CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8sto JAARGANG DONDERDAG 1 MAART 1928 NUMMER 2374 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. I 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/a cent Ingezonden Mededeelingen dnbbel tarief B# .contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ach 40 cents Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Ruslands graannood. Dezer dagen kwam uit Riga een be richt, dat er op wijst hoe Rusland ernstig begint te lijden onder een te kort aan granen. De Russische volks commissarissen hebben een decreet gepubliceerd, waarbij aan de regee ringen van alle republieken, die de Sovjet-Unie vormen, wordt opgedra gen onmiddellijk maatregelen te ne men ten einde de vdorjaarsoogsten zooveel mogelijk te vergrooten, voor al van tarwe, gerst en haver en de ge volgen van de slechte oogsten in het afgeloopen najaar te verzachten. Het decreet dringt en op aan, dat vooral in de provincies Saratof, Samara, Sta lingrad en ii- de streek van Stavropol en Don bijzondere aandacht aan deze kwestie worde gewijd. De autoriteiten moeten de boeren aanmoedigen door het vooraf opkoopen der oogsten, ter wijl den boeren zaaizaden kunnen worden verschaft, terwijl eveneens voorschotten van 12 roebel per H.A. mogen worden verstrekt. De boeren verplichten zich daartegenover een aanzienlijk deel hunner oogsten aan de regeering af te staan. Volgens het decreet wordt een be drag van 7.200.000 roebel voor dit doel beschikbaar gesteld. De districts- autoriteiten worden aansprakelijk ge steld voor de goede uitvoering van het decreet, daar de toestand een spoedi ge en energieke mobilisatie van alle staatsinstellingen, vereenigingen en van de pers eischt, wil men de be staande tekorten kunnen aanvullen. Dit bericht heeft een ernstige strek king. Van ouds toch was Oost-Europa de graanschuur van geheel Europa. Ne^ derlandsche koopvaarders brachten eeuwen geleden reeds het graan van uit de landen aan de Oostzee naar de markten te Amsterdam en Rotterdam en voerden het van daar weer naar Engeland en andere landen. Heel West-Europa werd toenmaals uit Oost-Europa gevoed. Deze handelswegen zijn gewijzigd. Ook is de voorraadschuur van Oost- Europa niet meer de voornaamste. Noord-Amerika, Canada en ook Aus tralië leveren thans groote hoeveelhe den. Maar toch is Oost-Europa nog steeds een belangrijke producent. Nu is er wel een voorname om standigheid, die de vraag naar Rus sische rogge en tarwe heeft beperkt, n.l. de snelle groei van de tarwe- en maisproductie in Amerika, Canada en Argentinië. Maar ook Rusland ver bouwt mais en tarwe. Behalve Neder land, Engeland. Frankrijk en andere West-Europeesche landen is het voor al Duitschland, dat een belangrijke consument van deze Amerikaansche granen is. Opmerkelijk is nu, dat Duitsch land een groot deel van zijn benoodig- de voorraad niet betrekt van uit het nabije Rusland, maar langs vele kost bare wegen, uit het verre Amerika. De voornaamste reden hiervoor is de onzekerheid in den aanvoer uit Rus land. Hierdoor wordt nu ook verklaard de sterke achteruitgang van den graanoogst in Rusland. De Sovjet-regeering heeft het veel te druk gehad met andere zaken, zoo-, dat voor deze nationale welvaarts bron geen gelegenheid bleef. De boe ren bedankten er voor om de opbrengst v. den graanoogst voor de propaganda af te staan. Akker na akker bleef on bebouwd. Men^verbouwde slechts zoo veel men zelf noödig had. Thans wordt door de regeering in Moskou ingezien, dat men op een ver keerden weg is. Het is de zooveelste aanwijzing van het wanbeheer, dat de Sovjets in Rus land voeren. Een wanbeheer waarme de zij niet alleen hun eigen land be- nadeelen. maar waarmede zij ook een aanslag plegen op de welvaart van een geheel werelddeel. Zelfs zou bij langdurige oogstmislukkingen in Amerika er hongersnood in een groot deel van West-Europa uit voortkomen kunnen. Daarom is het nu ter hand genomen vraagstuk van groote beteekenis voor geheel Europa en voor de geheele we reld. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 5 Maart, des namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van een Adjunct-Di recteur der Gemeentewerken. 2. Benoeming van een leeraar in aardrijkskunde en geschiedenis aan de Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen. 3. Voorstel om goed te keuren dat voor de versterking van het kabelnet in het Zuid-Oostelijk gedeelte der ge meente door de Electriciteitsfabriek een bedrag van 05000 wordt besteed. 4. Voorstel tot vaststelling vas het voorschot op de vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 1928, uit te keeren aan de besturen der bijzondere scho len. 5. Praeadvies op het verzoek van de Vereeniging voor Christelijk Onder- derwijs, om medewerking te verlee- nen voor de aanschaffing van school- meubelen, ten behoeve van hare scho len aan de Oosterstraat en het Plant soen. (j. Praeadvies op het verzoek van de Vereeniging voor Christdelijk Onder wijs. in zake het bouwen en inrichten van een gymnastieklokaal hij hare scholen voor gewoon lager onderwijs aan de Pasteurstraat. 7. Voorstel inzake de overdracht in eigendom van een perceel grond aan de Javastraat hoek Driftstraat, aan de Vereeniging tot oprichting en in standhouding van schelen voor lager- en meer uitgebreid lager onderwijs op Gereformeerden grondslag te Leiden, in verband met den bouw van een school voor gewoon lager onderwijs. 8. Praeadvies op het verzoek van de afd. Leiden van den Bond van Ne- derlandsehe Onderwijzers, in zake de toekenning van eene belooning aan de onderwijzers, op grond van hunne aanwijzing tot plaatsvervanger van het hoofd der school. 9. Praeadvies op het verzoek der Leidsche Duinwater-Maatschappij, om goedkeuring van een gewijzigd ontwerp tot uitbreiding van haren wa- tervang onder de gemeenten Katwijk en Wassenaar.. 10. Voorstel: a. tot kostelooze overneming in ei gendom en onderhoud bij de gemeente van de perceelen aan de Os- en Paar- denlaan, Sectie K Nis 1895, 2951, 3784 en 378G; b. tot kostelooze overneming in ei gendom en onderhoud bij de gemeente van een gedeelte van de perceelen aan de Os- en Paardenlaan, Sectie K Nis 2157, 2602, 457, 3430 en 3614; c. tot beschikbaarstelling van gel den ten behoeve van de verbetering van het noordelijk gedeelte van de Os- en Paardenlaan. 11. Voorstel: a. tot verkoop van het perceel grond aan de Oltmansstraat en de Potgie terlaan, Sectie O No. 1213 ged. aan de R. K. Par. Jongensscholen onder R. K. Par. Kerkbestuur; b. tot ingebruikgeving aan genoemd Kerkbestuur van een gedeelte van het onverkocht, voor straat bestemde ge deelte van het sub a genoemd per ceel; c. tot beschikbaarstelling van gelden benoodigd voor de kosten van door trekking van de Potgieterlaan. 12. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gel den ten behoeve van de kosten van verbouwing van de bovenverdieping van het perceel Nieuwe Mare No. 15; b. tot verhuring van de sub a be doelde bovenverdieping aan den Ar menraad. 13. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de kosten van verplaatsing van het standbeeld van Hermanus Boerhaave. 14. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de kos ten van verbouwing van het Raad huis en het perceel Vischmarkt No. 11 en het aanbrengen van centrale verwarming in het Raadhuis. 15. Verordening, houdende wijzi ging van de verordening van 9 Aug. 1921 (Gemeenteblad No. 14), regelen de de heffing van een plaatselijke be lasting voor het gebruik van openba re gemeentewerken en -bezittingen te Leiden en voor diensten door de ge meente bewezen. 16. Verordening, regelende den rechts toestand van de verplegers in dienst van de gestichten „Endegeest, Voor geest en Rhijngeest". GEMEENTEZAKEN. Boerhaave's nieuwe plaats. Nu het nieuwe Academisch Zieken huis weldra geheel in gebruik zal worden genomen en het oude als zoo danig buiten gebruik zal worden ge steld, stellen B, en W. den gemeente raad voor het standbeeld van Boer haave te verplaatsen naar de omge ving van het nieuwe ziekenhuis. Het ligt in de bedoeling dit standbeeld dan te plaatsen op het kopeinde van het middengazon in de Oegstgeester- laan tegenover den ingang van het nieuwe ziekenhuis. De kosten hiervan zullen 4000 bedragen. Rechtstoestand personeel Ende geest, e.a. B. en W. stellen den raad voor. een verordening vast te stellen, regelende den rechtstoestand van da verplegers en verpleegsters in dienst der gestich ten Endegeest, Voorgeest en Rhijn geest. In een uitvoerige memorie van toe lichting wijzen commissarissen dezer gestichten er o.m. op, dat er ernstig bezwaar bestond tegen de bestaande verordening, regelende den rechtstoe stand van de ambtenaren in dienst der gemeente ook op het verplegend per soneel van toepassing te verklaren. Deze verordening telt 38 artikelen. Voorschotten bijzondere scholen, ez art. 101 L. O. over 1928. B. en W. deelen den raad mede, dat volgens de laatstelijk over 1925 geslo ten gemeenterekening, de kosten van instandhouding van de openbare scho len voor gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs met uitzondering van de kosten voor vakonderwijzers over dat jaar bedroegen resp. 68.285 en 9.740,Het gemiddeld aantal leerlingen van die openbare scholen was resp. 4670 en 347. zoodat de gemid delde kosten per leerling van het ge woon lager onderwijs 14.62 beliepen en die van het uitgebreid lager onder wijs 27,29. Voorts heeft de gemeente over 1927 met inbegrip van de te haren laste ge bleven pensioenbijdragen, gemiddeld per wekelijksch lesuur uitgegeven voor het vakonderwijs in de nuttige hand werken 100,2914; voor dat in de li chamelijke oefening 125,41 (voor ge woon lager onderwijs) en 132,82 (voor uitgebreid lager onderwijs) en voor dat in de wiskunde en handels kennis 153,45 terwijl gemiddeld per school en per week onderwijs werd gegeven in de nuttige handwerken gedurende 5875 uur, in de lichamelijke oefening 4075 uur (l.o.) en 8625 (u.l.o.) en in wiskunde en handelskennis 10 uur. Naar aanleiding van de door de be sturen van de te Leiden gevestigde bijzondere scholen ingediende aanvra gen om een voorschot op de vergoe ding van de kosten van instandhou ding hunner scholen voor het jaar '28 stellen B. en W. den raad voor. in ver band met bovengenoemde cijfers een bedrag van 86.259 ter hunner be schikking te stellen ten einde als voorschot te kunnen uitkeeren. Eigendom grond Geref. School Driftstraat. B. en W. stellen aan den Raad voor aan de vereeniging tot oprichting en instandhouding van scholen voor la ger en meer uitgebreid lager oderwijs op gereformeerden grondslag te Lei den, voor den bouw van eene school in eigendom over te dragen een per ceel grond groot ongeveer 1680 vier kante meter, gelegen aan de Java straat hoek Driftstraat. Kantoor Armenraad. B. en W. stellen voor aan den Ar menraad het bovengedeelte van 't ge bouw aan de Nieuwe Mare no. 151, waarin beneden reeds het Burgerlijk Armbestuur gevestigd is, te verhuren voor 500 per jaar. Dit perceelsge deelte, dat nog als woning was ver huurd, is inmiddels ontruimd. Alvo rens de Armenraad het zal kunnen betrekken, moet een kleine verbou wing plaats hebben, waarvan de kos ten op 2400 worden geraamd. Aanschaffing meubelen scholen Oosterstraat en Plantsoen. B. en \V. geven in overweging mede werking te verleenen aan de Vereeni ging voor Christelijk Onderwijs, tot de aanschaffing van sehoolmeubelen voor genoemde scholen. Gymnastieklokaal school Pasteur straat. De Vereeniging voor Christelijk On derwijs vraagt de medewerking voor de stichting van een gymnastieklo kaal bij de school aan de Pasteiir- straat. B. en W. zijn nog niet overtuigd, dat niet op andere wijze in de behoefte kan worden voorzien. Aangezien op 21 Maart de termijn verstrijkt, stellen zij voor tot medewerking te besluiten, on der voorbehoud, dat nader zal worden uitgemaakt of het benoodigde bedrag van 29.000 zal worden verstrekt, dan wel een ander lokaal zal worden beschikbaar gesteld. Uitbreiding kabelnet. Door Commissarissen van de Ste delijke lichtfabrieken wordt voorge steld eenige voedingskabels te leggen naar het zuidoostelijk deel van de ge meente, terwijl mede eenige voorzie ningen zullen getroffen worden ter bevordering van geregelde werking van de electriciteitstoe\ oe en van de telefonische verbinding. De kosten worden geraamd op 65000. Wijziging tracé ultbrefdingska- naal Duinwater Mij. Aangezien de Duinwater Maatschap pij nog geen overeenstemming heeft kunnen bereiken met het Rijk over overdracht van grond, waarin het nieuwe kanaal veer den Watervang moet worden gegraven, verzoekt zij het tracé te mogen wijzigen, zoodat dit geheel op haar eigen terrein blijft. B. en W. geven in overweging dit ver zoek toe te staan. Rioleering sloot Os- en Paardelaan Op 3Q Augustus 1926 besloot de Ragd tot demping en rioleering van het Zuidelijk gedeelte van de sloot langs de Os- en Paardenlaan van den Heerensingel af tot aan de Verlengde Nassaustraat en voor de verbreeding en bestrating van dat gedeelte van de Os- en Paardenlaan. Een voorstel tot overneming van den grond zou te zij ner tijd aanhangig worden gemaakt. Inmiddels bereikte B. en W. een verzoek van de Gebr. de Leeuw, om ook het tweede, Noordelijk gedeelte van de sloot langs de Os- en Paarden laan, aansluitende aan het reeds ge dempte Zuidelijk gedeelte over een lengte van 75 M. in orde te doen maken. Nadere onderhandelingen, dienaangaande gevoerd, hebben ten slotte onder voorbehoud van 's Raads goedkeuring tot volledige overeenstem ming geleid. Vereenigt de Raad zich met een en ander, dan zal aanstonds ook tot demping, rioleering en bestrating van het tweede gedeelte van de sloot langs de Os- en Paardenlaan worden over gegaan. Voorts kunnen thans beide gedeelten van de betrokken eigenaren hij de gemeente worden overgenomen. B. en W. geven in overweging tot overneming van de gronden over te gaan en de noodige gelden voor de rioleering 6225, toe te staan. Wordt vervolgd). NED. HERV. GEM. Ds. D. Kuilman te Borne heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier aangenomen. PROF. W. J. DE HAAS. Morgen (Vrijdag) hoopt Prof. Dr. W. J. de Haas, hoogleeraar in de natuur kunde en de meteorologie aan de Leidsche Universiteit en directeur van het Natuurkundig Laboratorium al hier, zijn 50-sten geboortedag te yie- 50-JARIG BESTAAN VAN DE THORBECKE-STICHTING. De Thorbeckestichting, een stichting, welke aan de Leidsche Universiteit is verbonden, zal dit jaar 50 jaren be staan. Zij werd in 1878 door een aantal vrienden en vereerders van Mr. J. P. Tborbecke gesticht ter bevordering van de studiën op het gebied der rechts- en staatswetenschap, o.a. door het toekennen van eereprijzen (zilve ren penning benevens een geldsom van ten minste 500) voor oorspronkelijke werken van Nederlanders op het ge bied van rechtswetenschap, staatswe tenschap, sociale wetenschap of poli tieke geschiedenis, in druk versche nen binnen vijf jaar vóór zij in beoor deeling worden genomen. Verder door aankoop van handschriften of druk werken ten behoeve der Universiteits bibliotheek te Leiden of het steunen van wetenschappelijke instellingen of uitgaven, waardoor studiën aan de Leidsche Universiteit waren bevor derd. De eereprijs is tot dusver viermaal uitgereikt, namelijk in 1882 aan Prof. Dr. P. J. Veth, schrijver van Java geo- graphisch, ethnologisch en historisch; in 1891 aan Mr. N. G. Pierson, schrij ver van het leerboek der Staathuis houdkunde; in 1903 aan Prof. Mr. S. J. Fockema Andreae, schrijver van „Bijdragen tot de Nederl. Rechts geschiedenis" en in 1918 aan Prof. Mr. C. van Vollenhoven, schrijver van het adatrecht van Nederlandsch Indië. Het curatorium der Thorbeckestich ting bestaat uit 6 leden, van- wie vier worden benoemd door de juridische faculteit te Leiden, door elk dier fa culteiten te Utrecht, Groningen en Amsterdam en door den Senaat der Technische Hoogeschoo] te Delft. Het Curatorium is thans als volgt samengesteld: Prof. Mr. II. Krabbe, Leiden, Voorz.; Prof. Mr. D. van Blom, Leiden, secret.; ir. W. H. Behrens, penningmeester. Delft; Prof. W. van der Vlugt, Oegstgeest; Prof. Mr. C. W. van der Pot, Groningen; Mr. J. van Gelein Vitringa, Den Haag; Prof. Mr. R. Kranenburg, Leiden en Prof. Mr. C. A. Verrijn Stuart, Utrecht. In eene in den loop van Mei te hou den vergadering van de Thorbecke stichting zal dit gouden jubileum op eenigszins plechtige wijze worden her dacht. ALGEM. LEDENVERG. VEREEN. VOOR SCHOOLKINDERVOEDING EN SCHOOLKINDERKLEEDING. Gisteravond werd in het gebouw Pieterskerkgracht 11 de jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden van de Vereeniging voor Schoolkin dervoeding en Schoolkinderkleeding. Buiten de meeste leden van het be stuur was één gewoon lid aanwezig. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De geheele onderneming van Van Gend en Loos wordt door de A. T. O. overgenomen. De Schuttevaer is in Engeland aan gekomen. Het standbeeld van Boerhaave te Leiden wordt verplaatst. Buitenland. Bespreking der Duitsche voorstel len ter Veilighei'dsconferentie. Duitschland treedt toe tot de clau sule van art. 36 van het Haagsche hof. Tusschen Frankrijk en Spanje is overeenkomst inzake Tanger bereikt. De Italiaansche maarschalk Diaz, bekend uit den wereldoorlog, is over leden. Zaterdag uitsluiting bij het Sie- mensconcern. De voorzitter, de heer F. A. Schilt- huyzen, opende de vergadering met een hartelijk welkom aan allen, waar na de secretaresse, mej. M. M. Woud, de notulen van de vorige vergadering las, die zonder opmerkingen werlen gearresteerd. Ihgekomen was een adres van den heer F. de Boer, penningmeester der vereeniging, waarin deze mededeelt, dat hij vanwege het klimmen der ja- •*ren meent zijn functie te moeten neer leggen. De voorzitter spreekt aan het adres van den heer de Boer eenige waar- deerende woorden. Spr. betreurt het en acht het een groote slag voor de vereeniging, dat de heer de Boer moet bedanken als penningmeester. Hij heeft zeer veel voor de vereeniging ge daan en vooral in de moeilijke jaren alles in het werk gesteld om door de moeilijkheden heen te komen. Spr. deelt mede, dat het Bestuur heeft ge meend den heer de Boer voor te moe ten dragen voor het lidmaatschap van verdienste, waarmede de aanwe zigen door applaus hun instemming te kennen geven. De voorzitter deelt verder mede, dat door den heer Hü- ner, hoofd van de O. L. School aan het Schuttersveld, op zeer fraaie wijze en geheel belangeloos een diploma voor deze onderscheiding is geteekend, dat in lijst gezet, aan den heer de Boer zal overhandigd worden. Spr. dankt den heer Hüner voor zijn prachtig werk. Vervolgens las de secretaresse haar jaarverslag, dat we hieronder belang rijk bekort opnemen: In den aanvang van dit jaar en ge durende de volgende wintermaanden deed de groote werkloosheid in de verschillende vakken en bouwbedrij ven zich ook voor onze Vereeniging duchtig gevoelen. Was het aantal deel nemende leerlingen den 23sten Dec. 1926 genaderd tot 340, in den loop der volgende maanden steeg dat gedurig, .zoodat de Vereeniging op 1 Februari reeds aan 420 en bij het eindigen van het winterseizoen aan 444 kinderen voeding verstrekte, terwijl 195 gezin nen zich voor hunne kinderen aan meldden, waarvan er 153 werden toe gelaten. Gestadig geeft het Bestuur de verschillende gezinnen aan den Ar menraad in onderzoek, zoodat het vol komen met den wisselenden gezinstoe stand op de hoogte wordt gehouden. In Maart had de uitdeeling van on- üerkleeding plaats, welke voor ieder deelnemend kind bestond uit 'n hemd, een broek en een paar kousen. De maaltijden worden bij voortdu ring op de scholen zelve genuttigd; de wintervoeding eindigde op den 14den Mei. Voor. de zomervoeding gaven zich 125 gezinnen op, waarvan 73 toe gelaten, 26 afgewezen en 26 voorwaar delijk werden toegelaten, welke laat ste gezinnen weer in her-onderzoek gaan. Vanaf den 30sten Mei werd het eten inplaats van door de St.-Vincentius- vereeniging verschaft door de Coöpe ratieve Keuken, omdat over de berei ding gegronde klachten waren inge komen. Het menu bestond uit de volgende spijzen: tweemaal soep, vermicelli-, rijst- of groentesoep, éénmaal stamp pot en driemaal per week een der volgende spijzen: rijstepap, gort met rozijnen. karnomelksche pap met stroop, griesmeel met rozijnen of yruchtengruel tegen den prijs van 0,23 per Liter met inbegrip van transportkosten en het reinigen van het vaatwerk. Met de wintervoeding werd deD 7den November een aanvang gemaakt; eindigde de zomervoeding met 149 ge zinnen, waarvan 108 werden toegela ten, voor den a.s. winter gaven zich voor voeding en klcoding 138 gezin-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1