ËïïïïT iOGGENSKLEEDING DAG-AGENDA. Dinsdag 20 Maart, 's av, acht uur. Stadsgehoorzaal: Vocaal Concert door „Sursum Corda" Dinsdag 20 Maart, 's av. acht tot negen uur, zitting van het Adviesbu reau voor Tuinbouwaangelegenheden. Woensdag 21 Maart, s av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Vocaal-concert door het kerkkoor „Ex Animo". Vrijdag 23 Maart, 's midd. vier uur. Leidsche Broodfabriek, N. Mare 1: Aandeelh.verg. dezer N.V. Woensdag 28 Maari, s av. acht uur. Geb. „Prediker": Openbare Jaarverga dering Ring Leiden en Omstr. van de J. V. op Geref. Grondslag. Woensdag 21 Maart, "s av. acht uur. Vrije Evang. Gem., Middelstegracht 3: de heer J. Snoeks, van Haarlem. Woensdag 21 Maart, 's av. acht uur. Nutsgebouw, Steenschuur: Lezing door Ellen Forest over „Het dier door de eeuwen heen". Voorschoten. Woensdag 21 Maart, 's av. half acht. Ambachtshuis: De heer W. C. Lamain. Donderdag 22 Maart, 's av. acht uur. Graanbeurs, Burchtsteeg: Openbare Samenkomst v. d. Chr. Jeugdorgani satie „Phébe". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Maart a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. RECLAME was SPLINTER gags! Heden geëtaleerd: LINOLEUM KROMMENIE 2 Meter breed f 2,60. 351) is aan de organen, welke aan een ambtenaar ontslag verleenen, dat geen recht op pensioen doet ontstaan, de verplichting opgelegd, dien ambtenaar te wijzen op het eerste lid van art. 44 der Pensioenwet, in verband met art. 95 dier wet (behoud van uitzicht op gezinspensioen). Herhaaldelijk is gebleken, dat ver zuimd wordt aan die verplichting te voldoen, mede ten gevolge van dat verzuim is reeds eenige malen aan een weduwe pensioen moeten worden ge weigerd. In verband daarmede is kortelings aan diverse overheidsorganen de partementen, gemeentebesturen, pro vinciale griffiën, waterschapsbesturen enz.) liet voorschift van genoemd Kon. Besluit in herinnering gebracht. Aangezien het niet uitgesloten is, dat ondanks de genomen maatregelen een of ander orgaan niet in het bezit komt van .bedoelde aanschrijving, acht de Pensioenraad het gewenscht. ook langs dezen weg aan deze aangelegen heid algemeene bekendheid te geven. MR. TH. HEEMSKERK. De heer D. Hans bespreekt in zijn Parlements-film van de „Vrijheid" o. m. den oud-minister Heemskerk, die op 21 Mei van dit jaar den dag her denkt, waarop hij voor veertig jaar zijn politiek-parlementaire loopbaan begon. Hij schijft over den jubilaris o.m.: Veertig jaar. Voor tal van districten heeft hij gezeten. Hii is niet onafgebro ken parlementslid geweest, hij ver vulde andere ambten, was formateur van het Kabinet 19081913, en daarin Minister van Binnenlandsche Zaken, was later Minister van Justitie, ze ven jaar achtereen, (19181925). was lid van den Raad van State, in één woord, hij had een rijke, afwisselende loopbaan, waaraan zijn wethouder schap te Amsterdam nog moet worden toegevoegd. En nu is deze bijna 76- jarige, vol vitaliteit, weer de leider der Antirevolutionaire fractie in de Twee de Kamer. Bewonderenswaardig. Stelling: een staatsman, uit het echte hout gesneden. En dit niet allereerst, omdat hij zooveel groote wetten zou hebben gebracht, maar omdat hij het fijne in stinct,, den scherpen geest, den bijzon- deren, breeden blik bezit, waarachti- gen staatslieden eigen. Omdat hij in het parlementaire en politieke visch- water elk plekje, elk rimpeltje kent en aan het éven deinen van den dobber ziet, en voelt, óf er visch zit en welke. Omdat hij maar toch van sterke en zeer besliste overtuiging niettemin die breede allures en dien soepelen geest bezit die hem hoven alle onver draagzaamheid en partij-kleinzielig heid doet uitstijgen. Ja niets is klein in Heemskerk. Niets. En toch is het steeds een ge not naar hem te luisteren: in de Ka mer heeft hij dan ook een zeer bijzon dere positie. Zonder eenige aarzeling zullen ook zijn tegenstanders erken nen, dat hij in zijn lange loopbaan een der mooiste parlementaire figuren is geweest en dat zijn zwierige, rijke wel sprekendheid tot het beste behoorde, dat op het Binnenhof ooit te genieten viel. Eén van de oude garde, die nog ddor geen jongere overvleugeld is. BUITENLAND. DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De Turksche delegatie aangekomen. De Turksche delegatie in de voorbe reidende ontwapeningscommissie is Zondagnacht met den Orient-express te Genève aangekomen. Leider van de delegatie is de Turk- RECLAME PITTIGE MODELLEN ORIG. ENGELSCH ZEER SOLIDE EN NIET DUUR. KOREVAARSTRAAT sche minister van büitenlandsche za ken Tewfik Roesjdï Bey. Turkije lid van de veiligheiscommissie De ontwapeningscommissie hield gistermiddag onder voorzitterschap van Jhr. Loudon een zitting, waarin een begin werd gemaakt met de be studeering van de Russische voorstel len, die de algemeene ontwapening in vier jaar tijds beoogen. Alvorens daarmee werd aangevan gen, hield de Turksche minister van Büitenlandsche Zaken, Tewfik Roes- jdi een rede. waarin hij het standpunt van zijn regeering uiteenzette. Hij verklaarde, dat de Turksche re geering voor beslechting van interna tionale geschillen de voorkeur geeft aan de verzoeningsprocedure. Aangezien uit zijn woorden bleek, dat Turkije wenschte vertegenwoor digd te zijn in de commissie voor vei ligheid en arbitrage, noodigde Loudon Roesjdi Bey daartoe uit. Deze uitnoo- diging werd terstond aangenomen. De Russische voorstellen. Litwinof hield daarop een lange rede, waarin hij de Russische ontwa peningsvoorstellen tot volledige af schaffing der staande legers en ver nietiging van het oorlogsmateriaal binnen den tijd van 4 jaar. als het eenige middel aanprees om algeheele en gelijktijdige ontwapening te ver wezenlijken. Hij verlangde, dat bij de aanstaan de discussie over zijn voorstellen dui delijk een definitief antwoord zou wor den gegeven op de twee volgende vra gen: le. vereenigt de commissie zich met het denkbeeld, van algemeene ontwa pening gedurende vier jaar, en 2e. gaat zij accoord met een grond slag van ontwapening, die in een jaar tijds den oorlog geheel onmoge lijk maakt? De Duitsche gedelegeerde, graaf Bernstorf voerde daarna het woord. Hij steunde de Russische voorstel len, die in overeenstemming zijn met de veertien punten van Wilson, die in 1918 als basis voor de vredesonderhan delingen zijn aanvaard. Hij meende, dat de Russische voorstellen een nieu wen impuls aan den arbeid van de ontwapeningscommissie zouden kun nen geven en verklaarde, dat het denkbeeld van een ontwapening in etappen geheel met de zienswijze van de Duitsche regeering overeenstemt, temeer, daar déze etappen elkaar snel opvolgen. Nadat de Turksche minister van Büitenlandsche Zaken nog zijn instem ming met het beginsel van afschaffing van den oorlog had getuigd, verdaagde Jhr. Loudon de verdere discussies tot heden omdat verschillende sprekers den wensch hadden te kennen gegeven eerst na kennisneming van Litwinof's rede het woorcl te voeren. Volgens Havas heeft de warme in stemming van Bernstorf met de Russi sche voorstellen te, Genève een slech ten indruk gemaakt. EEN MOEDIGE DAME. Per auto de wereld rond. Mej. Stinnes, dochter van den over leden bekenden Duitschen millionnair Stinnes, is op haar wereldreis, die ze per auto onderneemt, Zaterdag te Pe king aangekomen. Ze was in Mei van het vorig jaar met haar Adler-auto uit Berlijn ver trokken en had haar route over den Balkan. Angora, Syrië, Perzië, Kau- kasië. Siberië en Mongolië genomen. In Trkoetsk moest zij twee maanden wachten, tot het ijs van het Baikal- meer stevig genoeg was om haar auto te dracpn. Herhaaldelijk liep zij in Mongolië gevaar in de handen van bandieten te vallen en zij moest daar om groote omwegen maken. Na eenige weken oponthoud in Po king, zal Mej. Stinnes haar weg naar Moekden en verder naar Korea, Japan en Amerika voortzetten. HEIDE- EN BCSCHBRANDEN IN DUITSCHLAND. Door onvoorzichtigheid. In de omstreken van Hamburg zijn gisteren, vermoedelijk door onvoor zichtigheid van wandelaars, verschil lende groote branden in de heide ont staan. I")e brandweer van Hamburg moest 11 maal uitrukken. De grootste brand ontstond te Lan- genhornermoor, waar niet minder dan 86.000 vierkante M. heide en veengron den in brand stonden. De brandweer moest hier met spade en schop pro- beeren den omvang van den brand te beperken. Nabij Parlcnkck germk'en ongeveer op hetzelfde tijdstip 20.000 vierk M heide in brand, hi de omge ving van Riendorf, op Pruisisch grond gebied, werden 10.000 vierk, M. beide en bosch een prooi' der lammen". In de buurt van de gemeente Neu- hof in de Taunus zijn Zondag 180. morgen héide in brand geraakt, door dat padvinders onvoorzichtig met vuur waren omgegaan. Het vuur sloeg over op een denfle- bosch van 20 morgen. De brandweerafdeelingen der om liggende dorpen konden het vuur niet meester worden, ondanks de hulp van een 200-tal vrijwilligers; men rqoest de brandweer uit Wiesbaden te "hulp roe pen. De namen der schuldige padvin ders konden vastgesteld worden. GROOTE BRANDEN IN AMERIKA. Hotel in de asch gelegd. Het hotel „Colorado House" te. Den ver in Colorado, is gisteren in de vroe ge morgenuren door brand volkomen vernield. Ongeveer 100 gasten konden zich slechts redden door uit de vensters der lager gelegen verdiepingen te springen Vijf personen worden nog vermist. Vier personen werden met levensge vaarlijke brandwonden, negen met lichtere kwetsuren naar het zieken^ huis vervoerd. 9 dooden, 5 zwaar gewonden. Zondagmorgen brak brand uit in 't gebouw van de Grandby Consolidated Mine te Vancouver in Britsch Colum bia, en legde dit geheel in de asch. Negen personen werden verkoold te rug gevonden; vijf werden zwaar ge wond. De slachtoffers werden in hun slaap verrast, terwijl de brand een snelle uitbreiding nam. EEN MISDADIGERSBENDE. Onveilig Amerika. Te Detroit is een sensationeele ont dekking gedaan, die een eigenaardige kijk geeft op Amerikaansche toestan den. Het betreft hier een reeks misda den op groote schaal uitgevoerd door een goed-gedisciplineerde misdadigers- bende, bekend onder den naam „De purperen bende", die in de laatste maanden in ruim 40 steden rijke bur gers heeft ontvoerd en voor hun vrij heid groote losprijzen heeft gekregen, onder bedreiging ze anders te zullen dooden. De laatste twee slachtoffers waren Harry Watson, een plaatselijk arbeidersleider en James E. Hall, de voornaamste eigenaar van een goed rendeerend restaurant. Watson werd Maandag j.l. ontvoerd. Den volgenden dag ontving het bestuur van de Amer. federatie van arbeiders een briefje, waarin 25.000 werd geeischt voor zijn vrijlating. De arbeidersleider wordt nog steeds vermist daar de federatie geweigerd heeft losgeld voor hem te betalen. Hall zat j.l. Vrijdag aan lafel met zijn vrouw, toen 2 mannen binnen kwamen die politiepenningen vertoon den en hem verzochten hen te verge zellen naar het politiebureau teneinde een pas gearresteerde misdadiger te idenlihceeren. Een half uur Jater bel den twee anderen mannen aan en ga ven mevr. Hall een brieff-a, waarin, zij werd uitgenoodigd omniddelijk 10.000 te betalen om haar echtgenoot van den dood te redden. Hali is gisteren weer teruggekomen. Hij had de 10.000 aan zijn ontvoerders reeds betaald. Hij deelde de verslaggevers mede, dat hij en zijn vrouw Detroit een poosje gin gen verlaten, daar hij nog ziek van de doorgestane an^f was. Hij weigsrde alle inlichtingen om zijn ontvoerders te identificeeren, daar hij nun wraak vreesde. Alle andere slachtoffers van „De purperen bende" hebben na hun vrijlating hetzelfde stilzwijgen in acht genomen. Het is de politie tot nog loe niet ge lukt een enkele arrestatie te verrichten. DE WERKLOOSHEID IN DE VER. STATEN. Millioenen werkloozen. Uit New York wordt gemeld, dat zekere heer Coxey aan het hoofd van een leger tje werkloozen een wandeltocht naar Was hington zal ondernemen, om op die wijze de aandacht te vestigen op de groote Prins Hendrik bracht gisteren een bezoek aan Amsterdam en legde ver schillende bezoeken af. Allereerst ging Z K. H. naar het Parkherstellingsoord in de Bilderdijkstraht, waar de Roode. Kruisfilm Werd vertoond. Daarna reed de Prins naar de Weesperzijde naar het Olympisch Comité. Z. K. H. werd werkloosheid,-die thans in de Ver. Sia- 1 ii heersciit. Voor 25 jaar had Coxey ook al eëns zoo n betooging geleid. v Er zijn thans volgens Coxey vijf mil- lioen werkloozen; er werken slechts 25 pet. van de Amerikaansche fabrieken met vol le capacitèit. De Amer. minister van arbeid stelt het huidige aantal werkloozen lager, n.l. op 2 a 4 millioen. KORTE BERICHTEN. Manioe, de leider der Roemeensche nationale hoeren, is gisteren door een re- gentschapsi aad -te Boekarest in audiëntie ontvangen. Op grond van het resultaat dezer audiëntie heeft het bestuur der na: tionale boerenpartij besloten, den strijd tegen' de regeering voort te zetten. Op aandringen van Baldwin ver klaarde het Lagerhuis zich tegen een on derzoek naar den brief van Zinowjef. liet Katholieke nationale centrum heeft tijdens het te Rome gehouden con gres zijn instemming betuigd met het fas cistisch regime. Het uitte den wensch, sa men te werken met het fascisme, onder handhaviilg nochtans van eigen zelfstan digheid. Nahas Pasja, de nieuwe Egyptische premier, heeft verklaard, dat Egypte on afhankelijk is en van Engeland niets te ontvangen heeft. Het wil uitsluitend met Engëland als gelijkberechtigde onderhan delen. De Egyptische kamer heeft een mo tie van vertrouwen aangenomen in de re- geering-Nahas Pasja. De Duitsche Rijksdag heeft een ge deelte van het -z.g. „noodprogram" der rijksregeering aangenomen. De nationale regeering te Nanking gelastte de bestraffing der schuldigen aan de incidenten aldaar en decreteert de be scherming der vreemdelingen in China. President Diaz aanvaardde het toe zicht der Ver. Staten op de presidentsver kiezingen iri Nicaragua. RECLAME Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. UIT DE OMGEVING. KATWIJK AAN DEN RIJN. Jac. Wassenaar, t Met ontsteltenis en verslagenheid nam Katwijk aan den Rijn Maandagmorgen 19 Maart kennis van het spoedig verbreide bericht, dat na een zeer kortstondige ziek te, bronchitis, overleden was de heer Jac. Wassenaar. Eii al wist men, dat de heer W. over geen buitengewone lichaams kracht beschikte, meermalen soms wel eenige rust moest nemen, een zoo plotse ling verscheiden na een ongesteldheid van een paar dagen, immers Zaterdag 1.1. werd het geval pas ernstig, had niemand verwacht. De dood- is onverbiddelijk Die het voorrecht hadden veel met den heer W. te mogen omgaan of samen te werken en zich onder zijn meer intieme vrienden te mogen rekenen, weten met welk een toewijding hij zich voor zijn taak, die op meerder terrein lag, gaf. Niets was' hern te Veel als hij diensten kon bewijzen, iedereen was hem welkom. Voor iedereen, groot en klein, arm en rijk, had hij een goed woord. En met de groot ste onpartijdigheid die wel eens bewon dering afdwpng, behandelde hij de za ken die hem waren toevertrouwd. Gezien de vele functie's, die. hij vervulde als di recteur der Boerenleenbank, voorzitter Bloemh.teelt, secr. penningm. Tuinb.-ver. K. en O. enz. enz. (als voorz. van Bloemb.- cultuur had hij om de vele werkzaamhe den moeten bedanken) is het begrijpelijk dat wel eens moeilijkheden voorkwamen. Zijn principe wa,s echter dat de moeilijk heden er zijn om ze te overwinnen en nie mand wist ze beter te overwinnen dan hij. Vooral op veilinggebied was hij een be kende persoonlijkheid en had hij nog veel idealen. We herinneren b.v. ons, hoe hij- twee jaar geleden plannen hielp ontwer pen bij K. en O. om in samenwerking met „Bloemh.teelt" tot stichting van een nieuw veilinggebouw over te gaan. welke plan nen toen niet tot uitvoering kwamen, doch die evengoed nog lot zijn idealen bleven behooren Met d* meeste nauw- hier ontvangen door Baron Schimmel- penninck van der Oye, en aan de ver schillende leden van het Comité voor gesteld. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan bet bijna voltooide Sta dion. De architect, de heer H. Wils, gaf hierbij verschillend^ verklaringen. Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN 13. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur n.m. 1950 AI. Nederl. Draadlooae Omroep. K. R. O. 5.30 Diner-muziek. 6.30 N. D. O. Cursus Esperanlo.. 7.00 N. D. O. Cursus Engelsch. 7.35 Cursus Latijn. 8.00 Uitzending vanuit de St. Doml- nicuskerk te Amsterdam. 10.30 Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.30 Vo-oravond-Concert door hctOm- roep-.orkest o.l.v. Nico Troep. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-Klok. 7.15 Engelsche les. 7.45 Politieberichten. 8.05 Lezing door den heer W. Moens. Onderwerp: „De Vlaamsche let teren van 1900 af". 9.00 Dietsche Avond. 10.30 Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 7.05 Muziek, zang en declamatie. Daarna laatste berichten. "LANGENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 7.40 Muziek, zang en declamatie. Daarna nieuwsberichten. DAVENTRY, 1604 M. 5-35 Kiaderuurtje. 20 Muziek. 6.50 Tijdsein van Greenwich, weerbe richten, eerste algem. nieuwsber 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Muziek. 9.20 Weerbericht, tweede algemeen nieuwsbericht. 9.50 Scheepsberichten. 11.20 Muziek. PARIJS, (Racliol, 1750 M. 5.05 Koersen en nieuwsberichten. 7.20 Landbouwer mmuniqué. 8.20 Koersen en mededeelingen. 8.50 Concert. gezetheid vervulde hij de zeer omvang rijke taak van secr.-penningrn. der Tuin- bouwvei;. k. en O. en een goed functionee- ren der huishoudelijke aangelegenheden zonder Wassenaar leek haast niet moge lijk. Evenzoo was men er van overtuigd, dat de coop. Boerenleenbank sinds de heer Wassenaar tot directeur was benoemd, een toekomst tegemoet ging. Ook de Vei lingvereniging „Bloembollenteelt", waar van hij voorzitter was, heeft veel aan hem te danken. Zijn oprechtheid en eerlijkheid, eigen schappen die men helaas bij zoovele men- schen mist, doch die hij in hooge mate bezat, waren het, die hem zoovele vrien den deden hebben en waarom zijn raad gevingen op 200 hoogen prijs werden ge steld. Ook op principieel gebied was de heer W. een rnan uit een stuk, die van geen wijken wist als het in botsing kwam met zijn beginselen. Man van Gereformeerde richting met volle respect voor ieders eer lijke overtuiging, wist men, wat men aan hem had. Zoo zouden we kunnen voortgaan doch het zou ons te ver voeren om alle goede gaven naar voren te brengen en op te sommen, heigeen door of met den thans ontslapene is tot stand gebracht Er is thans een open plaats in de gelederen, die niet of zeer moeilijk zal zijn aan te vullen. Te Katwijk aan den Rijn heeft men zeer veel aan den heer W. te danken. Zijn nagedachtenis zal in hooge eere blijven! Bloembollencultuur. Gisteravond hield de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur afdeeling Katwijk a. d. Rijn. haar jaarvergadering in „De Ros kam". De voorzitter, de heer Xic. Bos, opende de vergadering en herdacht in waardee- rende woorden het zoo pas overleden lid de heer Jac. Wassenaar, Welke vanaf 1912 tot 1924 zitting heeft gehad in het bestuur waarvan de laatste 6 jaar als voorzitter. Spr. memoreert hoe de overledene zijn beste krachten aan de vereeniging heeft gegeven. Zijn zwakke gezondheid noopte hem in 1924 zijn functie neer te leggen. Zijn nagedachtenis blijve in eere. Door den secretaris, den heer T. Noort. werden de notulen gelezen en het jaar verslag uitgebracht. ..In 1927 traden 7 per sonen als lid toe, terwijl een 13-tal om verschillende reden van de ledenlijst af gevoerd moest worden. De afdeeling be staat momenteel uit 48 leden. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek dat de finan- cieele toestand van de afdeeling bevredi gend is. De boeken werden nagezien door de heeren v. d. Lubbe en Meskérs en in orde bevonden. Verschillende ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen. Daarna komt aan de orde de niet zeer belangrijke beschrijvingsbrief voor de Alg. vergadering op Maandag 2G Maart a.s. Het voorstel van het Hoofdbestuur tot het houden van een tweeden Beursdag per week lokt eenige bespreking uit. De af gevaardigden krijgen hieromtrent vrij mandaat. Tot afgevaardigden worden ge kozen de heeren Nic. Bos en T. Noort. Hierna had bestuursverkiezing plaats. De aftredende bestuursleden, de heeren J. v. d. Perk en T. Noort werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Bij de rondvraag werden nog enkele za ken van minder belang besproken, waar na door den voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. HAZERSWOUDE. Alhier is opgericht een ondërafdee- ling van de vereeniging Lot bevordering der Pluimveehouderij en tamme konijnen teelt in Zuid-Holland. Het bestuur bestual

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2