CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8»«» JAARGANG WOENSDAG 28 MAART 1928 NUMMER 2397 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Dil nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Z.j, die zich tegen i April 1928 op de Nieuwe Leidsche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis Adm. N. L. Ct. V Menangkabau. Nadat in November 1926 op Java de Communisten een opstand probeer den, kwam in het voorjaar van 1927 een dergelijk pogen op Sumatra voor. Was het op Java een wijdvertakte, in grove vormen goed verzorgde, ver- zetspoging, die echter op bepaalde onderdeelen niet functionneerde en daarom spoedig dood moest loopen, op Sumatra was ze minder goed geor ganiseerd, maar daarentegen in hef tig verzet krachtiger. Hierin lag de mentaliteit van den Sumatraan, die zich meer zelfbewust is. De wil staalde hier de daad. Thans is een uitgebreid onderzoek ingesteld. Dit rapport door de inge stelde Commissie uitgebracht heeft weer het is helaas niet geheel voor publiciteit bestemd aangetoond wat reeds zoo vaak betoogd is, Suma tra is het land van de naaste toe komst. Daarom moet Sumatra de voortdurende ernstige aandacht van de Regeering hebben. Het is vooral de westkust die ern stige beschouwing vraagt. Zooals na het beëindigen van den Atjeh-oorlog met krachtige hand het pacificatie- werk is ter hand genomen, waardoor Atjeh, de Batak-landen en dr geheele Oostkust in korten tijd tot rust en bloei kwamen, zoo roept ook nu de geheele Westkust om expansie. Het geheele gebied der Menang kabauërs vraagt, zoo zegt ook dit rap port, als het ware om, „lucht". Het groote gevaar is hier, dat de regeering de bestuursmiddelen niet die uitbreiding geeft welke de natuur lijke ontwikkeling van het volk vraagt. Onze bestuursinrichting is in de Buitengewesten nog maar al te veel ingericht op den ouden vc-t, toen het slapende volksbewustzijn slechts op hwu... - van het bestaande be dacht deed zijn. Dat is anders gewor den. De Menangkabau'ers zijn ont waakt, zij hebben contact gekregen met de buitenwereld. De cultuur ne men zij over. Wordt nu dat zich krachtig uitend leven niet in goede banen geleid, dan uit het zich in re volutionairen geest. Verschillende voorbeelden haalt het rapport daarvan aan. Het betreft hier een volk met voor treffelijke eigenschappen, dat ons eigen ras in fieren vrijheidszin en wakkeren koopmansgeest na staat, en waarvan Nederlandsche kenners, wier namen nu nog in Menangkabau met ontzag worden genoemd, plach ten te verklaren, dat het een lust was, dit volk te leiden. Maar dan moet er ook een krachti ge ontwikkelende leiding zijn. Hier bestaat deze dan niet enkel in ver sterking van gezagsmiddelen, maar in den snellen kweek van een voor zijn taak beter berekend bestuur, in een loyale erkenning van het levens recht der inheemsche autonome rechtsgemeenschappen, en niet in de laatste plaats in het openen van rui mer economisch perspectief, ter ver lossing1 van een door de natuur be klemt gehouden streek uit haar ook in politiek opzicht schadelijk isole ment. Inderdaad heeft de Commissie reeds middelen aan dë hand gedaan om op 9nelle wijze dit te bereiken. Maar dan moet ook nu aangepakt on moet niet de tijd op Java met stu die worden zoekgebracht. Hier worden daden verwacht. Van daar ook onze vrees voor een nieuwen kapstok om de noodzakelij ke bestuurshervorming op te hangen. STADSNIEUWS. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. Webers „Euryantbe" is in zooverre van historische beteekenis voor de ontwikkeling der muzikale vormen, dat ze de onmiddellijke voorbereiding is van Wagner's „Lohengrin". In de ,,Euryanthe"-ouverture vindt men dan ook de motieven verwerkt, wel ke als „leitmotive" voor het heele dienst doen. Dit begin?-1. orrtt door Wagner dan latei meer stelsel matig toegepast. De „Euryanthe"-muziek is in den beginne frisch en vroolijk en draagt van begin tot einde een zeer melo dieus en romantisch karakter. Mooi konden we de voordracht van de H. O. V. pas vinden toen het strijkorkest Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 aPgfcfjBr Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE -PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22Yi cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da^ gelijks geplaatst ad. 40 cents het langzame gedragen gedeelte in 't midden inzette. De daaraan vooraf gaande koperpassage was niet fijn. Maar het strijkorkest was in 't ge noemde gedeelte bijzonder op dreef. Het slot van de ouverture brengt weer expansie en werd goed voorge dragen. Daar Eduard van Beinum onge steld was, was de leiding ditmaal toevertrouwd aan den tweeden diri gent Marinus Adam, die zich loffelijk van zijn taak kweet. Als tweede nummer stond op het programma een der beide pianocon certen van Chopin, hetwelk vertolkt werd door een jong concert-pianiste uit Hannover, Fraulein Luise Thiele mann. Deze dame heeft haar studiën voltooid onder leiding van Professor Lutter, een der laatst overgebleven en meest begaafde leerlingen van Franz Liszt. En dit mogen we alvast voorop stellen, na hetgeen we ge hoord hebben: wie op 23-jarigen leef tijd over zulk een geperfectioneerde pianistische techniek beschikt en de ze zoo voortreffelijk weet dienstbaar te maken aan een zeldzame muzikali teit, wacht een succesvolle loopbaan. Chopin was geen groot meester in het schrijven voor orkest, al doet hij daarmee soms wel aardige dingen Maar men weet, als dichter en droo- mer achter 't klavier is hij onovertrof fen. Eigenlijk doet, afgezien van de vrij lange orkest-inleiding, het instru mentaal ensemble weinig anders dan een harmonische sfeer scheppen om de klavierpartij. Maar de laatste is een staal van soms brillante, soms teere poëzie. Na de orkestinleiding trof het on middellijk met welk een overtuigde zekerheid de pianiste de baspartij aansloeg en weldra konden wij genie- ten van het parelend en klaterend klank-schoon, dat van den vleugel ctfe zaal inging. Prachtig was de klaar heid van dezen aanslag, de gratie en de beheersching, waarmee Fraulein Thielemann het eerste gedeelte van het werk voordroeg. Bij het Adagio gaf het strijkorkest con sordine 'n fijne inleiding en wel dra ruischte ook van den vleugel het innig poëtische lied van verlan gen, 'n fijn weefsel van tonen, met die parelende versierings-moticfjes, die zoo karakteristiek zijn bij Chopin en bi: hem geheel anders zhn dan b.v. bij Mozart; goudelende regendroppen, die vallen hij zonneschijn. Hier open baarde de pianiste zich als dichteres aan 't klavier die op geheel eigen en zeer gevoelige wijze de ziel van Cho pin aanvoelde: een spel van volkomen begrip en verfijnde gratie, waarbij men soms meer de warm-reine accoor- den van een harp dan van een vleu gel meende te hooren. De finale was weer rijk aan brillan te effecten. Welverdiend was het geestdriftig applaus der matig bezette zaal en de bloemenhulde, die haar werd ge bracht. Na de pauze deed zij zich op niet minder voortreffelijke wijze als solis te hooren in „Klage des Madchens au die Nachtigal" van Granadas, de fijn- tintelende „Arabeske" van Debussy en de brillante Konzert Etude „Wal- desrauschen" van Franz Liszt. Moge zij nog meermalen Leiden be zoeken. De H.O.V. gaf nog op aannemelijke wijze Vorspiel zu „Tristan und Isolde" van Wagner en „Russische Volkswei- sen" van A. Liadow ten beste. De nobel-klinkende Steinway-con- cert-vleugel was uit het magazijn van Bender. LEIDSCHE CHR. ORANJEVEREEN. Aanstaanden Vrijdag 30 Maart des a.vonds om 8 uur zal in de groote zaal van „Prediker", Janvossensteeg, de feestelijke jaarvergadering van de Leidsche Chr. Oranjevereeniging plaats vinden. Verder zal er een verkiezing gehou den worden van bestuursleden. De af tredenden zijn de heeren: Jansen en L. Questro Jr. Als tegencandidaten zijn gesteld de liceren Kuiper, Oude rijn en Pieneman, 3 Octoberstraat. Met de leden zullen besproken wor den de feestavonden, die er gehouden zullen worden in dit jaar op 30 April, 31 Augustus, 3-Octoberdag en in Nov. in verband met het 20-jarig bestaan der Vereeniging. Het bestuur verwacht trouwe op komst. Men leze verder de adverten tie in dit blad. MET PASCHEN NOG GEEN „BLOEMBOLLENVELDEN' Deskundigen zijn van meening, dat ondanks het milde voorjaarsweer, met Paschen nog niet de bekende ..bollen- Zondagen" zullen gehouden kunnen worden. De bollen zijn door de vorst in hun groei belemmerd en moeien deze schade inhalen. Blijft echter hel zachte weer aanhoinien, dan zul en één week of ten hoogste 14 dagen na Paschen de bloemenvelden wel in volle pracht staan. ARCHIEVEN VAN DE LEIDSCHE HALLEN. Verschenen is bij drukkerij Werner en Co., alhier, een bewerking van de inventarissen van de Leidsche Hallen onder bovengenoemden titel van de hand van Mr. Dr. J. C. O vervoor de, gemeente-archivaris. In een inleidend woord worden kortelings behandeld de draperie en aanverwante bedrijven die hier in Leiden van zoo groote beteekenis zijn. Reeds in de middeleeuwen werd van stadswege toezicht geoefend op de lakenbereiding ten einde den goeden naam van het product hoog te hou den en de naleving der keuren te ver zekeren. Nagegaan wordt verder hoe door de vier wardeins, bijgestaan door de punters, den meester van de pers en de gezworenen van de vollers en de wevers dit toezicht werd uitgeoefend. In verband daarmede werden ook de diverse hallen opgericht, als daar zijn de Lakenhal, de Greinhal, de Saaihal, de Baaihal, de Rashal en de Fusteinhal. Deze hallen bleven ge handhaafd tot 1823, toen door B. en W. werd besloten de vier nog bestaan de op te heffen. Nadat de schrijver het verdere verloop van de geschiedenis der hallen heeft nagegaan, volgt daar na de bewerking van den inventaris, die geheel aansluit bij die van de vroeger bewerkte deelen. Alleen is hierbij geen lijst van requesten opge nomen, daar het overgroote aantal stukken na de oprichting der hallen dagteekent, dus na het voor de re questen aangenomen eindjaar 1574 en de zeer enkele oudere stukken slechts afschriften zijn, waarvan de originee- len elders in het stadsarchief zijn be schreven. Het boekje is ruim 80 bladzijden groot, eenvoudig doch degelijk uitge voerd. GEREF. ZANGVPREEN. „HOSANNA". Het bestuur van deze Zangvereen. deelt ons mede, dat de heer D. Huinink, Hoofd-Red. der N. L. Crt,, zich bereid heeft verklaard, de itvoering der Geref. Zangvereen. „Hosanna", welke morgen avond in de Geref. Kerk a. d. Heerengr. wordt gegeven, met een kort woord te openen en te sluiten, terwijl de heer Leo Mens (componist van het hoofdwerk van dien avond, „Jubilate Deo"), toe gezegd heeft dien avond aanwezig te zullen zijn. Naar wij vernemen is de Burgemeester onzer gemeente, Mr. A. van de Sande Bakhuyzen ook uitgenoodigd en heeft hij zijn voornemen te kennen gegeven, een gedeelte van den avond deze uitvoering bij te wonen. Wij wekken onze lezers gaarne op, om morgenavond deze uitvoering bij te wonen. ONZE KOETSIERS EN CHAUFFEURS. De Chr., Kath. en Moderne organisa ties in het transportbedrijf hebben een adres gezonden aan den gemeenteraad, waarin verzocht wordt bepalingen te maken ten aanzien van de bevoegdheid voor koetsiers en voerlieden, om als bestuurder van een met paarden be spannen voertuig werkzaam te zijn. De adressanten zijn van meening, dat meermalen te jeugdige personen met dezen arbeid worden belast, hetgeen zij in het belang der veiligheid onwenschelijk achten. Ook aan oudere personen dient vol gens adressanten de bevoegdheid, om met paarden bespannen voertuigen te besturen, slechts te worden verleend na afgifte van een rijbewijs. Onder verwijzing naar Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, waar het eveneens aan personen beneden een bepaa'.den leeftijd is verboden bovenvermelde werkzaam heden te verrichten, verzoeken adres santen den raad in de plaatselijke politieverordening bepalingen dienaan gaande op te nemen. GENEESHEER-DIRECTEUR VAN ENDEGEEST c.a. Ter vervulling van de vacature van Geneesheer-Directeur van de gestichten „Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest", ontstaan tengevolge van het overlijden van den heer J. van der Kolk, dragen B. en W. overeenkomstig het advies van de Commissie van Beheer over die inrichtingen als zoodanig aan den Ge meenteraad ter benoeming voor: Dr. F. J. Stuurman, geneesheer aan en waarnemend Geneesheer-Directeur van het Prov. Ziekenhuis bij Sandpoort. Zij verzoeken alsnu tot een benoeming over te gaan en daarbij te bepalen, dat den Genoemde twee periodieke ver heugingen bij vervroeging zuhen worden toegekend en dat de benoeming zal ingaan op een nader door hun College te bepalen tijdstip. CHR. RECITEERCLUB „U. V. K." In het gebouw „L'Union" aan de Steenstr., hield gisterenavond om 8 uur de Chr. Reciteerclub U.V.K. (Uit vriend schap kunst), haar 14e groote openbare uitvoering. De voorz., de heer G. Zitman, opende deze uitvoering met gebed. In zijn openingsrede heette hij allen welkom en hoopte dat allen een genoegelijke avond mochten hebben. Hij wekté een ieder op om donateur te worden. Tot zijn spijt moest hij mededeelen, dat de Eere- Voorz., de heer J. A. v. d. Reyden door familie-omstandigheden verhinderd was aanwezig te zijn. Hij gaf aan den heer Kuivenhoven, Bondsvoorz., de verdere leiding over. Vervolgens werd opgevoerd het stuk „Wantrouwen". Hierna volgden nog een tweetal stukjes, n.l. „Een belangrijke arrestatie" en tot slot „De drie Mus ketiers". Deze goed geslaagde avond werd gesloten met een dankwoord van den heer Bon. Tot slot werd gezongen Gez. 1801. De muziek, zoowel piano als viool, werd op keurige wijze uitgevoerd door mej Tilly Leening, piïno, mej. Mulder en den heer Kemners op viool en cello. De zaal was geheel gevuld en de vereeniging oogstte een dankbaar applaus. Het was reeds middernacht geworden toen allen voldaan huiswaarts keerden. HET AUTO-ONGELUK ONDER WASSENAAR. Gisteren heeft zich te verantwoor den gehad de chauffeur Fr. J. O. uit Den Haag, terzake van het veroorza ken van dood door schuld. Het zou n.l. aan zijn schuld te wijten zijn ge weest, dat hij in den middag van den 15en October van het vorige jaar op den Rijksstraatweg onder Wassenaar met een door hem bestuurd vierwie lig motorrijtuig in aanrijding is geko men met een tweewielig motorrijwiel, ten gevolge waarvan de bestuurder van dit rijwiel, de bekende uitgewe ken Vlaamsche hoogleeraar Mr. van Roy, advocaat alhier, zoodanige ver wondingen heeft bekomen, dat hij korten tijd daarna aan de gevolgen is overleden. Volgens eenige getuigen zou ver dachte, die in de richting Leiden reed, inplaats van rechts vrijwel links van aen weg hebben gehouden, terwijl hij ook met groote snelheid zou hebben gereden. Een der getuigen sprak zelfs van pl.m. 80 K.M. Van den anderen kant kwam een met boomen geladen vrachtauto en daarachter bevond zich Prof. van Roy op zijn motorrij wiel. Om de vrachtauto te passeeren zou nu verdachte eerst naar rechts uitgehaald hebben en daarna weer naar links zijn gegaan, waarna de aanrijding met het motorrijwiel volg de. Mr. Schokking, uit Wassenaar, als getuige gehoord, heeft Prof. van Roy, die een vriend van hem was, in zijn laatste oogenblikken nog gesproken. Het slachtoffer was toen goed hij ken nis en heeft aan getuige medegedeeld, dat hij geheel rechts van den weg achter den vrachtauto, gereden heeft met een snelheid van ongeveer 35 K.M. Prof. v. R. wilde den vrachtauto passeeren en kwam daardoor iets op zij. Eerst toen kon hij den van den anderen kant komenden auto zien, waaruit zou moeten volgen, dat deze niet rechts gereden heeft. Direct daar- on hacl de aanrijding plaats. Getuige verklaarde nog Mr. van Roy te kennen als een kalm en voor zichtig rijder. Verdachte daarentegen zeide, dat hij wel rechts gereden had. Zijn ver- onderstellir was, dat de motorrijder hij het pa. .cc een van den vrachtauto met boomen daarmede in aanraking is gekomen en tengevolge daarvan de macht over zijn stuur even is kwijt geraakt met het gevolg, dat hij op het iechter weggedeelte terecht kwam. De behandeling der zaak is vervol gens geschorst tot 11 April a.s. om alsnog als getuige te hoeren den chauffeur van den vrachtauto, die thans niet verschenen was. BAZAAR-OUDERAVOND. Morgenavond om half acht zal in cle aula van de Chr. II. B. S. een Bazaar-Ouderavond van deze onder wijsinrichting plaats hebben. Op de agenda staat o.m.: aanbieding projectielantaarns; inleiding over „Het teekenonderwijs op de H. B. S." en „Schets van een kunstgeschiedenis in beeld", beide door den heer IJse- rinkhuysen, alsmede tentoonstelling van op de teekenles gemaakte voor werpen. Lr Lcstaat voor de ouders der leer- Belanorijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De wereld-zendingsconferentie te Jeruzalem geopend. Da motie-Joekes door de Tweede Kamer verworpen. Interpellatie omtrent het beleid der Regeering ten aanzien van de Kweek scholen. Morgen jubileert Ds. J. C. Rullmann te Utrecht. Een geschenk aan den gewezen Dnitschen Keizer. Bollenland. Aardbeving £n Noord-Italië. Rede van Chamberlain. Hoe Goldstein gearresteerd werd. Een protest van de Russische dele gatie te Genève tegen Jhr. Loudon. In het loongeschil u*j de Duitsche sroorwegen is overeenstemming be reikt. lingen gelegenheid om met de leeraren te spreken. Aangehouden is de 18-jarige J. S., wonende alhier, die nog 14 dagen hechtenis moest ondergaan. Naar Den Haag zijn overge bracht W. V. en J. V., alhier, die ge arresteerd zijn ter zake van inbraak op de Mare en terzake van ontvreem ding van een rijwiel. BINNENLAND. H.M. DE KONINGIN. H.M. de Koningin heeft gistermiddag voor eenige weken het landhuis „De Ruy- genhoek" te Scheveningen betrokken. EEN TWEEDE EERSTE KIEVITSEI. Het eerste kievitsei ia gisteren aan de Koningin aangeboden door C. N. van Wouw, te Voorhout. HET HAAGSCHE COMITÉ VOOR VOLKSFEESTEN. Gisteren werd in het gebouw van het Gemeente-archief aan het Rijs- wijkscheplein de ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Haagsch Comité voor Volksfeesten georgani seerde tentoonstelling van herinnerin- ge aan feesten en plechtigheden te *s- Gravenhage officieel geopend. Van H. M. de Koningin kwam een telegram in van den volgenden in houd „H. M. de Koningin draagt mij op het Haagsche Comité voor Volksfees ten op den gedenkdag van zijn 25- jarig bestaan Harer Majesteit op rechte gelukwenschen over te bren gen en Harer Majesteit waardeering te vertolken voor den arbeid door het Comité verricht. (w. g.) VAN GEEN. Dr. A. A. L. RUTGERS. Naar gemeld wordt, zal dr. A. A. L. Rutgers, de nieuwbenoemde gouverneur van Suriname, 11 Mei a.s. met het s.s. Stuyvesant van' Amsterdam naar Surina me vertrekken. DE BESTUURSHERVORMING IN NED.-INDIë. De Tweede Kamer heeft de motie-Joe kes inzake de bestuurshervorming in Ned. Indië verworpen met 51 tegen 32 stem men, nadat Mgr. Nolens de volgende ver klaring had afgelegd: „Naar- de meening van sommige mijner politieke vrienden en van mij, is uit de gewisselde stukken en uit de gevoerde dis cussies voldoende gebleken, dat de Indi sche regeering vrij stond en staat ten op zichte van wat genoemd wordt het plan de Graaff, en dat, voor zoover de korte duur der toepassing van de bestuursher vorming in West-Java beoordeeling mo gelijk maakt, deze bevredigend heeft ge werkt. Zij vreezen daarbij dat uitstel aan de toepassing in de overige deelen van Java ten gevolge van een eventueele uitvoe ring der motie, desorganiseerend zou wer ken. In die omstandigheden vinden zij geen vrijheid om in te grijpen op de door de Grondwet en wet aan den Indischen wet gever toegekende bevoegdheden. In de stellige verwachting dat regelma tig inlichtingen- zullen gegeven worden over de opgedane ervaring met de be stuurshervorming zullen zij derhalve hun stem aan de motie onthouden." Voor stemden de soc. dem., de vrijz. dein. en de katholieken van Vuuren, Mol- ler, van Ryckevorsel en Kuiper. De heeren van Vuuren en van Ryck

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1