verwerkte ermvMMten DAG-AGENDA. Zondag 8 April, 's morg. 10-en 's av. 7 uur. Vrije Evang. Gem., Middelsiegr. 3: Samenk. Spr. de heer Th. Trotstia- nesky. Kcamlag 9 April, 's morg. 10 en's av. half acht, Vrije Evang. Gem.. Middel stegracht 3: Samenk. Spr. de heeren J. Brinkman en J. Sevensma. Vrij-.'.ag 13 April, 's av. acht uur. „Prediker". Janvossensteeg: Jaarverg. der A.-R. Kiesvereen. „Nederland en O. anjo". De Zondagsdienst der Huisartsen te Deiden ral morgen (lsten Paasclntag) worden waargenomen door de docto ren Kórs. Muygert, Seret en Simons; Idden Paaschdag door de doctoren Dooilacker, Horst, Meijboom en Ras- sers. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal morgen (lsten Paasch dag) worden waargenomen door Dr. Varekamp, Telef. 1916; 2den Paasch dag door Dr. Timmermans, Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken zal van Maandag Z April tot en met Zondag 8 April (lsten Paaschd.) waargenomen worden door do apotheek van den heer M. Boekwijt. Vischmarkt 8, Telef. 552; en Maan lag 9 April (2den Paaschdag) nemen waar de apotheken van de herren G F. Re ijst. Steenstraat 35, 'lctef. l.'.ü; en A. J. Donk. Doezastraat 51. Telef. 1313. RECLAME SPLl^TEs? --EE HEÏ HliSKfiMEil-kitöPEï „WILTON" k Mis. x 3 iMir. #9.50. Een sclilijven van liet Provinciaal Bestuur, inzake opgave van e.v. wen- scLeii. ten aanzien van het aanleggen van nieuwe wogen voor liet begaan door paarden, werd voor kennisgeving aangenomen, omdat de aftleeling Lei- don en Oinstroken weinig belang hier bij kan liobbep. De Voorzitter voegde daar evenwel aan toe, dat een weg als die van Den Haag-Haarlem, zooals hij gedeeltelijk 'gereed, gedeeltelijk in aanleg is, verre van ideaal is voor het vervoer met paarden, doch het ver keer eischt hier andere zaken, zoodat de aideeling hier toch niets doen kan. De beschrijvingsbrief voor de op 11 April a s. te Amsterdam te houden algemeene vergadering, leverde geen stof tot bespreking op. Tot afgevaar digde naar deze vergadering werd ver volgens benoemd de lieer C. Bakker, tot plaatsvervanger de heer De Graaf. Hierna werd door den penningmees ter, den heer Dieben, verslag uitge bracht over het afgeloopen jaar. De inkomsten bedroegen 311,20, de uit gaven 294,45, zoodat er een saldo is van 1G.75. Het aantal leden liep te rug van 55 tot 50. De kascommissie bracht bij monde van den heer B. v. Dorsten gunstig rapport uit over het gehouden beheer, waarop den penningmeester dank ge bracht werd en décharge werd ver leend. Na een korte rondvraag werd de vergadering gesloten. Dr. F. J. STUURMAN. Tot genees heer-Direc teur der ge stichten Endegeest, Rhijngeest, en Voor geest, als opvolger van wijlen dr. Van d. Kolk, heeft de Gemeen teraad j.l. Maandag benoemd Dr. F. J. Stuurman, waarnemend geneesheer-directeur van liet Provinciaal Ziekenhuis te Sant poort. A.-R. KIESVEREENIGING. Gelijk uit een in dit nummer voor komende advertentie blijkt, zal de jaarvergadering der Kiesvereeniging worden gehouden op Vrijdag 13 April. In deze vergadering zal mede aan de orde komen het rapport der commis sie betreffende de candidaatstelling voor de Tweede Kamer in 1929. Dit uitvoerige rapport der commis sie zal op verzoek, de volgende week in haar geheel worden opgenomen in ons blad. POPPENTENTOONSTELLING. Op Woensdag 11 April des namid dags te 4 uur zal de opening plaats hebben van een poppententoonstelling die ge' oi!den wordt in de kleine zaal var.' Stadsgehoorzaal. Deze ten toonstelling is georganiseerd ten bate van de onverzorgde zuigelingen van de Margarita van Cortona-stichting en belooft zeer interessant te worden, terwijl het doei een ieder zeer sympa thiek zal zijn. OOSTERSCH GENOOTSCHAP IN NEDERLAND. Het Oostersch Genootschap in Ne derland heeft in het Universiteitsge bouw alhier zijn ja&rlijksche verga dering gehoudeD onder voorzitter schap van pro?, dr. C. Snouck Hur gronje. In deze Vergadering hebben bespre Gistermiddag bracht minister Kan in gezelschap van Ir. Kakebeeke, inspec teur van den Landbouw, een bezoek aan Nijmegen, ter bezichtiging van de prachtige boschterreinen van den Wolfsberg en den Muntberg onder Groes- beek, met het oog op mogelijken aankoop van deze bosschen door het Rijk. Op het terrein wordt aan de hand van een situatiekaart den minister uitleg ging van de perceelèn gegeven door den secr. van den Boschraad. (Links de voorz. van den Boschraad de heer G. E. H. lutein Nolthenius, geheel rechts de dir. der Heide Mij. de heer van Lonkhuysen) verder leden van den Boschraad. Het gezelschap wandelt door een d er fraaie lanen van den Wolfsberg. kingen plaats gehad in verband met liet eerstvolgend te houden congres van het Genootschap. Aan het be stuur werd overgelaten den datum van dit congres te bepalen. De aftredende bestuursleden, prof. dr. C. Snouck Hurgronje, voorzitter; prof. dr. J. Ph. Vogel, vice-voorzit- ter; prof. dr. Pli. S. van Ronkel, pen ningmeester; mr. J. H. Kramers en de heer J. J. L. Duyvendak werden bij acclamatie herkozen. GEREF. GEMEENTE. Door den Kerkeraad der Geref. Gem. is, ter voorziening in de vacature, het navolgende tweetal opgemaakt: Ds. J. D. Barth te Bodegraven en Ds. J. Verhagen te Middelburg. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND Bij de verkiezing van een Hoofdin geland voor Rijnland in het 16e dis trict (Stompwijk) waren uitgebracht 261 stemmen; van onwaarde 14 stem men, geldige 241 stertimen, waarvan 221 op den heer J. A. Duinisveld, die al dus met groote meerderheid is geko zen. Voor Hoofdingeland plaatsvervan ger: uitgebracht 261 stemmen, van on waarde 14 stemmen, geldige 247 stem men, waarvan 193 op den heer N. OJie- man Jzn. te Stompwijk, die aldus met groote meerderheid is gekozen. In het 4e district (LijndenHaar lemmermeer) was een vacature-hoofd ingeland plaatsvervanger. Herstem ming moet gehouden worden tusschen de heeren J. H. Lagers en J. F. Gehrels In het 11e district (Reeuwijk) moest worden voorzien in de vacatures hoofdingeland en hoofdingeland plaatsvervanger. Voor hoofdingeland, is herstemming noodig tusschen de heeren J. van Spengeh en S. Moons en voor hoofdingeland plaatsvervanger tusschen de heeren H. J. Lefeber en J. van Spengen. DE ACTIE AAN DE N. V. SCHEEPS BOUW EN REPARATIEWERF „DE HOOP". De door het bestuur der samenwer kende metaalbewerkersbonden voor haar leden, werkzaam aan bovenge noemde scheepswerf gevoerde actie, heeft tot het volgend resultaat geleid. Er is een arbeidsovereenkomst ge sloten, welke 1 April is ingegaan, die telkens voor 1 jaar zal worden ver lengd, indien niet één der partijen min stens een maand voor den datum van beëindiging schriftelijk opzegt. Voor de jongeren is een minimum loonregeling getroffen. Deze leeftijd loopt van 16 tot en met 20 jaar. terwijl het uurloon voor deze schommelt van 15 tot 30 cent. per uur. De mftiimum-uurloonen der ge schoolden zijn gebracht op £1-jarigen leeftijd 35 cent per uur en op 25-jkri- gen leeftijd 55 cent per uur. Voor de geoefenden 21 jaar 35 cezit, 24 jaar 50 cent per uur. Voor de onge schoolden, 21 jaar, 35 cent, 29 ja»'r 43 cent per uur. Voor verschillende werk zaamlieden varieeren de tarieyvn van 10 tot 15 pet. extra loon. De Nieuwjaarsdag, de Kerstdagen, 2de Paaschdag, Hemel vaartedag, 2de Pinksterdag, voorts die da&f.-n, welke door den werkgever als feestdagen w orden beschouwd, voorz.cyover die da gen niet op Zondag vallei'., zullen wor den betaald met 100 p<2t. van het nor male uurloon. Wordt er op een dj /r dagen gewerkt, dan wordt 100 pet. «£Vha loon betaald. Het volle loon van, 1 dag wordt uit betaald voor verzuim bij overlijden van een der familieleden van den werknemer, of bij vermeerdering van liet gezin van den werknemer. Voor andere gevallen wordt 5 uur loon uit betaald. Bij een normale werkweek van 48 uur zal voor de 2 uren, voor of na de dagtaak 25 pet. extra loon worden uit betaald. voor de overige uren 50 pet. En bij arbeid op Zon- en feestdagen 100 pet. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. De bekende motoren- en rijwielhan del van den heer N. Ivwestroo op de Hoogewoerd 131 alhier, belooft een belangrijke uitbreiding te ondergaan. Door aankoop van de panden 5, 7, 9 naast de bestaande garage in de Dwars-Bolwerkstraat en het pand Le vendaal 131, wordt een groite ruimte verkregen, die de heer Kwestroo zal gebruiken om zijn zaak uit te breiden door het bouwen van een groote ga rage. Het autovak gaat steeds meer eischen stellen en daarom heeft de heer Kwestroo het noodig; geoordeeld een dergelijke groote uibreiding voor te bereiden. Wanneer de hoop van velen eens werkelijkheid zal worden, dat n.l. het Levendaal te eeniger tijd gedempt wordt, zal deze zaak daar een goeden uitweg hebben. Waar met het oog op het a.s. toer- seizoen de auto alle aandacht vraagt, heeft de heer Kwestroo een automo bielen-expositie gearrangeerd, die een beeld geeft van hetgeen er tegenwoor dig geproduceerd kan worden. De wa gens, hier tentoongesteld, zijn voor zien van den schuiven-motor, die minder beweegbare deelen bezit dan de kleppen-motor, en daardoor veel geriefelijker is. De twaalf hoofdredenen voor de superioriteit van den Knight-motor als gevolg van de toepassing van de dubbele schuiven zijn: 1. Verbetert door het gebruik. 2. Langere levensduur. 3. Lager benzineverbruik. 4. Betere afkoeling. 5. Minder onderdeelen. 6. Geruischlooze werking. 7. Bij iedere snelheid maximum rendement 8. Constante kracht en voldoening. 10. Geen hinder vari koolaankorsting. 11. Geen uitboren van cylinders of vernieuwen Tan cylinderblok. 12. Lagere onderhoudskosten. Bij hert aanschaffen van een auto lette men dus goed op het fabrikaat. ONDERLINGE EREENIGING VOOR ZIEKENHUISVERPLEG1NG. Het zal a.s. Maandag 9 April 5 jaar ge leden zijn, dat alhier de Onderlinge Ver- eeniging voor Ziekenhuisverpleging werd opgericht. Aanvankelijk opgericht met 200 leden, bedroeg dit in de jaren 1923 tot en met 1927, resp. 1125, 2347, 5224, 10490 en 15614. Op 1 April van dit jaar, was het leden tal weder gestegen tot ruim 17000. Het aantal leden dat gemiddeld per week in geschreven wordt, bedraagt 100120. Dat de uit te keeren verpleegdagen met de stijging van het ledental gelijken tred houden, moge hieruit blijken, dat in 1923 tot en met 1927, werden uitgekeerd resp. 192, 724, 2707, 6681 en 11486 verpleegdagen. Op 1 April van dit jaar was dit getal reeds ongeveer 7000. Over 1927 werden 484 leden verpleegd, 190 operaties vonden plaats, 138 maal werd van ziekenvervoer gebruik gemaakt, aan 34 leden werd uitkeering voor bestra ling gedaan. Door deze gegevens moet men wel tot dt conclusie komen, dat deze vereeniging in de jaar van haar bestaan voldoende bewezen beeft een zeer nuttige plaats on- Bij Kon. Besluit is herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in liet kanton Leiden, de heer M. B. Vos, advocaat en procureur alhier. Weer heeft een zigeunersvrouw een winkelierster opgelicht, ditmaal in de Kraaierstraat, met dezelfde truc die reeds eenige malen in onze stad is toegepast. Ze kwam een doosje si garetten koopen, betaalde met een rijksdaalder, waarvan ze kwartjes terug wilde hebben van een bepaald soort, die ze zelf mee hielp uitzoeken. Toen de vrouw weg was miste de winkelierster 85 cent kleingeld. Men zij nogmaals gewaarschuwd. W. de B. heeft aangifte gedaan, dat te zijnen nadeele van de Apothe- kersdijk een handwagen is ontvreemd. In het Wees- en Oudenliedenhuis aan de Jaeobsgracht ontstond giste ren een schoorsteenbrandje, dat even wel spoedig door de brandweer is ge- bluscht. In de Nieuwe Vaart is een cano drijvend gevonden. Inlichtingen bij de politie. Door de politie is in arrest ge steld M. V. wegens openbare dronken schap, gepaard gaande met weder- spannigheid. Toen men den man wil de arresteeren beet hij een der poli tiemannen in den vinger. Een en an der gebaurde op de Uiterstegracht. RECLAME '«almeeren en worden gesterkt door Buisje 75ct Bij Apoth en Drogisten BINNENLAND. A. H. GERHARD. liet. Tweede Kamerlid, de heer A. H. Gerhard, tevens lid van Ged. Staten van Noord-Holland, vierde vandaag zijn 70sten ver. De heer Gerhard, die tevoren hoofd eener openbare school te Amsterdam was, is sedert 1913 lid van de Tweede Kamer voor de S.D.A.P. De Soc.-dem. Kamerfractie heeft, naar „Het Volk" bericht, in een buitengewone vergadering in „Parkzicht" gisternamid dag den heer Gerhard gehuldigd ter gele genheid van zijn aanstaanden zeventig sten verjaardag. De voorzitter der Kamer fractie, ir. J. W. Albarda, huldigde den jubilaris van heden om zijn arbeidzaam heid, zijn bekwaamheid, zijn bedachtzaam heid. zijn ijver, zijn getrouwheid, maar vooraf om zijn rechtschapenheid en omdat hij zoo een goede strijdmakker en vriend DE RAMP AAN BOORD VAN DE CHEPITA. De directie van de Cura^aosche Petro- leummaatschappij deelt omtrent de ont ploffing aan boord van het s.s. Chepita te Willemstad mede, dat bij dit ongeval zijn omgekomen twee Nederlanders, n.l. J C. van Luyk, afkomstig van Vlissingen en W. Hf. J. Haesakkers. afkomstig van Schiedam, terwijl nog worden vermist J. Nagelkerke. eveneens afkomstig van Schie dam, en twtïe personen afkomstig van het eiland Curasao. Gewond, werden F. G. van Dijk, afkom stig van Den Haag, en B. de Ruyter, van Rotterdam, zoomede vijf personen van Curaqao. De oorzaak van de ontploffing .is nog niet bekend. Dr. J. G. SCHEURER. Omtrent den gezondheidstoestand van het Tweede Kamerlid Dr. Scheurer meldt men aan de N. R. C., dat de patiënt zeer zwak is en zijn toestand achteruitgaande. LINGUISTENCONGRES. Het eerste Internationale Linguisten congres, dat de volgende week te 's Gravenhage zal plaats hebben, wordt Dinsdag 10 April te half 10 's ochtends in de Ridderzaal geopend. HET NED. JONGELINGSVERBOND. Vorming van een Jubileumfonds. Het Nederlandsch Jongelingsver bond, dat op 16 en 17 Mei a.s. zijn 75- jarig bestaan te Amsterdam zal her denken, heeft te dezer gelegenheid een Jubileum-fonds gesticht. Dit fonds, waarin men hoopt een bedrag van 100.000 bijeen te brengen, moet strek ken tot uitbreiding van den Bonds- arbeid. Het voornemen bestaat o.m. vijf beroepsarbeiders aan de zeven, die thans reeds in dienst zijn, bij te voe gen, de kampterreinen te verbeteren, enzoovoorts. Door de voor dit doel gevormde commissie en de leden van het Ver bond, wordt dezer dagen een aanvang gemaakt met de inzameling. In 't bij zonder zullen de leden en de jongens voor dit fonds gelden verzamelen door den verkoop van zegels uit speciaal voor dit doel aangemaakte bonboekjes Een comité van aanbeveling steunt de inzameling door de verklaring, dat deze arbeid haar volle sympathie beeft. Het bestuur vertrouwt, dat haar plan bij het Nederlandsclie publiek hartelijke instemming zal vinden, en dat velen, die den arbeid van bet Ver bond leerden waardeeren, daadwerke lijk zullen medewerken aan de vor ming van bet fonds. Men kan van die instemming blijk geven door het zen den van een bijdrage aan het adres van de Jubileumfonds-commissie, Singel 58, Amsterdam. (Giro 51500). Gemeentelijke Aankondigingen Drankwet. B. en W. van Leiden brengen .ter (Openbare Jcennis, dat L. Wagemans, wc van J. Marks, te Leiden een verzoek beeft ingediend orb vergunning voor de i verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop en elders in het perc. Levendaal no. 138. Leiden, 7 April 1928. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. BUITENLAND. UITSLUITING IN SAKSEN. 200.000 metaalbewerkers getroffen. De werkgevers in de Saksische metaal industrie hebben in een vergadering te Chemnitz besloten, om alle arbeiders in de Saksische metaal-industrie uit te slui ten, welke uitsluiting op 12 April zal in gaan. Hierdoor worden ruim 200.000 arbeiders getroffen. TUSSCHENTIJDSCHE VERKIEZING IN ENGELAND. De Labour-candidaat gekozen. Bij de tusschentijdsche verkiezingen te Lintitligow, noodig geworden door het overlijden van een conservatief lagerhuis- lid, is de labourcandidaat Shinwell met 14.446 stemmen gekozen. De candidate der conservatieven, miss Kidd, verkreeg 9268, de liberaal Young 5690 stemmen. BRAND IN DE OUDSTE LONDENSCHE KERK. De oudste kerk van Londen, de St. Pan- cra9 Church, is Donderdag voor het groot ste deel door brand vernield. Het is ech ter gelukt de zeer kostbare registers en een communiebank uit de middeleeuwen te redden en naar het oude stadhuis van St. Pancras te vervoeren. Eenige kostbaarheden van minder waar de zijn echter verloren gegaan. SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. 11 gewonden. De express Bazel-Duinkerken is op weg van Hirson naar Rijsel op een rangeeren- de locomotief geloopen. Het ongeluk was hieraan te wijten, dat een seinwachter verzuimd bad, het sig naal voor den express-trein, die met een vaart van 60 K.M. reed, op onveilig te stel len. De helde locomotieven werden vernield. Er zijn 11 gewonden. GASVERGIFTIGING TE BERLIJN. 4 dooden. Gisternacht zijn door een breuk in de gasleiding in een liui9 in de Wiesenstras- se te Berlijn 4 personen door gasvergifti ging om het leven gekomen. De breuk is vermoedelijk door verzakking ontstaan, waarop het gas verschillende huizen bin nendrong. De brandweer werd, toen het ongeval bemerkt werd, te hulp ontboden en slaag de er in nog verschillende personen, die reeds bewusteloos waren, naar buiten te brengen. Bij het aankomen van de motor brandspuit zakte de straat in en het uit- stroomende gas vatte vlam. Slechts op het laatste oogenblik geluk te het, een ontploffing, die waarschijnlijk zeer ernstige gevolgen zou hebben gehad," te voorkomen. De 4 om het leven gekomen personen bevonden zich in een huis, waar het gas ook binnengedrongen was, zonder dat men dit bemerkt !*ad. Eerst later trok het de aandacht, dat in de parterreverdieping van dit huis alles zoo stil bleef waarop, men de woning binnendrong. De vader werd met een kind in den arm in het portaal dood gevonden. Men vermoedt dus, dat de vader op het laat ste oogenblik het gevaar bemerkt heeft, doch zich niet tijdig meer in veiligheid heeft kunnen brengen. DE SOVJET-GEZANT TE WARSCHAU. Een complot. Naar een te Warschau verschijnend blad meldt, vervoegde zich Donderdag bij het Sovjet-gezantschap een meisje, dat als jongen verkleed was. Zij vertelde den dienstdoenden ambte naar, dat een Russische monarchistische organisatje te Wilna het plan had ge vormd, om den Sovjet-gezant te vermoor den en dat zij, hoewel zelf monarchistisch gezind, gekomen was, om den gezant te waarschuwen. De ambtenaar, die vermoedde, dat het meisje zelf den aanslag" wilde plegen en het verhaal deed, om tot den gezant door te dringen, ontbood de politie, die het meisje arresteerde. De Russische gezant te Warschau, Bo- gomolow, heeft zich naar Moskou bege ven. MISS GLEITZE OVER DE STRAAT VAN GIBRALTAR. De aanhoudster wint. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Lon- densche zwemster Miss Gleitze er in ge slaagd is de straat van Gibraltar over te zwemmen van Tarifa naar Puenta Leona en wel in den tijd van 12K uur. Zij ging Donderdagochtend van het eiland Palomas hij Tarifa aan de Euro- peesclie zijde te water om lialf negen 's morgens en had het vooral in de eerste uren zwaar te verantwoorden. 20 minuten over 9 des avonds was zij aan de overzijde. Haar trainer en verschil lende andere menschen vergezelden liaar. Een dokter die was meegegaan, ver klaarde dat zij in uitnemende conditie was. Zooals men weet is dit de zesde poging van de Londensche typiste geweest. FORD IN ENGELAND. De bekende autokoning Henry Ford i.- gisteren met zijn vrouw op de „Majestic ie Southampton aangekomen. Zij denken drie weken in Engeland te blijven. In dien tijd zullen zij Stratford en Manchester bezoeken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2