Amerikaansche Brieven. XXVII. Amerika's Vlootplannen. Het wordt zoo langzamerhand wel dui delijk, dat ondanks alle ontwapeningspo gingen, alle conferenties en overeenkom sten, de werkelijke ontwapening niet zoo hepl veel nader komt. Zag het er eenige jaren eenigszins naar uit, (we denken nu aan de conferentie te Washington) alsof men ten opzichte van de bewapening te water reeds aardige vor deringen maakte, de meest moedige opti mist zal op dit oogenblik niet meer dur ven beweren dat de vooruitzichten erg rooskleurig zijn. En de vlootplannen van Mr. Wilbur, den Arnerikaanschen minister van marine, wijzen ook in een heel andere richting. Deze plannen vragen een uitgaaf voor de eerstvolgende vijf-jarige periode van ongeveer een billioen dollar of twee en een half billioen gulden. Een gewoon mensch kan zich van zulke bedragen niet eens een idee vormen. Daar komt nog bij, dat de minister als zijh meening. heeft uitgesproken, dat men clit voor de eerstvolgende vijf en twintig jaar vol zal moeten houden. En president Coolidge verklaarde heel leukweg: „De plannen, die het Parle ment thans worden voorgelegd om ver ouderde schepen te vervangen en onze vloot matig te versterken, beoogen een geordend constructie-program, en niets meer." Het valt een buitenstaander hier op, dat dergelijke reusachtige plannen geen sterker verzet in Amerika zelf wekken. Senator- Borah, een tamelijk onafhan kelijke Republikein, heeft op niet ondui delijke wijze zijn critiek geuit en gezegd, dat als er iets is, dat misschien een oor log zou kunnen veroorzaken tusschen twee groote lan'den, het deze groote vloot plannen zijn. Dat deze zelfde krankzin nige politiek van 1900 tot 1914 Duitsch- land en Engeland beheerschte, en één van de voornaamste oorzaken was van den groot en wereldoorlog. Maar Senator Borah is wel eens meer in de oppositie. En overigens merkt men bij de leiden de politieke figuren, noch onder de Repu blikeinen, noch onder de Democraten, heel weinig van critiek. En onder de gewone menschen merkt men er heelemaad niets van. Nu vindt dit hoogstwaarschijnlijk zijn verklaring hierin, dat de gewone men schen in dit gezegende land toch zoowat geen belasting hebben te betalen, en dat het ze daarom vriiwel koud laat, wat de regeering met de centen doet. óok in de pers wordt weinig critiek ge oefend, maar hier zijn toch gelukkig en kele uitzonderingen. Zoo las ik dezer da gen in één der groote bladen een artikel onder het hoofd: „Geen wedstrijd?", waar in uitgesproken werd. dat het publiek zich toch moest verwonderen over de oor zaak van de snelheid die nu met den nieuwbouw voor de vloot wordt betracht. Het blad herinnert er aan, dat Presi dent Goolidge nog slechts twee jaar gele den in het Parlement verklaarde: „Nooit tevoren heeft ons land in vredestijd een zoo ffroote en sterke militaire macht ter beschikking gehad als thans. De vloot heeft het maximum aantal tonnen dat ons bij het Washington-verdrag is toege staan. We gaan voort de oudere schepen te moderniseeren, moederschepen voor de vliegtuigen te bouwen, benevens meer on derzeeërs en snelle erkenningskruisers, maar we wenschen zorgvuldig alles te vermijden wat uitgelegd zou kunnen or den als een wedstrijd in bewapening met andere landen." En het blad vraagt: Wat is er sinds ge beurd. dat den President er nu toe brengt een plan goed te keuren om de schepen zoo snel mogelijk te bouwen? In één van de kerkelijke bladen werd er verder dezer dagen on gewezen, dat nu reein Amerika 82 pCt. van de belas tingpenningen voor oorlogsdoeleinden ge bruikt wordt, en dat men nu daar over héén nog met deze enorme planren aan- komk Pit blad is van meening. dat deze groote bedragen beter kunnen worden gebruikt ter bestrïiding van overstroomin- g<m enz., en wekt de Christenen van Ame rika on om tegen deze vlootplannen te protesteeren. Natuurlijk heeft ook Amerika zijn heet- boo^ige militairis*en. die voor de griot- ste Duitsche schreeuwers van vóór 1914 onderdoen. Zoo verklaarde kort geleden admiraal Plunkeft. de commandant van de Brook- lvn Marinewerf, dat Amerika, volgens zijn meening thans dichter bij een oorlog is, dan ooit tevoren, maar deze vechtlus tige admiraal is gelukkig -an alle zijden ter dege op de vingers getikt. Het eenige lichtpunt in de heele his torie is ten slotte, dat de heele zaak nog slechts een vlootprogram op papier is, waarvoor wel de benoodigde gelden wor den gevoteerd, maar waarvoor niet is vastgesteld wanneer het moet zijn afge werkt. Er wordt zelfs verondersteld in sommige kringen, dat het ook niet de bedoeling is dit geheele program uit te voeren, maar dat het slechts een poli tieke manoeuvre is, om sterk te staan te genover de andere landen al 3 het weer eens vroeger of later komt tot een nieu we vlootconferentie, waar verdere beper kingen van bewapening zullen wórden be sproken. Columbus, O. 14228. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. Gisteravond vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter de Burgemeester. Af wezig met kennisgeving de heer van Dijk. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen Van de vo rige vergadering worden vastgesteld. De voorzitter doet mededeeling van eenige ingekomen stukken. Op een vraag van den heer ten Cate Brouwer in de vorige vergadering of niet de mogelijkheid bestaat dat bij eventueele storing bij het electricitéitsbedrijf de ge meente aansluiting krijgt op een centrale van een omliggende gemeente, antwoor den B. en W., dat daar momenteel nog technische bezwaren aan zijn verbonden, maar dat toch nog steeds in die richting gewerkt wordt. Op een vraag van den heer van Dijk. of niet de mogelijkheid bestaat, dat een financieele commissie van Bijstand in 't leven wordt geroepen, antwoorden B. en W., dat haar college een commissie zoo als de wet die kent n.l. zooals die alleen door haar benoemd kan worden, niet noo- dig acht, en dat ze de verantwoording van de financiën zelf op zich npemt. Overigens zullen de wenken door den heer ten Cate Brouwer e.a. betreffende de financiën, ernstig in oogenschouw worden genomen, in zooverre dat nog niet gebeurd is, wan neer de stukken die daarop betrekking hebben, voorhanden zijn. Betreffende een vraag van den heer de Wolf om behoorlijke verlichting aan te brengen bij het overzetveer bij de Galg machine, deelen B. en W. mede. dat al daar een gaslantaarn is geplaatst. Op een vraag van den heer ten Cate Brouwer of er geen aanleiding bestaat om de naam parelcokes te wijzigen, antwoor den B. en W„ dat ze daartoe geen termen aanwezig achten. Nog eenige andere vragen van raadsle den worden behandeld terwijl de voorzit ter nog mededeeling doet van enkele in gekomen stukken. Daarna komt in behandeling de agenda: 1. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het Reglement voor het Algemeen Armbestuur. Deze wijzigingen betreffen slechts zeer ondergeschikte zaken. Z.h.st. aangenomen. 2. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening, regelende het geneeskun dig onderzoek van personen, die in aan merking komen voor de aanstelling als ambtenaar of beambte in dienst der ga- meente. Z.h.st. aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het Reglement voor de werklieden in dienst der Hoogdrukbronwaterleiding, Gas- en Electriciteitsbedrijven dezer ge meente. Z.h.st. aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de heffing van staangeld voor woonwagens in deze ge meente. Z.h.st. aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. inzake tiet adres van M. Keijzer te Aarlanderveen om een subsidie voor het maken van een valbrug over de Ringvaart. De heer Cox spreekt zijn spijt uit, dat B. en W. voorstellen afwijzend op dit adres te beschikken. Spr. acht, gezien het vele verkeer dat deze brug ;asseert, het noodig om deze subsidie toe te staan. De heer v. 't Riet kan zich wel ver plaatsen in de gedachtengang van B. en W., maar is het toch eens met den heer Cox, dat de subsidie moet worden toege staan. De menschen daar zijn geisoleerd en mogen wel een beetje tegemoet geko men worden, De heer den Hertog betreurt het eveneens, dat B. en W. aldus adviseeren. De heer Herngreen zal voor het voorstel van B. en W. stemmen, maar meent toch, dat als de Raad consequent is, hij het voorstel an B. en W. moet ver werpen, gezien de subsidie die toegestaan is voor de sluis te Aarlanderveen. Dat is in prixicipe hetzelfde. Spr. hoopt evenwel, dat het voorstel van B. en W. zal worden aangenomen. De voorzitter verdedigt het voor stel van B. en W. Er is hier geen sprake van het algemeen belang, dat met den bouw eener brug gediend zou ijn, "noch ook van een talrijke groep ingezetenen voor wie de brug noodzakelijk zou zijn. Het betreft hier slechts enkele veehou ders. De heer Cox stelt voor de subsidie toe te staan. Dit voorstel in stemming gebracht wordt verworpen met 10 tegen 6 stemmen. Vóór stemden de heeren Cox, Ruting, den Her tog, v. Muiswinkel, Wolf en van 't Riet. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. 6. Voorstel van B. en W. naar aanlei ding van het adres van de Vereeniging „Zwammerdamsche IJsclub", houdende verzoek om een subsidie in de kosten van werkverschaffing aan werkloozen uit de ze gemeente. Z.h.st. aangenomen. Voorgesteld werd aan het bestuur van bovengenoemde vereeniging mede te dee len dat de Raad bereid is voor het win terseizoen 19271928 in de kosten van werkverschaffing van ingezetenen van de gemeente Alphen aan den Rijn een nader vast te stellen bedrag bij te dragen, zoo- dra is gebleken dat de kas der vereeni ging is uitgeput en onder voorwaarde, dat de subsidie wordt besteed in overleg met B. en W. 7. Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van een subsidie ad ƒ300 aan de Alphensche Burgerwacht in het tekort op de schietbaan over de jaren 1921 tot en met 1925. De heer de Wolf verklaart zich tegen dat voorstel en zegt, dat de bezittende klasse zich moest schamen dat, waar dit instituut ingesteld is ter bescherming van de' brandkast, ze zelf dit tekort niet kan dekken. De heer den Hertog is er eveneens tegen. Spr. gelooft dat het een pleiziertje is voor de leden van de Burgerwacht om af en toe eens te gaan schieten enz. De heeren Vlasman, Herngreen en Bergs- hoeff verdedigen het voorstel van B. en W. Eveneens de heer Ruting. De voorzitter zet het standpunt van B. en W. uiteen. Door een misver stand is de Burgerwacht in een financieele impasse geraakt, waardoor zij haar cre diteuren niet kan voldoen. In het karak ter van de Burgerwacht, die het algemeen belang heeft zoeken te dienen, hebben B. en W. gemeend dat de gemeente zich in de gegeven omstandigheden niet mocht onttrekken, maar onverplicht moet mede werken dat aan den ongewenschten toe stand een einde komt. Het voorstel in stemming gebracht, wordt aangenomen met 14 tegen 2 stem men. Tegen stemden de heeren de Wolf en den Hertog. 8. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding van een oppervlakte grond groot pl.m 40 M2 van de firma Spreij en Zonen. >.en behoeve van den bouw van een hoog spanningsruimte voor de eléctriciteits- voorziening en tot het aangaan van een overeenkomst met die firma tot vestiging van het recht van opstal op haar grond voor het leggen van kabel9 en buizen. Z.h.st. aangenomen. 9. Voorstel van B. en W. tot het beschik baar stellen van een crediet voor het ver beteren van de speelterreinen bij de open bare scholen aan den Oudshoornschen- weg en de Raadhuisstraat. Het gevraagde crediet is 2500, waar onder 500 voor openluchtspelbenoodigd- heden. De heer ten Cate Brouwer vraagt, of het geen aanbeveling verdient de open- luchtspelbenoodigdheden voor alle O.L.- scholpn tegelijk aan te schaffen. De voorzitter antwoordt, dat onder zocht zal worden of dit kosten uit zal sparen. Het voorstel wordt daarna aangenomen. 10 Voorstel van B. en W. tot het be schikbaar stellen van een crediet voor bet ontwerpen van een uitbreidingsplan. Het gevraagde crediet bedraagt 2500 voor bezoldiging van een opzichter en een handlanger voor het verrichten van op- metingen en andere voorbereidingen, ter wijl later voor het uitwerken - an het plan, voor drukkosten enz. er nog ongeveer 1000 gld. bij zal komen, die B. en W. t. z. t. zul len aanvragen. De heer ten Cate Brouwer zou graag willen dat het plan eerst in schets vorm gemaakt werd, zooda+ de raadsleden zich er over kunnen uitspreken en niet alles maar aan B. en'W. overgelaten werd en dit college met een teekening komt, waaraan moeilijk meer veranderingen zijn aan te brengen. Spr. meent dat Al phen aan den Rijn een groote toekomst tegemoet gaat, zoodat hij aan deze zaak veel waarde hecht. De heer Herngreen is het gedeelte lijk met den heer ten Cate Brouwer eens. Spr. zou niet willen, dat het ging als in 1920 toen ook een uitbreidingsplan is ge maakt, dat ni'et te gebruiken was. Daar voor moet worden gewaakt. De voorzitter antwoordt, dat met deze opmerkingen rekening zal worden gehouden. Er bestaat geen bezwaar tegen om inlichtingen te geven over het sche ma van het ,plan aan de raadsleden en ait zal dan ook zeker worden gedaan. Na nog eenige bespreking wordt daar na het voorstel aangenomen z.h.st. 11. Voorstel van B. en W. tot het be schikbaar stellen van een crediet voor het bestraten en rioleeren van een gedeelte van de Aarkade. Z.h.st. aangenomen. 12. Voorstel van B. en W. tot het aau- gaan van een overeenkomst met J. Ho- gerwerf alhier inzake het- bedienen van een veer over den Rijn. Deze regeling komt op het volgende neer: Hogerwerf heeft zich bereid verklaard het veer te bedienen tot des avonds 11 uur, zoowel in de week als des Zondags, en zoo noodig ook des nachts tegen een verhoogd tarief, mits hern een wekelijk- sche extra-opbrengst wordt gegarandeerd door de gemeente van ƒ5. Het maximum-tarief tusschen 10 en 11 uur 's avonds zal bedragen C ct. per per soon en 4 cent voor een rijwiel; van 11 uur 's avonds tot zonsopgang zal het tarief bedragen 15 cent per persoon en 5 cent voor een rijwiel. Verder behooren dan in de aan te gane overeenkomst met Hogerwerf nog enkele voorwaarden te worden opgenomen opdat gewaarborgd zij dat het te verleenen sub sidie inderdaad ten goede komt aan de juiste exploitatie van het veer; o.a. zal hij het veer slechts mogen bedienen met ge schikt personeel en materieel, terwijl hem de verplichting wordt opgelegd een lijst aan te houden van het aantal personen en voertuigen dat ha 10 uur 's avonds wordt overgezet. Naar deze gegevens 'zal moeten worden bepaald de gemeentelijke bijdrage zóó danig, dat een wekelijksche extra-op brengst wordt genoten van ƒ5. In de te sluiten overeenkomst zal dui delijk uitkomen dat de gemeente zich slechts garant stelt voor een meerdere op brengst. van 5 per week. Z.h.st. aangenomen. 13. Voorstel van B. én W. tot vaststel ling van een gewijzigde instructie voor den gemeente-ontvanger. De heer Herngreen vraagt in ver band met het feit, dat indertijd is beslo ten om het kantoor van den ontvanger te verplaatsen naar het secretariegebouw, waarom dit niet is gebeurd. De voorzitter zegt dat daar momen teel geen mogelijkheid toe bestaat. Dat dit raadsbesluit dat tot stand gekomen is onder den vorigen burgemeester, niet is uitgevoerd, laat spr. in 't midden. Het is evenwel gelukkig dat dit niet gebeurd i9, want thans zou men er spijt van heb ben. 14. Voorstel van B. en W. naar aanlei ding van een missive van Gedeputeerde Staten betreffende de jaarwedden van den Burgemeester, de Wethouders, den Secretaris en den Ontvanger dezer ge meente. Z.h.st. aangenomen. 15. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel grond aan de Conrad- straat aan den heer G. W. Vis q.q. Z.h.st. aangenomen. 16. Voorstel van B. en W. tot verlen ging van dè met de Coöperatieve Boeren leenbank „Alphen aan den Rijn en Om streken" aangegane kasgeldleening. Z.h.st. aangenomen, 17. Voorstel van B. en W. tot. onbewoon baarverklaring van de woning Steekter- weg 118 alhier. Hierbij komt in behandeling een adres van de wed. A. Kokv. d. Snoek, waarin aan den Raad gevraagd wordt dit voor stel alsnog niet aan te nemen. De voorzitter geeft in overweging om deze onbewoönbaarverklaring uit te spreken. Wanneer het huis verbeterd wordt, kan altijd nog hierop teruggeko men worden. Het voorstel wordt daarna aangenomen. 18. Voorstel van B. en W. om van 1 Mei 1928 tot en met 30 April 1929 ondershands op te dragen aan M. van Essen het opha len van asch en vuilnis, enz. in de ge meente voor de som van 4500 per jaar. Z.h.st. aangenomen. 19. Voorstel van B. en W. tot het ver leenen van een voorschot ing.volge art. 103 der Lager Onderwijswet 1920 voor net jaar 1928. Z.h.st. aangenomen. De heer ten Cate Brouwer wenscht te worden geacht tegen te hebben gestemd, omdat z.i. de bedragen niet juist geillustreerd zijn. 20. Voorstel van B. en W. tot belegging van 10.000 ten behoeve van het waar borgfonds inzake woningbouw en tot aan koop van effecten voor dat fonds. Z.h.st. aangenomen. 21. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeentebegrotingen voor 1927 en 1928. De heer Herngreen verklaart 2ich leg^n een post van 18.700 voor den aan koop van een perceel aan den Stations- Weg, omdat spr. dien- aankoop niet noodig acht en zeker niet tegen dien prijs. Daarna wordt het voorstel z.h.st. aan genomen. De heer Herngreen wenscht te worden geacht tegéh te hebben gestemd. 22. Voorstel van B. en W. tot verhuur Van het grasgewas langs den Oostkanaal- weg aan G. den Dolder. Z.h.st. aangenomen. 23. Voorstel van B. en W. tot verhuur van een perceel weiland aan W. van der Wel. Z.h.st. aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer t e n Cate Brouwer, waar den laatsten tijd voor zooveel dingen geld uitgegeven wordt, of de tijd niet gekomen is om te probeeren 1 of 2 H.A. grond in deze gemeente te be stemmen voor boschaanplanting. Dit zou door de inwoners van de gemeente zeer op prijs worden gesteld. Spr. gelooft niet dat de financiën hier een al te groot be zwaar vormen. Per H.A. zou men noodig hebben ongeveer ƒ500 voor beplanting met boompjes van ongeveer 1 M. hoogte. Spr. wijst er op, dat Alphen aan den Rijn een' tekort heeft aari natuurschoon en daarom acht spr. het van zeer groot be lang, dat deze zaak eens goed onder de oogen wordt gezien. De voorzitter zegt, dat B. en W. deze zaak zullen onderzoeken. De heer ten Cate Brouwer maakt daarna aanmberking op de handelwijze van B. en W. betreffende een hier op te richten Chr. school voor geestelijk ge- brekkigen. B. en W. hebben n.l. een rond schrijven gezonden aan de hoofden van scholen, waarin gevraagd wordt mede te werken tot-het medisch paedagogisch on derzoek van de. kinderen op hun school. Spr. betreurt het zeer, dat B. en W. hier aan hun medewerking hebben verleend en zou graag weten of het stichten van zulk een scho.ol, noodzakelijk is volgens eventueele medische rapporten, die hier omtrent toch zeker aanwezig moeten zijn. Voor zulk een school- moet maar weer door de gemeente, -subsidie worden be taald. De voorzitter zal in de volgende vergadering op deze vraag uitvoerig ant woorden. Verder leverde de rondvraag weinig be langrijks op. Daarna sluiting. Burgerlijk-e stand. Geboren: Jo hanna Elisabeth d.v. S. S. Erjs en P. M. £tnrreveld; Antonia Maria d.v. H. Haus en A. Kuijf; Wijntje Willemijn- tje Cornelia d.v. A. H. van den Bosch en S. W. Boer; Lambertus z.v. L. van Beusekom en W. Hoogteijling; Gerar- dus Cornelis z.v. G. C. Koele wijn en J. de Graaf: Noeltje Maria d.v. J. D. Verzaal en W.Molleman; J ohannes Hen- dricus z.v. J. H. van der Born en A, Broker. u Gehuwd: J. Bol jm. 21 j. en G. Groe- inenberg jd. 24 j.; W. Koopman jm. 26 j. en M. van Brussel jd. 24 j. Ingekomen van: Zwammerdam, P. v. d. Breggon, broodbakker, Emmalaan ie; Brummen, T. Hennink, zakkenplakker, Voorstr. 16; Nijmegen, P. J. Hooijmans fiteokterweg 67; Amersfoort, B. J. v. iHouten, eerw. zuster, Pr. Hendrikstr. 69; 'Haarlem, G. J. Tit. en gez., timmer man, Aarkade 3; Den Haag, J. A. Eik- huizen, Mauritsstr. 1Rotterdam^ kin deren Heüdenrijk, Raadhuisstr. 44; N.- 'Helvoet, G. Rolandus, kinderjuffrouw Raadhuisstr. 44; IJssefcteijn, Tr. de Boer, eerw. zuster, Pr. Hendrikstr. 69; Boskoop, J. van der Polj boomkweeker Groene weg 46 a; Reeuwrjk, P. J. van Vliet, echtgen. van J. van der Pol, Groeneweg 46 a; Leiden, C. J. Ba- rendsen, winkelbed., Steekterweg 65; Boskoop, P. Bruné en gez., veehouders knecht, Kortsteekterweg 67; Geldermal- sen, E. van der Pol, dieustb., Steekter weg 19; Den Haag, W. C. van Berkel, Pnnsenlaan 34. Vertrokken naar: IJsselstein, Th. M. Koot, eerw. zuster; I.JsselStein, J. Steur eerw. zuster; Boskoop, B. Fieseler, dienst bode; Oegstgeest, W. Bogerd; Bodegra ven, B .Kroon; Leiden, Heerengracht 4, J. P. Wemink; Den Haag, Clematis straat 4, J. Bevaart; Rotterdam, Ruben diwarsstr. 6, B. A. van der Heelden, ijzer werker; Woerden, G. Koele wijn, scheepmakerskn.Schiedam, Nieuwe na» ven 153, M. v. Wijk. BODEGRAVEN. Burgerlijke stand. Geboren: Corne lis, z.v. J. van Velzen en G. M. Neder- end; Cornelis z.v. W. de Koning en M. J. Bosman; Johannes Marinus z.v. P. J. Vonk en Ch. Jacobi; Hendrik z.v. C. A. A. Dullemond en A. M. Slinger land; Dirkje d.v. J. A. van Os en M. iHoogendkx>m. Overleden: Aafje Heg-koop 47 j. over leden te Leiden; H. Hoogervorst 66 j. geh. met Haagje Verweij, overl'. teLoos- diuinen; G. C. M. Twaarnioven 1 mnd.; G. J. Spijker 68 j. wodT. van N. Baas. Ingekomen van: Gouda, J. H. Wester- hout, dienstb.; Alphen a. d. Rijn, B. Kroon, dienstb.; Nieuwkoop, P. C. "Vroe ge en gez., veehouder. Vertrokken naar: Den Haag, G. A. Weerdenburg, dienstb.; Haarlem, J. van der Woude en gez., Inspecteur; Alphen aan den Rijn, E. van der Beek, boeren knecht; Gouda, T: van Holst, dienstb.; Den Haag, A. Schot en echtgen., con troleur. BOSKOOP. De boomen- en plantenhandeL De tuinbouwkundige medewerker van het Vaclerl. schrijft aan dit blad: Als een direct gevolg van de beruch te jaren van malaise heerscht thans in het boomkweekerscentrum Boskoop een bijzondere schaaischte van sommige ge wassen en wel met name taxus, rho- -dtoniendrons, seringen, buxus e.a. In zeer kleine afmetingen zijn deze planten in voldoende hoeveelheden voorhan den, doch niet in grootere maten. Al dus de terugslag van malaise, van stil stand in piodacde. Men herinnert zich nog wel die jaren f1921, '22 en '23), toen door het Anrerikaansch invoer verbod en eveneens door het tijdelijk achterwege blijven van Duitschland a.s kooper, Boskoop voor een enorme over productie kwam te staan en millioenen planten voor spotprijs opruimde ofwel op den brandstapel wierp. Ye.e kweekers wijzigden min of meer hun cultures en legden zich meer op snijbloemen toe. De geheele toekomst van Boskoop stond op losse schroeven: men zag die catastrophe nabij. Alleende meest financieel krachtig en en onver- beiierlijkste optimisten zetten hun cultu res voort, alsof er geen wolkje aan de lucht 3fss. De overigen ruimden op of wachtten af. Totdat in 1924 Duitschland weer als kooper optrad en nog hetzelfde seizo-n voor honderduizieoiden guldens inkocht. Boskoop was gered aan den rand der catastrophe. Dóch een achterstand aan productie was ingetreden, die zich tot den huidige 11 dag doet gelden. En te gelijk een prijsstijging- voor de schaar- sche productsn als nooit te voren. Voor rhododendrons van pl.m. 30 a 35 c.M. hoogte wordt reeds grif een handels prijs betaald van f2 en hooger, taxus van 90 h 100 c.M. en Looger is buiten gewoon schaarsch en beloopt fantasie- prijzen, die den handelskweeher, die ze voor den. export moet aankoopen, reeds bij .voorbaat wanhopig maken. Seringen zijn eveneens zeer duur: voor een flin ke, zware struiik is in den handel thans reeds 3 gulden of meer betaald. De be- - kende buxus, of palmstruik, die tijdens de malaise voor een paar dubbeltjes per stuk of zelfs voor minder werd opge ruimd, is in groote afmetingen peper duur. De omstandigheid, dat vele dezer g> wassen reeds op jongen leeftijd, dus in kleine afmetingen in groote hoeveel he den worden verhandel a en geëxporteerd blijft mede ëen dér oorzagen dezer schaarschte. Want aldus de ont boezeming van een Boskoopsch kwee ker er wordt bij ons den planten niet meer de tijd gelaten om groot te wor den; voor ze groot zijn, zijn ze al lang in het buitenland". Overigens zijn nog lang niet alle ge- wassen duur en schaarsch, vele zijn normaal in prijs, enkele producten goed koop. Doch de doorsneeprijs vtan het geheel is aanmerkelijk boven het nor male. De prijzen van het Boskoopsch b.iaa- sa-artikel, (stam-of klimrozen) zijn voor den kweeker eveneens zeer bevredir gend. Alles te zamen genomen, mag de po sitie van den Boskoopschen kweeker niet ongunstig worden genoemd, al mag nog niet worden gewaagd van den on- gekenden bloei van weleer. HAARLEMMERMEER De vleeschvergiftiging te Nieuw-Vennep. Omtrent de vleeschvergiftiging te N.- Vennep vernemen wij nog nader dat het vlessch niet voldoende gezouten was en de hammen niet tot op net been waren doiorgepekeld, met het gevolg dat de kwaliteit ondeugdelijk werd. De bedorven ham, alsmede een paar zijden spek, die B. nog in bezit haid, zrjn door den keuringsdienst in beslag genomen voor nader onderzoek^ De toestand van de beijdié kinderen., van IV is gelukkig, vooruitgaand©. Aangehouden. Dinsdagmorgen vervoegde zich a 0 1 de woning van den landbouwer L. a k den Sloterweg te Rijk alhier, een op het oog net uitziend persoon, blijkbaar met het doel om een aalmoes te vra gen of een pot^od te verkoopen. Bij de openstaande deur van het z.g. achterhuis gekomen, zag hij, dat daar niemand van de bewoners aanwezig was. Van deze gelegenheid wist hij gebruik te maken om fluks een heerenrijwiiel, hetwelk in dit achterhuis stond, mee te nemen en daarmede weg te rijden. Dit werd opgemerkt door een zuster van L-, die toevallig uit een andere kamer naar buiten keefc en den man zag weg gaan. Zij waarschuwde onmiddellijk haar broer, die achter op het erf werkzaam was; deze ging den dief met een ander rijwiel achterna en wist hem in te har len. Hij hield den man staande en kon met veel moeite de fiats weer bemach tigen. Alsof er niets gebeurd was, liep de dïtef daarna kalm verder in de rich ting van den Vijfhuizepweg. L. waar schuwde onmiddellijk de gemeentepoli tie te Hoofddorp, die zich direct naar den Vijfhuizerweg begaf en den man arresteerde. 1 HAARLEMMERMEER. Burgerlijke stand. Geboren: Elisa beth, d.v. D. Gortzak en N. Noordijk; Willem Gerrit z.v. G. Rip en J. van dien Heuvel; Cornelis z.v. C. Geel en M. Bakker; Elisabeth Lijdia Wilhelminad.v. J. van der Linden en A. E. Troost; Petrus Karei z.v. J. F. van dier Veek. en J. van Ditest; Charbtta Martina d.v, W. Stolwijk en C. Sielis; Adfciana d.v, A. Groenewoud en C. Jansen. Ondertrouwd: Gerrit Bekker, 28 j. en Jannetje Onkenhout 22 j. v Overleden: Hendrik de Ru ij ter 75 j geh. met G. Maliepaard; Marijke de Ruijte 6 mnd., d.v. F. die Ruijte en J, Th. Wortman. HAZERSWOUDE. - Burgerlijke stand. Bevallen: W, H. van Veen teb. Hogevorst, dL; M. J. Straathof geb. de Jong, cl.; A, van Of- wegen geb. Kalkman., d M. A. van leeuwen geb. van der Geest, cL;' CL M. Rademaker geb. van Muijen, d.; j." W. Boskeljan geb. Verver, d. Overleden: P. van der Spek, £3 echtgen. van S. L Delleman. KATWIJK. Burgerlijke stand. Geboren: Adria- na Catharina d.v. A. Plug en M. Berk- hejj; Annetje d.v. J. Gunt en D. Haito- velt; Adrianus Petrus Johannes z.v. J A. van der Meer en M. J. M. Aogeva- ren; Leendert z.v. W. Gujjt en M. Rijs- dam* Pie.er z.v. T. van Duijvenbode en J. M. A. van Zomeren; Jacob z.v. W, Kulk en Cl. van Boeien; Jacob z.v. J. Duijvenvoorde en G. Ouwehaüd. Overleden: Arie van Duijn 20' mnd. z.v .G. Dujjn en A. van den Oever; Ja- coha den Heijer 39 j. echtgen. van

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7