CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 8«<9 JAARGANG VRIJDAG 30 MAART 1928 NUMMER 2399 OORANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalI 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dobbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents EERSTE BLAD. De Koudekerksche brug. Wanneer wij het ingezonden stuk van den heer Bersma, dat hij schreef in ons nummer d.d. 28 Maart, over de kwestie van de Koudekerksche brug goed begrepen hebben, dan komen zijn bezwaren hierop neer, of liever, vloei en hieruit voort, dat de gemeente niet de betaling van de brug uit de gewo ne middelen bekostigt, maar uit de leeninggelden, waardoor in dit geval degenen, die bij de brug betrokken zijn, namelijk zij, die telkens de brug moeten passeeren, de aflossing beta len en niet alle ingezetenen. Zijn we wel ingelicht, dan is dit ook ipderdaad zoo en nu is maar de vraag: Wat is het meest billijk? Vooropgesteld zij dan, dat voor het grootste gedeelte van de brug gebruik gemaakt wordt door de inwoners van Koudekerk en Hazerswoude. die on middellijk langs den Rijn wonen, die, zooals de heer Bersma het uitdrukt, „nauw verbonden zijn door een in el kaar gestrengeld familieleven, zaken leven, schoolleven en kerkleven". Wanneer dus de brug moet betaald worden uit de gewone middelen, zoo dat de geheele bevolking mee betaalt, dan zou dit allereerst moeten gebeu ren door beide dorpen, omdat Ha zerswoude er evenzeer belang bij heeft als Koudekerk en omdat het niet zou aangaan, dat de inwoners van laatst genoemd dorp het bruggeld terugvon den op hun belastingbiljet en de Hoo- ge Rijndijkers niet. Maar dan komt 't groote bezwaar, dat de inwoners van Hazerswoude (Dorp) ook aan de brug moeten betalen, terwijl ze er toch eigenlijk niets mee te maken hebben. Tevens zou daarvan het interlocal© verkeer profiteeren, wat toch niet in de bedoeling kan liggen. En nu is het inderdaad waar, dat van verschillende andere dingen in de gemeente gezamenlijk de lasten wor den -gedragen, maar het is de vraag, of die hiermee vergeleken kunnen worden. Daar kan men zeer verschil lend over denken,. Wij voor ons mee- nen, dat hier niet direct sprake is van het algemeen belang. We voegen hier evenwel oogenblikkelijk aan toe, dat uit een ideëel oogpunt bezien, het ongetwijfeld het beste zou zijn, wan neer de brug betaald kon worden uit de gewone middelen en wanneer hier sprake was van een rijke gemeente, zou de toestand zeker niet getolereerd kunnen worden. Intusschen houden we vast aan de meening. dat vooralsnog de beste re geling getroffen is, die in de gegeven omstandigheden mogelijk was. Wat nu de bezwaren betreft, die uit deze regeling voortvloeien, daar over meenen we in ons vorig artikel ge noegzaam uitgeweid te hebben, zoodat we daarop niet terug zullen komen, omdat we dan in herhalingen moeten treden. We voelen alle bezwaren zeer wel. Het is inderdaad een toestand waar aan zoo spoedig mogelijk een einde moet worden gemaakt. Maar daar zijn de gemeentebesturen van Koudekerk en Hazerswoude immers evenzeer van overtuigd? Echter moet even rustig afgewacht, Want er hangen zooveel mogelijkhe den in de lucht, dat onmogelijk thans reeds ingegrepen kan worden. Tenslotte merken we nog even op, wat betreft het feit, dat de brugwach ter des Zondags bruggeld moet hef fen van menschen, van buiten de ge meente die de brug passeeren, dat de ze brugwachter ook. wanneer de hef fing des Zondags geheel, dus ook voor het interlocale verkeer opgeheven zou worden, toch dienst moest doen voor de bediening van de brug voor de doorvarende schepen. Practisch blijft het dus voor den man hetzelfde, Of het goed is, dat de brug bediend moet worden voor de scheepvaart is een tweede kwestie, waarop we hier niet verder ingaan en waaraan de gemeen te Koudekerk niets af of toekan doen. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. In de vergadering van den Gemeen teraad op Maadag 2 April zal alsnog worden behandeld: Voorstel tot onderhandsche op dracht van het maken, leveren en be- drijfswaardig stellen van den boven bouw en van de daarbij passende be- wegings- en opzetinrich'tingen, alles met bijbehoorende werken, ten behoe ve van eene nieuwe Groote Haven- brug, aan de N.V. Constructiewerk plaatsen en Werktuigenfabriek ..de Nederlandsche Staalindustrie" te P otterdam. ANTI-REV. KIESVEREENIGING. Naar wij vernemen zal de jaarver gadering der Antirevolutioonaire Kies- vereeniging „Nederland en Oranje" alhier, D.V. gehouden worden op Vrij- - rv.one werkzaamheden dezer jaarvergade ring zal vermoedelijk ook in behande- .7 komen ..cl rar>rr c der cnrmnis- sle inzake Candidaatstelling Kamer verkiezing 1929. EVANG. MAATSCHAPPIJ. Naar wij vernemen zal op Woens dag 4 April a.s., des avonds te 8 uur, in de Stadsgehoorzaal door bovenge noemde organisatie een openbare vergadering worden gehouden. Als sprekers hopen op te treden Ds. G. H.K e r s t e n, predikant bij de Geref. Gemeente te Rotterdam, met het onderwerp: „Petrus Dathenus in zijn beteekenis voor de Reformatie der Nederlanden"; en Ds. A. G. H. Hoogenhuyze, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Amsterdam, met l.et onderwerp „Doel en Streven der Evangelische Maatschappij". PLAATSELIJKE BIOSCOOP COMMISSIE. Ingevolge artikel 18 der Bioscoop wet is door B. en W. een commissie van toezicht samengesteld, bestaan de uit de navolgende leden: Mr. A. van -der Eist, voorzitter; Dr. P. C. van Arkel; Pater P. C. Frigge; P. G. Hoeks, F. Kooistra; Mr. A. J. Romijn en Mr. F. H. van der Tas. Deze „ommissie is deze week door den Burgemeester geïnstalleerd en beëedigd. HET COLLECTIEF CONTRACT BIJ DE FIRMA BOOT. Wij lezen in de „Metaalbewerker", het orgaan der Chr. Metaalbewerkers: De onderhandelingen met de firma Boot te Leiden zijn in dit stadium gekomen, dat de nadere voorstellen van de firma met de leden besproken zijn en door hen zijn aangenomen. Een en ander zal in een Collectief Con tact worden vastgelegd. DE KWESTIE BIJ DE GROFSMEDERIJ. Hetzelfde orgaan meldt nog: Op onze gestelde verzoeken voor het personeel van de Kon. Ned. Grof smederij te Leiden hebben wij van den Directeur van den Metaalbond een antwoord ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de Directie zoo spoedig mogelijk de uurinkomen- cijfers zal laten voldoen aan de thans geldende Landelijke regeling 1928. Voor een groot deel is dit al geschied. Op de andere punten kan de Direc tie niet ingaan of verwijst zij naar de rj- T andeUike Regeling. Een nader schrijven is aan den Me taalbond verzonden, waarin wij ver zoeken om een onderhoud, aangezien onzerzijds voorstellen tot verhooging van het loon zijn gesteld. Wij zullen afwachten wat thans het antwoord zal zijn. VEREEN. TOT INSTANDHOUDING DER L.A.W.E.T. Gisteravond is in de bovenzaal van de Harmonie de vervolgvergadering van bo venstaande vereeniging gehouden, waar als voornaamste punt op de agenda stond het voorstel van den heer Joh. P. Meijers tot opheffing der vereeniging. De vice-voorzitter de heer J. G. Pulle, opende de vergadering en gaf daarna aan den secretaris, den heer T. F. Vlieland Jr. gelegenheid tot het lezen van de notulen der vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd. Namens de commissie van kasnazie- ners bracht de heer C. de Bink verslag uit over de boeken en bescheiden van den penningmeester, den heer Warnecke, over 1927, waarna de laatste van zijn ge houden beheer over dit jaar werd gede chargeerd. Daarna kwam het voorstel-Meijers aan de orde. Over dit punt ontspon zich een discussie, waarbij verschillende leden het woord voerden, sommigen voor, anderen tegen opheffing. Het voorstel in stemming gebracht, werd aangenomen met lü tegen 4 stem men. De reglementaire meerderheid van 2/3 der geldige stemmen was hiermee be reikt, zoodat de vereeniging al3 ontbon den kon worden beschouwd. De voorzitter sprak nog een enkel woord naar aanleiding van dit besluit, waarin hij er op wees, dat de L.A.VV.E.T. door dit besluit in wezen nog niet weg is. Het is de taak van de Middenstandscentrale de L.A.W.E.T. in nieuwen vorm op te rich ten. Spr. is overtuigd, dat de heeren die thans voor opheffing hebben gestemd, straks de warmste voorstanders zullen zijn van het organiseeren van nieuwe La- wetten (applaas). Er zal uit den arbeid der Middenstands organisaties iets geboren worden. van meer belang dan de huidige L.A W.E.T.- vereenigiiig. Spr. verzocht de krachtdadi ge hulp der aanwezigen in hun kwaliteit van leden der Middenstand organisaties in dezen (applaus). Het bestuur zal volgens de statuten de liquidatie der vereenigirr verrichten, waarbij het zich van rechtskundige hulp 2al voorzien, ken vergadering zal nog bij eengeroepen worden, waarin rekening en verantwoording zal worden gedaan. Daarna werd de vergadering door den voorzitten met een woord van dank aan de aanwezigen, gesloten. GEREF. ZANG VEREEN. „HOSANNA". De Geref. Zangvereeniging „Hosan na", directeur de heer Wolf, gaf gis teravond een uitvoering in de Geref. Kerk aan de Heerengracht. Op verzoek van de zangvereeni ging opende de heer Huinink, Hoofd redacteur van „De Nieuwe Leidsche Courant", den avond met een wel komstwoord, nadat gezongen was Ps. 146 vs. 1 en hij in gebed was voorge gaan. Spr. roept een welkom toe aan verschillende medewerkers voor dezen avond, speciaal Mej. van Dissel en den heer Riedel. Vervolgens den heer Leo Mens, die zoo welwillend was, deze eerste uitvoering van de door hem ge componeerde lofzegging „Jubilate Deo" van Pelser aan Hosanna af te staan en de uitvoering zelf bij te wonen. Spre ker hoopt, dat de combinatie „Jubilate Deo-Hosanna", die de heer Mens be werkt heeft, hedenavond naar beider wensch mag slagen. Tenslotte wordt hartelijk welkom geheeten de Burge meester, Mr. van de Sande Bakhuy- zen. De aanwezigheid van den Burge meester hier toont, dat ook Mr. van de Sande Bakhuyzen den roen van ve le zijner voorgangers zich weet eigen te maken, door een gepaste hanteering van den sleutel tot het hart der bur gerij. Na nog in het kort te hebben aangegeven, wat Hosanna zich ten doel stelt, n.l. niet in de eerste plaats beoefening der kunst om de kunst, maar deze beoefening dienstbaar te maken voor anderen, wordt een begin gemaakt met de afwerking van het program. Het eerste nummer, een bewerking van Ps. 93, door G. F. Baunack, voor koor en dubbel kwartet, zat er goed in en werd zuiver voorgedragen. Het is volbracht, van J. S. Bach, met orgelbegeleiding, gezongen door Mej. van Dissel, sopraan, was eveneens goed. Alleen waren de hooge toonen voor Mej. van Dissel wat zwaar. Toch gelooven wij, dat bij voortgaande oefe ning deze zangeres een flinke kracht wordt. Een tweetal fluitsoli, ook met orgel begeleiding, van den heer Riedel, wer den verdienstelijk uitgevoerd. De hoofdschotel van den avond „Ju bilate Deo" begon met een zacht voor spel op piano, waarna het koor inviel met een forsche lofzegging, om daar na te worden onderbroken door Tenor en Sopraansolo, die, meestal zacht en gedragen, het thema de verheerlijking van God in de schepping, verder droe gen. Nadat koorzang, pianospel en soli elkander nogmaals afwisselden, eindigt alles eindelijk in een forsche lofverheffing van den Koning der Eeuwen. Wij meenen, dat deze eerste uitvoe ring van dit stuk ons geleerd heeft, dat de componist en Hosanna er bei den eer mee ingelegd hebben. Opstandingslied van Bach, werd door Mej. van Dissel met orgelbegeleiding gezongen. Ook hier was de zangeres zuiver, maar naar wij meenen een tik je moe, wat geen wonder is, na de ge weldige taak, die zij in Jubilate Deo reeds gehad had. Tot slot zong het koor: Dit is de dag, van Per-I. Möhring, naar Ps. 11S. In het algemeen is het een moeilijk heid voor vele zangvereenigingen en ook voor Hosanna, om een goed be zette Tenor te krijgen. Waar nu twee tenorstemmen wegens ziekte ontbra ken, was dit nu en dan merkbaar. Geen wonder dus, dat de heer Hui nink in zijn slotwoord nog eens uit drukkelijk de heeren aanspoorde, om Hosanna uit die moeilijkheid te hel pen. Na een woord van dank en nadat nog gezongen was Ps. 150 vs. 1, ging Ds. Thomas voor in dankgebed, waar mede deze goed geslaagde avond be sloten werd. De firma Mens, Haarlemmerstraat, had welwillend een piano beschikbaar gesteld, waarop Mej. Ilensbergen den geheelen avond op zeer verdienstelij ke wijze heeft begeleid. GOUDEN JUBILEUM. Onder vele blijken van belang stelling heeft gisteren de heer G. van Noort zijn vijftigjarig jubileum her dacht. in dienst der firma Schophui- zen, jalouzieën en marquisenfabrikant aan de Nieuwstraat alhier. Als 13-jarige jongen kwam de heer G. v. Noort in betrekking bij den heer P. Schophuizen en reeds vanaf het eerste begintoonde de heer v Noort een voorbeeldigen ijver en trouwe plichtsbetrachting. Dit bleek vooral daaruit, dat hij zich geheel aan zijn werk gaf, overtuigd als hij was, dat er gewerkt moet worden niet alleen voor het loon, maar ook voor het bestaan van een zaak en een patroon, die gele genheid tot werken geeft. De heer P. Schophuizen. die nu een 55-tal jaren geleden de zaak oprichtte, kon gisteren het feest van den jubila ris niet bijwonen. Zijn hooge ouder dom hij is bijna 90 jaar was daar voor een beletsel. Niettemin stuurde hij toch een afgevaardigde, n.l. zijn dochter, die bij de huldiging gisteren tegenwoordig was. De jubilaris werd te ongeveer half tien met zijn echtgenoote en dochter van zijn woning aan den Rijnsburger- singel 21 per auto naar de zaak aan de Nieuwstraat gebracht en op harte lijke wijze door zijn patroon, den heer J. C. Schophuizen. verwelkomd. Spr. schetste in welgekozen woorden hoe de heer v. Noort, als 13-iarige jon gen, bij spr.'s vader, zich steeds door buitengewonen werklust gekenmerkt heeft vroeger zoowel als nu. Daardoor is de jublilaris als het ware onafschei delijk aan de zaak verbonden. Spr. roemde de goede verstandhouding, die er steeds tusschen patroon en knecht heeft geheerscht en waardoor die in nige samenwerking is ontstaan, die voor een zaak onmisbaar is. Dank brengend voor zijn trouwe plichtsbetrachting, overhandigt spr. den jubilaris namens de firma als een stoffelijk blijk van belangstelling een couvert met inhoud, gestoken in een bloemstuk. Spr. overhandigt hem voorts persoonlijk nog een fraaien rookstandaard met een kistje sigaren, terwijl de zoon van den patroon, de heer G. Schophuizen, alsmede het per soneel daaraan nog eenige stoffelijke blijken toevoegden. Inmiddels was de burgemeester, Mr. A. van de Sande Bakhuyzen binnen gekomen, die den jubilaris op harte- lijke wijze complimenteerde met zijn mooi jubileum en hem de verheugen de mededeeling deed, dat het H. M. de Koningin behaagd had, den heer van Noort bij gelegenheid van zijn jubi leum te verleenen de bronzen medaille verbonden aan de Huisorde van Oran je Nassau. Nadat de burgemeester den jubilaris het eereteeken op de borst gespeld had, dankte de heer v. Noort op har telijke wijze voor de vele bliiken van sympathie, in het bijzonder voor de Koninklijke onderscheiding. Hierna bleef men nog eenigen tijd ge zellig bijeen, terwijl de jubilaris den dag verier in huiselijken kring door bracht. DE HAVENBRUG. Op 17 October 1927 besloot de ge meenteraad overeenkomstig een voorstel van B. en W. ten behoeve van den bouw van een nieuwe Groote Ha- venbrug met bijkomende werken een bedrag van 235,000 ter beschikking te stellen. Blijkens de toelichting tot dat voorstel werd daarbij als type ge kozen de rolbasculebrug met electri- sche beweegkracht. Aangezien de vaststelling van het bestek voor den onderbouw en de openbare aanbesteding daarvan eerst kan plaats hebben, nadat de boven bouw en de bewegingsinrichting zijn gegund en de bijzonderheden daarvan mitsdien vaststaan, is allereerst voor den bovenbouw en de bewegingsin richting, gelijk voor dergelijke wer ken gebruikelijk is, ondershands, en w-el aan een 11-tal firma's prijsopgave gevraagd. In overeenstemming met de Com missie van Fabricage komt het B. en W. voor, dat de meest aannemelijke aanbieding is die van de N.V. Con structie Werkplaatsen en Werktuigen fabriek „De Nederlandsche Staalin dustrie" te Rotterdam, welke bereids verschillende groote bruggen, o.a. te 's-Gravenhage en te Rotterdam, heeft uitgevoerd. Zij geven, onder verwijzing voor wat de nadere bijzonderheden betreft, naar de ter inzage gelegde stukken, mitsdien in overweging, het maken, leveren en bedrijfsvaardig stellen van den bovenbouw met bijbehoorende werken en van de daarbij passende bewegings- en opzetinrichtingen met bijbehoorende werken ten behoeve van eene nieuwe Groote Havenbrug (enkele rolbasculebrug) ondershands op te dragen aan de Naamlooze Ven nootschap Constructiewerkplaatsen en Werktuigenfabriek „De Nederlandsche Staalindustrie" te Rotterdam voor f 73,810. BAZAR-OUDERAVOND CHR. H. B. S. Gisteravond werd in het gebouw der Chr. H. B. S. een Bazar-Ouderavond gehouden, welke uitnemend geslaagd is. Tegen half acht hadden de ouders •Ier leerlingen, de leeraren en het be- Binnenland. De Vereeniging de L. A. W. E. T. is opgeheven, De kwestie over de predikantstrac- tementen voor den rechter. Een premie op de aanhouding van Liebermann gesteld. Studenten ontvangen voortaan gra tis visum voor Hongarije. Bnitenland. Het Fransche antwoord aan Ameri ka vastgesteld. Vechtpartij In den Duitschen Rijks dag. Het wetsontwerp Vrouwenkiesrecht in het Lagerhuis. De stand der werkloosheid in ItaliS. Verhooging der Duitsche spoorweg tarieven. stuur, zich vereenigd in de Aula der School. Ds. E. H. Broekstra, van Rijnsburg, voorzitter van het bestuur, opende de samenkomst met gebed, nadat gezon gen was Gezang 180 1. In een kort openingswoord heette de voorzitter de aanwezigen hartelijk welkom en herinnerde aan de goed geslaagde ouderavonden van vroeger. De ouder avonden zijn steeds op prijs gesteld door de ouders, omdat zij de belang stelling voor de school bij de ouders levendig houden. Zal het goed gaan met de H. B. S„ dan moet er een in nig contact zijn tusschen de ouders en de school. Daartoe gaat er van de ouderavond groote invloed uit en hebben avonden als deze groote waar de. Spr. hoopt, dat ook deze avond veel zal bijdragen tot meerdere be langstelling en liefde voor de Chr. H. B. S. Tot den heer Dr. van Arkel en Me vrouw richt de voorzitter een afzon derlijk woord van welkom. Onze Chr. H. B. S. heeft in Dr, Meyering een ver dienstelijk directeur verloren, maar het is spr. een behoefte te mogen zeg gen, dat onze Chr. H. B. S. in Dr, van Arkel weder een uitnemend directeur heeft gevonden. Moge God U nog vele jaren aan deze onderwijsinrichting verhonden doen blijven. Nadat de voorzitter nog had her innerd, dat na punt 3 de ouders gele genheid zouden hebben met de ver schillende leeraren te spreken, werd het woord gegeven aan den teeken- leeraar de heer F. J. IJserinkhuysen. De heer IJserinkhuysen dankt de aanwezige ouders voor hun aanwezig heid en ziet daarin mede een bewijs van belangstelling voor het teekenon- derwijs. Dezen avond zult ge in de ge legenheid worden gesteld te zien op welke wijze het teekenonderwijs wordt gegeven en het doel daarvan. Dat doel is in de eerste plaats goed te leeren zien wat het meest bevor derd wordt door het teekenen naar de natuur. Voorts wordt geteekend naar voorwerpen en gipsmodellen, afgewis seld door teekeningen naar het le vend model. Ten tweede is het doel van het tee kenonderwijs het nauwkeurig weergeven, ten derde de ont wikkeling voor lijn en kleur en ten slotte, liefde te kweeken voor de kunst. Straks zult U op de tentoonstelling de verschillende teekeningen der leer lingen kunnen bezichtigen en, met ge bruikmaking van onze nieuwe pro jectielantaarn, zal een schets van een kunstgeschiedenis in beeld worden gegeven. Alvorens daartoe wordt overgegaan deelt de heer IJserinkhuysen mede, dat reeds lang behoefte bestond aan een paar goede projectielantaarns. Met steun van de ouders hebben de L.i'lingen verschillende wijze een bedrag van 50 bijeengebracht. Voor dit bedrag werd één projectielan— taarn gekocht. De tweede werd even- tns gekocht, doch hiervoor werd het eld geleend. Deze schuld moet Wor den afgedaan en deze kan worden afgedaan als alle aanwezigen straks op de Bazar van de door de leerlingen vervaardigde voorwerpen, iots kop pen. De werkjes onzer jeugdige artis- ten vertegenwoordigen een veel hoo- ger bedrag dan waarvoor ze worden verkocht. Spr. vertrouwt, dat ook de tweede lantaarn straks betaald zal zijn en biedt thans namens de leerlingen de ze beide projectielantaarns aan het bestuur der H. B. S. ten geschenke aan. (Applaus). De voorzitter dankt den hr. IJserink huysen en de leerlingen hartelijk voor

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1