Verkoop in onze Portiek: PUROL er op! DAG-AGENDA. Vrijdag 16 Maart, 's midd. half drie Ambachtsschool. Haagweg 4: Alg. Ledenvergadering. Oegstgeest. Vrijdag 16 Maart, s av. acht uur. „Irene": Prop. Verg. der Chr. Korf bal vereen. „Fiks". Dinsdag 20 Maart, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Vocaal Concert door „Sursum Corda" Woensdag 21 Maart, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Vocaal-concert door het kerkkoor „Ex Animo". Vrijdag 23 Maart, 's midd. vier uur. Leidsche Broodfabriek, N. Mare 1: Aandeelh.verg. dezer N.V. Woensdag 28 Maart, s av. acht uur. Geb. „Prediker": Openbare Jaarverga dering Ring Leiden en Omstr. van de J. V. op Geref. Grondslag. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Maart a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. RECLAME mm SPLINTER mm Heden geëtaleerdLINOLEUM KROMMENIE 2 Meter breed f 2,60. uitgevoerd heeft en ook aan de leer lingen voor wat ze weder in het afge- loopen jaar voor de school hebben gedaan. De heer Kuyntjes. directeur der school, dankte voor de vriendelijke woorden tot hem en de overige leera ren gericht en richtte zich daarna tot de jongens, die de school gaan verla ten. Spr. feliciteerde hen en wees er nogmaals met nadruk op, dat ze er thans nog lang niet zijn maar dat ze thans voort moeten bouwen op het ge leerde. Er is nog een lange leertijd noodig. Tracht Uw kennis steeds te vermeerderen, aldus spr., bezoek zoo mogelijk de avondscholen of Mathesis. Vooral: Werk steeds! De Voorzitter noodigde daarna allen uit gezamenlijk de school en het werk der leerlingen te bezichtigen. Het bleek ook thans weer, welk een uitnemend onderwijs aan de Am bachtsschool hier ter stede gegeven wordt; de tentoongeitelde werkstuk ken legden daarvan een uitnemend getuigenis af. ONZE 70.0Q0STE. Het is bekend, dat Leiden met een zekere spanning de tijd tegemoet ziet, dat het inwonerstal de 70.000 zal berei ken. Vierde Groningen geen groot feest toen de 100.000ste burger kwam en ontving de 35.000ste Deventerster geen groote koek? Waarom zou dan Leiden de 70.000ste niet met vreugde begroeten. Wij kunnen thans mededeelen, dat op 14 Maart het aantal ingezetenen bedroeg 69939. Dus nog 61 en wij zijn er. GEREF. GEMEENTE. Op de gisteravond gehouden verga dering van den kerkeraad met de mannelijke leden der gemeente, werd bij meerderheid van stemmen beroe pen tot herder en leeraar Ds. J. Over- duin van Werkendam. LEIDSCHE KUNSTKRING. De Leidsche Kunstkring opent 19 Maart, nam. half 3, in de Lakenhal een tentoonstelling van houtsneden, teekeningen en bedrukte stoffen van den heer M. Escher te Rome en van Italiaansch aardewerk (majolica) van Mevr. van Stolkv. d. Does de Willebois te Vietri. KAMER VAN KOOPHANDEL. Bij enkele candidaatstelling is ge kozen tot lid van de Kamer van Koop handel voor Rijnland de heer J. de Jong Czn. te Roelofarendsveen, in de plaats van den heer P. de Jong Czn. uit Alkemade, die bedankt heeft. JUBILEUM SCHUYT. In verband met het jubileum- Schuyt zij nog medegedeeld, dat de jubilaris een geheelen middag en avond grooten toeloop van belang stellenden en vrienden ondervond. Namens de ouders zijner leerlingen bood de heer Blomjous, roemende op de uitstekende samenwerking tus- schen school en ouders, den heer Sctuyt een prachtige lamp aan. DE LEIDSCHE HOUT. Hoewel van de voorbereidende werkzaamheden nog niets te zien is weten wij dat aan den Leidschen Hout met kracht gewerkt wordt. Zoo af en toe hooren we wel eens iets. Maar ook Looren we, dat de finan- cieele kant nog niet af is. Daarom doet het goed te vernemen, dat een invloedrijke vereeniging als de 3-Oc- tobervereeniging er nogmaals de schouders onder zet. De Secretaris van de 3-October- vereeniging schrijft ons: Er is in de laatste dagen wederom goed werk gedaan ten aanzien van de stichting van den Leidschen Hout. In verband daarmede kom ik, als Secretaris der S-Octobeh-vereeniging een beroep doen op Jwe bekende me dewerking aan alles, wat voor Leiden van belang en nut kan zijn, en zou het mij of liever het Bestuur der 3- Octobervereen. zeer aangenaam zijn, indien U in Uwe redactioneele kolommen ook iets vermeldet om- RECLAME Knot zwarte Stopsajet „Gilette Scheerapparaat met 3 extra mesjes Koffie-, Thee- en Suikerbussen per 3 stuks Groote wafelafneemdoeken Zijden Zelfbinders Blauw keper Mansjassen Zwaar keper Mansonder- broeken 1 Pers. wit graslinnen Lakens Rose elastiek Damessportcor- set m. 2 paar Jarretelles 16 c. 45 c. 75 c. 125 c. 2.25 375 c. 2.45 1.225 1.17S 2.60 Eiken Radiotafels Wit geruit Etamine, per el Allovernets, smaakvolle sortee ring, 100 cM. breed per el Waschechte Crepe Tafelkleedjes zeer geschikt voor Serre en Slaapkamer 85/85 Wollen Tafelkleeden met franje maat 130/130 Massief eiken Kapstok met ovaal spiegel Kunstzijde Schoorsteenkleeden 45 145 c.M. Koperen Wandborden met Hol- landsche voorstellingen 6 Hniskamerstoelen met leder bekleed Massief eiken Dressoir met ge slepen Spiegel, 3 laden en modern beslag 4.95 16 c. 31 c. 55 c. 2.40 6.90 2.25 50 c. 21.-- 39.75 Partij 4000 pakken licht beschadigde Huishoudzeep, per pak van C r 4 Stukken Dubbeltjes Zeeppoeder, per O r pak O Vlokkenzeep per pak 67ï c. trent het plan, dat door de Vereen, zal worden uitgevoerd, n.l. te trachten iets bij te dragen tot de financiën van het fonds voor den Leidschen Hout. Zooals U zich misschien kunt her inneren, is in de jaarvergadering cp vjorstel van het Bestuur door de le den goedkeuring verleend aan het voorstel, om bij de inning der 3-Oct.- contributie aan de leden, de gelegen heid te geven tot het geven van een gave. Velen hebben dit bij den ge houden optocht niet kunnen doen, en onder diegenen zijn er zonder twij fel nog, die wel willen bijdragen, als dit gevraagd wordt en er een gemak kelijke weg is. Die weg is gevonden, en de contributieloopers zullen kleine kaartjes mede krijgen, t.w. van 25 ct., 50 ct. en 1 en 2.50, die voor ge noemde bijdragen kunnen worden genomen. Er zou al een aardig sommetje te beuren zijn, indien ieder lid één kaartje nam, want in deze zal zeker gelden, dat de vele kleintjes ook een groot geheel kunnen maken. Indien U dit plan in Uw blad eens wilt bekend maken, en er een opwek kend woord wilt aan toevoegen, helpt ook weder tot bekendheid geven en kunnen de 3-October-leden er op re kenen. Met de inning der contributie zal volgende week een aanvang worden gemaakt. Ieder lid van de 3-October-vereeni- ging krijgt dus een kans om aan de verwezenlijking van de plannen mede te werken. DE BAZAAR VAN PATRIMONIUM. Het was gisteren de laatste dag, dat de bazaar voor Patrimonium's jeugd werk geopend was. Te ongeveer 10 uur gisteravond had de officieele sluiting plaats door den heer F. Ei kerbout, die in zijn sluitingsrede wees op het vele werk door Patrimonium in de jaren van zijn bestaan verricht. Dat werk is niet onvruchtbaar ge weest. Het is integendeel, rijk geze gend geworden. Binnenkort zal het 25 jaar geleden zijn, dat de afdeeling Leiden van den Chr. Metaalbewer- kersbond werd opgericht. Meer en meer heeft Patrimonium zich toege legd op de vorming van Chr. Vak bonden, zoodat er zelfs een tijd kwam dat men dacht dat Patrimonium zich een graf zou graven en wanneer dat het geval geweest was. dan had ze ker bet woord van den te vroeg ge storven Minister Talma hier gegol den: Geen schooner dood dan te ster ven na zich opgeofferd te hebben. Niets is echter minder waar geweest dan de gedachte dat Patrimonium zijn taak zou volbracht hebben. Er is nog veel werk voor het Verbond weg gelegd. Vooral het jeugdwerk moet krachtig ter hand worden genomen. Immers wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Spr. wees daarna nog met een enkel woord op de Internationale conferentie van Chr. Sociale Bonden, die binnenkort in Düsseldorf zal ge houden worden en waaraan ook Patrimonium heeft medegewerkt en wekte allen op om thans blijmoedig verder te gar.n en het oog op God ge richt te houden. Vervolgens sprak spr. een woord van dank tot allen die hebben mede gewerkt tot het welslagen van dezen bazaar. De verkoop is boven verwach ting goed geweest en hier past een woord van dank aan God, dat hij Zijn zegen aan het werk niet heeft ont houden. Nadat vervolgens gezongen was Gezang 96 sloot de heer Eikerbout den bazaar met dankgebed. Daarna werden verschillende goe deren, die nog over waren bij opbod verkocht. De heer Eikerbout deed dienst als afslager. Er heerschte een vroolijke stemming in de zaal en de goederen gingen vlug van de hand. Tenslotte werden no? de uitslagen van de raadselwedstrijden, de vliegtocht enz. bekend gemaakt. De bruto-opbrengst van den ba zaar bedraagt ruim duizend gulden. EEN NIEUWE DIRECTRICE. In plaats van Mej. Dr. Hoogeboom, aie haar functie heeft neergelegd, is tot Directrice van de Leidsche Bui tenschool benoemd Mevr. A. E. Les- seur, te Hilversum. DOOD OP STRAAT GEVONDEN. Hedennacht te 12 uur is door C. J. F. in de Heinsiusstraat dood op straat gevonden de 88-jarige Wed. S. Men vermoedt dat ze uit he-t raam van haar woning, op de Ie etage, is gevallen, daar dit raam open stond. De onge lukkige woonde geheel alleen in het perceel 34. Uitwendige blessuren kon den niet waargenomen worden. Vanwege den Rijkswaterstaat werd te 's-Gravenhage aanbesteed het uitvoeren* van onderhoudswerken aan en in eenige Rijksgebouwen te Leiden en in het Rijks- kabelmagazijn te Leidschendam, geduren de 1928. 't Laagst was ingeschreven door F. A. van Kleef te Leiden, voor 9190. RECLAME Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw lippen schraal óf pijnlijk; maar vooral' ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest BINNENLAND. LANDBOUWCONGRES TE BOEKAREST. De Roemeensche legatie in Den Haag bericht, dat Roemenië bevesti gend heeft geantwoord op het voor stel der internationale commissie van Landbouw te Parijs, ten einde het 45ste landbouwcongres te Boekarest in Mei van het jaar 1929 te organisee- ren. Het uitvoerend comité heeft zijn ze tel te Boekarest, Strada C. A. Rosetti 35, en is gaarne bereid, op aanvrage, alle gewenschte inlichtingen te ver schaffen omtrent dit congres, alsme de omtrent de excursies, die zullen worden gemaakt in de verschillende deelen van het land. De deelnemers zullen zich aldus op de hoogte kun nen brengen van het economisch le ven in Roemenië, de rijkdommen van het land, de materieele en moreele bronnen van het Roemeensche volk. LEZING TEN HOVE. De Koningin had gisteravond in -Ie Galerijzaal van het Kon. Paleis in het Noordeinde te 's Gravenhage een aan tal dames en heeren genoodigd ter bijwoning eener geschiedkundige le zing door Dr. N. Japikse. Deze lezing werd ook bijgewoond door de Koningin-Moeder en den Prins Tot de genoodigden behoorden Je commissaris der Koningin in Zuid- Hollanl, Jhr. Mr. Dr. van Karnebeek en Mevr. van Karnebeek; Prof. Dr. F J. L. Kramer, Hofraad, directeur van het Kon Huisarchief; Mr. L. P. M A baron Michiels van Verduynen, se;re- taris-geneiaal van het Perm Hof van Arbitrage; W. ridder Huyssen van Kattendnke, gezantschapsraad bij de Nederlands^he legatie te Brussel en Mevr. Huyssen van Kattendijke; m voorts met hun dames; de adjudanten in buiiengewoi en dienst van de Ko- ning\r\ verschillende leden van ie Koninklijke hofhoudingen, eenige ou J ministers, enkele leden van den Raad van ytate, icden van den Hoogen P.aal der Neder em den en andere rechter ke college's te 's Gravenhage B. en W van 's Gravenhage en enkele an iorc dames er teren. Dr. Japikse koos als onderwerp van zijn voordracht: „Cromwell en Pett Se nior en Junior als stichters van Britschc wereldrijk". NEDERLANDERS TE SANTOS. Bij het Departement van Buitenland- sche Zaken is van Hr. Ms. gezant te Rio de Janeiro telegrafisch bericht ontvangen, dat de Nederlandsche ko lonie te Santos zich in welstand be vindt en buiten gevaar is. BESCHERMING VAN DE KLOMPENINDUSTRIE. Op de volgende vragen van den heer Drop 1. Heeft de minister zich reeds een oordeel gevormd omtrent het denk beeld, geopperd in de vergadering van de Tweede Kamer van 29 November 1927 (Handelingen, blz. 103), om ter bescherming van de klompenindustrie centralisatie van den verkoop van re- geeringswege te bevorderen? 2. Zoo ja, wil de minister dan van dat oordeel doen blijken? 3. Zoo neen, tegen wanneer kan een beslissing ten deze worden tegemoet gezien? heeft de minister van ferbeid, handel en nijverheid geantwoord: Ondergeeteekende is tot het oordeel gekomen, dat van een poging om door centralisatie van den klompenverkoop tot betere toestanden in de klompen industrie te komen, redelijkerwijs geen heil is te verwachten. Dergelijke centralisatie is reeds bij herhaling op verschillend gebied, ook op dat van den verkoop van klompen, beproefd, doch desbetreffende pogingen hebben nagenoeg steeds schipbreuk geleden, deels als gevolg van bezwaren, welke aan dit systeem van verkoop eigen zijn, deels ook ten gevolge van ge brek aan medewerking van belang hebbenden zelf. Centraliseering van den verkoop moge in een sterk geor ganiseerde industrie, waar een krach tig saamhoorigheidsgevoel heerscht. wellicht een enkele maal gelukken, in andere, organisatorisch minder ont wikkelde industrieën als de klompen makerij, is de kans van slagen, naar de ervaring heeft geleerd, zoo uiterst gering, dat het maken van groote kos ten, als voor de voorbereiding der ver koopsorganisatie noodzakelijk, niet gerechtvaardigd zou wezen. Op grond hiervan meent de ondergeteekende, zich van het nemen of bevorderen van maatregelen in deze richting, wel ke overigens bij eventueele misluk king ernstige gevolgen voor de belang hebbenden zelf zouden hebben, te moeten onthouden. STAATSCOMMISSIE INZAKE RET CADEAUSTELSEL. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft ingesteld: 1. Een commissie, met de opdracht het cadeaustelsel en de daaruit voort vloeiende nadeelen aan een nader on derzoek te onderwerpen, na te gaan, welke maatregelen'daartegen zouden zijn te nemen en hem ter zake rapport uit te brengen; 2. in deze commissie benoemd; a. tot lid en voorzitter: Mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen. Utrecht; b. tot leden: Jos. ten Berg, Utrecht; F. J. Claes, 's Hertogenbosch; H. P. Dekker, Amsterdam; K. Groenewoud Dzn., Groningen; H. Leemhuis, Am sterdam; Mevr. A. L. A. Ringeling- Verhoeff, Amsterdam; S. J. Rotteveel, 's Gravenhage; R. van Sluis, 's Graven hage; c. tot secretarissen: Mr. E. C. M. Deurvorst, 's Gravenhage, 1ste secre taris; Mr. L. Sprey, Alphen a. d. Rijn, 2de secretaris. BEWIJZEN VAN VAARDIGHEID. De heer Van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minis ter van Waterstaat gevraagd: 1. Is het juist, dat ook voor het be sturen van een landbouwtractor, die veelal maar enkele meters op den weg komt, vereischt wordt het bewijs van vaardigheid, bedoeld in artt. 79, 80 en 81 van het K. B. van 30 April 1927 (Stbl. 143)? 2. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid te overwegen wijziging van dit artikel in zoodanigen zin, dat land- bouwtractors daar niet langer onder vallen op grond van: a. het onbeteekenende van dit.voor schrift voor bet besturen van tractors, wijl daaraan geheel andere eischen gesteld worden dan bij de proefritten voor normaal motorgebruik; b. de zeer geringe snelheid, waar mede deze tractors mogen rijden (zes K.M. per uur); c. het zeer geringe aantal meters op bijna niet bereden wegen, dat door deze tractors wordt afgelegd; d. de hooge kosten 10 per vaar- digheidsbewijs) voor elk der verschil lende arbeiders en het voortdurend wisselend personeel. DE LANDARBEIDERSWET. De ministers van binnenlandsche zaken en landbouw en van financiën hebben een brief gericht aan de ge meentebesturen en aan de vereenigin- gen en stichtingen ingevolge de Land- arbeiderswet, waarin zij o.m. het vol gende schrijven: Bij de wet van 16 December 1927 zijn in de Landarbeiderswet enkele wijzigingen aangebracht, hoofdzake lijk van administratieven aard. Voor de toepassing van de wet in practijk is daarvan het meest van belang de wijziging in art. 34, eerste lid, van de woorden „tot het derde kalender jaar,, in „gedurende ten hoogste drie jaren", waardoor de mogelijkheid ge schapen wordt om, gelijk meer wen- schelijk bleek, rente te doen betalen over drie volle jaren van het aangaan van de schuld. Voorts is een aanvulling van de be palingen betreffende onteigening aan- Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Nederl. Draadlooac Omroep. N. C. R. V. 5.00 Vooravond-concert. K. R. O. 6.45 Sociologie door Prof. Aengenent. V. P. R. O. 7.85 Vrijz. Prot. Persbureau. 8.00 Spreker: P. Gertenbach, onder werp: „Het lied van den Her vormingstijd". Muziek en zang. 9.00 Beethovencyclus II. Cello, piano. 9.20 Korte V.P.R.O.-Cursus. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.30 Vooravond-Concert door hetOm- roep-orkest o.l.v. Nico Treep. 7.15 Landbouw-halfuurtje. 7.4> lol icb.r'chten. 8.05 Schippersles. 8.35 Concert. 9.30 Lezing door den heer G. de Clercq. Onderwerp: „Het stoken van de Centrale verwarming". 10.00 Persberichten van Vaz Dias. 10.10 Vcortzetting van het Concert. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 7.50 Symphonieconcert. Daarna nieuwsberichten. 9.50 Muziek. LANGENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 6.35 Engelsche conversatie. DAYENTRÏ, 1604 M. 5.05 Muziek. 5.35 Kin.deruurtje. 6.20 Muziek. 6.50 'lijdsein van Greenwich, weerbe richten, eerste algem. nieuwsber 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Zangrecital door Emilia Conti. 8.20 Muz.ek. 9.20 Weerbericht, tweede algemeen nieuwsbericht. 10.55 Variété. 11.20 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. 5.05 Koersen en nieuwsberichten. 7.20 Landbouwc.mmuniqué. 8.20 Koersen en mededeelingen. 8.50 Concert. gebracht, waarvoor de ministers naar het betrokken Staatsblad verwijzen. Tenslotte zijn in art. 42 de kosten v. legesheffingen, legalisatie en griffie kosten opgenomen onder de kosten, waarvan voor uitvoering der Land arbeiderswet vrijstelling wordt ver leend. Ook het K. B. ter uitvoering van de Landarbeiderswet is aan een wijziging onderworpen bij K. B. van 21 Jan. '28. Voorts wordt de aandacht van ge meentebesturen en van vereenigingen en stichtingen gevestigd op enkele van de hierin aangebrachte wijzigin gen. SPOORWEGPERSONEEL. Vanwege den personeelraad bij de Ned. Spoorwegen zal op 16 April a.s. te Utrecht een gemeenschappelijk be- stuurscongres van de spoorwegperso- neel-organisaties plaast vinden inza ke de indeeling van de standplaatsen van het personeel. DE TEXTIELINDUSTRIE. De N. V. v. h. J. M. Molkenboer te Oldenzaal heeft naar aanleiding van een verzoek der textielarbeidersorga nisaties de loonen van de stukken- keurders gebracht op 42 tot 46 cent. (Thans 42 tot 43 cent.) BUITENLAND. DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Een Duitsch voorstel. De Duitsche delegatie bij de voorberei dende ontwapeningscommissie heeft aan alle overige delegaties een memorandum doen toekomen, bevattende een voorstel, dat de Duitsche delegatie bij de ontwape ningscommissie zal indienen. Dit voor stel beoogt, dat alle staten jaarlijks het secretariaat-generaal van den Volken bond in kennis zullen stellen van den stand van hun bewapening. Het Duitsche voorstel is gebaseerd op artikel 8 van het pact van den Volken bond. DE VERDRAGSPOLITIEK DER V. S. Een rede van Kellogg. Tijdens een diner, den Amerikaanschen staatssecretaris Kellogg door den raad voor buitenlandsche betrekkingen aange boden, zette Kellogg nogmaals de reeds zoo vaak besproken argumenten ten gun ste van multilaterale anti-oorlogsverdra gen zonder eenige beperking boven bila terale verdragen uiteen. Hij verklaarde, dat Amerika nooit aan eenig verdrag zal deelnemen, dat onrecht streeks of impliciet een militair ver bond zou zijn. Nooit zal Amerika zich bij voorhand verplichten om zijn gewapen de macht tegen eenig land te gebruiken. Tezelfdertijd zullen de Vereenigde Sia- ten nooit ten achter blijven bij eenige doeltreffende beweging voor den wereld vrede. Kellogg hoopte, dat het Fransch-Amei 1- kaansche verdrag tot <nodel zou dienen voor de arbitrage verdragen met de ande re landen, welke binnenkort afloopen. Kellogg besloot: Ik ben niet zoo blind om te gelooven, dat het duizendjarige rijk nadert, maar ik geloof, dat de wereld met rassehe schreden voortgaat in de richting

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2