DAG-AGENDA. 1113 April, 's av. half acht tot half olf. Wijkgebouw Levendaal 103: Huis- lijttentoonstelling en Bazaar. Donderdag 12 April, 's av. kwart over acht. Foyer Stadsgehoorzaal: Film van de Billiton-Mij. Vrijdag 13 April, 's av. acht uur. „Prediker", Janvossensteeg: Jaarverg. der A.-R. Kiesvereen. „Nederland en Oranje". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 10 tot en met Zondag 15 April a.s. waargenomen door de apotheek van den lieer \V. Pelle, Kort Rapenburg 128. Telefoon 594. iiiwniini in n RECLAME SPLINTER HET SPECIALE HUISKAMER-KARPET „WILTON" 2 Mtr. x 3 Mtr. f 79.50. van het landbouwhuishoudonderwijs, dat een onderdeel van het nijverheids onderwijs uitmaakt, zijn opgenomen in de artikelen 25 tot en met 27 der Nijverheids-onderwijswet, de daarop steunende algemeene maatregelen van bestuur en ministerieele beschikkin gen. Voor het minimum aantal leer lingen, dat een nijverheidsschool moet bezoeken, wil deze voor Rijks subsidie in aanmerking komen, zij verwezen naar de beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van 23 April 1926. No. 4010, af deeling Nijverheidsonder wijs. Bovendien geldt natuurlijk ook voor dit onderdeel van het Nijverheidson derwijs tot nader order artikel 11 der wet van 28 Juli 1924 (Staatsblad No. 367), het zoogenaamd „Stopartikel". DE GRONINGSCHE UNIVERSITEIT. Op de vraag -van mevrouw Bakker Nort betrefende het herhaaldelijk benoemen van hoogleeraren der uni versiteit te Groningen aan een andere Nederlandsche hoogeschool, heeft de heer Waszink, Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen het volgende geantwoord: Inderdaad is in den loop der jaren meer dan één geval aan te wijzen, dat hoogleeraren van de eene naar een andere universiteit overgingen. Ook valt het niet te ontkennen, dat er dooreengenomen meer Groningsche hoogleeraren naar elders benoemd werden dan omgekeerd. De Regeering heeft er echter steeds voor gezorgd, op de keuze der in aan merking komende hoogleeraren zoo min mogelijk invloed uit te oefenen door van haar kant den werkkring elders aantrekkelijker te maken dan dan hij te Groningen was. Het is natuurlijk buiten kijf, dat in het algemeen de belangen der Gro ningsche universiteit door de Regee ring niet bij die der andere Rijks-uni versiteiten en hoogescholen wordt achtergesteld. De bloei dier universi teit weerspreekt dit reeds. BONDSDAG VAN DEN CHR. KORFBAL- BOND IN NEDERLAND. Paaschmaandag heeft de Chr. Korfbal- lond in Nederland een welgeslaagden bondsdag gehouden op het terrein Woude- stein te Rotterdam. De bondsvoorzitter de lieer de Greef, richtte voor den aanvang der wedstrijden een welkomstwoord tot de aanwezigen. Het verheugde spr., dat, zooals ge woonlijk, weer een groot aantal vereeni- gingen hun onderscheidene twaalftallen naar Rotterdam hadden afgevaardigd. Hoewel Rotterdam voor velen geen stad is om met zulk schoon weer haar als plaats van ontspanning te verkiezen, is onze bondsdag, ongeacht waar hij gehou den wordt, een evenement in ons bonds- leven, zoodat wij de reis naar Rotterdam ons daarom zeker zullen getroosten. Spr. hoopte dan ook, dat deze dag, evenals andere jaren, op aangename wijze zal verloopen. Wij moeten ons ideaal hoog houden. Steeds opzien naar ons vaandel, waar de beginletter van onzen naam de C, het Christel ij ke. ons steeds zal herinne ren, dat wij in alles ons dien naam waar dig moeten maken. Spr. herinnert aan het Schriftwoord: Hetzij dat gij eet, hetzij dat gij drinkt, hetzij dat gij iets anders doet, doet het alles ter eere Gods. Dit geldt ook voor ons spel. Deze gedachte zou spr. gaarne den spelenden voor dezen dag willen mee geven. Na de regelingscommissie dank te heb ben gebracht voor haar schitterend werk en enkele mededeelingen betreffende de wedstrijden te hebben verstrekt, kon met de afwerking van het programma een aanvang worden gemaakt. De wedstrijden hadden in alle afdeelin- gen een regelmatig verloop en van alle kanten werd op aangename wijze ge speeld. Onze Leidsche vereeniging Pernix zag zich in de le afdeeling de gelukkige winnares van den Bondswisselbeker, wel ke dit jaar weer opnieuw in circulatie was gebracht en zag zich bovendien de medaille voor het fraaiste spel toegekend. Voorzeker een mooie prestatie. De 2e prijs in die af deeling werd be haald door de vereeniging V. E. O. uit Voorburg. De le prijs in de verliezersronde van de le afd. verkreeg de vereen. Snel uit Dordrecht. De le prijs in de 2e afd. viel aan de vereen. Snel II uit Dordrecht ten deel, terwijl de 2e prijs werd toegekend aan de vereen. Fiks te Oegstgeest. le prijs verlieze/rsronde 2e afd. de ver eeniging O.D.I. II te Schiedam. De le prijs in de 3e afd. werd behaald door de vereen. Oranje Wit tt> Dordrecht, en tenslotte werd aan de vereen. Tonego te Wassenaar de medaille uitgereikt voor het grootste aantal gemaakte doelpunten in één wedstrijd. Deze medaille was aan Op uiinoodiging van het Genootschap NederlandEngeland werd gisteren 10 April in de Groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam een uitvoering gegeven door de Huddèrsfield Choral Society, een der beroemdste Engelsche koren geboden door de Niéuwe Leidsche Cou rant. In zijn slotwoord dankte ,de voorzitter de aanwezigen voor hun medewerking en in 't bijzonder de vereen. Hollandia te Rotterdam, die op keurige wijze de rege ling van dezen dag heeft geleid. Bij de uitreiking der prijzen betuigde spr. zijn hartelijken dank aan de spelenden, dat deze dag ook dit jaar zonder wanklan ken is geëindigd. De Chr. Korfbalbond kan op een wel geslaagden bondsdag terugzien. PROVINCIALE BONDSDAGEN VAN JONGELINGSVEREENIGINGEN. Bond van J.V. op G.G. De afdeeling Zuid-Holland vierde haar zevende lustrum te Gouda in de Geref. Kerk, welke 's morgens reeds te klein bleek om allen te bevatten. De voorzitter, de heer A. van Rijn Dzn., te Rotterdam, hield een vele malen door geestdriftig applaus beloonde openings rede. getiteld: Jubeljaar. De heer L. Kooyman bracht verslag uit over de werkzaamheden van het afgeloo- pen jaar en van het Bondsbezoek. De beeren A. van Rijn en H. de Ruig werden met groote meerderheid herkozen. Het financieel verslag en de begrooting werden ongewijzigd goedgekeurd, enkele voorstellen van het bestuur betreffende meeting, leidersvergaderingen en plaats van samenkomst voor de volgende jaar vergadering, alsmede wijzigingen in bet Reglement eveneens. 's Middags hield de heer P. van Nes van Bodegraven zijn referaat: „Wie kan lid onzer J.V. worden?" Gaat het tegenwoordig, vraagt spr. niet meer om de jeugdbeweging dan om de jeugd? Tusschen deze beweging staat on ze Bond met dezelfde vastberaden kracht, waarmee 40 jaar gewerkt is. Andere we gen moeten niet ingeslagen. We houden onzen arbeid begrensd. We moeten en wil len -verdieping van onze belijdenis. Ons leven moet verrijkt. Dit gebeurt wanneer we komen tot uitwisseling van gedach ten. De verschillende menschen van gelijk gezinde richting moeten bij elkaar ko men. We moeten daarom toezien dat de nieuwe leden in principe onze levens- en wereldbeschouwing, die in onzen grond slag tot uiting komt, aanvaarden. We hebben noodig menschen van Geref. levensopvatting, gelijkgezinde jonge men schen, die met hart en ziel zich willen geven aan den arbeid. Zij moeten zich door Jezus Christus geroepen weten tot een taak in dit leven. Dat is de zenuw onzer kracht, ook de zenuw onzer jeugd beweging. Op dit met aandacht aangehoorde refe raat volgde bespreking. Daarna sprak Ds. Rullmann van Utrecht over: „Lezen en verstaan". Lezen is: oprapen. Wie leest zoekt de letters bij elkaar, door anderen aaneen gevoegd. Lezen is verzamelen van een ge dachten schat. Deze schat moet een ge heiligde wezen. In lezen zonder doel ligt een groot gevaar. Ons lezer, moet worden een taak. De Bijbel moet tusschen alle boeken, die wij lezen, de eerste plaats innemen. De Bijbel niet te kennen is onbeschaafd. Het is oneindig botter Jesaja en de Psal men niet te kennen dan Kloos en Coupe rus. Bewaren we ons zeiven, onze vrien den, onze vereenigingen voor de averecht- sche beschaving, die van alles weet, maar niet weet van de H. Schrift. De voorzitter dankte beide sprekers, en richtte zich in 't bijzonder tot Ds. Rull mann, die pas zijn jubileum vierde en riep voorts hem namens de Zuid-Holland- sche vrienden bij zijn komst in de pro vincie een «hartelijk welkom toe, waar mee de aanwezigen geestdriftig hun in stemming betuigden. De vergadering werd hierna door den voorzitter gesloten. Bond van Ned. Herv. J.V. op G.G. Op Tweeden Paaschdag hield de Prov. Afd. Z.-H. van den bond van Ned. Herv. J.V. op G.G. haar Paaschvergadering in 't gebouw „Calvijn" ti Gouda. De vergadering stond onder leiding van Ds. de Geus van Waddinxv.een, die haar opende en een kort openingswoord sprak. Hierna hield Ds. Leenmans van Delft een referaat over „Opstandingskracht". Na de pauze werd de vergadering om kwart over vier heropend. Het voorstel van de Prov. Afd. Utrecht, om de. „Vaan drager" uit te breiden en daarvoor geld te verzamelen, werd behandeld. Besloten is om 't bestuur te machtigen hierin een beslissing te nemen. Bij 't volgende punt werd meegedeeld, dat op Hemelvaartsdag waarschijnlijk een Landdag gehouden zal worden op Flakkee. Ds. de Geus, die naar Huizen vertrekt, sprak een afscheidswoord en werd door den 2en voorzitter toegesproken. Na de rondvraag sloot Ds. de Geus de vergadering met dankgebed. Ned. JongeL Verbond. De Afd. Z.-H. van het Ned. Jongel. ver bond hield op den 2en Paaschdag haar Prov. Bondsdag te Dordrecht. Nadat de voorzitter, de heer J.. A Amesz van Rotterdam, had geopend, sprak Ds. H. Bogers, van Klaaswaal, een wijdings woord naar aanleiding van Matth. 28 7: Gaat haastelijk heen en zegt Zijn disci pelen, dat Ilij is opgestaan. Na een hartelijk welkomstwoord spreekt vervolgens de burgemeester van Dordrecht de heer P. L. de Gaay Fortman, een kort woord, waarna wordt overgegaan tot de uitvoèring van de Paaschcyclus (zang). De heer H. F. C. Musch, Rotterdam, le Secretaris van de Prov. Commissie doet dan iets hooren over „Het Jubileum fonds". Het Ned. Jongel. Verbond hoopt Hemelvaartsdag in' Amsterdam zijn 75- jarig bestaan te vieren. Veel geld is er noodig Vijf nieuwe werkers moeten wor den aangesteld, om den vermeerderden arbeid uan het Verbond te helpen uitvoe ren. Het bondsbestuur meende tot dat doel een Jubileumfonds te vormen, waarvoor 100.000 moet inkomen. De lielft wordt door de Jubileumcommissie in groote giften bijeengebracht, terwijl de andere helft voor rekening van de bondsleden komt. In de middagvergadering sprak de Bondsvoorzitter Ds. P. Veen, van. Utrecht, over „Levenslust en levensmoed van een 75-jarige". Ds. J. J. Stam sprak een. slotwoord en sloot de vergadering met dankgebed, na dat gezongen was Ps. 68 10. LUCHTVAART. DE POOLTOCHT VAN NOBILE. Men meldt uit Berlijn: Het vertrek van het luchtschip Ita lia is voor enkele dagen uitgesteld. Nobile zal de reis niet voor 12 April ondernemen, daar de koning van Ita lië voor dien dag niet te Milaan kan zijn en deze het vertrek persoonlijk wenscht bij te wonen. De Italia wordt tegen Vrijdag 13 dezer te Seddin ver wacht. GROOTE BELANGSTELLING VOOR DE K. L .M. PLEZIER VLUCHTEN. In het geheele jaar 1922 telde de K. L. M. 1400 pleiziervliegers; thans is op Goeden Vrijdag en de twee Paasch- dagen reeds het getal van 1300 be reikt. Behalve op Schiphol en Waalhaven vloog de K. L. M. ook op Soesterberg, waar de belangstelling niet voor die in de groote steden onder deed. Alleen op 2e Paaschdag werden omstreeks 900 passagiers door de K. L. M. ver voerd. Ook het bezoek aan de vliegvelden was reusachtig: de Waalhaven alleen telde op 2e Paaschdag 10.300 bezoe kers. Werd verleden jaar reeds het zeer hooge aantal van 16000 pleiziervlie gers bereikt, de inzet van dit jaar doet vermoeden, dat dit groote aantal nog overschreden zal worden. In het Stadion te Amsterdam werd gistermiddag een Hockeywedstrijd gespeeld tusschen de „Cambridge Wan derers" en Nederlandsche studenten. RECLAME BUITENLAND. BET ANTI-OORLOGSVERDRAG. Engeland's houding. Naai' uit Londen gemald wordt, zal de Engelsche regeering mei de grootste aandacht en sympathie de voorstellen tot liet anti-oorlogspact bastu deepen welke Frankrijk en de Yereenigde Sta ten krachtens gemeenschappelijk besluit aan Engeland en de andere mogendhe den voorgelegd hebben. LITWINOF OVER GENèVE. Negatieve tevredenheid. Lïtwinoi, die ta Moskou teruggekeerd is, heeft aan een medewerker van 'de „lzwestia" verklaard, dat hij met het op de voorbereidende ontwapenings-con- ferentie te Gen'ève bereikte resultaat tevreden is, daar. men de doelloosheid van de werkzaamheden der voorberei dende ontwapeningscommissie heeft kun nen vaststellen. De in de conferentie door de meer derheid aangenomen resoluties, zullen waarschijnlijk niét alleen het laatste woord der commissie, doch ook dat van den Volkenbond op het gebied der ont wapening zijn. Echter zal' h?t niet het Haatste woord zijn der volken, die bedro gen worden. HETCOMMUNISTISCH COMPLOT IN JAPAN. De revolutionnaire organisatie. Het vijftig bladzijden groote officieele rapport bevestigt, dat de jongste talrij ke arrestaties in Japan een gevolg zijn van het ontdekken van het extremistisch complot, dat de vestiging van een com munistische gemeenschap beoogt, met het doel „het sociale systeem van het .Japansche rijk grondig te hernieuwen" en bovendien tijdens de verkiezing op hitsende lectuur over het geheele land te verspreiden. De vervolging van 150 gevangenen is reeds begonnen. Men gelooft, dat er nog 300 anderen vervolgd zullen worden Vastgesteld is dat de beweging her haaldelijk krachtigen steun ontving uit Isoivjet-Rusland', van „leiders, die door ide leiders der derde internationale in de manieren van vechten geoefend wa ren". De beweging is krachtig georgani seerd met cellen en plaatselijke en cen trale commissariaten. De werkzaam- VERVAARDIGD DOOR DE BESTE WERKKRACHTEN. ELEGANTE COUPE, PRIMA STOF EN NIET DUUR. KOREVflflRSTRJMT Radio-Programma. WAT ER TANAVOND TE HOORCN IS HUIZEN, 340.9 M. (Na 8 uur n.m. 1870 M N. C. R. V. 5.15 Kinder uurtje dcor m:j. N. V 1- liaar, Rotterdam. Zang cloor: H. v. d. PoortWissels. 7.30 Lezing door den h er II. Lam- bcoy, Declamator, Den Haag. 8.00 Uitvoering van de „Passion van H. F. Müller, door het Chr. Zang koor „Emmanuel" te Bussum, Dir. de heer J. H. Smit-Duyzentkunst. Hilversum. Solisten: mej. M. Ta- velaar, sopraan, Hilversum; mvj. Marie Mouton, alt, Amsterdam; <i- hear J. H. Sniit-Duyzentkusnst, ba riton, Hilversum; de heer G. Kui ler, organist, Bussum. Spieker: Ds. G. J. Duivendak, Ev. Luth Predikant te Bussum, die een in leidend en een slotwoord' zal spre ken. 10.30 Persberichten van Vaz Dias. HBLVEKSUivx, ioóo M. A. V. R. O. 5.30 Vo-oravond-Concert door hetOm- roep-orkest o.l.v. Nico Tieep. Soliste: Mia van den Eynde, so praan. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-Kliok. 7.15 Gezondheidshalfuurtje. Spreker: Dr. J. Kat. Onderwerp: „Invloed van alcohol-gebruik". 7.45 Politieberichten. 8.05 Lezing door don heer G. Spit. Onderwerp: „Snelheid en lucht vaart". 8.35 Gramo phoonplaten. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 8.20 Muziek. Daarna laatste berichten. 9.50 Muziek. LANGENBERG, 469 M. 6.00 Concert. 7.50 Prof. Ecegen: „Een rois door de talen on muziek der volkeren"'. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.16 Strij kkwartet. 5.3 5 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Tijdsein van Greenwich, weerbe richten, eerste algem. nieuwsber 7.05 Vaudeville. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Muziek en zang. 9.20 Weerbericht, tweede algemeen nieuwsbericht. 11.55 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. 5.05 Koersen en nieuwsberichten. 7.20 Landbouwc rnrr.uniqué. 8.20 Koersen en mededeelingen. 8.50 Concert. Tijdens de pauzes: Persber. heden weiden gesteend door studen ten en professoren. In sommige kringen gelooft men, dat de aanstaande prcc.ssen het bewijs zul len léveren, dat de derde internationale gekten verschaft om zoo de mogelijkheid te scheppen van gespannen betrekkin gen tusschen Japan en sovjet-Rusland. De binnenlandsche toestand ernstig? Volgens oen bericlu u.t Tokio jieeft de Japansche regeering de ontbinding van de vqreeniging van arbeiders en boeren genist, die bij de communisten zaak betrekken moet zijn. De Engelsche bladen melden, dat de binnenlandsche toestand in Japan zeer lernstig is en wijzen er op dat de com munistische propaganda, die per radio wordt gevoerd, ve 1 gevaarlijker is dan de bedreiging met een aanval van de zijde van een buitenlandsche gewapende {mogendheid. DE VERKIEZINGSSTRIJD TE CHICAGO. Politiemaatregelen en ontvoeringen. Buiten duizenden vrijwillige ordebe waarders bewaakten om zoo te zeggen alle politieagenten van de stad de stra ten bij. gelegenheid van de voorberei dende verkiezingen, welke gisteren te Chicago de repubükeinsche fractie, waarvan burgemeester Thompson gou verneur Small voor den tweeden zetel van gouverneur steunt, tegenover de partijgenootem van senator Dieneen diens mededingen plaatsen. Politieagenten patrouilleerden in au tomobielen >door de straten van Chicago (oim het werpen van bommen en om ge schiet te voorkomen. Gistermorgen vroeg meldden partij - genooten van een plaatselijk politicus de politie, dat Ideze verdwenen was; waarschijnlijk was hij; opgelicht omzijn deelneming aan de verkiezingen te ver- hinderen. Een ander vooraanstaand plaatseliik politicus werd eveneens op gelicht door gewapende mannen. DE ZUIVERING VAN PARIJS. Een vruchtbare actie. Sinds de heer Chiappe prefect van politie iSj aldus de Parijsche correspon dent van de Msb-j beeft ni] getoond, dat Stegen het ongure gedoe, dat de stad, yooral des nachts onveilig maakt, en Parijs een slechte reputatie geeft, w 1 Idegelijk wat te doen was. Vroeger heet te het dat men tegen de „gelegenheel 11 van pleizier" niet moest optreden, o.n de vreemdelingen niet te verjagen. De he r Chiappe heeft gemeend, dat h-t best© middel om het vreemdelinge nv keer te bevorderen en tevens de publ ke moraliteit te yerhoogen, was, uo straat te zuiveren van apachen en av turiers, van wie de vreemdelingen n 1 veel goeds hebben te wachten. De voortdurende raffles en de in al len in verdachte gelegenheden heb in ruim een jaar tijds de stad zich vb. ar gezuiverd. Van September 19—7 nu n weet dat ide gebeurtenissen van 23 Au-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2