ScSiooaimaak in gevestigd zijn de batterijfabriek „Rhe- nanïa" van den heer Huising, de metaal- gieterij van den heer G. v. d. Vinne, de bierbottelarij van Heinekens en een auto- garage. Negen auto's werden door de vlammen vernield. De schade in de „Rhenania" wordt op ƒ35.000 geschat. In de gieterij waren Vrijdag nieuwe machines geplaatst ter waarde van 2000, die ook verbrand zijn. Het gedeelte van het gebouw, waarin genoemde firma's gevestigd zijn, is totaal verbrand. Een jachthond, ter waarde van 500 kwam in de vlammen om. Alles is verzekerd, doch in onvoldoende mate. Op vrije voeten gesteld. Te Winscho ten is Zaterdag de kastelein B. uit Mun tendam, die zich sinds 16 Maart in voor arrest bevond onder verdenking van ge pleegde brandstichting, op vrije voeten ge steld. Diefstal bij brand. Een drietal arbei ders uit Sappemeer is Zaterdag te Win schoten in hechtenis gesteld, als verdacht van diefstal van geld bij een brand. Mazelen. Te Hoedekenskerke is de lagere school wegens het epidemisch heer- schen der mazelen op medisch advies ge sloten. Een dijk afgegraven. De gemeentepo litie van Etten-Leur heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de schippers P. M. te Wagenberg en A. D. te Made, wegens het onbevoegd afgraven van ongeveer 550 kub. meter grond van den dijk „De Halsche Sluis" onder die gemeente. De afgegraven grond werd verkocht aan een firma, te Breda, voor wederverkoop aan tuinders. Het drama te Gendringen. Men meldt uit Doetinchem aan de „Maasbode": In verband met het gebeurde te Gen- dringen kunnen we thans meedeelen, dat de justitie na voortgezet onderzoek, gis teren den 43-jarigen B. in vrijheid heeft gesteld. De justitie heeft verder verlof ge geven tot begraven van het slachtoffer, hetgeen Zaterdag heeft plaats gehad. Ondeugdelijk vleesch. De politie heeft Zaterdag bij een slager te Doetichem een partij vleesch van ruim 500 K.G. in beslag genomen, die reeds gedeeltelijk tot worst was verwerkt. Deze partij was in het slachthuis reeds afgekeurd maar des on danks door den betrokkene meegenomen. Overreden en gedood. De melkrijder G. v. d. Meer te Bergumerheide is onder de stoomtram geraakt en aan de gevol gen overleden. Gasontploffing. De heer A. S., wonen de in de Lombokstraat te Enschede nam Vrijdagavond een sterke gaslucht waar in zijn huis. Hij ging met een brandende per troleumlamp naar boven en toen hij de deur van een kamer opende, volgde di rect daarop een explosie. Het behang vat te vlam en S. zelf kreeg brandwonden aan hoofd en handen. Het vuur kon echter spoedig gedoofd worden. In het huis wer den alle ruiten vernield, het meeste breek bare huisraad was aan scherven, de pan nen vlogen van het dak en het dak zelf werd pl.m. 20 c.M. opgelicht. Twee kinde ren, die böven sliepen, bleken geen letsel te hebben bekomen. Vermoedelijk is de ontploffing ontstaan, doordat er iets ha perde aan de gasmeter-aansluiting. Juist denzelfden dag was er n.l. een andere me ter geplaatst en deze schijnt op de ver keerde leiding aangesloten. Een deskun dig onderzoek zal worden ingesteld, meldt de „Zw. Crt." Na 16 jaar teruggevonden. De land bouwer v. d. N. te Nieuw Vennep bemerk te bij liet eggen aan een der tanden een gouden,ring. Het bleek, dat hij dezen zes tien jaren geleden had verloren. Rangeerder gewond. De spoorwegar beider de B. te Hoofddorp kwam dezer da gen'bij het rangeeren met het hoofd te gen een ijzeren stang waardoor hij oogen- schijnlijk niet ernstig werd vertoond. Zijn toestand is thans plotseling dusdanig ver ergerd dat hij onmiddellijk naar het zie kenhuis te Haarlem is vervoerd. Op de jacht door een schot getroffen. Terwijl de landbouwer U., wonende te Sloten, met zijn broer op jacht was onder deze gemeente, ging onverwachts zijn ge weer af. .De broeder ,van U werd zoo on gelukkig'getroffen, dat de man met een verbrijzeld onderbeen naar het ziekenhuis te Haarlem moest worden vervoerd. Vechtpartij met een kommies. Zater dagavond werd aan de grens, gaande in de richting Tilburg, door kommiezen een bekende smokkelaars-auto gesignaleerd. Een der kommiezen volgden den auto en zag hem later te Tilburg in de Vogelstr. staan. Men was loen bezig sterken drank uit den auto te laden. Toen de kommies zich bij den auto voegde, kwam een der smokkelaars op hem af en pakte» hem bij de keel. De kommies trok zijn revolver en schoot op den man, die in de borst ge troffen werd. Hij is gisteren in het zie kenhuis te Tilburg aan de bekomen ver wonding overleden. Het slachtoffer S. P. Verhagen, is 34 jaar oud en gehuwd. Hij stond ongunstig en als smokkelaar be kend. UIT DE OMGEVING. ALKEMADE. Op de kiezerslijst dezer gemeente geldig voor 1928'29 komen 2.409 na men voor. Hiervan zijn kiesgerechtigd voor de Kamer 2.409, voor de Prov St. 2.310 en voor dien Gemeenteraad 2.291 personen. BOSKOOP. Het bestuur van de Coöp. vereeni- ging „De Boskoopsche veiling" heelt bc- loten eiken werkdag vei ing te houden telkens aanvangende v.m. 8.30 uur. Aan de Nijverheidsschool afdi. Sme den te Gouda, ^jn met loffelijk getuig schrift overgegaan van do ie naar de 2e klasse, die leerlingen G. A. v. Hel den en H. P. Dnllemeijer. Vrijdag gtond voor den nol't'e- rechter te 's-Gravenhago terecht de heer J. v. T. alhier, als verdacht van p>er aan de gemeente toebehoorenrlp schut ting te hebben stuk gezaagd. Genoem de schutting diende als afsluiting bi, •eten uitgraving in den weg. Eisch en vpnnis f5,boete. Goeden Vrijdag n.m. 7.15 uur, [hoopt in het Evangelise lokaal aan de Dwars-Nieuwstr. op te treden Ds S. v. Dorp uit. Den Haag. "&oor de confessioneel1^ vereen, ir het gebouw „SalVatori", hoopt Goeder Vrijdag n.m. 7 uur te spreken de hoer W. G de Joage. Coöp. vereen. „I>e Boskoopsche veiling. Veiling van 31 Maart. Rozen per bos: Oph&lia 70So ct. Golden-Ophelia 7090 ct.; Hadley 70 1,10; Joh. C. Mensing 70--1, Butter fly, 901, Columbia 3040, Claudius Pernet, 3060, Rosalanclia 5090, Ga- mengde rozen 3570, Azalia-Indica ir. pot, per stuk f 1,05. Op de gehouden keuring van 'de ingeschrevenen der lichting 1929, wer den 30 jongelieden ongeschikt, 31 go schikt en 4 tijdelijk ongeecliikt ver klaard. Burgerlijke stand. Geboren: Maria d.v. A. v. d. Hoeven M. Westdorp Jannetje Harmina d.v. v. d. Lee on M. Griffioen; Pieter z,v. C. S. Geers en P. die Pater. Overleden: W, J. Busscher echtge. v. E. Hagen 72 j. HAARLEMMERMEER Burgerlijke stand.- G>boren: Anna Sophia d.v. J. Vaalburg en E. M. van Keulen- Antonius Johainnes z.v. J. Trom- pert en S. C. Duivenvoorden; Jacob z.v. J. Lagendijk en A. Noorman; Jan z.v. C. 'van Vliet en J. M. Buijs. Getrouwd: Theodorus Johannes van Iperen 30 j. y de Jong 17 j.: Aart Klaassen 22 j. en Petronelia Hart man, 22 -j.; Hendrik Johaain.es Post 32 j. en Heintje Krijgsman 23 j. Overleden: Johanna Lena den Ouden l9 j- g0h- Ipöt P. J. H. van der Mast; Maria Maas 78 j. wed. v. P. Vlaming: Hendrika Johanna Kemper 76 j. wed van G. van Hulzen. LEIMUIDEN. I>e autobuschauffeur v. II. alhier is door den slechten toestand] van den weg nabij Lisse met- zijn motor over den kop geslagen. Bewusteloos en ernstig verwond is de man naar het Acadi. Zie kenhuis te Leiden vervoerd, waar een ernstige nierbloeding wera geconsta teerd. NOORDWIJK AAN ZEE. De 8-jarige' A. v. K. had Zater dagmiddag het ongeluk van een rijden de vrachtauto te vallen, met hét droe vig ge\»lg, een hersenschudding optc loopen. Zaterdagmiddag werd een welge slaagde proeftocht met de reddingsvlot gehoudien. LEIDERDORP. Tentoonstelling Vakteekenschool Patrimonium. Vrijdag 30 Maart werd in Irene de tentoonstelling gehouden van de Vak teekenschool uitgaande van Patrimo nium. Bij den aanvang v. d. cursus gaven zich 13 leerlingen op als deelnemers. De cursus duurde van medio Oct. tot einde Maart. Er werd met veel animo gewerkt. Het resultaat hiervan was de tentoonstelling, welke Vrijdag avond in Irene was georganiseerd en welke voor belangstellenden was te bezichtigen. Vele ouders en oud-leer lingen maakten hiervan gebruik. O.m. waren tegenwoordig: Dr. G. A. de Bruyne, loco-burgemeester; en de heer Splinter, wethouder dezer ge meente. Als juryleden fungeerden de heeren: Meerburg Sr., Groenendijk en Osna- brugge. Prijswinnaars Werden: Bouwkundig teekenen, leeraar C. Meerburg: 1ste leerjaar: 1ste Prijs: B. Hoogervorst; 2de Pr.: C. Boot; 3de Prijs: J. Wassink. 2de leerjaar: 1ste Prijs: R. van Eg- mond; 2de Prijs: A. Bosman. 3de leerjaar: 1ste Prijs: H. Eikel; 2de Prijs: J. v. d. Zwart; 3de Prijs: B. hindenburg; 4de leerjaar: 1ste Prijs: W. Spek. Handteekenen, leeraar A. J. Ver straten. lste leerjaar: 1ste Prijs: C. Boot; 2de Prijs: J. Wassink; 2de leerjaar: lste Prijs: A. Bosman; 2óe Prijs: K. van Egmond; 3de leerjaar: lste Prijs: J. v. d. Zwart; 2de Prijs: H. Eikel; 4de leerjaar: le Prijs met eervolle vermelding: W. Spek. Aan het eind der Vergadering sprak de heer A. Goedhard, voorzitter van „Patrimonium", zijn voldoening uit over het welslagen der tentoonstelling en zegde allen, leeraren, leerlingen en bezoekers, dank voor hun medewer king. RIJPWETERING. Onder dan veestapel van den heer A. Bisschop alhier is een geval van miltvuur geconstateerd. Het cadaver is naar het Abottoir te Leiden vervoerd, teneinde onschadelijk gemaakt te wor den. ROELOFARENDSVEEN. Zaterdagmiddag is, terwijl' men be zig ,wa,s een der telefoonpalen, staande aan den Langoweg alhier, achteruit te plciatsen, deze omgevallen. De paal'vie] gelukkig niet op den weg, doch op d*. tuin van de wed- Iloogenboom, waarbi aan de ter plaatse staande schutting, alsmede $an de te veld staande gewas sen eenige schade werd toegebracht. Burgerlijke stand. Geboren: Jans RECLAME geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. je, d.v. M. Ovo-bcok'. en A. de Vries Petrus Johannes z.v. W. Oomen en G. van 't Hart. Overleden: Christianus Co mei is \an der Hulst 2 m. won. to Voorschoten. VOORSCHOTEN. In het Warenhuis van cte N.V. Gebr Eggink alhier, aldus iezan wij in het Kweekersblad, staan thans een aantal zeer fraaie Mendel tulpen in vollen bloei •en vele zjjn nog op komst. Pink favou rite^ welke vóór Kerstmis reeds zoo fraai in bloei was, is ook nu een van de eerste en boeit door de groote bloe men en fijne kleur. Early Sensation, Early Queen en Krelage's Triumph, wel ke eveneens do beste 'capaciteiten voor vroegen bloei bezitten, zijn ook nu bost En dian komen daar andere als Hildegar de, Prof. Fargent, Parkinson, Samoet, Favorite, Wilhelm Kesse.ring, Mahony King, Casa blanca, enz., enz. We ver onderstellen, dat allen zelf willen gaan zien- en zich nog eens overtuigen van de goede eigenschappen. Verder bloeien gr eenige speciestul- pen, geïmporteerd uit don Caucasus, waarbij een gele, welke de aandacht verdient. Ditzelfde is het geval miet de collectie Narcissen, nu in bloei. Een reis paar Voorschoten is de moeite we' waard. ZEVENHOVEN. Op den hoek „De Viersprong", ro den twee melkauto's tegen elkaar. Als een wonder liep dit mot een lichte mate- rieele schade af. Ook ging er melk ver loren^ Waarom niet kalm om dien ge vaarlijken heek gereden? Wegens ziekte van het Hoofd der Chr. school', zijn de drie hoogste klas sen voorloopig voo-r een week naar huis gestuurd. Onder het vee van den landbouwer Keldler is mond- en klauwzeer gecon stateerd. De bouw van een villa te Leimui- den, waarvan de hpëren C. v. Dyk te Nieuwveen en H. v.. Wengerden alhier d-e laags ten waren, .gaat niet door. Een herbesteding zal plaats hebben. Door mej. L. Kleiwegt, onderwij zeres aan de Chr. School, is eervol ontslag uit hare betrekking aangevraagd Alhier had de wedstrijd plaats om het beschikbaar gestelde voetbalbeeld tusschen D.V.O. 1 alhier en S.D.O.^ I te Langeraar. In een spannenden strijd wist D.V.O. beslag op het beeld te leg gen, met eindstand 4—1. In hei laboratorium te Leiden heb ben plaats gehad 49 keuringen ep ter plaatse 1.121. Afgekeurd werd 1 partij tarwe en roggebloem, 1 partij rijst en gort, 3 partijen gedroogde vruc-hton en 1 azijn. 5 Precessen ver b aal of waarschu wingen werden gegeven. Er werden ir totaal 22 winkels geïnspecteerd. De bijbouw van de stoomsmederij van de fa. J. A. Slingerland, is gegumd aan de heeren L. Schellingerhout, met selwerk en J. v. Vliet, timmerwerk. De vorkooping der Kerkschepen der R.K. Kerk, brachten door elkaar f41, op. Er waren ruim 70 exemplaren. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) DE KOUDEKERKSCHE BRUG. Hooggeachte Redacteur, Daar u in het nummer van gister avond een driestar plaatst over de Brug en daarmee toont deze zaak be langrijk te achten, werd me gevraagd, om tot een zuivere probleemstelling te komen, nog een paar opmerkingen te maken. M. de R., er kwam nu goed naar voren dat we het allen prachtig vinden, dat de Brug gemeentebezit is, omdat er nu eens een tolvrij verkeer komt. Het verschil van meening be trof dus van meetaf alleen de wijze, waarop men zich voorstelt de prijs en een onderhoudsfonds te betalen. Ook nu nog een onderhoudsfonds. Bepaald werd, dat de passagiers, zelfs school kinderen en kleinen dit moesten doen volgens het volle tarief. Deze regeling werd door u tengevolge van een ge sprek met enkelen alhier als het hes- te verdedigd om de volgende redenen: 1. door de „chaos" bij de Graaf kon 't niet anders; 2. de Ged. Staten stelden deze con ditie; 3. omdat er nog zooveel mogelijkhe den in de lucht hangen. Nu vonden we direct de eerste reden nietszeggend en bovendien niet fijn gevoeld van dengene, die ze u mede deelde. Wanneer men, door overlede nen zoo te exploiteeren een nieuwe re geling moet verdedigen, dan staat men zwak. De tweede reden noemden we reeds de vorige maal onjuist en do derde biedt geen houvast. Wat zijn nu voor verdediging eener zaak mogelijk heden in de lucht? Bovendien voerden we in den breede bezwaren aan. Het verwondert ons dan ook niets, dat u in de driestar schrijft: „Het is inder daad een toestand, waaraan zoo spoe dig mogelijk een einde moet worden gemaakt". Hartelijk eens, M. de R.I Dat is al leen de bedoeling, ook thans weer door een verzoek van 20 zakenmen- schen. Hiermee hebt u eigenlijk ook zelf uitgesproken, dat deze regeling niet deugt. Want de toestand is niet goed, omdat de regeling natuurlijk niet goed is. U stelt de vraag; dat de Gemeentebesturen daar immers ook van overtuigd zijn. Een en ander zal uit de daden straks blijken. Uit andere plannen b.v. Hierover lieten we ons weinig uit, omdat dit het terrein is van het gemeentebestuur. Alleen werd opgemerkt, dat er iets onbillijks zit, als 't niet over de belasting gaat. Dat is niet. weg te praten. 1-Iet lukt u ook niet. dunkt me. U zegt, dat het dorp niets met de brug te maken heeft en er dus eigenlijk ook niets aan betalen moet. Maar M. de R., wij betalen elk jaar sommen voor dingen in 't dorp, waar de Rijndijk geen belang bij heeft. De staatkundige saamhoorigheid ge biedt dat. Z011 nu 't omgekeerde niet gelden Voor den Rijndijk? Vandaar is het geen wonder, dat het de aandacht trok. Willen de gemeentebesturen bij Prov. Staten aandringen tot betalen? Ze kunnen op de bevolking, deputaties b.v., rekenen! Er zijn'wel verschillen de andere plannen nog, waardoor het vlotte marcheeren van 't leven weer mogelijk wordt met billijker regeling! We verschillen echter nog over den Zondag M. de R.! 'k Vermoed, dat hier een zetfout is of dat U wat haastig was. Dat 't practisch hetzelfde is, dat de brugwachter bij brugwippen op den Zondag ook nog allerlei bijdragen in zamelt voor koopsom en onderhouds fonds der brug, dat meent u zoo niet. Enkele leden onzer Kiesvereeniging spraken hun verwondering uit, daar de Kiesvereeniging zich uitsprak te gen alle niet noodzakelijke Zondags- arbeid. 't Kan ook zijn, dat u dacht: de brugwachter moet toch vrij gere geld voor de scheepvaart klaar zijn. Ook dan nog jóuden we 't niet met u eens zijn. Maar de toestand is zoo, dat er twee Zondagen in Maart één boot passeerde en de derde Zondag passeerden er twee. Hiermee voelt u, dat de Kiesvereemging èn principieel èn practisch reden heeft om op dezen misstand te wijzen. En dit is u vast met ons eens! Terecht merkt u op, dat de door vaart niet geregeld wordt door de ge meente. Daarom maakt de Kiesvereen. dit aanhangig bij de Prov. Staten. Met genoegen .merkten we, dat u in de driestar niet de schoolkinderen be spreekt en dus vrij zeker ons inzicht hierover deelt. Ten slotte dank ik u hartelijk voor de geboden gastvrijheid in uw blad. Wederkeerig zal ik die u persoonlijk gaarne bieden als u nog eens weer hier besprekingen voert. Ook zijn er nog dingen te vertellen, die niet pas sen in de pers. Als de regeling van twee kanten besproken wordt, kan u trouwens ook beter een juist oordeel vellen. Als vorige malen met de meeste hoogachting, gaarne Uw dw. dr., E. BERSMA. Hazerswoude (Rijndijk), 31 Mrt. 1928. Land- en Tuinbouw. BODEMZIEKTEN. II. Ik krijg ook wel eens vriendelijke op merkingen over mijn stukjes! Ja, ja. Zoo o.a. in verband met no. I van „Bodem- ziekten. Daarin noemde ik enkele kleine maten. B.v. 2/1000 m.M. in doorsnede. Een vriendelijke vriend vroeg mij, ietwat luid ruchtig: „Of ik dat soms zelf gemeten had". Natuurlijk een beetje wantrouwend. Echter kon ik met een vrij geweten ant woorden: „Ja". Want de microscoop stelt ons in staat de kleine deeltjes te meten. Dit ter inleiding. We zagen, dat de allerkleinste deeltjes klei worden genoemd. Een enkele maal zijn de Èumusdeeltjes eveneens van de zelfde „grootte" of liever van dezelfde „kleinte". Die kleine klei- en humusdeel- tjes spelen nu zoo'n belangrijke rol bij de kalkvoorziening! Want wel hebben we naast de kleideeltjes gesproken van kalk en daarbij dachten we 'b.v. aan schel pen. En die spelen bij de kalkvoorziening haast geen rol. Zelfs het schelpenpoeder dat er uit ontstaat, spéélt haast geen rol. Alleen de kalk, die in een heel dun laagje op de klei- en humusdeeltjes aanwezig is, die moeten we hebben. Reeds vroeger is medegedeeld, dat de kalk velerlei dienst doet: Plantenvoedsel. Structuurverbeterend. Groeibevórderend. Weermiddel tegen ziekten. Thans heeft men voor een groot aantal planten kunnen vaststellen, hoeveel kalk er in den grond moet zijn, willen ze groeien en gezond blijven, Is ?r te veel of te weinig kalk dan worden de planten ziek en spreken we van een bodemziekte. Hier is weer gelegenheid te over om fouten te maken. De bloembollenkweekers kennen ziekten, die met kalk bestreden worden. Tuinders en landbouwers kennen deze ziekten ook in hun gewassen. Maar dat behoeven volstrekt geen lodemziekten te zijn. Er kunnen ziekten voorkomen, ver oorzaakt door slijmzwammen. Kalk werkt hier ook genezend door de zwammen te dooden. Maar in dat geval spreken we toch liever niet van een bo demziekte. De lanwbouw kent 3 typische bodemziekten: de veenkr' miale-, de Hoog- halensche- en de ontginningsziekte. Hier bij is het werkelijk een ziekte die ontstaat omdat de grond niet goed is en n i e t, om dat er in den grond iets is, wat niet goed is. Uit dit voorbeeld blijkt wel, wat bo- demz'iekten zijn. Men stelt zich nu voor, dat heel kleine kalkdeeltjes zijn vastgeplakt op klei- en humusstofjes. Zij vormen dus een huidje om deze stofjes. Een huidje waarin ook nog kali, magsia en stikstof aanwezig is. (Die kleine stofjes houden dus de kunst mest vast en beuren deze voor wegspoe len zelfs heel lang. Een grove grond is niet zoo best toegerust. Behalve dat er te weinig kalk in zit, spoelen de meststoffen er ook te gauw uit). Maar we moeten weer terug naar de bodemziekten. Als met telkens een finlo kalkbeme?- ting wordt gegeven, raken de kiel- on hu musdeeltjes hun huidje van kalk kwijt. Zij krijgen heel andere eigenschappen. Laten ook spoedig van ikanr los en spoe len dan boven den grond 01 naar heneden weg. Het staat er nu in ons land -7.00 voor. dat met groote snelheid de kalk bezig is weg te spoelen en in sommige oudere pol ders staat het zoo, dat er bijna geen red den meer aan is. Ten opzichte-van enkele 011de landbouwgebieden, denk aan de Be tuwe, is dan ook de vraa"" wel eens ge steld of het met eens zoo ver zal komen, dat bekalken niet meer helpt. Met alle macht wordt dan ook in de laatste twee jaar gewerkt om van zooveel mogelijk perceelen den kalktoestand te leeren kennen en het pas te Groningen geopende bedrijfslaboratorium voor grond onderzoek, met den heer Hudig als direc teur, is daar het bewijs van. Vroeger onderzocht men ook wel op kalkgehalte. De methode deugde niet. Men bepaalde wel het gehalte aan kool zure kalk, doch dat is toch eigenlijk niet de kalk waar het om gaat. Bovendien is gebleken, dat men bij het onderzoek zeer streng moet scheiden de klèis de zand- en de veengronden. En men onderzoekt nu niet langer: Hoe veel koolzure kalk ligt er toevallig zoo los in den grond, maar: Hoeveel kalk zit er vastgekleefd op de kleine klei- en hu musdeeltjes? Van die hoeveelheid hangt het af, of een gewas goed gedijt of niet. Men moet dus een nulpunt waar men begint, te rekenen. Gij zult zeggen: „Wel nu, dat is gemakkelijk. We beginnen te rekenen bij het punt, als er in 't geheel geen kalk op de deeltjes zit." Maar zoo is het niet. Men moet anders te werk gaan. Als voorbeeld neem ik een humusrijke zandgrond. Wanneer deze op 't punt staat om haverziek te worden, dan heeft zulk een grond het cijfer nul. Hier mede vergelijken we nu een anderen grond. Moet deze laatste per 100 K.G. aan wezige humus b.v. nog 10 K.G. koolzure kalk opnemen om in den toestand „ha- verziek" te komen, dan heeft deze grond van nature den kalktoestand min tien (-10). Men zou geneigd zijn te meenen dat de nultoestand de meest voordeelige is. Niets is echter minder waar. Want zoodra komt men er niet even boven, of de grond wordt ziek. En gaat men naar beneden, dan komt er al gauw een punt dat er veel te weinig is en er ook ziektever schijnselen optreden. Bij zandgrond is de maximale opbrengst zeer nauw verbon den met den „kalktoestand" uitgedrukt op bovenstaande wijze. Ook dient bedacht te worden, dat „kalk toestand nul" niet beteekent: neutrale (dus niet zure grond). Bij het nulpunt is de grond nog zuur. Dat schijnt niet te hinderen. Bij keergrond is het anders. Daar is naast de humus nog een ander kalkbin- dend object, n.l. de klei. Daar wordt de kalktoestand aangegeven door het cijfer dat aangeeft hoeveel K.G. koolzure kalk door de kleihumus gebonden moet wor den om den grond neutraal te maken. Hier wordt dus het neutrale punt als het nulpunt beschouwd. En terwijl bij zandgrond al spoedig het kalkcijfer of te hoog, of te laag is, mag het bij kleigrond lager dalen en is er naar hoven misschien niet eens van een grens sprake. Voorschoten. C. KOOY. Scheepstij dingen. HOLLAND—AMEF.IKA-LIJN. IXX3HGOIL Vaner. Iictt. 29 10.56 n.m. 850 m. Z.W. van Valentia. RIJNDAM Rott. n. N.-York 30 2.26 n.m 150 m. Z.W, van Valentia. WESTERDIJK N.-York n. Rott. 39 2.43 v.m. 1.300 m. W. v. Soilly. MNTELDIJK Vancr. n. Rott. 28 te Seattle. ROTTERDAM Midd. Zee n. Rott. 30 v. Gibraltar. KINDERDIJK Rott. n. Vancr. 30 van Londen. VOLEND AM: 31 v. N.-York n. Rott. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. KLIPFONTEIN uitr. 31 v. Rott. GIEKERK uitr. 30 v. Kaapstad. SPRINGFONTEIN thr. 2S v. Algoabaai. GRIJPSKERK thr. p. 31 Gibraltar. AALSUM thy. 29 te Duinkerken. MELISKERK uitr. 30 2 40 n.m. 45 m. O. v. Niton. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. REGGESTROOM tbr. 30 v. Las Palmaa ALBIREO uitr. 30 te Grand Oess. HELDER uitr. 30 v. Du ai a n. Wam. ORESTES thr. 30 v. Duaïa n. Degama. SGHELDESTROOM thr. 31 te Lomle. VLIELAND uitr. 31 v. Amsterdam. KON. HOLLANDSCEE LLOYD. FLANDRIA thr. 30 v. Bui-ia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INSULINDE thr. p. 31 Suez. BLITAR 31 v. Rott. n. Hamburg. KOTA RADJA uitr. p. 31 Dover. TJERIMAI 31 v. Batavia te Rott. SIBAJAK thr. 30 v. Singapore. MADIOEN uitr. 31 v. Suez. MENADO tbr. p. 31 Perim. JACATRA thr. 31 v. Oeuta. KEDOE uitr. 31 te Singapore. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND" ENGGANO 31 v. Amst. n. Hamburg. 8ENGKEP 31 v. Amst. n. Pt. Said. MADOERA thr. 31 te lunz. KARIMOEN thr. 31 v. Genua. RADJA 31 v. Batavia te Amsterdam. KON. DÉR NEDERL. thr. 30 v. Ge RIOUW uitr. 30 v. Suez. KON. PAKETVAART MIJ. VALENTIJN 30 y. Rott. te Batavia. THEDENS Rott. n. Bat 31 te Pt. Sa 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6