De Oceaanvlucht van Hinchliffe. Zooals begrijpelijk heerscht er momenteel in de villa „Het Hoekhuis" te Pur- ley bij Londen (het woonhuis van den Oceaanvlieger Hinchliffegroote druk te. De telefoon is geen oogenblik stil, en mevrouw Hinchliffe, die Hollandsche van geboorte is, afkomstig uit Terborg, staat de verschillende verslaggevers en fotografen te woord. Mevrouw hinchliffe met haar 4-jarig dochtertje Joan, voor Het Hoekhuis. Wij maken u attent op het tuinhek, waar de Hollandsche naam van de villa op staat. Mevr. DE VRIES-BRUINS (S. D., licht een amendement toe, strekkende in art. 80b, sub 3, te schrappen het voorschrift, dat aan den fabrikant op gedragen wordt de controle op de noodzakelijkheid van het neerleggen van het werk en de mogelijkheid van werkhervatting van door een ongeval getroffen arbeiders. Dit zal strekken om het vertrouwen van de arbeiders in het instituut te versterken. De heer VERAART (R. K.) licht een amendement toe, strekkende voor te schrijven, dat de fabrieksartsen, voor zoover zij na 1 April 1928 zijn aange steld, minstens een jaar als chirur gisch assistent werkzaam moeten zijn geweest. De heer OUD (V. D.) licht een amen dement toe, strekkende te bepalen, dat de benoeming van een fabrieksarts moet worden geodgekeurd door het bestuur der bank. De heer AALBERSE (R. K.) wijst er op, dat het art. bepaalt, dat de kosten voor rekening van den ondernemer komen. Er is echter geen bepaling, die verbiedt, die kosten op de arbeiders te verhalen. Hij wijst er op, dat de fa- brieks: ;.sen ook controle op het neer leggen of hervatten van de arbeid op gedragen wordt, wat z.i. overbodig is. Dit behoort z.i. tot de geneeskundige behandeling. Controle op een ancfer medicus door den fabrieksarts maakt het instituut minder sympathiek. Van daar, dat hij in beginsel wel iets veelt voor het amendement-De Vries-Brüins Hij bestrijdt de amendementen-Drop en Oud. De wensch van het amende ment-Veraart wordt door spr. gedeeld, doch het stelt slechts een minimum- eisch. Als de minister verklaren wil, dat het bankbestuur bij de benoeming er op zal hebben te letten, dat de be trokken artsen chirurgische bekwaam heid bezitten, is het amendement-Ver aart overbodig. De heer BEUMER (A. R.) vraagt den heer Veraart waarvoor die chirur gische scholing noodig is voor den fa brieksarts. Zijn taak is in de eerste, plaats het verleenen van eerste hulp. Als men dien eisch stelt, loopt men gevaar, dat de fabrieksarts zich dan ook als chirurg zal beschouwen en zal ingrijpen in gevallen, die beter over gelaten kunnen worden aan een chi rurg-specialist. Minister SLOTEMAKER DE BRUI NE. beantwoordt de sprekers. Ten aanzien van het amendement- Veraart zegt spr., dat de datum 1 Apr. te vroeg is gesteld, omdat het niet ze ker is, dat dan het wetsontwerp reeds door de Eerste Kamer zal zijn aange nomen, Moeten bovendien alle genees kundigen van een onderneming speci aal chirurgisch geschoold zijn? Spr. zou dien eisch niet willen stellen. Wel zal het gewenscht zijn, dat, als er bij de onderneming maar één geneeskun dige wordt benoemd, bij chirurgische scholing zal moeten hebben. Het amendement-De Vries-Bruins zal, als het werd aangenomen, tot moeilijkheden aanleiding kunnen ge ven. De controle behoort tot de genees kundige behandeling. Het bezwaar van Mevr. De Vries-Bruins kan wor den opgeheven aïs men in het artikel een omzetting van woorden zou aan brengen waardoor zou komen vast te staan, dat de controle zal zijn bij den fabrieksarts voor die arbeiders, die door hem worden behandeld. Spreker geeft Mevr. De Vries-Bruins in over weging haar amendement in dien zin te wijzigen. Spr. hoopt, dat de Kamer het amen dement-Drop niet zal aannemen; het amendement-Oud acht spr. niet noo dig, het bankbestuur heeft reeds vol doenden invloed. Intusschen zal spr. er zich niet tegen verzetten. De heer DROP (S. D.) wijzigt in zijn amendement het woord vakver- eeniging in vakvereenigingen. De heer VERAART (R. K.) trekt zijn amendement in. Minister SLOTEMAKER DE BRUI NE brengt in art. 80b, 3o. een wijziging aan, in den door hem hiervóór aange geven zin; en neemt het amendement Oud over.. Mevr. DE VRIES-BRUINS (S. D.) trekt thans haar amendement in. Het amendement-Drop wordt ver worpen met 50 tegen 17 stemmen. Vóór alleen de sociaal-democraten. Art. 80b wordt aangenomen. Op art. 80c licht de heer DROP (S. D.) een amendement toe, strekkende, om voor „ondernemingen" heft woord „gelijksoortige" te plaatsen. De heer BOON (V. B.) is hier tegen Waarom kan niet dezelfde fabrieks arts fungeeren voor een metaal fabriek en een weverij., welke naast elkaar ge legen zijn? Minister SLOTEMAKER DE BRUI NE ontraadt het amendement, dat een onnoodige beperking zou aanleggen. Het amendement wordt verworpen met 49 tegen 15 stemmen. Vóór alleen de sociaal-democraten. Op art. 80d licht de heer Drop (S. D.) een amendement toe, strekkende, het in de wet mogelijk te maken, dat mei het bijhouden van het ongevallenregis ter en de daarmede verband houden de werkzaamheden kan worden be last een door de verzekerden te benoe- noemen bcamhte. Dit wordt reeds toe gepast bij de mijnen en voldoet daar goed De heer BOON (V. D.) licht op art. 80d een drietal amendementen toe, waarvan hij de eerste twee later weer intrekt. Het derde beoogt te bepalen, dat de werkgever een afschrift van de in het register ingeschreven ongevallen niet eenmaal per kalenderweek, maar een maal per kwartaal aan het bestuur der bank en de arbeidsinspectie zal hebben toe te zenden. Minister SLOTEMAKER DE BRUI NE is tegen de amendementen-Drop en Boon. De heer DROP (S. D.) dient een nieuw amendement in, strekkende te bepalen, dat de door een ongeval ge troffen arbeider van de inschrijving in het register een bewijs zal ontvan gen. Minister SLOTEMAKER DE BRUI NE merkt nog op, dat de inzending eenmaal per kalenderweek minder werk zal geven, dan eenmaal per kwartaal. Als de heer Boon daarom wil laten staan kalenderweek is spr. bereid dat amendement-Boon over te nemen. De stemming over het artikel en de amendementen wordt bepaald op hedenmiddag bij den aanvang der zit- tihg. De vergadering wordt te 5.45 uur verdaagd tot hedenmiddag 2 uur. LUCHTVAART. DE BEER VAN LEAR BLACK TE MADRID. Een telegram uit Madrid meldt, dat op het vliegveld aldaar een Nederlandsch vliegtuig met vijf inzittenden was aan gekomen. Nadat de leden van het gezel schap een bezoek hadden gebracht aan den Nederlandschen gezant, verklaarden zij, dat het hun plan was eenige Spaan- sche steden te bezoeken om vervolgens weer naar Londen te vertrekken. Zij voegden erbij, dat zij voornemens waren in de maand Mei een tocht te ma ken van Nederland uit via Cairo naar de Kaap de Goede Hoop, dat zij daarna naar China willen vliegen. Vernomen wordt, dat dit bericht betrek king heeft op den Amerikaan van Lear Black en zijn gezelschap, die wederom het H.N.A.D.P. Fokker-vliegtuig van de K.L.M. heeft gecharterd, teneinde daarme de zijn geliefde sport, het luchttoerisme, te beoefenen. Tot heden hadden de Spaansche auto riteiten bezwaren gemaakt tegen een be zoek van den heer van Lear Black aan Spanje, maar thans is het gelukt de noo- dige toestemming *e krijgen, waarop het gezelschap eergisteren uit Parijs is ver trokken en via Bordeaux naar Madrid is gevlogen. De heeren Gyssendorffer en Seholte vergezellen ook ditmaal den heer van Lear Black. GEMENGD NIEUWS. Ernstig ongeluk met een pistool. Gis terochtend, omstreeks 9 uur is op het Prins Mauritsplein te 's-Gravenhage een ernstig ongeluk gebeurd, dat echter ge lukkig nog vrij goed is afgeloopen. De heer C. J. G., wissellooper van de Twentsche Bank, wonende in de Keppler- straat, wilde toen hij uit het bijkantoor van genoemde bankinstelling aan het Prins Mauritsplein kwam eén automa tisch pistool, dat hij steeds bij zich draagt om zich in geval van nood te kunnen verdedigen, uit den achterzak van zijn pantalon halen om het in zijn jas te ber gen. Toen hij echter het pistool uit zijn zak haalde, ging het eensklaps af. De man werd door 4 schoten in de heup- streek getroffen. Bloedend zakte hij in een. Omstanders waarschuwden den genees kundigen dienst en brachten den wissel looper in een apotheek. Later is hij door den geneeskundigen dienst naar het zie kenhuis gebracht. Zijn toestand is naar omstandigheden redelijk. Aan de gevolgen overleden. De 12- jarige van A., die op den Schoterweg te Haarlem door een auto werd aangereden en ernstig gewond, is aan de gevolgen daarvan overleden. Verdronken. Te Assen is de 63-jarige heer R. Dinckgreve in het Noord-Willems kanaal geraakt en verdronken. Onregelmatigheden. Door de in de vorige ledenvergadering van de Veilig- heidsvereeniging Westland, afdeeling Mon ster, samengestelde fustcommissie van 5 personen, hebbende tot taak de onregel matigheden in de fustcontrole aan de vei ling te onderzoeken, is vastgesteld, dat 't tekort ongeveer 4000 gulden bedraagt. De mandenmeester aan deze veiling is in verband hiermede ontslagen. Het bestuur heeft erkend wegens ge brek aan controle mede schuld te dragen. Voorts is men er algemeen van over tuigd, dat uit de veilingloodsen fust ont- vreêmd is. Een rare muzikant. Bij de Antwerp- sche justitie is een klacht ingekomen van het Rotterdamscli orkest-gezelschap te gen een zekere K., wonende aldaar, die zich te Rotterdam schuldig heeft gemaakt aan aftuiggelarij. Iv., die wel eens plaatsvervanger is bij het orkest te Antwerpen, had zich uitge geven als koor-dirigent van de Vlaam- sche Opera en als zoodanig met medewer king van het Philharmonisch genootschap van Rotterdam in de laatstgenoemde stad een concert op touw gezet. Het concert werd evenwel een volslagen fiasco en K. kon niet aan zijn verplich tingen voldoen. Hij vertelde in Rotterdam allerlei leugens. Zoo vertelde hij, dat zijn zuster verongelukt was en daarom niet kon betalen. K> heeft echter nimmer een zuster gehad. Thans heeft de Antwerpsche politie in gegrepen en men verwacht elk oogenblik de arrestatie van K., die in de Antwerp- „sche muziekwereld zeer bekend -is. Inbraak in het communistisch Partij bureau. De Brusselsche correspondent van De Maasbode meldt: Gedurende, de afwezighëid van het per soneel der bureaux van de communisti sche partij in de Aieximenstraat te Brus sel, zijn drie mannen en een vrouw per taxi voor de deur gearriveerd, die zij heb ben opengebroken, waarna zij in de bu reaux zijn doorgedrongen en er de be langrijkste documenten der partijorgani satie hebben weggenomen. Daarna zijn de inbrekers in de taxi met de documenten er vandoor gegaan. Hoewel men nog over geen aanwijzin gen omtrent de inbrekers beschikt, wordt verondersteld, dat zij behooren tot de fractie der communistische partij, die zich onlangs heeft afgescheiden. Winkeldief. Een 40-jarig reiziger in stofzuigers kwam in Januari van dit jaar in een goud- en zilverwinkel aan de Kin kerstraat te Amsterdam en vroeg een ca- chetring te mogen uitzoeken. Nadat de man vertrokken was, vermiste de winke lierster één der ringen. Duidelijk is, dat de winkelierster op haar tellen paste, toen dezelfde persoon veertien dagen later, op 6 Februari, weer in den winkel verscheen, thans met het verzoek om gouden heerenhorloges te mo gen zien. Zij toonde den man het ge vraagde, maar hield hem goed in het oog en zag hem op een gegeven oogenblik één der horloges wegnemen. Zij dwong den dief het horloge terug te geven. Nadat hij den winkel verlaten had, werd hij door de dochter der winkelierster en een buurmeisje gevolgd en aan de po litie overgeleverd. In zijn woning vond men allerlei bank van leening-briefjes, betrekking hebben de op gouden en zilveren voorwerpen uit goud- en zilverwinkels afkomstig. Gisteren voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam terecht staande, ontkende de- verdachte in den winkel te zijn geweest. De getuigen wezen evenwel den man aan. Het O. M., mr. de Blécourt, eischte we gens poging tot diefstal één jaar en vier maanden gevangenisstraf. Brandstichting? Te Winschoten is gisteren zekere J. B., als verdacht van brandstichting ia zijn"koffiehuis"te "Mun tendam, in voorarrest gesteld. Inbraak. In het kïeédingmagazijn der firma Chottel, in de Prins Hendrikstraat te IJmuiden, is ingebroken. Een 20-tal costuums werd ontvreemd. De dader, een zekere D. uit Haarlem is gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. Oók de gestolen goederen zijn opgespoord. Branden. Te Enschedé is Woensdag de bovenverdieping van den kruideniers winkel van den heer van Nijburg aan den Goolkatenweg, geheel uitgebrand, 't Ove rige deel van het huis en nevenstaande woning bekwamen veel waterschade. Een en ander was verzekerd. Oorzaak van den brand is onbekend. Te Zuid-Lutte nabij Oldenzaal, is de boerenbehuizing op het erf Wegman, in eigendom van den heer W. Spiele, te Los ser, geheel afgebrand. Alleen de levende have werd gered. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. Overreden en gedood. Te Oostburg is gistermiddag in de Brouwerijstraat het 7-jarig zoontje van.den heer F. Dieleman onder een wagen van de tram geraakt. De jongen werd dood opgenomen. Het U-jarig zoontje van R. N. te Rolde, is onder een auto geraakt en aan de gevolgen overleden. Lijk opgehaald. Te Enschedé is in de spoorgracht van de lijn Enschedé-Hengelo het lijk gevonden van den sedert Zondag avond vermisten brievenbesteller W. uit Enschedé. Diefstal van 2 ton aan diamanten. Een Antwerpsche diamant-firma die haar waren uit het buitenland geregeld via een Amsterdamschen makelaar betrekt, is het slachtoffer geworden van een geraf- fineerden diefstal. Eenigen tijd geleden zond een firma in Zuid-Amerlka een pak ket diamant, een w° arde vertegenwoordi gende van ongeveer 230.000, met het stoomschip „Gelria" der Koninklijke Hol landsche Lloyd naar Amsterdam. Het pak ket is dezer dagen te Amsteidam gearri veerd, en toen het werd geopend, bleken de diamanten verdwenen te zijn. Waar de diefstal ge?chied is, heeft de politie, die de zaak onderzoekt, nog niet uitgemaakt. Nadere gegevens ontbreken nog. Sven Hedin. Te Stockholm is bericht ontvangen, dat Sven Hedin met zijn ex peditie op 27 Febr. j.l. te Oeroemtsji is aangekomen. De r°is is tot nu toe zeer gunstig verloopen cn de leden der expe ditie maken het goed; Hj /erden in Sin kiang zeer hartelijk ontvangen. De expe ditie heeft thans 2200 kilometer afgelegd. De griep. Wegens de vele griepgeval len onder de leerlingen en het onderwij zend personeel is de school van de Deut sche Schoolvereeniging aan het Konings plein te Delft, voorloopig tot a.s. Maan dag gesloten. UIT DE OMGEVING. NIEUWVEEN. Den verpleegden in de Johannes-stich- ting werd een aangename avond gege ven. Door den heer Krikke uit Den Ilaag werd een filmavond gegeven met de filrn Quo Vadis. Burg. Stand. Bevallen: M. E. Burg meier, geb. Voortman, Z.; M. W. v. Ame- rongen, geb. Verzaal, Z. Ondertrouwd; N. H. Verboom, 24 j. en N. Augustinus, 20 j. Overleden: A. de Kok, 57 j., echtgeno.ote van P. J. van Gulik. NOORDEN. De keuring van de ingeschrevenen voor den dienstplicht, lichting 1929 zal plaats hebben te Bodegraven in het Ge meentehuis op 17 en 18 April. Bouwvergunning is aangevraagd voor den bouw van een woonhuis dóór A. Vianen. In de plas werden twee karpers, ge vangen, die samen 52 pond wogen. A.s. Zaterdag des v.m. 11 uur wordt in het hotelHet vliegende Paard, ver kocht het woonhuis aan het Verlaat, be woond door den heer Kistenmaker, het huis bewoond door J. v. Donk en de bouwmanswoning, bewoond door P. C. Vroege. VOORSCHOTEN. Heden herdacht de heer H. Oosterom den dag dat hij vóór 25 jaar als tuin knecht in dienst trad op de buitenplaats „Duivenvoorde". Na enkele jaren werd hem de verzorging opgedragen van den moestuin en boomgaard en dat zijn toe wijding werd gewaardeerd door den te- genwoordigen bezitter, den heer W. A. A. J. Baron Schimmelpenriinck van der Oije, opperjagermeester van H.M. de Koningin, werd hem dezen dag getoond. In zijn woning werd hij hedenmorgen allereerst geluk gewenscht door Vrouwe L. H. Baronesse Schimmelpenninck v. d. Oije, die bij uitstedigheid van haar broer, hem als herinnering een mooi zilveren horloge met inscriptie overhandigde. Ook "door het personeel en den tuin baas, den heer W. G. Gussekloo werd hij in den loop van den dag bezocht en ge complimenteerd en ontving hij nog ver schillende stoffelijke blijken van belang stelling. Burg. Stand. Geboren: Engelina Ma ria Clasina, dv. N. van der Werf en J. C. van Kleef; Annie Elizabeth, dv. M. van Houwelingen en A. A. van Schajik; Em mie, dv. D. Planje en G. Lit; Jacobus, zv. H. van Houten en H. Hemerik; Adriaan Pedro Eduard, zv. B. Koning en J. C. A. Tolk. Ondertrouwd: J. van Elswijk, 26 j. en J. van Kuyk, 20 j.; L. van Leeuwen, 36 j. en E. Fransen, 40 j. Overleden: Levenloos aangegeven kind van M. van Houwelingen en A. A. van Schajik. ZEVENHOVEN. Een nieuwe verordening op de maxi mum-snelheid in de bebouwde kom in de Kromme Mijdrecht is afgekondigd. A.sJdaandag wordt er een ledenver gadering gehouden van de Chr. School vereeniging. ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. Gistermorgen vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter de burgemeester. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken merken we op: Enkele missives van Ged. Staten hou dende goedkeuringen van raadsbesluiten. Verschillende verslagen van commis sies enz. zullen ter visie worden gelegd. Van de vereeniging het Wit-gele Kruis is een verzoek ingekomen om een subsi die van ƒ450, onder overlegging van een rekening en begrooting. B. en W. stellen voor hierop gunstig te beschikken. Aldus wordt besloten. Van de aannemers van den afbouw van de huizen aan den Vrouwenweg is een schrijven ingekomen betreffende de dem ping van de sloot daar ter plaatse, die gemeente-eigendom is. B. en W. hebben de daarvoor te stellen voorwaarden aan de raadsleden doen toekomen. De heer Stadhouder is blij, dat er thans menschen bereid gevonden zijn om de huizen verder op te bouwen en de in formaties die spr. ingewonnen heeft, om trent de2e personen, zijn uitstekend. Spr. zou evenwel willen dat de eerste twee ar tikelen van de voorwaarden die hierom trent worden voorgesteld door B. en W. die handelen over de demping van de sloot eenigszins gewijzigd werden, omdat j de bouwers een beetje de vrije hand moet worden gelaten bij deze demping. Spr. vindt het niet noodig, dat dit met zuiver zand moet geschieden. De grond, die momenteel wordt gebruikt, is heel goed geschikt. De heer Los stelt voor om voor te schrijven, dat de bovenste laag zuiver j zand wordt. De onderste grond blijft nat genoeg, zoodat voor verzakking dan toch geen sprake is. De heer Noordman zegt het vreemd te vinden, dat waar vroeger de Raad be sloten heeft, dat de sloot met zand ge dempt moest worden, hij daar nu weer op terugkomt en ook andere grond goed keurt. Het voorstel van den heer Los in stem ming gebracht, wordt met algemeene stemmen aangenomen. De andere voorwaarden worden daarna •7 W ntj ^ongannmon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6