j. schouten. „Parlementaire Figuren" van de „Houten Pomp" behandeld ditmaal het Tweede Kamerlid Schoouten. Iemand, wien men het haast wel eens kwalijk zou willen nemen, dat hij Kamerlid is. Of, beter gezegd, kwalijk nemep is het juiste woord niet, want ieder zal moeten toestemmen, dat hij in de Kamer hoort. Maar door de honderd, gaat een en keling dikwijls te veel schuil. En dat is jammer. Schouten is een self-made man; iemand, die van God vele en rijke ta lenten heeft ontvangen. Dat heeft hem niet protserig en on toegankelijk gemaakt. Schouten is ge bleven wie hij was: Schouten, nader gezegd Jan Schouten. Het type van den echten Calvinist. Keurig spreker, met een stem als 'n klok. Een,die maar niet wat praat, of die speculeert op de goedgeloovigheid van zijn gehoor, maar een, die eerst heeft gedacht en dan spreekt. Maar dan ook spreekt met overtui ging, helder en logisch. Dan luistert men, geboeid en be zield. En in het debat houdt hij zijn op ponent vast, dringt hemzelf tot door denken, aarzelt niet een betoog uiteen te rafelen, zocTdat er weinig of niets meer van overblijft. Zoo is Schouten een gewild spreker. Hoewel geen jurist, is bij hem de ju- ristische knobbel beter ontwikkeld, dan bij menig afgestudeerd jurist. Hij is jurist bij de gratie Gods. Sober en bescheiden is altijd weer 't optreden van Schouten en daarom is heSMes te meer sympathiek. j doet niet democratisch, hij is deiLocraat. Hij bedelt niet om gunst, maar gaat den rechten weg. hem door beginsel en geweten geteekend. In den A. R. kring is Schouten een gevierd persoon. Dat is te verstaan. En juist om zijn capaciteiten, èn om het vertrouwen, dat hij geniet, zou men zoo gaarne wenschen. dat zulk '11 figuur in de Kamer ook meer naar vo ren kwam. Niet dat'hij dit zelf begeert. Juist het tegendeel. Maar om de politiek zelf. Hij ziet de problemen en hij kent ze en hij kan er ook zoo.over spreken, dat anderen ze zien. Hij gaat niet boven den horizont van het gros, maar grijpt de dingen beet en belicht ze. Daarbij verstaat het A. R. volk zijn taal. En Schouten verstaat de taal van het A. R. volk. Het is de vraag, of dit laatste altijd van alle A. R. leidslieden gezegd kan worden. Schouten ziet de dingen nuchter en durft ze ook nuchter te stellen. Daarbij altijd principieel. Zoo iemand heeft recht gehoord te worden. Zulke tolken moet de A. R. partij in eere houden. Jan Schouten is geen „streber", hij is niet de man van de optelsom. Hij is een werker! En hij werkt, gedreven door zijn be ginsel: de eere Gods en het heil des volks! Zulke politici zijn in dezen tijd hun gewicht in goud' waard. STATEN-GENERAAL. tweede kamer. Vergadering van gisteren. Aan de agenda wordt toegevoegd oa. een interpellatie van Braambeek, aan gaande personeel op intercommunale tramlijnen. Bij de voortzetting van de behande ling van de capitulantenwet bestrijdt de heer KETELAAR (V. D.) het ont werp, dat z.i. een minderwaardig ka der geeft en geen bezuiniging brengt en ongeschikt personeel aan het amb tenarenkorps toevoegt. De heer DECKERS (R. K.) meent, dat een zeer klein aantal capitulanten bij het beroepskader zal overgaan, en dat geen zekerheid bestaat, dat zij in een burgerbetrekking geplaatst zullen worden. Spreker verwacht niet de bezuini ging, welke (Je minister zich voorstelt. De heer ARTS (r.-k. v.p.) heeft be zwaar tegen de strekking van het ont werp tot militairisepring van de bur gerlijke ambten. De heer DUYMAER VAN TWIST (a.-r.) wenscht het ontwerp niet, dat zijns inziens met het. belang van vol waardig beroepskader in strijd is. De heer OUD (v.-d.) acht het ont werp niet in het belang van het leger en wil geen bezuiniging ten voordeele van materieele uitrusting, doch'ten koste van burgerdiensten. De MINISTER VAN OORLOG, de heer LAMB00Y, is bij het indienen van dit ontwerp uitgegaan van de ge dachte, dat het voor de weermacht be schikbare geld zoo efficient mogelijk moet worden aangewend. Daar van dit bedrag 30.000.000 besteed moet worden aan de personeelsorganisa tie, kan aan de materieele uitrusting niet gedaan worden wat gewenscht is. Spr.'s ambtgenooten hebben hem hun loyale medewerking toegezegd, doch het is niet mogelijk, met net oog op de bijzondere belangen van dienstvak ken, in de wet vast te leggen het recht op aanstelling in een burgerbetrek king. Het verwondert spr., dat hier niet naar voren is gebracht welk een voor deel het is. bij mobilisatie de beschik king te hebben over menschen die vier jaar ervaring hebben. De opleiding zal daarbij evenzeer winnen. De belangen van de instructie en van hot vooroe feningsinstituut zullen bij invoering van het stelsel zeer gebaat zijn. Spr. bestrijdt de opvatting, dat het stelsel de minderwaardigheid van het kader zou aantasten en Wijst er o.m. op, dat hij liever als jongsten sergeant een 22-jarig capitulant heeft dan, zoo als thans, een 19-jarig jongeman. Spr. neemt niet aan, dat de capitulanten met minder toewijding hun taak zul len verrichten. Men kan hier zelfs een zekere selectie toepassen. Men heeft het stelsel militairistiscli genoemd, doch dat begrijpt speker niet, want juist zij, die dit bezwaar opperden, willen de instructie door verlofspcrso- neel doen geschieden. Wat betFeft den overgang van capi tulanten, in burgerlijken dienst merkt spr. op, dat deze overgang slechts ge schieden zal, indien hij vereenigbaar is met de eischen van den dienst en met de aanspraken van derden. Het stelsel kan het best vergeleken worden met bet Belgische en komt aan de be zwaren van den verkorten oefenings- tijd tegemoet. In België moeten jaar lijks 3000 capitulanten bij burgerlijke diensten geplaatst worden, wat 30 maal zooveel is dan dit eenvoudige wetsontwerp wil. Het bezwaar der or ganisaties tegen het ontwerp acht spr. dan ook niet houdbaar. De financieele zijde van het vraag stuk acht spr, niet geflatteerd. Deze berekening is gebaseerd op een volle dig doorgewerkt stelsel en daarbij zal inderdaad de berekende bezuiniging verkregen worden. Aangezien spr. gebleken is, dat de Kamer de voorgestelde regeling niet wenscht, verzoekt spr. schorsing van de beraadslagingen teneinde gelegen heid te hebben een ander stelsel voor te bereiden. De VOORZITTER stelt voor de be raadslagingen over het ontwerp te schorsen, Aldus wordt besloten. Aan de orde is het wetsontwerp, houdende bepalingen betreffende de belasting van niet binnen het rijk wo nende Nederlanders en van de nala tenschappen en schenkingen van Ne derlanders, die niet zijn ingezetenen des Rijks. De heer LOVINK (C H.) heeft met weinig instemming de wijzigingen ge zien door den minister in het ontwerp gebracht, waardoor zijn sympathie be koeld is. Hij betreurt het, dat geen vooronderzoek heeft plaats gehad, ten einde de noodige gegevens te verzame len, welke van particuliere zijde wel zijn bijeengebracht en waaruit spr. is gebleken, dat het ontwerp weinig of geen doel zal treffen, terwijl er gèen waarborgen zijn om handel, nijverheid en landbouw voor schade te behoeden Spr. wijst erop, dat het corps consuls voor een groot deel bestaat uit hono raire consulaire ambtenaren, waarvan 110 Nederlanders zijn. Zij vallen niet onder de uitzonderingen van het ont werp. Het werk van de consulaire ambte naren is van zoo groot belang voor ons land, dat het niet raadzaam is het te schaden door eërt fiscale bate van geringe beteekenis. Als spr. in het bui tenland woonde, zou hij bereid zijn werkzaam te zijn in het belang van Nederland, doch als men van hem eischte een bedrag te betalen, zou hem dat wrevelig stemmen. De heer VAN VUUREN (R. K.) ziet in de vestiging van Nederlanders in dm vreemde geen bezwaar en meent, dat het de taak van den Minister was slechts de belastingvluchtelingen te treffen, waarmee spr. het eens was. Het ontwerp, zooals dit werd inge diend, was voor spr. echter een teleur stelling. Zeker, het achterhalen van belastingvluchtelingen was de aanlei ding van het ontwerp, maar de bedoe ling van het ontwerp is een geheel an dere. n.l. de aanvulling en verbetering van het belastingstelsel. Voorshands heeft spr. nog verschil lende bezwaren tegen het ontwerp: le. dat het ontwerp den vorm heeft van een geiegenheidsontwerp met de daaraan verbonden onvolkomenheid; 2e. dat het in wezen geen belasting naar nationaliteit is; 3e. dat het een dubbele belasting in voert; 4e. dat het ongelijk in werking is en daardoor onbillijk is en een gevaar voor ons land; 5e. dat de opbrengst onbekend is. Spr. verwacht van dit ontwerp tal van pogingen tot naturalisatie. Wij ontstemmen op deze wijze hen, die in de eerste plaats zijn aangewe zen om de Nederlandsche belangen in het buitenland te behartigen. De vraag is nu, of die belasting noo- dig is, want is dat niet het geval, dan moet men zoo'n belasting nietheffen. Evenwel de minister geeft omtrent de opbrengst geen cijfers. En hoe hoog zullen de kosten niet zijn! Als men na gaat, dat er 350.000 Nederlanders in den vreemde wonen en dat de aan slagbiljetten gefrankeerd en aangetee- kend verzonden moeten worden, terwijl vele biljetten terug verwacht kunnen worden met de aanteekening: adre3 onbekend, dan kan men zich voorstel len, dat de kosten hoog zullen zijn, te meer, daar op medewerking der vreem de staten niet te rekenen valt. Het zal van het toeval afhangen of men belastingvluchtelingen zal achter halen, maar als men ze achterhaalt, hoe zal dan de aanslag worden opge legd? En hoe zal men den belasting schuldige dwingen zijn schuld te vol doen? Door onthouding van een pas poort? Maar de paspoorten moeten juist zoo gauw mogelijk verdwijnen. Spr. zal de verdediging van den Mi nister afwachten, doch de Minister zal hegrijpen, dat er heel wat noodig zal zijn om spr.'s bezwaren weg te nemen. De vergadering wordt te 5.30 uur verdaagd tot hedenmiddag 1 uur. UIT DE OMGEVING. boskoop. Coöp. vereen. „De B;sxoopscne veiling". Veiling van gister. DubO. Kers, ie k\v. per tak 44 ct., idi. re k\v. 26 ct.; Tulpon, per bos 52Só ct.- P»:'nrs aici e.i Aor t:»:s 4}90 et.' A ma ndtel takke npc-r bos 1319 ct. Rhode er.drontakkcn, per kop 14 ct.; Azalia-Iradica, in pot, p. st. 75 I25ct. Op de algomeene vergadering der vereen, voor (.'hr. Schoolonderwijs zijn tot bestuursleden gekozen de hoeren: C. Grootendbrst, C. v. Hocsen en A. Keijaer. Omtrent onderstaande verloren voorwerpen zijn aan het politiebureau inlichtingen te bekomen: goud pork nop je,, meisjesmuts, dames- pantoffel en bruine dameshaJidschoen. OEGSTGEEST. Gistermiddag is het 3-jarig doch tertje van den arbeider D. bij d? Post- brug, in de Haarkunmertrekvaart ge vallen en verdronken. SASSENHEIM. Gemeenteraad. (Slot). De voorzitter zegt, dat deze rede neering wel heel mooi is, maar door den gemeenteraad is altijd het standpunt in genomen, dat er perspectief moet zitten in den aanleg van een waterleiding. Spr. vindt het een gevaarlijken weg zooals de heer van Breda het voorstelt. Momenteel zien B. en W. de financieele mogelijkheid niet in om de leiding in het Zuidelijk ge deelte tot stand te brengen. Wanneer de Raad meent, dat B. en W. te krenterig zijn, dan kan hij die iheening uitspreken. De heer Verkley vindt ook dat het bedrijf zich moet kunnen bedruipen, maar meent toch ook dat de gemeente hier een offer moet brengen. Er worden zooveel of fers gebracht door de gemeente. Ook moe ten de belanghebbenden een offer bren gen. Daarover kan geconfereerd worden. Spr. wil niet dat men ten eeuwige dage moet wachten tot eindelijk dat gedeelte van de gemeente zich zelve kan bedrui pen. De voorzitter voelt er ook veel voor om met de menschen te gaan confereeren, maar dringt nogmaals aan op voorzichtig heid. De heeren v. R h ij n en Speelman verklaren zich eveneens voor een confe rentie. Daartoe wordt besloten. Wat een electrische leiding voor meer genoemd gedeelte betreft, lean de voorzit ter nog geen definitieve cijfers noemen. Ook daarover zal nader met de betreffen de bewoners geconfereerd worden. De beer Verkley zou, wat de water leiding betreft, reeds thans in principe willen besluiten om deze aan te leggen. De heer Warn aar is er ook voor in beginsel, dat alle inwoners goed drink water krijgen. Maar er is in deze dingen een grens. De gezonde ontwikkeling van een bedrijf is dat de Winsten die daarin gemaakt worden, moeten worden besteed om ook de verst gelegen g-deelten in de gemeente van dat bedrijf te laten profi- teeren. Het is echter onverstandig om daarvoor de belastinggelden aan te spre ken. Daarna komt in behandeling de agenda. Eenige opmerkingen van Ged. St. op de rekening 1926 en de begrooting 1928 wor den ter verdere afdoening in handen van B. en WA gesteld. De voorschotten aan de schoolbesturen art. 101 der Lager Onderwijswet worden bepaald volgens voorstel van B. en W. Daarna komt in behandeling een voor stel v. B. en W. om de ontruimingstermijn van de onbewoonbaar verklaarde wonin gen van het z.g. Bijennest, te verlengen. De heer Speelman zou graag willen dat die huizen nu eens eindelijk werden ontruimd. Daarom geeft spr. in overwe ging om over te gaan tot uitbreiding van de Woningbouw. Daar zijn wfcl bezwaren aan verbonden, maar men zal er toch toe over moeten gaan. De heer v. Breda is er tegen, dat de gemeente overgaat tot huizenbouw, maar zou het in die richting willen zoeken, dat de menschen werden ondergebracht in huizen van de Bouwvereeniging; desnoods met garantie van de gemeente. De heer Bader gelooft niet, dat de Bouwvereeniging deze menschen zal wil len hebben, ze kan de verantwoording daarvan niej dragen en bovendien zullen deze menschen niet meer willen verwonen en uit de huizen willen gaan. De heer Bisschop gelooft, dat, wan neer er gebouwd werd op de manier zoo als dat vroeger gedaan werd, er wel een uitweg zou zijn te vinden. De tegenwoor dige bouw is te duur. De heer Warn a ar zegt, dat bij hem de gedachte is opgekomen, dat de gemeen te bouwt een soort toevluchtsoord, huisjes van afmetingen zoo klein mogelijk als de Bouwverordening bet toelaat. Er is op 't oogenblik nog goedkoope bouwgrond van de gemeente. Later bestaat de gelegen heid misschien niet meer. De menschen behoeven dan slechts weinig te verwonen. Besloten wordt de ontruimingstermijn te verlengen en verder te handelen in den geest zooals door den heer Warnaar is naar voren gebracht. Bovendien zal daarbij een huisje eenigs- zins grooter worden gebouwd voor den. heer v. d. Geest, dat hij in eigendom zal krijgen, dit in verband met het feit, dat ook hij in een buis woont, dfct onbewoon baar is verklaard en mede in verband met het gebeurde bij het bouwen van het huisje nabij de Kooi. Enkele comptabiliteitsbesluiten worden vastgesteld. Daarna komt in behandeling een ver zoek van den Bond Heemschut om toe treding tot dezen Bond. Deze bond be weegt zicK op architectonisch terrein en bedoelt bescherming van de schoonheid van het aspect van de gemeente, dat door de huizenbouw licht kan geschonden wor den. De contributie bedraagt ƒ25 per jaar. Daarvoor wordt dan advies gegeven bij bouwplannen die bij de gemeente inko men. De heer v. Breda verklaart zich er tegen en gelooft dat het aanleiding zal geven tot conflicten. Spr. voelt meer voor een schoonheidscommissie. De heer Warnaar licht deze zaak na der tóe en gelooft dat dit lidmaatS9hap veel nut kan hebben. Na eenige bespreking wordt besloten, dat B. en W. stappen zullen doen een schoonheidscommissie in het leven te roepen. Daarna komt in behandeling de ver breeding van den Menneweg. De voorzitter wil vast een begin maken met het eerste gedeelte tot aan de Poort. Daar aan dan het volgend jaar aan voortgevverkt worden. Dit gedeelte zal dan geheel in orde gemaakt worden, met rioleering, een rasterwerk enz. Wat de breedte van den weg betreft, meent spr., dat, gezien ^het feit dat de weg slechts aan den eenen kant bebouwd is, een mi nimum breedte van 10 M. voldoende is. De inrit zal eenigszins breeder worden. De heer Warnaar geeft als zijn mee ning te konnep, dat de weg, waaraan zoo veel ten koste moet worden gelegd, een breedte moet krijgen van plm. 13 M., be plant met 2 .rijen boomen, daartusschen 7 M. rijweg en aan weerskanten 2 M. voor trottoir. Men beeft daar een groot achter land en daarom moet de zaak min of meer royaal worden aangepakt. Daarvan zal men nooit spijt hebben. Na ampele bespreking wordt gestemd over twee voorstellen, respectievelijk om den weg 11 of 12 M. te maken. De stemmen staken. Daarna wordt weder een verwarde be spreking gehouden, waarna besloten wordt den weg 12 M. te maken. Bij de rondvraag vraagt de heer W a r- naar, of het niet mogelijk is het paadje langs de Beukenlaan te bestemmen voor voetpad en voor fietsers te verbieden. Zal in overweging genomen worden. Verder leverde de rondvraag weinig be langrijks op. Daarna sluiting. VOORSCHOTEN. Gisteravond hield de Geref. Knapen- verg. „Timotheüs" alhier haar feeste lijke jaarvergadering in het gymnas tieklokaal der voormalig/e O. L. öchool. De leider, de-hear Kooy, liet zingen van Ps. 98 hei ié en 3e vers en opendie mei gebed; las een gsdeelto uit Richt. 3, en sprak een kort openingswoord^ waarin spr. de. verschillende afgevaar- d'gden welkom heette. Hij wijst er op hoe, ook in die> geschiedenis vanEhuci Gods kracht 'in 's menschen zwakheid ICub.- Le sscr. brengt z'n met geestige zot ten vermengde jaarverslag uit, waaruit blijkt dat de Knapen verg. bloeit onder de leiding van dén heer Kooy. Het ge tal der leden is gestegen tot 23. Hierna kregen de verschillende afge vaardigden gelegenheid hun golukwen- schen aan to bieden; achtereenvolgens spraken aV vaardigden van Kerkeraad Meisjes- en Jongeiingsvereen. Nu werd ©en aanvang gemaakt met ■de opstel- en Voordrachtwedstrijd. Er werd veel goeds tan gehoor» gebracht, zoodat de jury een moeilijke taak had. Als prijzen waren verscheidene boek werken beschikbaar en als troostprij zen enkele doosjes sigaretten en ree pen chocolade. In de verschillende pauzes werden de aanwezigen, de „feestvierende me nigte', vergast op anijsmelk en choco lade met koek. Het goheel werd opgeluisterd door eenige aardige samenspraken en leuke voordrach'en. Nadat door de jury de uitslag was bekend gemaakt, sprak de heer Kooy eon kort slotwoord, waarin hij de ver schillende medewerkers bedankte en de N.V. Gobrs. Eggink voor het welwil lend afstaan van de localiteiten voor de verdere zorg daaraan besteed. Dr. Wielenga sloot de vergadering met dankzegging. Het was r?eds na twaalven, toen al len voldaan huiswaarts keerden. GEMENGD NIEUWS. Do onbewaakte overwegen. Bij den onbewaakten overweg te Zandberg» achter Musselkanaal' is gisteravond de 6-jarige arbeider W. de Wit uit Eenrum die op een rijwiel reed, door een trein aangere den. Zwaar gewond werd de man naar 't ziekenhuis* te Gronihgen overgebracht. Vuurbol. Maandagavond een paar mi nuten voor half zeven, i9 Noordoost van Zierilczee, een groote vuurbol gevallen. Waarnemers van het verschijnsel zeiden, dat de bol een lichtenden staart achter zich had. Een onwaar gerucht. Er doen in den laatsten tijd geruchten de ronde, dat de heer A. F. Philips of een zijner naaste fa milieleden een zware operatie in het bui tenland zou hebben ondergaan, in ver band waarmede de naam van een bekend Nederlandsch professor wordt genoemd, die hiervoor een buitensporig hoog bedrag zou hebben berekend. Bij in formatie is gebleken, dat het ge- heele gerucht op fantasie berust. Noodlanding van een militair vliegtnig. Terwijl bét militair vliegtuig 556 uit Soesterberg gistermorgen omstreeks elf uur boven Deventer vloog, bemerkte de bestuurder, sergeant Roest, plotseling dat de motor een defect had. Hij moest daar om op een terrein nabij de „Snippeling" een noodlanding maken, waarbij de ma chine met den kop in een sloot terecht kwam en ten gevolge daarvan nagenoeg geheel werd vernield. De propeller en de twee vleugels kregen ernstige averij, ter wijl de motor scheuren vertoonde. Een paal van het hekwerk aan de sloot drong door de cabine. Mede inzittende was de korporaal waarnemer Noordhoven yan Goes. Beide kwamen er vrijwel zonder letsel af, alleen de sergeant-bestuurder had een ontvelling aan het gezicht. Door een vallende kist gedood. Gis termorgen is bij de firma Wilton te Schie dam van een kraan die op een rail circa 9 meter boven den grond door een loods rijdt, een kist met accu's gevallen, onge veer 200 K.G. zwaar. De kist trof den 39- jarigen II. v. E. uit Schiedam, die voor een bank stond te werken. Ze viel op zijn rug, waarbij de man door de zwaarte bij na dubbel geslagen werd. Met gebroken en gekneusde beenen en inwendige kneu zingen is de man per brancard naar het gemeentelijk ziekenhuis te Schiedam ver voerd. Daar is hij eenigen tijd later aan de ge volgen overleden. De stand der rivieren. De M aal is tot zijn normalen sfcand gekomen; de gier- pont te Tiel is weer gelegd. Aan de gevolgen overleden. De te Horn Zondagavond door een tot nog toe onbekenden auto overreden twintigjarige landbouwer Levels is aan de gevolgen overleden. Autobus rijdt een muur in. Gisteren morgen verloor de bestuurder van een autobus te Waubach de macht over bet stuur. De bus reed tegen het winkelhuis van den heer P. aldaar, met het gevolg, dat een gedeelte van den muur instortte. De 42-jarige echtgenoote van den heer P. bevond zich op de stoep en werd door de neervallende steenèn zoodanig getroffen, dat zij spoedig overleed. De passagiers en de chauffeur kwamen met den schrik vrij. De vrouw was moe der van 5 minderjarige kinderen. Ver moedelijk heeft de bestuurder P. S. de macht over het stuur verloren, doordat een der voorbanden sprong. De justitie onderzoekt de zaak. vissch£rijberichten. IJMUIDEN, 28 Febr. Heden aange komen aan den Rijksafslag alhier üe vangsten van 18 stoomtrawlers, 5 log gers en 14 kustvisschers. De prijzen waren voor trawlviscE» 36 kn. tarbot f3695, 19 kn. griet f2558 p. 50 K-G.; 1100 st. gr. tong f1,501,80, 6.295 st. midde, tong f 1,251,80, 18.490 st.'kl. tong f1,15L25 P- X.G.42 kn. gr. schol f iS25, 57_ kin. middel schol f1723, 171 kn. zetschol f 19 26, 479 kn. kl. schol fg23, 111 kn. bot f3,607, 96 kn. schar 13,70—12, 49 kn. tongschar f3037 p. k. van 50 K.G.; 24 kn. rog f18—34 p. 20 st.; 43 st. vleet f2,56—3 50 p. st.; 4 kn. pieterman poontjes f8,5012, 25 kn. gr. schelvisch f3540, 26 kn. middel echelvisch f3237, 66 kn. klcinmid- del schelvisch f2731, 466 kn. kt. .cto.v.sch f7.5026 p. k. van 50 K.G 340 kn. kabeljauw f 18,5035 p. k. van 125 K.G.; 222 kn. gr. gullen f8,50 16, 90 kn. kl. gullen f9,5016 p. k. van 50 K.G.; 322 st. lengf0,94—2,10, 56 st. heilbot f2,9356 p. st; 290km wijting f4,9010,50 p. k. van 50 K.G. 1508 st. koolvisoh f0,321,25 p. st. Van de IJmuider stoomtreilere kwa men er heden 17 aan de markt. De be sommingen waren: IJM. 35 m. f3.327, LJM. 16 m. f3.878, IJM. 60 m. f4.567, IJM. 81 m. f3.761, IJM. 130 m. f4.096; IJM. 365 m. ±'2.224, IJM. 121 m. f2.183 IJM. 184 m. f2.367, IJM. 155 m. f2.162, IJM. 41 m. f 1.105, IJM- 74 m. f2.315, IJM. 330 m. f2.577, IJM. 120 m. f4.139, IJM. 90 m. f2.885, UM. 179 m. f2.778, IJM. 18 m. f2.51 en2 IJM. 125 m. f 1504 Van de treilloggers kwamen ha- den aan den afslag de KW. 155 m. f455, KW. 147 m. f 1.055, KW. 153 m. f548, KW. 175 m. f 1.400 en KW. 166 m. f459 besomming. Heden kwam hier binnen de Duit- sche stoomtroiler Neumuhlen S.D. 54 m. f2.918 besomming. Scheepstij dingen. holland—amerika-lijn. CARDIGANSHIRE Vancr. n. Rott. 27 van Relüngham. SPAARNDAM 28 v. Rott. n. N.-OrL NICTHEROY Vancr. n. Rott. 28 te Lon den. MON1GOMERYSHIRE Vancr. n. Rott. 25 te Los Angeles. NEBRASKA Rott. n. Vancr. 23 v. Chara- perico. PAASIERDIJK N.-York n. Rott. 27op 640 m. van Lizard. BOSCHDIJK 27 v. Rott. te Boston. LOCHKATRINE Rott. n. Vancr. 26 te Swansea. holland—afrika-lijn. KLIPFONTEIN tbr. 27 v. Marseille. MEL1SKERK thr. 28 te Rotterdam. NIAS 28 V. Hamb. n. Amsterdam. holland—west-afrika-lijn. .DELFLAND thr. 25 v. Freetown. ^RECHTERLAND uitr. 25 te Pt. Har- court. RIJNLAND uitr. 2 jy. Gr. Popo n. Lomé. SIRRAH uitr. 27 te Dakar. TEXEL thr. 27 van Lagos. ALBIREO uitr. p. 27 Ouessant. SCHELDESTROOM uitr. 26 6.2 njn. 60 m. O. van Niton. kon. hollandsciüe lloyd. EEMLAND thr. p. 28 Ouessant 1 velrw. WATERLAND uitr. 27 te Montevideo FLANDRIA uitr. 27 te Lissabon. rotterdamsche lloyd. SIANTAR tbr. 28 9 v.m. v. Pt. Said. iGAROET uitr. 28 11 v.m. v. Tanger. TOSARIO uitr. p. 28 Panteilaria. KERTOSONO tbr. p. <28 Perim. stoomvaart mij. „nederland". GROTIUS uitr. 27 7.37 v.m. 60 m. W. van Niton. P. C. HOOFT thr. 27 v. Sabang. CHR. HUYGENS 28 v. Amst. n. Bat. KAMBANGAN thr. 47 te Londen. MANOERAN uitr. p. 27 Perim. RONDO. thr. p. 26 .Gibraltar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6