BEEKMAN 1BM8EMSKLEEBINE KOREVAARSTRAAT DAG-AGENDA. Vrijdag 13 April, s av. acht uur. „Prediker". Janvossensteeg: Jaarverg. der A.-R. Kiesvereen. „Nederland en O. an je". De avond-, nacht- en Zondagsdienst cier apotheken wordt van Dinsdag 10 tot en niet Zondag 15 April a.s. \vaargenqp%én dooi de apotheek van den lieer <W. Pelle, Kort Rapenburg 128. Telefoon 594. RECLAME SPLINTER HET SPEjALE HUISKAMER-KARPET „WILTON" 2 Mtr. x 3 Mtr. i 79.50. Hunkeren naar bet oogenblik achter de ministerstafel te kunnen plaats ne men, was iets wat te heer Albarda met beslistheid van de hand wees. Die bereidverklaring daartoe is in een uit spraak der partij in 1918 gedaan, in 1921 door het congres bevestigd en in 1925 opnieuw vastgesteld. Zondag werd na langdurige be spreking het partij-bestuursvoorstel in zake samenwerking tusscben S.D.A.P. en N.V.V, aangenomen. De middagvergadering werd ge opend met een telegram van Mr. P. 'i roelstra. De partijsecretaris deelde daarop den uitslag nude- van de ver kiezing van het Dagelijksch Bestuur. Herkozen werden d- heeren: E. Boek man en A. B. Kleerekoper. In het partijbestuur werden herko zen de heeren J. W. Albarda, W. Drees, D. A. van Eek, J. A. Bergmeijer, W. H. Vliegen, F. M. Wibaut en mej. Suze Groene weg, terwijl in de plaats van den heer J. v. d. Kieft gekozen werd de heer mr. J. Duys. Nadat de heer A. H. Gerhard in ver band met zijn TOsten verjaardag was gehuldigd, kwam in behandeling de resolutie over het militairïsme, waar van de kern is, dat het congres op nieuw uitspreekt, dat de partij in sa menwerking met de moderne vakbe weging, de militaire landsverdediging voor Nederland verwerpende de arbei dersklasse heeft voor te gaan in een krachtige en volhardende ontwape- nngs- en vredesactie, zoowel in als buiten het parlement en dat zij de ar beidersklasse er nadrukkelijk op wijst dat de vormen van deze actie slechts bepaald kunnen worden in verband met de politieke omstandigheden in binnen- en buitenland, de stemmingen der bevolkingen en de machtspositie der arbeidersbeweging nationaal en internationaal. In de avondvergadering werd de motie met 7 stemmen tegen aangeno- mert. In de vergadering van gisteren was aan de orde de kwestie van het lid maatschap van communistische orga nisaties. Aan de orde kwam een voorstel van het P.B. waarbij onwenschelijk wordt verklaard, dat leden der S.D.A.P. te vens lid zijn van één der z.g. planeten van de Derde Internationale, welk voorstel eveneens werd aangenomen, waarna 1 uiting van het congres volg de. DE COMMUNISTISCHE PARTIJ HOLLAND. Zaterdagmiddag is te Amsterdam het 19e congres geopend van de Com munistische partij in Nederland, sec tie der Derde Internationale, dat gedu rende de Paaschdagen werd gehou den. De voorzitter, het Tweede Kamer lid de heer L. de Visser, wees in zijn openingswoord op de strubbelingen, die in de Communistische Partij heb ben plaats gehad. Nieuwe elementen zijn tot de partij toegetreden, maar andere hebben de partij verlaten. Deze hebben een nieuwe zoogenaamde Communisti sche partij gesticht, maar deze al dus spr. wordt begrijpelijkerwijze door de Comunistische Internationale niet erkend. Zij worden beschouwd als pseudo-semi-communisten. (Applaus.) Spr. heette vervolgens welkom af gevaardigden yan de Belgische en DuitSche communisten, alsook den vertegenwoordiger van de Communis tische Internationale. In aansluiting op dit begroetingswoord, las spr. voor een telegram, dat het con gres uit Moskou heeft bereikt, van het uitvoerend comité der Communis tische Internationale. In dit telegram, waarin het congres der Hollandsche communisten „een broedergroet" wordt gebracht, wordt o.a. gezegd „Het congres zal tot taak hebben de wegen en de methode aan te geven om de Hollandsche proletarische mas sa te mobiliseeren tegen het imperia lisme en tegen het sociaal-reformisme, dat de brute onderdrukking van de Indonesische volkeren bemantelt en dat de krachten van de Hollandsche proletariërs, die opkomen ter verbete ring van hunne economische positie, aan banden legt. Het congres moet ook de vormen van den strijd vaststellen tegen de Trotzkistische agenten van het soci aal-reformisme, die zich in de leiding van het N.A.S. hebben genesteld en evenzeer tegen de pseudo-communis- ten van de Wijr^toop-groep, die onder het mom van communisme hun werk van scheurmakerij bedrijven." De voorlezing van dit telegram ont lokte het congres een daverend ap plaus. De voorzitter wees in het vervolg van zijn openingswoord op de reactie Van de scheepswerf van de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek Wed. J. L. Ceuvel aan den Hooge Kadijk te Am sterdam liep Zaterdagmorgen een van de nieuwe groote veerponten voor de gemeente Amsterdam vlot van stapel. in het buitenland en Indie, en ver klaarde, dat de C.H.P. zich ook in de toekomst tegen de reactie zal keeren en verklaarde het congres, waarin een 40-tal afdeelingen vertegenwoordigd ziju, voor geopend. Hierna werden eenige begroetings redevoeringen gehouden, o.a. door een twaalfjarig knaapje, Baars genaamd, namens de Communistische Kinder groepen. De heer L. de Visser hield vervol gens een uitvoerige inleiding over de algemeene politiek, daarna sprak de heer Manuel over de vakbewegings- politiek. BOND VOOR GEREF. JEUGD.- ORGANISATIE. Onder presidium van den heer Joh. C. Francken hield de Bond voor Geref. Jeugdorganisatie heden te Utrecht zijn 10e jaarvergadering. De morgen vergadering was aan huishoudelijke zaken gewijd. In de middagvergade ring refereerde Prof. Dr. G. Ch. Aal- ders van Hilversum over „Principiee- le vorming en de aantrekkingskracht van ons werk". Het vraagstuk, in den titel van dit referaat zoo beknopt mogelijk tot uit drukking gebracht, is het volgende: is het gewenscht of noodzakelijk, ter betere verwezenlijking van onze pre tensie op alle gereformeerde jeugdi gen, onze doel-bepaling te wijzigen en zoo neen, wat kan er dan anders ge daan worden om de talloos velen, die nu nog onverschillig blijven, te win nen voor ons werk? Voor zoover de gestelde vraag in sluit de overweging van eventueele wijziging in het doel van onzen ar beid wordt deze door spr. zoo beslist mogelijk ontkennend beantwoord; en wel met het oog op de historie, daar de gereformeerde jeugdbeweging juist is geboren uit de behoefte aan princi- pieele vorming en deze als haar eigen lijk doel eefst door worsteling heeft verworven; alsook mte het oog op de zuivere bepaling van naar plaats te midden van allerlei anderen arbeid aan de jeugd: afwijking van het tot hiertoe gestelde doel zou tengevolge hebben een ingrijpen in het werk van andere kringen en zou daardoor ver warring stichten. Doch, ook bij handhaving van de bestaande doel-bepaling, kan en moet de vraag worden overwogen of en in hoeverre de aantrekkingskracht van ons werk kan worden verhoogd. Deze vraag doet zich niet alleen bij ons voor, maar evenzeer bij de jeugdbeweging der sociaal-democratie. Klaarblijkelijk ligt de onmogelijkheid om alle jon gens en meisjes voor het jeugdwerk warm te maken niet aan bezwaren te gen een bepaalde richting, maar aan eene algemeene gesteldheid van de jeugd; en wel aan de omstandigheid dat de te hunnen behoeve verrichte arbeid door hen niet wordt gewild als eene bevrediging van hij hen bestaan de behoeften, dat die geen aansluiting heeft op hunne zielkundige gesteld heid. Het is daarom te overwegen of niet, bij vasthouden aan ons doel, verande ring in de werkmethode is aan te brengen. Deze verandering mag echter niet neerkomen op eene bedekte wij ziging in de doel-bepaling. Daarom kan er geen sprake zijn van eene af schaffing van de behandeling der hoofdvakken: gewijde geschiedenis, vaderlandsche geschiedenis en kerk geschiedenis, daar de noodzakelijk heid van de behandeling dezer vak ken, gelijk reeds prof. Bavinck heeft uangetoond, rechtstreeks uit den eisch van principieele vorming voortvloeit. De wijze van bemiddeling moet echter zóó zijn, dat het nuttige werk voor de jeugd tegelijk aangenaam wordt ge maakt. Daartoe hangt ontzaglijk veel af van leider of leidster. Deze moet zelf in het onderwerp inleven en het met bewustzijn en leven van de jeug digen in verband weten te zetten. Van bijzonder belang is ook liefde voor de jeugdigen, waardoor de arbeid steeds met opgewektheid wordt verricht. Aan de andere zijde moet niet uit het oog worden verloren, dat de nei ging om ons werk voor de jeugdigen aanlokkelijk te maken, niet tot over drijving mag voeren. Het is evenzeer noodig een beroep te doen op hun plichtsgevoel, en er moet naar ge tracht worden in ons werk juist als een roeping door de jeugd het mooie te doen zien. En de pretensie op alle gereformeerde jeugdigen moet dan ook aldus worden verstaan, dat allen or, zoo mogelijk, toe worden gebracht oin aansluiting bij de jeugdorganisatie als een plicht te zoeken: Nü wil dit niet zegen, dat daarom van iedere poging om de aantrekkings kracht van ons werk te verhoogen moet worden afgezien. Doch men hou- de voortdurend in het oog, dat zoo iets nooit anders kan en mag zijn dan de omlijsting, waarin men het schil derstuk van de principieele vorming zet, ten einde dat te beter tot zijn recht te laten komen. Zoo legge men zich toe op gezellige inrichting en aanklee ding van het lokaal, feestelijke vie ring van de jaarlijksche vergaderin gen, het maken van uitstapjes enz. Ook behoort hiertoe deelneming aan ons knapenkamp. Sommigen beplei ten nog houtsnijwerk en teekenen voor jongens, vlechtwerk en hand werkjes voor meisjes. Voor de groote steden is liet denkbeeld in overweging gegeven om iets te doen in den trant van speeltuinen en sportgelegenheden. Spreker gevoelt voor deze dingen niet bijzonder veel, maar zou gaarne hoo- ren wat de stemmen uit de praktijk in dezen te zeggen hebben. Wel wil hij er op wijzen, dat in ieder geval diffe rentiatie noodig is: de omstandighe den en behoeften zijn niet alle gelijk, met name is er groot verschil tusschen het platteland en de steden. En voor al wil hij waarschuwen tegen dualis me, dat principieele vorming en de genoemde lokmiddelen los naast el kaar zet: want dan gaat de jeugd kie zen, en die keus va.lt zeker niet ten voordeele van de principieele vorming uit. Er moet altoos verband blijven met en ondergeschiktheid aan de prin cipieele vorming; al wat daaraan niet beantwoordt is contrabande en moet uit onzen arbeid geweerd. (Applaus). Ds. J. S m el ik van Zevenbergen hield vervolgens de opwekkende rede getiteld „schijn en wezen", waarna de vergadering werd gesloten. BEEN- EN GEWRICHTS- TUBERCULOSE. Wij ontvingen het eerste jaarver slag der Vereeniging tot behartiging van de belangen van Nederlandsche lijders aan Been- en Gewrichtstuber- culose, die gevestigd is te Laren (N.-H.) Deze vereeniging wil de lijders aan been- en gewrichtstuberculose ook in ons land een behandeling en verpleging verschaffen gelijk aan die in verschil lende staten om ons heen en tevens de moeilijkheden en lasten die het ge zin van den lijder drukken tengevolge van den langen duur en de bijzondere verzorging der ziekte verlichten. Dit doel mocht reeds veel bijval en steun ondervinden. Biimen zes maan den tijd ontving de vereeniging aan giften en toezeggingen 45.000 d.i. ruim drie vijfde van de benoodigde som voor den bouw en de inrichting van het eerste paviljoen met 40 bed den.— De uitgaven aan drukwerken, bureau- en reiskosten bedroegen daar bij slechts nauwelijks 800. Reeds velen zijn overtuigd, dat de vereeniging zoowel een goed humani tair als een noodig sociaal werk ver richt en helpt beperken het aantal der lichamelijk gebrekkigen aan wie in den laatsten tijd gelukkig ook in ons land meer en meer aandacht geschon ken wordt. Eene afzonderlijke verzorging der been- en gewrichtstuberculose is noodzakelijk omdat dit lijden eener- zijds in aard, iri wezen, en in behan deling geheel verschilt met de long- tuberculose, anderzijds onder de mis vormende en verminkende ziekten een bijzondere plaats inneemt daar het proces, dat het skelet aantast en ver nielt drie, vier jaren en soms langer actief, zoogenaamd floriede, blijft en gedurende dien tijd tot rust gebracht moet worden door eene consequente behandeling die tevens er op gericht is ongunstige vergroeiingen en verstijvin gen te voorkomen en aldus invaliditeit te beperken. Geschiedt dit niet dan dreigen de dood en ongeschiktheid om in eigen levensonderhoud te voor zien. Een dergelijke doeltreffende behan deling is alleen praktisch door te voe ren in speciaal daarvoor bestemde in richtingen door speciaal medisch en verplegend personeel. Het meest nabijliggend doel der vereeniging is dan ook het stichten van eene speciale inrichting voor het behandelen en verplegen van lijders aan been- en gewrichtstuberculose. Dr. M. H. J. C. Thomassen te Laren heeft den stoot tot de oprichting dezer vereeniging gegeven; de overige be stuursleden zijn: A. M. Kollewijn, te Huizen (N.-H.); Dr. D. Reinders, te Bussum; ir. J. D. Ruys, te Enschede; 11. Düdok van Ileel; Henri Polak en Mevrouw II. M. E. Sigmondvan Ros som, allen te Laren (N.-H.). PER&ONEELE BELASTING. Het bestuur van den R. K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond schrijft in een adres aan den minister van fi nanciën Naar wij vernemen, zullen voor het jaar 1928 in de meeste gemeenten des lands voor de toepassing van de wet op de personeele belasting 1896 alge meene herschattingen van de huur waarden plaats vinden. Een gevolg hiervan zal wezen, dat de huurwaar den, ook met het oog op de te ver wachten hoogere klassen-indeeling, algemeen hooger geschat zullen wor den. De onbillijkheid, waarop wij in adressen van 22 Decemberl926 en van 1 Juli 1927 gewezen hebben, zal dan voor de minst kapitaalkrachtige plat telandsgemeenten, welke in de 9de klasse zijn gerangschikt, nog vergroot worden door een hoogeren aanslag. Het wil ons voorkomen, dat er voor een algemeene herschatting van de plattelandsgemeenten ook geen aan leiding bestaat, aangezien de huur- commissies op de huurprijzen in die gemeenten in den regel geen invloed hebben geoefend. „DE KAMPIOEN Wij ontvingen bet eerste nummer van „De Kampioen", orgaan van den A.N.W.B., in een nieuw kleed. Het sprekende omslag in kleuren, geteekend door den bekenden sierkun stenaar De Roos, zoo ook de nieuwe letter zullen er veel toe bijdragen om ieder, die het orgaan ontvangt of toe vallig ziet liggen, ertoe te brengen het ter hand te nemen en den inhoud door le bladeren of te lezen. Als een groote verbetering is het voorts te beschouwen, dat „De Kam pioen" niet meer gevouwen wordt ver zonden. De indeeling is vrijwel gebleven, ge lijk zij in den laatsten tijd was doch ter verhooging van de aantrekkelijk heid, is gebruik gemaakt van rubriek- hoofden naar ontwerpen van De Roos. RECLAME COLBERT-COSTUME SPORTMODEL MET KNIEBROEK OF PLUSFOURS EN NIET DUUR. LUCHTVAART. EEN NIEUWE WERELDVLUCHT. Onlangs heeft een A'nerikaansch i te-- rist, wiens naam nog niet bekend is, het plan opgevat, een reis rond de wereld te maken en daarbij o.a. liet traject Londen —Tokio per vliegtuig af te leggen, zoo mo gelijk in record-tijd. Bij de Fokker-fabriek in Amerika heeft hij voor dit doel een Fokker Universal Machine met een Wasp motor gekocht, doch hierbij als zijn spe- cialen wensch aangegeven, dai twee Ne derlandsche vliegers hem van Engeland naar Japan zouden voeren De vlucht zal, wanneer het plan door gaat, op 18 Juni aanvangen en twee offi cieren-vliegers uit Soesterherg zullen be langeloos het wereldrecord trachten te vestigen. De minister van oorlcg heeft hiervoor reeds speciale toestemm-ng ver leend aan eersten luitenant vlieger Schott en res. eersten luitenant vlieger jhr. Sand- berg, die met de moeilijke voorbereiding van den tocht reeds begonnen zijn. Zonder twijfel is de tijd, welke hi er voor nog beschikbaar is, zeer kort, doch de vliegers (aan wier uitnemende voorberei ding het voor een groot deel ook te dan ken was dat luitenant Schott in het zware circuit des Alpes van Zürich vóór de bes te Europeesche vliegers kon zegevieren) zijn overtuigd dat het mogelijk zal zijn om zoowel technisch als geografisch voor 1 Juni een ontwerp voor de vlucht te ma ken, dat door zijn grondigheid het in het Nederlandsche vliegercorps, gestelde ver trouwen kan rechtvaardigen. Nader verneemt de N. R. Ct. dat de Amerikaan, die het toestel Fokker Uni versal voor den tochi heeft aangekocht, de heer John H. Mears is. Zijn plan is een Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN I.S HUIZEN, 340.9 M. (Na 8 uur n.m. 1870 M K. R. O. 5.30 Diner-muziek. D.30 Cursus Esperanto. N. D. 0. 7.00 Cursus Engelsoh. 7.30 Lezing door J. A. Schut AOn der worp: „Het Solidarisme". 8.00 Muziek »©n zang. 10.30 Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1000 M. A. V. R. O. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O. Klok 6.00 Diner-muziek dour liet Trio, be staande uit: W. Rentmeester, vi ool, D1. van der Horst, cello en H. Swart, piano. 7.15 Engelsche les. 7.45 Politieberichten. 8.05 Wekelnksche boekbespreking. Mevr. Gabrielle van Loeneai over: „De avonturen van ©en stra *mu- zikant", door Augusta de Wit.- 8.25 Concert door het Omroep orkest onder leiding van Nico Treep, met medi.-werking van Greta Santha- gens, sopraan. >.30 Lezing door L. Henskens. Een praatje over de mode dier korte 10.00 Persberichten van Vaz Dias. 10.10 Voortzetting van het concert. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 7.50 Concert. Daarna laatste berichten. LANGENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 7.35 „Stimmen der Zeit". Recitatie door Dr. Albrecht Schönhals. Daarna laatste berichten. DAVENTRYj 1604 M. 5.3 5 Ki nd er uur t j e 6.20 Muziek. 6.50 Tijdsein van Greenwich, weerbe richten, eerste algem. nieuwsber 0.55 Muziek (voortzetting). 7-35 De grondslagen der muziek. 7.50 Concert. 8.20 Vaudeville. 9.20 Weerbericht, tweede algemeen nieuwsbericht. 9.50 Scheepsberichten. 9.55 Muziek. 11.05 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. 5.05 Koersen en nieuwsberichten. 7.20 Landbou wcromor.'qué. 8.20 Koersen en mededeelingen. 8.50 Concert. Tijdens de pauzes: Persber. reis om de wereld in recordtijd te volbren gen, doch den Atlantischen en Stillen Oceaan niet per vliegtuig, doch per boot over te steken. Zoo zal hij 13 Juni in New York zijn reis beginnen per stoomboot en 18 Juni te. Plymouth aan wal stappen. Aangezien Plymouth niet beschikt over een vliegveld, zullen onze vliegers hem daar niet dadelijk aan boord kunnen ne men. Van welke plaats de eigenlijke trans- Europeeschè en Aziatische tocht zal aan vangen, is nog niet hekend. Het vliegtuig wordt uitgerust met een 410 P.K. Wasp motor en niet met den nor malen Fokker Universal vleugel, doch met een vleugel van grooter oppervlak (31 vierk. M.). Aldus toegerust zal het toe stel 14 uur achtereen kunnen vliegen, met een kruissnelheid van 180 K.M. per uur. Het is nu nog een open vraag of de aangewezen route, dat wil. zeggen de Tr.- Siberische, zal kunnen worden gevolgd. Mocht om eenigerlei reden de vlucht langs de route Londen-BerlijnKonings bergenMoskou— .3 i her ie Wladiwostock Tukio onmogelijk zijn. dan zal de veel beter ingerichte, doch ook zooveel langere route ..om de Zuid" moeten worden geko zen: de route langs Sofia, Aleppo, Bagdad. Karatsj, Calcutta en dan langs Amoy naar Tokio. Het spreekt vanzelf dat onze vliegers al het mogelijke zullen doen om de Sibe rische route te kunnen nemen, omdat deze duizenden kilometers korter is. Want uiterlijk 29 .1 ni moet Tokio zijn bereikt; op 29 Juni vertrekt n.l. van Yokohama de boot, die den heer John H. Mears naar San Francisco moet brengen, waar een andere Fokker gereed staal om hem naar zijn uitgangspunt, zoo mogelijk dus na 4 weken terug te brengen. Vermelden wij nog, dat het toestel, waarmee luitenants Schott en Sandberg de groote vlucht zullen wagen, in Arrteri- ka is gebouwd en per schip naar Europa wordt vervoerd, waarschijnlijk in de eer ste helft van Mei. 1-Iet zal ie Amsterdam of in Engeland worden opgebouwd en dan worden inge vlogen. PER VLIEGTUIG NAAR DE ZUIDPOOL. Uit Winnipeg worclt gemeld: De eendekker waarmede comman dant Byrd een poging wil doen om over de Zuidpool te vliegen- is terug gekeerd na succesvolle proefvluchten te hebben gedaan onder wintercondi- ties in het Noorden van Manitoba. Bennet en Balcher die Byrd verge zelden verklaren, dat het vliegtuig zich uitstekend hield in sneeuwstor men zelfs bij een temperatuur van dertig graden onder nul, terwijl de ski's die onder het vliegtuig zijn aan gebracht een vlotte landing in de sneeuw verzekerden. - Uit het Sociale Leven. ACHTERUITGANG TEN PLATTE LANDE. Een bedenkelijk verschijnsel is zeker de daling van het belastbaar inkonu.. in vele plattelandsgemeenten, -schrijft „Patrimonium". De Raad der gemeente Finsterwol- de stelde dezer dagen het vennenig- vuldigingscijfer vast en moest daarbij rekening houden met het feit* dat bij

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2