen constateerde te Hilversum een in gezetene, dat een hem onbekende man zich op verdachte wijze bij zijn terrein ophield. Aan twee per rijwiel surveilleerende agenten werd assistentie verzocht, althans werd gevraagd, een onderzoek naar den verdachten persoon in te stellen, zulks met het oog op de vele inbraken. Beide agenten weigerden echter, naar de Gooi- en Eeml. meldt, hieraan te vol doen, zeggende, dat zij hun voorgeschre ven ronde hadden te volbrengen. Bedoelde ingezetene begaf zich hierna naar het hoofdbereau van politie, waar hij aangifte deed en tevens het optreden der beide agenten ter sprake bracht. Ten einde te ontdekken welke agenten dit waren, liet de commissaris het gehee- le corps eene verklaring teekenen, waarin ieder met zijn handteekening bevestigde, dat hij de gevraagde assistentie niet gewei gerd had. Dit stuk werd door allen, zonder uit zondering of voorbehoud, geteekend. De aankomst van Sir Austen Chamberlain te Hoek van Holland; van voren naar achter: Mevr. Chamberlain, Sir Austen Chamberlain, diens dochter en Om de nalatige beambten toch te ont dekken verzocht de commissaris den be- wusten ingezetene de beide agenten uit het corps aan te wijzen, waaraan deze vol deed. Met het oog op het ernstige dezer han delingen zijn beide agenten door den com missaris in hun functie geschorst. Thans moet door den burgemeester wor den beslist of deze beambten kunnen wor den gehandhaafd. Branden. Te Blerick brandde een schuur, toebehoorend aan den heer H. in de Nieuwborgstraat geheel af. Verzeke ring dekt de schade. Te Haelen zijn huis, schuur en stal ling van den landbouwer P. Ververs af gebrand. Verzekering dekt de schade. Het drama le Venlo. Op het te Venlo, in de Genooier bosschen gevonden lijk, van een 63-jarigen arbeider werd een briefje gevonden van den volgenden in houd: „Ik wordt gearesteert en dat kon mijn niet bevallen ik heb geen schuld". De man heeft ongetwijfeld gehandeld' uit angst, omdat hij door de politie ge zocht werd. Vermist. Te Kampen wordt vermist het 7-jarig zoontje van den liter H. Door ten aldaar. Men vreest, dat het knaapje een ongeluk is overkomen. Malversaties. Ter gemeentesecretarie van Meppel. waar onlangs reeds eenige gevallen van verduistering zijn ontdekt, is men thans een nieuw geval op het spoor gekomen, meldt de ..Zwolsche Crt." Het betreft thans een bedrag van ruim 12.000. In 1920 besloot de gemeenteraad 12.000 uit het levensmiddelenbedrijf in de kas van de gasfabriek te storten, als toeslag op den kolenprijs, teneinde daar door verhooging van den gasprijs te voor komen. Toen in 1921 bleek, dat de gasfa briek over 1920 toch nog een winst van ƒ38.000 had gemaakt, werd besloten deze ƒ12.000 weer in de kas van het levensmid delenbedrijf terug te storten. Voorloopig zou het echter op de gasfabriek blijven, aangezien het levensmiddelenbedrijf in middels was opgeheven. In twee termijnen is in den loop van 1921 het geld terugbetaald op kwitanties, alleen geteekend door den onlangs over leden gemeentesecretaris, namens B. en W. Beide kwitanties zijn in het archief van de gasfabriek .eruggevonden, doch 't bedrag is niet verantwoord in de gemeen te-rekening. Door den officier van Justitie te Assen die terzake van de vroegere gevallen al een groot aantal boeken en bescheiden in beslag liet nemen, is ook in deze zaak een onderzoek gelast. Botsing. Te Haarlem kwam een hloernistknecht, die met zijn rijwiel op de l.eidschevaart reed, in botsing met de olectrische tram. Ilij kwam te vallen on kreeg een hersenschudding, tengevolge waarvan hij opgenomen moest worden in liet St. Flisabeth-Gasthuis. UIT DE OMGEVING. LEIDERDORP. Woensdag a.s. zal langs de huizon de bloempjesverkoop worden gehouden ten bate van de T.B.C.-bestrijding. De opbrengst dezer collecte is speciaal vóór de Feiderdorpsche wijkverpleging en komt dus uitsluitend de inwoners der ge meente ten goede. Moge de inzameling de verwachting verre overtreffen. LEIMU1DEN. Het besluit van den Raad dezer ge meente d.d. 22 Juli 1927 tot verhuring der gemeentelijke rietlanden aan de „Mijvo" is door Gedeputeerde Staten bij hun be sluit d.d 3 April 1928 no. 45, goedgekeurd. NIEUWVEEN. Alhier heeft- zich een comité ge vormd, ten'indi© aan H.M. de Koaingiii- Mpediea: in het begin van het volgend

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2