NIEUWE LEIDSCHE COURANT Het dagboek van een Leerares van DINSDAG 28 FEBR. 1928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. HOi BERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder heeft gisterenavond in Diligentia te 's-Gra- venhage de herdenking van Schubert, vanwege het letterkundig Genoot schap „Oefening Kweekt Kennis", bij gewoond. De heer Frans Vink heeft hierbij het woord gevoerd. Mej. Liena Masthoff heeft met zang de bijeen komst opgeluisterd. H. M. de Koningin-Moeder woon de Zondag de voorm.-godsdienstoefe- ning bij in de Reg'entessekerk onder gehoor van Ds. D. van Dijk, predikant te Bloemendaal. Prinses Juliana heeft gisteroch tend een bezoek gebracht aan de schilderijverzameling van mevrouw Kröller, Lange Voorhout 1, Den Haag. De Prinses bezichtigde het werk van Mendes Da Costa en van Dirk Nijland DE NIEUWE NEDERLANDSCHE GEZANT TE BRUSSEL. De Brusselsche correspondent der Maasbode meldt: Het was aanvankelijk de bedoeling var: jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen to Sevenaer, den nieuwen gezant van Nederland bij het Belgische hof, be gin dezer week naar Brussel te ko men, om Woensdag of Donderdag zijn geloofsbrieven aan Z M. den koning te overhandigen. Aan dit voornemen zal echter geen gevolg kunnen worden gegeven, daar Zijne Excellentie momenteel te Wee- nen wordt, weerhouden door een, ge lukkig niet ernstige, ongesteldheid. Zoodra de gezant zich beter gevoelt, zal hij naar Brussel komen. Het is in dit verband niet uitgeslo ten, dat het overhandigen der ge loofsbrieven in den loop der volgende week zou plaats hebben. Hierna zou Z.Exc. dan weer naar Weenen vertrekken, om daar nog en kele met zijn vertrek uit de Oosten- rijksche hoofdstad in verband staan de zaken te regelen. SALARISSEN GENEESKUNDIGEN RIJKSVERZEKERINGSBANK. Het Hoofdbestuur der Nederland- sche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst heeft zich met een adres gericht tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid met het verzoek de salarissen van de geneeskundige ambtenaren van de Rijksverzekerings bank te verhoogen. Dr. J. G. SCHEURER. Naar de „Stand." verneemt is de toestand van Dr. J. G. Scheurer, te Apeldoorn, zeer ernstig. De benauwd heden zijn de laatste dagen terugge keerd en nemen in hevigheid toe. De familie is op het ergste voorbereid. JAN TOOROP. Nadat voor eenige dagen een gerin ge verbetering in den toestand van Jan Toorop was gekomen, is in de laatste dagen weder eenige vererge ring door toenemende zwakte vast te stellen. PAPIEREN VAN VICTOR HUGO. Na den dood van Gustave Simon, den executeur-testamentair van Victor Hugo, zijn thans die papieren van den dichter, welke nog door den- heer Si mon werden beheerd, naar de Nationa le Bibliotheek te Parijs overgebracht. Het betreft hier voornamelijk notitie boekjes e.d. met kleine aanteekeningen CANADA EN DE GESTEUNDE EMIGRANTEN. Onlangs is medegedeeld, dat Cana da geen emigranten meer wenschte toe te laten, die met steun der regee ring daarheen reisden. De Tel, verneemt thans, dat er en kele aanwijzingen zijn ontvangen, die kunnen doen verwachten, dat Canada FEUILLETON. Naar het Duitsch. 3) o Maandag 5 Mei. Ik begin met de wandeling van gisteren! Ik zal probeeren, al het ge sprokene hier zooveel mogelijk weer te geven. Op eene bemerking mijner zijds over het kerkgebouw, dat mij wel wat muf en vochtig voorkomt, zeide juffrouw Roszkind, zij vond dat ook en hield het overigens voor den mensch waardiger, zijn Zondag in de natuur door te breng< Daar werd men door haar, de natuur, als met reuzenarmen aangegrepen en opgeno men tot overgave van zichzelf aan het heelal, waarvan wij een deel uit maken. God was in de natuur en de natuur was God. Daar ging haar steeds het dieper begrip op der leer van de alomtegenwoordigheid van God. Hij was in elk wezen, zoowel in de kleinste bloempjes al" in de mach tigste boomen. De levenskracht in de wereld was God; wat men planten-, dieren- en menschenziel noemde, dat was niets anders dan God Zelf, die met Zijn ceheele, almachtige kracht in elk, ook in het kleinste atoom was, daaraan en aan elk wezen leven schonk, het liet groeien en gedijen en het een naar het ander regelde; trok wellicht tegenover' Nederland n meer tegemoetkomende houding zal aanne men. Tot het voeren van besprekingen over deze aangelegenheid is de heer Hartland. directeur van de Emigratie Centrale Holland, naar Londen ver trokken. BEVORDERING VAN HET BEHOUD VAN HET NATUURSCHOON. Verschenen is de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer betreffen de het wetsontwerp tot regeling van sommige landgoederen geheven be lastingen tot bevordering van behoud van natuurschoon.' KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Giethoorn, P. J. F. van Voorst Vader te Lochem. Te Oudshoorn c.a., Dr. J. P. Cannegieter te Middelburg. Te Nigtevecht, A. W. M. Odé te Hoogvliet. GEREF. KERKEN. Beroepen; Te ^ndijk, J- J- Bouw man, te Urk. Te 's-Gravemoer, P. M. Veld- huijzen, cand. te Rhoon. Bedankt: Voor Hasselt, H. de Zwart, te Twijzel. Voor Medemblik, P. Boes, te Beetgum. GEREF. KERKEN IN H. V. Beroepen: Te Amersfoort, J. v. d. Woude, cand. te Amsterdam. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Te Wouterswoude heeft Zondag Ds. W. Wesseldijk afscheid genomen van zijn ge meente. Op 4 Maart hoopt hij in de Ned. Herv. Gem. te Ter Aar zijn intreerede te houden. Zondag heeft in de Ned. Herv. Kerk te Haaksbergen Ds. J. A. van Krieken zijn 25-jarig ambtsjubileum herdacht. Spr. be paalde zijn gehoor bij Matth. 11 25. De zangvereeniging Volharding, onder leiding van den heer Landstra. uit Enschedé, zong aan het slot „Geloofd zij God met 't diepst ontzag" en „Dat 's I-Ieeren zegen op u daal". In hartelijke bewoordingen richt te Ds. van Krieken zich nog tot den ker- keraad, het college van kerkvoogden en notabelen, alsook tot het zangkoor. De kerk was geheel bezet. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat de jubilaris van de afdeeling Eibergen van den Ned. Prot. Bond eveneens een geschenk onder cou vert ontving. Ds. C. Mak nam Zondagavond, we gens vertrek naar Medan, afscheid van de Geref. Kerk te Brielle, sprekende over Joh. 15 3 en 4a. Na dè predikatie werd de scheidende predikant toegesproken door den vice-voorzitter van den kerke raad, oud. P. v. d. Meijden; door Ds. J. E. Westerhuis, v. Hellevoetsluis, namens de classis Brielle en door Ds. Th. M. Loran, Ned. Herv. predikant te Brielle, als col lega. Toegezongen werd Ps\ 134 3. Hedenavond neemt Ds. Mak afscheid van zijn gemeente te Tihte. Ds. C. W. Keus, Geref. pred. te Hein- kenszand, heeft Zondag afscheid geno men van die gemeente; hij vertrekt naar Oudewater. Hij is toegesproken door Ds. Lanting van Wolphaartsdijk en den heer J Steketee namens den kerkeraad. Zondag heeft Ds. T. C. Vriezen, Ned. Herv. predikant te Tubbergen, afscheid van zijn gemeente genomen, wegens ver trek naar Sittard. Uitgangspunt van de afscheidsprediking was Philipp. 3 20, 21a. Hierna is hij toe gesproken namens de gemeente door den consulent, Ds. J. Koek van Weerselo, en namens de ringcollege's door den prae tor, Ds. L. S. van Zwet van Almelo. Ds. A. Steenbeek is voornemens om Zondag 25 Maart a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. v. Dorkwerd (Gr.) en Zondag 1 April d.a.v. zijn intrede te doen te Surhuizum, na vooraf te zijn be vestigd door Ds. O. S. Cazemier van Sta voren. Na des voormiddags te zijn beves tigd door den vroegeren predikant Ds. C. van der Woude, thans te Schiedam, heeft de heer A. Mout, candidaat te Charlois (Rotterdam), Zondagmiddag in een stamp volle kerk intrede gedaan als predikant bij de Geref. kerk te Gorredijk. Ds. J. Ch. Kromsigt, Ned. Herv. pred. te Oostwold (Oldambt) heeft Zondagmid dag afscheid genomen van de Ned. Herv. gemeente aldaar. Ds.. Kromsigt vertrekt Hij zich terug, dan trad de dood in. Vatte men God zoo op, dan begreep rnen.de wonderbare harmonie van het heelal, de eenheid m de veelvuldig heid en de onbeschrijfelijke schoon heid der natuur. En daarom gevoelde zij zich in de natuur zoo verheven, omdat zij daar op de levendigste wij ze tot het bewustzijn kwam van de troostrijke waarheid, een deel te zijn van het oneindige; zij voelde God in zich en werd met eerbied jegens zich zelf vervuld. Juffrouw Dreisam stemde met haar in; alleen meende zij, niet alleen in de natuur, maar ook in de kunst uitte zich God; in de schilder- en boetseer kunst, in de muziek en in de weten schappelijke kennis was God even eens. Zij zag Hem overal, hoorde en voelde Hem als 't ware overal en was daarbij gelukkig. De godsdienstplech tigheden lieten haar koud; het hart bleef ledig; men had daar niets aan. Ik was geheel ontsteld over die woor- »den, welke ik slechts gedeeltelijk be grepen had. Eindelijk waagde ik schuchter de opmerking, dat dit mij toescheen heidensch Pantheïsme te zijn, dat het Christendom verwierp. En bovendien was er toch zooveel kwaad op de wereld, dat blijkbaar niet identiek kon zijn met God. Juffrouw Roskind antwoorde glim lachend. „U hebt me niet heelemaal begre pen, juffrouw VVantolf, God is op ver schillende wijze in ons: bezielend en naar Binsumageest. waar hij Zondag door zijn broeder Ds. P. J. Kromsigt te Amster dam. zal worden bevestigd. Zondag heeft Ds. E. D. G. van der Horst, pred. hij de Ned. TIerv. gemeente in Iloek van Holland, die het beroep naar Genderen (N.-B.) heeft, aangenomen, van zijn gemeente afscheid genomen. BEVESTIGING ELDERS. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te naarlem heeft gunstig beschikt op een verzoek van de vereeniging van Vrijzin nige Hervormden aldaar om de aanneming en bevestiging van nieuwe lidmaten te doen plaats hebben in het gebouw van den Ned. Protestantenbond te Haarlem, door den kerkeraad der Ned. Herv. ge meente te Santpoort. Het aantal aanstaan de lidmaten bedraagt .70. PEREMPTOIR EXAMEN. De heer A. Adema, candidaat te Boer- akkër, beroepen predikant te Opende (Gr.) is door de classis Drachten na gehouden peremptoir examen toegelaten tot den dienst .des Woords en der sacramenten in de Geref. Kerkep. Zondag 1 April hoopt de heer Adema intrede te doen. „WOORD EN GEEST". Te Harkema-Opein'de' is opgericht een vereeniging „Woord en Geest", aanvan kelijk met 48 leden. Haar doel is verrij king der kennis van de Heilige Schrift en het Koninkrijk Gods, benevens onderlinge opbouw voor de practijk van het Christe lijk leven op maatschappelijk en staat kundig terrein. Het bestuur bestaat uit de heeren Dr.- N. D. van Leeuwen, B. Bij- ma, Th. van der Meer, W. Tabak, A. Roor- da, L. Laanstra, S. Storm en M. Berkus. GIFTEN EN LEGATEN. Wijlen Mevr. de Wed. Ds. W. T. Nijen- huis, geb. T. Omta, onlangs te Groningen overleden, heeft de volgende legaten be sproken: 4000 aan de Gereformeerde Kerk te Britsum (Fr.); ƒ2000 aan de Ge reformeerde Kerk te Assen en 2000 aan de Gereformeerde Kerk te Bierum (Gr.). ZENDINGS-WEEKEND N.J.V. De Commissie voor de Zending in het Ned. Jongelingsverbond houdt van 2426 Maart op de Ernst Sillem-Hoeve bij de Lage Vuursche haar eerste Zendings-week- end" voor leden van dat Verbond. Des Za terdagsavonds zal de heer Jac. van Ves- sem, lid der Commissie, spreken over: „C.J.M.V. en Zending", en zendeling J. v. d. Poel een serie stille beelden over de reis naar Ned. Indië vertoonen. De godsdienstoefening op de Iloeve wordt geleid door den heer J. Fortgens, oud-zen deling, thans directeur van de Zendings school te Oegstgeest. Aan den avond Van dien dag heeft de heer J. Fortgens als on derwerp; „Grepen uit mijn pioniersarbeid op Halmaheira". Verder zal Dr. G. Roijer, oud-zendeling-arts, eeii causerie houden over: „Javaansche Jongenskampen". Na dere inlichtingen verstrekt de secretaris, de heer K. Scharten, Berg en Dalscheweg 54 te Nijmegen. INTERN. VREDESCONGRES VAN „JONGEREN". Bij de Ned. Chr. Stud. Vereeniging, zoo lezen we in haar „Mededeelingen", is in- gekomen een uitnoodiging om deel te ne men aan het intern, congres van de jonge ren voor den vrede, dat in Augustus te Eerde staat gehouden te worden. Dit con gres, waaraan allerlei organisaties uit een groot aantal landen zullen deelnemen, be doelt het vredesvraagstuk in studie te ne men. Deelneming aan dit congres gaat niet verder dan het congres zelve en verbindt niet in het minst tot eenige speciale actie hier te lande, of tot deelneming aan een ev. te stichten wereldfederatie van jonge ren, voor den vrede. Tegen zulk een deel neming bleek geen bezwaar te bestaan, weshalve .de N.C.S.V. aan dit congres hoopt deel te nemen. NED. HERV. OUDERLINGEN. Men meldt aan het Handelsblad: Op de te Utrecht gehouden vergadering van de Vereeniging van Ouderlingen der Ned. Herv. Kerk heeft de heer Van Ley- den, ouderling te Haarlem, het onder werp behandeld: Wat is de bedoeling van het voorafgaande onderzoek bij de aan neming van nieuwe lidmaten, en wat is daarbij de taak van den ouderling?" bewegend in het goede; alleen bezie lend, maar niet bewegend, in het kwa de. Overal echter is hij het, die de een heid in de natuur tot stand brengt en zich in alles uit. De geheele ontwik keling van het heelal komt van Hem; Hij is de groote Eene, de Monos, zoo als men in 't Grieksch zegt". Ik zweeg stil; want ik dacht toch niet met haar klaar te komen. Geluk kig ontmoetten ons twee met de on derwijzeressen bevriende dames, die aan het gesprek een andere richting gaven. Ik was blij, toen ik weder in mijne kamer was. Als dat zoo voort gaat, dan wordt 't een ongezellige ge schiedenis. Ik ben te dom en te wei nig ontwikkeld, om die twee te kun nen weerleggen. Per slot van reke ning behooren zij tot de secte der Mo- nisten. 't Is toch verdrietig, als men in zulke dingen niet beslagen is. 6 Mei. Laat mij mijnen tempel staan, En daarin den ouden Godl Wilt gij zelf niet binnengaan, Laat het, wat gij zegt, is spot. De beweringen van juffrouw Rosz kind over de eenheid in de natuur la ten mijn arm hoofd nog geen rust. Van den eenen kant schijnen ze mij klinkklare onzin; want God kan toch niet het levensbeginsel in ons, onze ziel zijn; dan hadden wij eigenlijk in 't geheel geen ziel en met den dood ware 't met ons voorgoed gedaan. Al le schand- en misdaden van slechte Nadat de referent had betoogd, dat on ze tegenwoordige jeugd wel veel werkt, maar weinig verwerkt, en vooral ook bij de aanneming zoo weinig kennis heeft omtrent de eenvoudigste vraagstukken van den Bijbel en kerk, stelde hij ten slot te vier conclusies. Na een zeer geanimeerde discussie over een en ander besloot de vergadering aan de kerkeraden der Ned. Herv. Kerk een adres te richten met het verzoek, deze 4 conclusies in ernstige overweging te wil len nemen, en zoo mogelijk dienovereen komstig maatregelen te nemen. Ofschoon algemeen werd gevoeld, dat men de deur zoo wijd mogelijk moet open laten, werd ook wel heel sterk betoogd, dat de Kerk moet toezien wie zij in haar midden opneemt, zulks zoowel voor de Kerk zelve als wel voor haar nieuwe lid maten. De heer Bouman van Delfshaven sprak hierna over de vraag: „Iloe moeten de wijkcommissies met het oog op de ver schillende richtingen in onze Ned. Herv. Kerk samengesteld zijn, om voor den op bouw en versterking van ons gemeente- leven zoo vruchtdragend mogelijk werk zaam te zijn?" Naar aanleiding hiervan werd besloten op de in April te Amsterdam te houden vergadering hét onderwerp: „Buurtge- meenten" aan de orde te stellen. Hiervoor zullen twee sprekers gevr°^gd worden, die het pro en contra zullen behandelen. DE BAPTISTEN. Volgens het dezer dagen verschenen Baptistisch jaarboek heeft de Baptisten- kerk in heel de wereld ongeveer 75.000 gemeenten met bijna elf millioen gemeen teleden. In het laatste jaar kon een toe neming van het ledental met ruim 350.000 geboekt worden. Uit Rusland is geen sta tistisch materiaal te verkrijgen; mén schat het aantal Baptisten in dit land op ongeveer één millioen. De groote aanwas in Engeland is tot stilstand gekomen. Wel is er een toeneming, maar deze is zeer ge ring. DE OPGRAVINGEN TE UR. In de 5000 jaren oude graven te Ur is o.a. een zilveren model van een galij ge vonden, een groote gouden stier, twee ko ningswagens, twee kronen der koningin en haar tien gouden vingerringen. Op den drempel van deze schatkamer der dooden liggen twee rijen wachtsolda- ten, met koperen helmen op het hoofd en speren aan hun zijde. De zilveren galij moet bijzonder fijn zijn afgewerkt en kostbaar zijn. Zij werd onder neergevallen steenrn legraven ge vonden, doch bleef onbeschadigd. De overblijfselen van twee beelden van stieren, zijn verder gevonden. De rompen, die van hout waren, zijn vergaan, doch de koppen waren overgebleven. Een daar van was van koper, de andere van goud. Het beest had verder groote gebogen ho rens van goud, bezet met edelsteenen. De haren tusschen de horens, de oogen en de bij wijze van ceremonieel onder de kin gebonden baard waren van edelge steente gemaakt. Aan den voet der graftombe lagen 11 lijken van vrouwen, met rijke hoofdsie raden van goud en edelsteenen. Op den grond lagen verder meer lijken van man nen en vrouwen, welke minder rijk ver sierd waren. Verder vond men twee zware houten vierwielige wagens, waarvoor drie ossen hadden gestaan, wier beenderen vlak voor de wagens lagen beneden de trekboo- men. Zij hadden zilveren ringen in hun neus gaten, zilveren halsbanden met versierin gen, zilveren en met edelsteenen bezette teugels, terwijl op de trekboomen teugel- ringen waren aangebracht, die bezet wa ren met kleine figuren van stieren. De tweede grafkamer welke precies ach ter de eerste werd gevonden, was even eens uit steen opgetrokken. Men vond er het lijk van een koningin. Shubab genaamd, die 5000 jaar geleden gestorven was. De tombe was de rijkste, tot nu toe gevonden. Men vond er twee kronen, waarvan een een samenstel was van groote gouden ringen; terwijl bovenop zich een hoog uitstekend gouden versier sel bèvond, met groene puntstukken, ein digende in gouden bloemen. De andere kroon was van goud en edel gesteente, versierd met kleine figuren van verschillende dieren. De mantel der koningin was geheel met menschen zouden van. God uitgaan; geloof, godsdienst, kerk, alles ware dwaling en bedrog; ja, er zouden zelfs in 't geheel geen zonden zijn, want God kan immers niet zondigen. Het onderscheid tusschen goed en kwaad, deugd en ondeugd h;eld op en ieder kon uitvoeren wat hem lief was. Dat alles is toen je reinste onzin. Van den nnJcren kant echter schijnt het een verheven gedachte te zijn, dat niet ik leef. maar God in mij; iets derge lijks heeft immers ook eens de apostel Paulus ergens gezegd, als ik me goed herinner. Hoe wordt daarbij de mensch verheven, vergoddelijkt; de geheele bezielde en levende natuur één in God; één enkele, groote, duizend voudige openbaring Gods, die, in zichzelf onveranderd blijvend, naar buiten werkt en handelt. Ik heb vandaag een kind ontmoet, lieftallig en schoon als een engel de hemel lachte uit zijn oogen ja. in dat we zen kan ik me God voorstellen. Als 't eens zoo was? Maar in een moordenaar, in een losbol, in een van haat vervulden "mensch, een Pharao, een Nero, een Hendrik VIII, een Elisabeth van En geland, een Robespierre, enz. God te zien? Dat ware toch de verschrikke lijkste godslastering; dat kan toch ook juffrouw Roszkind niet willen. Stellig niet, zij wil immers onder scheid maken; in zulke menschen zou, volgens haar zeggen, God slechts het beginsel des levens, echter niet paarlen bezet en werd door gouden spel den vastgehouden. Zij droeg halsband versieringen van goud en edelgesteente in den vorm van een visch, een kalf en twee antilopen. Bij het lijk bevonden zich drie schalen of bekers, gouden en zilveren schelpen, die kleurstoffen voor toiletdoel einden bevatten; gouden oorringen, zilve ren schepen, talrijke steenen vazen en ko peren vaartuigen. NIEUWE UITGAVE. Naar wij vernemen is bij den uitgever J. H. Kok te Kampen ter perse, om wel dra het licht te zien, een uitgebreid werk van Prof. Dr. II. Bouwman, Hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen, over Ge reformeerd Kerkrecht. Dit belangrijk boek zal in twee deelen compleet zijn. LUCHTVAART. EEN MOOIE PRESTATIE. De K. L. M. deelt mede: Heden, '27 Februari, werd wedèrom een mooie vlucht volbracht door het K. L. M.-vliegtuig H. N. A. D. P., be stuurd door Geyssendorffer en Scholte met als passagier de heer Van Lear Black met gezelschap. Te Kopenhagen werd gestart te 8.50 uur Nederlandsche tijd en te 15,10 landde de H. N. A. D. P. op het vlieg veld Croydon bij Londen. Het traject van bijna 1100 K.M. werd zonder tusschenlanding afgelegd. ONDERWEG NAAR HUIS. Naar de Tel. verneemt, is de heer Plesman, directeur der K. L. M. te New York, met de Olympic van de White Star Line scheep gegaan naar Europa. Op 2 Maart komt hij te Cher bourg aan. Vandaar gaat hij naar Pa rijs en vliegt vervolgens van de Fran- sche hoofdstad naar Den Haag. Zondag arriveert de heer Plesman in Den Haag. EEN BIJZONDERE BELANGSTELLING VOOR HET LUCHTVERKEER. Op het vliegveld Le Bourget bij Parijs had dezer dagen een merkwaardig voor val plaats, dat wel bewijst, hoe niemand zich in dezen tijd aan de hand over hand toenemende belangstelling voor het lucht verkeer kan onttrekken. Weinige dagen geleden, het was op een mistigen ochtend met moeilijk vliegweer, vertrok de Iv.L.M.-machine uit Parijs met een kleine vertraging, omdat op enkele passagiers moest worden gewacht. Met den bekenden piloot Frijns als bestuur der, werd de K.L.M.-dienst ook dien dag op regelmatige wijze volbracht, hetgeen wel bewijst, hoezeer de luchtnavigatie bij minder gunstige weergesteldheden, door behulp van goede instrumenten en radio dienst groote vorderingen heeft gemaakt. Teriyijl alleen de K.L.M.-machine dién dag vertrok en dus de Nederlandsche luchtvaartdienst zijn roem op Le Bourget in volle glorie handhaafde, kwam boven dien op het middaguur een extra K.L.M.- machine voor Parijs op Le Bourget bin nen met den heer Hondong als bestuur der. Zooals gezegd, het weer was mistig en de wolken hingen laag, maar de dienst der K.L.M. marcheerde regelmatig en vlot. Geen wonder, dat dit de belangstelling van een aantal Fransche heeren op Le Bourget opwekte. De heer Lefrane van de Compagnie Internationale de Navigation Aerienne wenschte den K.L.M.-vertegen- woordiger op Le Bourget, den heer J. Mohr, geluk met deze prestatie en gaf daarop den wensch te kennen met enkele andere heeren een vlucht te maken, waar in door den heer Mohr gaarne werd toe gestemd. Ook deze pleiziervlucht met het aangekomen toestel, nadat dit zijn goede ren had gelost, verliep schitterend en toen na eenigen tijd de pleiziervliegers in en thousiaste stemming over het genotene uitstapten, bleek, dat een der gasten nie mand minder was dan de Directeur der Chemins de Fer du Nord. I-Tij merkte zelf terecht op de grootste concurrent van de K.L.M. te zijn met zijn Pullmandienst, maar stak zijn groote waardeering voor hetgeen de Nedeilandsche luchtvaartdienst en in het bijzonder voor hetgeen de K.L. M. presteerde, niet onder stoelen en ban ken, daarbij erkennende, dat inderdaad de spoorwegen met zulk een belangrijk verkeersmiddel ernstig rekening zullen hebben te houden. dat der beweging zijn. Maar dan moest in hen toch nog een ander be ginsel zijn, dat hen beweegt, dus een ziel. De goede mens hen hadden God tot ziel, de kwade hadden een eigen ziel. En wanneer 'n goed mensch tot het kwade vervalt, hoe gaat 't dan? Vaart er dan misschien eene ziel in hem? Daar zien we het onzinnige we der. Beste juffrouw, antwoordt ge ter stond duidelijk en klaar: Eén van tweeën, die ziel vaart in den mensch of vóór of na de eerste zonde. Ge schiedt het daarna, wie heeft dan de eerste zonde bedreven? Gebeurt 't te voren, waarom vaart de ziel dan in den mensch? En waar komt die ziel vandaan; wie zendt ze? De geheele theorie is vol belachelijke tegenspraak. Neen zoo dom ben ik toch nog niet, dat ik me zoo iets laat wijsmaken. 7 Mei. Opvoedkunde. Het regelmatige school-doen heeft toch zijn onaangename zijde, vooral in den beginne; men komt eigenlijk den geheelen dag niet goed tot zich zelf. Als het onderricht des namid dags geëindigd is, dan heeft men ge daan. Men zou dan graag wat rust ne men, zich naar believen- met 't een of ander onleidig houden, iets lezen, maar dat kan niet. Men moet zich we derom voor den volgenden dag voor bereiden en dat bezorgt werk. En voorbereiden moet men zich, ande bereikt men niets. Geduld 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5