BEEKMAN DAG-AGENDA. 1113 April, 's av. half acht tot half elf. Wijkgehouw Levendaal 103: Huis- \lijttentoonstelling en Bazaar. Donderdag 12 April, 's av. kwart over acht. Foyer Stadsgehoorzaal: Film van de Billiton-Mij. Vrijdag 13 April, 's av. acht uur. „Prediker", Janvossensteeg: Jaarverg. der A.-R. Iviesvereen. „Nederland en _0. an je". Dinsdag 17 April, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Laatste concert door de Haarl. Orkest-Vereeniging. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 10 tot en met Zondag 15 April a.s. WdHrsenomen dooi de apotheek van den lieer \Y. Pelle. Kort Rapenburg 128. Telefoon 594. RECLAME SPLINTER HET SPECIALE HÜISKAMER-KARPEÏ „WILTOD" 2 Mtr. x 3 Mtr. f 79.50. Spr. eindigt met den wensch uit te spreken, dat de leden van de J. V. met genoegen en dankbaarheid op de expositie zullen kunnen terugzien en dat de vereenigingskas er flink door zal worden versterkt. Daarna sprak Ds. M. J. Punselie het eigenlijke openingswoord. Spr. begon met te zeggen, dat hij met groote blijdschap gevolg gegeven heeft aan de uitnoodiging om deze ten toonstelling te opened. De redenen voor deze blijdschap zijn velerlei. Het geldt hier een actie voor de J. V. en elke actie van de J. V. heeft recht op waardeering. Ze is een zeer belangrijk onderdeel van de wijkvereeniging en het is gelukkig, dat er jongeren zijn. die nieuw leven zullen storten in de ze vijf en zeventig-jarige vereeniging. Spr. wijst er daarna op, dat de sa menstellende deelen van 't woord huis vlijt bijna niet meer passen in den te- genwoordigen tijd, waar het huis dik wijls slechts nachtlogies beteekent en ook de vlijt bijna niet meer gevonden wordt. Toch zijn beiden een kostbaar bezit en wanneer de jonge menschen huisvlijt beoefenen, vindt spr. dat een kostelijk iets. En wanneer dan hoven- dien bedacht wordt, dat deze tentoon stelling voorbereiding is voor het gou den jubileum van de J. V., en dat uit alle voorwerpen, die gemaakt zijn, cle liefde spreekt voor het werk der J. V., dan is dat een reden tot groote dank baarheid en rijst de bede tot God, dat Hij het werk zal zegenen en dat Hij over enkele maanden een goede ge denktijd zal geven. Spr. besluit met den wensch uit te spreken, dat allen de volle voldoening zullen genieten van hun arbeid en dat het succes zoo wel financieel als moreel van deze tentoonstelling groot zal zijn, dat me de door deze expositie sympathie en liefde voor het werk der J. V. zal wor den gewekt. Vervolgens gaat spr. voor in gebed, waarna de heer Hakkert nog een woord van dank brengt aan Ds. Pun selie voor het gesproken woord en ook nog de jongedochters-vereeniging dankt voor haaj* medewerking. Daarna w^rd de tentoonstelling be zichtigd. Bij onze wandeling langs de ver schillende stands hebben we mooie dingen gezien, fraaie voorheelden van huisvlijt. We noemen b.v. een prach tig aquarium, een fraaie stoomma chine. in alle onderdeelen zelf ver- vervaardigcl. radio- toestellen, een eiken schemerlamp en hanglamp, bij zonder mooie reproductie-teekeningen fraai houtsnijwerk, een groote luid spreker en wat niet al. Al deze dingen getuigden van vele avonden geduldig arbeiden en de leden der J. V. ver dienen bijzondere hulde voor het werk dat zij tot stand hebben gebracht. Verder waren er stands met de ge wone haz.aar-artikelen; huishoudelijke en luxe artikelen, handwerken, fruit, enz., ten*wijl ook de grabbelton en de sjoelbakken niet ontbraken. We. kunnen allen, die daartoe in de gelegenheid zijn me*t vrijmoedigheid opwekken de tentoonstelling, annex bazaar, met een bezoek te vereeren. Men zal er geen spijt van hebben. DE LAATSTE NOODWONINGEN OPGERUIMD. Weer is hedenmorgen de brandweer als brandstichtster opgetreden ter op ruiming van de noodwoningen aan de Magdalena Moonstraat. De laatste vier woningen zijn thans een prooi der vlammen geworden en daarmede is deze na-oorlogsche erfenis gelukkig verdwenen, waarschijnlijk tot groot genoegen van de bewoners van dit gedeelte van onze stad. Met het verbranden van deze wonin gen moest dezen keer al bijzonder de voorzichtigheid worden in acht geno men, vooral met de laatste twee, want deze stonden vlak aan de straat en bovendien dicht tegen de andere hui zen aan. Met zes slangen op de motor spuit werden de belendende perceelen natgehouden en de gevels, die het dichtst hij stonden waren met brand zeilen behangen, zoodat alles zonder ongelukken afliep. Alleen zal er na tuurlijk wel wat water in de huizen zijn binnengedrongen, maar dat was nu eenmaal niet te voorkomen. De wind was naar de huizen toe, maar doordat de koningen ook van dien kant werden aangestoken, leverde clit niet veel gevaar op. Te twaalf uur was Gistermorgen om 12 uur defileerden de adelborsten en mariniers voor HM. de Koningin nabij het land huis „Den Ruygenhoek". Een foto van het voorbijtrekken der militairen. er van de krotten niet veel meer over en konden de menschen, die in de buurt woonden, en die misschien wel een angstig kwartiertje hebben door gemaakt, weer rustig aan het werk gaan. POPPENTENTOONSTELLING. Gistermiddag te 4 uur werd in de Stadsgehoorzaal een poppententoon- stelling geopend ten bate van de on verzorgde zuigelingen van de Marga rita van Cortonastichting. Deze offi- cieele openin had plaats in de recep tiekamer, terwijl de tentoonstelling zelf in de kleine zaal was opgesteld. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op den burgemeester, Mr. A. v. d. Sande Bakliyzen en zijn echtgenootc, de oud-wethouder de heer J. F. X. Sanders en de wethouder Mr. A. F. L. H. Tepe en den heer A. J. Schölvinck, burgemeester van Warmond. Bij de opening werd het woord ge voerd door Mevr. N. SchölvinckKolf schoten, de vice-presidente van de Stichting, die allen hartelijk welkom heette, speciaal Mevr. v. d. Sande Bak- huyzen, die zich had bereid verklaard de tentoonstelling te openen; de ver tegenwoordigers van het gemeentebe stuur, de verschillende geesteU xen en verder allen, die deze bijeenkomst met hun tegenwoordigheid opluister den. Spr. wees daarna, op de vele voor bereidende werkzaamheden door het comité, dat deze tentoonstelling heeft georganiseerd, verricht en brengt daar voor hartelijk dank. Spr. dankt in 't bijzonder Mevr. Tepe voor de prach tige wijze waarop zij de toekomstige Leidsche Hout op de expositie heeft uitgebeeld en aan Mej. Molkenboer, die deze opening wilde opluisteren met haar zang. Het gezelschap begaf zich daarna naar de kléine Stadsgehoorzaal waar Mevr. v. d. Sande Bakhuyzen de ope ningsplechtigheid verrichtte door het doorknippen van een lint, dat de toe gang afsloot. Een bezoek aan de tentoonstelling is zeker zeer de moeite waard. Bijzon der interessant is de miniatuur-voor stelling van den Leidschen Hout, die door Mevr. Tepe met zeer veel smaak is ontworpen. Alle toekomstige heer lijkheden van dit wandeloord zijn weergegeven en men ziet er zelfs on zen burgemeester met zijn erhtgenoo- te en kinderen (zelfs baby van de San de Bakhuyzen in den wagen gerede uoor de nurse is aanwezig) wandelen. Deze Leidsche Hout is alleen reeds een bezoek aan de tentoonstelling waard en we zwijgen maar van de andere attracties, die in grooten getale aanwezig zijn. Tijdens het bezichtigen van de ten toonstelling dóór het officieele gezel schap zong Mej. Molkenboer eenige liederen. BROODFABRIEK „DE ZEEUW". In de gisteren gehouden jaarlijk- sche al emeene vergadering van aan deelhouders van de Broodfabriek „De Zeeuw (firma Hus) alhier zijn de ba lans en verlies- en winstrekening goed- gekeuid. Het dividend wer bepaald op (v. j. 3) De heer F. de Rooy werd als com missaris herkozen. TOERISTENKAART VOOR DE BOLLENSTREEK. ..Nu de bollenvelden weer de aan trekkelijkheid voor duizenden vormen zal menigeen dankbaar zijn een over zichtskaart te hebben, waarop alle we gen. zoowel wandelpaden als zijwegen voorkomen en van waar af men het mooiste uitzicht heeft op de in bloei staande velden. De uitgever, G. Eikelenboom te Bloemendaal heeft thans een dergelij ke kaart uitgegeven, waarop de ge- heele streek van Sassenheim tot Heem stede voorkomt, met alle voorkomende wegen en duinpaden tot het Noordzee strand toe, terwijl het terrein beneden de kaart hangt met het Westen naar boven wordt begrensd door de Kagerplassen en de Haarlemmer meer. Op de achterzijde vindt men in drie talen (Nederlandsch, Engelsch en Duftsch) aangegeven enkele mooie wandelingen. De kaart kost 0,60. Gisteravond is de 20 jarige J. R. op den Rijnsburgerw eg uit de tram gevallen, omdat ze niet wachtte tot dat deze stilstond. Ze kwam op haar gezicht terecht, met het gevolg, dat haar bril in neus en lip drong. Na ter plaatse verbonden te zijn. is ze naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. In het Rijn- en Schiekanaal is gisteren een schuit (Westlander) van de fa. B. v. E. te Zoeterwoude en voort bewogen door v. d. B., gezonken, v. d. B., wilde de boot aan een voor bijvarende motorboot vastmaken wat I evenwel niet gelukte en tot gevolg had, dat de Westlander water schep te en zonk. v. d. B. wist bijtijds op de motorboot over te springen. BINNENLAND. BEZOEK VAN DE FAMILIE CHAMBERLAIN. Tijdens hun beslist particulier ver blijf in ons land zullen de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, sir Austen Chamberlain, zijn echtge- noóte en zoon en dochter logeeren bij den Amerikaanschen gezant te 's Gra- venhage, den heer Richard M. Tobin. De heer Chamberlain heeft groote voorliefde voor den tuinbouw en de plantkunde en is zelf bezitter van prachtige tuinen in Engeland. Reeds sedert verscheidene jaren koesterde hij het voornemen, de Hol- landsche bloemenvelden eens te ko men bezichtigen,, maar telkens deden zich beletselen voor. Lady Chamber lain is reeds eenige malen in ons land geweest, ook het vurige"jaar. hog.; De familie Chamberlain wordt Vrij dagochtend vroeg te: Hoek van Hol land verwacht en zal dan per auto naar de woning van-hun gastheer ver trekken. Vrijdagavond, geeft de minister van buitenlandsche zaken, Jhr. Mr. Bee- laerts van Blokland, in het Hotel des Indes een maaltijd ter eere van zijn Egelschen ambtgeoot en diens familie. Zaterdagavod zullen de lieer en me vrouw Chamber]r"'n het Mengelberg concert in het gebouw voor Kunsten Wetenschappen in Den Haag bijwonen Zooals reeds gemeld brhssaw klxaoa A.s. Dinsdagavond heeft in de Brit- sche legatie in Den Haag een maaltijd plaats ter eere van Sir Austin Cham berlain en zijn echtgenoote. Aan dien maaltijd zullen hun zoon en dochter niet deelnemen; de jongelieden zullen dan aanzitten aan een gastmaal ten huize van den Amerikaanschen gezant met verschillende andere genoodigden. De juiste datum van het bezoek aan de bloemenvelden zal eerst worden vastgesteld na aankomst van de fami lie Chamberlain. GRONDWETSHERZIENING BEPLEIT. ,.De Magistratuur", het orgaan van de vereeniging van A. R. burgemees ters, wethouders en secretarissen „Groen van Prinsterer", bespreekt de houding van den heer v. Burink, die verklaard heeft, dat hij de als lid van Prov. Staten afgelegde beloften aan zijn laars lapt en die beloften voor hem geen enkele waarde in geen en kel opzicht hebben, en de bespreking in de Tweede Kamer, welke daarop is gevolgd. H.i. maakt „hetgeen in de raadsvergaderingen door communis ten en rapaljemannen wordt gezegd en hetgeen ook in de Staten der privin- cie Zuid-Holland voorviel, spoedig in grijp dringend noodzakelijk. Wij meenen, dat het recht en be hoorlijk is, dat aan het einde van het zittingsjaar 1928—'29 ter behandeling gereed zij een wetsontwerp, tot Grond wetswijziging, dat regelt de elemen taire eischen voor Kamer-, Staten- en Raadsleden, met bétrekking tot hun ambsplichten en trouw. Voorts voor zie het daarbij tevens in de machts bevoegdheden orn naleving te kunnen eischen inclusief vervallenverklaring van rechten en bevoegdheden. De groote meerderheid van ons volk zal dit niets vreemds, integendeel plichtmatig achten en waardeeren, ter wijl, als de overheid blijft dralen, zij groot gevaar loopt haar prestige te verliezen". BUITENLAND. HET ANTI-OORLOGSVERDRAG. Verzoek om commentaar. Vernomen wordt dat de mededeeling van de correspondentie tusschen de Ver- eenigde Staten betreffende het voorgestel de multi-lateraal anti-oorlogsverdrag aan de Britsche regeering en aan de regeerin gen der andere groote mogendheden zal worden vergezeld van het verzoek het ontwerp te onderzoeken en het van op merkingen te voorzien. De voorstellen kunnen béhalve van een sympathieke ontvangst in Britsche offi cieele kring n ook ven groote welwillend heid hij alle Dominionregeenngen verze kerd zijn. ERNSTIGE TREINBOTSING TE PARIJS. 16 dooden. Gistermiddag omstreeks 3 uur heeft op ongeveer 300 meter afstand van de gare du Nord te Parijs een hevige botsing tus schen twee treinen plaats gehad. Er zijn 1(3 dooden en een 19-tal ernstig gewonden. De botsing had plaats voor den ingang van de Gare du Nord tusschen een lo- caaltrein en een sneltrein naar Boulog ne. Het terrein van de ramp bood een vt-rschrikkelijken aanblik. Onder de over blijfselen der geheel versplinterde wagens weerklonk het gekerm der gekwetsten. Het van alle Parijsche spoorwegstatipns gerequireerde personeel verleende in sa menwerking met een brandweerbrigade assistentie bij het bergen der slachtoffers. De prefect van de Parijsche politie heeft zich in gezelschap van een aantal hoofd ambtenaren der spoorwegen naar dé plaats des onheils begeven. Vele treinen hadden geruimen tijd vertraging, daar de toegang naar het station nog niet geheel vrijgemaakt kon worden. De machinist in hechtenis genomen. liet onderzoek van de deskundigen heeft uitgewezen, dat het spoorwegonge luk niet aan verkeerden wisselstand te wijten is. De machinist van een der trei nen heeft door onveilig sein gereden. Hij werd in hechtenis genomen, onder beschuldiging van onwillekeurigen dood slag en toebrengen van verwondingen. Hij erkende door onveilig sein gereden te zijn, dat hij beweert voor dat van een naburige lijn te hebben aangezien. DE COMMUNISTISCHE SAMENZWERING IN JAPAN. Bijzonderheden. De autoriteiten te Tokio hebben bijzon derheden omtrent de vervolging der com munisten gepubliceerd. Medegedeeld wordt, dat de Japansche communistische organisatie, die onder leiding stond van een ambtenaar van de Communistische Internationale, Sen Ka- tajana, een communistische omwenteling op Korea wilde verwekken, om Korea van Japan af te scheiden. Het feit, dat de Japansche communisten door Móskou gesteund worden, is reeds komen vast te staan. Het ministerie van binnenlandsche za ken heeft 2es Russen, onder wie eenige journalisten, die een zekere rol hebben gespeeld in de Japansche communistische organisatie, uit Japan gewezen. Verder is de Russische onderdaan Soeratof, die de communistische Internationale in Japan vertegenwoordigt, gearresteerd. In het Japansche parlement heeft de leider der arbeidersfractie verklaard, dat zij met de communisten niets te Hoen wenscht te hebben en trouw blijft aan de regeering. Een nota aan Sovjet-Rusland. De Russische ambassadeur te Tokio, werd gisteren door den Japanschen eerste minister Tanaka ontvangen. Tanaka deel de hem mede, dat de relaties van de Ja pansche communisten met Moskou door het onderzoek der politie bewezen zijn. Daardoor heeft Sovjet-Rusland in strijd gehandeld met par. 4 van het Japansch- Russische verdrag, waardoor beide ver dragsluitende partijen beloven zich te ont houden van elke inmenging in elkanders binnenlandsche aangelegenheden. De Japansche nota van dezen inhoud is goedgekeurd voor den ministerraad en zal te Moskou door den Japanschen am bassadeur aan den Russischen volkscom missaris voor buitenlandsche zaken over handigd worden. Een officieele verklaring. In verband met de communistische zaak heeft de eerste minister Tanaka een verklaring gepubli:eerd, waarin hij de tegenwoordige „zeer ernstige gebeurtenis" diep betreurt. IIij waarschuwt de natie op haar hoede te zijn tegen misdadige bui tenlandsche ideeën en leeringen en bidt den kapitalisten en den adel al het mo gelijke te doen om arbeid en kapitaal tot elkaar te brengen en de sociale samen werking te 1 vorderen. DE A.S. DUITSCHE VERKIEZINGEN. De candidatenlijst van het Centrum. Gisteravond heeft het partijbestuur van het Centrum onder voorzitterschap van rijkskanselier Marx, in tegenwoordigheid van dr. Wirth en den vroegeren Pruisi- schen minister-president Stegerwald, een vergadering gehouden, waarin de rijks- candidatenlijstf voor de a.s. rijksdagver kiezingen werd opgesteld. Na een langdurige gedachtenwisseling die in hoofdzaak om de candidatuur- Wirth draaide, verklaarde deze zich be reid, in het kader van de Centrumfractie rnede te werken, m.a.w. dr. Wirth heeft de hem gestelde voorwaarden aangeno men. De eerste drie plaatsen op de rijkslijst worden ingenomen door dr. Marx, dr. Wirth en Stegerwald; de bekende groot industrieel Florian Klöckner staat op de zevende, de Pruisische minister van volks welvaart Ilirtsiefer op de tiende plaats. Opmerkelijk is, dat de bekende monar chistische en anti-republikeinsche prins L.öwenstein geen plaats op de candidaten lijst heeft gekregen. De candidatuur van Westarp. Graaf Westarp is gisteren door de Duit- sche Nationale Partij, wier voorzitter hij Radio-Programm a. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9 M. (Na 8 uur n.m. 1870 M.). N. C. R. V. 6.00 Cursus paedagogiek. Cursus B, daarna C. 7.30 Cursus paedagogie-k. Cursus A en slotwoord tot de deelnemers cljor Pro.f Dr. .Waterink, 8.30 Conceit en lezing. Spreker: Ds. J. B. Netelenbos, Ned. Herv. Pre dikant te Heinkenszand. Onder wei p: „De dichter Adama van Schelte-ma''. Muzikale medewer king verleenende heer en: Jac. Ca.ro, bariton, Utrecht. (4e avond van den Liederen-cyclus). Jac Jansen, piano, ergen. 10.30 Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R, O. 5.30 Vooravond-Concert door hetOm- roep-orkest o.l.v. Nico Treep. Solist: Anton Dirks, bariton. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-Kllok 7.15 Engelsche les. 7-45 Politieberichten. 8.15 Aansluiting; van het Concertge bouw. le Amsterdam. Uitzending van he. Abonnements-Concert. Aangeboden door de N.V. Philips Rad'o. Nederlandsch Programma. Dirigent: Dr. Willem Mengelberg. Soliste: Mia Peltenburg. 10.30 Persberichten van Vaz Dias. 10.40 Muziek. KöNIGSWUSTERH1250 M. 7.50 Concert. Daarna laatste berichten. 9.50 Muziek. LANGENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 7.35 Kamerorkest. 9.05 Liederen in den volkstoon. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.20 Orgelrecital door Pattman. 5.35 Kinderuurtje. 6.40 Muzikaal tusschenspel. 6.50 Tijdsein van Greenwich, weerbe richten, eerste algem. nieuwsbe» 7.05 Muziek. 7-35 De grondslagen der muziek. _A S.05 Muziek en zang. 9.20 Weerbericht, tweede algemeen nieuwsbericht. J0.50 Muziek. 5.05 7.20 8.20 8.50 PARIJS, (Radio), 1750 M. 1 Koersen en nieuwsberichten. Landbouwcmmuniqué. Koersen en" mededeehngen. Concert. Tijdens de pauzes: Persber. RECLAME HEERENXLEEDIH6 REGENJASSEN in diverse kleuren, dessins en modellen EN NIET DUUR. KOREVAARSTRAAT is, aangewezen tot eerste candidaat voor den Rijksdag in het district Potsdam II. DE KATOENINDUSTRIE IN LANCASHIRE. Een nieuwe conferentie. De katoenspinners in Lancashire heb ben nadat twee vorige conferenties mis lukt zijn, toegestemd om Maandag een laatste bespreking met het voltallig be stuur der vakvereenigingen van huh ar beiders te houden om een nieuwe loon- en werktijdregeling te ontwerpen. De patroons willen echter tegenover éen mogelijke herziening der loonen een vas te werktijd van 48 uur per week stellen, waarbij dan het opruimings- en ander werk door de arbeiders in hun vrijen tijd moet geschieden, m.a.w. er'zal 48 uur ge produceerd moeten worden. De conferentie, waaraan ongeveer 140 gedelegeerden van beide partijen zullen deelnemen, zal te Manchester gehouden worden. ZALESKI's RLIS NAAR ROME. Belangstelling in Sovjet-kringen. In politieke kringen te Moskou wordt aan de reis van Zaleski naar Rome, voor al in verband met de reis van Tewfik Roushdi Bey naar Rome, groote beteeke- nis geh t. Men is van meening, dat de Sovjet-Unie een verbond van staten in het nabije Oosten onder leiding van Italië en Polen niet onverschillig kan toezien. KORTE BERICHTEN. De Bond van Saksische metaalindustri- eelen heeft gisteren bekend gemaakt, dat de uitsluiting heden begint. Deze omvat 160 tot 170.000 arbeiders. In Smyrna hebben nieuwe aardschok ken plaats gehad. Een gewapende bende heeft een com munistisch journalist uit het rechtsge- bouw te Moabit (Berlijn) bevrijd, niette genstaande het verzet der beambten. De in het Donetzgebied gearresteerde Duitsche ingenieurs zijn uit Rostow naar Moskou overgebracht. Feng, de Christengeneraal, heeft een nederlaag geleden. De inning yaji Egypte zou van plan

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2