NIEUWE LEIUSCHE COURAN M dagboek van een Leerares MAANDAG 5 MAART 1928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. DEFILé VOOR DE KON. FAMILIE. Zaterdagochtend heeft de eerste in- fanterie-brigade, welke bestaat uit de regimenten grenadiers en jagers en het 4de regiment uit Leiden, dat tijde lijk in Waalsdorp gelegerd is, gedefi leerd voor de Kon. familie. In de omgeving van het paleis aan het Noordeinde was veel publiek op de been. De bereden politie zorgde voor een goede afzetting en hield de menschen op een afstand. Tegen 10 uur klonken uit de verte de eerste tonen van de muziek, en op hetzelfde oogenblik kwam de Konink lijke familie naar buiten. De Konin gin, de Prins, gekleed in generaals uniform, en de Prinses gingen naar voren om van nabij het voorbijtrekken van de troepen gade te slaan. Het gevolg bestond uit den chef van het Militaire Huis der Koningin, vice-admiraal Bauduin; den adjudant majoor jhr. Storm van 's-Gravenzan- de; en den adjudant van den Prins, majoor jhr. Laman Trip; den ordon nans-officier, eerste-luitenant jhr. Verheyen en jkvr. Van Swinderen. De troepen werden voorafgegaan door de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van den eerste luitenant De Boer. De muziek stelde zich naast het rui terstandbeeld op en speelde tijdens het defileeren de Grenadiersmarsch. Voorop reed de commandant der brigade, kolonel Wagner, die zich op het voorplein van het paleis opstelde, naast de Koninklijke familie. Aan het dèfilè nam de geheele brigade deel. Na afloop liet de Koningin kolonel Wagner bij zich roepen en onderhield zich enkele oogenblikken met hem. Onder luide toejuichingen van het pu bliek gingen de Koningin, de Prins en de Prinses daarop weder aar binnen. Tijdens het défilé deed zich een klein incident voor. Het paard van een der officieren, schichtig geworden door de muziek, steigerde en viel. De officier kwam onder het paard te recht, maar bleef ongedeerd. Het klei ne ingeval, dat zich vlak voor de Ko ningin afspeelde, veroorzaakte niet de minste stoornis in het diéfilé. Nadat de regimenten, met hun vaan dels voorbijgetrokken waren, sloot de muziek weer aan en ging de stoet naar het Korte Voorhout, waar de Konin gin-Moeder het voorbijtrekken zou ga deslaan. De Koningin-Moeder kwam voor een der geopende vensters van het pa leis en werd door de menigte, die zich ook hier verzameld had, hartelijk begroet. Toen het défilé ten einde was, kwam de particuliere secretaris der Koningin-Moeder, Sixma baron van Heemstra, naar buiten om de brigade- commadant den dank van Hare Ma jesteit over te brengen. PROVINCIALE STATEN VAN LIMBURG. Bij Kon. besluit van 1 Maart is machtiging verleend aan den Commis si? ris der Koningin in de provincie Limburg tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewo ne zitting in de eerste helft van de maand Maart. penningmeester getuigde van opge wekt en bloeiend bondsleven. Tot redacteur van het weekblad „Lichaamsoefening" wordt benoemd de heer G. H. Hoek te Rotterdam. De exploitatie van het orgaan, hoewel met klein nadeelig saldo sluitend, was bevredigend. In het bestuur van den bond, werd gekozen de heer G. H. Hoek tot alg. ad^ en de heer A. R. Malkus te Schie dam tot Techn. Commissaris. De Bondsdag zal dit jaar te Rotter dam gehouden worden op den twee den Paaschdag. De begrooting voor 1928 werd met algemeene stemmen goedgekeur 1. Aan de verschillende commissies en afge treden bestuursleden Werd dank ge bracht voor hun arbeid. Bij de rondvraag kwam ter sprake het feit, dat de „Olympiade", naar verluidt, zal worden geopend door het C.-H. Tweede Kamerlid, Dr. J. Th. de Visser. De vergadering, keurt deze daad van Dr. de Visser met algemeene instem ming af, en zal door woord en ge schrift hiertegen ageeren. De vergadering wordt door den voorzitter met dankzegging gesloten. GELUKTELEGRAMMEN. In de maand Januari werden 9225 Geluktelegrammen verzonden bestemd voor het binnenland, 329 voor het bui tenland, en 1 voor een binnenlandsch scheepsstation; terwijl van het bui tenland en de buitenlandsche scheeps- stations respecievelijk 274 en 35 Geluk telegrammen ontvangen werden. Hiervan verzond Amsterdam 2231 Geluktelegrammen en ontving er 65; Rotterdam 1926 en 51; 's-Gravenhage 1027 en 54; Alkmaar 59 en 1; Arnhem 218 en 2; Breda 75 en 3; Deventer 53 n3; Groningen 183 en 1; Haarlem 259 en 16; 's-Hertogenbosch 95 en 4; Hil versum 143 en 6; Leeuwarden 72 en Leiden 115 en 1; Maastricht 70 en 2; Nijmegen 139 en 5; Tilburg 113 en 8; Utrecht 280 en 16; Zutphen 35; Zwolle 59 en 1; Dordrecht 72 en 4; Eindhoven 86 en 3: Overige kantoren in één totaal: respectievelijk 3145 en 63. Van de opbrengst der Geluktele grammen over de maand Januari werd door het Nederlandsch Jeugdleiders Instituut een bedrag van 28,50 be schikbaar gesteld voor het Kinder fonds van het P.T.T.-personeel. Een merkwaardig feit is wel, dat Amsterdam steeds verreweg het grootste ^antal Geluktelegrammen verzendt, gewoonlijk zelfs het dubbele van 's-Gravenhage en Rotterdam. Bij informatie aan het Hoofdkantoor te Amsterdam deelde men ons mede, dat van alle uit Amsterdam verzonden te legrammen, welke een gelukwensch bevatten, 55 pCt. Geluktelegrammen zijn, terwijl dit van soortgelijke te Amsterdam ontvangen .telegrammen slechts 11 pCt. is. KERK EN SCHOOL. JAARVERGADERING VAN DEN CHR. KORFBALBOND IN NEDERLAND. Zaterdag 3 Maart j.l. werd te Delft de jaarvergadering van den Chr. Korfbalbond in Nederland gehouden, onder voorzitterschap van den heer C. de Graaf te Rotterdam. In zijn openingswoord wijst de voor zitter er o.m. op dat de bond meerde re uitbreiding behoeft buiten de pro vincie Zuid-Holland. Tot meerdere actie hiervoor wordt opgewekt. De jaarverslagen van secretaris en NED. HERV. KERK. Viertal: Te Vlissingen, E. H. Blaau- wendraad, te Oudwoude (Fr.); J. S. Hartjes te Rilland-Bath; C. J. van Paassen, te Zutfen; en G. C. Schellenberg, te Markelo. Beroepen: Te Gramsbergen, Joh. v. Dorssen, te Schraard. Te Lage Vuursche, R. Steenbeek, te Wapenveld. Te Kage (toez.), J. C. Fontein, te Hurwenen. Te Op- heusden, D. Th. Keek, te Garderen. Te Oostzaan, D. v. d. Most v. Spijk, te Gees teren. Te Bussum (2de pred.pl.) Dr. W. Lodder, te Doorn. Aangenomen: Naar Paesens, J. v. d. Berg te Eeten (c.a.). Naar Nunspeet, W. G. G. Beerekamp te Rijperkerk. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Kruiningen, J. Koolstra, cand. te Amsterdam. Bedankt: Voor Hilversum, S. Neer- ken te Ulrum. Voor Makkum, J. H. Kroeze te Reitsum. Voor Baambrugge, Vrouwepol- der-Gapinge, Beekbergen, Pijnacker-Noot- dorp, Monnikendam, Stellendam, J. Kool stra, cand. te Amsterdam. CEREF. KERSEN IN H. V. Aangenomen; Naar Amersfoort, J. v. d. Woude, cand. te Amsterdam. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te Leiden, J. Overduin te Werkendam; en J. Vreugdenhil te Brul nisse. Beroepen: Te Enkhuizen, L. Wijting te Rijssen. Te Meliskerke, M. Hofman te Krabbendijke. Aangenomen: Naar Zeist, J. R. van Oordt te Appingedam. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Door Ds. P. A. Birsbergen te Masten broek zal op Zondag 11 Maart a.s., des na middags om 2 uur afscheid worden geno men van de Ned. Herv. Kerk te Masten broek om op den d.a.v. Zondag zijn intre de te doen te Muiden, na bevestigd te zijn door Ds. F. Kyftenbelt van Feycnoord. VACATURE TE HAARLEM. Sinds 1 Januari vaceert in de Evange- lisch-Luthersche Gemeente te Haarlem een predikantplaats. De groote kerkeraad heeft thans besloten deze vacature voor- loopig onvervuld te laten. Ds. A. VOOGEL. Ds. A. Voogel, emeritus-predikant der Geref. Kerk van Kamerik, wonende te Hil versum, die elke Zondag nog voorging in den dienst des Woords in vacante Ker ken, is door een ernstige ziekte getroffen. Zijn toestand is thans redelijk. EMERITAAT. Dr. A. Troelstra en Ds. A. J. A. Ver meer, predikanten bij de Ned. Herv. Ge meente te Den Haag, hopen naar De Rot terdammer meldt, onderscheidenlijk met 1 Augustus en 1 October a.s. emeritaat te nemen. Ds. Vermeer vierde in September 1.1. nog onder groote belangstelling zijn 40-jarig ambtsjubileum en dient sedert 6 Mei 1894 de Haagsche Gemeente. Dr. Troelstra aanvaardde 1 Aug. 1897 het predikambt te Willemsoord, stond achtereenvolgens te Burgwerd en te Utrecht en sinds 7 Mei 1911 in Den Haag. In de laatste jaren liet de gezondheids toestand van Dr. Troelstra, die om zijn groote vriendelijkheid en mild karakter, aller achting geniet, meermalen te wen- sch enover. De Gemeente moest hem her haaldelijk geruimen tijd missen. Thans acht hij, ine de op medisch advies, den tijd gekomen om zijn arbeid neer te leggen. Dr. Troelstra is thans 60 jaar. Komt de emeritaatsaanvrage van Ds. Vermeer niet geheel onverwacht, met die van Dr. Troelstra is dat wel het geval. De Gemeente zal beide leeraren stellig noode zien heengaan. Ds. Vermeer kan in zekeren zin zijn taak als vervuld beschouwen; dat een kloeke figuur als Dr. Troelstra zich ge noopt voelt den kansel te verlaten, daarin schuilt iets tragisch, dat ongetwijfeld door een ieder zal worden meegevoeld. ALG. SYNODALE COMMISSIE. De voorjaarsvergadering van de Alge meene Synodale Commissie der Ned.Herv. Kerk zal 8 Mei a.s. te 'c-Gravenhage aan vangen. PARTICULIERE SYNODE. Naar men ons mededeelt, zal de Par ticuliere Synode der Geref. Kerken van Zuid-Holland ten Noorden Dinsdag 19 Ju ni a.s. in de Nieuwe z .iderkerk te 's-Gra venhage worden gehouden. Roepende kerk is die van 's-Gravenhage West. BEZWAARDEN TE BLOEMENDAAL. Te Bloemendaal werd Vrijdag een bij eenkomst gehouden door den Nat. Bond van Bezwaarden. Als sprekers traden op de predikanten der Gereformeerde Kerk in H. V. Ds. E. L. Smelik van Tienhoven en Ds. J. C. Aalders van Amsterdam. On geveer 100 personen o.w. ook uit Haarlem en Heemstede, woonden deze bijeenkomst bij. ROEMENI6 EN DE KERKEN. De Roemeensche regeering werkt aan een wet, die alle kerkelijke vraagstukken zal moeten regelen. Tot dusverre is men in gebreke gebleven de rechtspositie van de verschillende godsdienstige gemeen schappen, hun vermogensgesteldheid en het toezicht door den staat waaraan zij zijn onderworpen, bij de wet te bepalen, daar in het oude Roemenië de Grieksche kerk als de staatskerk gold. Na de vor ming van het huidige Groot-Roemenië bleek het noodig de religieuse vraagstuk ken onder de oogen te zien. Het concor daat met het Vaticaan, dat einde Mei van het vorige jaar werd gesloten, heeft ten aanzien van de Katholieke kerk reeds alle maatregelen voorzien die in de nieuwe kerk zullen worden opgenomen. Tegen deze laatste wordt, evenals destijds tegen het concordaat, verzet aangeteekend, in het bijzonder in de kringen der Grieksche kerk, die zelfs gedreigd heeft den libera len den rug toe te keeren, indien de wet er door komt. Morgen zullen alle geeste lijken der Grieksche kerk op last Ier bis schoppen een bidstond houden in verband met de ernstige bedreiging, die zij in het wetsontwerp ziet. De regeering wil alsnog trachten met de opposanten tot een ac- coord te komen. ZENDINGSSTUDIERAAD. Verleden week is te Utrecht de jaarlijk- sche vergadering van den Z. S. R. gehou den onder voorzitterschap van dr. C. W. Th. baron van Boetzelaer van Dubbeldam. De morgenvergadering werd door den voorzitter geopend met voorlezing van Jes. 40 en gebed. Hierna worden de ingekomen stukken vermeld. De heer Baas ziet zich genood zaakt te bedanken als bestuurslid. De ver gadering machtigt het bestuur in deze va cature te voorzien Dr. J. R. Callenbach, prof. dr. H. M. van Nes en prof. dr. A. van Veldhuizen, die periodiek aftraden, wer den bij acclamatie herkozen. Prof. dr. J. W. Pont wenschte wegens gebrek aan tijd niet voor herbenoeming in aanmerking te komen. Alle aftredende bestuursleden werden met algemeene stemmen herko zen. Vervolgens leest de penningmeester, jhr. mr. K. J. M. Huydecoper het rapport van de Commissie tot het nazien der rekenin gen voor. Alles werd in orde bevonden; eenige wijzigingen in de administratie werden voorgesteld, waarmede rekening zal worden gehouden. Na eenige vragen en opmerkingen be antwoord te hebben wordt de penning meester onder dankzegging gedechargeerd van zijn beheer over 1926 en worden tot leden van de commissie tot het nazien der rekeningen van 1927 benoemd; jhr. II. M. de Koek en de heer G. van Vliet. Vervol gens brengt de penningmeester zoowel het financieele jaarverlag over 1926 als de be grooting voor 1928 uit. De financieele toe stand wordt beter, nu bijna alle zendende corporaties en kerken hare subsidies even redig hebben gemaakt aan hunne inkom sten. Verslag en begrooting worden goed gekeurd. Bij de rondvraag wordt geïnformeerd naar de komende Zomerconferenties, waar van er dit jaar vier zullen zijn, alle in de maand Augustus. Tot deze vierde confe rentie werd besloten wegens den enor- men toeloop in 1927 en ia de hoop, dat het scheppen van nieuwe gelegenheid ook de deelneming nog zal vergrooten. Bij den aanvang van de middagverga dering herdenkt de voorzitter met een kort woord Ds. H. C. de Groot, in wien de Z.S.R. veel verloren heeft. Hierna leest de secretaris, Ds. H. D. J. Boissevain, het jaarverslag voor over October 1926 tot October 1927. Wegens de verhuizing van het Bureau van de Bilt naar Zeist was de jaarlijksche vergade ring een paar maanden uitgesteld. Het werk van Hulpraden en Correspondenten passeert de revue; niet overal wordt ge jubeld. Toch verneemt men ook blijdere klanken, waar menschen van heinde en ver en door regen en storm voor een stu diekring samenkomen, of waar door goe de organisatie en voorbereiding een zen- dingskist met succes haar werk doet. De bibliotheek leende vele boeken uit, die met ijver werden bestudeerd. Contact met de jeugdbewegingen werd gezocht en ook gevonden. Met de Zendingsuitgaven kon helaas weinig voortgang gemaakt worden om verschillende redenen. De bibliotheek werd belangrijk aangevuld en bevindt zich in staat van reorganisatie. Zooals reeds vermeld waren de drie conferenties te Lunteren overvol. Hierna kreeg Ds. Joh. Rauws, zendings- director te Oegstgeest, het woord voor zijn rede over de a.s. conferentie te Jeruza lem. DE ZEEMANSCENTRALE. Zaterdagmorgen heeft bovengenoemde Bond voor geestelijken en zedelijken ar beid onder Nederlandsche Zeevarenden voor de vierde maal te 's-Gravenhage ver gaderd. Verleden jaar opgericht, is de bond nog „im Werden begriffen". Toch bleek het, dat het doel langzaam doch ze ker wordt benaderd. Men heeft contact gezocht en gevonden met vele representa tieve personen uit verschillende kerken; zoodat ook nu in Den Haag ongeveer 30 vertegenwoordigers van allerlei kerken en groepen op het Christelijk terrein aanwe zig waren. Einde dezer maand komt men andermaal bijeen tot definitieve vaststel ling van statuten en reglementen, terwijl dan tevens tot het inzetten van actie met een bepaald doel zal worden overgegaan. Het eerste runt van het program zal waar schijnlijk zijn de oprichting van een Zee manshuis te Londen. Aldaar is bereids het noodige contact gevonden. MEDISCHE ZENDING. Volgens het Weensche orgaan „Schö- nere Zukunft" moeten de Protestanten in de medische zending de R^Katholieken zeer ver voor zijn. In het jaarboek 1926 der „Katholischen missionsargtlichen Für- sorge" wordt vermeld, dat de protest, me dische zending beschikt over 17 medische scholen, 1043 Europeesche en Amerikaan- sche alsmede 569 inboorlingen-artsen, sa men 1612 zendingsartsen, de R.K. over één artsenschool met 13 artsen te Shanghai. Te Ayrknoll werden door de Amerikaan- sche R.-Katholieken nog eenige artsen opgeleid, doch in getal blijven de R.K. art sen zéér verre bij de protestantsche achter. De medische zending begint bij de R.K. Kerk eer&t thans voldoende belangstelling te wekken. In Duitschland werd tot het doel het „Würzburger missionsartzliche In- stitut" gesticht welke stichting reeds vyf mannelijke en drie vrouwelijke artsen kon uitzenden. In Zwitserland worden po gingen in het weik gesteld een dergelijke stichting in het leven te roepen. Aan de Leuvener Universiteit in België bestaat er reeds ééne. En kortgeleden is de eerste R.K. Hongaarsche zendingsarts uitgereisd (naar den Belg. Congo). In Nederland is de vereeniging tot vorming van R.K. zen dingsartsen reeds in 1918 opgericht. De Ned. R.K. nemen trouw ns cp de zendings- velden een eerste plaats in. ONDERWIJZER OF INTELLECT- ONDERZOEK? Dr. Frank Mc Murry, oud-hoogleeraar aan Teachers College, neemt, naar de cor respondent te New York van de „Daily Mailschrijft, een loopje met het moderne intellectonderzoek. Hij waarschuwt tegen „tests, tests, tests and more tests" en geeft dan vragen op, waarvan hij verklaart, er zelve geen antwoord op te weten, hetgeen hem evenwel niet weerhield, die aan zijn studenten voor te leggen. Henry en Sam zijn 8 jaar oud. Eduard is 9, Arthus 12 en Richard 11 jaar. Henry en Eduard spelen samen en hou den van elkander. Ze willen niet met Sam spelen, omdat ze hem niet lijden mo gen en hij kan hen ook niet uitstaan. Ze willen echter graag met Arthur of Ri chard spelen, maar daarvoor is weinig gelegenheid, daar deze jongens makkers van hun eigen leeftijd verkiezen. Gevraagd wordt nu: lo. Wie van de vijf jongens wil graag met Arthur spelen? 2o. Noem twee jongens, die elkander niet mogen lijden. 3o. Wie spelen met jongens van hun eigen leeftijd? 4o. Van wie houdt Sam niet? Dr. Mc Murry voegt hieraan toe, dat dergelijke tests het onderwijs op laag peil brengen en dat deze narigheid veroorzaakt wordt door jonge doctoren in de filosofie, die nooit kinderen onderwezen hebben. „De persoonlijkheid van den onderwijzer", zegt Murry, „is de voornaamste factor bij het onderwijs, de test de minst beteekt- nende." De correspondent van „Daily Mail" zegt, naar aanleiding hiervan, dat dergelijke malligheden dagelijks in de Amerikaansche kranten voorkomen en even populair zijn als kruiswoordpuzzles, maar dat ze een droeve commentaar rijn op het onderwijs in Amerika. Dat het meer aankomt op de persoon lijkheid van den onderwijzer dan op in tellectonderzoek, zal wel ieder eens zijn met Murry, wat evenwel nog niet betee- kent, dat een goed onderwijzer geen pro fijt kan hebben van kennis van het in tellect der leerlingen. Dat de tests vaak opgesteld worden door menschen, die geen kinderen kennen, is juist, maar het is jammer. FEUILLETON. Naar het Duitsch. 7) o— „Och", zeide zij, „dat is een wuft jongmensch, een van die jongelieden, die alle móóie meisjes naloopen. Hij moest meer studeeren, dat ware ver standiger. Hij heeft zijn ouders reeds veel noodeloos geld gekost. Zijn vader, een dokter, woont in Maagdenburg en Leeft een goed ingerichte privaat- kliniek, welke Frederik eens moet overnemen. De oude geheimraad is ten eerbiedwaardig man, strengge- ioovig Lutheraan, dien wij allen we- {.(?ris zijn diepe vroomheid hoogschat ten. Maar Frederik gelooft heelemaal niets, doch wacht zich wel, dit aan zijn vader te laten merken. Ik houd hem liefst op een afstand". Ik stond heel en al paf bij die woor den van Marie; zoo kras had ik haar nog nooit over iemand hooren oor- el eelen. Ik waagde eenige tegenspraak; hi was toch een zeer fijn beschaafde jongeman; zeer beleefd, voorkomend, enz. Maar ik was niet gelukkig met mijn lofuitingen. Zij antwoordde: „Zie je, Roosje, hij weet zich zoo voor te doen. Hij weet iemand op het c orste gezicht voor zich in te nemen. Vis hij echter nog eens hij je komt, .neem je dan voor hem in acht". Toen ging zij op een ander thema over. Dat is toch opvallend; daar moet nog iets anders achter steken. Wat mag dat zijn? Dat zou ik toch graag eens weten. 1 Juni. Hedennamiddag na kerktijd was ik bij mijn mede-onderwijzeressen op de koffie genoodigd. Twee buitendorp- sche onderwijzeressen waren op be zoek gekomen. Juffrouw Roszkind speelde voor huisvrouw, liep af en aan en nam eigenlijk weinig deel aan het onderhoud. De twee vreemden, de da mes Winter en Karr, zwolgen reeds in vreugde bij de gedachte aan het gym- nastiekfeest te Bonn. waartoe zij al len uitgenoodigd waren. Het gansche gesprek verveelde me. De twee vreemde dames waren wel zeer netjes, zeer beschaafd, overal thuis, en ik geloof, dat ze in de school flinke onderwijzeressen zullen zijn. Maar er is een zoo eigenaardig ge voel in me, als ik een onderwijzeres, die toch voor jong en oud een persoon van respect moet zijn, zulke opper vlakkige dingen hoor bespreken. Ik meen altijd, dat zoo iets niet past. Over schoolaangeleeenheden werd den geheelen namiddag niet gerept. Toen juffrouw Karr zich een enkelen keer een daarop betrekking hebbende bemerking liet ontvallen, riep juf frouw Winter terstond: ,.Rika, laat de school buiten spel Ik ben blij als er eens een vrije dag ia en die kwelling ©en einde heeft!" Nu, zoo denk ik er toch niet over. Ik was blij toen die koffie-visite voor bij was. Hoe geheel anders is toch Marie. 4 Juni. ('sMiddags). Ik wilde met Marie over iets spreken, doch toen ik bij baar thuis kwam, vernam ik, dat zij plotseling telegrafisch naar hare zwaar zieke tante in Straatsburg was ontboden en opdracht gegeven had, mij dit met hare hartelijke groeten mede te deelen; zij had geen tijd meer gehad, een afscheidsbezoek te bren gen. Hedenmiddag moet ik bij juffrouw Dreisam komen, om haar japon aan te passen, die ik morgenavond naar de avondpartij aantrek, en te zien wet er desnoods nog aan te veranderen is. WaaTom Elsje onderwijzeres is geworden. ('s Avonds). Nu ben ik nog meer ver ward. De japon, die ik vanavond dra gen zal, past me uitstekend;- het is, alsof ze voor me gemaakt was. Hsje is toch werkelijk eerLvheminuenswaar- di meisje; zij bekommerde zich om mij als ware ik haar bloedeigen zus ter; en toen zij me de japon had hel pen aantrekken, klapte ze van blijd schap in de handen, draaide en keer de me rechts en links, monsterde mij van top tot teen en riep op eens uit: „Roosje, jij bent pm te stelen; je zult vanavond uitblinken; hier, kijk eens in den spiegel. Wees niet kwaad l op me, dat ik 't woord jij gebruik; spreek ook zoo tot mij; we zullen el kaar oprecht liefhebben. Neen, neen, wat ben je mooi, zie je zelf toch eensl" Ik wierp een blik in den spiegel, werd echter vuurrood toen ik me zelf zag; het costuum was dermate décol leté, dat ik de oogen afwendde en be schaamd zeide: „Maar Elsje zoo mag dat dan? Is dat dan geen zonde? Hebt ge geèn ander© japon, minder décolleté?" Toen lachte zij vroolijk en riep: „O, jij, onschuldig gekkinnetje, wat kan daar voor kwaad in steken? Dit is nog 't minst décolleté van mijne klee deren. Geen mensch ziet daar iets in. Alle dames verschijnen zoo vanavond; dat is nu eenmaal mode, of liever voorschrift. Wacht maar eens. Zij liep in de aangrenzende kamer, haalde haar eigen jajpon en trok hem fluks aan. „Zie mij nu eens; en hij 't laatste feest zeiden allen, dat ik zeer preutsch was. In de hoogere standen is dat nog heel anders. Maak je, daarover dus niet bezorgd". Toen zag ze mij weer aan en riep, als een blij kind in de handen klap pend, nogmaals en nogmaals: „O. wat hen je toch mooi. Roosje, wat ben je toch mooi! Eigenlijk moest ik ie niet meenemen; je zult mijn verloofde nog jaloersch maken". Ik zag haar met groote oogen aan. „Ben je dan verloofd, Elsje?" „Weet je dat dan nog niet? 't Ie toch overal hekend. Met Kerstmis trouw ik". „Met wien dan?" vroeg ik; „ik heb er niets van gehoord". „Met Directeur Bertoldi te Keulen; je zult hem aanstaanden Zaterdag zien'. Daar ik nog steeds een ongeloovig gezicht zette, ging zij naar haar kast, toonde mij zijn portret en een brief, welken zij een uur tevoren van hem ontvangen had en waarin hij haar me dedeelde, dat alles geregeld was en de bruiloft thans beslist met Kerstmis zou plaats hebben. „Begrijp je nu, Roosje, waarom ik zoo vroolijk ben? Het i9 toch geen kleinigheid, eindelijk een9 dat ver foeilijke school-stof voorgoed van zijn voeten te kunnen schudden. Ik ben van het school-doen reeds lang vol tot boven in mijn keel". „Maar waarom ben je dan onder wijzeres geworden?" wierp ik op. „Dat is toch duidelijk", antwoordde zij, „van mijn rente kon ik niet leveh; ik moest me dus een levensstaat kie zen, welke mij een bestaan verzeker de, tot ik een goede partij doeh kon. Daartoe leek me de onderwijzeressen- stand de beste weg. „Door mijne studiën en de meerde re beschaving, welke ik daardoor ver wierf ik heb evenals jij de hoofd akte gehaald ben ik tot een geheel anderen maatschappelijken stand op geklommen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5