Amerikaansche Brieven. XXIX. HOLLANDERS IN DEN VREEMDE, a. Chatham. Chatham, Ontario, schijnt in de laat ste jaren op onze Hollandsehe emi granten een groote aantrekkingskracht uitgeoefend te hebben. Het is nog maar enkele jaren gele den, dat in dit stadje nog maar een paar Hollandsehe families woonden, en nu wordt het aantal Hollanders in en om Chatham al op een kleine vijf honderd geschat. ..Het zijn trouwens blijkbaar niet al- leeh Hollandesr, die door Chatham aangetrokken werden. Men vindt er ook massa's Belgen, en verder men- schen uit Bohemen, Polen en tal van andere Janden. De goede grond en het vrij gunstige klimaat zullen wel de voornaamste oorzaken geweest zijn, dat al deze mènschen Chatham hebben opgezocht. Vehreweg het grootste gedeelte van hen tracht in den landbouw een boter ham te verdienen. Tabak en suiker bieten zijn een paar van de voornaam ste producten, die in deze streek wor den geteeld. Onder de Hollanders treft men een belangrijk aantal Gereformeerden. JEen paar jaar geleden is men be gonnen met Kerk te houden. De clas sis Grand Rapids der Geref. Kerken biedt aan de Hoïiandsche emigranten veel steun, zoowel in geestelijk, als in materieel opzicht. Het begin van Chatham's Holland sehe Gereformeerde Kerk was maar heel klein. Den eersten Zondag waren er in totaal negen menschen opgeko men. Maar vanaf dien eersten Zondag heeft er groei in de beweging gezeten, lederen Zondag kwamen er meer. Gedurende den eersten tijd waren de Presbyterianen zoo welwillend iederen Zondag een lokaal voor de Hollanders beschikbaar te stellen. Later is men er in geslaagd een ruim schoollokaal te huren voor een billijk prijsje. En thans wordt ook dit weer te klein en zal een andere oplossing moeiea war Jen gevonden. De laatste weken komen ei geregeld een 1G0 men schen ter kerk. en deze kunnen slechts met moeite in het bewuste lo kaal een plaatsje vinden. En men ver wacht, dat dit aantal gedurende de zomermaanden nog wel grooter zal worden. Want men moet over zoo'n kerk gang gedurende de wintermaanden niet. "licht denken. Ei- zijn menschen, die daarvoor een wandeling van een paar uur moeten maken. Er zijn er anderen, die zelfs 20 en 30 K.M. van de kerk verwijderd wonen, en die deze alleen met behulp van een oude Ford of Chevrolet kun nen bereiken. En dan kunnen de land .vegen hier in de wintermaarden en vooral in het voorjaar, als de dooi intreedt, zóó zijn, dat zelfs de meest trouwe Ford den strijd tegen de modder op moet ge ven. Sinds enkele maanden is de jonge kerk van Chatham zoo gelukkig een eigen predikant te hebben in Ds. S. A. Dijkstra, een Hollander van geboor te, maar die reeds op zeer jeugdigen leeftijd naar Amerika i.s vertrokken en daar zijn opleiding genoot. Ds. Dijkstra is eenige jaren zende ling geweest in China voor de Ameri kaansche Gereformeerde Kerken, en is verleden jaar door de bekende moei lijkheden genoodzaakt geweest dit werk tijdelijk op te geven. Hoe jammer dit ook is, voor Chatham is het een groot geluk. Want zoo n gemeente van emigran ten is maar niet klaar met een dominé die eiken Zondag een paar knappe preeken levert, en verder zijn tijd be steedt aan catechisaties, ziekenbezoek, en wat zoo al verder tot de taak van een predikant gerekend mag worden. Neen, zoo'n dominee moet behalve herder van zijn gemeente, ook nog zijn advocaat, financier, landbouw deskundige en adviseur in allerlei an dere zaken. Het best kan ik dit onze lezers dui delijk maken door ze te vertellen wat ik zelf in-Chatham meemaakte. Waar ik toch door het stadje heen kwam, en reeds veel van de Holland sehe kolonie daar had gehoord, kon ik niet nalaten er eens een kijkje te nemen. Maardagmorgen, 27 Febr., om onge veer half ejf, stond ik hij Ds. Dijkstra voor de deur. Ik trof bij den dominee, in zijn ka mer, vier broeders, en al spoedig hoor de ik, dat twee van hen, in „trouble" waren, in moeilijkheden zaten. „Trouble" is een woord, wat men onder de Hollandsehe emigran ten nog al eens hoort. Nummer één had verleden jaar, voor drie jaar een boerderij gehuurd. Achteraf bleek, dat de huurprijs te hoog was, en dat de kwaliteit van het land lang niet was, wat de eigenaar er van had verteld. Zoo had de man een slecht gewas gehad, en tot over maat van ramp was de tabak op het oogenblik onverkoopbaar. Het gevolg laat zich raden. De arme Hollander kon, met geen mogelijkheid de huur van het tweede halfjaar betalen, en wilde graag van zijn contract af. De landheer was tot geen tegemoet koming bereid. De huur moest ten volle worden betaald en bovendien eischte hij schadevergoeding indien het huurcontract werd verbroken. In dien' de zaak niet voor 1 Maart in orde kwam, zou 's mans hebben en houden voor zijn schulden worden verkocht. De man had een advocaat geraad pleegd, die gezegd had, dat het met die schadevergoeding wel lo9 zou loo- pen, omdat het land niet was zooals de landheer het had voorgesteld. Maar de huur moest worden be taald en zoo moest onze goede broe der binnen twee dagen trachten 500 dollar te krijgen. Terwijl ik met den anderen broeder achterbleef, ging de dominé met num mer één naar zijn advocaat om alles nog eens goed te bespreken, want de emigranten zelf spreken over het al gemeen maar, heel weinig Engelsch. En na het middagmaal moest domi nee met zijn vriend naar de bank. waar men na een langdurige confe rentie er in slaagde de 500 dollar te leenen. Achteraf bleek, dat de dominee zelf borg had moeten worden. Toen alles klaar was, moest de man naar huis. En waar hij ruim 10 K.M. weg woonde, was de dominee direct weer klaar om hein even met zijn auto weg te brengen. Thuis gekomen kon moeder de vrouw met het goede nieuws worden verblijd. Inmiddels was 's mans compagnon er dien zelfden dag in geslaagd een ander boerderijtje te huren, zoodat men ook nog voor 1 Maart een andere woning had, en de donkerste wolken voor het oogenblik weer een weinig afdreven. Er was echter op-deze manier dien dag geen gelegenheid geweest om iets voor den anderen broeder te doen. En ook hier was nood, en moest ook al weer voor dien critieken datum van 1 Maart hulp komen. Deze man had in het afgeloopen jaar een boerderij gehad „om de helft" En ook hier waren de resultaten teleurstellend. Zoo moest hij voor 1 Maart een andere woning hebben, en zoo spoedig mogelijk werk. Want de man was vader van 5 kinderen. En 't was heel goed te begrijpen, dat deze broeder zich wel verblijdde, dat zijn vriend zoo mooi geholpen was, maar dat hij tegelijk met een bang hart 1 Maart zag naderen. Maar voor Ds. Dijkstra schijnen de moeilijkheden er alleen te zijn, om overwonnen te worden. „Morgen gaan we voor jou aan den gang", zei hij. „En als we voor 1 Maart niets vinden, kom je met je vrouw en kindertjes zoo lang maar bij ons in!" Nu vertel ik hier 'deze beide gevallen niet om te zeggen: Zoo gaat het nu onze emigranten, die naar Canada gaan. En om de menschen op deze manier voor Canada te waarschuwen. Er zijn tal van andere gevallen te noemen, van menschen, die het best maken. Die een beter boterham ver dienen en 'n hetere toekomst hebben dan Holland ze ooit zou kunnen geven Ook worden de moeilijkheden die er zijn veelal veroorzaakt door eigen schuld. Men spreekt de taal niet en heeft nog niet voldoende ondervinding En dan is men wel eens te haastig om voor zichzelf te willen beginnen. De menschen, die werken willen en werken kunnen, komen over het al gemeen wel aan den kost. Maar het is natuurlijk heel goed te begrijpen, dat de menschen graag vooruit willen. Dat het ze toelacht om zelf op een boerderij of boerderijtje te zitten. En dan is men wel eens wat te voortva rend. Men huurt eèn boerderij voor te. hoogen prijs, of men overtuigt zich niet voldoende, dat het land van goe de kwaliteit is. En daarbij komt nog, dat men, als er dan eenmaal moeilijkheden zijn, soms nog weer in de handen van een verkeerden advocaat valt, die de menschen nog dieper in de narigheid brengt. Sinds Ds. Dijkstra in Chatham is, is er in dit opzicht veel verbeterd. De menschen hebben nu iemand, die de taal spreekt en met de menschen kan onderhandelen. Die ook zorgt, dat hij steeds over de noodige betrouwbare inlichtingen beschikt! 's Avonds had ik nog het genoegen de Engelsche les mee te maken, die Dominee Dijkstra wekelijks geeft aan die gemeenteleden, die er gebruik van. willen maken, en had de gelegenheid dezen veelzijdigen man ook als onder wijzer in de Engelsche taal te kunnen bewonderen. Ik herhaal nog eens, ik schrijf dit briefje volstrekt niet, om onze Hol landsehe emigranten voor Canada te waarschuwen. Ik ben er zelfs van over tuigd, dat er hier in dit groote land voor duizenden Hollanders een goede toekomst ligt. Maar ik schrijf dit briefje, om in Holland, als het kon zijn, wat meer medeleven te wekken voor die broe ders, die hier pionierswerk doen. Is het niet beschamend, als men hooren moet, dat de Amerikaansche Gereformeerden blijkbaar wel alles voor de menschen hier willen doen, maar dat men van Holland tot dusver ongeveer* nooit iets merkt? Of ja, men merkt toch wel eens wat. Ds. Dijkstra kreeg eenige maanden ge leden bericht, dat er een Hollander wegens landlooperij in de gevangenis zat. Hij haalde den man er uit, maar binnen veertien dagen zat de man weer in „de doos-". Ds. Dijkstra heeft zich toen maar over den man ontfermd hem wat opgeknapt en een onderdak voor hem gezocht. Het bleek, dat de man half idioot was, en van een bepaald armbestuur in Holland een tamelijk vaste klant was geweest. En die mènschen waren blijkbaar tot de conclusie gekomen, dat de voordeeligstë oplossing was, .om den man naar Canada te sturen. Hoe men ér in geslaagd is, hem bin nen te krijgen, is een raadsel, maar hij is er. Het mooiste van het geval is wel, dat Ds. Dijkstra enkele dagen ge leden een brief van het bewuste arm bestuur kreeg, waarin de broeders er hun blijdschap over uitspreken dat Ds. .Dijkstra „zijn vleugels over dezen man had uitgespreid" en den wensch hier aan toevoegden, dat Dominee ook ver der „het goede van hem zou kunnen berichten". Ik herhaal nog eens, we moeten ook van uit Holland iets doen om dit werk te steunen. Ik mag nu geen plaats ruimte meer gebruiken maar kom in een volgend briefje misschien nog wel eens op de zaak terug. Ik hoop dan den anderen kant, den meer zonnigen kant van de kwestie wat meer te be lichten. Als er soms onder de lezers van dit briefje één of meer mochten zijn, die iets voor onze Canadeesche broeders af willen staan, dan ben ik er van over tuigd, dat onze Redactie hun gaven heel gaarne in ontvangst zal nemen. Buffalo, 1 Maart 1928. UIT DE OMGEVING. HAZERSWOUDE. De Lentebode, de ooievaar, is op de hoeve van den heer D. Buitenhuis weer in onze gemeente gearriveerd. Burg. Stand. Bevallen: A. van der Zwaan, geb. Blankestein, Z. Overleden: K. Slootweg, 67 jaar, geh. met A. Blijleven; J. P. van Vliet, 16 jaar. BOSKOOP. De 8-jarige S. had aan de Burg. Co- lijnstraat het ongeluk om al spelende on der een rijwiel te geraken, met gevolg, dat het kind een been brak. Geneeskun dige hulp was spoedig aanwezig. Op de j.l. gehouden keuring van wege de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde te Amsterdam, verwierf onze plaatsgenoot de heer Jan Boer Gz. een getuigschrift le klasse voor inzending „Genista Dorothy Wallpple (nieuw). Dinsdag 20 dezer, n.m. 7.30 uur zal door de schaakclub „Inter Nos" in hotel Neuf een simultaanwedstrijd gehouden worden voor leden en donateurs, tegen den heer Nieuwkerke uit den Haag. Burg. Stand. Geboren: Adrianus, zv. P. D. Noegt en S. v. d. Broek; Gerrit, zv. J G. Boer en J. Kranenburg. Overleden: J. J. Grootendorst, 43 j.; J. Blonk. 83 j.; J. v. d. Willik. wed. A. Bak huizen, 80 j.; J. Boele, wed. C. v. Duuren, 78 j.; E. Hoogendoorn, 2 j.; A. C. v. Kla veren, 40 j. LEIWUTDFN. De rekening van den Gemeente dienst 1926 is door Ged. Staten d^zer pro vincie vastgesteld. Gewone dienst in ont vangsten 68398,90^. Uitgaven 63201.75 Batig slot ƒ5197.15. Kapitaaldienst. Ontvangsten 65076.69. Uitgaven ƒ67885. 49 Ys. Nadeelig slot be draagt dus 2808.80 De gras- en rietlanden van den Griet- en Vriezekoopschen polder, werden verpacht voor in tötaal ƒ505 per jaar. De inschrijving voor het bouwen van een woonhuis voor mevrouw de wed. C. Diemont, had de volgende uitkomst: P. Bakker, Nieuw Vennep ƒ9970; C. J. v. Berkel, Leimuiden 10760; J. P. v. Wijk, Alphen aan den Rijn 9999; J. v. d. Brink Nieuw Vennep ƒ10250; A. Lelieveld. Hil- legom, 10435; C. v. Dijk, Nieuwveen, 9300; Chr. Overdevest, Rijnzaterwoude, 10385; M. J. Kempenaar, Leimuiden 10675. De gunning werd nog aangehouden. LIS3E. Gemeenteraad. (Slot.) Van den commandant van de brand weer aan de Engel is een adres ingeko men, waarin geadviseerd wordt de hand brandspuit daar ter plaatse op te heffen omdat de spuit van weinig capacitiet is en veel geld kost. Bij brand in huizen die aan of dichtbij de waterleiding liggen, kan met een slang op de waterleiding ingegre pen worden, terwijl verder afgelegen per- ceelen net zoo spoedig kunnen worden bereikt met de motorhandspuit uit het dorp. De heer Segers 'zou willen dat bij eventueele opheffing van de handspuit niet alleen overdag maar ook 's nachts telefonische verbinding bestond met het dorp. De heer Warmerdam wijst op de groote kosten, die de brandspuit mee brengt en gelooft dat het 't beste is om wanneer de waterleiding voor het even tueel blusschen van brand daar ter plaat se is in órde gebracht en wanneer telefo nische verbinding mogelijk is gemaakt, de spuit op te heffen. De heer V e r d u y n zóu liever een tus- schenweg bewandelen. Spr. vraagt of het niet mogelijk is, dat de handspuit blijft gehandhaafd en dat zich uit de belang hebbenden een vrijwillig brandweercorps vormt. B. en W. zullen in deze richting een onderzoek instellen. Ingekomen is verder een schrijven van de Grondcommissie, waarin deze adviseert de losplaats van steenen en mest te ver plaatsen naar de Noordzijde van de ha vens, waar de woonschuiten liggen en deze te verplaatsen naar de nieuwe belt. B. en W. zullen in dien geest werkzaam zijn. In verband met een vraag van den heer Noorland in een vorige vergadering, deelt de secretaris mede dat in het afgeloopen jaar 99 arbeiders in de gmeente zijn ko men wonen en 74 zijn vertrokken. Verder wordt mededeeling gedaan van het feit, dat de Ned. Brandbluschmidde- lenfabriek op Dinsdag 20 Maart a.s. een demonstratie zal houden op het haventer rein met een brandbluschapparaat. De Woningbouwvereeniging doet mede deeling van het feit, dat inplaats van den heer Lansdorp tot penningmeester van haar vereeniging is benoemd de heer Zon neveld. Verder wordt mededeeling gedaan van het feit dat eenige raadsleden een confe rentie hebben gehad met dr. de Graaf over de bewuste verkeersbelemmerende boom, maar dat dr. de Graaf vasthoudt aan zijn eisch van ƒ300 al3 vergoeding voor de onkosten die hij Lééft gemaakt bij de te rugzetting van zijn tuinmuur. De heer V e r d u y n zegt, dat dr. de Graaf 35 onkosten heeft gehad, die nog moeten betaald worden, zoodat hij dus feitelijk 265 vraagt voor het wegruimen van den boom door de gmeente. Spr. vindt dit verbazend hoog. Na nog eenige bespreking wordt beslo ten den eisch in te willigen, zoodat dus thans de sta-in-den-weg spoedig zal ver dwijnen. Van de N.V. Electriciteitsb^drijf is in gekomen een schrijven waarbij er op ge wezen wordt, dat verschillende straat lantaarns dringend verbetering behoeven. De N.V. raadt aan deze successievelijk door nieuwe te doen vervangen. Deze zaak wordt in handen van. B. en W. gesteld. Bij de rondvraag vraagt de heer Pijn akker verbetering van de sloot bij de Vuursteeg. Weth. Warmerdam zegt, dat hier reeds aan gewerkt wordt en licht de plannen van B. en W. nader toe. Beslóten wordt dat B. en W. nader met en voorstel zul len komen. De heer Segers zegt, dat hij nog steeds wacht op een verordening voor huwende onderwijzeresen en dringt aan op uitvoe ring van de verordening op de inrichting van vergaderzalen enz. Tevens wijst spr. er op, dat slechts een zeer klein gedeelte van de reflectoren op fietsen enz. aange bracht, voldoen aan de gestelde eischen Spr. zou daartegen gaarne maatregelen wenschen. Weth. Warmerdam geeft den Raad in overweging de naamgeving van de nieu we straten in de gemeente. Misschien is er iemand, die een goede combinatie van namen weet. Dan houden B. en W. zich aanbevolen. De heer Kuipers zou gaarne wen schen, dat de voorzitter aandacht schonk aan de wet op de trekli .d->n en deze zoo noodig in deze gemeente ook worden ge keurd. Verder leverde de rondvraag weinig be langrijks op. Daarna sluiting. WARMOND. IJzerdiefstal. Zaterdagnacht is van een terrein alhier waarschijnlijk met behulp van een schuit, een partij van ongeveer 1000 KG. ijzer ontvreemd. In samenwerking met de po litie van Warmond, heeft de Leidsche re cherche gisteren te Leiden bij een opkoo- per .het gestolen ijzer in beslag genomen en als een der daders van dezen diefstal gearresteerd den 22-jarigen V. Naar de medeplichtigen wordt nog gezocht. GEMENGD NIEUWS. Na een aanrijding. Men meldt uit Haarlem: Vrijdagavond te zeven uur stond nabij Halfweg zekere mej. S. op de tram te wachten, toen zij plotseling werd aange reden door een automobiel, tengevolge waarvan zij kwetsuren aan een der armen opliep. De bestuurder van den auto reed echter door. De politie te Halfweg telefo neerde daarom naar de politie te Haar lem, die toezegde den wagen aan te hou den. Een agent bij de Amsterdamsche Poort sommeerde den bestuurder te stop pen, doch deze gaf hieraan geen gevolg, zoodat de agent ijlings ter zijde moest spingen om niet overreden te worden. Gistermorgen heeft de man, zekere R. uit Leiden, zich bij de Haarlemsche poli tie gemeld. Hij verklaarde niet geweten te hebben, dat hij iemand had aangereden en evenmin bemerkt te hebben, dat hij tot stoppen gesommeerd werd. Het auto-ongeluk bij Leeuwarden. Bij het onderzoek naar de oorzaken van het auto-ongeluk bij Leeuwarden, dat den heer van Bommel het leven kostte, werd aanvankelijk de indruk gewekt algof een wielrijder de indirecte schuld van het on geluk zou hebben. Dit is niet juist. Dezen wielrijder treft geen schuld. Hij reed, naar ook de heer van Wolde, die naast den heer van Bommel zat, verklaarde, op het voor hem rechts liggende wielerpad langs den weg. Ook de veewagen reed rechts van den straatweg. Het ongeval is toe te schrijven aan de groote snelheid, 65 K.M., waarmede de auto den veewagen scherp wilde passeeren. Met den toestand van den bestuurder van den veewagen gaat het goed. Hij zal binnen enkele dagen het Diaconessenhuis te Leeuwarden kunnen verlaten. Op straat overleden. Door den G. G. en G. D. te Amsterdam is naar het Wil- helminagasthuis vervoerd het lijk van een pl.m. 53-jarigen bewoner van den Amstel- veenscheweg, die op de Leidschekade, ver moedelijk tengevolge van hartverlamming in elkaar was gezakt. Ongeluk. Te Oirschot had het 4-jarig jongetje v. N. het ongeluk van een ladder te vallen en daarbij zijn arm te breken en te versplintërén. Het knaapje werd naar liet R.K. Ziekenhuis, te Eindhoven over gebracht. Overleden. De wielrenner Coquit, die nabij Woensdrecht met zijn motorrijwiel in botsing kwam met een aldaar passee- renden auto en zwaar gekwetst naar het algemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom was overgebracht, ia,. Zaterdagmor gen aan de bekomen verwondingen over leden. De heer C. was gehuwd. Griep. Wegens de heerschende griep vooral onder de jeugd, moest de bijzon dere jongensschool te Budel worden ge sloten. Vrouw in brand geraakt Zaterdag morgen liep de weduwe A. C. H., wonen de aan het Bakenesserhofje te Haarlem, in nachtgewaad langs de kachel, waar van het deurtje openstond. Haar kleeren vatten vlam. De vrouw vluchtte de straat op, waar eenige voorbijgangers het vuur doofden. In bedenkelijken toestand is de vrouw overgebracht naar het groote gast huis te Haarlem. De onbewaakte overwegen. Toen Za terdagavond omstreeks 10 uur de landbou wer B. uit Wijhe den onbewaakten over weg aldaar passeerde, vond hij daar het verminkte lijk van zekeren Teunis Ban ning uit Olst. De man moet daar door den sneltrein, die om half 9 den overweg passeert, zijn gegrepen en gedood. Weer terecht. De 14-jarige J. M., die de vorige week de ouderlijke woning te Spekholzerheide had verlaten en sedert spoorloos verdwenen was, is bij zijn ouders teruggekeerd. Auto-ongeluk. Te Valkenswaard zijn een vrachtauto en een luxe-auto op el* kaar gereden. De luxe-auto werd zwaar beschadigd, de andere auto is geheel ver nield. Persooniyke ongelukken hadden echter niet plaats. Branden. Te Gemert is de boerderij van G. v. d. Elzen met de varkensstallen geheel afgebrand. De inboedel werd groo- tendeela gered. Men meldt uit Enschedé: Zaterdagmiddag is brand ontstaan in een aanzienlijke partij onbewerkte katoen en katoenafval, welke was opgeslagen op het terrein der Textiel-Maatschappij Ro- zendaal, aan den Roonweg alhier. De brandweer, die spoedig met veel mate riaal ter plaatse was, heeft het vuur den geheelen middag met vele stralen op de waterleiding bestreden. Zaterdagavond was de brand nog niet gebluscht. Eenige wagons met katoen, die in de nabijheid stonden, vatten eveneens vuur, doch men slaagde er spoedig in, die te dooven. De aangerichte schade is groot. Heidebrand. Vrijdagmiddag te 4 uur brak op de heide onder Best, vermoedelijk door onvoorzichtigheid brand uit. Hij plantte zich voort in de richting Eindho ven. Eerst Zaterdagmorgen heeft men 't vuur bedwongen. Ontaarde vader. Te Erwetegem heeft, een ontaarde vader bij een /bezoek, dat hij in een pensionaat aan zijn 8-jarig zoontje bracht, in een vlaag van woede, omdat in een echtscheidingsproces de moeder t kind opeischte, het jongetje met een mes den hals doorgesneden. De wonde is zoo ernstig, dat een doodelijke afloop wordt gevreesd. De moeder is in het hospitaal van het naburige Sotteghem, haar kind gaan be zoeken. De kleine herkende haar nog. Deze ontmoeting was werkelijk drama tisch. Autodiefstal. Om half 12 Vrijdag avond merkte de heer R. L., wonende te Wassenaar, dat zijn auto, op het Buiten hof in Den Haag onbeheerd staande, was gestolen. Hij deed daarvan aangifte hij de politie. Toen bleek, dat een half uur te voren de auto verbrand was aangetroffen op den Bezuidenhoutschen weg. De brand weer had assistentie verleend. Waarscnxjn- lijk was de wagen dus gestolen door iemand, die er niet mee overweg had ge kund. Jongetje verdronken. Een vijf-jarig jongetje uit de Lange Lauwerstraat, te Utrecht, dat met kameraadjes speelde langs de van Wijckskade aldaar, is, naar het „U. D." meldt, in den Weerdsingel ge raakt. Twee voorbijgangers, die door het hulpgeroep der overige kinderen gewaar schuwd werden, brachten den drenkeling die tusschen een zolderschuit en den wal lag, op het droge. Een juist passeerend geneesheer paste kunstmatige ademhaling toe, helaas zonder succes, de levensgees ten bleken reeds geweken. Scheepstijdingen* HOLLAND—AMERIKA-LIJN. NICTHEROY, R'dam naar Vancouver, 16 van Plymouth. NIEUW-AMSTERDAM, 17 van New- York naar Rotterdam. VEENDAM, 17 van New-York naar West-Indië. VOLENDAM, R'dam naar New-York, 16 (11.1 v.m.) 200 mijl Z.W. van MOERDIJK, Vancouver n. R'dam 16 te Los Angeles. WESTERDIJK, 16 v. R'dam te New- York. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. AALSUM (thuisr.) 17 te Genua. PARANA (thuisr.) 16 v. Las Palmas. RANDFONTEIN (thuisr.) 16 van Sout hampton. BILLITON (thuisr.) 15 v. Kilidini. GIEKERK, 17 v. R'dam n. Hamburg. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LUN. ALBIREO (uitr.) 16 v. Bathurst. ALGEN IB (thuisr.) 16 v. Freetown. CERES (thuisr.) 15 v. Konakry. MARKEN (uitr.) 16 (10 vatl) 15 mijl Z. van Niton. REGGESTROOM (thuisr.) 16 te Accra TEXEL (huisr.) p. 16 Madeira. GRIJPSKERK (thuisr.) 17 v. Pt. Said. DELFLAND, 17 v. R'dam n. Bremen EEMSTROOM (uitr.) 17 v. A'dam. KON. HOLLANDSCEE LLOYD. GAASTERLAND, 16 v. R'dam te Ham burg. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SIANTAR, 17 v. R'dam n. Hamburg. KOTA INTEN (uitr.) 17 v. R'dam. KOTA RADJA 17 v. R'dam te Hamb. PATRIA (uitr.) 17 v. Colombo. INSULINDE (thuisr.) 16 v. Singapore. KERTOSONO (thuisr.) p. 16 Finisterre SOEKABOEMI thuisr.) 16 (n.m.) van Djeddah. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". JOHAN DE WITT (uitr.) p. 16 Ouess. RIOUW (uitr.) 17 v. Amsterdam. CHR HUYGENS (uitr.) p. 17 Perim KON. PAKETVAART MIJ. HOUTMAN, 15 v. Melbourne te Sin gapore*

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6