CHRISTELIJK DAC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8«'« JAARGANG DONDERDAG 29 MAART 1928 NUMMER 2398 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/cent Ingezonden Mededeelingen dobbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst a<L 40 cents Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Zij, die zich tegen 1 April 1928 op de Nieuwe Leidsche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis Adm. N. L. Ct. V Opleiding voor burgemeester Als men iets zonderlings hoort, kom^ liet vast uit de Oost, zeide on langs iemand. Hier schuilt natuurlijk overdrijving in. Maar zonderlinge denkbeelden ko men in Indië toch wel aan het licht. In Indië worden de burgemeesters niet zooals hier, voor een bepaald aantal jaren benoemd, maar voor hun leven aangesteld. Wanneer dus daar een Burgemeester eens niet voldoet, kan men niet na zekeren tijd van zoo'n ongeschikten magistraat afkomen. Dit heeft blijkbaar aanleiding gege ven om te overwegen een soort Burge- meestersschool op te richten. Volgens den Bataviaschen redacteur van het Algemeen Indisch Dagblad, zijn er plannen in bewerking om aan staande burgemeesters, en daartoe zullen ook zij behooren, die in verband met de verdere bestuurshervorming op Java voor de kleinere plaatsen worden aangewezen, een soort oplei ding te doen meemaken op het kan toor voor de decentralisatie. Meer en meer wordt voorts de wenschelijkheid ingezien, om een korps van burge meesters te vormen en ook hierdoor de gewoonte van gemeenteraden, om plaatselijke beroemdheden te candi- deeren en als uitsluitend bevoegden voor te stellen, te verzwakken. Het idee is ongetwijfeld origineel. Maar wij betwijfelen toch, of lang3 dezen weg iets goeds te bereiken valt. Het gaat in Indië ook al even als in Nederland, dat het burgemeesters ambt zoo ongeveer een toevlucht voor politieke dakloozen vormt, of wel een noodzakelijke aanvulling voor de toch al ruim met financieele vergoeding, beloonde politieke-vertegenwoordigers- arbeid. Het eenige middel om goede burge meesters te krijgen is te blijven bij de menschen van het vak. Die zijn in Indië en ook in Nederland bij de vleet te vinden. Voor wat speciaal Indië aangaat voere men ook daar de benoeming voor een bepaald tijdvak in, wie weet of dan niet zoo hier en daar er een afvloeit. Te Cheribon, Meester Corne- lis. Palembang en op meer plaatsen kraakt het wel eens. Mogelijk geeft dit ook aanleiding tot de zonderlinge overweging. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 2 April a.s., des namid dags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van een Geneesheer directeur van de gestichten „Ende- geest", „Voorgeest" en „Rhijngeest". 2. Benoeming van vier schoolartsen voor het tijdvak 1 April 19281 April 1929. 3. Voorstel tot overplaatsing naar de opleidingsschool voor U. L. O. aan de Driftstraat, van: a. Mej. J. F. L. Schnabel. onderwij zeres aan de school Vrouwenkerk steeg B; b. Mej. J. J. Eggink, onderwijzeres aan de school Duivenbodestraat B; c. C. A. Allers, onderwijzer aan de school Medusastraat A. 4. Voorstel tot overplaatsing naar de school Haverstraat A, van Mej. A. van der Laaken, onderwijzeres aan de school Paul Krugerstraat B. 5. Prae-advies op het verzoek van D. G. Magé, om eervol ontslag als onder wijzer aan de Centrale school voor het zevende leerjaar. 6. Voorstel tot openbaren verkoop van op de Stads-timmerwerf aanwe zige, buiten gebruik gestelde en on herstelbare voorwerpen en materialen. 7 Voorstel tot verhuring van het perceel Lammermarkt no. 36, aan N. Smit. 8. Voorstel tot overname in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van: a. een strookje grond aan de Mid delstegracht. Sectie I, No. 2591 ged.; b. een strookje grond aan de Jan van Houtkade, Sectie F, No. 1304; c. een strookje grond aan de Jan van Houtkade, Sectie E, No. 1116, ged. 9. Voorstel: a. om een stukje grond aan de Zwijn höornsteeg, groot plm. 2 M2., niet meer voor openbaren dienst, bestemd te verklaren; b. om het sub a bedoeld stukje grond te verkoopen aan H. Brandt te Leiden. 10. Voorstel tot wijziging van art. 3, 3e lid, van 't Raadsbesluit van 5 Maart 1928, tot het aangaan van een Obliga- tieleening, groot 2.000.000. 11. Vaststelling van het-aan Ged. Staten uit te brengen verslag, aan gaande de wijze, waarop het op de ge- meentebegrooting voor 1927 voor schoolkindervoeding en -kleeding toe gestane bedrag, is besteed. 12. Prae-advies op het verzoek vhn F. S. Noordhoff, om wijziging van art. 12 der verordening, regelende de hef fing van schoolgeld voor het Lager Onderwijs. 13. Voorstel tot toekenning van een jaarlijksche subsidie aan de Leidsche Vereeniging voor School- en Werk- tuinen en tot vaststelling van de des betreffende begrootingsstaten voor de diensten 1927 en 1928. 14. Voorstel tot vaststelling van: a. een regeling tot toekenning van wachtgeld aan het onderwijzend per soneel, verbonden aan het Gymnasium de beide gemeentelijke Hoogere Bur gerscholen, de gemeentelijke kweek school voor Onderwijzers en Onderwij zeressen en de aan die kweekschool verbonden cursussen; b. een verordening, houdende wijzi ging van de verordening van 20 Febr. 1922 (Gem.blad No. 5) regelende het verleenen van wachtgeld aan ge meente-ambtenaren. 15. Prae-advies op het verzoek van den Leidschen Bestuurdersbond, in zake de instelling van een gemeente lijk bureau tot onderzoek enz. van on redelijke huuropdrijving. 16. Beantwoording van de interpel latie van den heer Baart, inzake de beslissing van B. en W. op het ver zoek van den Ned. Bond van Perso neel in overheidsdienst, betreffende inkoop voor pensioen. GEMEENTEZAKEN. Gemeentelijk bureau tegen huur- verhooging. Naar aanleiding van een desbetref fend adres van den Leidschen Bestu renbond, deelen B. en W. den gemeen teraad mee, dat een gemeentelijk bu reau, dat tot taak heeft hen, die met onredelijke verhooging van den huur prijs hunner woningen worden be dreigd, met raad en daad bij te staan, geen maatregelen van dwingenden aard kan nemen, en bovendien het antwoord op de vraag, of een huur- verhooging al dan niet onredelijk is, voor een groot gedeelte afhankelijk is van subjectieve opvattingen. Intusschen hebben B. en W. er geen bezwaar tegen, dat voor hen. die mee- nen op onredelijke wijze in huur te zijn verhoogd of daarmee worden be dreigd. de gelegenheid wordt geopend bijn den dienst van het bouw- en wo ningtoezicht van hunne bezwaren te doen blijken. Aan de hand van het al dus verzamelde materiaal zullen B. en W. nagaan, of en zoo ia, welke stappen in dezen zouden kunnen wor den gedaan. Schoolkindervoeding en -kleeding. B. en W. geven den raad in over weging, aan Gedeputeerde Staten een verslag uit te brengen aangaande de wijze, waarop het bij de gemeentebe- grooting voor 1927 voor schoolkinder voeding en -kleeding toegestaan be drag is besteed. Aan dit verslag is het volgende ont leend Van de op de begrooting voor het dienstjaar 1927 voor schoolkindervoe ding en -kleeding uitgetrokken som van 22,760 werd een bedrag van 18.000 uitgegeven en als subsidie uit gekeerd aan de vereeniging „School kindervoeding en Schoolkinderklee- ding", die zich het verstrekken van voeding en kleeding aan kinderen ten doel stelt, zulks ter bevordering van het schoolbezoek. Voor het ontvangen van voedsel ge durende de zomer- en wintermaanden werden aanvankelijk ingeschreven re spectievelijk 271 en 318 kinderen, wel ke aantallen later stegen tot respec tievelijk 278 en 414 kinderen. De inkomsten der vereeniging be droegen 19.300. n.l. onder meer aan gemeente-subsidie 18.000. aan con- tributiën 470, uitgegeven werd een bedrag van 19.211, o.a. aan voedsel 11.850, kleeding 4690, diversen 2673. Eervol ontslag onderwijzer. B. en W. geven den raad in overwe ging op diens verzoek den heer M. G. Magé eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan de Centrale school voor het zevende leerjaar. Wachtgeldregeling leeraren M. O. Naar aanleiding van een adres van het bestuur van de Vereeniging van Leeraren te Leiden, waarin er op aan gedrongen wordt, dat voor de leeraren aan het gymnasium en de beide hoo gere burgerscholen een wachtgeldre geling worde vastgesteld, gelijklui demi aan die voor de leeraren aan de rijks hoogere burgerscholen, deelen B. en W. den Raad mede. dat h.i. dit verzoek overbodig is, daar de wacht geld-verordening voor gemeenteamb tenaren ook voor de leeraren van toe passing is. ,Nadat naderhand het betreffende bestuur mondeling had medegedeeld toch prijs te stellen op een regeling overeenkomstig die van het rijk. stel len B. en W. den raad thans voor, de betreffende verordening in dien geest te wijzigen. Onder deze regeling zullen dan ook betrokken worden de leera ren van de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen en voor het leerarenpersoneel van de aan de kweekschool verbonden cur sussen, welke leeraren eveneens vol gens de rijksregeling worden gesalari eerd. Herbenoeming schoolartsen. B. en W. geven den Raad in overwe ging op hun verzoek de heeren H. P. Veldhuyzen, A. J. B. Poortman, W. J. E. M. Simons en J. E. Schreuder te bestendigen in hun betrekking van schoolarts en zulks voor een tijdvak van 1 April 1928 tot 1 April 1929. Wijziging schoolgeldheffing L. O. De heer F. S. Noordhoff te 's Graven hage heeft een adres tot den raad ge richt, waarin hij verzoekt de veror dening op de heffing van schoolgeld voor het lager onderwijs aldus te wij zigen. dat bezwaren tegen de aansla gen in het schoolgeld voor het lager onderwijs kunnen worden ingebracht bij den raad en dus niet, zooals de ver ordening thans voorschrijft, bij het college an B. en W. Met de commissie voor het onder wijs zijn B. en W. echter nog steeds van gevoelen, dat de lageronderwijs- wet 1920 een beletsel oplevert aan het verzoek van adressant te voldoen. Evenwel bestaat er bij B. en W. geen bezwaar tegen, om, eenigermato aan het bezwaar van adressant tege moet te komen, door voortaan in die gevallen, waarin .de reclame niet ge baseerd is op den aanslag in de Rijks- inkomstenbelasting, geen beslissing te nemen alvorens het advies van de commissie voor het onderwijs is ver kregen. Overplaatsing Onderwijzend personeel. B. en W. geven den raad in overwe ging, met ingang van een nader door B. en W. te bepalen dag over te plaat ien naar de opleidingsschool voor U.L.O. aan de Driftstraat: mej. J. F. L, Schnabel, onderwijzeres aan de O. L. S. aan de Vrouwenkerksteeg B; mej. J. J. Eggink onderwijzeres aan de de Openbare Lagere School aan de Duivenbodestraat B; en de heer C. A. Allers, onderwijzeres aan de Openb. Lagere School aan de Medusastr. A. B. en W. zijn van meening, dat in de vacature, welke in het personeel van de Openbare Lager School aan de HaverstraatA is ontstaan door over plaatsing kan worden voorzien en ge ven den raad in overweging naar die school over te plaatsen mej. A. van der Laaken, onderwijzeres aan de Openbare Lagere School aan de Paul Krugerstraat B. School- en Werktuinen. B. en W. geven den raad in overwe ging aan de Leidsche Vereeniging voor School en Werktuinen tot we- deropzeggens, gerekend te zijn inge gaan rnet het jaar 1927, een jaarlijk sche subsidie van ten hoogste 400 te verleenen, welke subsidie, met in achtneming van genoemd maximum zal bedragen de helft van het bedrag, dat van particulieren als contribu ties of als giften, doch met uitzonde ring van de contributies voor het heb ben van een tuintje, jaarlijks wordt ontvangen. Overneming stukjes grond. In verband met verbouwingen langs verschillende straten en wegen moe ten de eigenaren kleine stukjes grond aan de gemeente afstaan voor straat. In verband daarmede stellen B. en W. voor kosteloos over te nemen een strookje grond,'deel uitmaken de van perceel, gelegen aan de Mid delste Gracht, groot pl. m. 5 M2 een strookje grond, gelegen aan de Jan van Houtkade, groot 33 M2 een strookje grond, eveneens gele gen aan de Jan van Houtkade, groot pl. m. 32 M2 een strookje grond, gelegen aan de Mariënpoelstraat, groot pl.m. 8 M2. Verkoop oude voorwerpen en materialen. Onder verwijzing naar de in de Lees kamer ter inzage liggende lijst van op de Stads-timmerwerf aanwezige buiten gebruik gestelde en onherstel bare voorwerpen en materialen, be nevens een partij brandhout en oud ijzer, geven B. en \V,. overeenkomstig het advies der Commissie van Fabri cage in overweging tot den openbaren verkoop vaa die zaken te besluiten. Verkoop stukje grond. In verband met eene bebouwing ter plaatse, verzoekt de heer Brandt, ex pediteur te Leiden, van de gemeente to mogen koopen het stukje grond gelegen aan het einde der Zwijns- hoornsteeg nabij de Groenhazen- gracht en groot pl.m. 2 M2. Tegen inwilliging van dit verzoek bestaat noca bij de Commissie van Fabricage noch bij B. en W. bezwaar, mits de koopprijs, evenals indertijd ten opzichte van de Breepoort aan de Uiterstegracht, worde bepaald op 10 per M2. en op kosten van den kooper ter plaatse een nieuwe erfafscheiding worde gemaakt ten genoegen van het College. De kooper heeft zich bereids met prijs en voorwaarde accoord ver klaard, zoodat den Gemeenteraad in overweging wordt gegeven voor zoo veel noodig te verklaren, dat dit stukje grond niet meer voor den openbaren dienst bestemd zal zijn en voor 10 per M2. te verkoopen. Vervroeging uit loting. In het raadsbesluit van 5 Maart j.l. tot het aangaan van een obligatie- leening van 2.000.000, werd de be paling opgenomen, dat de elk jaar af te lossen obligatiën bij loting in de maand Maart worden aangewezen. In overleg met de emittenten der leening is echter bepaald, dat de uit gelote obligatiën aflosbaar zijn op 1 April. De publicatie der gehouden lo ting moet ten minste een maand vóór dien datum plaats hebben, zoodat het tijdstip van uitloting moet worden vervroegd. B. en VV. geven derhalve in over weging het besluit van 5 Maart 1928, tot het aangaan van een obligatielee- ning, te wijzigen, zoodat de uitloting in plaats van Maart wordt gehouden in Januari. - Verhuur perceel Lammermarkt 36. De huur van bet perceel Lammer markt No. 36 is door den huurder te gen 1 Mei a.s. opgezegd. B. en W. hebben dit pand in het openbaar te huur aangeslagen. Van de gegadigden, die zich voor de huur aanmeldden, komt h.i. het meest in aanmerking de heer N. Smit wonende alhier. Belanghebben de is bereid den thans geldenden huurprijs van 425 per jaar te betalen en gaat voorts accoord met de aan de verhuring te verbinden voorwaarden. Zooals gewoonlijk is hieronder op genomen het recht van de gemeente om de huur tusschentijds met een termijn van drie maanden op te zeg gen, terwijl de huur in elk geval zal eindigen 1 Mei 1939. Zij stellen voor tot die verhuur te besluiten. JAARFEEST RING „LEIDEN EN OMSTREKEN". In het gebouw „Prediker" in de Jan vossensteeg hield gisteravond de Ring „Leiden en Omstreken" van den Bond van Jongelingsvereenigingen op Gere formeerden grondslag haar feestelijke jaarvergadering, die bijgewoond werd door een zeventigtal vrienden, vrien dinnen van vrienden en enkele andere belangstellenden. De Voorzitter, de heer G. de Wolff, van Oegstgeest (Dorp), opende te on geveer kwart over acht de vergade ring met het laten zingen van Psalm 105 vs. 1 en gebed. Gelezen werd Rom. 12. In een kort openingswoord heette spr. daarna alle aanwezigen hartelijk welkom, speciaal de afgevaardigden van den Kerkeraad van Leiden. Spr. wees er verder op, dat het afgeloopen ringjaar beter is geweest dan het vo rige. Dat is natuurlijk een zeer ver blijdend teeken, maar het mag bij de ze vooruitgang niet blijven. Met kracht moet verder gewerkt worden, opdat het ideaal steeds meer benaderd wor de. Spr. sprak den wensch uit, dat de ring in de toekomst meer en meer tot bloei zal komen en dat het ook de ver- eenigingen hoofd voor hoofd wel zal gaan. Vervolgens las de waarn. secr. het jaarverslag, waarin tevens de ring- rapporten waren verwerkt en waaruit bleek, dat het ringleven in het afge loopen jaar goed vooruitgegaan is, wat niet voor het minste deel te dan ken is aan de rustige, maar krachtige leiding van den Voorzitter. Een van de hoofdschotels van den avond was een inleiding over: „De An tichrist" door den heer De Wolff. Spr. betoogde, hoe het geheele wereldplan toegespitst is op de komst van Chris tus, dus ook op de verschijning van den Antichrist. De geest van den anti christ kwam in den loop der eeuwen reeds meermalen openbaar, maar d e mensch der zonde, is een toekomst persoon, die geopenbaard zal worden, wanneer de volheid des tijds voor hem gekomen zal zijn. Deze volheid des tijds moet noodwendig onmiddellijk voorafgaan aan de parousie van Chris tus, waarvoor spr. de verschillende motieven noemde. Spr. betoogde ver der, dat de strijd tusschen Christus en Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. Het vaccinevraagstuk in de Tweede Kamer. De Portngeesche gezant in Den Haag overleden. Moord en poging tot zelfmoord te Rotterdam. Buitenland. Het Fransch-Belgïsche handelsver drag door de Belgische Kamer aange nomen. De Litausche delegatie naar Ko ningsbergen vertrokken. Anti-godsdienstige campagne in Rusland in verband met het Paasch- feest. Dr. Wirth zal door het Centrum c-mdidaat ^„Lcld worden. Satan reeds is beslist in den hemel, waarvoor het bewijs gevonden wordt in het boek der openbaringen, wan neer daarin gesproken wordt van de vrouw, die een zoon baarde, waarom de strijd ontstond tusschen Michaël. de Aartsengel en den draak, welke laatste de nederlaag leed en op de aarde werd geworpen, waar thans de reeds besliste strijd voortgezet wordt. Waarom volgde de verschijning van Christus niet onmiddellijk op deze overwinning? Eerst moesten alle uit- vorkorenen vereenigd zijn en Chriètus' lichaam volmaakt zijn, terwijl tevens de waarheid van het Evangelie in zijn diepsten grond moet zijn doorschouwd Spr. wees ten slotte op de vreeselijk- heid van de openharing van den mensch der zonde, wiens tiid om der uitverkorenen wil zal verkort worden. In de Antichrist zal wonen de volheid van Satan. Zooals Christus aan God al Zijn macht gegeven heeft, zoo zal de Satan al zijn macht geven aan de Antichrist, wiens getal is 666, het ge tal van des menschen volmaaktheid in de zonde. Op deze hijzonder interessante le zing volgde nog eenige bespreking. De avond werd verder gevuld met muziek, een prachtig strijkje, dat de stemming er goed inhield, met diver se voordrachten, ernstig en luimig en tenslotte met een tooneelstukje door de Timdelerclub, dat de aanwezigen bijzonder vermaakte, en waarop een krachtig, aanhoudend applaus volgde, waarmede men overigens toch zeer gul was. Onmiddellijk na de pauze voerde nog het woord de heer van Weeren, namens den kerkeraad der Geref. Kerk van Leiden. Nadat aan het eind gezongen was het derde couplet van het Bondslied, volgde sluiting van deze zeer gezellige feestvergadering met dankgebed door den heer J. van Hooidonk. „DOOR PLICHT TOT RECHT". De afd. Leiden en Omstr. van den Bond van Chr. Prot. P.T.T.-personeel „Door Plicht tot Recht", hield Maandag avond een propaganda vergadering in gebouw „Prediker", Janvossensteeg. Te acht uur opende de voorz. de heer J. Padding, de vergadering, riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder Ds. Meeter, die niet tegenstaande zijn drukken arbeid toch nog tijd en gelegenheid heeft gevonden dezen avond ons te willen dienen, verzocht te zingen Ps. 6810 en ging voor in gebed. Als gedeelte der H. S. sprak de voorz. eenige oogenblikken naar aanleiding van Hand. 10 28b; „Doe uzelven geen kwaad". Beginnende bij ons zelf, om in 's Heeren kracht het kwade te bestrijden en te over winnen, is dit woord ook voor de organisatie, ook voor onze superieuren. Onze taak om ons op de juiste wijze te organiseeren en om krachtig voor onze geestelijke en materieele belangen op te komen. De voorz. herinnerde er aan, dat het heden juist 20 jaar geleden was dat te Amsterdam een vereeniging van Chr. Postpersoneel is opgericht; dat was de derde plaatselijke vereeniging, kort daarna is de Bond opgericht, en in 't begin van Sept. a.s. hopen wij ons 20-jarig bestaan te vieren. Wat een verandering ten goede is er in deze 20 jaren reeds verkregen. Toen werd in de groote plaatsen des Zondags nog tweemaal de correspondentie besteld en in alle andere plaatsen éénmaa1, nu is er enkel maar één bestelling in de acht grootste plaatsen, terwijl op de kleinere kantoren de correspondentie kan worden afgehaald. Dat heeft moeite ea strijd gekost, doch wij zijn Gode

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1