CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8s,e JAARGANG DINSDAG 28 FEBRUARI 1923 NUMMER 2372 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da- gelijks geplaatst ad. 40 cents Oil nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Stenhuis' inkomen. Dat de Leidsche afdeeling niet voor niets een actie voert in de S. D. A. P. tegen de samenvoeging van betrek kingen door de partijbonden is overal bekend. De „Tribune", een communistisch orgaan, grist gaarne in dat vuiltje. Maar ook anderen maken op een en ander opmerkzaam. Zoo schreef het „Eindhovensch Dag blad": „De heer Stenhuis moet thans het loodje leggen. Zooals zijn makkers aast Jeze „groote verdiener" op vette baan tjes. Reeds legde hij beslag op de func ties van Kamerlid, voorzitter van het N. V. V., redacteur van „De Strijd", vrijgestelde, enz., zoodat de heer Sten- huis tot een jaarwedde van ongeveer 15.000 wist te komen". Daarover maakt Stenhuis zich boos. Ik wil zegt hij het „Eindho vensch Dagblad", dat natuurlijk pre- cies mijn inkomen kent, andï;*3 >;>n het niet schrijven, gelijk het doet, een voorstel doen. We zullen samen een accountant aanwijzen, die de vele bronnen, waar uit ik mijn 15.000 puur, zal contro leeren. Ik stel daarbij dan twee condities: a. Als het 15.000 is, subsidieer ik het „E. D." met zeg de helft van het bedrag. b. Als het minder is, subsidieert het „E. D." onze partijkas met een bedrag gelijk aan dat, wat mijn inkomen is beneden de 15.000. Het „E. D." zal dit voorstel wel wil len aannemen. Het lastert immers niet. Het vertelt alleen wat het zeker weet. „Ik wacht dus de meededeeling af, dat het blad accoord gaat". Zou Stenhuis hiermede willen sug- gereeren, dat zijn inkomen slechts 7500 bedraagt? Het lijkt er wel wat op. Maar dan gaat het toch nog uit bo ven het bedrag, dat de Leidsche afdee ling der S. D. A. P. als normaal maxi mum beschouwt. Daar komt het op aan. V Oost ol West. Het is gewoonte, dat men Indische Ambtenaren, die een voldoend aantal jaren gediend hebben, om aanspraak op verlof te kunnen doen gelden, ook dan, wanneer men zeker weet, dat zij hun pensioen zullen aanvragen, eerst nog eenigen tijd verlof doet genieten. Eveneens is het gewoonte, dat men hooge ambtenaren, die uit Indië wor den terug geroepen, een opdracht geeft om hen zoodoende in werkelijken dienst te houden. Zoo is ook Dr. A. A. L. Rutgers, de nieuwbenoemde Gouverneur van Su riname, met ingang van 31 Maart uit Indischen dienst ontslagen en is hem opgedragen, zich 8 Februari naar Ne derland te begeven. Dit is alles heel gewoon en geheel !n de lijn die steeds gevolgd wordt. Toch geeft dit een der Indische bla den, n.l. het Bataviasch Nieuwsblad, aanleiding te spreken van een weelde uitgaaf. „De heer Rutgers is benoemd tot gouverneur van Suriname; dat staat buiten twijfel, zegt het blad. En hij kan toch moeilijk directeur van Land bouw in Ned. Indië en gouverneur van de West zijn. Beschouwt men hem als gouverneur van Suriname, dan behoort hem ont slag te worden gegeven als directeur van Landbouw en heeft men verder niets meer over hem te zeggen. Bë- schouwt men hem daarentegen nóg als directeur van Landbouw. en dat blijft hij nu tot 31 Maart dan mag men vragen, wat de opdracht om naar Nederland te gaan en zich als nieuwe gouverneur van Suriname bij den mi nister te melden, te maken heeft niet den Ned. Indischen staatsdienst? Want de opdracht van Dr. Rutgers maakt zijn reis tot een dienstverrich ting. Hij reist dus, met zijn gezin, als Oost-Indisch ambtenaar naar Neder land en geniet het volle salaris van departementschef. Ja, het is heel net jes voor hem uitgerekend: ondanks het schrikkeljaar kan hij, 8 Februari van hier gaand, onmogelijk voor 1 Maart in Nederland zijn en gaat dus zijn ontslag in op 31 Maart Maar wat krijgt Indië terug voor de „opdracht", die aldus een slordige duit kost? Och, we mogen best eens royaal zijn tegenover de West Maar concludeert het blad klaagzangen over gebrek aan midde len klinken toch gek in den mond van dengoen die voor anderen het gelag getaalt!" Eilieve, zou misschien het Nieuws blad de onbillijkheid willen begaan, om den heer Rutgers, die uit Neder land naar Indië ging, geen recht op terugtocht te laten? Het voor te stellen, alsof niet Ned.- Indië, maar Suriname die reis zou moeten betalen is dus in strijd met gewoonte en billijkheid, niet zoozeer om de vraag, welke begrooting daar mede bezwaard wordt, maar om liet belang van den ambtenaar, die daar mede onbillijk zou behandeld worden. Het is billijk, dat de heer Rutgers Directeur van Landbouw blijft, totdat hij de functie van Gouverneur van Suriname kan aanvaarden. Dat heeft met Oost of West niets te maken. STADSNIEUWS. JAARVERGADERING SCHOOL- EN WERKTUINEN. In een der bovenzalen van „In den Ver gulden Turk" vergaderde gisteravond de Leidsche vereeniging voor School- en Werktuinen. De voorzitter, de heer E. Th. Witte, opende de zeer matig bezochte vergade ring met enkele woorden, waarna de se cretaris voorlezing deed Van de notulen. Daarop las de secretaris, de heer P. J. Hoogendam, het jaarverslag voor, waar aan wij het volgende ontleenen: Het is weer een goed jaar voor de ver eeniging geweest, waarop we met voldoe ning kunnen terugzien. Het gewas was beter dan we het tot nog toe hadden, wat een verhoogde belangstelling en «arbeids- lust opwekte bij kinderen en leiders(sters). Het natte weer bracht ons wel eens in moeilijkheden, maar waar geen strijd is, daar is het loon minder zoet. De tuintjes werden, door de ervaring geleerd. iets kleiner genomen, n.l. 12 vierk. M. We konden daardoor het aantal kinderen op voeren tot 308 en dus een beduidend aan tal meer van den gezonden tuinarbeid doen genieten dan het vorig jaar. Toch moest ook dit jaar weer een groot aan tal gegadigden worden afgewezen. Een zeer gering percentage verliet ons in den loop van het jaar door gebrek aan lust of andere oorzaken, terwijl een jon gen wegens wangedrag de tuin ontzegd werd. Steeds stonden tientallen gereed, om de enkele opengevallen plaatsen di rect weer in te nemen. De geest onder het jonge volkje was opgewekt en er werd over het algemeen met grooten lust en ijver gewerkt. He laas ontbrak er op den Woensdagmiddag een manlijke leerkracht voor de paedago- gische leiding. Welke onderwijzer ont fermt zich in het komende jaar over onze Woensdaggroep? Het is een mooi en dank baar werk van groote socfale beteekenis, een gezonde en prettige sport bovendien. De aanwinst van nieuwe leden bleef iets beneden het verlies door bedanken, vertrek, overlijden enz. Dat is jammerl Ieder lid moest zich dit jaar eens de taak stellen om minstens een nieuw lid aan te brengen; de vereeniging zou er wel bij varen. Neem eens een vriend of kennis mee, om in den tuin te gaan kijken en hij of zij is gewonnen voor ons mooie werk. Mocht ik in mijn vorig jaarverslag reeds gewagen van den aankoop en de verplaat sing naar ons terrein van een geschikt houten lokaaltje, thans kan ik met gepas- ten trots er op wijzen, dat het er 9taat en reeds van buitengewoon groot nut is ge bleken. Onze proeftuin voor de groote cultuur- gewassen is er dit jaar bij ingeschoten. Dit gedeelte werd voor een jaar afgestaan aan de Kweekschool voor Bewaarschool- houderessen, om er tuintjes in te richten voor de kweekelingen, nu dat door ver bouwing van de inrichting in eigen tuin onmogelijk was. De hulp, die wij van de wakkere directrice en haar kweekelingen mochten ontvangen, woog ruimschoots op tegen dit gemis. En thans staan we aan het begin van een nieuw jaar en van nieuwe zorgen, vooral wat de financiën betreft. Het spit- werk, dat niet door de kinderen verricht kan worden, eiseht in het vroege voorjaar steeds heel wat blanke guldens en er is dan ook veel zeemanschap voor noodig om het rankje boctje door deze branding heen te helpen. Het Bestuur heeft opnieuw een beroep gedaan op de gemeente, om in het genot gesteld te worden van een kleine subsidie voor ons nuttige werk. Dat ons kloppen niet tevergeefs mag zijn. We gaan dan weer met nieuwen moed het nieuwe jaar in. Vervolgens deed de penningmeester, de heer A. L. L. Gathier mededeeling dat hij geen rekening en verantwoording kon doen. daar de voornaamste bescheiden ten stadhuize liggen. Zoodra deze terug ontvangen zijn, zullen ze alsnog door de kascommissie worden nagezien. De begroo ting voor 1928 werd goedgekeurd en se cretaris en penningmeester werden be dankt voor hun beheer. Aan de orde was vervolgens de verkie zing van twee bestuursleden. In de va cature Hoogendam werd gekozen de heer Hougendam, die herkiesbaar wa=. In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer van der I.aan werd gekozen de heer Allers. Nadat de heer Witte nog dank had ge bracht aan het aftredende bestuurslid, den heer van der Laan voor diens arbeid in het bestuur, deelde hij nog mede, dat de vereeniging thans 024 kinderen aan het werk zet, afkomstig van 30 scholen. De nieuwe werktijd vangt aan op 19 Maart. Spr. bracht vervolgens nog dank aan het bestuurslid, dat de fraaie lidmaatschaps kaarten voor de kinderen had beschik baar gesteld en gaf daarna gelegenheid voor de rondvraag. Daarvan werd door eenige leden gebruik gemaakt om te vragen wat er in de toe komst gedaan kan worden om te voor komen, dat de schapen van den buurman het gewas opeten. Tevens werd gevraagd, of de vereeniging niet financieel krachtig genoeg zou zijn om een arbeider voor en kele dagen per week in vasten dien9t te nemen. Voorloopig, zoolang de vereeni ging niet krachtiger wordt gesteund, zal dit evenwel niet mogelijk zijn. Daarop wordt de vergadering door den heer Witte gesloten. LEIDSCH-UTRECHTSCH PHILOLOGENGEZELSCHAP. De Societas Philologica Lugduno Trajectina heeft Zaterdag haar 66ste bijeenkomst gehouden te Utrecht on- cici voorzitterschap van Prof. Dr. P. II Damsté. De eerste spreker, prof. dr. A. W. Byvanck, voerde het woord over de dateering van mozaïeken te Ravenna. Onder bisschop Petrus Chrysologus (434—450) is het mausoleum van Galla PJacidia gebouwd; van zijn opvolger Neon wordt gezegd, dat hij het door bisschop Ursus» (gestorven in 396) ge bouwde baptisterion van de kathe draal heeft laten decoreeren. Even wel leert het onderzoek van de moza ïeken van de doopkerk, dat slechts de benedenste daarvan kunnen worden toegeschreven aan Neon, terwijl de bovenste reeds door Ursus moeten zijn aangebracht. Vervolgens sprak Dr. H. D. Verdam over: „Het gedicht van Simonides in den Protagoras van Plato. Spr. betoogde, dat de bij Plato ge geven interpretatie van dit gedicht als scherts te beschouwen is en stelde daarvoor een andere verklaring in de plaats. Tenslotte las Dr. A. Rutgers van der Loeff eenige berijmde en onberijmde vertalingen van zijn hand van liederen van Horatius voor. BELASTING OPHAALDIENST. Deze dienst schrijft ons: Nog steeds blijft het ledental toene men en heeft nu bijna de 2500 bereikt. Het steeds grooter worden van het le dental brengt mee een steeds grooter worden van de administratie. Ter voorkoming van een te grooten achterstand en om te voorkomen, dat te langen tijd verloopt tusschen de aanmelding en het aanbieden der eer ste kwitantiea worden zij. die zich nog als lid willen opgeven dringend ver zocht, hun aanslagbiljet(ten) mede te brengen. Aanmelding kan geschieden, Hee rengracht 34, Steenschuur 15 en Steen straat 35. NATIONALE BANKVEREENIGING. Aan het jaarverslag over 1927 der Nationale Bankvereeniging, ook kan toor houdende te Leiden, ontleenen wij het navolgende: Hoewel eenerzijds door meerdere stabilisatie van de Fransche en Bel gische valuta de arbitrage-winst niet onbelangrijk terug liep, hetgeen zich in de provisie weerspiegelt, liet ander zijds de uitbreiding der relatiën niet na. de rentewinst gunstig te beïnvloe den; ook de hoogere rente-standaard in de laatste maanden van het boek jaar werkte voor een deel hiertoe mede. Voorgesteld wordt, evenals verleden jaar, uit de winst f 500.000.te be stemmen voor speciale reserve tegen debiteuren, opgenomen onder credi teuren; f 100.000.toe te voegen aan de statutaire reserve en 2CO.OOO,af .te schrijven op gebouwen. Het dividend te bepalen op 5 pet. De balans vertoont de volgende cij fers: Debetzijde: Kas en coupons 3.451.503,47 (v.j. 3.210.965,08), Creditsaldi bij bankiers en kassiers 10.059.915,86 (v.j. 15.422.929.11), Vreemde valuta 56.414,04 (vorig j. 47.577,61). Wisselportefeuille 18.096.962,92 (v.j. 17.905.106,3$). Leendepot 2.000.470,— (vorig jaar 1.701.493,—). Effecten 584.713.G3 (v.j. 600.174,33) Prolongatie gegeven en voorschotten tegen effecten 10.744.767,98. (vorig j. 12.212.792,01). Debet-saldi in rekening-courant 49.456.985.74 (v.j, 45.453.790,80). Vorderingen wegens' gestelde borg tochten 4.450.928.83 (v.j. 5.298.100,38) Gebouwen 4.170.144.vorig jaar 4.197.029,18. Creditzijde: Kapitaal 10.000.000 (onv.), Reserve 2.6CO.OOO,— (vorig j. 2.500.000,—). Leendepot 2.006.470,(vorig jaar 1.701.493,—). Deposito en credit-saldi in rekening- courant 87.328.714,35 (vorig jaar 81.789.412,23). Te betalen wissels en giro-crediteu ren 1.267.427,22 (v.j. 3.299.568,35). Nederlandsche Bank en bankiers 1.390.552,78 (v.j. 882.693,85). Gestelde borgtochten 4.456.928,83, (v.j. 5.298.100,38). Dividend en belasting 545.250,— (v.j. 490.725,—). Onverdeelde winst 89.523,89, vorig jaar 88.065,67). Het winstcijfer der renterekening bedraagt 2.924.499,11 (vorig jaar 2.780.677,34), dat der provisio 2.333.381,14 (v.j. 2.437.261,36). De onkosten-rekening wijst aan, gesplitst over de twee hoofden: hono raria 2.627.487,58 (v.j. 2.641.251,61) en bedrijfskosten 968.234,76 (vorig j. 978.051,73). De netto-winst bedraagt 1.750.223,58 (v.j. 1.686.890,78). De verdeeling der netto-winst ad 1.750.223,58. na aftrek van de uitkee- ring volgens art. 16 der statuten van tantièmes aan plaatselijke directeuren bedragende 315.449,69 (vorig jaar 308.1C0,11) laat toe: een afschrijving op gebouwen van 200.000,(onv.), een toevoeging aan het reservefonds van 100.000,— (onv.) een toevoeging aan de speciale reser ve tegen debiteuren, op te nemen on der crediteuren van 500.000,(onv.), 5 pet. dividend 500.000,(vorig jaar 4% pet. 450.000,en een reservee ring voor belasting van 46.260,(v.j 40.725), terwijl alsdan een overblij vend winstsaldo van 89.523,89 (v.j 88.065,67) op nieuwe rekening is over te boeken. EEN NIEUWE LADDER. Door de Eerste Leidsche Glazenwas- scherij van de Fa. J. Kukler en Zonen, kantoor v. d. Werffstraat 34, is aange kocht op de Jaarbeurs te Utrecht, een volgens nieuw systeem gebouwde schuifladder, bestaande uit 3 deelèn, met een gezamenlijke stijghoogte van 21 M. Deze ladder is door twee man te bewerken. De Fa. Kukler en Zonen, is steeds in "t bezit van de nieuwste soorten klim- materialen, waardoor zij in staat is groote werken zonder eenig levensge vaar te verrichten. De fabrikant van dezen ladder is de heer H. A. van Waveren te Amster dam. Bij P. K., wonende aan het Le vendaal is wederrechtelijk de munt gasmeter gelicht. De buit wordt op 5 geschat. In het woonwagenkamp is aange houden de 54-jarige F. B., die een stral van twee weken hechtenis had te on- cergaan wegens wederspannigheid. BINNENLAND. DE TELEFOONVERBINDING MET AMERIKA. De telefoonverbinding met Ameri, ka, die thans ongeveer een maand oud is, heeft in dien tijd bewezen, aan de gestelde eischen te voldoen. Het verdeer is, om technische rede nen, tot nu toe aan Nederlandsche zij de beperkt tot de kantoren Amster dam, Rotterdam en "s-Gravenhage. die elk een rechtstreeksche kabelverbin ding met Engeland hebben; de resul taten dóen evenwel verwachten, dat ook bij gebruik van luchtlijnen een goede geluidsoverkomst gewaarborgd is. In verband hiermee zal worden ge- 'tracht, binnenkort alk- plaatsen in Nederland toe te laten tot het tele foonverkeer met alle plaatsen in de Vereengide Staten. Met de Engelsche administratie, welker medewerking hier voor noo dig is, wordt hieromtrent overleg ge pleegd. DE ELFDE INTERNATIONALE ARBEIDSCONFERENTIE. Naar de Volkskr. verneemt, heeft de minister van arbeid aan de vakcen trales bericht, dat hij bereid is dit maal, dus uitsluitend voor de op 30 Mei te Geuève te houden elfde inter nationale arbeidsconferentie, drie in plaats van twee technische adviseurs zoowel aan den werkgevers- als aan den arbeidsafgevaardigde toe te voe gen. De Minister is tot dat besluit ge komen, omdat de concept-vragenlijst, toegevoegd aan bet rapport door bet Internationaal Arbeidsbureau samen gesteld ter zake van het onderwerp: „voorkomen van arbeidsongevallen, daaronder begrepen ongevallen bij een koppeling bij de spoorwegen", ook b*- Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Nederland zal 3 inplaats van 2 tech nische adviseurs zenden naar de elf de internationale arbeidsconferentie te Genève. De toestand van Dr. Scheurer zeer ernstig. Geyssendorfer en Scholte maken met Van Lear Black een mooie vlucht De zwakte van den schilder Jan Toorop neemt toe. Te Katwijk is overleden pater jhr. B. H. S. M. von Bönninghausen S.J, Buitenland. De Duftsche regeeringsverklaring. De veiligheidscommissie heelt het rapport van Politis inzake de veilig heid afgehandeld. Prins Lichnowsky, de voormalige Duitsche ambassadeur te Londen, i's overleden. Hevige brand in het Italiaansche dorpje Moriago. vat eenige vragen betrekking hebben de op het voorkomen van ongevallen bij het laden en lossen, welke van eenigszins anderen aard eri van min der algemeene strekking zijn dan de andere concept-vragen. MET EEN REDDINGBOOT OVER DEN OCEAAN. Zondagmorgen heeft „De Schutte- vaer", onder groote belangstelling van &et publiek, zijn tocht naar New-York begonnen. Reeds om tien uur stond op de Veerhaven een groote menigte belangstellenden, die van het vertrek van de kleine boot getuige wilde zijn. De bemanning bestaande uit de hee- ren Schuttevaer, le stuurman; Jan Smit, kapitein; T. Genissen, 2e stuur man; en G. Straetmans, marconist; was omstreeks kwart over tien volle dig en maakte in hun keurige uniform een kranigen indruk. Tal van fotogra fen en operateurs vereeuwigden het viertal. Om tien minuten over elf werd de tros losgegooid en onder het gejuich van de menigte werd de tocht begon nen. De „Katendrecht", aan boord waarvan zich de Pers bevond, sleepte het scheepje naar Hoek van Holland. Op de Maas lagen een twintigtal boo ten te wachten die zich bij de Schut tevaer" voegden. De tocht door den Waterweg was een ware triomph. In Rotterdam za gen Willemskade en Parkkade zwart van de menschen. In Schiedam, Vlaardingen en Maassluis stond even eens een groote menigte de boot af te wachten. De talrijke schepen die ge passeerd werden, wenschten door een drietal stooten op de fluit, het scheep je 'n goede reis. In Hoek van Holland stonden tot op het uiterste puntje van. de pier de menschen te wachten en juichten de bemannig toe. Ogeveer twee mijlen buiten de pier werd de tros los gemaakt, de zeilen geheschen en ving de tocht over den Oceaan aan. Gejuich en een laatst vaarwel aan Holland ende tocht was begon nen. DE VERDUISTERING BIJ DE H.T.M. In verband met de verduistering van 15,000 ten nadeele der Haagsche Tramweg Maatschappij, heeft de po litie Zaterdag nog aangehouden juf frouw K., geboren G. Zij is de vrouw van den compagnon van den ontsla gen employé der H.T.M.met wieri deze een auto-zaak was begonnen. De vrouw wordt verdacht van heling. Dit is de elfde arrestatie in verband met deze zaak. „GOUDEN TEUGELS". Mevr. HoogstratenSchoch heeft voor de Chr. Vrouwenvereen. in de Luth. Kerk te Schiedam gesproken over de problemen in haar boek „Gou- uen Teugels" verwerkt. Met grooten schroom, zoo lezen wij in een verslag van de Rotterdammer, heeft Spr. haar boek.de wereld ingestuurd. Spr. had eerst het voornemen om haar boek te noemen „De moderne kruisvaart", want door dit boek wil Spr. oproepen tot een heiligen strijd. Spr. koos tot onderwerp van haar lezing: „Wij en zij". Wij. dat zijn de menschen. die den Christus kennen als hun Licht en Leven. Zij, dat zijn de menschen van de wereld, die staan aan de overzijde. Spr. wees er op, dat het groote con flict in het leven van een kind over wonnen moet worden door de liefde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1