De ingebruikneming der nieuwe Juliana Kerk te Scheveningen Gisteren werd te Scheveningen de nieuwe „J uliana-kerk" aan den Nieboerweg in aanwezigheid van de Konink lijke Familie geopend. De nieuwe kerk met de wapperende driekleur. De aankomst van H.M. de Koningin met H.K.H. Prinses Juliana aan de Julianakerk. DAG-AGENDA. Vrijdag 6 April, 's middags 3 uur. Vrije Evang. Gem., Middelstegr. 3: Samenk. Spr. de heer v. d. Horst. Zondag 8 April, 's morg. 10 en 's av. 7 uur, Vrije Evang. Gem., Middelstegr. 3: Samenk. Spr. de heer Th. Trotstia- nesky. Maandag 9 April, 's morg. 10 en 's av. half aeht. Vrije Evang. Gein., Middel- stegraeht 3: Samenk. Spr. de heeren J. Brinkman en J. Sevensma. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken zal van Maandag 2 April tot en met Zondag 8 April (lsten Paasehd.) waargenomen worden' door de apotheek van den heer M. Boekwijt. Vischmarkt 8, Telef. 552; en Maandag 9 April (2den Paaschdag) nemen waar de apotheken van de heeren G. F. Reijst, Steenstraat 35, Telef. 130; en A. J. Donk. Doezastraat 31, Telef. 1313. {jMassas3EmmBsassmuttiWÊr^m\ mm ii i RECLAME SPLIMTER HEI SPECIALE HUISKAMER-KARPET „WILTON" 2 Mri. x 3 Mrl. f 79.50. «■oop in Nusquam te doen. De invloed van het voorbeeld mag niet onver schillig zijn. Men' mag, zooals de Schrift zegt geen ergernis of aanstoot geven aan den broeder waardoor deze zon kunnen verloren gaan. Of wij dan in geen geval naar een filmvertooning gaan? Niet naar de Bioscoop. lets an Iers is het wanneer men de film voor bepaalde doeleinden ge bruikt. b.v. voor de school, voor de ontwikkeling van volwassenen zooals Holfu dat beoogt, voor de Zending. Dat alles kunnen we van harte toe juichen. Maar we gaan niet naar de Bioscoop. Op de rede van Ds. Bouwman volg de een uitvoerige bespreking waarbij nog verschillende dingen scherper werden belicht. TTot was voor onze jonge menschen ecu mooie leerzame avond. De voorzitter bracht Ds.^ Bouwman hartelijk dank voor de bereidwillig heid waarmede hij zich voor dezen avond heeft beschikbaar gesteld en voor de mooie, afdoende wijze waarop hii het onderwerp heeft behandeld. Ds. Bouwman sloot daarna de bij eenkomst met dankgebed. CLASSTCALE DIACONALE CONFERENTIE. Do Diaconale Conferentie der Gerei. Kerken in de Classis Leiden zal a.s. Woensdag 11 April worden gehouden, des avonds te zes uur in een der loka len van Het Rusthuis, Hooigracht 38, alhier. In deze vergadering zal o.m. de heer L. Boekkooi, diaken te Leiden, een re feraat houden, getiteld: „Hoe kan men" op de beste wijze onze ouden van da gen verzorgen, zoowel geestelijk als lichamelijk?" Als roepende diaconie treedt voor deze conferentie op, de diaconie van Noord wijk Binnen. HONDERD JAAR. Zooals indertijd reeds gemeld, hoopt mevrouw G. van Leeuwen-Laterveer a.s. Zondag haar honderdsten geboor tedag te vieren. 's Menschen leven is broos en voor al op een leeftijd, die Mevr. van Leeu wen bereikte wordt het leven als bij den dag toegeteld. Wij hebben het ge zien aan de vrouw, die deze jubilares- se op den voet volgde en die een dézer dagen in den leeftijd van 99 jaar en 6 maanden ontsliep. Menschelijkerwijze gesproken, zal deze jubilaresse niet alleen haar 100- sten verjaardag in gezondheid vieren, maar ook na dien dag nog laiig het middelpunt in 't kleine gezin aan het Pieterskerkhof vormen, waar de twee dochters moeder met haar goede zorg en trouwe liefde omringen. Nu zullen ongetwijfeld vele stadge- nooten de oudste van ons allen, gaar ne a.s. Zondag een attentie willen be wijzen, maar het zal toch moeilijk val len daarvoor den meest juisten vorm te kiezen. Oud moedertje mag wel een bloe metje zien, maar bloemen gaan ver welken en dan komen voor de ook reeds bejaarde dochters de zorgen weer drukken. Dat hebben ook eenige dames ge voeld, die met dit gezin in het bijzon der bekend zijn. Uit haar midden heb ben zij e encomité gevormd, dat gaar ne bijdragen in ontvangst zal nemen, om ze aan oud moedertje straks ter hand te stellen. Wie er dus toe wil me dewerken om Zondag niet enkel voor de 100-jarige zelve, doch eveneens voor hen, die haar verzorgen, tot een blijden dag te maken, zende een grootere of kleinere bijdrage aan een der volgende adressen: Mej. E. C. Ets, hoofd eener Fröbelschool, Papengr. 26; Mevr. de Wed. Prof. Dr. Muller-Bohn, Regentesselaan 26, Oegstgeest en Me vrouw G. Sijtsma-de Groot, Zoeter- woudsche Singel 49. JUBILEUM DR. VELDHUIJZEN. Naar wij vernemen, zal de heer H. P. Veldhuijzen op Maandag 9 April a.s. ter gelegenheid van zijn 25 jarig jubi- lé als arts, des middags van 35 uur receptie houden ten zijnen huize. Hooi gracht No. 84. Het comité, uit patiënten en oud patiënten zal des middags te half drie den jubilaris komen gelukwenschen en hem een huldeblijk aanbieden. Wij twijfelen niet, of velen zullen zich gedrongen gevoelen den geachten jubilaris de hand te komen drukken. MET PENSIOEN. De hoofdagent der recherche, de heer C. van Es zal met 1 Juli den po litiedienst verlaten, aangezien hij den pensioengerechtigden leeftijd bereikt heeft (55 jaar\ Gistermiddag had Mej. E., wonen de in de Haarlemmerstraat, het onge luk, dat zij met haar schort te dicht bij een gascomfoor kwam, waardoor de schort in brand geraakte. Dit brandje werd spoedig geblucht; zij bekwam slechts enkele brandwon den, zoodat het ongeval nog goed af liep. Op het Korte Galgewater is ten nadeele van J. W. R. een rijwiel ont vreemd. J. v. Z. heeft aangifte gedaan, dat een onbekende man hem een reclame- kast met letters verkocht, doch nader hand de reserveletter even ter leen vroeg om ze bij een anderen winke lier te demonstreeren. De eigenaar heeft ze evenwel niet meer teruggezien BINNENLAND. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder en H. K. H. Prinses Juliana hebben Dinsdag avond de uitvoering van de Mattheus- passion in de Willemskerk te Den Haag door de Kon. Zangvereeniging „Excelsior" van het begin tot het einde bijgewoond. Z. K. IJ. de Prins heeft het be schermheerschap aanvaard over het Eere-Comité, dat zich heeft gevormd ter viering van het jubileum der Hoo- gere Krijgsschool op 27 dezer. H. M. de Koningin Moeder heeft het voornemen Woensdagavond 18 de zer in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen het concert bij te wo nen van het Engelsche Huddersfield- koor, dat op uitnoodiging van het Ge nootschap Nederland-Engeland hier te lande concerten komt geven. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Door de vervroegde invoering van den zomertijd in Frankrijk en België welke thans op 15 April a.s. zal aan vangen, zullen de treinen, die in den officieelen Reisgids, en op 't dienstre geling-aanplakbiljet zijn aangeduid met de bepaling „alléén tot en met 21 April", slechts loopen tot en met 14 April, terwijl de treinen met de aan duiding „alleen van 22 April af", reeds met ingang van 15 April zullen loopen Aangezien de invoering van den zo mertijd in Engeland op 22 April be paald blijft, zullen bij de treinen 160 Amsterdam-Rotterdam en Schier1am- I-Ioek van Holland aangegeven data ongewijzigd blijven. EEN LEERSTOEL IN DE HOMOEOPATHIE? Op de vragen van den néér Üuymaer van Twist beti.efiendvi oprichting vao een kcrstoel in de' homoeopathie aan eon der Rijksuniversiteiten, heeic min Waszink geantwoord, dat hr) mot bs- langstehing kennis hoefc genomen van >de mededeelingen inzake ue uitbrei ding en de resultaten van de homoeopa sche geneeswijze, in den iaatsten tijd geconstateerd. Voor een belangrijk deel liggen deze op het gebied der volksgezondheid, zoo dat de minister het Voornemen heeft zijn ambtgenoot van Arbeid, Handel Nijverheid daarnucte in kennis te slellen Anderdeels betreffen zij het onderwijs aan de universiteiten en de opleiding van geneeskundigen. De minister zal nader op de verstrekte gegevens en be schouwingen terugkomen, wanneer hii het advies zal hebben ontvangen, dat hij gevraagd heeft, zoowel aan de Ko ninklijke Academie van Wetenschappen als aan de afdeeling Hooger Onderwijs van den Onderwijsraad, omtrent de no ta, bij het Voorloopig Verslag op d3 'StaatsDegrooting van 1928 betreffende de homoeopathie ingediend. De sterftecijfers en resultaten bij ho moeopa thische behandeling to beoordee lien, valt buiten de taak van zjjn Depar tement. Een oordeel' uit te spreken omtrent de vraag, welke geneeswijze de juiste is, behoort niet tot do competentie der Regeering. Dat de toenmalige ambtsvoorganger van den min. Dr. do Visser, indertijd in dier voege eon toezegging Tou heb ben gedaan tot het oprichten van een leerstoel in de homoeopathie van rijks wege en dat do minister zich daardoor gebonden zou moeten gevoelen, kan hij nog steeds niet toegeven. De minister kan, zoolang hij de ad viezen van de Koninklijke Academie van Wetenschappen en van den Onder wijsraad nog niet hoeft ontvangen, zijn meao werking aan de oprichting van rijkswege van een leerstoel in de ho moeopathic niet toezeggen. BUITENLAND. ENGELAND EN EGYPTE. Het antwoord op de nota van Nahas-Pasja. Op de nota van den Egyptischen eerste- minister Nahas Pasja, d.d. 30 Maart, heeft Engeland geantwoord met de verklaring, dat de regeering de Egyptische nota niet kan aanvaarden als een correcte uiteen zetting der Engelsch-Egyptische betrek kingen en der wederzijdsche verplichtin gen. De nota verwijst naar de Declaratie van 1922, waarin de Engelsche houding tegen over Egypte omschreven wordt, met voor behoud van de meest volkomen vrijheid betreffende: le. de veiligheid van de verbindingen van het Britsche Rijk in Egypte; 2e. de verdediging van Egypte tegen eiken buitenlandschcn aanval of elke in menging. direct of indirect; 3e. de bescherming van de belangen der buitenlanders en der minderheden; 4e. Soedan, in afwachting van een even- tueele Engelsch-Egyptische regeling. De regeering meende, dat het verdrag dat door de medewerking van den vori- gen Egyptischen premier tot stand geko men was, een dergelijke regeling tot stand gebracht had. Daar de Egyptische regee ring het verdrag echter verworpen heeft, duurt de status quo voort. De positie is dus op 't oogenblik dezelf de als toen de onderhandelingen tusschen Ramsay MacDonald en Zagloel Pasja wa ren mislukt, behalve dan voor zoover ze gewijzigd is door de in November 1924 ge wisselde nota's. ITALIë EN TURKIJE. Het onderhond te Milaan. Te Milaan heeft, gelijk gemeld, een on derhoud tusschen Mussolini en Tewfik Roeshdi bei, den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, plaats gehad. De reis van Mussolini van Rome naar Milaan om daar zijn Turkschen collega te ont moeten, heeft te Rome in diplomatieke kringen veel opschudding verwekt, voor al omdat men er pas den volgenden dag van hoorde. De verbazing werd nog groo- ter, toen bekend werd, dat Mussolini door een aantal van zijn medewerkers van het departement van buitenlandsche zakjn op de reis was vergezeld, o.a. door staats secretaris Grandi. Tewfik Roehdi bei was vergezeld door den Turkschen gezant te Rome, door den staatssecretaris van het Turksche depar tement van buitenlandsche zaken en door den Turkschen consul te Milaan. Tè Rome vermoedt men, dat de ontmoeting te Mi laan het uitgangspunt zal zijn van be langrijke politie onderhandelingen tus schen Italië en Turkije. DE STRIJD OM DE MACHT IN RUSLAND. De broer van Lenin. Dimitri Oelianof, de broer van Lenin, die als geneeskundige verscheidene be langrijke functies bekleedt in de weten schappelijke instellingen van de Sovjet unie, wordt er van verdacht betrekkingen te onderhouden met de hoofden der op positie. Een buitengewone commissie, waarin Boecharin en Kroepskaja, de weduwe van Lenin, zitten heeft opdracht gekregen te trachten, hem van zijn ongelijk te over tuigen. HET AMNESTIE VRAAGSTUK IN BELGIë. Op zoek naar een „oplossing". Naar de correspondent der N. R. C. te Brussel meldt, wordt thans, door de ver schillende bij dit vraagstuk betrokken mi nisters, naar een oplossing gezoch". van de amnestie-kwestie. Het manifest van de 200 buitenlandsche intellectueelen blijkt, in de allerhoogste kringen, meer indruk te hebben gemaakt dan men wel, naar buiten, liet blijken; gevreesd wordt eener zij ds dat het verder uitblijven van amnes tie het prestige van België in het buiten land een zwaren slag zou kunnen toe brengen, terwijl men anderzijds van een ware amnestie, in de algemeen aanvaarde beteekenis van dit woord, niet wil weten. Het is dan ook zeer waarschijnlijk, dat, ten einde eveneens aan de behandeling van de amnestie-kwestie in de Kamer het vinnige karakter te ontnemen, d?t naar men vreest, de debatten zal kenmerken en tevens een eve tueele regeeringscrisis te voorkomen, binnen niet al te langen tijd dr. A. Borms en Jef van Extergen uit de gevangenis zullen worden ontslagen, zonder evenwel het voorwerp uit te ma ken van een amnestie- of genade maatre gel- Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. IiUIZEN, 3.40.9 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Nederl. Draad loose Omroep. N. C. R. V. 6.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Uitzending van hét Beethov. n- Concert vanuit de groote zaal d r Harmonie le Leeuwarden, te go ven door het Symphonie-or ks t Leeuwarden, Dir. de heer Wil lem Zonderland. Solisten: Nancla Gerretsen, sopraan, Nijmegen; Victoria Binnendijk, alt, Gronin gen; Marcus PlOoyer, tenor, La ren; Heins Tobi, bas. Bremen. 10.30 Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. I A. V. R. O. 5-39 Vooravond-Concert door het Om roeporkest o.I.v. Nico Treep. Soliste: Jeanne v. d. Rousiere— v. Emmerich, zang. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O. Klok. 7.15 Engelsche les. 7-45 Politieberichten. 8.05 Kamermuziek -door het Concert geb -kwartet, bestaande uit do heeren: Louis Zimmermann, ie viool; Joh. Herbschleb, 2e viool; Godefroid 'Dievreeze, altviool; Ma rix Levenssohn, cello. 9.10 Lezing over: ,,t)e vrouw en de liefde bij G. Shaw" door W, Vogt. 10.00 Persberichten van Vaz Dias. 10.10 Kamermuziek (voortzetting). KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 7.50 Concert. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. 6.50 Tijdsein van Greenwich, weerbe richten, eerste algem. nieuwsber 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Muziek. 8.35 Militair concert. 9.20 Weerbericht, tweede algemeen nieuwsbericht. 9.50 Scheepsberichten. 10.50 Muziek. PARIJS, (Radiol, 1730 M. 8.50 Concert. Mattheiis-passion, J. S. Bach. Tijdens de pauzes: Persber. VRIJDAG 6 APRIL. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. K. R. O. 12.30 Tijdopgave. 3.00 Vrouwenuurtjie. N. C. R. V. 4.00 Orgelconcert. Organist: de hieei M. A. Smit te Amsterdam. 5.00 Wijdingsdienst in -die Studio. De dienst zal' geleid worden door Ds. L. J. v. Leeuwen, Ned. Herv Pred. te Haarlem. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd] door; liet Chr. Radio Koor onder lei ding van den heer J. H. Smit Duyzentkunst. 1. Votum. 2. Zingen Ps. 22 6 en S. 3. Lezen Jesaja 53. 4. Koor. Aanbidding „Palestrina". 5. Gebed. 6. Gez. 124 1, 3 en 10. 7. Toespraak over Mare. 15 139. S. Koor. „Gebed" van G. F. Handel. 9. Dankgebed. 10. Koor. „Die mijns hart;- vrede zijt" K. R. O. 7.00 Cursus Gregoriaanseh. V. P. R. O. 7.40 Uitzending uit het gebouw van den N. P. B. te Hilversum. Voor ganger: Ds. ,G. van Puyl, Preid. aldaar. Muzikale medewerking: mej. Ch van Belden., zang; Ford. Kloek, 01 gel. 10.30 Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 12.00 Politiebericht. 12.30 Orgelconcert door Ferdinanid Kloek; met medewerking van Fr Vetter-Rendriks, sopraan. 5.30 Gewijd Programma door lie t Om- roep-orkest onder leiding van N Treep, met medewerking van Annie Lieman. 6.00 Tijdsein. 7.15 Lezing -door den heer G. van Gelder. Onderw.: Verleden, He den en Toekomst der WalVisch- vaart". 8.05 Johannes Passie (Joh. Seb.^Rach'! (Christus' lij densgeschiedenis naai het Evangelie van Johannes). Uitvoering door de Haagsohe On derwijzers Zangvereeniging (H O.Z.), in het Gebouw van Kun sten iem Wetenschappen te Den Haag. Daarna nieuwsberichten. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 8.20 Morgenwijding. 10.50 Dührer-wijdhm. 4.20 Piano en cello. 6.05 Dr. Kurt Pfitzner, München:„Al- brecht Diirer (gest. 6 April 152S LANGENBERG, 469 M. 8.20 Morgendienst. 12.00 Orgelconcert. 3.50 Goede Vrijdag-concert. 5.00 Koor en orkest-concert. 6.50 .Concert. DAVENTRY, 1604 M. 3.50 Het Casano Octet. 6.20 „Goede Vrijdag". Liederen n muziek. 7.20 Kerkdienst. 8.20 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. 12.50 Concert. 4.05 Litt. en muzikaal programma. S.50 „Marie-Magdeieine'Massenet

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2