CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. Belanorijkste nieuws in dit Nummer. 8»«« JAARGANG ZATERDAG 24 MAART 1926 NUMMER 239 4 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Teleioonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse EERSTE BLAD. Zielecontact. Vergissen wij ons niet dan heeft de heer Colijn op de jaarvergadering van de Vrije Universiteit in 1926 gezegd: „Wil de Vrije Unive'rsiteit hare eigen lijke roeping en taak kunnen vervul len, dan zal het zielecontact met ons volk ongerept moeten blijven". Daar was toen aanleiding om ern stig te twijfelen of dat zielecontact niet reeds verbroken was. Er was een kerkelijk conflict dat ook in den kring der Hoogleeraren beroering bracht. Met de medische faculteit ging het niet. Ja ook in den kring van het Ge reformeerde volk kwam onrust en als gevolg daarvan lauwheid. Dat was ernstig. Want één ding vergete men niet. Het gaat niet alleen om de belangen der Vrije Universiteit/ maar evenzeer om de belangen van ons Gerefor meerde volk zelf. Indien onze Hooge- school haar hooge roeping niet meer zou kunnen vervullen en allengs zou afbrokkelen en te gronde gaan, dan zou dit voor ons Gereformeerde volk zelf de grootste schade wezen. Een Theologische school kan de Kerk wel in stand houden en aan Dienaren des Woords zou geen gebrek komen. Maar daarmede zou aan den eisch van ons Gereformeerd beginsel niet worden voldaan. Het ideaal zou worden prijs gegeven om op heel het gebied der wetenschap op te komen voor het Ko ningschap v. Christus. En de ontrouw aan dien eisch, door Christus ons ge steld om op elk terrein van Zijn sou- vereiniteit als trouwe strijders te ge tuigen, zou gestraft worden met gees telijke verarming en inzinking. Daar voor moge Gods genade ons behoeden Want men meene niet, dat het geen schade zou zijn indien de Calvinisti sche Universiteit zou verdwijnen. Er zijn er die meenen, dat ook aan de openbare Universiteiten voldoende waarborg voor de Gereformeerde be ginselen gevonden wordt. Maar dan zijn wij toch zoo vrij om te wijzen op onze Leidsche Universi teit waar reeds lang dat licht is onder gegaan, al zijn wij ook dankbaar, dat een flauwe schijn elders nog wordt waargenomen. Maar wij hebben ook andere voor heelden. Neem Amerika b.v. De Gerefor meerden, daar zagen niet in: het nut van een Gereformeerde Universiteit. En wat was het gevolg? Bittere klachten over het feit, dat het Calvinisme, eens zoo oppermach tig, zijn invloed op het volksleven ge heel verspeelde. Duitsche theologie en pLilo«ofie kregen vrii sprl en bereid den den weg voor ongeloof. Het ging den Gereformeerden in Amerika als in de dagen van onder drukking van Israë1 door de Philistij- nen: er werd geen smid meer gevon den om wapenen te smeden, waarme de het onderdrukte volk zich verzet ten kon tegen opgedwongen tyrannie. Ziedaar de beteekenis van oze Hoo- geschool: neem haar weg en ons volk komt ongewapend te staan tegenover den vijand. Het geslacht dat ons voorging heeft het verstaan. Zouden wij het niet verstaan? Daarom was er groote aanleiding om op het zielecontact tusschen volk en Universiteit bedacht te zijn. Van den Universiteitsdag verleden jaat te Arnhem had men terecht groo te verwachtingen. Wie daar is ge weest is ook verkwikt terüg gekomen. Maar hoe zou het volk reageeren op de plannen? Zou er liefde en offer- va ardieheid zijn? En zie nu eens welk een verblijdend resultaat reeds in enkele maanden is verkregen. Van het geraamde bedrag is reeds twee derde gedeelte binnen Het financieele deel van de uitbouw komt in orde. Wij twijfelen niet of reeds zijn Di recteuren bezig met de plannen voor een Wis- en Natuurkundige faculteit. Dat is ook noodig want voor 1930 moet alles in orde zijn. De voorberei ding van den bouw van laboratoria moet naar onze meening nog dezen zomer in orde komen, opdat zoo dra henoodigde bedrag er is, onmiddel lijk met de uitvoering kan worden be gonnen. De bereikte resultaten zijn verblij dend niet het minst omdat zoo ondub belzinnig is gebleken, dat het ziele contact van ons volk met de Univer siteit niet is verbroken. Verrassende gewaarwordingen zijn dezen winter bij de actie voor den uit houw opgedaan. Heeds verleden najaar werd ver meld hoe- de heer Colijn meende tee kenen van hoopvolle toekomstver wachtingen te zien toen hij zich aldus uitliet: „Of ook in de toekomst velen van verre zullen blijven staan, die toch eigenlijk bij ons hooren, is niet te zeggen. Af en toe doen zich echter teekenen voor, die op een kentering schijnen te wijzen. Zoo kwam on langs het bericht, dat ergens van de 180 aangeworven contribuanten er slechts 40 tot de Geref. Kerk behoor den en de overigen leden der Herv. Kerk waren. Zijn dat op zichzelf staande feiten, of wolken als eens mans hand, waarop straks een groo te regen zal volgen? De taak van de voorstanders der Vrije Universiteit bestaat hier in hoofdzaak in wachten. En verder in het stevig vasthouden aan de twee hoofdwaarheden, waaraan de mede werking van breeder gereformeer den kring wel altijd gebonden zal blijven: dat de Vrije Universiteit eenerzijds met onverzwakte trouw blijve waken voor de ongerepte handhaving der gereformeerde be ginselen, en aan den anderen kant zich er voor hoede, dat zij het karak ter eener kerkelijke gereformeerde instelling zou aannemen." Welnu de ervaring is geweest, dat velen, ook in Hervormden kring, met groote" liefde hun gave hebben ge schonken. Zeker zal daartoe hebben medege werkt een krachtige oproep in „De Waarheidsvriend", waarin geschre ven werd: „Wij willen alle Hervormden, die het wèl meenen met de christelijke •grondslagen van ons volksleven, op wekken om toch ach. te geven, en dan niet alleen te praten, niet al leen te critiseeren, maar de handen uit de mouwen te steken en eens flink, zegge flink te gaan mee werken en mee geven, mee of feren ook. Degenen die van klei ne krachen zijn kunnen hier wat doen en die van grooter kracht ge rekend kunnen worden, moeten niet achterblijven. Wij, Gereformeerd-Hervormden, moeten, ook wetenschappe- p e 1 ij k meer ons opwerken. Want, laten we het maar zeggen, daar ont breekt in onze kringen ook veel te veel aan. En het werk ligt opgesta peld, alles schreeuwt en ïvept: helpt ons! Laten we dan toch alles in het werk stellen om tot den groo- ten arbeid in te gaan. We hebben Gereformeerd-Hervormden noodig overal: dominé's, leeraars aan H. B. S. en Gymnasium, juristen, dok toren. Zijn ze er? En zoo niet, kun nen we dan de handen niet in el kaar slaan, om zoo te bereiken wat er te bereiken is? Voor onze jonge menschen want voor de ouderen is in dezen den tijd voorbij ligt veelzins n weg open, waarin de Heere roept. Hoort, hoort Zijne steml" Straks als het uitbouwfonds gereed is is de beurt aan die jonge menschen. De jeugd laat zich tegenwoordig een ruime mate van attentie welgevallen. Er zijn jeugdpredikanten, jeu'gdouder- lingen, jeugdbijbeis, jeugddiensten, jeugdraden, jeugdhuizen, en het heeft er allen schijn van dat wij nog slechts aan het begin staan der jeugdbewe ging. Maar wij kennen toch gelukkig onder ons nog vele jongelingen en meisjes, die geen patiënten zijn, maar flink uit de kluiten groeien in het Gereformeerde leven, omdat ze thuis heel gewoon behandeld worden. Die kern van ons opgroeiend ge slacht moet meer voor den dag ko men, en daartoe hat aangezicht naar cJe oudaren wenden en de hand uit steken om in blijden moed en jeug dig ijver het geloofswerk der vaderen over te namen, Als die jongelingen en jongedochters dit jaar alvast be gonnen met contribuant voor de V. U. te worden, en elkander daartoe op wekten. Dan zal het zielecontact niet alleen bij de tegenwoordige generatie, maar ook bij het nageslacht bewaard blij ven. Het is toch veelszins zoo dat wij hetgeen waarvoor wij het meeste ge leden, en waaraan wij 't meest geof ferd hebben, het sterkst beminnen. Welnu moge het zoo met onze Vrije Universiteit gaan. STADSNIEUWS. MET EEN MAILBOOT NAAR INDIë. Gisteravond trad voor de Afd. Lei den van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" in de kleine Gehoorzaal op de heer W. J. Giel, gepensionneerd Kolonel van het Ned.-Ind. Leger. Na door den Voorzitter der afdee- ling in het kort te zijn ingeleid, gaf de heer Giel eerst een overzicht van do scheepvaart en van de schepen der Nederl. Maatschappijen. Onze Nederl. scheepvaart neemt thans de 7e plaats in van de wereldscheepvaart. Spr. herinnert er aan hoe in 159G Houtman met 4 schepen voor bet eerst de reis naar Indië maakte. Dat in 1825 het eerste stoomschip in de vaart werd gebracht en dat in 1868 de opening van het Suezkanaal de reis naar Indië zeer beeft bekort. Voorts geeft hij eenige practische aan wijzingen voor de beste tijd van het jaar voor de reis naar Indië, n.l. tus schen October en April. Dat de hutten aan bakboord voor de heenreis beter zijn in verband met verschillende om standigheden. Vervolgens geeft hii een beschrijving van de nieuwste schepen, de „Chr. Huygens" van de Mij. „Nederland" en de „Sibajak" van de Rotterd. Lloyd. Met eenige mededeelingen over het kostelijk menu aan boord en de uit stekende verzorging van de veiligheid besluit hij dit deel van den avond. Daarna kregen wij te zien een over weldigende hoeveelheid lantaarn plaatjes over de haven van Amster dam, de uitvaart van een mailboot, de reis langs Engeland, Frankrijk, door de Straat van Gibraltar, Algiers, Ge nua met het mooie Kerkhof Campo- santo, door de Straat van Messina, met de vele historische punten in de omgeving, dan door het Suezkanaal, door de Roode Zee, den Indischen Oceaan, Ceijlon met de haven van Co lombo, om daarna uitvoeriger te ver wijlen te Sabang met zijn schitteren de ligging uit scheepvaartkundig oogpunt, Belawan, Singapore totdat de reis in de haven Van Batavia, Tandjok Priok, eindigt. Al deze punten werden aan de hand van kaartjes op het doek aange wezen en door vele beelden met aar dige landschapskiekjes en bijzonder heden van de bevolking en bun zeden verduidelijkt Het was een leerzame avond. De Voorzitter dankte tenslotte Kol. Giel en spoorde allen aan toch voor al Me Nederlandsche Nijverheid te ge denken en steeds aan net Nederl. fa brikaat de voorkeur te geven, waar dit maar eenigszins mogelijk is. J. DU PON. f Alhier is in den ouderdom van 77 jaar overleden, de in Leiden en om geving algemeen bekende boekhande laar, de heer J. du Pon. Met den heer du Pon daalt een be kende Leidenaar ten grave, die in tal van kringen en families, door zijn be kende Chr. boekhandel aan de Haar lemmerstraat, groote achting genoot Voor enkele jaren achtte hij de tijd gekomen zich uit het zakenleven te rug te trekken en, geen opvolger heb bend, is deze toen overgegaan aan den tegenwoordig eigenaar, den hr. J. Pontier. Met Mei a.s. bestaat de boekhandel- du Pon 60 jaar. De overledene is als jonge man in de door zijn vader opgerichte boek handel gekomen, en heeft tot voor en kele jaren de zoo gunstig bekende zaak aan de Haarlemmerstraat onaf gebroken gedreven. Een periode van bijna 60 jaar in het zakenleven behoort wel tot de zeld zaamheden. Het stoffelijk overschot zal Dinsdag a.s.» worden ter aarde besteld. FUSIE DER GROENTEN VEILINGEN Gisteravond vergaderden de leden der twee geliquideerde veilingvereeni- gingen in de Burcht, om tot oprich ting van één veilingvereeniging te ge raken. De vergadering, die zeer goed was bezocht, stond onder leiding van Oen heer C. van Vliet. Na een kort openingswoord werden de statuten der nieuwe vereeniging in behandeling genomen, zooals deze door de beide besturen en de daarbij gevoegde Commissie van Advies uit do Houtmarktleden waren opgesteld. Do naam der nieuwe vereeniging zal zijn: „De eendracht". Na ruime bespreking konden de sta tuten ongewijzigd worden goedge keurd. Slechts een minderheid ver klaarde zich er tegen. Vervolgens had de bestuursverkie zing plaats. Geadviseerd werd, de beide oude vereenigingen zoo gelijk mogelijk te doen vertegenwoordigen. Gekozen werd als voorzitter de heer C. van Vliet en als secr.-penningmees- ter de heer J. Laman; verder als be stuursleden en commissarissen do heeren J. Berk, D. van Galen, P. J. Kolderman, A. van Paridon, W. Slootweg, J. A. van der Zeeuw en B. Mechelse. Het bestuur verkreeg de opdracht der vergadering te trachten zoo spoe dig mogelijk de Kon. Goedk. op statu ten te verkrijgen; tevens om in de pers melding te maken, dat de berich ten in de „Maasbode" en bladen die lit over hebben genomen, niet den juisten gang van zaken weergeven. Nadat ten slotte nog werd besloten orn per 2 April gezamenlijk aan de Boommarkt te veilen, werd de goed geslaagde vergadering door den voorzitter gesloten. LEIDSCHE BROODFABRIEK. I d© gistermiddag gehouden alge- meene vergadering van aandeelhou ders der N.V. „Leidsche Broodfabriek" werd na goedkeuring der balans en verlies- en winstrekening het dividend over 1927 vastgesteld op 10 pCt. even als het vorige jaar. In de plaats van de aftredende com missarissen, de heeren prof. dr. S. G. de Vries en A. Goekoop die niet voor een herbenoeming in aanmerking wenschten te komen werden gekozen de heeren dr. L. P. Krantz en A. Cou- vée. AANBFSTEDING. Op 4 April a.s. des middags 12 uur zal de Commandant van het 6e Regi ment Veldartillerie in de Doelenka zerne alhier aanbesteden het wegha len van mest. DAMMEN. Christelijke Damvereenlging. Dinsdag j.l. speelde de Chr. L. Dam- vereen. een zeer goede wedstrijd te gen de Voorschotensche Damvereen. welke zij met 146 wist te winnen. Winners waren de heeren: T. D. v. d. Bosch, Optendrees, De Graaf, Mei- nema, Blonk*en Laterveer; de heeren Boezaart en Colpa speelden remise, terwijl de heeren Molenaar en Kwaad gras verloren. BINNENLAND. DE INDONESISCHE STUDENTEN. Naar wij vernemen, gaat de sub stituut-officier van Justitie, Mr. Rij- kens, in hooger beroep van het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij de vier Indonesische studenten, die te recht hadden gestaan als verdacht van opruiing, zijn vrijgesproken. HET SPOORWEGONGEVAL BIJ RIJSWIJK. Verschenen is het rapport der com missie van onderzoek inzake de bot sing tusschen Rijswijk en Delft, van twee treinen, in den nacht van 15 op 16 October. De commissie heeft uit de resulta ten van haar onderzoek de gevolgtrek king gemaakt, dat het ongeval niet te wijten is aan onvoldoende werking der veiligheidsinrichtingen, onvoldoen de Voorschriften voor de veiligheid of onvoldoende bezettng van de electri- sche treinen, en dat verder de oplei ding van de wagenvoerders in dat ge val buiten de oorzaak van bet gebeur de staat. Naar haar meening zijn de" fouten, in de uitoefening van hun dienst door den seinhuiswachter van post III, den treindienstleider van post T in Den Haag en den wagen- vperder en deii hoofdconducteur van trein 1145 de oorzaken, dat het ernsti ge treinongeval heeft kunnen plaats vinden. DE ZOMERTIJD EN DE NEDERL. SPOORWEGEN. Op grond van het feit, dat in de laat ste jaren de invoering van den Zomer tijd in Frankrijk, België en Engeland steeds geschiedde op den derden Za terdag in April, werd er door de Ned. Spoorwegen bij het samenstellen van den officieelen Reisgids voor de gewij zigde dienstregeling ingaande 2 Oct. rekening mede gehouden, dat ook in 1928 die invoering in den nacht van 21 op 22 April zou plaats hebben en werden vpor de treinen, welke het di recte verkeer met de genoemde landen bedienen, twee dienstregelingen vast gesteld, een tot en met 21 April en een v&n 22 April af. Nu de invoering van de Zomertijd in Frankrijk, en, in aansluiting daar aan, opk in België een week wordt vervroegd, zal dit ten gevolge hebben, dat de treinen in het verkeer met deze twee landen reeds van 15 April af zul len moeten loopen op de dienstrege ling, zooals die met ingang van 22 April was vastgesteld en dus van 15 tot en met 21 April van Nederlandsche stations naar België en Frankrijk on geveer een uur vroeger zullen moeien vertrekken, dan de dienstregeling tot en met 21 April aangeeft. Daar de aanvang van den zomertijd in Engeland op 22 April blijft bepaald, kan voor het tijdvak van 15 tot en met 21 April de boottrein naar Hoek van Holland overeenkomstig het in de reisgids vermelde, ten 21.00 van Am sterdam C.S. blijven vertrekken. KAART VAN GELDERLAND. De Handelmaatschappij R. S. Stok vis en Zonen te Rotterdam geeft uit oen prijscourant van „Nederl. Kroon"- rijwielen. De prijscourant bevat alle gegevens omtrent prijzen voor nieuw- ADVERTENTIE -PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22l/s cent Ingezonden Mededeelingen dnbbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Adrertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad* 40 cents Binnenland* Het wetsontwerp-belasting van uit wonende Nederlanders door de Twee- de Kamer aangenomen. Behandeling der motïe-Joekes over de bestnnrshervorming in NetL-Indië. Mr. Rijkens gaat in hooger beroep van het vrijsprekend vonnis der Haagsche rechtbank in de zaak tegen de Indonesische studenten. Buitenland. Een voorstel van Graaf Bernstorff ter ontwapeningsconferentie. Voorstel tot wederinvoering van den 7-urendag in de Engelsche mijnen verworpen. Koning Aman Oellah eeredoctor van Oxford. Nieuw smokkel-incident op de Hon- gaarsche grens. koop en onderdeelen van deze uitste kende Nederlandsche rijwielen. Maar het bijzondere is, dat de achterzijde is bedrukt met een keurige zeer over zichtelijke kaart van onze mooie pro vincie Gelderland. Alle plaatsen, we gen, rijwielpaden en verschillende bij zondere kenteekenen van het terrein komen er op voor. Toch is de kaart niet t» druk en leest uiterst gemakke lijk. Deze kaart, die kosteloos wordt verstrekt, is een zeer welkome ver rassing en een sprekende reclame voor het „Kroon-rijwiel". BESTRIJDING VAN MOND- EN KLAUWZEER. De Alg. Ned. Zuivelbond heeft aan alle bij hem aangesloten bonden van coöperatieve zuivelfabrieken, ter uit reiking aan de veehouders, die aan de ze fabrieken leveren (plm. 130.000) cir culaires gezonden met aanwijzingen ter voorkoming en ter bestriiding van het mond- en klauwzeer. Ook het Kon. Ned. Landbouw-comi- té heeft met dit doel circulaires toe gezonden aan de aangesloten vereeni gingen, ter verspreiding onder haar leden. Uit het Sociale Leven. DREICEND CONFLICT. Op de gisteravond te Hengelo ge houden personeelsvergadering van de Machinefabriek Stork en Co., onder leiding van de samenwerkende met- taalbewerkersbonden, werd na uiteen zetting van den stand der actie, be sloten a.s. Dinsdag, Woensdag en Don derdag het personeel te laten stemmen over het al of niet stellen van een ul timatum door resp. georganiseerden, buiten de gemeente wonenden en on georganiseerden. CONFLICT IN DE TUINDERIJ. Te Loosduinen dreigt een conflict tusschen de tuinders en de arbeiders. De rijksbemiddelaar voor het 2de dis trict, de heer Ir. H. A. van IJsselstein, heeft naar aanleiding van het dreigen de conflict in de bedrijven van de niet- georganiseerde tuinderspatroons al daar, zich tot betrokken partijen ge wend met het verzoek, hem de noodi- ge inlichtingen te verstrekken. BUITENLAND. DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Een voorstel van BernstoriL Litwinof heeft gisteren de indiening van een tweede Russisch ontwerp-con- ventie, inzake ontwapening in de voorbe reidende ontwapeningsconferentie aange kondigd. Bernstorff (Duitschland) oefende met hem scherpe critiek uit op het uitblij ven van resultaten van het werk der voor bereidingscommissie en deed voorts een voorstel inzake het verstrekken van een overzicht over den stand der bewapening in de volkenbondslanden. Gisteravond heeft Bernstorff een voor stel ingediend, de wereldontwapenings conferentie nog voor het einde van dit jaar bijeen te roepen. In de ontwerpreso lutie,welke door den Duitschen gedele geerde aan de commissie werd voorge legd, wordt o.m. verklaard, dat de ontwa peningscommissie van oordeel is, dat op grond van den huidigen stond van de re gionale en algemeene veiligheid, een eer ste schrede op den weg van de ontwape ning absoluut noodzakelijk is. Verder wordt verwezen naar de resolutie van de Volkenbondsvergadering van 1926 op "27, waarop vervolgens aan den raad het ver zoek wordt gericht, in de zitting van a.s.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1