rijn een bezoek aan de Vereenigde Staten e brengen, als zijn ontvangst even cere monieel zal plaats hebben als in de Euro- peesche landen. Koning Aman Oellah van Afghanis tan heeft gistermorgen in de kliniek van prof. Eicken le Berlijn een amandelope ratie ondergaan. De koning zal eenige da gen in de kliniek blijven. Chicago's burgemeester heeft de ne derlaag geleden bij den strijd om de repu- blikeinsche candidatuur voor het gouver neurschap van Illinois. Uit het Sociale Leven. PROT. CHR. ARBEIDERSINTER- NATIONALE. Dinsdag j.l. had te Dusseldorf het stich tingscongres der Prot. Chr. Arbeidersin- ternationale plaats. Als vergaderzaal was gekozen het „Kronenhaus". een vergader lokaal, annex hotel en restaurant dat de Evangelische beweging in Duitschland ten dienste staat en dat terecht een goeden naam heeft. Het congres stond onder leiding van Pf. Werbeck, uit Elberfeld, voorzitter van het Gesamtverband der Evangelische arbei dersverenigingen in Duitschland en van de commissie voor voorbereiding. Met het zingen van het Lutherlied deed hli de vergadering onenen, waarna hii voorging in gpbed. Zijn openingswoord was vrtornamplük een woord van wpI- Iffim Pppds tndens de wereldconferentie dpr kerVpn te Stockholm en daarvoor was d^nr meer^pcpn de beboeffp van een Prot. Chr. Arbeidersinternationale gevoeld, 't Voorstel, dat de beeren Amelink en Rup- pert. in een vergadering van het Gesamt verband kwamen doen, vond dan ook ge- reeden ingang. Als congresbestuur werd de commissie van voorbereiding aangewezen. Deze bestond uit de heeren Pf. Wer beck. Elberfeld; E. Rudolph, Berlin; J. Haas-Schneider, Seebach (Zwitserland); H. Amelink, Utrecht en D. Jauder, Bres- lau. Verschillende sprekers begroetten hier na het congres. De heer G. Streiter deed dit namens het sociaal-wetenschappelijk institüut der kerken te Genève; dr. D. Schreiber na mens de Evang. Kirchenausschusz in Duitschland; mr. A. G. Church, als be langstellend Engelschman; de heer E. Ilartwig namens de Evang. Sekratarver- pin en het Verband Ev. Gesellenvereihe; Frl. M. Ammann namens het Int. Chr. Vakverbond. Min. Dr. .T. R. Slotemaker de Bruine sprak over het thema; „Noodzaak en Taak eener Protestantsche Arbeidersinternatio nale". Door vertegenwoordigers van de ver schillende landen werd hierop rapport uitgebracht over den stand der bewe ging in hun land. De heer J. S. Ruppert Jr. deed dat als secretaris van de Comm. voor Samenwer king uit de Alg. Chr. Soc. bonden en het C.N.V. namens Nederland. De heer R. Jan der namens Polen, Pf. R. Hauri namens Zwitserland, de he - A. Gruntz namens Duitschland, Mr. A. G. Church, namens Engeland en R. Jensen namens Denemar ken. Het bleek, dat men in de eerste landen van een Chr. arbeidersbeweging spreken kan. Engeland heeft hoogstens enkele symptomen in deze richting. Maar de rapporteur zag groote mogelijkheden. In Denemarken is de sociaal-democratie vrij wel oppermachtig. De sinds 1899 be staande Chr. organisatie is klein en werkt onder moeilijke omstandigheden, ook om dat de predikanten altijd aangeraden hebben, dat men in de roode beweging als een zoutend zout moest werken. In den laatsten tijd zijn er echter teekenen, die er op wijzen, dat men gaat inzien, dat men zich vergist heeft. Er gloort dus licht. Na een korte inleiding van den heer J. Haas-Schneider, ging men over tot de vaststelling der statuten. Als naam werd vastgesteld: „Intern. Arbeitsgemeinschaft Evang. Arbeitnehmerverbande". Het artikel omtrent den grondslag werd ongewijzigd aanvaard. In dat omtrent het doel werd uitdrukkelijk vastgesteld, dat men niet wil treden op het terrein der vakorganisatie. De eerste vier artikelen werden geheel vastgesteld met nog eenige minder betee- kenende wijzigingen. De overige werden provisoir tot een volgend congres in wer king gesteld. Pf. Werbeck hield na deze beslissing een korte toespraak, waarin de groote betekenis van het feit der oprichting werd belicht. Ook de heer H. Amelink, die daarna de sluitingsrede hield, wees op de groote waarde der genomen beslissing. Met het gezamenl 'k bidlen van het „Onze Vader" werd het congres gesloten. Nog was aanwezig geweest de Reichs- verkehrsminister Dr. Koch, terwijl van Albert Thomas, directeur van het bureau van den arbeid van den Volkenbond en van Dr. Keller, dir. van het Soc. weten schappelijk instituut der kerken berich ten van verhindering en meeleven waren ingekomen. Des avonds werd in de Tonhalle een begroetingssamenkomst voor het Gesamt verband gehouden, waartoe ook de bui- tenlandsche gasten waren uitgenoodigd. Oorspronkelijk waren Min. dr. J. R. Slo temaker de Bruine en Min. Koch als spre ker aangekondigd. Bij verhindering van beiden sprak de heer C. Smeenk een kor te rede uit, die door den heer J. Nauta in het Duitsch werd vertaald. ACTIE IN HET VEENBEDRIJF. In de gisteren te Nieuw Amsterdam ge houden vergadering van organisaties in het veenbedrijf is met overgroote meer derheid van stemmen besloten het aan bod van de verveners niet te accepteeren. Men blijft bij den eisch inzake 10 pet. loonsverhooging. Er bestaat groote kans dat in dit district een staking zal uitbre ken, vooral omdat enkele verveners nu reeds op dit oogenblik het werk hebben neergelegd. UIT DE OMGEVING. SASSENHEIM. Uitslag van den Linten wedstrijd. Hpg f v..* door de vereenigde winkeliers in de ii oclioutenstr. tot uiting gebracht een wedstrijd n.l. het raden naar het aiital meters lint in d© verschillenide Cc-dagus aldaar verwerkt. NOODLANDING, Gistermiddag heeft een toestel met 2 motoren van de K.L.M., de H.N.A.E.E., komende uit Malmö, een noodlanding moeten doen nabij Loenen. Een der moto ren viel uit, en toen was de andere mo tor niet in staat het zwaarbeladen toe stel, dat, behalve den piloot Te Pas en negen passagiers (onder wie een dame) ook goederen in had, verder te brengen. Daar het terrein daar in de buurt slecht is en er veel water is, moest geland wor den op een kleine weide, tengevolge waar van, behalve de motor, een der vleugels onklaar werd. Ongevallen van ernstigen aard kwamen er echter gelukkig niet voor; de dame, een Deensche, die met haar echtgenoot, den journalist Hendil van Extrabladet te Kopenhagen reisde, schram de haar arm eenigszins, maar hierbij bleef het. Het echtnaar bracht den nacht door in het hotel Schiphol, evenals twee hunner landgenooten. Als een bewijs, dat het ongeval op de betrokkenen geen grooten indruk maakte, moge dienen, zoo schrijft men uit Amster dam, dat de beide laatsten meteen door trekken naar Londen, waarheen zij van daag zouden vertrekken. De andere pas- sa ?rs gingen direct per auto door naar hunne bestemming. Men meldt nog uit Amsterdam; Het schijnt dat kort voor de noodlan ding de linkermotor wegens oliestoring was afgezet. De piloot is toen doorgevlo gen op den rechtermotor. Daadoor ver loor hij echter veel van zijn hoogte en daar hij toch al niet hoog zat, zag hij zich genoodzaakt te landen. De piloot Te Pas was vergezeld door den hulp-piloot Weg ner en een mechanic'en. De H.N.A.E.E. is nog maar enkele we ken in dienst. Het ongeval is cmstreei*9 2.15 uur ge beurd. Niettemin mochten zij zich in een groot aantal deelnamen verheugen n.l. 367, terwijl de verschillende deelnemers halsreikend uitzagen naar den uitslag welke wij hieronder laten volgen. Het aantal meters bedroeg 175.5s, als volgt ingedeeld t.w. Etalage S. Stut voet 23.ioV's M., J. Eikelenboom 27.22V2 M., H. van Steijn 32.10 M., W. van Big gele 25.I20 M., R. Zoutman 19.65 M., V. ,C. de Zwart 24 M„ G. van Breukelen 24.30 M. De prijswinnaars waren de volgende ie pr. ter waarde van f 10,G. Spie renburg te Voorhout met 176 M. 2de pr. ter waande van f5,J. J. Haver, BrjdorpsU-. m, 175 iVl. 3de pr.' ter waarde van f 2,M. Kaptein, Hortuslaan 1, Sassenheim met 177 M. 4de pr. ter waande van fi,G. Hoogervorst, Voorhout 173.50 M. 5de pr. ter waarde van fi,mej. de Zwart, Sassenheim 172.70 M. 6e pr. ter waarde van fi,CJir. v. d. Meij, Sassenheim 172 M. 7 de pr. ter waande van f 1,J. Kruik iSassenheim 179.50 M. 8ste pr. 1 doosje luxe post J. Knop- pert, te Voorhout 1S0 M. 9de pr. idem m^j. Elstgeest, Sassen heim, i8o M. 10de pr. idem G. v. Diest, Sassenheim 171.13 M. KATWIJK AAN ZEE. De heer J. Fontein alhier, fungee- rend controleur bij het Binnenl. Bestuur in Nederl. Indië, is als zoodanig gopen- siionneerd- ZEVENHOVEN. De kiezerslijst ligt ter Gemeente Secretarie ter inzage tot 21 April. Voor do dienstplichtigen wordt zit ting gehouden van :de Keuringsraad des n.m. 1.30 uur Dinsdag 1 Mei in het Raadhuis in de Raadhuisstr. te Alp hein a. d. Rijn. Een opgaaf van de uitkomst der meting en schatting van de belastbare opbrengst van gebouwde en ongebouw de eigendommen in deze gemeente ge legen, ligt tot 30 April ter inzage ter Genie ente-S ecretarie. Alhoewel men nog niet mag spre ken dat er gras is, hebben toch al' en kele veehouders hun vee in het land gedaan uit oorzaak dat de wintervoor raad uitgeput raakt. Bouwvergunning is verleend aan N. Veenboer, voor den bouw van een slachthuis. Aan Den Hoef is een 2-jarig meisje van R. in een sloot geraakt en verdron ken. De aan te leggen groote verkeers weg Amsterdam—Rotterdam is ge projecteerd kort achter den Hoogendijk aan den Hoef. Naar we vernemen, moet er zelfs een boerderij afgebroken wor den. Wegens ziekte van de onderwijze res aan ae Chr. School a. di Hoef is tot tijdelijk onderwijzeres aangesteld mej. v. Nes te Amsterdam. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) A. R. KIESVEREENIGING. Mijnheer de Redacteur, De vergadering, die onze Kiesver- eeniging morgenavond hoopt te hou den, noopt ons een klein plaatsje van Uw blad te vragen om eenige me- dedeelingen te doen. Het is een jaarvergadering, derhal ve de gebruikelijke verslagen en be stuursverkiezingen. waarbij ditmaal twee der drie aftredende leden, de heeren Mazurel en van der Steen zich niet herkiesbaar stellen. Verder zal in bespreking gebracht worden het rapport der Commissie, die de wijze van candidaatstelling voor de Twee Kamer-verkiezingen in studie heeft genomen. Dit rapport, dat eenige dagen geleden in zijn geheel in Uw blad is afgedrukt geweest, zal on getwijfeld de belangstelling van alle leden hebben en velen aanleiding ge ven op de vergadering hun oordeel over deze belangrijke materie uit te spreken. Het Bestuur rekent op een uitste kend bezochte vergadering, te meer, waar in een jaar, waarin geen verkie zingen vallen, niet te veel van de le den gevergd wordt en derhalve rede lijkerwijs verwacht kan worden, dat de leden er behoefte aan hebben de enkele vergaderingen, die uitgeschre ven worden, getrouw te bezoeken. Derhalve allen morgenavond naar „Prediker". U dank zeggend voor de verleende plaatsruimte, Namens het Bestuur, G. KUYPER, voorzitter. Mr. F. H. v. d. TAS, secretaris. RECHTZAKEN. EEN INTERESSANTE KWESTIE. \cor het Leidsche kantongerecht heeft gistermiddag terecht gestaan een officier van het Nederl. Leger des Heils terzake, dat hij, in strijd met artikel 45 der Leidsche verordening op de straat- politie, zonder schriftelijKe vergunning van den burgemeester aan de huizen een collecte had gehouden. Verd. had tegen betaling van 10 ct. per stuk aan de huizen bonnetjes verkocht, welke die koopers aan armen konden verstrek ken, die tegen inlevering er van bij het Ned. Leger des Heils een gratis middag maal konden krijgen. Verd. erkende dat hij hiervoor geen schriftelijke vergunning had van den burgemeester. Hij was van oordeel dat het geen collecte of inzameling was. Bovendien geschiedt zooiets in vrijwel alle plaatsen, ofschoon daar ook een dergelijke bepaling in de politieveror dening bestaat. Ook verschillende ker kelijke liefdadigheidsinstellingen doeü hetzelfde. Het O.M. merkte op, dat het Leger des Heils niet valt onder de instellin gen, genoemd in de wet van 28 Juni 1854, gt-bl. 100, zoodat hot Leger des Heils voor het houden van een col lecte of inzameling als deze een schrif telijke vergunning van den Burgemees ter behoeft. Vera, was niet in het be zit daarvan, waarom het O.M. veroor- dieeling vroeg tot een geldboete van f5,subs. 5 dagen hechtenis. De raadsman van verd., Mr. H. van Ewyck, merkte op dat het hier een zaak van groot belang geldt, omdat tal van instellingen van weldadigheid in bet geheel© land, die op deae.fde ma nier t-en bate der armen werkzaam zijn, zullen kunnen worden getroffen, in dien het standpunt van het O.M. door den Ho ogen Raad want bij eventu- eele veroordeeling zal de zaak tot in de hoogste instantie worden gebracht mocht worden gedeeld. Volgens pl. is er echter van collecte eren of inzame len in dit geval geen sprake. Collec- teeren toch is volgens Manhave giften verzamelen en onder gift verstaat men juridisch schenking, wat wil zeggen dat er geen contra-praestatie behoeft te wor den verricht. Dit is b.v. het geval met blcempjesverkoop voor l'ei'dadige doel- keeinden, waarbij men vrij is te gevea wat men wil; weliswaar krijgt men dan een bloempje, doch dit heeft geen waar de, althans niet de waarde die men er voor geeft. Wat het Neder.andsche Leger des Heils doet, is iets geheel an dere. Het verkoop en van deze oonae- tj-e© is een bijzondere vorm van koop- en verkoop, immers de kooper vanzuik •een bon koopt hiermede eigenlijk eeo maaltijd. Van een gift, dus van schen king, kan hier geen sprake zijn, omdat het Leger des Heils aan een maaltijd van 10 ct. geen geld verdient, doch in tegendeel er gela bii toelegt. Ook ju ridisch valt zoo iets dus niet onder col- keteeren of inzamelen en evenmin on der het schenken van een gift. Pl. oonclud erde ten slotte tot vrij spraak, subs, ontslag van rechtsvervol ging. Het O.M. repliceerende, bleef bij zijn opvatting, dat men hier wel' degelijk met •een collecte of inzameling te doen heeft (Bovendien heeft de bepaling van de politieverordening geen ander doel dan tb zijn een regeling der collecten, op dat de burgemeester en de politie steeds zullen kunnen nagaan, wie er collec teert en waarvoor er gecollecteerd wordt Na repliek, bepaalde de kantonrech ter, Mr. F. J. Ligtenberg, de uitspraak- op 18 dezer. HAAGSCII GERECHTSHOF. Het Hof heeft gisteren uitspraak ge daan in de zaken tegen den 38-jari- gen koopman H. P. R. en den 22-ja- rigen schoenmaker M. H., beiden uit Den Haag, thans gedetineerd. Verd. R. is in eerste instantie door de Haagsche Recht bank, terzake van diefstal met inbraak in het perceel Houtrustlaan 22, gepleegd in den mddaig van den 2den Septem ber van_ het vorige jaar en gevolgd door poging tot doodslag op den Inspec teur van Politie Paul, en op drie an dere personen, die hem, nadat hij op heeterdaad bij dp inbraak was betrapt, achtervolgden, veroordeeld tot 20 ja ren gevangenisstraf. De tweede verd. is door de Recht bank, wegens medeplichtigheid aan de vorenbedoelde inbraak, gevolgd door ge weldpleging tegen een zijner achtervol gers, door dezen eert trap ,in de buik- te geven, veroordeeld tot 3 jaren gevan genisstraf. De Procureur-Generaal' had in beide zaken bevestiging van de vonnissen a quo gevraagd. Het Hof, thans uitspraak doende, heeft in de zaak tegen R. het vonnis der Rechtbank vernietigd echter alleen voor zoover de opgelegde straf betreft en opnieuw rechtdoende verd. veroor deeld tot 15 jaren gevangenisstraf. In de zaak tegen H. heeft het Hof het vonnis der Rechtbank bevestigd. Laatste Berichten. DE KUNSTZIJDEFABRIEK TE ARNHEM. Door den gemeenteraad van Nijme gen is gistermiddag met algemeene stemmen besloten aan de Directie van de Kunstzijdefabriek te Arnhem te verkoopen 7 V» H.A. gemeentegrond aan den Muntweg te Nijmegen, voor den bouw van de Kunstzijdefabriek aan de spoorlijn Den BoschNijme gen, waar mettertijd 1500 menschen werk zullen vinden. SCHAAKWEDSTRIJD EUWE—BOGOLJUBOW. Gisteravond werd in Hotel „De Roo de Leeuw" te Amsterdrm de derde partij gespeeld van de match Euwe Bogoljubow. Dr. Euwe wist zijn tegen stander na slechts 2 Yi uur spelen te verslaan. De stand luidt thans Euwe 2, Bogol jubow 1. CHR. HIST. UNIE. De jaarvergadering van de Chr. Hist. Unie ,is heden te Amsterdam ge houden. De voorzitter, mr. J. Schokking, Burgemeester van Katwijk, opende haar met een rede over den politieken toestand. Wij komen hierop en op het verder verhandelde morgen terug. TELEGRAMMEN. (Draadlooze dienst.) DE DUITSCHE OCEAANVLUCHT. De „Bremen" vertrokken. DUBLIN, 12 April (V.D. De Duitsche vliegers zijn hedenmorgen te 5.28 uur met de „Bremen" van het vliegveld Baldonnel opgestegen voor de vlucht over den At- lantischen Oceaan in Westelijke richting. Het vertrek. DUBLIN, 12 April (V.D.) Reeds gister avond stond het zoo goed als vast, dat de „Bremen" hedenmorgen zou starten. Een groot aantal personen had zich heden morgen vroeg naar het vliegveld Baldon nel begeven om bij het vertrek aanwezig te zijn. Onder hen bevonden zich de pre sident van de Iersche Republiek Cosgrave, de Duitsche consul te Dublin, verschillen de leden der Iersche regeering en een groot aantal militaire autoriteiten. Om vijf uur ongeveer was alles voor 't vertrek gereed. Koehl, de leider van de vlucht, wordt vergezeld door den Duit- schen vlieger von Hühnenfeld en den commandant van het Iersche militaire vliegcorps Fitzmaurice. Laatstgenoemde heeft de plaats ingenomen van Spllndler, die naar Duitschland is teruggekeerd. De start van de „Bremen" te 5.28 uur geschiedde vlot. Het weer was goed en de vliegers hadden goeden moed de vlucht over den Atlantische Oceaan in ongeveer 36 uur te volbrengen. Eenige Iersche mi litaire vliegtuigen begeleidden de „Bre men" bij de vlucht over Ierland. De kast gepasseerd. DUBLIN, 12 April (V.D.) Uit Galway wordt gemeld, dat het Duitsche vliegtuig „Bremen" te 7.05 uur hedenmorgen over de Costelloe-baai vloog. Het vliegtuig vloog in Noord-Westelijke richting. Het uitzicht was zeer slecht. Het weer op New Foandland. LONDEN, 12 April (V.D.) Uit St. Johns (New Foundland) wordt gemeld, dat het weer daar thans zeer goed is Er waait een Westelijke wind. doch de weervoor spellingen doen een krachtigen Oostelijke wind. gepaard gaande met regen, ver wachten. HEVIGE AARDSCHOK. MEN ADO, 12 April. Aneta-V. D. Al hier is een zware aardschok gevoeld, die één minuut duurde. MARKTBERICHTEN- LEIDEN, 11 April. De Eendracht. Sla 511, rabarber 2,403,40, selderij 2,404, pieterselie 6,408, radijs 3,40 4,50, prei 3,907, alles per 100 stuks. Doppers 2125, postelein 5052, spi nazie 1014, witlof 2731, waspeen 19,7022, kroten (gek.) 2021, alles per 100 Kg. GOUDA, 12 April. Veemarkt. Aange voerd in totaal 3133 stuks, waarvan 288 slachtvarkens, vette 0,300,32, Londensche 0,210,23, zouters 0,25 0,26 Vi, alle per pond, levend met 2 korting; 1019 magere varken 2535; 1256 biggen, 612; 12 runderen, 200 350;' 515 nuchtere kalveren, 612; 10 schapen, 28—35; 33 bokken en geiten; alle per stuk. Overzicht: vette varkens, Londen sche, zouters, handel vlug; magere varkens, biggen, runderen, nuchtere kalveren, schapen, bokken en geiten, matige handel. GOUDA, 12 April Kaasmarkt. Aan gevoerd 292 partijen. Prijzen: met rijksmerk le kw. 4651, 2e kw. 3745; zonder rijksmerk le kw. 3845. Han del matig. GOUDA, 12 April. Eierenveiling. Aangevoerd 590 partijen. Prijzen: kippeneieren 55,50, eendeneieren 5 5,50, per 100 stuks. Handel vlug. GOUDA, 12 April. Botermarkt. Aan gevoerd 2288 ponden. Prijzen: Goe- boter 0,951,05, weiboter 0,650,75, per pond. Handel vlug. AMSTERDAM, 12 April. Oliën. Lijn olie: vliegend 34, 33 K; Juni 34 X; Juni /Aug. 34 K; Sept./Dec. 35 X, per 100 Kg. Stemming kalm. Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht in den morgen van 12 April, medege deeld door bet Kon. Ned. Meteoroi-r gisch Instituut te De Bildt. H. B. 774.1 te Stensele. L. B. 744.4 te Isafjord. Verw tot den avond van 13 April: Zwakke veranderlijke wind in het Z., in het N. zwakke tot matige O. tot N.O wind, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk nog eeni ge regen, iets kouder. Barometerstand. De stand van hedenmiddag 3 uur 19 ^aangegeven door den wijzer. Stand van gistermiddag 3 uur: 752. LICHT OP VOOR FIETSERS E.A. Donderdag 12 April: 7.22 nam. LUCii JF.RATUUR. Hedenmiddag 3 uur: 10.6 gr. C. Wisselno teeringen. (AmsterdamV Berlijn Londen New-York Brus«el itome Madrid Oslo Kopenhagen Stockholm Weeoen 59.31 V, 12.11®/,, 2.48 9.763/« 34.657a 47.81 7.3574 13.0974 41.65 66.31 66 55 66.647a 34.90

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3