DAG-AGENDA. Dinsdag 2Q Maart, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Vocaal Concert door j.Sursum Corda" Woensdag 21 Maart, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Vocaal-concert door het kerkkoor „Ex Animo". Vrijdag 23 Maart, 's midd. vier uur. Leidsche Broodfabriek, N. Mare 1: Aandeelh.verg. dezer N.V. Woensdag 28 Maari, 's av. acht uur. Geb. „Prediker": Openbare Jaarverga dering Ring Leiden en Omstr. van de J. V. op Geref. Grondslag. Woensdag 21 Maart, 's av. acht uur. Vrije Evang. Gem., Middelstegracht 3: de heer J. Snoeks, van Haarlem. Woensdaq 21 Maart, 's av. acht uur. Nulsgebouw, Steenschuur: Lezing uoor Ellen Forest over „Het dier door de eeuwen heen". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Maart a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. Illl li i Ml—li n RECLAME ■m SPLINTER mum Heden geëtaleerd: LINOLEUM KROMMENIE 2 Meter breed f 2,60. Dr. J. H. P. v. KERCKKOFF. Bij Kon. besluit is aan de Rijksuni versiteit alhier met ingang van 1 September aan dr. J. H. P. van Kerck- hoff eervol ontslag verleend als lector wegens opheffing van zijn betrekking. BEROEPEN. Naar w ij vernemen heeft Ds. Joh. Jansen, predikant van de Clir. Geref. Kerk alhier een beroep ontvangen naar Dord: ht. DAMMEN. Christelijke Damvereeniging. Dinsdag a.s. hoopt bovengenoemde vereeniging legen de Voorschotensche Damvereeniging een vriendschappe lijke wedstrijd te spelen In de j.l gehouden huishoudelijke vergadering werden als bestuursleden gekozen de heeren de Graaf en Van Zwieten, resp. als penningmeester en Alg. secundus. VERDRONKEN. Terwijl Zaterdagmiddag in de groote aula van het nieuwe Ziekenhuis aan den Rijnsburgerweg de openingsplech tigheid plaats greep, is er öp het terrein van hetzelfde nieuwe Ziekenhuis een droevig ongeluk geschied, waarbij de 7-jarige P. S., wonende Rijnsburgerweg, het leven heeft gelaten. Het jongetje, dat over de sloot was gesprongen en met een paar vriendjes op het ziekenhuisterrein aan het spelen was, is in de vier meter diepe reinigings- punt der rioleering geraakt. Eerst na twintig minuten werd de knaap gevonden. Pogingen om de levensgeesten op te wekken, mochten niet baten. LEIDSCHE KUNSTVEREENIGING. Hedenmiddag om half drie werd in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" een Tentoonstelling geopend van Houtsneden, Teekeningen en Bedruk te stoffen van den heer M. Escher, te Rome, en van Italiaansch aardewerk (Majolica) van Mevrouw Van Stolk d. Does de Willebois, te Vietri). Wij komen op deze tentoonstelling no,g nader terug. MEJ. G. W. EINDHOVEN, f Zaterdagnacht is hier ter stede plotseling overleden, vermoedelijk tengevolge van hartverlamming, de 46- jarige Mej, G. W. Eindhoven, onder wijzeres aan de openb. lagere school op den Maresingel. DE HOLFU. Wij herinneren onze lezers nog oens aan de gastvoorstelling van he denavond in de Gehoorzaal van de Hollandsche Film Lhiiversiteit. De toegang is vrij. Een 19-jarige nachtverblijver, die den afgeloopen nacht in het politie bureau heeft doorgebracht, is heden morgen naar de woonplaats zijner ouders te 's-Gravenhage overge bracht. Gistermiddag 5 uur is de 13-jari- ge A. L. in de Os- en Paardenlaan bij 't spelen door een glasruit van een woning gevallen. Zij bekwam een die pe vleeschwond aan haar rechteron- clerarm en werd door den E. H. D. naar het Ac. Ziekenhuis vervoerd. Zaterdagavond omstreeks kwart voor acht heeft een onbevoegde zich toegang verschaft tot een perceel in de Os- en Paardenlaan, gebruik ma kende van de afwezigheid der bewo ners gedurende een kwarier. Er werd niets ontvreemd. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur werden de 23-jarige B. en de 25-jarige R. door de politie gearresteerd wegens dronkenschap. Zij verzetten zich hef tig, zoodat zelfs een der agenten uit zelfverdediging van de sabel gebruik moest maken. De 15-jarige L. K. is Zaterdag middag op den Lagen Rijndijk achter op een auto gelOomnn Doordat het achterschot van dq auto losliet, kwam "lïTj tc vallen en lcr^Og oen hoofdwond. Hij werd door den E. II. D. verbonden. Zaterdagavond is op het Steen- schuur oen vrachtauto van A. de N. te Katwijk tegen een boom gereden, zulks doordat de stuurinrichting de fect was. Het voorste gedeelte dei- auto werd ernstig beschadigd, zootlat het vehikel door een anderen auto op sleeptouw genomen moest worden. Mej. v. Z. heeft aangifte gedaan, dat haar rijwiel Zaterdagmiddag 3 uur door een paard en wagen, bestuurd door B. v. E., tamelijk ernstig be schadigd is. In de Stedelijke Werkinrichting zijn de vorige week opgenomen 230 volwassen personen en 0 kinderen, totaal 24. personen. BINNENLAND. EXAMEN M. O. WIS- EN NATUURK. EN L. O. WISKUNDE. De examens er verkrijging van ak ten M. O. Wis- en Natuurk. (KI, Kil, Kill, KV en KVI) en Wiskunde, zul len worden afgenomen te 's-Graven hage. De examens voor de akte KIV worden afgenomen aan de universieit te Amsterdam, Utrecht, Groningen en Leiden. De examens vangen aan in September, zoo noodig reeds in het laatst van Augustus. Aanmelden vóór 15 Mei bij den heer J. Schermer Jr., Rozenstraat 35, 's-Gravenhage. In de sub-commissie K IV voor Lei den zijn benoemd, tot lid en onderv.: dr. J. M. Janse, hoogleeraar te Leiden en tot leden: dr. P. N. van Kampen en dr. B. G. Escher, hoogleeraar te Lei den. „DE DOKTER IN HUIS". Het Maart-nummer van dit tijd schrift bevat artikelen over Verma geringskuren, Modern Baharisme, Buiktyphus in Ned.-Indië, Hamarne- lis bij de Behandeling van Dieren, Prof. Bier geneest met gloeiend ijzer. Uit mijn Dagboek, Het nieuwe Han- neman-Ziekenhuis in Philadelphia, Een wonderdokter veroordeeld, Het hondje Serum-Vergiftiging, en andere artikelen. Medische Brievenbus: Gezwollen oogleden, Neteluitslag, Boosaardige maagziekte, Kloven in de vingers, Slijmvorming, Gezonde slaap, Nerveu ze slapeloosheid, enz. enz. BUITENLAND. HET AMERIKAANSCHE VLOOT- PROGRAM. Door het Huis van Afgevaardigden aangenomen. Het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden heeft het vlootprogram met 287 tegen 57 stemmen aangeno men. Het program vertegenwoordigt een bedrag van 274 millioen dollar. Het voorziet in den bouw van 15 kruisers, van 10.000 ton elk. een vlieg tuig-moederschip van 13.800 ton, doch machtigt den president om den bouw stop te zetten voor het geval eener internationale overeenkomst tot be perking der bewapening. Het ontwerp gaat nu naar den Se naat, DE POOLSCH-LITAUSCHE BESPREKINGEN. De Poolsche nota. Het Poolsche gezantschap te Riga heeft de Poolsche antwoordnota over handigd op de laatste nota van Li- tauen, waarin gezegd wordt, dat, voor het geval, dat Woldemaras de Litau- sche delegatie zal leiden, ook de Pool sche minister van buitenlandsche za ken, Zaleski, aan het hoofd van de Poolsche delegatie zal staan. De betrekking van een vertegenwoor diger van den Volkenhond bij de on derhandelingen weigert de Poolsche delegatie echter op dit oogenblik. PROTESTBETOOGING TE BOEKAREST. Tegen Bratianu. Meer dan 60.000 personen woonden gisteren te Boekarest een groote pro- testbetooging bij, die door Maniu te gen de regeering Bratianu was geor ganiseerd. Reeds Zaterdag begon de opmarsch der boerendeputaties uit het geheele land. Ongeveer 45.000 van de deelnemers zijn boeren. In vijf groote zalen werd vergaderd. Niettemin waren de straten voor de vergaderzalen dicht gevuld met be- RECLAME Schrijnende Handen na de wasch verzacht en geneest men speodig met PUROL toogers, en de redenaars moesten door de vensters de menigte toespreken. Alle vergaderingen namen dezefde motie aan, waarin het onmiddellijk aftreden van de regeering geëisciit wordt. De betoogers /uilen Boekarest niet verlaten .alvorens de regeering haar ontslag heeft genomen. Na de vergaderingen trokken de boeren in een grooten optocht door de stad: het voorbijtrekken van den stoet duurde ongeveer anderhalf uur. Alles verliep ordelijk. De regeering had de politie en de gendarmerie bevel gege ven, zich niet op straat te vertoonen, teneinde incidenten te voorkomen. Heden zou, volgens De Courant, waaraan wij dit bericht ontleenen, Maiu door den regentschapsraad ont vangen worden. Des middags zou een nieuwe bijeenkomst der boeren plaats hebben, waarin zal worden medege deeld, of hun eischen zijn ingewilligd. Maniu is door de Koningin-weduwe Maria in audiëntie ontvangen. ONEENIGHEID ONDER DE BELGISCHE COMMUNISTEN. Het Kamerlid Van Overstraeten nit de partij gezet. De Belgische communistische partij raad, die tengevolge van de incidenten tusschen de voorstanders van Stalin en de voorstanders van Trotzky, het Kamerlid Van Overstraeten vervallen had verklaard van zijn mandaat, heeft op de weigering van Van Over straeten om het hevel op te volgen, hem die zich voor Trotzky had ver klaard, uit de partij gestooten. DE SAMENZWERING IN HET DONETZGEBIED. Twee der gearresteerden vrijgelaten. Naar uit Berlijn gemeld wordt, heeft hoofdingenieur Goldstein van de A. E. G. in een telegram medegedeeld, dat hij door de sovjet-autoriteiten vrijge laten werd. De vrijlating is blijkbaar gegrond op het feit, dat Goldstein, die zich bij zijn arrestatie eerst drie weken in Rus land bevond, onmogelijk aan eenige politieke actie heeft kunnen deelnemen wat klaarblijkelijk ook van Russische zijde moet zijn ingezien. Ook de Duitscher Wagner, die even eens in dienst van de A. E G.staat, is op vrije voeten gesteld. In politieke kringen te Berlijn meent men hierin een bewijs te zien, dat men van Russische zijde den boog niet al te strak wil spannen. Naar verluidt, moet Tsjitsjerin ook trachten te hereiken, dat de Duitsche consul-generaal te Charkoff zal wor den toegestaan, de gevangenen te be zoeken. Tsjitsjerin sloeg echter Vrij dag in een onderhoud met graaf Brockdorff-Rantzau zoo'n aanmatigen den toon aan, dat af te wachten blijft, in hoever zijn bemoeiingen oprecht bedoeld zijn. Geen verdere invrijheidsstellingen. vrijheidsstellingen van gearresteerde Volgens berichten uit Charkow heeft de procureur-generaal van de Oekrai- ne zich uitgesproken tegen verdere in vrijheidsstellingen van" gearesteerde Duitsche ingenieurs. Volgens de laat ste overeenkomst tusschen de regee ring van de Oekraine en den Duit- schen consul-generaal te Charkow, mag een ambtenaar van het consulaat morgen persoonlijk in contact komen met de gearresteerde Duitschers. Naar uit Moskou wordt gemeld, zal hedenavond een nieuwe bespreking plaats hebben tusschen Tsjitsjerin en Graaf Bronckdorff-Rantzau. DE UITWIJZING VAN ZOEBKOF. Te Antwerpen aangekomen. Zooals men weet, is Zoebkof, de echt genoot van prinses Victoria van Prui sen uit Duitschland uitgewezen Hij is thans in Antwerpen aangekomen. De dame, die Zoebkof vergezelt, is naar men thans van daar meldt, niet prinses Victoria. Het is een Belgische, Alice Niessens, 34 jaar oud, geboren te Antwerpen, die met hem uit Duitschland gekomen is. Het bericht, in dien zin verstaan, schijnt, gelijk te geven aan de Duit sche bladen, die beweren, dat Zoeb kof en prinses Victoria feitelijk reeds gescheiden zijn Zoebkof heeft Zaterdagnamiddag eenige uren te Antwerpen vertoefd. Hij heeft in hot Statiekwartier eeni ge hars bezocht- Zoebkof zal mot Alice Niessens,. naar men vertelt, 27 dezer naar zijn oom in den Congo vertrekken. Men meent, dat hij te Antwerpen de ouders van dit meisje is komen op zoeken. KORTE BERICHTEN. De Duitsche Rijksdag heeft het voorstel om de crisis-ondersteuning aan werkloozen na den 31 sten Maart nog drie maanden toe te kennen, aangeno men. Een hooggeplaatst Engelsch amb tenaar is uit Kairo naar het koninkrijk Hedjaz vertrokken, ten einde met Ibn Saud over de bestaande grenskwesties te onderhandelen. Bij een brand, die Zaterdagavond plaats had in een kostschool te Salfords (Surrey) in Engeland, zijn vijf kinderen om het leven gekomen. Naar gemeld wordt, zal binnen kort in een neutralen staat van Midden- Europa een groote internationale con ferentie worden gehouden om de kwestie van het verbod van de Duitsche taal in het godsdienstonderwijs in Zuid-Tirol te bespreken. De Italiaansche oud-premier Gio- litti bestreed in de Italiaansche Kamer de nieuwe kieswet; ten slotte werd het ontwerp met 216 tegen 15 stemmen aangenomen. Naar verluidt heeft Briand voor zijn antwoord op het voorstel van Kel logg, betreffende het multilateraal anti- oorlogspact, een formule gevonden, welke de aanvaarding van het Amerikaansche voorstel mogelijk maakt. De Fransche Kamer en Senaat zijn Zaterdag uiteengegaan voor de verkie zingen. Het huis van afgevaardigden te Washington heeft in een amendement op het vlootbouwprogram den wensch uitgesproken, dat Coolidge andermaal zal wijzen op de noodzakelijkheid van het houden van een nieuwe intern, con ferentie tot beperking der bewapening ter zee. UIT DE OMGEVING. KATWIJK AAN DEN RIJN. Aan den Cantineweg, tegenover de Cantine, zal ten behoeve voor Infanterie- voertuigen een steenen voertuigenloo^s worden gebouwd. De aanbesteding zal vanwege het Rijk dezer dagen plaats heb ben. Jac. Wassenaar, f Zondagavond is na een korte ongesteld heid op 45-jarigen leeftijd overleden de heer Jac. Wassenaar, een der meest ge achte ingezetenen' dér gemeente. De over ledene was o.m. directeur der Coöpera tieve Boerenleenbank, voorzitter der Vei- lingvereeniging „Bloembollenteelt", secre taris-penningmeester der Tuinbouwver- eeniging „Katwijk en Omstreken", lid der Commissie van Toezicht op bet Lager On derwijs, bestuurslid der Chr. vereeniging tot behartiging van bet Lager Onderwijs van meerdere vereenigingen op Christe- lijken grondslag én kerkelijke instellin gen. De afdeeling Katwijk aan den Rijn der Alg. Ver., voor Bloembollencultuur houdt beden haar jaarvergadering. Wegens ziekte van den burgemees ter zal de boompl^ntdag door de kinde ren der 3 Lagere scholen, 6e en 7e klas, niet doorgaan, doch is tot nader te be palen dag uitgesteld. LEIMUIDEN. Groene Kruis. Vrijdagavond hield de afdeeling Lei- muiden van de Z.-H. Vereeniging „Het Groene Kruis" in het café van den beer J. Sneeboer een vrij druk bezochte ver gadering. De voorzitter de beer J. A. Bakhuizen, opende te ruim half acht de vergadering door den aanwezigen een hartelijk wel kom toe te roepen. Daarna kreeg de heer A. van Loon het woord voor het uitbrengen van zijn jaar verslag. Evenals andere jaren kwam al 't lief en leed van de afdeeling in dit jaarverslag naar voren. Het bleek, dat de contributies met ƒ250 verhoogd waren. De voorzitter deelde mede, dat het niet in de bedoeling lag weer een kapitaaltje te gaan vormen, maar dat de meerdere contributie-opbrengst besteed zal worden aan verbetering en aanvulling van bet materiaal. Uit bet verslag van den penningmees ter, den heer P. de Jeu, blijkt, dat de ont vangsten over 1927 4203.59 hebben be dragen en de uitgaven ƒ4168.04. Batig slot alzoo 35.55. Dat de uitgaven zoo boog geweest zijn, komt voornamelijk door den bouw van bet nieuwe magazijn. De rekening wordt door de heeren K. van 't Wout, L. M. Kolff en P. v. d. Kamp nagezien en volkomen in orde bevonden. Het bestuur "stelt voor om in bet ver volg de rekening van te voren te onder zoeken. In de commissie tot het nazien van de eerstvolgende rekening nemen zit ting de heeren M. Witvliet, L. Brus en B. Zuiderwijk. Daarna brengt de beer G. v. d. Heuvel lid van de commissie van controle op bet magazijn, zijn verslag uit Tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering wordt benoemd de beer J. A. Bakhuizen. De aftredende bestuursleden, de heeren G. Bernard, G. v. d. Heuvel en K. Vree ken worden allen als zoodanig herkozen. De begrooting 1928 wordt in ontvangst en uilgaaf vastgesteld op 687.05. Nadat de beer Witvliet nog eenige vra gen gesteld beeftj ia verband met bet Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS [HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Nederi. Draadlooae Omroep. N. C. R. V. 7.00 N. D. O. Instituut Schoevers. 7.30 Spreker: Dr. Ph. Lansberg te Zeist Onderw.„Henrik lfc>sen". 8.00 Kamermuziek en lezing. Spreker de heer C. H. Lindeboom, Lee- raar a. d. Graf. School te Utrecht. Onderwerp„Friedrich König als middelpunt van de verleden en hedendaagsche typografie". 10.30 Persberichten van Yaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 4.405.55 Kinderuurtje. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-Klok. 6.00 Dinermuziek Trio Rentmeester. 7.00 Politiebericht 7.15 Engelsche les. 7.30 Bach's „Matthaus-Passion. 10.30 Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 6.50 Muziek en zang. Tijdens de pauze: nieuwsber. LANGENBERG, 469, M. 5.20 Concert. 7.35 Muziek en zang. Daarna nieuwsberichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.35. Kinderuurtje. 0.20 Muziek. 7.05 Muziek. 7,35 De grondslagen der muziek. 8.05 Muziek. 9.20 Weerbericht, tweede algemeen nieuwsbericht 9.50 Scheepsberichten. 9.55 Muziek. 10.50 Muziek. 11.20 Muziek. PARIJS, (Radio), 1730 M. 5.05 Koersen en nieuwsberichten. S.20 Koersen en mededeelingen. 8.50 Concert. sehoolartsenvraagstuk, sluit de voorzit ter de vergadering. LEIDERDORP. Bij enkele veehouders is onder bun vee mond- en klauwzeer geconstateerd, 't Is maar te hopen, dat deze voor de vee houders zoo schadelijke ziekte geen ver dere uitbreiding krijgt. Ds. G. B. Wurth te Oost- en West Souburg, heeft voor het beroep naar de Geref, Kerk alhier bedankt. OEGSTGEEST. Chr. Korfbalclub „Fiks". Vrijdagavond hield bovengenoemde ver eeniging haar eerste openbare vergade ring. We kunnen zeggen, dat het een groot succes is geweest, waarbij „Fiks" voor goed is ingeburgerd. De zaal was geheel gevuld toen de voorzitter, de beer Boek- kooy de vergadering met gebed opende, en vervolgens met een gloeiend enthou siasme, in welgekozen woorden het ont staan der Korfbalclub, dateerend van voor een jaar, schetste. Met blijdschap, naast dank aan God, kon hij van toenemenden bloei getuigen. Hierna werd begonnen met de afwer king van het „fiksche" programma, dat om des tijds wille zeer moest worden be kort. Punt 1 „een les in de Vad. geschie denis" door v. Leeuwen, was een geweldig succes en eisebte veel van de lachspie ren. Vervolgens zang van Mej, v. d. Veer met pianobegeleiding van Spruit, wat aandachtig gehoor had, daar Mej. v. d. Veer een keurige en zuivere stem heeft (iets voor Debora). Mej. v. d. Meene zong het „Gebed van de Jonkvrouw", wat wel wat boven haar krachten ging. Nadat Pbilippo de propagandistische „Fiksidylle" bad gegeven, verkreeg de beer v. d. Meene bet woord die zijn be toog verdeelde in: 1. Sport; 2. Korfbal; 3. Chr. Korfbal, waarbij spr. bet nut van li chamelijke ontwikkeling schilderde. Hierna kregen we eenige liederen van den heer v. d. Ven, begeleid door piano muziek van Srmit, waarbij hartelijk is gelachen. Na de pauze gaf hij nog enkele Fran sche, Engelsche en Duitsche liederen ten geboore, meer ernstig getint. Nadat we nog een vioolsolo van Meijer, begeleid door Spruit, hadden genoten, was aan de orde de verloting met tombola. Ondanks het feit, dat de tombola het programma gedeeltelijk in de war stuurde, was de ge zellige stemming steeds verhoogd en be reikte baar hoogtepunt, toen een levende h»an (een tombolaprijs) ontsnapte op het podium. in de pauze traden nog enkele dona teurs toe. Na de pauze verdere afwerking van de tombola, waarna nog een paar nummers als „Luitenant en oppasser" door v. Leeu wen en. Pbilippo en een „Pakidylle" door Mej. Ulttenbogaard en Bakels, waarbij geestige momenten niet ontbraken. Had de voorzitter in zijn openingswoord dank gebracht aan de heeren Rubenkamp en Mugge voor de beschikbaarstelling van bet sportterreinen den heer Prins voor financieele hulp, in zijn slotwoord bracht hij dank aan allen die tot bet welsla gen van dezen succesvollen avond hadden medegewerkt, waarna bij met dankzeg ging eindigde. „Fiks" beeft door dezen avond gefoond, tot veel in staat te zijn; we verwachten dan ook nog veel voor de toekomst van deze jonge vereeniging. Een volgende maal iets vroeger „to home" is wel gewenscht, 't was over half twaalf. Uitvoering Chr. Gom. Zangver. Halleluja. Onder groote belangstelling gaf deze ydieeiujpsg j^aar stijfde jiiivperiflg en wel Zaterdagmiddag werd te Leiden het Academisch Ziekenhuis of ficieel geopend. De directeur van het Ac. Ziekenhuis met zijn vrouw en dochters op weg naar de opening.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2