CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dii nummer bestaat uit TWEE Bladen. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 9<>» JAARGANG ZATERDAG 14 APRIL 1928 NUMMER 2410 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. f 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse EERSTE BLAD. De Bijbel als leerboek. Den aandachtigen lezer zal het niet ontgaan zijn, dat de bladen deze week verhaalden van een Engelsch officier die verklaarde .dat een van de bron nen, die hij raadpleegde voor de krijgs tactiek in Palestina en omliggende landen de Bijbel was. Geen wonder, waar de Heilige Schrift vol is van oorlogen en menig bijbelboek tot in bijzonderheden het land en de omstandigheden omschrijft. Maar meer nog dan op krijgskun dig gebied is de bijbel een vraagbaak op het gebied van het recht. Het Mo zaïsch recht is aan het Boek der boe ken ontleend. Dat Mozaïsch recht was vroeger veel meer gemeengoed dan te genwoordig. De Staten van Holland achtten het blijkbaar in den jare 1735 nog noodig, om er bij placaat aan te herineren, dat „in foro Hollandico" het Mozaïsch recht niet van kracht was. Een dergelijke herinnering ware thans wel geheel overbodig. Wat weet de massa nog van het Mozaïsch recht? Ja, wat weten er de meeste juristen van, die het Romeinsche recht wèl ijverig hebben bestudeerd? Zelfs in onze Christelijke kringen, waar de Bijbel toch geen gesloten boek is, wordt de Mozaïsche wetgeving slechts door weinigen grondig gekend. Toch heeft ongetwijfeld het Mo zaïsch recht wel eenigen invloed uit geoefend op de wetgeving van ver schillende landen. De wetten betreffen de toepassing van de doodstraf, de viering van den wekelijkschen rust dag, inzake diefstal, echtscheiding, verboden graden van bloedverwant schap bij huwelijk,gaan, zooals terecht door E. Schall opgemerkt werd, in alle cultuurstaten in hun eerste oorspron gen meestal op bepalingen uit het Mozaïsch recht terug. In Engeland heeft men vele jaren lang in de huwe lijkswetgeving de zonderlinge bepa ling gehandhaafd, dat iemand niet in het huwelijk mocht treden met de zuster zijner overleden vrouw. Kenne lijk werkte hier een gansch verkeerde interpretatie van Lev. 18 18. Op sommige bepalingen van het Mozaïsch recht beroepen velen zich nog gaarne, wanneer gepleit wordt voor maatregelen van Overheidswege tegen het vloeken, tegen ongeloofspro- paganda, tegen Zondagsontheiliging, enz. Daarbij wordt dan herhaaldelijk het Theocratisch karakter van den Israëlitischen Staat uit het oog verloren. Ook verwart men nog al eens het „vloeken" ,het ijdel gebruik van Gods naam, met opzettelijke Godslas tering. In ander opzicht echter wordt gaar ne verzwegen wat juist het Mozaïsch recht ons leert ten opzichte van het sociale leven. En toch is dat juist hier zoo leerzaam. „Het „Mozaïsch recht" gaat niet uit van de gedachte, dat de wetgever zich zoo weinig mogelijk moet be moeien met het sociaal-economisch le ven, met de verhoudingen tusschen werkgevers en arbeiders, tusschen de verschillende sociale groepen. Van de werking der „vrije maatschappelijke - krachten" wordt niet alle heil ver wacht. Zelfs van den invloed der ethische factoren wordt niet een te hooge verwachting gekoesterd. Dat behoeft niet te verwonderen. De wetgever van Israël, door Gods geest verlicht, kende den mensch en rekende met de macht van de zon de. Wie dat doet kan niet voor Over- heidsonthouding het pleit voeren. In een samenleving van zondige men- schen beteekent de „vrijheid" maar al te dikwijls onderdrukking en achter uitzetting van het zwakke. Het is de taak der Overheid, om daartegen zooveel mogelijk te waken. De zonde doet allerlei scherpe te genstellingen opkomen. Er is ongelijk heid in lichamelijke en geestelijke kracht, in aanleg en roeping. Ook is er verschil in lotsbedeeling. Het kan niet anders, of die ongelijkheid moet ook leiden tot verschil in de uitwen dige omstandigheden, in stoffelijk be zit en inkomen. Maar de zonde verscherpt die ongelijkheden en verschillen. Door zich schuldig te maken aan bepaalde zonden kan iemand sociaal al dieper wegzinken en niet alleen over zich zelf, maar ook over zijn familie, veler lei ellende brengen. Men kan stellig de armoede niet alleen uit i n d i v i - d u e e 1 e oorzaken verklaren. Dat wa re al te oppervlakkig» Maar wie zich op het terrein der armverzorging, vooral van de burgerlijke, beweegt, zal toestemmen, dat in een groot aan tal gevallen de armoede het gevolg is van drankmisbruik, of van andere moreele gebreken. Het pauperisme moge tot immoraliteit leiden, niet te loochenen valt, dat de immoraliteit, dat de overtreding van Gods geboden ook het pauperisme grooteren omvang doet verKrijgen. Aan de andere zijde is er een stre ven van den mensch om gaven en ta lenten die .ij bezit aan te wenden tot vermeerdering van eigen genot en welvaart ten koste van anderen. Hierdoor worden scherpe tegenstel lingen in het leven geroepen. De wetgever in Israël nu poogde om scherpe sociale tegenstellingen tus schen de volksgenooten te voorkomen. Dat is de bedoeling met name van de eigendomsregeling. Een familie mocht, al was zij ook door de schuld van het familiehoofd in ellende gekomen, niet b 1 ij v e n d verarmen. Geslachten van paupers, van armen, mochten in Israël niet gevonden worden. De agrarische wetgeving poogde dit althans te ver hinderen. Op die principiëele strekking van de Israëlitische wetgeving moet ernstig worden gelet. Niet, omdat het mogelijk of zelfs gewenscht zou zijn, om de Mozaïsche eigendomsregeling te co- pieeren. Er moet hier gerekend wor den met tijden en omstandigheden. Wat goed was voor een natie, die in Ivanaan den landbouw kon beoefenen, is nog niet bruikbaar voor een West- Europeesch volk, dat de.moderne ont wikkeling van handel en industrie kent. Niet op den vorm maar op het wezen komt het aan. Naar het groote voorbeeld van den geïnspireerden wetgever van Israël be hoort het streven van elke Overheid cr op gericht te zijn, om de sociale tegenstellingen te verzachten, om ar moede te voorkomen en, waar zij toch ontstaat, te bestrijden, zoo moge lijk weg te nemen. Welke maatregelen daarvoor nu noodig zijn, hangt van de omstandigheden af. Het kan nood zakelijk zijn, om groot grondbezit te beperken, om de vestiging van kleine boerderijen, hetzij in eigendom, hetzij in pacht te bevorderen. In Israël kon dit op eenvoudige wij ze door voorschriften op den land bouw betrekking hebbende. In onze hedendaagsche verhoudingen zal het van geheel anderen aard moeten zijn. Maar de vorm is bijkomstig. Hetzelfde principe, de zorg voor de armen en voorkoming v. pauperisme kan op al lerlei wijze worden toegepast. Uit de Oud-Testamentische, door liet Mozaïsch recht beïnvloede, ver houdingen is in den loop der tijden ook heel wat afgeleid voor de ver houding tusschen Staat en Kerk bij ons. Men heeft ook daarbij telkens weer uit het oog verloren, dat de ma gistraat in den Theocratischen Staat in een geheel andere positie verkeer de. dan de Overheid „onder de volke ren", dan in onze moderne Staten. Eveneens, dat onder Israël de „Kerk" elke geïnstitueerde, zelfstandige orga nisatie, afgescheiden van het natio nale leven, miste. Maar nu is er het merkwaar lige feit, dat men juist in kringen, waar in men zich voor het optreden der Overheid ten aanzien van kerkelijke en religieuze kwesties nog al eens op Israel's voorbeeld beroept, voor de sociaal-politieke beginselen, die uit het Mozaïsch recht afgeleid kunnen worden, veelal geen oog heeft. Met na me geldt dit voor enkele kleine par tijen die zich verzetten tegen de Over heidsbemoeiing op het sociaal-econo misch terrein. Vooral hebben wij hier op het oog de Hervormd Gereformeerde Staatspartij onder leiding van den heer Lingbeek, die zich tegen het ver- leenen van geestelijke vrijheid kant, die feitelijk de Overheid ten onzent wil zien optreden ten bate van één Kerk, met achteruitzetting en onder drukking van andere Kerken en rich- fingen, tegelijkertijd fulmineert tegen „sociale dwangwetten". En de Staat kundig Gereformeerden, die eveneens gaarne zich beroepen op sommige Oud-Testamentische voorschriften, zien daarbij de Overheidstaak op sociaal gebied als een zeer beperkte. Dat is toch weer niet in harmonie met de 5 to( begPnselen van het Mozaïsch recht 1 Veeleer kan men zeggen, dat het te rugwijzen van de Overheid geheel ligt in de liberale lijn. Schriftkennis is heel iets anders dan kennis van bijbelteksten. Daar voor is de bijbel dan ook een leerboek. Moge dat ook meer door de Domi- né's Lingbeek en Kersten en hun vol gelingen worden verstaan. STADSNIEUWS. POSTKANTOOR. Vanaf 22 dezer zal het Postkantoor op Zon- en feestdagen in plaats van 11.3012.30 uur voor het publiek zijn opengesteld van 8.309.30 uur, in welk uur derhalve dan eveneens cor respondentie kan worden afgehaald. NED. HERV. DIACONIEëN. De Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk (Classis Leiien) zal haar Voorjaarsvergadering houden op Donderdag 3 Mei a.s. des avonds te uur in het Nutsgebouw. Over het onderwerp: „De geestelijke zijde van het Diakenambt" zal als spre ker optreden Ds. G. van Dijk, Azn., Herv. Predikant te Lisse. A.-R. KIESVEREENIGING. In „Prediker", Jan Vossensteeg, hield gisteravond de A.-R. Kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" haar jaarvergadering. Bij afwezigheid van den heer Ivuyper stond deze onder lei ding van den heer T. S. Goslinga. Nadat gezongen was Ps. 25 6 ging de voorzitter voor in gebed en las daarna een gedeelte van Pred. 3. Naar aanleiding hiervan sprak hij een ope ningswoord, waarin hij er op wees, dat alles zijn bestemden tijd heeft. Zoo heeft de Kiesvereeniging een tijd gehad van hard werken in 1927. Nu moeten de leden tijd hebben ook eens op een ander front te strijden. Zoodra de verkiezingen voor 1929 in zicht ko men beginnen wij weer met frisschen moed. Voorts deelt hij mede, dat de Com missie voor de samenstelling van een gemeenteprogram thans is samenge steld en dat deze zich heeft gesplitst in vier sub-commissies, die elk een onderdeel ter bestudeering ontvingen. Ingekomen is een schrijven van den Penningmeester, de heer Van der Steen, waarin hij om redenen van wankele gezondheid ontslag neemt als bestuurslid. De notulen worden vervolgens ge lezen en goedgekeurd. In het jaarverslag memoreert de Secretaris, Mr. van der Tas, de actie die gevoerd is voor de beide verkie zingen, het succes dat wij hadden bij de raadsverkiezingen, de keuze van den heer Goslkiga als Wethouder, maar ook het tweetal strubbelingen die wij in den boezem der vereeniging beleefden, doch die gelukkig weer wer den opgelost. Dit verslag geeft aanleiding tot het maken van een paar opmerkingen. Uit het financieel verslag, dat door den Secretaris wordt uitgebracht, blijkt dat de uigaven de ontvangsten met 600 hebben overtroffen. Het denkbeeld van de heffing van een ex tra-contributie wordt aanbevolen. Het Bestuur wil liever het aantal leden uitbreiden en een vrijwillig© verhoo ging van contributie zien te verkrijgen In een drietal vacatures in het be stuur, n.l. de heeren Goslinga, Van der Steen en Mazurel, van welke de laat ste twee zich niet meer herkiesbaar stellen, werden gekozen (herkozen) de heeren Goslinga, Wildschut en Scho- neveld, de laatcte bij herstemming. Daarna is aan de orde het rapport van de Commissie tot het ontwerpen van een definitieve regeling voor de Candidaatstelling voor de Tweede Ka mer. Aan de bespreking nemen deel de heeren Goslinga, Huinink, Kasteleijn, Bastmeyer, Veenendaal, Lambooy, Ei kerbout en Kuperus. Besproken wordt een zin in het rap port die aanleiding tot misverstand zou kunnen geven. Door schrapping van het woordje „niet" wordt daaraan tegemoet gekomen. "oorts wordt besproken om instede van 14 plaatsen te ijveren voor 17 plaatsen in 18 kieskringen. Eveneens wordt besproken de wijze waarop het Centraal Comité de keuze der „trekkrachten" zal bepalen en op welke wijze de aanvullende candida- ten op de lijsten gebracht zullen wor den. Ook wordt opgemerkt, dat mogelijk aan het Centraal Comité teveel uit handen genomen zal worden. Aan de andere zijde gevoelen sommigen meer voor een meer democratische regeling, waaraan reeds tegemoet gekomen wordt zoodra het Centraal Comité uit de 18 kieskringen wordt samengesteld Over de bijzondere plaats van som mige candidaten op het door de Com missie ontworpen schema-plan wordt nog van gedachten gewisseld. De heer J. Karstens antwoordt als rapporteur dór Commissie op de ver schillende opmerkingen en geeft aan de hand van de verzamelde cijfers rog verschillende toelichtingen. Nadat aan de Commissie is dank gebracht voor haar omvangrijken en prachtig geslaagden arbeid wordt het rapport zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Besloten wordt het te publiceeren en doelmatig te verspreiden. Ten slotte wordt bij monde van den Voorzitter nog afscheid genomen van het aftredende bestuurslid den heer Mazurel, wien dank wordt gebracht voor het vele werk dat hij als be stuurslid deed. Aan den heer Van der Steen zal schriftelijk die dank worden ge bracht. De beer Karstens gaat daarna voor in dankgebed waarna de vergadering wordt gesloten: DE LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. In het Nutsgebouw hield Donderdag 1.1. genoemde vereeniging haar eerste jaarvergadering. De Voorzitter deelde o.m .mede, dat de Kon .goedkeuring op de statuten den 14en Maart 1.1. was verkregen, dat de gemeenteraad een subsidie heeft toegekend en dat de heer Schoppen geen zitting meer kan hebben in het bestuur, wijl de Minister van Finan ciën van meening is dat de functie van belastingambtenaar, die de heer S. bekleed, niet vereenigbaar is met het bestuurslidmaatschap van deze vereeniging. Het huishoudelijk reglement wordt hierna behandeld en vastgesteld, waarna door den secretaris-penning meester en den kassier verslag wordt secretaris bleek, dat in begin 1927 op uitgebracht. Uit het verslag van den initiatief van den Inspecteur der Di recte belastingen le afd. alhier, den Weled. Heer Moolenburg, was opge richt door den Neutralen Bestuurders- bond; den Leidschen Bestuurdersbond en den Ned. R.-K. Volksbond afd. Lei den een belasting-ophaaldienst. Op 25 April j.l. begon het werk, aangesloten waren toen 500 oersonen; de eerste week werden 117 kwitanties geïnd. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. ruim 2200, totaal was aan belas ting geïnd 77712,98 op 46662 kwi tanties. Nog steeds gaat de vereeniging in ledental vooruit. Het bestuur was saamgesteld als volgt: J. J. van Stralen, le voorzitter; J. G. Valkenburg, 2e voorzitter; W. C. H. van Resteren, secr.-penningm.; G. Schoppen, kassier; J. H. Schüller. le commissaris; J. H. Nijhuis, 2e com missaris en A. Vlaardingerbroek, 3e commissaris. Het personeel bestond uit de boden C. J. Nijhuis en P. van Stralen en de administrateurs M. C. van Polanen en J. de Wolf. De secretaris eindigde zijn verslag met een dankwoord aan den Inspec teur en ontvanger voor de verleende medewerking, aan het personeel voor hun ijver en plichtsbetrachting, de heeren Schoppen en Vlaardingerbroek voor de vel© werkzaamheden di© zij voor den dienst hebben verricht. Uit het verslag van den kassier bleek ook de groote vooruitgang van den dienst. Bij de bestuursverkiezing werden met bijna algemeene stemmen herko zen de heeren Van Stralen, Valken burg, Van Resteren, Schüller en Nij huis en gekozen de heer Immink. De voorzitter brengt nog dank aan den heer Schoppen voor hetgeen deze deed in het belang der vereeniging en sluit na de rondvraag deze vergadering FELLE BRAND IN DE OEGSTGEESTERLAAN. Gisteravond laat, omstreeks half twaalf is een felle uitslaande brand ontstaan geheel achter in de Oegst- geesterlaan, in het perceel 22a, een bovenverdieping, bewoond door den heer Van Tol. De benedenverdieping van dit huis wordt bewoond door de familie Van Duuren. Alle bewoners lagen reeds te bed toen de brand uitbrak, over de oor zaak waarvan men nog in 't duister tast. Sommigen van de bewoners ver tellen, dat op de zolder een kleine ontploffing plaats had. maar of dit juist is en waardoor deze ontploffing zou zijn ontstaan, zijn vraagpunten, die nog niet opgelost zijn. De heer Van Tol is om acht uur nog op de zol der geweest en het is niet onwaar schijnlijk, dat door onvoorzichtigheid met een brandende lucifer de brand is ontstaan. Echter is niets met zeker heid over de oorzaak te zeggen. De vermoedens berusten op zeer vage ge gevens, zoodat men even goed kan zeggen, dat de oorzaak nog geheel in 't duister ligt. Het vuur greep zeer snel om zich heen, aangewakkerd door een flinke wind, die bot op de zijgevel stond van het huis en spoedig had ook de boven verdieping van de belendende boven verdieping, het perceel 20a, bewoond door de famlie Van Dijk, vlam gevat. Het duurde ongeveer een half uur voor de brandweer ter plaatse ver scheen en het was al twaalf uur eer voldoende water gegeven werd. De brandweer had met vele moeilijkhe den te kampen. Het water moest hee- lemaal van de Postbrug komen en het is misschien daarom, dat het gerucht geloopen heeft, dat de motorspuit hee- lernaal naar Oegstgeest was doorgere den, wat echter absoluut onjuist is. Met zeer veel materiaal werden de vlammen bestreden en voorkomen ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Adverteutiën per regel 22l/j cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. Sir Austen Chamberlain in ons land. Dr. Offrünga van het Petronella Hos pitaal te Djocja wordt heden in ons land verwacht. Felle brand te Lelden. Buitenland. Frankrijk maakt voorbehoud ten aanzfen van Kellogg's voorstel. In verband met den bomaanslag te Milaan zijn 200 anarchisten aange houden. De vermeende aanslag op Mussolini. De vliegtocht van Mevrouw Heath. Noodlanding van de „Bremen" op een eiland in de St. Laurensbaai. werd dan ook, dat het vuur zich ver der uitbreidde, hoewel het vuur in- tusschen doorgewoekerd was tot per ceel 18a. De vlammen hadden de geheele lucht rood gekleurd en uren in den omtrek was de brand te zien. Honder den menschen kwamen naar het ang stige maar indrukwekkende schouw spel kijken. Op het terrein van den brand merkten we o.a. op weth. Rei- ineringer. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De bewoners wisten zich tijdig in veiligheid te brengen. Te ongeveer 4 uur was de brand weer de brand meester en te ongeveer 5 uur kon ze inrukken. Toen was de bovenverdieping van het perceel 22a geheel uitgebrand, het perceel 20a vrij wel geheel, terwijl de benedenverdie pingen 22 en 20, die bewoond werden respectievelijk door de families Van Dijk en Ten Halte belangrijke water schade opliepen. De huizen, die toebehooren aan den heer Van Hoeken, alsmede de inboe dels, waren verzekerd. 80 JAAR GAS. Wij lezen in het Haagsche Volk: Zaterdag 21 April a.s. jubileert onze gemeentelijke gasfabriek. Het zal dien dag 80 jaar geleden zijn, dat de gas lantaarns voor het eerst werden ont stoken. Wel had Leiden in 1841 reeds een gasfabriek, maar deze was parti culier eigendom. Het gas, door deze fabriek geproduceerd was „draagbaar" gas; het werd in ijzeren cylinders bij de afnemers bezorgd. Deze fabriek was dus de voorloopster van ons tegen woordig gasbedrijf, waardoor de Leid- sche gasfabriek de oudste is van Ne derland. Bedroeg in 1848 de jaarlijksche om zet 10.000 kub. M., thans heeft de fa briek per etmaal reeds dezelfde capa citeit. Behalve Leiden, worden thans 14 gemeenten door het Leidsche bedrijf van gas voorzien. Het totaal aantal verbruikers bedraagt ruim 23COO, de jaarproductie 15 K millioen kub. M. Het gasbuizennet der fabriek heeft de respectabele lengte van 225 K.M., dat is een afstand van Leiden tot Keulen. PONTSCHOOL. Voor het examen Machineschrijven van de Ver. v. Dir. v. Pont-Scholen slaagden: de dames E. J. C. Boertée, A. Huter en de heeren J. Alkemade. J. Mostard, alhier. KOE VERMIST. Van de Veemarkt alhier wordt een zwartbonte vare-koe vermist, onge merkt. De Commissaris van Politie van Leiden verzoekt inlichtingen om trent het vermiste dier. RECTIFICATIE. Ons bericht van gisteren betreffende de bioscopen en de Zondagsviering te Leiden was niet geheel juist. Naar wij thans van bevoegde zijde vernemen zijn de bioscoophouders j.l. Zondag niet bekeurd, omdat zij geen vergunning hadden en ook niet vol gens de Bioscoopwet, maar op grond van art. 4 van de Zondagswet. F. F., wonende Oude Vest. alhier, heeft aangifte gedaan, dat door een onbevoegde zijn muntgasmeter, waar in zich ongeveer een bedrag van 7 bevond, is gelicht. De electrisch gedreven Pannen- fabriek met terreinen van de heeren Gebr. v. Sillevoldt te Valkenburg is bij publieke veiling voor de som van 39.625 verkocht aan de N.V. Wer- nink's Kalkfabrieken alhier. Gistermorgen vond de bewaker van de leegstaande fabriek „de Globe" aan den Zoeterwoudschen w<~g een on-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1