De verwerping van het Aardewerk-wetje. Een foto van het Biscuit-schilder werk van de Societe Geramique te Maastricht, van de collectie kerami sche kunst die wordt geëxposeerd in het gebouw van den Limburgschen Kunstkring aan het Vrythof te Maastricht, en gehouden wordt in verband met den nood in de Aardewerk-Industrie. DAG-AGENDA. 1315 Maart. „Patrimonium", Hoog- landsche Kerkgracht, Bazaar. Woensdag 14 Maart, Kamer van Koophandel, Stationsweg 43: Verkie zing van een lid v. d. afd. Kleinbedrijf Woensdag 14 Maart, 's midd. half vijf. Breestraat 27: Ledenvergadering v. d. Openh. Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens". Woensdag 14 Maart, 's av. van acht tot negen uur: Zitting van het Advies bureau voor Tuinbouwaangelegenhe- den in de Bestuurskamer v. d. Wo- ningbouwvereeniging „De Eendracht" Kooipark. Donderdag 15 Maart,, 's av. acht uur. Chr. Geref. Kerk, Steenschuur: Ds. H. Janssen van Den Haag, over „Geen anderen naam". Oegstgeest. Donderdag 15 Maart, 's av. acht uur. Geb. v. Chr. Belangen, Morsch: Uitvoering door de Chr. Zang- vereeniging „Hallelujah". Vrijdag 16 Maart, 's midd. half drie Ambachtsschool, Haagweg 4: Alg. Ledenvergadering. Oegstgeest. Vrijdag 16 Maart, 's av. acht uur. „Irene": Prop. Verg. der Chr. Korfbalvereen. „Fiks". Dinsdag 20 Maart, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Vocaal Concert door „Sursum Corda" Woensdag 21 Maart, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Vocaal-concert door het 'kerkkoor „Ex .Animo". Vrijdag 23 Maart, 's midd. vier uur. Leidsche Broodfabriek, N. Mare 1: Aandeelh.verg. dezer N.V. Woensdag 28 Maart, 's av. acht-uur. Geb. „Prediker": Openbare Jaarverga dering Ring Leiden en Omstr. van de J. V. op Geref. Grondslag. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Maart a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. RECLAME wmm SPLINTER Heden geëtaleerd: LINOLEUM KROMMENIE 2 Meter breed f 2,60. Een der voornaamste en in Holland minst bekende dezer voordeelen is The International Student Identity Card, uitgegeven door de bekende 3de Commissie der C. I. E. („Commission for International Relations and Tra vel") te Londen, onder goedkeuring van het Instituut voor Intellectueele samenwerking van den Volkenbond- Deze kaart is verkrijgbaar voor iede- ren student, wiens Nationale Studen ten Unie is aangesloten bij de C. I. E. De Identity Card stelt vast, datde houder student is aan een erkende Hoogeschool of Universiteit en ze heeft volledige bewijskracht in de meer dan 30 landen, die bij de C. I. E. zijn aangesloten. Voor Holland wordt de kaart aan iede- ren Hollandschen student uitgereikt, door den ab-actis der Algemeene Se naten-vergadering te Leiden en ze wórdt bekrachtigd door de Handtee- kening van een Hoogleeraar, liefst van den secretaris van den Academi- schen Senaat. Als aanbevelingsbrief geeft de Iden tity Card een introductie tot alle er kende buitenlandsche studentenveree- nigingen en ze verschaft bijzondere faciliteiten voor het verkrijgen van re ducties, van visa- en transportkosten. In de eerste plaats erkent de regee ring van verschillende landen de Iden tity Card en verzekert den houder be langrijke voordeelen. De Deensche, Italiaansche, Oosten- rijksche. Poolsche en Hongaarsche regeering verstrekt den houders der kaart een gratis visum; andere landen eveneens, doch onder voorwaarde van reciprociteit; drie landen alleen voor groepsvisa terwijl Engeland vrijstel ling van de immigratie-formaliteiten verleent voor den tijd van zes maan den. Het aantal overeenkomsten tus- schen de verschillende regeeringen in dezen neemt voortdurend toe. In de tweede plaats verleenen ver scheidene Europeesche transportmaat schappijen belangrijke reducties. De Belgische, Fransche en Duitsche Spoorwegen geven, evenals die van 5 andere landen, 50 pet. reductie voor groepen van 510 studenten, die hou ders zijn van een Identity Card; drie landen geven 50 pet. reductie voor in- dividueele reizigers, terwijl verschil lende landen een speciaal reductie-sy steem voor den student-reiziger heb ben vastgesteld. De luchtvaartmaatschappijen geven bijna alle 10 tot 15 pet. reductie, o.a: verleent de K. L. M. 10 pet. korting aan houders van kaarten. Alle desbetreffende inlichtingen, ook over alle Europeesche studenten-orga nisaties, hotels, reisprogramma's, enz., zijn verzameld in het „Handbook of Student Travel". Het boekje is ver krijgbaar bij de bovengenoemde Com mission III of the International Con federation of Students, 3 Endsleigh- street W. C. L. Londen ad 1,20. Een exemplaar ligt ter inzage op de leeszaal van de Sociëteit Minerva te Leiden. De onbekendheid van deze kaart in Holland blijkt uit het feit, dat tot he den slechts een tiental dezer kaarten zijn uitgereikt; dit in tegenstelling met andere landen; de Belgische Nati onale Studenten Unie heeft onlangs deze kaart aan al hare leden verstrekt Aanvraagformulieren zijn voor Hol land verkrijgbaar bij den ab-actis der A. S. V. te Leiden, Breestraat 41, en bij de Reiscommissie. De kosten bedragen 1,20 Het is opmerkelijk, dat Nederland vrijwel het eenige land in Europa is, dat geen speciale reducties voor het reizen van studenten kent, met uitzon dering van het loffelijk voorbeeld der K. L. M. De Reiscommissie is thans doende voor visa- en transportkosten eenigszins gelijkwaardige faciliteiten te verkrijgen. De onbekendheid van de Identity Card hier te lande, zelfs onder studen ten, zal ongetwijfeld mede oorzaak zijn, aldus het communiqué, van deze onbillijke toestanden. De Reiscommis sie hoopt ten slotte, dat thans, binnen kort, iedere student, die reisplannen heeft, in het bezit zal zijn van dit nut tig product der Confédération Inter nationale des Etudiants. DE INBRAAK AAN DE OUDE VEST. De Officier van Justitie bij de Haag- sche Rechtbank, Mr. Rijkens, heeft ge- ëischt tegen drie verdachten resp. 2 jaren, twee jaren en één jaar gevange nisstraf wegens poging tot diefstal met inklimming in een grossierderij aan de Oude Vest. Uitspraak *27 dezer. De heeren Mr. W. van Itersön en Dr. J. R. Wartena, beiden alhier, zijn benoemd tot leden van het Historisch Genootschap, gevestigd te Utrecht. Namens de woningstichting „Luctor et Emergo", werd ten raad- huize te Haarlem door den architect den heer J. van der Ban, aanbesteed het bouwen van 46 eensgezinswonin gen aan de Sterreboschstraat aldaar. Laagste inschrijfster was de fa. Mar- celis en Heemskerk alhier voor de som van 137.900. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Nicolaas, zv. M. Optendrees en M. G. Stravers Aaltje, dv. J. P^st en J. van Benthem Paulus, zv. P. Pikaar en J. de la Rie Grietje, dv. L. Tisseur en D. Erades Pieter Cornelis, zv. J. Kapaan en M. l'Ecluse Anihonia Johanna, dv. D. Kalkhoven en A. J. de Meij Adolf Jacobus, zv. A. Kukler en P. W. Belt Anna, dv. A. Gijzenij en H. v. Leeuwen Alida Gijsje, dv. C. de Jong en D. Neus Dirk, zv. D. Koolmoes en J. J. Heruer Cornelis Bernardus, zv. B. C. Paddenburg en E. Langezaal Albert, zv. C. J. v. d. Klaauw en A. M. Bruins Wilhelmus Jozef, zv. W. Bull en H. W. Klein Pe- tronella Cornelia, dv. M. Houbolt en C. Musly Jacoba, dv. H. Kanbier en A. Brussee Johannes Hubertus, zv. J. van Dijk en C. B. Lub Trijntje, dv. M. van Dijk en M. Spaargaren Antonia Hen- drijka, dv. H. J. J. A. v. d. Wulp en G. v. d. Brand Hendrikus Jacobus, zv. S. van Es en A. D. Lens Jacques, zv. L. Sjardin en J. A. Optendrees Maria Ca- tharina, dv. A. Ouwerkerk en A. van Zijp Sijgje, dv. C. Ligthart Schenk en G. C. Lek Martha Wilhelmina, dv. W. F. de Vroome en A. C. v. d. Zwam Paulus Johannes, zv. J. Verschoor en E. H. Klui vers Franciscus Johannes, zv. W. H. Muller en H. M. Krans Adrianus, zv. J. C. v. d. Werf en J. M. Simons. Overleden: A. C. Knijnenburg, dr. 21 j. J. Duif, wedr. 77 j. C. CohenSpier, wede. 69 j H. Teeken, wede. v. d. Bos, wede. 85 j M. G. C. J. Schermer, jdr. 76 j. J C. v. d. Meel, dr. 16 j. M. W. v. d. Drift, dr. 96 j. A. J. J. A. Ruigrok, zn. 19 j. M. J. v. Eijk, dr. 21 j. J. C. Favier, dr. 3 mnd. N. Roemer, wedr. 66 j. J. Lentingv. Gulik, vr. 30 j. M. J. Kreijns, dr. 24 j. J. Duin, dr. 35 j. J. Bronkhuijzen, man 61 j. M. LouwrierBrand, wede. 65 j. C. Fiouw v. Straaten, vr. 51 j. W. v. d. Berg, man 48 j. H. C. Trap, zn. 9 j. G. Fransen, wedr. 66 j. BINNENLAND. DE CENTRALE FILMKEURING. In het tijdvak van 19 Maart heeft de Centrale Commissie voor de film keuring 84 films, met een totale leng te van 25.572 M., gekeurd. Aangebracht werden 9 coupures met een totale lengte van 51.5 M. Toegela ten werden 79 films voor alle leeftij den, films voor personen boven 14 jaar en 2 films voor personen boven 18 jaar. Niet toegelaten films: geene. Mr. W. J. M. WESTERWOUDT. Gisteren vier- le Mr. W. J. M. Westerwoudt te üverveen zijn TOsten ver jaar- lag. Mr. Wester- voudt die in fi- iancieele krin gen wel bekend .s, was van 1895 ot 1926 Direc teur van de lollandsche So- ieteit van Le- .ensverzekerin- en, terwijl hij ians nog zit- ng heeft in et College van Commissarissen der Nedenanüscue üank. Mr. FOCK'S INDISCH BELEID. In een rede, te Groningen over het fascisme gehouden, heelt mr. Mar- chant blijkens het verslag de aandacht gevestigd op de toenemende macht van de economische machthebbers in lndië, zooals is gebleken bij de hou ding van minister Weiter tegenover hen en de houding van de economi sche machthebbers tegen mr. Fock en jhr. de Graeff. Mr. Marchant doelde daarbij blijk baar o.a. op de oppositie, die inder tijd door de ondernemers is gevoerd tegen het plan van gouverneur-gene raal Fock, om de ondernemers te ver plichten, een deel van hun winst te doen strekken ten bate van de in- heemsche bevolking. Een plan, dat gouverneur-generaal Fock ten gevol ge van deze opposiie niet heeft kun nen verwezenlijken. Er is aanleiding, zegt het Vaderl., om op deze erkenning van democra tische zijde bijzonder de aandacht te vestigen. Want zij stelt het Indisch be- ieid van gouverneur-generaal Fock in een juister licht, dan de luidruchtige sociaal-democratische klachten over het zoogenaamde reactionaire be wind van den vorigen landvoogd. UNIE VAN WATERSCHAPSBONDEN In de laatste vergadering van de Unie van Waterschapsbonden werd ingesteld een crediet-bemiddelings- bureau ten behoeve van die water schappen welke geldleeningen hebben aan te gaan. Doel is de dikwijls hooge provisies van tusschenpersonen te ver mijden. Het bureau bestaat uit de heeren: H. C. de Jongh, voorz.; jhr. mr. K. J, Schorer, en J. P. van Amstel, secretaris. De controle op de penningmeesters der waterschappen werd als een on derwerp beschouwd dat, naar het oor deel der Unie, niet door haar behoort te worden ter hand genomen, maar dat door elke provincia' i vereeniging als een belangrijk punt van eigen werkzaamheid behoort te worden aan gemerkt. Ten slotte werd medegedeeld, dat 8 provinciale bonden met 860 water schappen, in de Unie zijn georgani seerd. In Noord-Brabant is de op richting van een waterschapsbond in voorbereiding. DE TOESTAND VAN DE VECHT. Het Tweede Kamerlid de heer Weit- kamp heeft aan den Minister van Waterstaat gevraagd: Is de Minister bereid, aangezien, door allerlei omstandigheden veroor zaakt, groote ongerustheid heerscht hij de landbouwers onder dé gemeen ten Dalfsen en Ommen, wegens den toestand der rivier de Vecht, mede te deelen, of het plan tot verbetering dier rivier, waarop zijn excellentie doelde in zijn rede, ter gelegenheid van de behandeling der jongste Waterstaats- begrooting gehouden, spoedig kan worden gepubliceerd? OVERLEGGING VAN VACCINE- BEWIJZEN. Het Tweede Kamerlid de heer Ker sten heeft aan den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid gevraagd: Is het den Minister bekend, dat bur gemeester en wethouders van Mon ster ter kennis der bevolking brach ten, op 3 Maart (dus ongeveer drie weken nadat de wet tot stopzetting van den vaccinedwang in het Staats blad verscheen), dat gelegenheid be tond tot hot aanmelden van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere hooi te Ter Ileydo, onder overleg ing van hot Vaccinebewijs? Is do Minister bereid, zoo noodig in overleg met zijn excellcntie's ambtge noot Aan binnenlandscho zaken en landbouw, maatregelen te treffen, dat dergelijke bekendmakingen niet meer cschieden? JVÏROEP SCHEVENINGEN-HAVEN. IIet Tweede Kamerlid de heer Su ing heeft aan den Minister van Wa terstaat gevraagd: I. Is het juist, dat het verzoek van 'le N.V. Katholiek Internationaal Persbureau, om door middel van den zender voor den zakelijken omroep te Scheveningen-Haven pers- en nieuws berichten te verzenden, niet is inge willigd? II. Indien ja, is de Min. dan bereid mede te deelen, op welke gronden in williging van dit verzoek is gewei gerd MINISTER v. d. VEGTE SPREEKT MET INDIë. Minister van de Vegte heeft giste renmiddag omstreeks twee uur (Indi sche tijd: omstreeks negen uur in den avond) een telefonisch gesprek gehad met den directeur van het de partement van Gouvernementsbedrij- ven in Ned.-Indië, ir. D. de Iongh, te Bandoeng. Wederkeerig werden woorden van hulde geuit aan het adres van diege nen, die de radio-verbinding tusschen Nederland en lndië tot stand brach ten. VERTREK VAN LENTEBODEN. De kieviten, die in de tweede helft van Februari en de eerste dagen van Maart onze polders hadden bevolkt, hebben opnieuw de reis naar het Zui den aanvaard. Zondag j.l. was het een doortocht, welke dien van den herfst evenaardde. Vooral langs den duin kant was de trek te zien; van 's mor gens vóór achten tot 's middags na tweeën passeerden de vluchten, mees tentijds tusschen 10 en GO vogels tel lende. De trekrichting was bijna steeds Zuidwest; enkele troepen hiel den meer Westelijk aan. Duizenden kieviten hebben dien dag ons land weer verlaten. Ook andere vogels verkeerden on der den invloed van het wintersche weer. Spreeuwen schoolden samen en in zwermen zochten zij wind- en sneeuwvrije plaatsen af. HET FAILLISSEMENT VAN DE DISCONTOBANK VOOR CREDIET- INSTELLINGEN. De 3e Kamer der Haagsche Recht bank heeft gisteren bevel tot gevan genhouding verleend tc n mr. L. P. D., verdacht van bedriegelijke bank breuk in het failissement van de Disconto-Bank voor Crediet-instellin- gen. Dit bevel tot gevangenhouding geldt voor een termijn van 30 dagen. MIDDACHTER ALLEE EN ELLECOMSCHE LAAN. Het Eerste Kamerlid de heer Po lak, heeft aan den Minister van Wa terstaat gevraagd: I. Is het bericht in De Kampioen van 9 Maart 1928, dat de Middachter Allee en de Ellecomsche Laan met keien bestraat zullen worden, juist? II. Zoo ja, wil de Minister dan me- dedeelèn, waaom hier een buiten- landsch product en niet het binnen- lansche, de klinker, gekozen is? III. Wil de Minister mededeelen, waarom, in het algemeen gesproken, op zoo vele plaatsen bij wegenvernieu wing keien gebezigd worden, terwijl het toch wel vaststaat, dat bestrating met dit materiaal na zeer korten tijd voor het autoverkeer de allerongun stigste wordt? VI. Acht zijn excellentie het niet wenschelijk, alsnog te besluiten ge noemde wegen te voorzien van een klinkerbestrating, desgevorderd aan te brengen op een onderlaag? PRIN CIPIEELE DIENSTWEIGERING. Wegens principieele dienstweigering is de soldaat P. B. uit Heerlen, dienst doende bij het le reg. inf. te Assen, door den krijgsraad veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest en ontslag uit den dienst. MERTENS CONTRA DEN HAAGSCHEN BURGEMEESTER. Op de rol van de burgerlijke Kamer van de Haagsche rechtbank kwam gisteren weer voor de zaak van den tandarts A. Mertens tegen den burge meester van Den Haag, waarbij, zoo als bekend, de heer Mertens schade vergoeding vraagt op grond van han delingen en gedragingen van den burgemeester. Namens den procureur van de ge meente werd voor antwoord gecon cludeerd, waarna aan part-Mertens 8 dagen uitstel werd verleend. LUCHTVAART. DE „RED ROSE" IN INDIë. Het vliegtuig „Red Rose" met aan boord kapt. Lancaster en Mrs. Keith Miller, is gister om 10.30 uur te Mun- tok aangekomen. Morgen bij het aan breken van den dag vertrekt het naar Batavia! Zooals men zich herinneren zal, werd de „Red Rose" begin Februari bij de start op Muntok, tot dalen ge dwongen en daarbij zwaar beschadigd. Zoo, dat voor de herstelling onderdee- len moesten worden aangevoerd uit Britsch lndië. De bedoeling van kapitein Lancaster is den tocht voort te zetten naar het Radio-Programm a. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IJ ITUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Nederl. Draadlooae Omroep. N. C. R. V. 5.15 Kinderuurtje. 7.00 N. D. O. Instituut Schoi-vers. 7.30 Concert. 10.30 Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 6.00 Dinermuziek door Trio. 7.15 Gezondheids-halfuurtje. 7.45 Politieberichten. 8.05 Muziek. 9.15 Lezing door den heer A. van Santen. „Indrukken uit Leipzig in verband met de Messe". 9.45 Populair programma. 10.15 Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 7.05 Oratorium „Mutter Erde". 9.50 Muziek. LAN GEN BERG, 469 M. 5.20 Concert. 7.35 Muziek. Daarna laatste berichten. DA\ EN'JL'KÏ, 1604 Al. 5.35 Kinderuurtje. 0.20 Aluziek. 6.50 Tijdsein van Greenwich, weerbe richten, eerste algem. nieuwsber 7.05 Aluziek. 7-35 De grondslagen tier muziek. 8.35 Muziek en zang. 9.20 \V eeioericht, twee-de algemeen nieuwsbericht. 11.20 Muziek. PARIJS, (Radiol, 1750 Al. 5.05 Koersen en nieuwsberichten. 7.20 Lanabouwc.mmuniqué. 8.20 Kceisen en medecieelingen. 8.50 Concert. 1 nülflill oorspronkelijk vastgestelde doel: Au stralië. De vliegers hebben dus nog een goede 25C0 mijl voor den boeg. BUITENLAND. ES VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De werkzaamheden. De werkzaamheden der voorberei dende ontwapeningsconferentie zullen twéé weken duren. Of de tweede lezing van het 't vorige jaar opgestelde ontwerp eener interna tionale conventie betreffende de pro gressieve beperking der bewapening ge houden zal worden schijnt onwaarschijn lijk, daar de politieke voorwaarden voor zulk een belangrijk werk nog ontbreken. De conferentie zal tot gewichtige be sprekingen leiden, waaraan alle groote staten zullen deelnemen. De aankomst der delegaties. De Russische delegatie voor de zit ting der voorbereidende ontwapenings conferentie is gistermiddag te Genève aangekomen. Litwinoff is weder de leider der de legatie en ook Loenatsjarski is weder meegekomen. De heeren hebben ditmaal gereisd in een tweede klas comparti ment in tegenstelling met November, toen zij met een salonvvagen te Genève aankwamen. Ook het hotel, waar zij logeeren, is heel wat minder luxueus dan de eerste maal, hetgeen wellicht een gevolg is van den' spot in de wereld pers over het dure optreden der sovjet gedelegeerden bij hun eerste aanwezig heid te Genève De Turkse ie regeering heeft, gelijk reeds gemeld, de uitnoodiging om ook aan de ontwapeningsbesprekingen deel te nemen aangenomen, en zal a.s. Don derdag vertegenwoordigd worden door den min. van buitenl. zaken zelf, Tewfik Rushdi Bey. De Amerikaansche delegatie is reeds aanwezig. Gibson, die ae Coolidge-con- ferentie een vorigen zomer gepresideerd heeft, zal wederom de eerste j^edele- geerde van Amerika zijn, terwijl de twee admiraals Jones en Long eveneens aan de besprekingen zullen deelnemen. Ook de voorz. der conferentie, onze landgenoot Jhr. Loudon, is reeds te Genève aangekomen om met het volken bondssecretariaat voorbereidende be sprekingen te houden. ERNSTIGE DIJKBREUK IN DE VER. STATEN. Honderden dooden. Tengevolge van een aardbeving is de 'dijk van het reservoir van St. Francis- quito Canyon, 64 K.M. ten N. van Los Angeles, gisternacht om één uur be zweken. Het water vloeide als een wilde stroom het dal in. Volgens nadere berichten uit Los An gelos, schijnt het nu reeds zeker te zijn, dat bij de overstroomingsramp 500 per sonen om het leven zijn gekomen. De mogelijkheid bestaat dat het aantal slachtoffers nog zal stijgen; in het ge troffen gebied is de staat van beleg afgekondigd. De doorgebroken St. Francisdam was 650 voet lang en 205 voet hoog cn maakte deel uit van de waterwerken van Los Angeles. Tengevolge van het ongeluk is de watervoorziening van Los Angeles zeer gehandicapt. Tengevolge van den doorbraak stroomde U/a' milli ard gallon water weg, dat met over weldigende kracht in San Fernando-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2