CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8*<» JAARGANG DINSDAG 27 MAART 1928 NUMMER 239© Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Di! nummer bestaat uit IY/EE Bladen. EERSTE BLAD. Zij, die zich tegen 1 April 1928 op de Nieuwe Leidsche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis Adm. N. L. Ct. V Het geiukkig huisgezin. Zondag is te Deventer het jaar- lijksche congres van den Nieuw-Mal- thusiaanschen Bond gehouden. Daar is o.m. ook besloten om den naam van het orgaan te wijzigen in „ver standig ouderschap", terwijl die naam tot heden was „het gelukkig huisgezin". Deze verandering is teekenend, zoo als zooveel in 't verslag van de verga dering veelzeggend is. Niet het geluk van het gezin, dat een zegen van God is, maar het ver stand, de menschelijke willekeur zal zegevieren. Maar er is meer teekenend in het verslag van deze Deventersche ver gadering. Smalend werd de Minister van Justitie gedankt voor zijn weige ring van de goedkeuring van de sta tuten. Men achtte dat een mooie pro paganda. De Voorzitter beklaagde zich over het uitblijven van medewerking van de pers, maar, zoo voegde hij er aan toe, spot, haat en tegenwerking kun nen den bond niet deren. Neen in derdaad de middelen van spot en haat mag de pers niet te baat nemen, maar tegenwerking is geboden. Gelukkig dat die tegenwerking volgens de mededeeling van den Voorzitter ook komt van de zijde der medici. Wel hoopt men op contact maar dan met de vrouwelijke des kundigen. Maar een der afdeelingen achtte toch noodig om aan te sporen tot meer eenheid van opvatting tus- schen deze deskundigen. Hoewel de Sociaal-Democraten de trouwste propagandisten van den hond zijn sprak men er toch leed wezen over uit, dat geweigerd werd om een bank te aanvaarden voor het Troelstra-jord. Duidt dat alles misschien op een kentering in de geesten? Zeker niet bij den Bond zelf die ook ditmaal in een beginselverklaring zoo brutaal mogelijk zich op materialis tisch standpunt plaatst, al zegt men ook een hoogere bedoeling te heb ben. Noch de vorming van een gezin, noch het geluk van het gezin kan door deze middelen bevorderd wor den. V Verbalen jagerij. In de Chr. Politie-Ambtenaar von den wij een artikel, dat onze volle in stemming heeft. Eerst worden de vol gende Leidsche feiten medegedeeld: „Op zekeren dag houdt de waarne mende commissaris van politie, tot het verzamelde politiepersoneel een toespraak, waarbij hij nadrukkelijk te kennen geeft, dat er van dat per soneel meer activiteit moet uitgaan, hetgeen zou moeten blijken, uit het inleveren van meer processen-verbaal. Ook wordt er sinds eenige weken door een inspecteur theorie gegeven aan het agenten-personeel, waarbij dat personeel zooveel mogelijk wordt aangespoord, een groot aantal proces sen-verbaal in te leveren. De aantallenprocessen-verbaal, door de onderscheidene ploegen op gemaakt, worden dan tegenover el kaar gesteld en tegen elkaar uitge speeld en het grootste aantal als /voorbeeld" gesteld. Bovendien worden er kleine groep jes agenten bij dien inspecteur ge roepen, en dan worden deze men- schen vermaand, toch meer proces sen-verbaal te maken, waarbij de be dreiging wordt gevoegd, dat anders andere maatregelen zullen worden genomen, terwijl hun werd toege voegd: „Een gewaarschuwd man geldt twee". Terecht wordt deze verbalen-jacht afgekeurd. In het algemeen is de taak van de politie veel meer gelegen in het voorkomen van overtreding dan in het opsporen daarvan, ofschoon natuurlijk, helaas, dat laatste niet gemist kan worden. Wanneer er geen aanleiding be staat om ernstig te twijfelen aan de trouw der politie-ambtenaren, mag er naar onze meening geen aandrang tot het maken van vee] processen-ver baal uitgaan. De goede vruchten van eon goede politiedienst zijn veel meer oneeziene dan uiterlijk merkbare. Wij sluiten ons dan ook gaarne aan bij hetgeen de redactie opmerkt aan het slot: „Wij hopen van harte, dat de Leid sche politie-autoriteiten dit stand punt deelen en zich van de o.i. ver ouderde begrippen zullen losmaken, terwijl wij onze bondsleden aldaar, en daarbij het geheele corps, ernstig opwekken, nauwgezet hun plicht te vervullen, op een wijze die strekt tot hooghouding van het gezag en in het belang van het algemee zoo, dat de waardigheid van politie en politie man wordt opgehouden". STADSNIEUWS. TEN PALEIZE. Naar wij vernemen was onze Burge meester, Mr. A. van de Sande Bakhuyzen met Mevrouw gisteravond de gast van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana. 3-OCTOBER-VEREENIGING. Wij ontvingen het Jaarverslag der 3-October-Vereeniging, uitgebracht door den Secretaris in de Algemeene Ledenvergadering, op Maandag 30 Januari 1928, des avonds half 9 ure, in het Café-Rest. „De Harmonie". In ons verslag van deze vergadering hebben wij ook uit het jaarverslag reeds een en ander gememoreerd, waarom wij thans willen volstaan met mede te deelen, dat het aantal leden der vereeniging thans 4565 als mede 144 donaeurs bedraagt, en dat het bestuur zich voor het jaar 1928 als volgt heeft geconstitueerd: Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, Eere-VoorzitterW. van der Laan, le Voorzitter: ir. A. M. Touw, 2e Voor zitter; N. G. Spaargaren, le Secretaris, Haagweg 31; P. Boot Jr., 2e Secretaris; R. de Wilde F.Gzn., le Penningmees ter, Breestraat 93; E. W. Wichers Rollandet, 2e Penningmeester; E. Le- vie; B. de Koning; A. Tieleman H.Wz.; mr F. J. J. Trapman; B. Buurman; H. P. Linthorst Koman, Student-Lid. Eere-leden zijn de heeren: Felix Driessen, W. van Rossum du Chattel en jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar TROPISCH NEDERLAND. Onder bovenstaanden titel zal bin nenkort onder hoofdredactie van Prof. Dr. A. W. Nieuwenhuis alhier een nieuw geïllustreerd tijdschrift verschijnen, ter verbreiding der ken nis omtrent Nederlandsch Oost- en West-Indië. Als uitgeefster zal de firma De Bussy te Amsterdam op treden. GEREF. SCHOOLVERBAND. Wij herinneren onze lezers, vooral de onderwijzers en onderwijzeressen, maar ook de ouders en verdere belang stellenden, aan de vergadering van het Geref. Schoolverband, District Leiden, op morgen (Woensdag)-middag half vier uur in Huize Nijdam, Nieuwe Rijn 19, Reeds het punt schoolartsen noopt tot groote belangstelling. PROF. KEESOM. De Poolsche gezant te Den Haag. graaf Stanislas Ketrzinsky heeft gistermiddag ten huize van Prof. Keesom dezen het di ploma van eere-doctor in de technische wetenschappen van de Techn. Hoogeschool te Warschau overhandigd. Prof. Wolfke van Warschau, die als promotor van Prof. Iveesom optrad, was bij deze kleine plechtigheid aanwezig. AANGIFTE AÜTOBELASTING. Het belastingjaar der motorrijtuigenbe lasting loopt van 1 Mei tot 30 April. Op 1 Mei moet dus ieder bezitter van een mo torrijtuig voorzien zijn van een belasting- kaart. Aangezien er te Leiden en omgeving ongeveer 800 bezitters zijn, zullen deze 800 niet op,één dag geholpen kunnen worden. De belastingadministratie stelt daarom de gelegenheid open om reeds nu een aangifte-formulier af te halen en in te leveren, waarna dan omstreeks 20 April een belastingkaart kan worden afgehaald. Men kent het adres aan de Langebrug. VEREEN. TOT INSTANDHOUDING DER L.A.W.E.T. Bovengenoemde vereeniging zal verga deren op Donderdag 29 Maart a.s. in de „Harmonie" des avonds kwart over 8. (In gevolge besluit der Alg. Ledenvergadering van 22 Maart j.l. en volgens artikel 26 der Statuten). Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel tot opheffing der Vereeni ging, van den heer Joh. P Meijers. Dit voorstel luidde aldus: „Gehoord de uitlatingen van vele leden en gezien de weinige activiteit der vereeniging, stelt Joh. P. Meijers *e Leiden voor, de vereeni ging de L.A W.E.T. te ontbinden. Bovenstaand voorhiel kon op de gelinu den vergadering van 22 Maart n;ei in stemming gebracht worden, daar lie; uan- tal leden, vereischt volgens artikel 26 der Statuten, niet aanwezig was. ERNSTIGE VAL. Gistermiddag is de 50-jarige stucadoor J. L., die op de Hoogewoerd aan het werk was, van een hoogen ladder op straat ge vallen. Hij kreeg een hersenschudding en is in zorgelijken toestand naar het acade misch ziekenhuis gebracht. Zijn toestand was heden vrij goed. WEER EEN NIEUWE TRUC. E. v. F., handelaar in confectie aan de Haarlemmerstraat, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zich bij hem een on bekende schipper vervoegde, die een cos- tuum kocht, doch beweerde geen geld bij zich te hebbtn. De winkelier zond een be diende met hem mee om het pak af te leveren aan de schuit. Onderweg kocht hij bij M. in de Haar lemmerstraat nog een pet, die hij zonder betaling meekreeg, omdat hij zijn naam en ligplaats opgaf. Bij een schip gekomen, zeide hij tegen den bediende: „Wacht maar even, dan zal ik je 't geld brengen". Hij kwam evenwel niet terug, waarna de bediende met het pak weer terugging naar de zaak, zoodat de onbekende alleen den anderen winke lier voor een pet heeft opgelicht. INBRAAK. Gisternacht is ingebroken bij den han delaar in radio-artikelen C. J. K. aan de Mare. Door het uitnemen van een glas ruit is men het kantoor binnengekomen, waar alle laden opgetrokken en de kast opengebroken was. Meegenomen is alleen een geldkistje, dat evenwel geen geld bevatte. Door de politie is aangehouden de 18- jarige V., die bekend heeft de dader te 2ijn. Officieel zijn candidaat gesteld van het bestuur van de Litt. faculteit der studenten voor 1928/ 29 de heer J. A. v: d. Horst, praeses; Mej. G. Berla- ge, ab-actis; de heeren P. Langen, quaestor; J. H. Waszink, assessor I; en Mej. G. Vister, assessor II. M. P. heeft bij de politie aangifte ge daan van ontvreemding van een rijwiel, dat geplaatst was in het portaal van de Ilartebrugskerk. Door M. V. is bij de politie aangifte gedaan van de ontvreemding van een rij wiel. Het mocht de politie evenwel spoe dig gelukken den dader, den 17-jarigen W. V., te vinden. Het rijwiel is in beslag genomen. Hedenmorgen omstreeks half 12 werd de brandweer gealarmeerd voor een brand ten huize van den heer II. T. Jagerman in het perceel Hoogewoerd 8. Een 2-jarig kind had in de voorkamer der l^te etage met lucifers gespeeld, waardoor het doosje in brand geraakte en ook de gordijnen vlam vatten. De brandweer behoefde geen dienst te doen, omdat de brand met eigen middelen kon geblus:' worden. Het kind bekv am eenige, gelukkig niet ernstige brandwonden aan het lichaampje, die door den E.H.D. verbonden werden. BINNENLAND. GASTEN TEN HOVE. Aan den maaltijd van de Koningin, en Prinses Juliana en de leden van hun gevolg, waaronder C. A. A. A. C. Gravin du Monceau. die als Hofdame Honoraire tijdelijk dienst doet als Hofdame, werd gisteravond deelgeno men door: Mr. Dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg, Opper-Ka- merheer der Koningin, Grootmeester van het Huis van Prinses Juliana, nieuwbenoemd vice-president van den Raad van State en Gravin van Lyn den van Sandenburg, geboren Barones van Nagel], Grootmeesteres der Konin gin; Jonkvrouwe A. J. Jackema van Burmania, Barones Rengers, Dame du Palais Honoraire der Koningin; de burgemeester van Katwijk, Mr. J. Schokking en Mevr. Schokking; de burgemeester van Leiden, de heer A. van de Sande Bakhuyzen en mevrouw van de Sande Bakhuyzen. Tot de genoodigden behoorden ook Harer Majesteits Eerste Stalmeester, R. F. C. Baron Bentinck en Baro nesse Bentinck, geboren van Eeg- heen, doch wegens een lichte on gesteldheid van baron Bentinck kon den zij aan de uitnoodiging geen ge volg géven. HET EERSTE KIEVITSEI. Gisteren is aan Prinses Juliana hot eerste kievitsei aangeboden door J. van Hane te Katwijk a. d. Rijn. WAAKT TEGEN BOSCH- EN HEIDEBRAND! De directeur van het Staatsbosch- Lcheer schrijft ons: Tijdvakken van droog weer met -'•hralen Oostelijken wind. die vooral in i.et voorjaar voorkom e*- en die wij ock nu pas lubLen gehad en misschien spoedig terugkrijgen, brengen voor onze bosschen en heidevelden een hij zonder gevaar met zich. De grassen en heidestruiken, die den vorigen zo mer zoo fleurig groen stonden en bloeiden, zijn dan nog dor en door den schralen wind en den zonneschijn zeer droog. Onder die omstandig heden is een enkel vonkje voldoende om buntgras en heide in vlam te zet ten en de wind zorgt er dan wel voor, dat het vuur zich snél verbreidt, waar bij het op zijn weg alles vernielt, wat het tegenkomt. Hierin ligt een groot gevaar voor onze bosschen en vooral voor de dennenbestanden opgesloten. In het bijzonder zijn de jonge aan plantingen aan brandgevaar blootge steld, en daarmede dreigen bosschen Verloren te gaan, waarin veel geld voor den aanleg is gestoken, zonder dat reeds opbrengsten zijn verkregen. De statistieken, die jaarlijks door de Nederlandsche Heidemaatschappij en liet Staatsboschbeheer over hosch- en heidebranden openbaar worden ge maakt, leeren, dat in de laatste zeven jaren voor niet minder dan 800.000 door boschbrand verloren is gegaan. Het groote aantal berichten over bosch- en heidebrand, die ons de laat ste weken bereiken, doet vreezen, dat in 1928, wederom belangrijke schade zal worden geleden. Van enkele branden kon de oor zaak dadelijk worden vastgesteld: het stoken van een vuurtje door jongens, het achteloos wegwerpen van een brandende sigaret, e.d. Gelukkig kon den deze branden, die zich ernstig lieten aanzien, door de spoedig aan wezige blusschers nog Worden be dwongen, voordat zij groote schade hadden aangericht. Dikwijls gelukt het echter niet, de oorzaak vast te stellen* al zijn er gewoonlijk wel ver moedens, dat er onvoorzichtigheid met vuur en wel in het bijzonder bij het rooken in het spel is. Opvallend is jaarlijks het groote aantal branden op Zon- en feestdagen, als velen naar buiten gaan. Dit is wel een duidelijke aanwijzing, dat het buiten vertoeven de publiek nog steeds niet de noodige voorzichtigheid in acht neemt. In het belang van onze bosschen, die wij in ons houtarme land niet kun nen missen en die ook zooveel bijdra gen tot het natuurschoon, doen wij een beroep op een ieder om mede te werken ,dat bosch- en heidebranden worden voorkomen. Voorts helpe wan neer brand ontstaat, elkeen 'zoo krachtig mogelijk mede om dien te beteugelen. Een leiddraad voor het blusschen is o.m. te vinden in het vlugschrift Bosch- en Heidebranden en het blusschen daarvan, een uitga ve, die bij de direcie van het staats- boschbeheer te Utrecht voor belang stellenden op aanvrage kosteloos ver krijgbaar is. SCHIETOEFENINGEN OP DE WESTERSCHELDE. Het Eerste Kamerlid van Embden heeft den minister van buitenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van het voornemen, op 2 April e.k. en eventueel ook op 3 April schietoefenin gen te houden met geschut o. m. op de Westerschelde en op de reede van Vlissingen, waardoor de scheepvaart aldaar op die dagen, althans gedurende een aantal uren, belet zal worden? 2. Acht de minister, afgezien van het algemeene bezwaar tegen het zich oefenen in oorlogvoering, de oefening daar ter plaatse uit politiek en inter nationaal psychologisch oogpunt aan bevelenswaardig 3. Acht Zijn Excellentie het teweeg brengen van deze versperring voor de scheepvaart en dit terzelfder plaatse voor de tweede maal binnen 5 maanden tijds vereenigbaar met de ten on zent veelvuldig gegeven verzekering, dat Nederland aan de scheepvaart naar en van Antwerpen niet het geringste in den weg legt of zal leggen? 4. Is de minister over de voorgeno men militaire actie op de Westerschelde door zijn ambtgenoot van oorlog, a. i. van marine, tijdig geraadpleegd? 5. Zoo neen, zou Zijn Excellentie dien ambtgenoot dan niet alsnog in overweging willen gev,en, bedoelde schietoefeningen af te lasten INVOERRECHT OP VLEESCH. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie van deskundigen voor de samenstelling van de prijscourant ter berekening van het invoerrecht op versch of gekoeld vleesch in hare ver gadering van 23 dezer bedoelde prijs courant heeft vastgesteld als volgt: Rund- en kalfsvleesch, versch of ge koeld, 100 K.G. 80. paardenvlecsch, versch of gekoeld. 100 K.G. 45. Gedurende de maand April 1928 zal mitsdien het invoerrecht voor de hier boven bedoelde vleeschsoorten bedra- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiëo per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belanorijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. De Leidsche burgemeester ten paleire. Be oud-Gouverneur van Suriname, Ba ron van Heemstra zal worden gehuldigd. Nog geen hooger beroep inzake de Indo nesische studenten. Het eerste kievitsei Prinses Juliana aan geboden. Buitenland. De Britsche voorstellen inzake de be perking van de bewapening ter zee. Aan Dr. Wirth za| een democratische caudidatuur worden aangeboden. De ellende in de mijn-industrie van Z. Wales. Nieuwe arrestaties en terechtstellingen in Sovjet-Rusland. Zuid-Tirol doet een beroep op MussolinL gen 10 pet. van de hiervoor vermelde waarden. INVOER VAN VEE IN SPANJE. Havas seint uit Madrid dat de in voer van rundvee uit Nederland in Spanje tijdelijk is verboden wegens 't constateeren van een geval van mond en klauwzeer. DIEFSTAL VAN WIJN. Na een onderzoek met den politie hond Walda, heeft de Haagsche poli tie twee personen aangehouden, als verdacht van diefstal van wijn ten nadeele van een restaurant aan den Lange Vijverberg. Beide mannen wa ren werkzaam bij een bouwwerk naast genoemd restaurant. In den muur tus- schen het bouwwerk en het restaurant was een gat gemaakt, waardoor de diefstal gepleegd kon worden. De politie had een zakje gevonden, waarin zich vier flesschen wijn bevon den. Walda werd lucht gegeven aan het zakje, waarna hij de daders, die reeds bekend hebben, uit de ongeveer 50 op het bouwwerk arbeidende mannen aanwees. LUCHTVAART. HOOGE PASSAGIERS OP SCHIPHOL. Gistermiddag zijn op Schiphol gearri veerd generaal sir Sefton Brancker, direc tor van de civiele luchtvaart in Engeland en uit Rotterdam de heer De Veer, hoofd van het bureau luchtvaart van het Depar tement van Waterstaat. Beide heeren zijn verder gereisd naar Berlijn, waar zij zul len deelnemen aan de Internationale Luchtvaart Conferentie, als vertegenwoor digers van hun land. VLIEGVELD VOOR DEN HAAG EN ROTTERDAM? In de Rotterdamsche raadszitting van Donderdag a.s. komt in behandeling het voorstel van B. en W. met betrekking tot het gemeenschappelijk vliegveld met Den Haag. BUITENLAND. DE BEPERKING DER BEWAPENING TER ZEE. De Britsche voorstellen. Te Genève is aan de gedelegeerden der mogendheden, die het verdrag van Washington inzake de vlootbewapening onderteekend hebben, een Britsche nota overhandigd, waarin voorgesteld wordt: beperking der waterverplaatsing van te bouwen pantserschepen van 35.000 tot 30.000 ton; vermindering van het kaliber der kanonnen van 16 tot 1372 inch en verhooging der leeftijdsgrens van de pantserschepen van 20 op 26 jaar. Een Amerikaansclie slem. Een officieel Amerikaansch commen taar op de Britsche voorstellen inzake beperking der tonnage van pantserkrui sers, de vermindering van het geschut- kaliber en de verhooging van den leeftijdsgrens derkruises ontbreekt, doch niet-officieel wordt te Washington ver klaard, dat de voorstellen niet nieuw zijn, omdat ze reeds in Juni te Genève door de Britsche delegatie zijn gedaan. Bij die gelegenheid gaf de Ameri- kaansche delegatie te kennen, dat de beperking van de tonnage der kruisers de strategische waarde der Amerikaan- sche vloot zou verzwakken, welke reeds een onvcordeelige positie heeft, als ge volg van het ontbreken van vlootbases. Elk voorstel om de tonnage beneden de 30.000 ton te beperken, zou de superioriteit der Britsche vloot ver meerderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1