In memoriam Johannes Theodoor Toorop. Jail Toorop is gistermiddag om zes uur in het Roode Kruis-ziekenhuis te 's Gravenhage overleden. Hij is 69 jaar oud geworden. Toorop was de laatste dagen niet meer bij bewustzijn geweest en zijn toestand was gaandeweg verergerd. Hij is kalm en rustig ontslapen; zijn nri^te familieleden stonden rond zijn b geschaard. t is ruim een jaar geleden, dat we i icze kolommen een herdenkings- ai kei wijdden aan den Leidschen s -iiider Floris Verster, die op zoo tra- .scbe wijze om bet leven kwam. Thans is bet een ander sieraad onzer .sederlandscbe schildersschool, wiens ziel het aardsche leven is ontvlucht. Beiden, tijdgenooten, behooren tot het schildersgeslacht, dat omstreeks 1860 geboren werd, en dat tusschen de jaren 1880 eh '90 het eerst van zich deed spreken, in denzelfden tijd, dat eeü jonge generatie van dichters en schrijvers de oude geijkte vormen der litteratuur kapot sloeg, en zich op nieuwe wijze deed uiten. In zijn geweldig, soms overmoedig proza, zei Van Deyssel: „Wij willen Holland hoog opstooten in de vaart der volkeren Ondanks den opbloei onzer letteren, een bloei, die in menschen als Geer- ten Gossaert en Henr. Roland Holst en enkele anderen herinnert aan de hoogtepunten van Middeleeuwen en 17de eeuw, is onze litteratuur geen wereldlitteratuur geworden daarvoor is ons taalgebied te klein. Maar de taal onzer schildersuit deze generatie is wèl wereldtaal. Vincent van Gogh, Breitner, Verster, Toorop en anderen, trekken de bewon derende aandacht der kunstzinnigen ver buiten onze grenzen. Openbaarden de „Nieuwe Gidsers" zich als individualisten, de schilders uit dien tijd spreken niet minder hun eigen taal. De vier die we noemden en waaraan nog heel wat zouden zijn toe te voe gen, spreken wel heel sterk uitgespro ken hun eigen taal in compositie, vor men en kleuren. Toorop heeft onder hen allen wel iets bijzonders. Hij is geen ras-Hollander. In 1858 werd hij te Poerworedjo op Java geboren. Noorsch en Oostersch bloed vloeide dus door zijn aderen. Hij begreep de Westersche zin voor activi teit en de Oostersche neiging tot den droom. Gedurende de eerste jaren van zijn schilderlijke werkzaamheid zit hij vol revolutionaire ideeën. Hij vertoeft dan veel in Vlaanderen en in de Borinage. Hij voelt zich aangetrokken tot de verworpelingen, de ellendigen, en de schooiers in hun duister tragisch be staan. In dien tijd schildert hij b.v.: „Voor de Werkstaking" en: „Na de Werksta king". Van meet af schildert hij geen op zichzelf staande, losse gevalletjes. Neen, aan het geschilderde demon streert hij 'n idee. Hij wil steeds laten zien: „Zóó is het leven", met de bijge dachte: „Zoo moest het zijn". Hij is de Romanticus, d.w.z. hij be speurt overal de eenheid des levens. De dingen, de menschen staan niet op zichzelf, maar er is iets, dat ze bindt. De wereld heeft een ideëelen achter grond. Dit alles is heel vaag, maar zal langzamerhand steeds omlijnder worden uitgesproken. Het Romantische van Toorop, dat de dingen en verschijnselen ziet als symbolen van eeuwige mogelijkheden en waarden, sluit bijna meteen het tragische in zich. Want ondeugd, boos heid, wijsheid en onschuld zijn in het leven steeds naast elkaar te vinden en „de zon schijnt over boozen en goeden" dezelfde zon. Toorop schildert in den eersten tijd in een donkere gamma, maar de figu ren worden in de eenheid der concep tie saamgebonden door het licht. Het Romantisch-tragische sluit het sym bolische in zich. Als Toorop aanvankelijk zijn revo lutionaire en daarna zijn humanitaire gevoelens heeft geuit, begint hij meer bewust zijn symboliek te verdiepen en ontstaan werken als: „De drie brui den"; de bruid van 't verderf, 't ramp zalige wezen, dat de bruid is van al len; de jonge vrouw, die de bruid is van één en de in zichzelf gekeerde religieuze. In dit werk van 1892 ver tolkt Toorop zeer sterk het worstelen en zoeken van zijn eigen ziel. Ik noem maar een heel enkel werk, omdat het ondoenlijk is, uit elke levensperiode van Toorop alle of ook maar een be langrijk gedeelte zijner werken te noe men, laat staan ze te bespreken. Door verschillende levensperioden heen is Toorop's kunst hem steeds een middel geweest, om zijn eigen leven te verdiepen en zijn verhouding tegen over de Hoogste Werkelijkheid te be palen. Na lange jaren van zoeken wordt hij in 1905 Katholiek en vindt in het Ka tholicisme een machtige bron van in spiratie voor zijn kunst, die tevens de dienende maagd van zijn geloovig Godsvertrouwen wordt. En terwijl hij onder alle geestelijke evolutiën door ijverig de schilder- en teekenkunst beoefende, bekwaamde hij zich in allerlei technieken, die met de schilderkunst op een of andere wij ze in verband staan. Hij vervaardigde droge naald-etsen, zwart en wit, en ook gekleurde de teekening wordt met de etsnaald in koper of zink ge krast en daarna afgedrukt; hij maakte litho's, waarbij de teekening eerst in steen wordt gegraveerd; hij bewerkte sgraffito, d.w.z. de natte kalk van muurvlakten, waarop de schildering werd aangebracht; hij vervaardigde koperdrijfwerk en eveneens kunstaar dewerk;, hij kende de techniek van het glasbranden, wat hem te stade kwam bij de Nijmeegsche St. Josephs- kerk. Hij ontwierp patronen voor kunstnaaldwerk, welke hij op speciale inrichtingen liet uitvoeren. Bekend is z'n samenwerking mét den architect Berlage bij de decoratieve versiering der Nieuwe Beurs te Am sterdam, waar men tegeltableau! vindt, door Toorop ontworpen en on der zijn leiding uitgevoerd. Zeer sterk was zijn decoratieve zin, wat van groote beteekenis was, omdat men een decoratieve versiering, die zich aansluit bij de architectonische structuur in de laatste 30 jaren weer veel meer op prijs weet te stellen. In openbare en wereldlijke gebouwen en kerken tracht men weer tot stijleen heid te komen, door de toegepaste kunsten zich logisch te doen aanslui ten bij de bouwkundige constructie. Toorop heeft in dat opzicht veel, en geniaal werk gedaan. Het is juist die eigenaardige bruusk .getrokken lijn, met forsche breuken en knakken, en de daardobr bepaalde vlakverdeeling, die Toorop's werk zijn decoratief ka rakter geeft. Een ieder heeft dit wel kunnen opmerken, want er ^is geen schilder, van wien meer reproducties in den handel zijn gebracht, geen schilder, die meer op populariteit aanspraak mag maken en daardoor invloed uitoefent op vele lagen des volks. En wat altijd wel heel bijzonder treft, is Toorop's portretkunst. Hij was een scherp zielenkenner en deed zich kennnen als psychologisch realist. Men herinnert zich van reproducties of wel van een tentoonstelling enkele jaren geleden in de Lakenhal georga niseerd, die portretten van kinderen, teer en bloemenrein. Kinderen zag hij als engelen, met dien blik van on schuld, onwetendheid van 's levens donker leed. Talloos veel persoonlijkheden van naam en beteekenis hebben voor hem geposeerd en altijd is de uitdrukking karakteristiek voor den staatsman, den geleerde, den kunstenaar, den priester, den man in de kracht des levens, den grijsaard, wiens harts tochtleven is verstild tot de wijsheid der berusting. Van zijn talloos vele, altijd unieke portretten noemen we alleen: Dr. Doo renbosch, Generaal Drabbe, Hugo Ver- riest, Stefan George, Jhr. A. F. de Savornin Lohman, de dichter Boutens, de Bisschop van Haarlem Mgr. Callier, Pater Borromeüa de Gréve, Dr. Raay- makers S. J„ Alphons Ariens. Alphons Diepenbróck, Miek Jansen, Mevr. Van Schendel, en ook H. M. de Koningin- Moeder heeft het niet beneden zich ge acht voor hem te poseeren. En hoeveel Zeeuwsche boeren en visschers zijn door hem niet genomen als modellen voor zijn prachtige Apos telkoppen, die men thans vindt in het Suasso-museum te Amsterdam. Forsche, door het weer gegroefde en gerimpelde gezichten zijn het, typen van ongeschokt geloof en kracht zonder een vernis van schijnbescha- ving, zooals we ons de Apostelen, ru we visschers en werkmenschen met uitzondering van Paulus ook hebben te denken. Welk een diepte van psychologie zit er in die koppen, welk een macht van expressie, terwijl toch de gege vens uit het Evangelie omtrent hun persoonlijkheden zeer sober zijn. Maar met deze sobere gegevens heeft Toor op ze ons voorgesteld als machtige persoonlijkheden met sterk uitge sproken individualiteit Midden in zijn werk is Toorop blij ven steken. Er leefde nog zooveel in zijn ziel: zijn kunst was tot haar hoog ste mogelijkheden gegeven zijn per soonlijkheid gestegen. Het was nu alles licht om hem. De wijsheid der berusting, waarom hij vroeg in zijn jonger werk, was nu het deel zijner ziel geworden. Er was een groote klaarheid van licht om zijn objecten gekomen. Op het hoogtepunt van den bloei weggenomen. Hij ruste in vrede. N. J. SWIERSTRA. De begrafenis. De begrafenis van het stoffelijk overschot van den heer Jan Toorop zal Woensdag a.s. plaats hebben op de R. K. Begraafplaats aan de Kerk hoflaan te 's-Gravenhage. Om 10 uur v.m. zal er in de R. K. Kerk aan de Elandstraat een plechtige H. Mis van Requiem worden opgedra gen, waarna de Uitvaart plaats heeft. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. Voor die aanschafiing van radio toestellen voor de zieken, weder bij de wijkverpleegster van verschillend© per sonen binnengekomen een bedrag van f72,25. Tezamen met het reeds in kas zjjnde, f 332,20. Verder is voor dat doel door het „Groene Kruis' een jaarlh'ksclie subsi die van 125,toegekend. Ds. P. de Smit, (Jhr. Gesref. Pred. ialhier, komt voor op het tweetal te Zie- rikzee. Alhoewel langzaam, begint de nieu we weg in dien Ham zjjn voltooiing te naderen. Het wordt dian ook hoog tijd, aangezien omwonenden en neringdoen den er groote last van ondervinden. Het belooft echter een flinke rijweg te worden. Woensdag 7 Maart, n.m. 7 uur, hoopt in het Evangelisatiegebouw a. d. I>wars-Nieuwstraat tc spreken de heer W. v. Leeuwen uit Schoonrewoerd, met het onderwerp: „Het verzoendeksel Woensdagavond 7 Maart zal' ear in hotel' „Klaassen", onder leiding van Gusta Scheepmaker, een uitvoering door het Kinderkoor en Dames-ensemble ge geven worden. LEIDERDORP. Borgemeestersvacature. Wij vernemen dat in de vacature van burgemeester onzer gemeente, ontstaan door het overlijden van den beer G. van der Valk Bouman, spoedig zal worden voorzien. Zooals bij dergelijke vacatures gebrui kelijk is, worden reeds verschillende per sonen genoemd, welke voor het burge meesterschap onzer gemeente in aanmer king zouden komen. Het verdient in 't algemeen geen aan beveling de namen dezer personen te pu- bliceeren, vooral niet omdat de fantasie dikwerf een zeer belangrijke rol hierin speelt. Toch willen we voor één naam een uit zondering maken. Wij vernemen n.l., dat voor het burgemeesterschap onzer ge meente zeer ernstig in aanmerking komt de heer Chr. van den Heuvel, lid der Tweede Kamer te Heemstede. Wij laten dit bericht natuurlijk geheel voor rekening van onzen zegsman. Van andere zijde worden n.l. namen van per sonen genoemd, waarvan men aanneemt, dat zij eveneens ernstig in aanmerking komen. De Chr. Zangvereeniging „Excelsior" directeur de heer Jac. Smit, hoopt Woens dag 14 Maart a.s. een uitvoering te geven in de Geref. kerk, met medewerking van den heer C. Verloop Azn., van Noordwijk aan Zee (cellist). LEIMUIDEN. Ifc aanbeveling ter benoeming van een secr.-penningm. van den Wassenaar- schen polder, luidt ais volgt: 1. «LA. Bakhuizen. 2. J. B. Wolken. Het inschrijvingsregister voorden dienstplicht lichting 1929, i3 gesloten met een getal van ^5 ingeschrevenen. Dp keuring voor den dienstplicht zal voor deze gemeente te Alphen aan den Rijn worden gehouden op 1 en 2 Mei a.s., r©sp. om 9.45 v.m. en 10.30 uur v.m. Ingevolge de, vleaschkeuringswet werden gedurende de maand Februari ter Secretarie aang:geven: huisslachting 5 varkens; bedrijfsiachting, 1 varken t/m. 50 K.G., 2 koelen en 2 biggen: rjoodslachting, 1 schaap, 16 nuchtere lualveien, 9 varkens t/m. 50 K.G., 5 biggen en 4 varkens. Afgekeurd wer den 1 schaapA 8 ka veren, 9 arkens t/m. 50 K.G., 5 b.ggen en 4 varken3. Inge voegd werd 430 K.G. vleesch. Aan keur loon werd f51,25 ontvangen. NOORDWIJK. Het Hoogheemraadschap Rnnland heeft een wijziging van de keur hij de gemeentebesturen voor Noordwijk^ en Katwijk om advies ingezonden. ViTrdag- iavond ij in den gemeenteraad alhier dit ontwerp wijziging ter sprake ge bracht, Men vreesde daarvan groot na deel voor de badplaats, daar het, indien deze keur wordt vastgesteld, verfden zou zijn in de duinen over den weg en de voetpaden te loopen. De Burgemeester antwoordde, dat in derdaad deze óntwerp-keur bij het ge meentebestuur om advies was ingeko men, en diat getracht zou worden dies- nocös in samenwerking met de gemeen te Katwijk het vaststellen er van te voor kernen. Op voorstel van die plaatselijke af dee ling van de Algem. vereen, voor bloem bollencultuur wordt besloten esn raads commissie le benoemen, die zal onder zoeken de mogelijkheid van het leggen van een nieuwe brug, 30 M. ten Zuiden var. de bestaande brug in den Heereu- weg, richting Den Haag. In deze com missie worden benoemd de heeren Lief- ferink, van der Meer en Krau. Een nieuwe salarisregeling voor den Inspecteur van politie wordt vastge steld met een aanvangsalaris van 2400 gulden. Aan den Noordboulevard zal een nieu we autostandplaats wordon aangelegd tegenover het Oranjehotel1 en het pavil joen „Atlantis". GEMENGD NIEUWS. Vechtpartij met doodelijken alloop. Gisternacht om kwart voor èen heeft op den hoek van de Heerenstraat en den Goudsche Singel te Rotterdam een nood lottige vechtpartij plaats gehad. Daar stond op dat oogenblik de 62-jarige vee drijver Izak Ardon uit den Hang met een paard en wagen, die toebehoorden aan G. B. uit Berkel. Van den Goudsche Singel kwam een troepje luidruchtige jongelui, die bij het paard stil bleven staan en en kele onvriendelijke opmerkingen over het magere beestje maakten. Ardon bemoeide zich er mede en zeide: „wat moeten jelui met dien knol"? De 22-jarige expeditieknecht G. S. maak te zich daarop zoo driftig, dat hij den ouden man zonder eenige aanleiding een stomp in het gelaat gaf, ten gevolge waar van deze met het, achterhoofd op, de straat viel. In bewusteloozen toestand werd de ongelukkige naar het ziekenhuis aan. den Coolsingel vervoerd, waar men schedel breuk constateerde. Gistermiddag is hij daar zonder bij ken nis te zijn gekomen aan de gevolgen over leden. De dader, die onmiddellijk was aangehouden, heeft bekend den slag te hebben toegebracht. Hij had den veedrij ver nog nooit tevoren gézien. Tandarts breekt een pols. Door het onklaar worden van de stuurinrichting is gisteren een auto uit Groningen, waarin gezeten waren de tandarts Blins en de tandtechniker Jetses met hun dames te Harendermolen tegen een boom gereden. De beide heeren kregen een hoofdwon de terwijl de heer B. een pols brak. De overige inzittenden kwamen met den schrik vrij. Dr. Hemmes uit Haren ver leende medische hulp. Onvoorzichtig.N. D. te Nieuw-Vennep was zoo onvoorzichtig met een hamer re volverpatronen stuk te slaan. Een der projectielen ontplofte en D. werd deerlijk in het gelaat gewond. Hij is in het zie kenhuis opgenomen, waar men de bin nengedrongen scherven langs operatieven weg zal pogen te verwijderen. Diefstal van lood. Van verschillende leegstaande woningen nabij Halfweg heb ben dieven het lood ontvreemd en de kra nen der waterleiding meegenomen. Typhus-gevallen. Te Oudewater en in het naburige Hekendorp komen ver scheidene ernstige gevallen van typhus voor. Wie het kleine niet eertEen si garenfabrikant te Kampen heeft dezer da gen als uitkeering ^an een faillissement de somma van 0.18?zegge twaalf cent ontvangen. De curator te Amsterdam besloot hem dit bedrag per postwissel toe te zenden. Er werd van dit bedrag eerst aan kosten van overmaking afgetrokken 11 cent (postwissel 1 ct., postzegel 10 cent) zoodat er overbleef 1 cent, welk bedrag „ik u bij dezen toe toekomen", aldus stond op den postwissel, aan deze firma geschre ven. Motorongeluk. Gistermiddag om on geveer half zes reed de ongeveer 35-jarige Van R. op zijn motor op den Tilburgschen weg te Oosterhout; op de duo zat mej. G. Door tot nu door onbekende oorzaak reed v. R. plotseling tegen een stilstaande mo torfiets aan. Pe botsing was zoo hevig, dat beiden op de straat werden geslingerd. Van R. werd zwaar gewond een boeren woning binnengedragen en overleed kort daarna. Mej. G. bekwam lichte verwon dingen en kon per auto naar huis worden vervoerd. Beiden zijn woonachtig te Oosterhout. Inbraak te Moordrecht. Inbrekers hebben gepoogd hun slag te slaan in fcet kantoor der Kon. Tapijtfabriek van de fa. Stevens te Moordrecht. De buit was ge ring, slechts 30, daar de boekhouder de kasgelden mee naar huis genomen had. Seringen-diefstaL Bij verschillende kweekers te Aalsfneer zijn de laatste da gen belangrijke hoe' eelheden seringen gestolen. De politie stelt-een ernstig onderzoek in. Een brandkast gestolen. Zaterdag nacht hebben drie mannen zich toegang verschaft tot een fabrieksgebouw in de Kuyperstraat ie Amsterdam en daar de brandkast uit het kantoor gesleept en ge laden op een >andkar van de fabriek, en netjes toegedekt weggereden. Op emigen afstand laadden zij de brandkast over op een vrachtauto en reden naar een garage, RECLAME Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. waar zij de kast openden. Er zat ƒ5000 in, welk bedrag zij zich toeëigenden. Toen twee der daders de garage verlieten, wer den zij gearresteerd door twee recher cheurs van politie, die hen in het bezit vonden van 3600. De derde dader ont snapte toen, doch werd in den loop van den nacht aangehouden. Voorts is nog ge arresteerd de eigenaar van den vracht auto. Jacht op eenden. Gedeputeerde Sta ten van Zeeland hebben besloten, dat de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 2 tot en met 30 April en van 16 Juni tot en met 31 Augustus van dit jaar. Verdronken. Op het Damsterdiep te Appingedam is de 21-jarige ongehuwde schipper K. de Haan uit Achtkarspelen overboord geraakt en verdronken. Onder Odoorn is de 55-jarige P. V. gisteren in een sloot geraakt en verdron ken. V. leed aan toevallen. Een 100-jarige. Te Enschedé viert he den mevrouw de weduwe H. P. Brons- foortWesselink haar lOOsten verjaardag. De oude dame, die altijd een goede ge zondheid heeft genoten slechts één keer in haar lang leven heeft zij de hulp van een dokter ingeroepen is nog vrij kras en vrij goed ter been. Gehoor en gezicht laten echter wel iets te wenschen over. Door een vallenden boom getroffen. Te Staphorst passeerde de heer A. Boks, directeur der coop, stoomzuivel'fabriek ,,Ons Belang" per rijwiel den gemeente weg, toen juist een boom, die gekapt werd, viel en B. er onder kwam. Bewusteloos is hij, naar de „Zw. Crt." meldt in het café „Spoorzicht" binnengedragen, alwaar dr. Heiboer, die direct aanwezig was, de eer ste geneeskundige hulp verleende en met een uit Meppel ontboden ziekenauto den getroffene naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerde. Aldaar bleek, dat het eene been gebroken en het andere uit het lid was. Bovendien had de beer B. een ern stige hoofdwonde opgelooperi. Droevig ongeval. Zaterdagmiddag had op den Kinswerdesweg tusschen Har- lingen en Kinswerd een droevig ongeval plaats. De 14-jarige A. Weidema, leerling van de Ambachtsschool te Harlingen, wo nende te Kinswerd, hield zich op zijn fiets rijdende vast aan de tram op weg naar Kinswerd. Toen de tram te Kinswerd arriveerde bemerkte men dat achter aan de tram een fiets zat. Men ging het tramspoor langs terug en vond den jongen dood lig gen. Vermoedelijk is de jongen van de fiets gevallen en onder de tram geraakt. Mishandeling van een onderwijzer. In een gesprek, dat zekere v. d. L. in de school aan de Rijswijksche straat te Den Haag Zaterdag had met een onderwijzer, liep het verschil van meening zoo hoog op, dat v. d. L. meende zich recht te moe ten verschaffen door den onderwijzer af te ranselen. Daaraan kwam spoedig de politie te pas, die den man meenam naar het bureau aan de van der Vennestraat, waar men hem aan het verstand heeft trachten te brengen, hoe men tegen on derwijzend personeel niet moet optreden. Inbraak. Zaterdagnacht is ingebro ken in een perceel in de We-terbaanstraat te 's-Gravenhage, bewoond door mej. G. Er werden eenig geld en gouden en zil veren voorwerpen ontvr^mc!. Scheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. ROTTERDAM N.-York n. Midd. Zee 3 te Haifa. RIJNDAM Rett. n. N.-York 2 v. Halifax. REEMSTERDIJK 3 v. Boston te Rott. SFAARNDAM Rott. n. N.-Orl. 3 11 v.m. van Boulogne. LEERDAM Rott. n. N.-Orl. 3 v. Havana. NICTHEROY Vano. n. Rött. 3 1 n.m. te Hamburg. DINTELDIJK Rott. n. Vanc. 3 te Colon. WESTERDIJK 3 v. Rott. n. N.-York. BLIJDENDIJK Rott. n. Boston 2 9.36 v.m. 30 m. Z.O. v. Land's End. NIEUW AMSTERDAM Rott. n. N.-York 2 8.2 v.m. 120 m. Z. van Valentia. BREEDIJK N.-York n .Rott. 2 2.28 v.m 450 m. Z.W. van Valentia. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. NIAS uitr. 3 van Amsterdam. AALSUM thr. p. 2 Perim. RIJPERKEP.K uitr. 3 te Kaapstad. MELISKERK 2 v. Rott. te Bremen. SUMATRA uitr. p. 2 Dakar. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. ALB1REO uitr. 2 v. Bordeaux. CERES thr. 2 te Gr. Bassam. RIJNLAND uitr. 3 te Duala. TEXEL thr. 2 te Accra. VLIELAND thr. 2 van Freetown. HELDER uitr. 3 van Amsterdam. EEMSTROOM 3 v. Amst. n. Hamburg. IJSTROOM 3 v. Amst. n. Hamburg. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BUITENZORG uitr. p. 3 Dungeness. BLITAK thr. 2 van Cauta. JACATRA thr. 2 van Padang. MODJOKERTO uitr. 3 te Belawan. GORONTALO uitr. p. 3 Suez. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". RONDO tbr. 3 te Amsterdam. PRINSES JULIANA thr. 2 v. Genuua. SAPAROEA thr. 3 v. Pt Said. KAMBANGAN 3 v. Amst. n. Hamburg. SINGKEP thr. 3 te Genua. CHR. HUYGENS uitr. 2 7.56 v.m. 150 m. ZW. van Niton. KON. PAKETVAART MIJ. VAI.F.NTTJN Rett n. Bat p. 2 Eizerta.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6