vergeten. L'histoire se répète, de geschie denis herhaalt zich te dikwijls. Te meer geldt dit, waar de banden tusschen onze scholen en het huisgezin er niet sterker op zijn geworden ten gevolge van de wet- 1920, terwijl de staat almeer in die rich ting voortgaat, getuige de zevenjarige leerplicht, om den ouders zijn inzichten op te leggen. Men kan dan zich trachten te verdedigen door te zeggen: ,.dat hij het mindere kwaad der vrijheidsbeper king kiest cm het grootere kwaad van kinderverwaarloozing te voorkomen" alleen, waaraan ontleent de staat het recht te bepalen, dat dwang een gezonder weg is tot ontwikkeling van het besef van verantwoordelijkheid bij de ouders dan vrijheid? In elk geval, en wij heb ben dit op de debet-zijde te plaatsen, is erkend, dat weer iets meer van de vrij heid verloren ging. Het is een fataal sy steem, dat in het Russische communisme zijn zuiverste toepassing vindt, om de ouderlijke macht al meer te doen ver vangen door den wil van den staat, het kind los te maken van het gezin en 'e stellen onder de macht van den staat. Al is het voorbijgegane jaar niet zeer bewogen geweest op schoolgebied, het heeft den Schoolraad allerminst aan ar beid ontbroken. Onze secretaris heeft het aan den lijve gevoeld, te meer, waar een helpende kracht hem ontviel door het bedanken van Mr. Idenburg als 2en secretaris van den Schoolraad. Mr. Terpstra heeft een zwaar jaar achter den rug, dat zelfs van zijn stoefe werkkracht het alleruiterste vergde, en zijn gedegen arbeid en trouw, met een woord van bijzondere erkentelijk heid te beantwoorden, legt zich van zelf aan deze plaats aan spr. op. Een dreigen de inzinking werd, Gode zij dank, voorko men. Zij maakte tijdelijke hulp noodig, en een andere, blijvende kracht, die een deel van zijn werk kan overnemen, is gelukkig weer gevonden. De Schoolraad zelf ontving eindelijk ook eens een bewijs van waardeering op zijn arbeid. Zijn adres aan den Minister van Onderwijs met het verzoek om, eer er toe werd overgegaan de gelden, die een ze venjarige leerplicht zou vragen, te doen voteeren, te herzien de leerlingenschaal, vooral ten bate der kleine scholen, en de verbetering van de salarissen van de on derwijzers, waarop ook bezuinigd is, ter hand te nemen, vond openbare erken ning. De legende, die bij de oprichting van den Schoolraad, in 1890, dezen betitelde als Schoolverraad, is ingeruild voor dank baar vertrouwen. Een nieuw jaar opent zich voor ons, en als van zelf zien wij vooruit, en dit te eer, omdat er meer belangrijks voor ons dan achter ons ligt. Twee feiten vooral vragen onze bijzon dere aandacht. Het eerste is: de gouden bruiloft tus schen ons Volk en zijn Unie „Een school met den Bijbel". Dr. Kuyper noemde eens „Het Nut van het Algemeen" zeer karak teristiek: „De oude tante". Dat kan op onze Unie niet overgebracht. Zij is veelmeer „de zorgende moeder" on zer scholen geweest en gebleven. Haar collecte is de wonderlijkste, die bestaat. Zij wil niet sterven en mag het ook niet. Hebben onze scholen haar opbrengst niet direct noodig, de algemeene belangen goed te kunnen behartigen blijft haar be staansrecht,. Het wordt gelukkig weer be ter verstaan. Hart en hand moeten open blijven voor onze Unie. En dan nadert ook ons derde school- congres. Het zal dit jaar „Internationaal" zijn. Het is een gewichtig ofechoon gedurfd be sluit geweest. Nederland kan er wezen, al wordt het meestal teruggezet docr de opinie van Bui tenlanders. Nergens ter wereld heeft men een school, die zóó vast ligt aan het huisge zin als bij ons, ten minste tot nu toe. Ner gens ook kon om de school zulk een strijd gestreden worden als bij ons, dhnk zij dat aristocratische, dat het Calvinistisch be ginsel indroeg in ons volkskarakter, en dat is: de handhaving der persoonlijkheid tegen alle macht, die van bovenaf zich dwingend wil opleggen. Ons schoolwezen mag voor het voetlicht treden en andere volken kunnen van ons leeren. Daarom is de eerste poging, om buitenlanders in persoonlijk contact te brengen met de toestanden hier, zeer prij zenswaard. Het roede, dat wij in den langen schoolstrijd verkregen, more als een zuurdeesem ook elders „het deeg doen rijzen, en er voedzaam en smakelijk brood van maken". Spr. wenscht dan ook, namens den Schoolraad, het aanstaande schoolcon- gres, al het goede toe, dat het tot een welgelukken onmisbaar is, onder den ze gen des Heeren. En nu moet spr. nog één feit hier ver melden, dat hem echter tot groote be scheidenheid verplicht. Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd spr. in 1927 te benoemei tot Of ficier in de Orde van Oranje Nassau Er was voor spr. aan deze benoeming een zeer bl'jde kant, omdat spr. haar ont vangen mocht als voorzitter van den Schoolraad. De Unie had haar erkenning van Re- geeringswege reeds meer dan eens ver kregen. De Schoolraad deelde nr niet in deze gunst. Nu, eindelijk, is ook over zijn arbeid een ordeel van hooge waardeering uitgesproken. Spr. voelt te goed, hoe hij niet aan zijn arbeid voor den Schoolraad had te den ken, maar aan den arbeid van den School raad zeiven, die in zijn voorzitter werd geëerd. En daarom moet en kan spr. eindigen met uit te spreken een hartelijken geluk- wensch aan den Schoolraad voor de scho len met den Bijbel. Moge hij onder nog hooger erkenning tot in lengte van dagen zijn goeden arbeid voor onze scholen blij ven voortzetten, en daarover bij voortdu ring zich betoonen: De zegen des Heeren. (Daverend applaus). Hierna kwamen enkele huishoudelijke zaken aan de orde en werden door de sta tutair benoemde commissies diverse rap porten uitgebracht. De voorzitter werd herkozen. In de morgenzitting werd ook afgedaan een vraagpunt van de schoolbesturen te Nijkerk e.o. In de middagvergadering refereerde de grijze minister van Staat Mr. Th. Heems kerk over „De bijzondere school d e op lossing van de schoolkwestie". Daarop komen we morgen nader terug. (De vergadering duurt voort). CHRISTELIJKE PAEDAGOGIEK. Gisteravond is te Utrecht de jnnrlijk- sche vergadering gehouden van de V<m«- eeniging voor Christelijke paedagogiek, welke goed bezocht was. De voorzitter, prof. T. Hoekstra, te Kam pen, wees er in zijn openingswoord om. op, dat er op het terrein van de paedago giek in het afgeloopen jaar een novum is geweest, n.l. dat eenige paedagogische lessen door de radio werden gegeven. Blijkens liet daarna door den secretaris den heer G. Meima, uitgebracht jaarver slag zijn zoowel het ledental als de abon nementen op het Paedagogisch Tijdschrift achteruitgaande. In de plaats van het aftredend lid, den heer A. Janse, werd als bestuurslid geko zen de heer A. Lasterie te Den Dolder. De voorzitter dankte het aftredend lid voor het werk in dienst van de vereeniging ver richt. Prof. Dr. J. Waterink hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, hield vervolgens een lezing over „Opvoeding en schoonheidszin". Spr. betoogde daarin o.m. dat bij het onderwijs en de opvoeding in het alge meen de vormen voor de inhouden steeds die van harmonie dienen te zijn, d.i. die van de schoonheid. Dit kome uit in elke les, ook in elk schoolgebouw. Er is hier van vooruitgang m van achteruitgang te spreken. Onderscheiden architecten hebben prachtscholen gebouwd. Anderzijds evenwel ontwikkelt zich onder het pro tectoraat der soc.-democratie, b.v. te Am sterdam, een manifestatie van wansmaak ook in de beeldhouwwerken aan de scho len. Spr. wees verder op allerlei conse quenties, welke dit paedagogisch stand punt voor ons heeft. Na gedachtenwisseling over deze lezing werd de vergadering gesloten. DE UNIE „EEN SCHOOL MET DEN BIJBEL". In de jaarvergadering van de Unie Een school met den Bijbel te Utrecht gehou den, waar wij gisteren een verslag van opnamen, werden nog in het bestuur ge kozen: in de plaats van de heeren Ds. M. y. Grieken en D. A. van der Schans (niet herkiesbaar) Ds. S. v. Dorp en de heer A. D. van der Schans. Aan den secretaris Mr. J. Terpstra, werd dank gebrr.cht voor het vele werk aan het uitgebreide jaarverslag besteed. De vergadering verleende vervolgens haar goedkeuring aan de bestuursvoor stellen tot uitkeering uit de kas der Unie van: a. ƒ1000 aan het fonds Paedagogische leerstoel; b. 150 aan Barnabas; c. 100 aan Lukas. d. 150 aan Johannes; e. 100 aan de bibliotheek ten dienste van het Chr. onderwijs; f. 1000 aan de commissie voor de oud- strijders bij het Chr. onderwijs en ƒ25 aan de commissie voor het vrije C on derwijs buiten ons land. Tevens besloot de vergadering, eveneens op voorstel van het bestuur, om in 1928 uit het fonds Pae dagogische leerstoel aan het Geref. School verband, ten behoeve van Jen door Prof. Dr. J. Waterink bezetten praedagogischen leerstoel aan de Vrije Universiteit te Am sterdam een subsidie van 450 uit te keeren. GEMENGD NIEUWS. Moord op een pensionhoudster. J.l. Maandagavond is mej. S., wonende aan de Heerenlaan te Zeist, waar zij een pen sion hield, door een der pensiongasten in een vlaag van waanzin vermoord. De jongeman K. was Vrijdagavond in het pension aangekomen. Maandagavond is hij de juffrouw aangevlogen. Hij heeft haar eerst met zijn vuisten in het gezicht geslagen en daarna met een mes doode- lijke steken toegebracht. Men vond mej. S. omstreeks half tien dood in haar woning. De overige pension gasten hebben geen enkel verdacht geluid gehoord. De dader, uit Utrecht afkomstig, is na zijn daad volbracht te hebben, kalm naar Utrecht gegaan naar het huis zijner ouders. Daar is hij Maandagavond laat aangehouden en naar Zeist overgebracht. Hij bekende rustig aan de politie den moord te hebben gepleegd. Hij lachte om wat hij gedaan had. Eenige reden tot den moord heeft de dader absoluut niet ge had. Hij heeft vroeger al eens verpleging genoten in een zenuwinrichting. Hij is gisteren ter beschikking van de Justitie gesteld. De vermoorde juffrouw S. was ongeveer 40 jaar oud. Nader meldt men uit Zeist: In den avond van den tweeden Paasch- dag is te Zeist de 44-jarige pensionhoud ster mej. Y. Stomp het slachtoffer ge worden van een krankzinnige. De dader, een jongmensch van 22 jaar, zoon van een onderwijzer te Utrecht, was het vori ge jaar eenige maanden bij mej. Stomp in pension. De vader had dit rustig pension voor zijn zoon gekozen, omdat het denk vermogen van den jongen al eens in de war was geweest, waarvoor hij na een tijd in het Chr. Sanatorium te Zeist te zijn verpleegd, later in het krankzinnigenge sticht te Den Dolder was opgenomen ter observatie. Vandaar werd hij na eenigen tijd door den directeur weer naar huis gestuurd, aangezien er geen aanleiding scheen den jongeman langer uit de maat schappij weg te houden. De vader zocht en vond toen een betrekking voor zijn zoon bij een kweeker te Bunnik, waarbij hij te Zeist bij mej. S. in de Meerenlaan in de kost kwam. Na met zijn vader op tweeden Paaschdag een tante in Werk hoven te hebben bezocht, hebben beiden na terugkeer in Zeist bij mej. S. gegeten, waarna de vader ner tram naar Utrecht is teruggekeerd. De zoon heeft toen om ongeveer acht uur zijn slachtoffer in een vlaag van ver standsverbijstering overvallen, terwijl zij in de keuken zat te schrijven. Na haar be wusteloos te hebben geslagen, heeft hij met een broodmes zijn slachtoffer van 't leven beroofd, doordat de halsslagader ge troffen werd. Buren hebben maar even gegil gehoord, waarop verder geen acht werd geslagen, doch een andere pensiongast vond, thuis komende, het slachtoffer overleden, waar op aangifte bij de oolitie volgde. De dader was dadelijk na zijn gruwe lijke daad met de tram naar de ouderlij ke woning in Utrecht gegaan, waar hij zijn vader in alle kalmte mededeelde mej. S. te hebben vermoord. De vader kon de werkelijkheid nog niet gelooven, omdat een overeenkomstige vroegere mededee- ling ook fantasie was gebleken. De Zeister politie is echter 's nachts met een zwager van het slachtoffer per auto naar Utrecht gegaan, toen vermoed werd wie de moge lijke dader was. Overgebracht naar het Hoofdbureau van politie te Utrecht, heeft de dader daar een volledige bekentenis afgelegd en be schreven hoe hij zijn gruwelijke daad had verricht, voorgevende te hebben gehandeld volgens een ingeving van God. Vervol gens is de jongeman, die geen oogenblik spijt of onrust toonde, nog naar Zeist overgebracht en aldaar in arrest gesteld. Een onderzoek in de woning van het slachtoffer toonde aan, dat de mededee- lingen van den dader inderdaad juist ge weest zijn. Botsing tusschen tram en auto. Gis ternamiddag heeft op den hoek van de Kattenburgervoorstraat te .Amsterdam 'n botsing plaats gehad tusschen een vracht auto en een motorwagen van lijn 13. De auto kwam uit de Kattenburgervoorstraat en wilde de gracht opgaan. De tram kwam uit de Tsaar Peterstraat. De gevolgen van deze botsing waren zeer ernstig. De auto werd n.l. door de tram op het trottoir ge worpen dat langs de spoorbaan loopt. Al daar liep het bejaarde echtpaar Goed, wonende in de Blankenstraat. De vrouw werd door den achterkant van den auto getroffen en aan de slaap ernstig gewond. Het tweejarig dochtertje van den chauf feur, dat naast hem zat, viel en werd door glasscherven boven het rechteroog gewond. Beide gewonden werdr*- binnen gebracht in de apotheek van den heer Scalonje en vandaar door den G. G. en G. D. naar het Binnengasthuis vervoerd. Het meisje kon na verbonden te zijn met haar vader naar huis gaan. De 72-jarige vrouw was er zoo ernstig aan toe, dat zij na enkele uren aan de gevolgen is overleden. De oorzaak van de botsing kon nog niet worden vastgesteld. Vermoedelijk is een samenloop van omstandigheden niet uit gesloten. Beide voertuigen werden door deskundigen onderzocht; alles werd in or de bevonden. De auto, een Chevrolet, is onherstelbaar ontredderd. Aanrijding Gisterochtend te ruim half negen is op het Weteringplein op den hoek van de Weteringkade te Amsterdam een wagen van lijn 12 in aanrijding geko men met een personenauto. Zoowel de tram als de auto bekwam eenige mate- rieele schade. De motorwagen van de tram liep uit de rails, waardoor het tramver keer in de richting Holl. Spoorstation ge- ruimën tijd vertraging heeft ondervonden. Overreden en gedood. Te Colmschate is de 71-jarige J. uit Deventer met zijn rijwiel onder een auto geraakt en aan de daarbij opgeloopen verwondingen overle den. Te Vlijmen is gisteren door een auto bus van de Cito Maatschappij, komende uit de richting den Bosch de 20-jarige M. de Boer overreden en gedood. Den chauf feur treft geen schuld daar hij voldoende signalen gaf en het slachtoffer verkeerd is uitgeweken. Overreden. Gisternacht is een auto mobiel bestuurd door den heer J. uit Hel- voirt onder Boxtel od den Helvoirtschen. weg in aanraking gekomen met twee per sonen, die daar op. den weg lagen. Eén hunner, zekere T., werd ernstig gewond en per auto naar het ziekenhuis overge bracht. Geheimzinnige fotografie. Uit Stockholm wordt gemeld: Een geval van mysterieuze fotogra fie houdt thans in hooge mate de be langstelling van de Zweedsche pers bezig. Het betreft een venster in het oude kasteel van Regnaholm in Zwe den, waar het gelaat van den over grootvader van den tegenwoordigen eigenaar van het kasteel duidelijk in een ruit is te zien, vooral indien de zon daarop schijnt. Deze overgrootvader was majoor Gylenkrok, de in 1775 geboren werd, als soldaat diende, (ioch gedurende de laatste 40 jaar van zijn leven kreu pel was en in 1859 owerleed. Deze was gewoon in een leuning stoel voor het venster, waarvan thans sprake is, te zitten, waar hij een goed uitzicht over het mooie landschap had. Het schijnt, dat op nog onopgehel derde wijze zijn gelaat op het dikke glas in de ruit geproduceerd is. Een bekend Zweedsch natuurkun dige, dr. Mohlin, heeft het verschijn sel onderzocht en is tot de opvatting gekomen, dat dit door optische wet ten kan worden verklaard. Het glas, dat over 100 jaar oud is, bevat o.a. lood,ijzer of mangaan en is waarschijnlijk voor de zonnestralen gevoelig geweest. Daar de oude majoor bijna 40 jaar voortdurend voor het venster zat, veronderstelt dr. Mohlin dat het licht, dat door het venster op het ge laat van majoor Gylenkrok scheen, gereflecteerd werd, en zoo op den langen duur het portret in het glas fixeerde De theorie, dat de af beelding is ontstaan door fotogra fische eigenschappen van den blik sem, wórdt door dr. Mohlin verwor pen, daar de tijd van belichting in ieder geval te kort is geweest om op het glas invloed te hebben. Het kasteel Regnaholm ligt in de vZweedsche provincie Oestergoetland bij de stad Norkoeping en is reeds eeuwen lang eigendom van de familie Gylenkrok. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Burgerlijke stand. Geboren: ApoI> nia Anthonia d.v. P. J. Captein en J. A. van der Tol* Aidrianus z.v. A. C. den Braber en G. E. Hes; Ida Erna, d.v. W. L. Stokhuijzen en G. C. Samson; Rijer z.v. M. de Leeuw en H. J. Barfch; Jannetje d.v. R. van Triest en M. J. Braam; Ccrnelis Petrus Joseph z.v.C. A. van Vliet en C. A. Koot. Ondertrouwd: M. A. Stjgter van Ter Aar en M. J. die Wit; B. Overes en C. J. Perkien; J. van Schip en J. Schellin- ferhout; J. H. Vierbergen en B. L. Tur en; C. Roggeveen en S. van Varik;W. Hesseling en J. Braster; G. A. van Vliet van Haarlem en 'C. C. M. Overes; G. C. Kamper en ]J. 0. Barth. Gehuwd: J. W. Schouten jm. 24 j. en S. de Jager jd. 24 j. Jve.leJen: C. Buitelaar jd. 26 j., over leden t" Bodegraven; W. van der Schans wedn. van P. On'^'n" 81 i.; A. Bree- ïjk, jin. 33 won. te Bodegraven; J. van Straten, wedn. van M. Immerzeel ^5 j.; A. Boer, wedb. van G. G. H. van den Borg 92 j.; C. Nikken jd. 83 j.; T» W. M. Groen in 't Wout jdL 20 3., overl. te Leiden. Ingekomen van: Sneek, C. A. Bijl, win kelbediende, Julianastr. 26; Eindhoven H. Kohlenberg kantoorbedi., Bloemhof- straat 39; Maartensdijk, H. R. Reumer- man, klompenmaker. Noordleinde 23; Ter Aar, MT. Haak, betonwerker Woubr. weg 72; Boskoop, C. Ramp, echtgen. v. J. van der Vlies, Jan Nieuwenhurjzen- str. io* Oegstgeest, C. Pijnacker, dienst bode, Raadnuisstr. 242; Leiden, A. de Jager, wed1. A. P. Hendriksen, Groene- wegr ió* Pernis, A. Daggelders en gez. veenouaerskn., Heerenweg 2; Lisse, G Mooldijk, timmermanskn., Julianastr. 15 Ridderkerk, D. Broekhuizen, winkelbeid. Gqudsl.weg 73; Remkum, P. Jonge jan, Wilhelminastr. 25c; Naarden, S. Riemers ma, echtgen. van A. Gerritsen, Brugge straat 23; Naarden, R. Rteimiersma en gez., Bruggestraat 23. Vertrokken naar: Utrecht, Springweg 20, J. L. Lamm erts, winkelbed.Leiden, Iiaarï.str. 23, J. Verkade; Nieuwkoop, J. Kranenburg, dienstb.; Reeuwijk, M. C. O verdam, huishoudster; Rotterdam, Beu- kelsweg 19b, J. J. Gramans; Rotterdam, Raampoortstraat, Hulpziekenhuis, Tr. Bergsnoaff; Amsterdam, Hendrik Jacob straat 42 III, J. F. Clemens; Pijnacker, E. J. Schuring, wed. W. F. Boers; Den Haag, Teijlerstr. 103, D. H. Gobel en gez., winkelier; Rotterdam, Roiienrij- schestr. 87a, C. J. van Zwieten; Gendrin- gen, B. Rosier, dienstb. BODEGRAVEN. Burgerlijke stand. Geboren: Andrie Pieter z.v. P. Boekhout en J, W. Groen heden. Ondertrouwd: C. van Wijngaarden 33 i. en T. Nap 33 j.; H. Spruijt 25 j. en M. A. Vernooii 21 j. Getrouwd: M. van Briemen 24 j. en Zegveld 26 j. Overleden: Cornelia van de Haar 67 j. wed. van Jacob A. van Ghesel Grothe; Arie Breodijk 33 j. overl. te Alphen a. d. Rijn; W. Bakker 78 j. geh. mot M. de Jong. Ingekomen van: Mijdrecht, C. van Toorn en gez., arb. Vertrokken naar: Gouda, S. van der Valk, dienstb.; Hazerswoude, C. H. Kom pier, slagerskn.; Zwammerdam, P. den Hollander, bcerenkn.; Leiden, J. M. v. Egmond. BOSKOOP. Burgerlijke stand. Geboren: Aartje d.v. J. M. v. Tol en D. Goudriaan; Ever- hardus z.v. H. Geers en B. Loorbach; Antje d.v. WL v. Tilburg en S. J. H. Toen. OndertrouwdD. Blom1 en G. J. 'die Biruin. Getrouwd: S. A. Fournier 29 j. en N. de Bruin 26 j. KATWIJK. Burgerlijke stand. Geboren: Johan z.v. N. Valk en J. de Jong; Antje d.v. J. van der Plas en Steijger; Johannes z.v. J. van Duijn en L. den Hollander; Ger- rit, z.v. H .de Jong en C. Varkevisser; Alidia Jacoba d.v. J. Guijt en A. de Vreugd; Dirk z.v. J. Harteveld en J. W. den Boer; Dir kz.v. 'de Jong en H. v. Rijn; Arie z.v. D. de Haas en A. Wasse naar; Arie z.v. L. van dier Plas en C. v. Reelen. Ondertrouwd: A. van Reelen en J. v. Boelen; C. J. Zujjierduijn en C. Kraaijien- oord; B. Zwaan en J. van Duijn; C. van Duijn en H. Varkevisser; Fr. J. Colla •en C. A. van Rijn; C. J. de Kleijn.en L. van der Bent. Getrouwd: J. Zwaan en A^ J. van Til burg; L. Zwanenburg en M. Barnhoorn. Overleden: Anna van der Merj 53 j. echtgen. van A. Keur; Arie Hoek 4 mnd. z.v. J. Hoek en L. van Rijn; Cor nells de Jong 69 j., wedn. van AL van den Burg; Jaapje Guijt 72 i. echtgene. van A. van Duijvenbode; Amerik van Duijvenbode 71 j. weldm. van Jaapje jGujjt; Arie van der Plas 1 dag z.v. L. van der Plas en C. van Beeleln. KATWIJK AAN DEN RIJN. Als een bewijs hoe druk het ver keer met motorrijtuigen was op dten weg Wassenaar-Katwijk-Noord vv^k op 2 den Paaschdag, zij vermeld dat gedu rende een uur, welke telling 2-maal plaats iad, passeerden 360 motorrjj wie len of auto's. Volgens deze telling zou den van v.m. 11 uur tot n.m. 3 uur, het drukste tijdstip dus, 3500 motorrijtuigen zijn gepasseerd. In de „Mrent" had vanwege het drukke verkeer een botsing plaats met 2 auto's. De oorzaak van het ongeluk waren do bloemenwagens die daar ston den in groote getale, om te verkoopen. Meeraere malen had dan een opstopping plaats. Dr. H. verleende geneeskundi ge hulp. De auto was licht beschad^d De R. K. Kies vereen, zal op Dins dag 17 April een z.g. herdenkingsavond van Dr. Schaepinan organiseeren. De WelEerw. heer Hesp te Noordwij k zal een lezing houden. KOUDEKERK. Burgerlijke stand. Geboren: Pieter z.v. G. J. Renneveld en N. Kemp; Ger- rit, z.v. A. Vis en A. van dier Haven; Cornelia d.v. .C. Hagenaar en L. Hoge- nes. LEIDERDORP. Burgerlijke stand. Bevallen: C. J. H. Rietkerk geb. Hendrikse, z.; J. de Graaf geb. van Klaveren, d. Gehuwd: J. J. Baak en P. Rijnsburger. Overleden: Grietje Barneveld 61 j. LEIMUIDEN. Naar wij vernemen zal de R. K. Kerk alhier door verbouwing uitgebreid worden. Er zül een vleugel aangebouwd worden. Gedurende ds maand April weiden ter secretarie dezer gemeente ingevolge de vleeschkeuringswet aangegeven. Voor bedrijfsslachting 2 koeien en 1 nuchter kalf. Voor huisslachting 3 var kens, 1 varken t.m. 50 K.G. Voor noodslachting 28 kalveren, 1 lam 2 koeien, 1 schaapv 4 biggen, 2 varkens en 3 varkens t.m. 50 K.G. Afgekeurd werden 18 kalveren, 1 koe, 4 biggen, 2 varkens en 3 varkens t.m. Van buiten den keuringskring werd 430 K.G. vleesch ingevoerd. In totaal werd f57,25 aan keurloon ontvangen. Doop der bevolking over de maanld Maart.' - GevestigdH. Kloek en gez. van Olde- broek: H. Zemel, van Nieuwveen; Corne lia Kerkvliet van Alkemade; Geertruida C. Bernard van Haarlem; G. J. van Dam en gez. van Haarl.meer; P. Verdlouw van AlPhen a. d. Rijn; J. Borst en gez. van Haarl.meer. Vertrokken naar: Rotterdam, Grietje Hoogevcen; Waddinxveen, Th. A. Hoo- geboom; Zevenhoven, Marrigje de Gans Warmond, Cornelia Koot; Warmond, N. A. Lemmers©; Haarl.meer, H. van den Berg en gez.; Oss, J. Wijmans; Amers foort, P. Th. Jansen; Nieuwveen, G. Wil- lia de Jong; Alkemade, Helena M. Zanldi- vliet; Ter Aar, Barendina Roerefijn; Rotterdam, Adr. van Dam. De heer J. W. de Ren is benoemd tot agent voor Loimuidien en omstreken van de Nederl. Middenstandsspaarbank. In deze gemeente is onder het vee van den landbouwer H. h;et eerste ge val van mond- en klauwzeer geconsta teerd. De laatste weken is de scheepvaart door de Drecht alhier buitengewoon druk, dit vindt zijn oorzaak in het ge sloten ziin <i©T sluizen bü den Overtoom. Burgerirjke stand. Geboren: Adria- nus Hendricus z.v. Joannes Mols en Ma ria Petronolla Pijnenburg; Jacobus Ber nards, z.v. Johannes Pernardus Wolken en EPsabeth Catharina van Halster. OndertrouwdC. P. va.n den Broek en Johanna van den Heuvel': Willem1 Vonk 23 j. en Maria Treur 22 j. Overleden: Jan de Vos n j. z.v. Aart de Vos en Jannetje Broer. NOORDWIJK. Door B. en W. is opgemaakt die) volgendie alphabctische voordracht voor veearts hoofd van den vleeschkeurings- dienst: 1. C. de Graaf te Dirksland, 2. A. H. Pinkse te Uitgeest en 3. Dr. R. V. Toman te Utrecht. B. en W. stellen den Raad voor het percentage op de plaatselijke inkom- stienbelasting voor het dienstjaar 1928 1929 weer met Va pet. te verlagen en te brengen op 3Va pet. NOORD WÏJKERHOUT Op den Heerenweg in de buurt schap de Zilk, kwamen twee auto's in botsing. Van de eene, een ledige Ford- vrachtauto, werd het voorstel' met de wielen in elkaar gedrukt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor; de bestuurders hadden geen ern stige kwetsuren. Gisteren is een actetosch met in houd gevonden jgm op de gemeente-se cretarie gedeponeerd. W0UBRUG3E. De heer C. den Hertog zal 16 April den dag gedenken, dat hij voor 30 jaar in dienst trad bij de firma Boot scheepswerf alhier. In die 51 jaren dat hij bij den scheepsbouw werkzaam is, beeft hij maar twee patroons gehad. Burgerlijke stand. Geboren: Ag nes Cornelia Theresia d.v. L. P. van der Geest en C. M. van der Meer; An na Maria d.v. S. J. van der Meer en C. M. van Geylswijk; Cornelia Johanna d.v. S. J. Zwetsloot en C. J. Borst. Scheepstijdingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. NIEUW AMSTERDAM Rett. n. N.-York 6 4.10V.D1. 125 m. Z. v. Valentia. BINNENDIJK Rott. n. Newport Neiws 8 12.37 n.m. 348 m. Z.W. v. Valentia/. VOLENDAM 10 v. N.-York te Rott. 6PAARNDAM Rott. n. N.-Orl. 8 v. Tampico. BEEMSTERDIJK 9 v. Rott. te Baltimore LOCHKATRINE 5 v. Rott. te Vanc. SAMBRE Rott. n. Vana. 6 1.2 n.m. 180 m Z. v. Valentia. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. RIJPERKERK tir. 7 te Killndini. SUMATRA iiitr. 7 te Eeira. KLIPFONTEIN uitr. p. 7 Las Palmas. RIETFONTEIN thr. 10 v. Duinkerken. GRIJPSKERK 10 y. Rott. n. Hamb. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. CERES 9 v. Amst. te Hamburg. DRECHTERLAND thr. 9 y. Freetown. MARKEN uitr. 8 v. Freetown, RIJNLAND tbr. 8 te Dakar. VLIELAND uitr. p. 9 Las Palmas. KON. HOLLANDSCEE LLOYD. EEMLAND uitr. p. 6 Ouessant GAASTERLAND uitr. 9 n.nL v. Las Pal mas. ROTTERDAMSCHE LLOYD. glANTAR uitr. p. 9 Dungeniess. MODJOKERTO thr. 9 v. Batavia. BUITENZORG 10 y. Bat. te Soerabaia. KOTA RADJA uitr. ion.m v. Pt. Said. SAMARINDA uitr. 10 y. Rott. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". P. C. HOOFT uitr. 10 v. IJmuiden. JOH. DE WITT uitr. 10 te Sabang. PRINS DER NED. thr. 9 v. Sabang. SALAWATI thr. 9 v. Padang. GROTIUS thr. y:v. Padang. SEMBILAN uitr. 7 te Relawan. KARIMATA thr. 6 van Padang. MOENA uitr. 7 te Sabang. MANOERAN uitr. te Belawan. VONDEL uitr. p. 7 Perim. ROEPAT thr. p. 8 Perim KRAKATAU uitr. p. 9 Gibraltar. KON. PAKETVAART MIJ. HO.UTMAN. 6 y. Singapore te Sidn?y.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6