ABERPERGW M" WALES ANTHRACIET van de MIJN No. No. III II (20/30) (30/45) 2.80 3.- H Het neusje van den Zalm. Deze wales Onthraciet is in het gebruik belangrijk goedkooper dan alle gewone Unthraeiet-soorten en hetgeen men het publiek onder den naam anthraciet durft voorzetten. Voor leiden en rijnsburg is wales Anthraciet aber- pergwm uitsluitend verkrijgbaar bij de hieronder volgende handelaren in brandstoffen, tegen den prijs van: franco bergplaats. BRITISH HOLLAND COAL COMPANY, Heerengracht 435-437, AMSTERDAM. uit de heeren J. Raaphorst, A. Verkerk en L van Veen Pzn. De jaarvergadering van de vereèni- ging „Ziekenverpleging" zal worden ge houden op Woensdag 21 Maart a.s. des avonds half acht, ten huize van den heer C M. Natzijl. De agenda he vat: Jaarver slag van den voorzitter; rekening en ver antwoording van den penningmeester; rapport der commissie tot nazien der re kening; verkiezing van drie bestuursle den, wegens periodiekeaftreding van de heeren Dr. Doorenbos, Engelberts en J. van der Meulen, die allen herkiesbaar zijn; verkiezing van een lid in de com missie tot nazien der rekening, vacature A. Maaskant (niet herkiesbaar). De jaarvergadering van „Wijkverple ging" zal worden gehouden Woensdag 21 Maart a.s. des avonds 9 uur, ten huize van den heer C. M. Natzijl. De agenda bevat o.m.: Jaarverslag; rekening en verant woording; verkiezing van twee bestuurs leden wegens periodieke aftreding van de heeren Ds. W. H. Gispen en T. Wezelen burg, die weer herkiesbaar zijn; aanwij zing van drie leden voor de commissie van financieele controle. Door het bestuur van den Gemeene- wegschen polder alhier is j.l. Maandag in café Verhaar aanbesteed: het verhoogen en verbreeden der polderkaden. Ingeschre ven werd in massa als volgt: Van Diemen te Zoeterwoude en Slinger land te Hazerswoude voor ƒ9980; E. van den Berg, te Leiden voor ƒ9910; J. de Frankrijker, Wassing en Groen te Hazers woude voor 9098; P. van den Dool te Ammerstol voor ƒ8639; en W. Stigter Hzn. te Ammerstol voor ƒ8087. VOORSCHOTEN. Morgenavond om half acht hoopt in het Ambachtshuis voor de Geref. Gemeen te op te treden de heer W. C. Lamain. LISSE. Dat voor Lisse de tijd voor open bare vergaderingen in de maand Maart voorbij is, bewees wel de gisteravond door de Chr. Oranjevereen. belegde vergadering, waar Ds. Thomas van Leiden sprak over het onderwerp: „Vive les Gueux". De reputatie die van den spr. uitgaat, vermocht niet Lisse naar „Rehoboth" te trekken; de zaal was zeer dunnetjes bezet. Nadat op gebruikelijke wijze geopend was, sprak de voorz., Ds. van Dijk, een openingswoord. Eerst werd jaarvergadering gehouden; de secr. las de notulen, die onveranderd werden vastgesteld. Hierop volgde zijn jaarverslag; gememoreerd werd de uit reiking van de boekjes over „Prinses Juliana op Haar verjaardag"de collecte voor het standbeeld van Juliana van Stolberg bracht f 80,op. De mislukte pogingen voor een schoolfeest bij het Gemeentebestuur, gevolgd door geslaag de pogingen bij de burgerij hiervoor, passeerden de revue, alsook de herinne- ringssamenkomst op 31 Augustus, die goed slaagde. Met een woord van op wekking voor steun aan de vereeniging, besloot hij zijn verslag. De penningm. deed nu z'n verslag, waaruit bleek dat er een batig saldo is van f 173,16. Aan de orde was nu bestuursverkie zing. De secr., de heer C. Herrewijn is aan de beurt van aftreding en her kiesbaar. In de vacature Oortmersen, wordt door het bestuur een tweetal aanbevolen, n.l. de heeren Joh. Nieu- wenhuis en C. v. d. Zaal. De heer Herrewijn wordt bij accla matie herbenoemd, en in de vacature Oortmersen wordt met groote meerder heid de heer Joh. Nieuwenhuis gekozen, die de benoeming aanneemt. In de nu volgende pauze, worden eenige coupletten van het Wilhelmus gezongenen komendegelijkvergaderden Naaivereeniging „Dorcas" en de Chr. J.V. „Obadja" de gelederen der hoorders versterken. Ds. Thomas, zijn rede aanvangend, voert ons eerst naar het strand der Noordzee en schildert ons het binnen vallen der Watergeuzenvloot, getooid met allerlei vlaggen en wimpels, onder het gezang van Slaet op de trommele De legende dat de opstand tegen Spanje een duitenkwestie geweest is, moet de wereld uit. Het is geweest een heilige worsteling. Wel gaf misschien het opeischen v. d. lOen Penning den doorslag, doch reeds vóór dien eisch waren er reeds de beeldstormerijen geweest, en krioelde het in West-Vlaan deren al van Geuzen; leverde Graaf van Nassau al twee geregelde veld slagen enz. Was de strijd der Vaderen dus geen duitenkwestie, evenmin was het zuiver een staatkundigewel waren onze privi legiën gruwelijk geschonden, doch dit schenden ware geen voldoende aanlei ding geweest tot gemeenschappelijke opstand. De oorzaak van dien oorlog was de ontembare zucht naar gewetensvrijheid. Het ging tegen de Spaansche Inquisitie, als bewijs waarvan spr. voorleest een schrijven van den Prins van Oranje aan de Kapiteins der Geuzenvloot, en een getuigenis van Watergeuzen zelf, waarvan een drietal heeft meegedaan bij de inneming van Den Briel, mannen van naam. Die voorvechters voor Neerland's vrijheid ontleenden hun recht aan het: „Gij zult Gode meer gehoorzaam zijn dan den mensch". De Watergeuzen werden door spr. genoemd „de wapenen van God's gram schap", zij waren als massa wel ruw volk, maar velen streden inderdaad voor hun geloof. Een ijzeren dicipline werd op de vloot gehandhaafd, als bewijs waarvoor spr. de krijgsartikelen voor leest. Toch hebben ze veel kwaad gedaan; vaak waren zij in flagranten strijd met den eerbied voor iemands beginselen. Ze waren echter tot het uiterste ge sard; hun huizen verwoest, hun land aan een ander gegeven, hun sieraden sierden den vijand en hun lichamen droegen de lidteekenen van de marte lingen der Spaansche Inquisitie. Zij hielden hoog het „Vive le gueux", een kreet die iedere Nederlander moet helpen voortplanten door alle tijden heen. De Watergeuzenvloot bestond uit alle mogelijke soort schepen; de bemanning was samengesteld uit alle mogelijke soort Nederlanders, van noord en zuid, west en oost. Goede en slechte Water geuzen, met hun verschillende eigen schappen passeeren de revue; hoog en laag, van adel en poorters enz. Wan daden zoowel als goede krijgsverrich tingen worden ons geschilderd. Hoewel spr. de wandaden niet wil goedkeuren, laat hij goed duidelijk naar voren komen hoe ze werden opgeroepen door de helsche wreedheden door of namens Spanje verricht. Op dit punt van spr. rede wordt eenigen tij 1 gepauzeerd, waarin een door het bestuur aangeboden kop koffie wordt genuttigd en men af en toe een lied zingt. (Wordt vervolgd). Gisteravond om ongeveer 6 uur vloog op de terreinen der firma Com- mengaslo plotseling een Ford-Service wagen in brand. Met vereende krach ten met behulp van water, zand en grint was de brand gelukkig spoedig gebluscht. LEIDERDORP. Burgemeestersbenoeming. De heer K. Brug, Burgemeester-secreta ris van Marken, is benoemd tot Burge meester van Leiderdorp. Land- en Tuinbouw. DE INVOER VAN BLOEMBOLLEN IN ENGELAND. In liet Engelsche Lagerhuis zijn weer vragen gesteld over ziekten van ingevoer de bloembollen; aangedrongen werd op 'n onderzoek van monsters van alle inge voerde bollen op de aanwezigheid van ziekten, vóór de bollen werden vrijgege ven. De minister van landbouw antwoordde dat ten gevolge van verder klachten over ziekten in ingevoerde bollen en de aanbe veling van de commissie, waaraan zij de zaak had opgedragen, verdere stappen ge daan zouden worden om den invoer van zieke bollen te beletten. Hij overwoog nu wat practistjh in die richting gedaan kon worden. ACADEMIE -NIEUWS. Geslaagd voor het taalkundig candi- daats-examen Indologie de heer J. Th. F. Hcnsing, den Haag; voor het doctoraal examen geneeskunde de heer J. Bakker Schut, den Haag. STADSNIEUWS. HAZARDSPEL. De politie heeft bij een caféhouder al hier in beslag genomen een automaat, op grond hiervan dat het hebben van zulk een automaat in strijd zou zijn met art. 45 van de drankwet, handelende over ha zardspel. Men kan voor deze automaat bij den kastelein een penning bekomen. Door op een paar knopjes te drukken en de penning in de automaat te werpen, be staat dan de kans dat men een of meer penningen uit de automaat terugontvangt waarvoor men consumptie kan koopen. Ook bij andere caféhouders zijn derge lijke automaten in werking. De politie heeft zich echter beperkt tot het in be slag nemen van d eene om eerst een rechterlijke uitspraak uit te lokken. CORRESPONDENTIE. Wij ontvingen als onbestelbaar door verkeerde adresseering van de Posterijen terug een exemplaar van de Nieuwe Leid- sche Courant en het Kerkblad voor Haar lem en omstreken. Door onze administrate zijn "eze bla den niet verzonden. Vertnoedelijk echter door één onzer abonné's. De afzender(ster) kan de bladen aan ons bureau terug bekomen. DE \DMINISTRATIE. TELEGRAMMEN. iDraadlooze dienst.) HET VERGAAN VAN DE DUIKBOOT S 4. Het resultaat van het onderzoek. NEW YORK, 20 Maart (V.D.) Het onder zoek van de boven water gebrachte duik boot „S 4" door deskundigen, heeft tot re sultaat gehad, dat is komen vast te staan dat het eigenlijke lek niet groot genoeg was om de boot onmiddellijk te doen zin ken. Men neemt daarom aan, dat de op varenden, die zich in het ruim bevonden, te lang de deuren hebben opengelaten om hun kameraden te kunnen binnenlaten. Daardoor is te veel water in het ruim ge drongen, waardoor tegelijkertijd kortslui ting ontstond. De 32 manschappen in het groote ruim zijn blijkbaar na eenige uren gestikt, terwijl de acht overige opvaren den, die zich in het torpedoruim bevon den, waarschijnlijk nog 3dag hebben geleefd. Zij hebben zich, waarschijnlijk door honger en moeheid overmand, in de hangmatten ter ruste gelegd en zijn in den slaap overleden. In het torpedoruim werden nog niet gebruikte zuurstoffles- schen gevonden, welke waarschijnlijk als uiterste reserve bewaard waren. Tot ope ning daarvan is het echter niet meer ge komen, daar de opvarenden in de hang matten waarschijnlijk het bewustzijn ver loren hebben, voordat zij daartoe kwamen. Slechts twee opvarenden schijnen niet rustig gestorven te zijn, daar zij zich nog in den dood omklemd hielden. ƒ300.000 VERDUISTERD. SOERABAJA, 20 Maart (Aneta-V.D.) Het Soerabajasche Handelsblad meldt, dat de vroegere kassier van de fa. Crone Co. de heer de Wit, een bedrag van 300.000 verduisterd heeft. In samenwerking met den procuratiehouder dier firma, G; J. Koldeweg, was er een ingewikkeld knoei systeem ontstaan, door chèques en reke ning-courant te vervalschen. De heer de Wit verliet inmiddels Indië en zijn hui dige verblijfplaats is onbekend. De heer K. is gearresteerd. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 19 Maart, Ons Belang. Rabarber 1518, selderij 3,405, roo- de kool 31,4039, savoye kool 26,40 31, prei 4,807,40, alles per 100 stuks. Spruiten 4550, spinazie 2834, wit lof 2427, uien 19,4022,40, wa^peen 13,4015,80, kroten 8,4011, idem gek. 2022, alles per 100 Kg. LEIDEN, 20 Maart. Vette varkens. Aangevoerd 298 stuks, w.o. 285 vette varkens, 0,600,62, 13 licht soort 0,56 0,58, per Kg. Handel vlug. BODEGRAVEN, 20 Maart. Kaas. Aangevoerd 100 partijen Goudsche kaas, zijnde- 4382 stuks, wegende 35.056 Kg. Prijs: met rijksmerk le soort 5760, 2e soort 5255. Handel matig. ROTTERDAM, 20 Maart. Veemarkt Aangevoerd 202 paarden, 1 veulen, 1215 magere runderen, 840 vette run deren, 2373 nuchtere kalveren, 200 vette kalveren, 104 schapen of lam meren, 142 biggen, 8 bokken of gei ten, 77 graskalveren, 5 overloopers. Prijzen: vette koeien 4951, 42 45, 30—34 ossen 47%—50, 41—44, 39; stieren 4345, 40, 36; kalveren 90-— 95, 75—80, 60—65. Vet vee: melkkoeien 190390, kalf- koeien 200400, stieren 120480, pin ken 100130, vaarzen 175225, werk paarden 200300, slachtpaarden 100— 200, hitten 150200, veulens 100160, l'okkalveren 18—25, biggen 613, over loopers 1620, slachtkalveben 8-r-13, biggen per week 1,25. Overzicht: koeien en ossen sleepen- de handel, prijzen .an vorige week konden niet gehandhaafd blijven; stie ren flauwe handel, gedrukte prijzen; vette kalveren stroeve handel, prijzen van vorige week konden moeilijk be dongen worden; melk- er. kalfkoeien 'riwe handel, gedrukte prijzen; paar den trage handel, lagere prijzen; nuchtere fok- en slachtkalveren vlug ge handel, hoogere prijzen; biggen stroeve handel, prijzen op dezelfde hoogte; overloopers kalme handel, oude prijzen. ZOETERWOUDE, 19 Maart. Eieren en Pluimvee. Aangevoerd 4569 eieren. Prijs: kippeneieren £—6,10, eenden eieren 4,805,20, per 100 stuks. Kip pen 1,252,30, hanen 1,50—1,85, ko nijnen 1,703,20, duiven 0.300l^7, alle per stuk. PURMEREND, 20 Mrt. Botermarkt Aangevoerd 1119 Kg. Prijs: L802,06 per Kg. AMSTERDAM, 20 Mrt. Oliën. Raap olie: vliegend 54%. Lijnolie: vliegend 36%; April 32%, 32%, 32%, 32%; Mei 33, 32%; Mei/Aug. 33%; Sept./Dec. 35, 34%, per 100 Kg. Telegrafisch Weerbericht Volgens waarnemingen verricht in den morgen van 20 Maart, medege deeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. H. B. 780.5 te Memel. L. B. 731.3 te Vestmanoer. Verw. tot den avond van 21 Maart: Meest krachtige, tijdelijk afnemen de Z.O. tot Z. wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen in het Oosten, in het Westen meer kans op regen, weinig verandering in tempe ratuur. Barometerstand. De stand van hedenmiddag 3 uur is aangegeven door den wijzer. Stand van gistermiddag 3 uur: 763. LUCH- IPERATUUR. Hedenmiddag 3 uur: 9.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS E.A. Dinsdag 20 Maart: 6.42 nam. Wiuelnoteeriagen. (Amsterdam). Berlijn59.41V» Londen 12.121'/» New-York 0 2.48 Parijs Brussel Zürich Praag Rome Madrid Oslo Kopenhagen Stockholm Ween en 9.77»/, 34.62 47.84 7.36'/, 13.12 41.82»/, 66 32'/, 66 56 66.68 V, 34.98V. A. van Haasteren, H. E. van Haasteren, J. Koster, fa. Joh. Taffijn en Zn. P. van Wijk, Firma B. Zeilstra, Sybr. Zeilstra, Oude Rijn 91 Tel. Stadhouderslaan 2 Leliestraat 22 Morschweg 130 Oranjeboomstraat 11 Langebrug 101 Kloksteeg 5 633 2162 2526 1405 487 946 Wed. J. v. d. Zwam-Luling, Rijnsburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3