„OL YMPIADE"-P O S T ZE GE L S Op vragen van den heer Polak, be treffende Olympiade-postzegels, heeft minister Van der Vegte geantwoord, dat inmiddels de postzegels den 27sten Maart zijn verschenen en inderdaad het aanstoot gevende opschrift dragen. Dat de vragen tot weerlegging van de argumenteering, welke de steller er aan heeft verbonden, in de gelegen heid stellen, acht de minister niet on welkom, nu publicaties in enkele dag bladen, met een zelfden gedachten- gang, der administratie een grief ma ken van de onderstelde fout in het op schrift, misschien ten nadeel© van de sympathie van het publiek voor deze postzegelserie. De bedoelde argumenteering is, dat met „IXe Olympiade" zouden zijn be doeld de Olympische spelen en dat dit fout is, daar Olympiade beteekent een tijdperk tusschen twee Olympische spelen (beter feesten!). Deze beteekenis, algemeen bekend, is juist. Maar zij is niet de eenige, noch zelfs de oorspronkelijke. Oorsprong van het te onzent ge bruikelijke „Olympiade" is het Griek- sche woord „Olumpias" (stam: „Olym piad"). Afgeleid van den plaatsnaam: „Olumpia", beteekent het „Olympisch" Het werd zelfstandig gebezigd met weglating van het zelfstandig naam woord „paneguris", en duidde dan aan de bekende algemeene feestelijke te- samenkomst te Olympia, waar de 0- lympische spelen werden gehouden. De oorspronkelijke en hoofdbeteeke- nis van Olympiade is het Olympische feest. Eerst later, toen deze feesten el kander regelmatig opvolgden, is men de vierjarige periode tusschen twee feesten Olympiade gaan noemen. Ondersteld wordt, dat de geachte steller der vragen thans een bewijs daarvoor zal vragen. Hij moge dan ver wezen worden naar een Grieksch woordenboek, als b.v. van Prof. v. d. Es, en, indien hij authentieker materi aal verlangt, naar de oude Grieksche schrijvers, b.v. Pindaros, van wien slechts deze regel uit zijn eerste Olym pische ode worde aangehaald: vers 94, waar de dichter „den roem der Olym piaden" („taan Olumpiadoon") bezingt als „van verre stralende onder d£ wedloopen van Peïops". Het voorgaande maakt duideftjk, dat hier geen sprake is van een vier jarige periode, maar ook, dat het vol komen juist is te spreken van IXe 0- lympiade, zooals dit op de postzegels is geschied, om uit te drukken in ver band m. de andere opschriften, dat in 1928 de 9de samenkomst is tot het hou den van de weder ingevoerde Olympi sche spelen. Uit het Sociale Leven. MUSEUM VAN DEN ARBEID TE AMSTERDAM. In de dezer dagen gehouden jaar- lijksche vergadering van het Museum van den Arbeid heeft de waarnemen de voorzitter de heer R. A. Gorter, mededeeling gedaan van den toestand der vereeniging. Er is een groeiende belangstelling voor de verzameling van voorwerpen en afbeeldingen be treffende het proces van den arbeid. De groepen Het Dier en Het IJzer zijn reed9 gereed. Aan de voltooiing van de groep Klei en Leem wordt gewerkt, en de groep De Plant (papier) is in voorbereiding. In verband met plannen tot betere huisvesting in het Veiligheidsmuseum, samenhangende met de uitbreidng van dit museum zelf, werd 't bestuur gemachtigd, bij de overheid óp subsi- dieering van het Museum van den Ar beid aan te dringen. Statuten en- huishoudelijk regle ment der Vereeniging werden goed gekeurd, en het voorloopige bestuur is definitief verkozen. Dat bestuur be staat uit de heeren ir. R. A. Gorter, di recteur van het Veiligheidsmuseum, waarn. voorzitter; W. F. Detiger, di recteur der gemeente-arbeidsbeurs te Amsterdam, secretaris; G. M. van der Molen, directeur der Amsterdamsche Bank, penningmeester; ir. H. de Vries Robbé, directeur der Wester-Suiker- raffinaderij te Amsterdam; en ir. H. van Couwelaar, leeraar aan de Mid delbaar Technische School te Amster dam. UIT DE OMGEVING. ALKEMADE. In den l'oop der maand Maart zijn ter secretarie aangegeven de volgen de slachtingen. Badrrjfsslachtingen14 koeien, 21 varkens en 5 nuchtere kal veren. Huisslachtingen: 5 varkens en 1 geit. No ods richtingen12 koeion, 85 nuchtere kalveren, 6 varkens, 1 paard 8 schapen, 6 lammeren. Ingevoerd werd 691 K.G. vleesch. Het ontvangen bedrag aan keurloon is f301, NIEUWE WETERING. Mevr. I. alhier, had het ongeluk terwijl zjj bezig was het middagmaal te bereiden, vlak voor de kachel te struikelen, waardoor zij met het gelaat op den rand vied. Hierbij brak het glas van haar bril en kreeg zij een snede boven het ooglid, terwijl oen tiental splinters in hot oog drongen. Per auto van Dr. Van den Byl van Oadewetering die spoedig ter plaatse was, is zij naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden ver voerd. Men vreest, dat mevr. I. het ge heel© oog of althans het licht zal moe ien missen. NOORDWIJKKRHOUT Gisterenmorgen reed de zoon van iden vrachtrijder J. v. d. B. alhier met rijn vrachtauto op de Kerk weg, toen plotseling de stuurinrichting wrig-ide. Bij het Thuis van den heer Goemans werd ©en der nieuwe groote ijzeren pa len der electrische verlichting totaal ver nield. Hoewel er heel veel kinderen op straat «Liepen, hadden er gelukkig geen persoonlijk© ongelukken plaats. De auto werd niet ernstig beschadigd. ROELOFARENDSVEEN. Gisterenavond had in de Pancra- tiuszaal alhier du al gem. ledenvergade ring plaats van de Coöp. Boerenleen bank alhier. De voorz., de heer \V. van derZwet, opende met ©en kort welkomstwoord de vergadering. .Tegenwoordig waren 110 leden. Tot secr. werd benoemd de adjunct kassier, do hoer Bakker, en tot ledien voor het stembureau de heeren J. van der Meer, J. de Prie, en N. P. Bakker. De notulen werden hierna gelezenen onveranderd vastgesteld. Door den kassier werd voorlezing ge daan van de rekening. Deze gaf aan in komsten en uitgaven een bedrag aan van f 1.260.946,13. De balans sloot in ^ontvangst en uitgaaf met een bedrag ad f618.368,13. De wfnst over 1927 bei- droeg f613,35. Do rekening én bal'aos werden door de vergadering zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Ver volgens bracht de kassier ©en keurig en welverzorgd verslag ter tafel van den toestand der Bank over 1927, waar aan we het volgende ontleenen. Uilt de groei van de Bank bleek dat de Bank voor de T|een onmisbaar is' ge worden, en een instelling is welke de groei en de bloei van de plaats ten zeerste bevordert. De werkzaamheden van de Bank breiden zich dan ook steeds meer en meer uit. Jammer is het dat de Bank in verband met de slechte uitkomsten in da tuinderij voor zulke zware geldzorgen is komen te Staan, waardoor zij zich genoodzaakt heeft gezien een verhoogd credietbij de Centrale Bank te Utrecht aan te vragen. De geldelijke toestand van de Bank luidt ais volgt: Spaargelden. Bij het -begin van het jaar was het geza menlijk bedrag aan spaargelden f418.383,34; ingelegd werd f 305.479.17; terugbetaald werd f 353.877,40. Aan de inleggers bleef schuldig f 369.987,07. Aan termijn deposito was schuldig f50.386,63. Hei, hatst ui^gegevert spaar boekje droeg no. 895. Voorschotten: op 1 Januari 1927 stond u;t aan voor schotten ©en bedrag ad f427.808,50. Nieuwe voorschotten werden, verstrekt tot een bedrag ad f88.800,terugber taald werd f84.429,Nog te vorderen bleef f432.179,50. Lcopend© rekening De loopende rekening met de Centrale Bank en 66 medeleden bedroeg aan in komsten f844.590,80 en aanuitgavee f762.724,74; n/er inkomsten ah uit gaven f61.866,06. Bij die leden van de Bank was een schuld ad f 214.436,39 De geheel© omzet in 1927 met inbegrip van het saldo bij h©t begin van het jaar over 5.481 boeknummers, bedroeg aan ontvangsten f 1.851.990,39 en aan uit gaven 11.842.636,90. Door den ?kassier werd vervolgens nog ©011 overzicht ge geven van den stand van dc kas vanaf 1 Januari 1928 tot en met 31 Maart. De inkomsten bedroegen aan spaargelden f35.594,44, aan voorschotten f7.525, aan Kek. Courant f348.892,24 en aan diversen f 658,63, alzoo in totaal ff302.670,86. De uitgaven aan spaar- elden f113.037,19, aan voorschotten 37-95°,Kek. Courant f266.500,01 en aan diversen f 1.159,27, in totaal f418.646,47. Aan den kassier werd dank gebracht voor zjjn uitgebracht rapport. De heer C. Huigsloot bracht rapport uit na mens den Raad van Toezicht. Behalve de gewone vergaderingen werden nog 7 buitengewone vergaderingen gehouden 41 aanvragen voor het verstrekken vao ©en voorschot boven f500,en 18 aan vragen beneden f500,kwamen bij het bestuur in. De meeste aanvragen hielden verband met d,e uitbreiding vao de glascultuur. De heer C. van der Meer, die pe riodiek moest aftreden, w^rd met over groot© meerderheid van stemmen her kozen. Hij dankte de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen. Ook de heer Bartels werd bij meerderheid van stemmen als lid van den Raad van Toezicht herkozen. Tot plaatsvervan gende leden werden herkozen de hee ren J. Loos en Jac. Hoogenboom. De rondvraag leverde niets bijzon ders op, waarna de voorz.. na een op wekkend woord, ©n na dank te heb ben gebracht voor de trouwe opkomst der leden, ld© vergadering op de ge bruikelijk© wqzö sloot. RIJNSBURO. ZooaJs gewoonlijk, gaat h©t ook thans in de stille week tamelijk vlug in den bloemenhandel. Ook het koude weer waardoor geen overvloed van bloemen wordt aangevoerd, draagt hier toe bij. De prijzen zijn goed. Betaald wordt thans: .Wapen van Leiden f4,50 4,90; Fred. Moor© f3,203,40: Diana f3,403,50; Oamoisie Brillant 12.30 2,80; Prosperity f55,10; Asalia f6; 6,60; Murillo f45,30; Theeroos f5—5,50; Crimson Queen f4,304,60; La Reine f3,103,5°; Rose huisante f66,10; Couleur de Cardinal f6,25 6,40; Duchesse de Barma f5,405,60; William Copland f4,105,10; Bartigon f3,6°4,4o; Pride of Haarlem f3,30 3,40; Golden Spur f1,151,30; Prin- ceps f 0,550,65. De u;4alag van de Schietwedstrijden van de Burgerwacht alhier is als volgt: Bakhuiswedstrnden A. 1. L. van Egmond; 2. T. Heems kerk; 3. H. Ravens bergen; 4. J. van Rootselaar; 5. C. Haasnoot; 6. C. van Delft. B. 1. L. Driebergen; 2. A. do Monije; 3. C. v. d. Gugfcen Hzn.; 4. J. Oudwater; 5. H. J. Grimbergen; 6. A. v. d. Meij Gzn C. 1. Dl vajn Rijn; 2. G. v. d. Mej Gzn.; 3. J. J. v. d. Weyden; 4. C. v. d. Gagten VYzn.; 5. C. Zwaan; 6. A. Star. Ovei igc pi ij3wed:trljden; 1. H. Ravensb-J g n> 2- Heemskerk; 3. C. Haasnoot; 4. J. v. Rootselaar; 5. G. Vos; .6. L. v. Egmond; 7. C. v. Delft; 8. C. v. Klaveren; 9. A. deMonije 10. H. J. Grimbergen; 11. J. Oudwater; 12. P. v. Egmond; 13. C. v. d. Gugten Wzn.; 14. A; v. d. Merij; 15. J. v. Ros- tsum; 16. C. v. d. Guglen Hzn.; 17. J. Kromhout Jzii.' 18. J. J. v. d. Wejjden; 19. Joh. v. Gugten; 20. C. Zwaan; 21. P. Glasbergen; 22. D. v. Rijn; 23. L. Driebergen; 24. J. Kromhout; 25. Joh. Oudwater; 26. A. Star; 27. G. v. d. Meij Gzn.; 28. C. v. d. Kwaak; 29. P. v. Klaveren; 30. C. v. d. Vijver; 31. G. v. Vliet; 32. C. v. Vliet Wzn. WASSENAAR. Woensdag 28 Maart om 8 uur kwa- mende broeders en zusters te Wasse naar samen in hun kerkgebouw om Ds. van der Heyden nog eens toe te spreken en hem een aandenken aan te bieden. Ouderling Floor opende de bijeenkomst met een woord van wel kom, inzonderheid voor de familie Var, der Heyden. Daarna verzocht hij te zingen Ps. 68 10 en ging voor in gebed. Als eerste spreker trad op ouderling Medema, die da stichting en dan groei van Wassenaars Kerk naging en 't aandeel schetste, dat Ds. van der Heyden in den arbeid heeft gehad. Hierna nam Dr. C. M. van Marle het woord, de Voorzitter van de Commis sie, die de plechtigheid had voorbe reid. Hij bracht Ds v. d. Heyden na mens de gemeente dank voor alles, wat hij gedaan had, en bood een paar prachtige fauteuils aan, waarbij de Kerkeraad nog een artistieke lamp voegde met enkele woorden van waar deering hij monde van ouderl. Scha- lekamp. Daarna volgden nog enkele andere •sprekers, catechisanten en jongelings- vereen. vertegenwoordigende, welke laatste voor een bloemenmand en een mand met vruchten had gezorgd. Ds. van der Heyden sprak zijn blijd schap uit over zoo vele bewijzen van liefde en vertelde het een en ander uit zijn ambtelijke loopbaan. De heer Van Marle sloot de verga dering met dankzegging, nadat nog gezongen was Ps. 133 1 en 3. Op verdienstelijke wijze werd de avond opgeluisterd met orgelspel. GEMENGD NIEUWS. Aanvaring voor den Waterweg. Het van Stettin komende, naar Rotterdam be stemde Duitsche s.s. Venus (Neptun-lijn) is gisteravond voor den Waterweg in aan varing geweest met het uitgaande Engel- sche s.s. City of Worcester, dat van Vlaar- dingen via Hamburg voor Kaapstad is be stemd. Bij de aanyaring vielen twee der opvarenden van de „Venus" overboord, doch konden met behulp van de jol der loodsboot worden gered. Te Hoek van Holland zijn zij door de loodsboot afgezet en voorloopig onderge bracht in hotel Amerika. De sleepboot „Indus" is ter assistentie van Hoek van Holland naar de „Venus" vertrokken. De „City of Worcester" heeft de reis voortge zet. Van schade aan de schepen is mo menteel nog niets bekend. Men meldt uit Hoek van Holland dat van het Duitsche s.s. „Venus" de stoker W. Kehlenbach en de matroos C. Boesian over boord geslagen zijn. Nadat ze waren opgepikt zijn ze aan dep Eersten Hulp dienst te Hoek van Holland overgegeven. De toestand van eerstgenoemde >is nog zorgwekkend. Tweejarig meisje door den trein gedood. Men meldt uit Zeist: Gistermiddag kwam het tweejarig doch tertje van den landbouwer v. d. Grift in een onbewaakt oogenblik op de spoor baan UtrechtArnhem voor het station Driebergen. Het kind werd door den snel trein naar Arnhem aangereden en gedood. Spoorwegongeval te Utrecht. Gister avond te ongeveer kwart voor zeven zijn te Utrecht dicht bij de Jeremiebrug (de spoorbrug over den Vaartsche Rijn bij de 'Westerkade), ter hoogte van de hegraaf- plaats, van een ledigen zandtrein naar Maarn twee wagens ontspoord, waardoor het op- en afgaand spoor UtrechtDen Bosch en het opgaand spoor UtrechtArn hem versperd raakten. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Eelemmering van het treinverkeer van en naar die richtingen was uit den aard der zaak het gevolg. Te ongeveer 12 uur was het op gaand spoor Arnhem nog versperd; de beide andere sporen waren toen reeds voor het verkeer vrij. Een smokkelend stuurman. Men meldt uit Londen: Een boete van iets meer daii 150 pond werd gisteren door het Theemspolitiehof opgelegd aan den eersten stuurman van het s.s. Export uit Rotterdam. Het schip ligt in Londen, waar de politie het schip doorzocht en bevond, dat de stuurman belastbare waren, als sigaren, tabak en jenever had binnengesmokkeld. Terwijl de politie het schip doorzocht, wierp de stuurman de goederen overboord; ze wer den echter opgevischt. Inbreker aangehouden. Door de po litie te Venlo is aangehouden de 19-jarige fabrieksarbeider H. L. uit Elberfeld-Bar- men, die zich voor enkele maanden heeft schuldig gemaakt aan meerdere nachte lijke inbraken bij de parapluienfabriek van den heer Cohen te Venlo, alwaar hij werkzaam was. Toen hij vermoedde, dat men hem op spoor was, vluchtte hij naar Duitschland. Aan geld, parapluies en an dere goederen werd voor een waarde van ongeveer 1000 ontvreemd. De goederen zijn in Duitschland verkocht. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd. De ontsnapte gevangenen. In verband met de ontvluchting van twee inbrekers uit de Bijzondere Strafgevangenis te Sche- veningen, wordt nog het volgende verno men: Maandag vervoegde zich bij de politie een vrouw, wonende aan de Mallemolen, die vertelde, dat zij Zaterdagavond om streeks 9 uur bezoek had gekregen van twee óiannen, die beiden zeer zonderling gekleed waren. Zij vroegen naar een oude vrouw, die vroeger in het huis had ge woond, maar thans verhuisd was naar het Bezuichoihoutkwartier. De oude vrouw heeft een zoon, die ook gevangenisstraf ondergaat en het vermoeden ligt voor de hand, dat de beide vluchtelingen bij de moeder van hun kameraad hulp hoopten te vinden. De vrouw, die hun te woord stond, wist hier echter niets vanaf en verwees hen naar het nieuwe adres in het Bezuiden- hout. De politie, die van een en ander in kennis was gesteld, heeft dit laatstbe doelde perceel nauwkeurig geobserveerd, doch het is haar op heden nog niet mo gen gelukken eenig spoor te vinden. Maandagavond werd er aan de gevan genis door van Gend en Loos een koffer afgegeven, geadresseerd aan den directeur der Bijzondere Strafgevangenis. Toen de koffer geopend werd, bleek, dat zij de ge- vangeniskleeren bevatte van de beide vluchtelingen. Eén van hen had kans ge zien bij zijn ontvluchting nog een reserve- broek mee te nemen, welke hij onderweg aantrok. Zijn gevangenisbroek werd in de Bosch- jes teruggevonden. Thans werden alle kleeren netjes ge vouwen terugbezorgd. De koffer is in 's- Gravenhage afgegeven. Het adres van den afzender bleek gefingeerd te zijn. Brand. Te Nieuwolda is gisteravond een schip met 500 pakken stroo voor de fabriek Reiderland te Winschoten bestemd en bevaren door schipper Bos uitgebrand. Niets kon worden gered. Alles was verze kerd. Gisternacht is te Apeldoorn door on bekende oorzaak brand ontstaan in de wasscherij „Sprengendaal", eigendom van den heer J. Bosma en gedreven door den heer Spoor. De brandweer rukte met veel materiaal uit. Met 7 stralen tastte zij het vuur aan, dat woedde op de zolders van fabriek en woonhuis. Een aantal wasschen kon in veiligheid worden gebracht. Tegen halfvier kon de brandweer inrukken. Verzekering dekt de schade. Een reuzen besomming. De stoom trawler IJM 49, welke met een groote vangst zoute- en versche visch uit de IJs- landsche wateren te IJmuiden terugkeer de, heeft deze thans aldaar verkocht en besomde daarvoor niet minder dan de som van 19.847. Een vreemde vangst. Door den van de Noordzee te IJmuiden teruggekeerden stoomtrawler IJM 142 werd het skelet van een kolossalen vogel, dat in het net was opgehaald, aangebracht. Vermoede lijk zal men de vreemde vangst naar een wetenschappelijke instelling opzenden. Ernstige val. Te Schijndel is de heer Bitters van een ladder gevallen. Hij be kwam een hersenschudding en is van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. Op avontuur. Zaterdag j.l. kreeg een 16-jarige jongedame te Deventer het in haar romantiek hoofdje het ouderlijk huis te verlaten en op avontuur uit te gaan. Vader naar de politie met verzoek om op sporing. Zonder resultaat voorloopig: Hen- drika bleef zoek. Tot gisteravond. Een agent zag op zijn ronde twee mannen staan, een huzaar en een „burger", die het erg goed met elkaar schenen te kunnen vinden, want de „burger" had heel ver trouwelijk zijn arm om „het" militair ge slagen. De agent vertrouwde het zaakje niet, doch hij behoefde niet in te grijpen, want op hetzelfde oogenblik greep een derde man eerstbedoelden „burger" in den kraag en riep: „Nou heb ik je, en je gaat direct mee naar huis, ondeugende meid!" Hendrika had n.l. zich als man ver momd: donker costuum, bruine overjas, jockeypet. Haar vader had haar echter dadelijk herkend. Ze is nu weer thuis en in haar gewone doen. Een gebruikte postzegeL De Utrecht- sche rechtbank heeft een juffrouw uit Achthoven (gemeente Linschoten) wegens het gebruiken van een reeds als zoodanig gediend hebbenden postzegel, overeenkom stig den eisch, veroordeeld tot 80 boete, bij niet-betaling te vervangen door 40 da gen hechtenis. Doodelijk ongeval. De 49-jarige ha venarbeider H. Wilkens, gewoond hebben de in de Christiaan de Wetstraat te Rot terdam, is aan boord van het s.s. „Nieuw Amsterdam" door een ijzeren blok op het hoofd getroffen. Hij bekwam een schedel fractuur en een wervelfractuur. Ten spoe digste werd de man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, doch bij aankomst bleek hij te zijn overleden. Haar moeder met een hamer neergesla gen. Wolff sejnt uit Berlijn: Een ernstige bloeddaad is gisteravond in het Oosten van Berlijn gepleegd. In 'n aanval van verstandsverbijstering sloeg een 23-jarig meisje met een hamer op haar 47-jarige moeder in. Het meisje bracht de vrouw zulke ern stige schedelkwetsuren toe, dat de gewon de in hopeloozen toestand naar het zie kenhuis gebracht moest worden. De politie arresteerde de daderes. De ontboden geneesheer constateerde, dat zij krankzinnig was en liet haar naar een krankzinnigengesticht overbrengen. Roofoverval In een belastingkantoor. Gistermorgen drong een 28-jarige fabrieks arbeider in een belastingkantoor van een buitenwijk van Frankfurt binnen. De ge maskerde roover bedreigde de beambten met een revolver en wist met een groot bedrag aan geld op een rijwiel te ontko men. Politie-beambten achtervolgden den vluchteling. Op een der pleinen werd hij van het rijwiel geslingerd. Hij richtte toen het wapen op zich zelf en schoot zich door het hoofd. In hopeloozen toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. RECHTZAKEN. HAAGSCHE RECHTBANK. De verduistering bij het Centraal Bureau voor de Statistiek. De Haagsche Rechtbank heeft gisteren den geschorsten hoofdcommissies bij het Centraal Bureau voor de Statistiek den 60-jarigen D. K., thans gedetineerd, terza ke van verduistering in dienstbetrekking van circa 12.000 ten nadeele van den Staat der Nederlanden, veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Het O.M. had 9 maanden geëischt. De rechtbank heeft vrijgesproken mr. M. II. H.t advocaat te 's-Gravenhage, die terecht had gestaan wegens overtreding van art. 250 bis W. v. S. (overtreding van het z.g. rendez-vous-verbod). Voorts heeft de rechtbank den radio handelaar Tj. N. Y. uit Den Haag wegens twee overtredingen van de Alg. Politie verordening, n.l. het laten hooren van hinderRjke radiomuziek, veroordeeld tot twee geldboeten van resp. 10 en 3. RADIO-NIEUWS. Het afluisteren van radiogrammen door onbevoegden. Men heeft sinds gemimjen tijd po gingen aangewend om op afdoend© wij ze de geheimhouding van radiogrammen te verzekeren. Een Nederlandsch uitvin der, de heer van Druten, schijnt er in geslaagd te zijn voor dit doel een ap paraat te construeeren, waardoor radio- grammen voor onbevoegden onbruik baar worden. De Java-Bod© meldt, dat dit appa raat door de gou'vernementsbeidrgven beproefd is en zeer goed heeft voldaan, zoodat zij .voor deze uitvinding ©211 ber drag van f225.000 hebben geboden. Het aanbod is aanvaard, over ver schillende juridische punten van het contract werd nog onderhandeld. Een nieuwe toepassing van den luidspreker. Wie kent niet den kelner of chas seur, die van de telefooncel naar het restaurant komt geloopen, om daar af te roepen, dat het daar net bestelde te lefoongesprek met Medemblifc pp de/ lijn staat. In een Haagsch hotel bespaart men •dezen arbeid door den luidspreker. De juffrouw, die de telefooncentrale be- dijent, kan via een microfoon en den luidspreker zelf in het restaurant ieder roepen, die aan de telefoon verlangd wordt. Bii den Octrooiraad te 's-Gravenhage is een dergelijke inrichting in gebruik lom personen in de wachtkamer af te roepen. Geen wonder, dat men aldaar voor de toepassing der nieuwst© vin dingen voelt. VISSCHERIJBERICHTEN. IJMUIDEN, 3 April. Heden aangekomen aan den rijksafslag 15 stoomtrawlers, 2 stoombeugers en 26 kustvisschers. De prijzen voor trawlvisch waren: Tarbot ƒ37—155, griet 33—80, bei de per 50 kg., groote tong 2.70—3, middel tong 3.10—3.40, kleine tong 2.80—3.10, alles per kg., groote schol 54, middel dito 36— 42, zetschol 2840, kleine schol 622, bot 2.308.50, schar 515, tongschar 2665, alles per kist van 50 kg., rog 18—40 per 20 stuks, vleet 2.503 per stuk, pieterman poontjes 7—17, groote schelvisch 6671, middel dito 42—57, kleinmiddel dito 21— 30, kleine schelvisch 9.50—21, alles per kist van 50 kg., kabeljauw 2944 per kist van 125 kg., groote gullen 8.5017.50, dito kleine 816, beide per kist van 50 kg., leng 2.13—4 per stuk, heilbot 4.6857.50 per stuk, wijting 4.109 per kist van 50 leg., koolvisch 0.381.45 per stuk, ma kreel 1011 per kist van 50 kg., zalm 5.63 —6.50 per stuk. De aanvoer en prijzen van beugvisch waren: 224 stuks levende kabel jauw 1.10—7 per stuk, 10 kisten dito doo- de 2425 per kist van 125 kg., 35 kisten groote gullen 916 per kist van 50 kg., 150 stuks levende gullen 1.402 per stuk, 88 stuks levende leng 1.9011, 219 doode di to 17, 41 stuks levende heilbot 12.67 62, 6 doode dito 8.86—48.60, 10 stuks kool visch 0.90, alles per stuk, 37 stuks vleet 2.18—7.50 per 1 stuk. Van de IJmuider stoomtreilers kwa men er heden 16 aan de markt. De be sommingen waren: IJM 92 met 5379, IJM 177 met 1888, IJM 8 met 1520, IJM 191 met 1897, IJM 29 met 2741. IJM 150 met 2153, IJM 38 met 4575, IJM 385 met 2229, IJM 56 met 2133. IJM 109n met 1683, IJM 125 met 3493, IJM 84 met 2419, IJM 201 met 2470, IJM 82 met 3325, IJM 58 met 8198 en IJM 49 met 4256 (2e ged. IJsland). Van de beugvisscherij kwamen heden binnen de stoombeugers VL 50 met 1987 en VL 39 met 1690 besomming. Scheepstijdingen. holland—amerika-lijn. ROTTERDAM, Midd. Zee n. R'dam 3 van Southampton. SPAARNDAM, R'dam n. New-Orleans 1 te Tampico. NOORDERDIJK, 2 v. R'dam te Vanc. DINTELD1JK, Vancouver n. R'dam 31 te Portland (O.). NEBRASKA, Vancouver n. R'dam 31 te Los Angeles. MOERDIJK, Vancouver n. R'dam 1 van Cristobal. LOCHGOIL, Vancouver n. R'dam 2 te Liverpool. MONTGOMERYSHIRE, Vancouver n. R'dam, 5 te Londen verwacht. KINDERDIJK, R'dam n. Vancouver 2 op 47 gr. N. en 13 gr.' 25 min. W. RADNORSHIRE, R'dam n. Vancouver 30 te Curasao. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. SPRINGFONTEIN (thuisr.) 1 v. Kaap stad. RIJPERKERK (thuisr.) 3 v. Dar-es-Sal. GIEKERK (uitr.) 3 te East-Londen. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. VLIELAND (uitr.) 1 (9,20 n.m.) 25 mijl Z.-O. van Niton. ALGENIB (thuisr.) 2 van Portland n. Hamburg. KILSTROOM (thuisr.) 3 te Havre. EON. HOLLANDSCHE LLOYD. FLANDRIA (thuisr.) j. 1 Fern. Nor. WATERLAND (thuisr.) 31 v. B.-Ayres. ZEELANDIA 31 v. A'dam te B.-Ayres. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SOEKABOEMI Batavia n. R'dam p. 3 (3 v.m.) Gibraltar. SIBAJAK (thuisr.) 2 v. Sabang. KOTA RADJA (uitr.) p. 2 Finisterre. MENADO (thuisr.) 2 v. Djeddah. BANDOENG (thuisr.) 2 v. Oran. KOTA INTEN (uitr.) p. 3 Suez. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". ENGGANO, 3 v. Hamburg n. A dam. KANGEAN (thuisr.) 31 te Belawan SINGKEP (uitr.) p. 1 Dungeness. MAP IA uitr.) 1 )5.21 n.in.) 40 mijl O van Niton. VONDEL (uitr.) 3 v. Suez. KARIMATA, (thuisr.), 3 y, Batavia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6