MARTENS Onze bekende STROOMATRASSEN, per stel 4.35 Pluche Tafelkleeden, groote maat 8.50 Haarlemmerstraat 245 Nieuwe Rijn 58 van een vredelievende beslechting van in ternationale en gemeenschappelijke ge schillen. De volken wenschen eenstemmig de af schaffing van den oorlog als instelling. Ik zal al het mogelijke doen om te komen tor arbitrage- en verzoeningsverdragen, waarin geheel van den oorlog wordt af gezien. DE GEZONKEN JAPANSCHE SCHEPEN, 85 personen verdronken, Volgens een bericht uit Tokio is van de equipages der gedurende den jongsten storm aan de Cbibakust gekenterde vier Japansche schepen slechts de uit 45 per sonen bestaande bemanning van één der schepen gered; terwijl het onmogelijk was de 85 koppen tellende equipages der 3 andere schepen te redden. ZOEBKOFF UITGEWEKEN. Hij gaat naar den Congo. De Duitsche regeerings-president heeft den echtgenoot van prinses Victoria van Pruisen, nadat deze wegens overtreding der paswet rechtskiachtig veroordeeld is, uit het Duitsche rijksgebied uitgewezen. Uit betrouwbare bron wordt voorts ge meld, dat Zoebkoff reeds /oensdag naar België vertrokken is. Hij zal naar zijn oom in Belgisch Congo gaan. De Duitsche autoriteiten hadden hem twee weken tijd gelaten om zijn zaken in Bonn te regelen, xar men gelooft ntet, dat hij van dit verlof gebruik zal maken. Wat zijn echtgenoote, prinses Victoria, zal doen, is nog niet bekend. Zoebkoff is uitsluitend wegens de pas- overtreding uit Duitschland uitgewezen. DUITSOHLAND EN RUSLAND. Verbreking der economische onderhandelingen. Het Duitsche kabinet heeft gisteren o.a. beraadslaagd over de kwestie der in Rus land gearresteerde Duitsche ingenieurs en technici en besloten in verband hier mee een betoog tot de Russische regee ring te richten. O.a. wordt de wensch te kennen gege ven, dat het den Duitschen consul-gene raal geoorloofd zal zijn de gearresteerden te bezoeKen. Of üezt. wensch door de Rus sische regeering ingewilligd zal worden, is twijfelachtig, aangezien op grond van de DuitschRussische overeenkomst Duitsche onderdanen slechts recht hebben op eenzelfde behandeling als Russische onderdanen. Volgens het Russische recht is het bij een gewoon protest aan Russi sche onderdanen niet toegestaan, dat ge arresteerde beklaagden voor afloop van de instructie met iemand in verbinding staan. De economische onderhandelingen, die op het oogenblik te Berlijn worden ge voerd, zijn tengevolge van de arrestaties in Rusland spaak geloopen. De leider der delegatie is reeds uit Berlijn vertrokken en waarschijnlijk zullen ook de overige leden der delegatie vertrekken. DE VLUCHT VAN HINCHLIFFE. Nog geen nieuws. Er is nog steeds geen nieuws van Hinchliffe te Londen ontvangen. Er bestaan nu nog twee kleine kansen op levensbehoud, n.l. dat de vliegers onderweg hebben moeten dalen en opgepikt zijn door een kleiner schip, dat geen draadlooze aan boord heelt, of dat zij op een verlaten deel van de Canadeesche of New Foundlandsche kust een noodlanding hebben gemaakt. Te New-York binnengekomen sche pen meldden, dat het weer, voor den tijd van het jaar, gunstig is geweest, doch dat een paar zware nachtelijke sneeuwbuien .toch hebben plaats gehad. Van 18 van de 21 groote stoomschepen, die in de richting Oost-West voeren is bericht ingekomen, dat zij niets van een vliegtuig hebben gezien. KORTE BERICHTEN. De V. S. zijn voornemens zeer scherpe maatregelen tegen den Nicara- guaanschen rebellenleider Sandino te treffen. De jaarvergadering van de Unie van Volkenbondsvereenigingen zal in Juli in Den Haag worden gehouden. Op alle Antwerpsche scheepsher- stellingswerven is thans de algemeene staking afgekondigd. in Egypte wordt de vorming van een kabinet verwacht, samengesteld uit nationalisten en liberalen. De Targer-conferentie te Parijs is tot Dinsdag verdaagd. In Mexico, zijn een priester en 5 burgers wegens oproerige daden terecht gesteld. Bremen, Dusseldorp, Keulen en Mannheim worden Maandag in het tele foonverkeer met Amerika opgenomen. De 80ste herdenkingsdag van de Maart-revolutie onder Kossuth, in 1848, die Hongarije de vrijheid hergaf, is gister in geheel Hongarije met optochten, kerk diensten en feestelijkheden gevierd. UIT DE OMGEVING. HAZERSWOUDE. Ds. W. H. Gispen, predikant bij de Geref. Kerk alhier, ontving een beroep naar Delft. KATWIJK AAN DEN RIJN. Radiohinder. Sinds enkele weken is de installatie voor het onveilig sein in de v. Egmond- straat, dat in werking treedt als de elec- trische tram van een van beide kanten uit de Voorstraat in aantocht is, eenigs- zins gewijzigd. Deze wijziging heeft tot gevolg gehad (althans van dat oogenblik af dateert de hinder) dat alle in de om geving wonende bezitters van radiotoe stellen van dit toestel in de v. Kgmond- straat buitengewoon veel last ondervin den. Volgens door ons ingewonnen inlich tingen moet de z.g. „Mexicaansche hond'' er bij vergeleken, een zeer onschuldig schoothondje zijn. Alle (leze omwonenden hebben zich thans in een request tot de directie der N.Z.H.T.M. gewend met be leefd verzoek, die middelen te willen aan wenden, die kunnen leiden tot opheffing van dezen onhoudbaren toestand. LISSE. Aan den bitumen-diiinweg ter hoog te van de Corneliabrug woedde gisteren tegen den avond een duinbrand, waarvan enorme rookmassa's opstegen. Door het krachtig ingrijpen van toegeschoten om wonenden mocht men de voldoening sma ken, dezen brand tot ongeveer 1 H.A. te beperken. De doelmatigste blussching bleek te zijn om krachtig met takken op de vlammen te slaan. Voor gisteravond waren de ouders der meisjes van het handwerkonderwijs aan de Geref. school uitgenoodigd ter be zichtiging van het door de kinderen ge presteerde, onder de gewaardeerde lei ding der dames Bijlsma, Franssen en Mulder. Het bleek een goede gedachte van het schoolbestuur geweest te zijn om dat nu eens in den avond te doen plaats hebben. Het aantal belangstellende moeders was ruim voldoende. Na bezichtiging en be spreking met de betrokken onderwijzeres sen over de meer of minder gunstige vor deringen der kinderen bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen onder het ge not van een kop koffie. RIJNSBURG. Bezoek van H.K.H. Prinses Juliana. Gistermiddag half drie, bracht H.K.H. Prinses Juliana, in gezelschap van eenige dames, een bezoek aan de Handelskwee- kerij van de firma Vianen en van Delft. Nadat baron Baud H.K.H. aan de fir manten had voorgesteld, bezichtigde de Prinses onder leiding van den heer P. van Delft Czn. de in bloei staande tulpen. Met groote belangstelling informeerde de Koninklijke bezoekster naar de prachtige soorten Darwin-tulpen en was vol bewon dering voor de mooi bloeiende Tros Nar cis Koster. Bij het vertrek bood de jongejuffr. M. Vianen een pracht-collectie tulpen aan, waarvoor de Prinses hartelijk dankte. Na haar dank aan de heeren P. van Delft Czn. en P. Vianen betuigd te hebben, ver trok H.K.H. ongeveer half vier weer naar Katwijk aan Zee. Er was, zooals te begrijpen was, veel belangstelling aan de Sandtlaan. De melkprijs is alhier met 1 cent per liter verlaagd en bedraagt thans 12 cent. WASSENAAR Doordat gistermorgen om 7 uur een zandauto met een roekelooze vaart uit de Langstraat het Dorpsplein wilde opgaan, kon de bocht niet genomen worden, zoo dat de auto tegen het bord van den A.N. W.B. opreed, waardoor dit afknapte en op den 16-jarigen Verbrug uit Katwijk aan Zee terecht kwam. Deze werd ernstig aan de beenen verwond en per ziekenauto naar zijn huis vervoerd. Het rijwiel, waarop hij gezeten was, is totaal vernield. De auto is door de politie in beslag ge nomen, terwijl proces-verbaal is opge maakt. BOSKOOP. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, op Donderdag 22 Maar* a.s., des avonds te zeven uur ten Gemeen tehuize. Onderwerpen ter behandeling: 1. Opening. Trekking van nummer voor stemming en rondvraag. 2. Vaststelling der notulen van de ver gadering van 6 Februari 1928. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5. Voorstel van B. en W. om te beslui ten tot toekenning van voorschotten jpp de gemeentelijke vergoeding, overeenkom stig art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, ten behoeve van bijzondere scholen, voor het dienstjaar 1928. 6. Voorstel van P. en W. om te besluiten tot vaststelling der vergoedingen, welke, ingevolge art. 101 der Lager Onderwijs wet 1920, aan de besturen van bijzondere scholen, over het jaar 1926, toekomen. 7. Aanbieding door B. en W. van het beredeneerd verslag van hetgeen met be trekking tot verbetering der volkshuis vesting, gedurende het jaar 1927 is ver richt. 8. Voorstel van B. en W. om te beslui ten tot verkoop van een perceel bouw grond van het gemeentelijk bouwterrein aan de Zuidkade, aan den heer Th. J. J. Dijkman. 9. Voorstel van B. en W. om te beslui ten tot verkoop van een perceel bouw grond van het gemeentelijk bouwterrein aan de Zuidkade, aan den heer A. Aars- sen. 10. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot vaststelling van het vermenig- vuldigingscijfer der plaatselijke inkom stenbelasting voor het belastingjaar 1928 1929. 11. Advies van B. en W. op een adres van G. J. van Noordt e.a., houdende ver zoek de Zuidkade op voldoende wijze te verharden of te bestraten. 12. Voorstel van B. en VV. om te beslui ten tot overdracht in eigendom, beheer en onderhoud vhn „de Zijde" aan de Pro vincie. 13. Advies van B. en W. op een verzoek van de Feestcommissie 1919 e.a. om van gemeentewege over te gaan .tot de aan schaffing van een verplaatsbare muziek tent. 14. Voorstel van B. en W. om aan derf heer J. Muller een tegemoetkoming van 100 te verle«_.ien In de kosten van sloot- demping. 15. Voorstel van B. en W. om te beslui ten tot vergrooting van het gebouw der Rijkstuinbouwschool. 16. Advies van B. en W. o~> een adres der MidJpi.standsverejnigingcn, houden de verzoek den electriciteitsprijs voor win kelverlichting te verlagen. 17. Voorstel van B. n W. om advies uit te brengen i. z. hei classificatie van de ge meente voor de Personeele belasting. 18. Voorstel van B. en W. om te beslui ten tot aanvaarding van vier geschilder de glazen voor het nieuwe Gemeentehuis. 19. Onderzoek van uen geloofsbrief, toe lating resp. belediging van het nieuw benoemde raadslid, den heer A. Keijzer. 20. Rondvraag. 21 Sluiting. ZESTIEN MOHAMMEDAANSC^iE GEBODEN. Met den steun van Koning Ibn Saud werd in de Hedjas een „liga ter be scherming van godsdienst en zeden" opgericht, om het land op den rechten weg van het Wahabitendom te bren gen. De liga heeft met goedkeuring van de regeering een aantal voorschriften uitgevaardigd, waarvan wij de voor naamste hier laten volgen: 1. Wanneer de oproep tot het gebed weerklinkt, moeten kooplieden, voor bijgangers en cafébezoekers zich ten spoedigste naar de moskee begeven. Die niet verschijnt wordt gestraft. 2. Het is verboden, te schimpen op den godsdienst en bij den profeet in- plaats van alleen bij Allah te zweren. 3. Het is verboden, voor vermaken, van welken aard ook, samenkomsten te houden. 4. Het is verboden, sterke dranken, van welken aard ook, te drinken. 5. Het is verboden, zich den baard af te scheren. De barbier, die iemand den baard afscheert, wordt gestraft en zijn winkel wordt gesloten. 6. Het rooken is streng verboden. Wie rookt, wordt aan het verbod her innerd. Rookt hij nogmaals, zoo wordt hij volgens de wetten van den gods dienst getuchtigd. 7. Het is streng verboden over doo- den te treuren. 8. Het is streng verboden, rouwsa- menkomsten voor dooden te houden en voor de ziel van den doode na zijn begrafenis aalmoezen te geven. 9. Het samenzijn van mannen en vrouwen bij feesten of rouwplechtig- heden is verboden. 10. Het waarzeggen en andere hek senwerk is verboden. 11. Den mannen is het verboden zich met goud of zilver te tooien of zijden kleedingstukken te dragen. Slechts wanneer de godsdienst het toelaat, mogen zijden gewaden gedragen wor den 12. Het is volgens den godsdienst verboden in welken vorm ook, geld te gen rente te leenen. 13. Alle verkoopers en fabrikanten hebben zich bij hun zaken van elk be drog te onthouden. 14. Aan vrouwen is het verboden, zich geschminkt op straat te begeven. Het is haar verboden bij nacht, zonder reden het huis te verlaten. 15. Aan bedelaars is het verboden pelgrims tegen vergoeding te zegenen. 16. Aan vrouwen is het verboden, eenigerlei graven te bezoeken, behalve het graf van den profeet. Zij mogen zich daar echter niet te lang ophou den. v ACADEMIE -NIEUWS. Geslaagd voor het doet. examen Ind. recht de heer E. J. Spier te Den Haag. Voor het semi-arts examen de heeren F. C. Hollander, Den Haag en N. G. Broek stra, Rijnsburg. Bevorderd tot arts de heeren P. N. Tis- sot van Patót, Den Haag; J. v. d. Most, Rotterdam; J. Kalker, Leiden; en J. Layen- dekker, Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerd heid op een proefschrift „Rechtsgronden en Rechtsmiddelen" de heer P. de Kanter, geb. te Zoelen. Bevorderd tot doctor in de geneeskun de op een proefschrift „Bezinkingssnel- heid der chromocyten en serum-eiwitsbe palingen" de heer W. H. Oeberius Kap- teyn, geboren te Apeldoorn. Laatste Berichten. HET CONFLICT IN DE BAKSTEEN INDUSTRIE. De samenwerkende besturen der Ar beidersorganisaties in de Steenindustrie hebben zich tot de Commissie uit de bij onderling contract yerbonden steen- fabrikanten te Nijmegen gewend met een schrijven waarin uit overwegingen, ontleend aan de belangen van de Bak steenindustrie, er op aangedrongen wordt hun een bespreking toe te staan en het aan de arbeidersorganisaties gestelde ultimatum op te schorten, opdat alsnog getracht zal kunnen worden een be vredigende oplossing te verkrijgen. HET AUTO-ONGEVAL BIJ LEIDEN. In de R. K. Kerk aan de Voorstraat te Delft is éen chapelle ardente op gesteld voor de beide slachtoffers van het auto-ongeval bij Leiden van j.l. Woensdagmiddag. De teraardebestel ling zal morgenochtend plaats vinden. TELEGRAMMEN. iDraadlooze dienst.) DE „RED R03E". SOERABAJA, 16 Maart (Aneta-V.D.) De „Red Rose is hedenmorgen vroeg van hier naar Bima op Soembawa vertrokken. „DE ZEEMEEUW". SOERABAJA, 16 Maart (Aneta-V.D.) De lichting van het verongelukte gouverne mentsvaartuig „Zeemeeuw" blijkt zeer moeilijk en kostbaar te zijn. Iïet in de lucht laten vliegen van het wrak is onge-" wenscht en daarom is het vaarwater ver legd. Dr.. TJ. ^O. BATAVIA, 16 Maart (Aneta-V.D.1) Dr. Tjipto heeft verzocht hem op een andere plaats te doen interneeren dan Banda, daar op dit eiland reeds een geneesheer aanwezig is. VROUW VERMOORD. STUTTGART, 1G Maart. V. D. Te Altensteig in het Wurtembergsche Schwartzwald heeft men gisteravond een weduwe vermoord gevonden. Zij lag voor een latafel in haar wo ning en is vermoedelijk met een ijze ren stang neergeslagen. Het onderzoek van het parket heeft nog geen licht op de zaak geworpen. MARKTBERICHTEN^ LEIDEN, 16 Maart. Veemarkt. Aan gevoerd 740 runderen, 527 kalveren, 994 schapen, 635 magere varkens, 661 biggen, 2 paarden, 4 bokken of geiten, 9 stieren, 170—240; 227 kalf- en melk koeien, 200360; 265 varekoeien, 175 —270; 239 vette ossen, 235—435 (0,58— 102 per Kg.); 8 vette kalveren, 70 135 (1,251,35 per Kg.); 519 nuchtere kalveren, 610; 777 vette schapen, 38 43; 217 weide schapen, 25—39; 394 magere varkens, 1338; 60 Londen- sche, 0.4e—0,48; 180 zouters, 0.48—0,52; 661 biggen, 410. LEIDEN, 16 Mrt. Kaasmarkt. Aan gevoerd 44 partijen. Prijzen: Goudsche kaas le soort 5660, 2e soort 5155; Leidsche kaac le soort 4346, 2e srt. 3842. Handel matig. Aan de Stadswaag gewogen: 29 partijen, 1056 stuks, 7865 Kg. LEEUWARDEN, 16 Mrt. Veemarkt Aangevoerd 60 enterstieren, 90—200; 35 twenterstieren,, 200400; 295 vette koeien, 225380 (0,720,95 per Kg.); 917 melk- en kalfkoeien, 180410; 278 pinken, 70150; 30 vette kalveren, 55 110; 713 nuchtere kalveren, 612; 362 vette schapen, 2445; 40 weide schapen, 1830; 1208 vette varkens, 40120 (0,520,58 per Kg.); zouters 5153; 105 magere varkens, 2040; 290 kl. biggen, 612; 25 bokken en geiten, 35; totaal 4440 stuks. LEEUWARDEN, 16 Maart. Kaas. Aanvoer 20352 Kg. Prijzen: Sleutel kaas 4762, Nagelkaas 2940, Goud sche kaas 4895, Edamm. kaas 5990 LEEUWARDEN, 16 Maart. Boter. Aanvoer 6/3, 33/6, 1/12. Prijzen Mijn- beter 207205185, veilingprijs 197 190, commissienoteering 215, bonds- roteering 220. ZWOLLE, 16 Maart. Botermarkt. Aanvoer 980 Kg., waarvan 35/8, 15/16 vaten en 240 stukken van Kg. Prijs: 2,20—2,40 per Kg., per 1/8 vat van 20 Kg. 43, afwijkende 39, per 1/16 vat van 10 Kg. 19,50—21.50. Handel vlug. AMSTERDAM, 16 Mrt. Oliën. Lijn olie: April 31 Vj ,32; Mei 32^; Mei-Aug. S3K, 33. Stemming vast. Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht' in den morgen van 16 Maart, medege deeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. H. B. 779.1 te Stettin. L. B. 745.8 te Vestmanoer. Verw. tot den avond van 17 Maart: Zwakke tot matige Z.O. tot Z. wind, helder of licht bewolkt, met later in het Z.W. kans op toenemende bewol king, droog weer, lichte tot matige vorst des nachts, overdag zelfde tem peratuur. Barometerstand. De stand van hedenmiddag 3 uur is aangegeven door den wijzer. Stand van gistermiddag 3 uur.- 765. LUCK. ^FFATUUR. Hedenmiddag 3 uur: 6.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS E.A. Vrijdag 16 Maart: 6.35 nam. Wisselnoteeringeo. (Amsterdam*. Berlijn 59 tl1', Londen 12.12' New-York 2 48 Parijs9 7 7'/» Brussel 34,6 TV» Züricb 47 84 Praai7 <6''« Rome 13 12 Madrid41 79 Oslo">20 Kopenhagen Stockholm Weenen 34.93 Extra aanbieding van alie soorten Schoonmaakartikelen U kunt bij ons Uw keuze doen uit een Enorme Sorieering Vitrages, Karpetten, Matten, Witte Kleedjes, enz. Buitengewoon lage prijzen. Vitrage 70 cM. breed 19 Chinamatlen, 140 x 160 89 Allovernets, dubbel breed 24 Chiuamatten, 160 x 230 295 Geschulpt Vitrage, exlra breed 29 Prima Karpetten 3 x 4 1150 Landhuisslof 26 Karpetten, zuiver wol 3x4 1030 Gebloemd Cretonne, 120 cM. br. 75 Japanmafjes 33 Pluchette voor Gordijnen 98 Zware Deurmat, Koopje 89 Ribstol, 120 cM. breed 39 Ruige matten 93 Linnen gordijnen 165 Zeemen 38 Papieren gordijnen 49 Geroile Tafelkleedjes 90 90 39 Mysteres, Extra Reclame 78 Talelkleedjesslof, 120 cM. br. p. el 68 Pique Bedspreien 198 Loostijk voor Overtrek 36 Houten raamgarniiuren, compleet 148 Stores, 120 cM. breed NU 425 Tafelzeil, per el 46 Cocoslooper 49 Kapstokkleeden 195 Wil Gordijnsloi met rand 14= Houten Ledikanten Engelsche Ledikanten NERGENS BETER, OVëRAL DUURDER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3