CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Qde JAARGANG DONDERDAG 12 APRIL 1928 NUMMER 2408 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22l/s cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da* gelijks geplaatst ad. 40 cents EERSTE BLAD. Te veel eer. Wie wel eens op een paardenmarkt geweest is weet hoe de verkooper van een edel dier alle moeite doet om in het „voordraven" de sierlijke vormen en de lenigheid en kracht op het schoonst te doen uitkomen. Meer nog wordt op wedstrijden met paardenrennen alles in het werk ge steld om het dier den prijs te doen be halen, of worden de dieren tot het uiterste geoefend om moeilijkheden en hindernissen te overwinnen. Het schijnt wel of sommigen er een dergelijke sport van maken waar het geldt het particulier initiatief te doen concurreeren met de overheidszorg. Nemen wij b.v. de onderwijsz.org van de overheid. Volgens de Grondwet moet het openbaar en bijzonder on derwijs gelijk behandeld worden, maar in de praktijk komt die gelijkstelling wel eens niet tot haar recht. Maar dat niet alleen. Men laat het bijzonder onderwijs vaak onnoodig concurreeren om den prijs, hetgeen volstrekt in strijd is met het beginsel der gelijkstelling. Het ergerlijkste is echter, dat soms 'de menschen, waarvan het bijzonder onderwijs steun moest ontvangen, doen als de paarden-eigenaren, die het dier aanzetten tot allerlei onnoodige inspanning om toch maar zijn bijzon dere eigenschappen te toonen. Zoo had onlangs een Roomsch or gaan, „De Avondster", een artikel over een Bergen op Zoomsch geval, waarin onder het kopje „Duur Onder wijs" het volgende stond vermeld: „Ons onderwijs is schandelijk duur; en we behoeven het niet on der stoelen of banken te steken: we worden door onze eigen luizen ge beten. Want onze katholieke school bestuurders, die zich de weelde per- mitteeren te zeggen en te schrijven dat dit namens de katholieke ouders is, vreten maar duchtig aan de Staatsruif Zoo denk ik er over; als er ande ren zijn die er anders over denken, moeten zij het weten. Gelukkig is het dan toch geen geloofswaarheid, (noch van den eenen, noch van den anderen kant). Een voorbeeld waaruit men ziet hoe te Bergen op Zoom, waar voor de inrichting van een klasselokaal en het onderwijs dat daarin gegeven zal worden, 1900 gulden aangevraagd wordt. Dank zij de idiote Nederlandsche wetten is daaraan i\iets te doen en moet de gemeenteraad dit geld be schikbaar stellen. Aangename toestanden in Neder land". Nu is het opmerkelijke, dat hier sprake is van een schoollokaal waar in 54 leerlingen zitten .Hieruit blijkt reeds, dat Bergen op Zoom meer dan schriel het onderwijs verzorgt. Maar opmerkelijker nog, dat deze stem blijkbaar niet de eenige is, maar dat men te Bergen op Zoom tot in hoog ste instantie deze actie tegen de bij zondere school voortzet. Maar ook is het nog onjuist om te spreken van 1900 voteeren voor de inrichting van één schoollokaal, het betrof hier slechts medewerking ver- leenen aan de noodzakelijke aanschaf fing van schoolmeubelen, leer- en huipro fd^en voor een klasse van 54 leerlingen. Teder, die weet wat er noodig is, zal erkennen, dat 1900 niet overdreven geraamd is. Inderdaad hebben wij hier een ge val, dat ons doet denken aan wanho pige pogingen om uit het beestje nog meer te h„len maar dan met dit ver schil, dat de eer niet voor het dier /.elf zal zijn. 90 akten in 5 jaar. Dezelfde Roomsche „Avondster" neeft nog een ander voorbeeld: „Een ander geval zoo heet het In de Tweede Kamer heeft er een debat plaats gehad over het al of niet opheffen van kweekscholen. De heer Albarda (S.D.A.P.) was er natuurlijk tegen. De socialisten wil len altijd oneconomisch geld uitge ven I De Minister gaf toen de volgende cijfers: De Rijkskweekscholen worden be zocht door 60 a 80 leerlingen per school. De Protestantsch Christelij ke door 60 leerlingen per school on geveer en de katholieken door 39 leerlingen per school. Men kan onmiddellijk op z'n vin gers uitrekenen, dat de algemeene onkosten bij ons katholieken, het duurste zijn. Reeds het vorig jaar gaf de Avond ster gegevens om aan te toonen dat het katholiek bijzonder onderwijs zeer duur is". Op zichzelf is het wel opmerkelijk, dat de Roomsche kweekscholen het kleinst aantal leerlingen hebben. Maar nog opmerkelijker is en dat wordt vergeten dat hier het sy steem absoluut niet deugt. Wat toch is het geval? Den bijzonderen kweekscholen wordt de eisch gesteld om in 5 jaar 90 acten uit te reiken. Een eisch die bij een ge ring aantal leerlingen niet te volbren gen is. Is dus op zichzelf al onbillijk om de noodzakelijkheid van een bijzondere kweekschool af te meten naar het ge middelde aantal leerlingen dat de school bezoekt, absolu* onjuist is om de kweekscholen met de minste leer lingen het duurste te noemen. I.laar het systeem van het getal ac ten, dat behaald werd tot maatstaf voor de subsidieering te maken is uit den booze. Bovendien voor de open bare kwc. .scholen deze eisch niet. Hier is dus een vruchtbaar terrein voor verdere doorvoering der grond wettelijke gelijkstelling. Van een doen voordraven van het edele beestje om zijn deugden te ».oo- nen kan men toch nu gevoegelijk af zien, die leugden zijn bekend. STADSNIEUWS. KONINKLIJK BEZOEK. De Koningin-Moeder met haar ge volg, bestaande uit de hofdame freule v. d. Poll, de dame du palais freule Schimmelpenninck en den kamerheer jhr. van Tets heeft, met tw2e auto's uit Den Haag kome_.de, een bezoek ge bracht aan het Rijksmuseum van Oudheden, waar de Ned. afd., de ver zameling Oud-Europa e.. de Grieksche vazenzaal z±j-. bczicjatie-d. De directeur, Dr. J. H. Holwerda, leidde hier de hooge bezoekers rond. Te ruim 12 uur zijn de Koningin en haar gevolg naar de Residentie terug gekeerd. KAMERKIESKRING „LEIDEN» Zaterdag 14 April des middags te 2 uur. zal het bestuur van den Kamer kieskring „Leiden" een vergadering houden. Deze vergadering heeft plaats te 's-Gravenhage in Restaurant „De Kroon", Spui 10. CLASSICALE DIACONALE CONFERENTIE. In het Rusthuis der Geref. Kerk aan de Hooigracht alhier kwamen gisteren de onderscheidene diacor-'jën uit de classis Leiden in conferentie bijeen. Namens de roepende diaconie der Kerk te Noordwijk-Binnen, opende te ruim zes uur br. Alb. J. Meijers deze bijeenkomst, op gebruikelijke wijze. In zijn welkomstwoord releveerde de voorzitter hoe verschillende om standigheden hadden samengewerkt waardoor de Diaconale Classicale Con ferentie in 1927 niet was gehouden. Hij sprak den wensch uit, dat heden maatregelen zouden worden genomen, om herhaling te voorkomen. De heer L. Boekkooi van Leiden het woord vei krijgen- :e, leverde een refe raat over Armenzorg, waarin Spreker speciaal behandelde de vraag, of de Diaconie enkel armoede moet lenigen of deze ook moet voorkomen, b.v. door 't verstrekken van voorschotten. Spr. zette uiteen, de bete<enis van de armenzorg en toonde aan hoe hier niet ondersteuning als een recht moet 1 vd worden, doch zij gegrond is op cle liefde, dus op barmhartigheid zich beroept. Wel spreekt men in on ze.. i. van reJit; eischt zich op een deel waarop men recht meent te heb ben. Men ..arvoor zelfs de hulp van den - .aat in, doch dit is de revo- 0eest, die _elfs het bestaan der barmhartigheid in 's Heeren Kerk dreigt te vernietigen. Dezen geest te bestrijden is roeping v:.n Gods Kerk. alsmede het opvoeden der Gemeente.' tot milddadigheid, terwijl de diaco nie de gaven heeft uit reiken aan arme broeders en zusters, met voor zichtigheid en goed beleid, cm het de ondersteunden te doen toekomen als n band. Inzake het geven van voorschotten, laat spr. uitkomen, dat dit geen zaak is, die uit onze diaconale kas mag ge daan worden. Men zij hiermede daar om hoogst voorzichtig; 't is niet het terrein waarop we ons moeten bewe gen. Op het gesprokene volgde cene aan gename en leerrijke discussie, waaruit bleek, hoe verschillend de moeilijkhe den soms zijn, waar men als diaconie voor komt te staan, maar ook ziet men er in hoe nuttig conferenties kun nen zijn, door de practische dingen ■eens in ruimer kring te bezien dan an ders het geva! is. In de pauze bezichtigdds bezoe kers der conferentie, onder leiding van den voorzitter der Rusthuis-Com- .issie, br. Kuijpers, het rusthuis en spraken hunne bewondering uit over een inrichting als deze, zoowel ruim te als inrichting overtrof aller ver wachting. Na de pauze werd behandeld een voorstel der diaconie van Boskoop tot het benoemen van een vast modera- men der conferentie. In de toelichting wees br. v. Veen, uit Boskoop, op de opgedane ervaring en verwachtte, dat door eene vaste commissie de Conferenties geregelder bijeengeroepen zouden worden dan tot heden zulks geschied was. De Voorzitter meende, dat het idee van vaste commissie tot saamroeping wel goed werken zou, doch zag gaar ne, dat elke diaconie bij toerbeurt op dracht kreeg, de leiding te hebben als ook de verplichting een referaat te verzorgen. Na breede bespreking stelde Leiden voor de diaconie der Kerk van Leiden te verzoeken, zich te belasten met de saamroeping, door met de diaconie welke de leiding heeft en die welke het referaat verzorgt te correspondee- ren, en •■k-h te overtuigen dat alles in orde is. I °ht eene diaconie in gebre ke blijven dan zal de volgende diaco nie aangeschreven worden. Het voorstel waarin de gedachten van Boskoop en Noordwijk-Binnen ge combineerd werden, werd aangeno men, nadat vooraf de wenschelijkheid was uitgesproken, de conferenties te kiten voertoestaan. Nadat de Diaconie van de Kerk te Oegstgeest werd aangewezen als roe pende Diaconie en die van de Kerk te Katwijk a. d. Rijn vooi de verzorging van een referaat, sloot de voorzitter de conferentie met een woord van dank voor de opkomst en de br. in Leiden voor de verleende gastvrijheid, er den wensch aan toevoegende, dat deze conferentie, haar nut afwerne, voor het ambtelijk leven, en ter versterking _n den ouderlingen broederband. JUBILEUM CHR. BAKKERS GEZELLEN. Gisteravond herdacht de afdeeling Leiden van den Ned. Centralen Bond van Chr. Arbeiders(sters) in de bedrij ven van Voedings- en Genotmiddelen (Vakgroep Bakkers) in een feestelijke bijeenkomst in het gebouw „Prediker" Janvossensteeg haar 20-jarig bestaan. De Voorzitter der afdeeling, de heer Chr. van Venetië n, opende de samenkomst met gebed, las Psalm 148 en sprak daarna een kort openings woord, waarin hij allereerst de aanwe zigen welkom heette en vervolgens in het kort de oprichting der afdeeling memoreerde. Het heeft veel moeite gekost, eer de Christelijke organisatie onder de bakkersgezellen vasten voet kreeg. Van degenen, die bij de oprichting, twintig jaar geleden, aanwezig waren, ziin ook thans velen in ons midden. Spr. brengt een eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van Ds. R. J. W. Rudolph, die met den hoofdbestuurder den heer Diemer, op de oprichtings vergadering in „Patrimonium" het woord voerden. Wanneer wij aan dien tijd terug denken, hebben wij veelzins reden om God te danken voor den zegen, ons door de organisatie geschonken. Spr. gaf vervolgens het woord aan den secretaris van den landelijken bond, den heer J. Z. Kannegieter, die begon met in herinnering te bren gen, hoe de toestanden in het bakkers bedrijf 20 jaar geleden waren. Er heerschte onbeperkte nachtarbeid; reeds des Zondagsmiddags en des -avonds werd met den arbeid begon nen; ds arbeidsduur was zeer lang, om de 100 uur per week en de loonen waren naar verhouding laag. De bak kersgezellen hadden een treurig be staan, het was een slavenleven. Dat aan al deze wantoestanden goeddeels een einde is gekomen, dan ken wij aan den arbeid der organisa tie. En onze voortrekkers hebben be grepen, dat wij moesten hebben niet de moderne organisatie, die leeft uit het beginsel van den klassenstrijd, niet een bloedlooze „neutrale" organi satie. doch dat de Christelijke bak kersgezellen zich onder eigen banier moesten organiseeren. Spr. dankt den heer Van Venetiën. die al de 20 jaar, dat de afdeeling be staat, haar voorzitter is geweest, voor den door hem voor de organisatie ver richten arbeid en wenscht hem toe, dat God, uit Wien hij al zijn kracht put, hem ook verder nabij moge blij ven. zoowel in zijn persoonlijk en hui selijk, als in zijn organisatieleven. Spr. wijst er vervolgens op, dat ook onze tijd zijn eigensoortige moeilijk heden heeft, die niet onderschat moe ten worden, zooals de vakopleiding, de uitvoering der sociale maatregelen, de voortgaande technische ontwikkeling van het bedrijf, alle kwesties, die veel studie vereischen van degenen, die in sociaal opzicht leiding moeten geven. De vakorganisatie moet paraat blijven opdat we niet weer terugvallen in de wantoestanden van eenige tientallen jaren geleden, doch zij heeft ook een taak in economisch en cultureel op zicht, waarbij zij haar kracht vindt in het Evangelie. De eindstrijd we zien het steeds meer dien kant uitgaan zal gestreden worden tusschen het Christendom en het communisme. Spr. wekt op tot den strijd in de Chr. vakorganisatie, tot eer van God, en besluit met de regels van den Vlaam- schen dichter Guido Gezelle: „Het leven is geen vrede alhier. Geen wapenstilstand vragen; Het leven is de krijgsbanier Tot in Gods handen dragen". Nt deze rede, waarop een luid ap plaus volgde, voerde het woord de heer J. M. Jansen, secretaris der afdeeling, die namens bestuur en le den den voorzitter op hartelijke wijke toesprak en hem een prachtigen leu ningstoel aanbood. De heer A. H a n e m a a ij e r, voor zitter van den landelijken Bond, wees er op, dat de Leidsche afdeeling steeds een kind van veel zorg is ge weest, en het blijven bestaan van de afdeeling is daaraan te danken, dat zij is gedragen door het gebed. In waardeerende bewoordingen bood spr. aan den heer Van Venetiën een Goudsch wandbord aan. De heer J. S 1 e g t e n h o r s t. se cretaris van den Chr. Besturenbond, wenschte namens dezen bond de af deeling, en den voorzitter der af deeling met het jubileum geluk en wekte de leden op met het bestuur te werken en te strijden voor verheffing van het peil van den arbeidenden stand. De Voorzitter dankte voor de ge schenken en de waardeerende woor den tot hem gericht. Dat een zoo klei ne organisatie, als deze dikwijls nog zoo groote successen wist te boeken, dankt zij aan de hulp en den zegen van God. Het verdere van den avond werd opgeluisterd door het Chr. Reciteer- gezelschap „U. V. K.", onderafdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond, dat verschillende voordrachten ten beste gaf. Helaas, dat het eerste nummer: „De ontdekking van den zoen", niet voldeed aan de eischen, aan een Chr. vereeniging te stellen; behalve dat hej smakeloos was, kon het ook overigens niet door den beugel. Het overige was beter, doch wel zou den we dit gezelschap den raad willen geven, voortaan meer in positief Chr. richting te werken; er moet toch on derscheid zijn tusschen een Christelij ke en een „neutrale" reciteervereeni- ging. Alles bij elkaar genomen was liet echter een gezellige en waardige feestviering. De zaal was aardig inge richt, op de tafeltjes prijkten tulpen en den geheelen avond werden we ruimschoots voorzien van voedings- en genotmiddelen. Een avond als deze, waarop de leden met hun huisgenooten aanwezig zijn, kan ook medewerken tot versterking van den band tusschen gezin en vak beweging. HAARLEMSCHE ORKESTVEREENIGING. Laa^.. concert in dit seizoen. Dinsdag 17 Api_. ;_.s. eeft de H.O.V. ..aar laatste concert in 'dit seizoen, ^o'iste zal zijn onze s-tad^enoote. Me juffrouw Roosje Driessen, pianiste, die ten gehoore zal brengen de Va riations symphoniques van César Franck, voor piano met orkest. Door het orkest zullen uitgevoerd worden: Le Carnaval Romain van Berlioz en tot slot op veelvuldig verzoek Sym- phonie no. 5 van Tschaikowsky. Wij twijfelen niet of er zal voor de zen laatsten avond veel belangstelling zijn. DUITSCHE ARTSEN. Einde Mei wordt hiei ter stede een aantal Duitsche artsen verwacht, ten einde hier een cursus te volgen over allergische ziekten, welke Prof. Storm van Leeuwen op 29, 30 en 31 Mei voor hen zal houden. PROF. J. VAN DER HOEVE. Prof. dr. J. v. d. IToeve, hoogleeraar in de oogheelkunde, wordt morgen 50 jaar. GEREF. U.L.O.-KOPSCHOOL HOOGL. KERKGRACHT. Gisteren hebben de leerlingen der Geref. U.L.O.-Kopschool (Hoofd de heer W. G. Aldershoff Jr.) een vacan- tie-uitstapje gemaakt onder leiding van het hoofd der school en den heer W ten Kate. Voor een dergelijk reisje gedurende de vacantie bleek onder de leerlingen veel animo te bestaan. Beschenen dcor een heerlijk lentezonnetje, dat Binnenland. Het K. L. M.-vliegtuig dat den dienst MalmöAmsterdam via Hamburg onderhoudt heeft gisteren bij Nigte- vecht een noodlanding moeten maken. De Eerste Kamer is begonnen aan de Algemeene beschouwingen over de begrooting. Buitenland. Ernstir- treinbotsing te Parijs. Een Japansche nota aan Sovjet- Rusland. Het dreigend conflict in de katoen industrie in Lancashire. Ongerustheid te Moskou in verband met de Poolsche en Tnrksche bezoe ken aan jme. De „Bremen" is voor de Oceaan- vlucht gestart Te Dnsseldorp is opgericht de Chris telijke Internationale Vak-Centrale. zich door de morgennevels had weten heen te dringen, trok men naar het station, en alles beloofde een prach tigen dag. ondanks de natte stemming van het laatste weerbericht. De trein bracht de jongelui naar het station Noordwijkerhout, van waaruit men te voet zou trekken de duinen door naar Noordwijk of Katwijk, al naar dat ,,'t zonnetje van ons scheiden ging" of niet. Genoten werd er in de dennen van Noordwijkerhout, van de prachtig bloeiende narcissenvelden, zoowel als van een sloot vol kikvorschen, die daar uit de heele buurt schenen sa mengekomen te zijn voor de generale repetitie van het concert voor den ko menden zomer. Zoo naderden de eerste duinen en in wedloop en met gejuich, vergetend alle moeheid, werd het eerste hooge duin genomen. Dit was een pracht plaats voor een pic-nic, de wandeling had grage monden gemaakt en rugzak en tasch werd voor meer dan de helft lichter. Hierna kon ieder zijn hart op halen aan wat hij 't liefste wilde. De jongens trokken op verkenning uit, en elk op zijn wijs vertelde daarna van zijn ervaringen en liet de gevangen hagedis zien. Anderen konden ook hier nog niet scheiden van den gelief den voetbal. De meisjes zochten en vonden spoedig een „buutpaal" en één der heeren werd al gauw aange wezen voor het in dit terrein moeilijke zoeken van de weggestoven leerlingen. Zoo vloog de tijd voorbij en moest er weer opgebroken worden en ging het dwars de duinen door naar zee. Daar was het even een tegenvaller. Over de zee hing een dichte nevel, zoodat de voorbijgaande schepen telkens den misthoorn lieten hooren. Maar de zon werd winnares en de mist verdween, zoodat bij menigeen de lust tot pootje baden opkwam. Hier werd ook gerui- men tijd vertoefd, en daarna ging het op Noordwijk aan. Toen men zich daar in een lunchroom zat te goed te doen, begonnen er regendroppels te vallen en daardoor ging het van hier per tram dankbaar en voldaan huis toe.. HUISVLIJTTENTOONSTELLING. In het wijkgebouw van de Ned. Her vormde Gemeente aan het Levendaal, werd gisteravond te half zeven geo pend een huisvlijttentoonstelling an nex bazaar, georganiseerd door de Chr. J. V. „Dient den Heer", onderaf- deeling van de wijkvereeniging, ter voorbereiding van het gouden jubi leum, dat deze J. V. in October a.s. hoopt te vieren. Bij deze opening voerde allereerst het woord de voorzitter, de heer J. M. G. Hakkert, die wees op het bijzon dere van de plechtigheid, om al den arbeid, die er aan vooraf gegaan is. Na een hartelijk welkom aan de pers wees spr er verder op, dat deze ten toonstelling geen grootsch opgezette onderneming is. Vriendelijk en nuttig zou spr. ze willen noemen. Een drietal motieven hebben tot het organiseeren van de expositie geleid. Het is een voorbereiding voor het gouden jubi leum, maar ook was het de bedoeling, de leden van de J. V. aan het werk te zetten, om hen op deze manier te behoeden voor straatslenterij en sport- buitensporigheden, terwijl bovendien de organisators meenden, dat het ont wikkelend zou werken. Spr. heet daarna allen hartelijk welkom, speciaal Ds. Punselie, voor zitter van de Wijkvereeniging. den heer Van Borselen, wijkbestuurslid en dankt degenen, die aan de totstand koming van deze tentoonstelling heb ben mede geholpen, in het hijzonder de firma Jansen, de fa. v. d. Wilk en d» fa. Da Vries en Stevens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1