[HEUWE LEIDSCHE COURANT He! dagboek van een Leerares van MAANDAG 27 FEBR. 1928 TWEEDE BLAD. Ml OE BLflDEH ZEGGEN. Doodzwijgen over de heele linie. „Het Huisgezin' driestart Bestaat er een samenzwering, een samenspanning, een afspraak? Wordt er een internationaal wacht woord doorgegeven? Men behoeft dit niet noodzakelijk aan te nemen; men kan het verschijn sel eenvoudig' verklaren uit een be paalde mentaliteit. Wat wij op het oog hebben? Het stilzwijgen van de internationa le persagentschappen en van de libe rale en sociaal-democratische pers over de kerkvervolging in Mexico. Een toch wel opzienbarend feit uit de laatste dagen heeft dit opnieuw bevestigd. Voor het eerst is in een der parle menten de Mexicaansche gruwel ter spreke gebracht. In den Belgischen Senaat heeft pa ter Rutten de onderdrukking der Mexicaansche katholieken en het ti ranniek bewind van den heer Calles in een stevig gedocumenteerd betoog in het licht gesteld. Niet zoo maar een praatje voor de vaak, doch een rede vol feiten en vast staande gegevens. Welnu? De Belgische pers van de linkerzijde heeft zich met enkele regeltjes van de zaak afgemaakt. In de Nederlandsche pers is het nog erger. In de N. R. Crt. geen woord. Het Hbld. geen woord. De Telegraaf geen woord. Het Volk geen woord. Zoo kan men de rij verder afgaan. Komt er een zwarte danseres in Eu ropa, die te Parijs, Weenen en elders haar kunsten vertoont, dan worden haar kolommen en kolommen gewijd en krijgt men ze op plaatjes in alle standen en houdingen te zien. Maar wordt een katholieke bevol king in haar vrijheid geknot, belet men haar de vrije uitoefening van den godsdienst, bezigt men moord en dood slag als imitatiemiddelen, dan zwijgt men over de geheele linie. Heeft een onverschrokken man den moed, in een parlement tegenover de geheele wereld de waarheid te verkon digen, dan verzuimt men den eersten en hoogsten plicht van de pers, en zwijgt ook hem dood. Zelfst in Nederland, welks pers, bij die van andere landen vergeleken, den roep van onpartijdigheid en ob jectiviteit bezit, en veelal ook ver dient, Er schijnt niets aan te doen. Wij zijn zoo ver, dat de godsdienst vrijheid niet meer beschouwd wordt als een goed, dat onaantastbaar be hoort te worden geacht. Als er Russische olie „gestolen' wordt, dan raakt heel de pers er van overstuur en heeft men schier geen woorden genoeg om zijn geprangd ge moed lucht te geven. Maar als den katholieken wordt ont stolen wat hun het hoogst en het hei ligst is, wordt men in zijn rust niet alleen niet gestoord, doch past met t onwaardige en laffe wapen van het doodzwijgen toe. Voor de katholieken ligt daarin de les opgesloten, ons internationaal nog veel dichter aaneen te sluiten, ons meer te doen gelden en, vooral, beter te beseffen,, welk wapen de pers in den tegenwoordigen tijd is. Aan den overkant ziet men dat veel duidelijker in en handelt daarnaar.. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen; Te Hilversum, H. W. Ob- jDink te Geldermalsen. Te Loon op Zand, A. van der Kooij te Kampen. Te Koude kerk a. d. Rijn, A. W. M. Odé, te Hoog vliet. Bedankt: Voor Parrega, A. Kardo- FEUILLETON. Naar het Duitsch. 2) -o— Juffrouw Dreisam is geheel anders; veel fijner van postuur, zeer mooi, ele gant en voorkomend. Zij verhaalde mij van de heerlijke concerten in Keulen en Bonn. Die moest ik eens hooren steeds klassieke muziek, aangenaam gezelschap; met den spoortrein was mien in een wip daar; daar kon ik ook tennissen, wat ik niet kan. Toen ik opwierp, of een onderwijze res dan, zonder aanstoot te geven, zoo vaak uit kon gaan, lachte ze luid en zeide, daar had zich niemand om te bekommeren; als zij slechts haar plicht deed in de school, dan was 't goed. Die anderen hadden van die ver ouderde inzichten, lieden, die meen- din, dat eene onderwijzeres zich als een non moest opsluiten; wij waren op de wereld voor het leven en moes ten de kinderen voor 't levende leven opvoeden. „Is juffrouw Roszkind ook lid van een club?" vroeg ik. Toen schudde zij van 't lachen. Neen, die had andere liefhebberijen; zij had zich met al het gewicht barer omvangrijke persoon lijkheid op het vrouwenvraagstuk ge- lus, te Suametr, Voor O.uddorp, G. J. Koolhaas, te Oud-Beijerland. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Dordrecht, W. Bijle- veld, te Haarlem. Bs. J. VAN DIJK. Zondag 11 Maart zal Ds. J. van Dijk te Oldernarkt en Paaslo veertig jaar Herv. predikant zijn. Ds. van Dijk aanvaardde het predikambt in de dagen der doleantie te Buurse, waar hij bleef tot 1392; vandaar vertrok hij naar Oldernarkt, waar hij ver der bleef. Ds. K. P. DATEMA. Ds. K. P. Daterna, Ned. Herv. pred. te Tholen, viert 15 Maart zijn zilveren ambts jubileum. Hij stond eerst in de gemeen te van Zoeterwoude, in 19IJ6 vertrok hij naar Muiden, en in Januari 1921 deed hij zijn intrede in zijn tegenwoordige gemeen te, Tholen. Dr. J. HANIA. Dr. J. Hania, Geref. predikant te Gel dermalsen i9 Vrijdagmiddag uit het Tiel- sche ziekenhuis naar zijn woning ver voerd. De toestand van den zieke is thans niet zoo gunstig als eenigen tijd geleden kon worden gemeld, voegt De Standaard hieraan toe." d3. k. p. c. a. gramberg. Ds. K. P. C. A. Gramberg, predikant bij de Herst. Ev. Luthersche Gemeente te Enk huizen, vierde gisteren zijn 35-ambtsju- bileum. Ds. Gramberg, Duitscher van geboorte, proponeerde, nadat hij m Duitschland theologie had gestudeerd, bij het Herst. Ev. Luthersch Kerkgenootschap in Ne derland, en deed op 26 Febr. 1893 intrede te Harlingen; in Mei 1903 vert ok Ds. Gramberg naar Enkhuizen, in Nov. 1912 is hij D. d. W. geworden te Gorinchem, en in Mei 1924 is hij voor de tweede maal te Enkhuizen gekomen. Dr. A. H. VONK. Dr. A. H. Vonk, de Zendeling-arts aan het Zieke ihuis op het Friesche Zendings terrein te Keboemen, thans met verlof in ons land, zal in verschillende plaatsen spreekbeurten vervullen. NOG NIET BEROEPBAAR. De heer E. Brunsting, cand. te Pernis, verzoekt aan de Standaard mede te dee- len, dat hij gaarne voor de Geref. Kerken zal optreden, maar haar vriendelijk ver zoekt, voorloopig nog geen eventueel be roep op hem uit te brengen. OEFENAARS. De classis Utrecht der Chr. Geref. Kerk zoo deelt De Standaard mede, heeft aan den heer J. v. d. Knijf, die op de vorige vergadering toegestaan was in drie door haar aangewezen gemeenten, ten aanhoore van de predikanten dier gemeenten, te preeken, gehoord het oordeel dier predi kanten, toegestaan zich tot October ver der te bekwamen en hem op zijn verzoek toegestaan na den tweeden Zondag in Mei in heel de Kerk te preeken. VROUWENKIESRECHT IN DE NED. HERV. KERK TE VARSSEVELD. De lidmaten der Ned. Herv. Gemeente te Varsseveld zijn tegen Dinsdag a.s. ter stembus opgeroepen teneinde te stemmen over reglementsherziening. De voorgestel de wijzigingen beoogen o.m. invoering van het vrouwenkiesrecht en heffing van een H.O. Van deze heffing zullen worden vrijgesteld de leden van godsdienstige groepen van minstens 150 leden, die ter voldoening hunner geestelijke behoeften eigen financieele lasten hebben. KERKINSTITUEERING. De classis Utrech' der Chr. Geref. Kerk heeft aan de Kerk van Utrecht opgedra gen te Vianen een gemeente te institueeren Ook te Oosterbeek zal door het 3teeds toenemend aantal aldaar woonachtige Chr. Geref., binnenkort een Chr. Geref. Kerk worden gesticht. DE STEMMING GING NIET DOOR. Op de laatst gehouden vergadering van de classis Utrecht der Chr. Geref. Kerk zoo lezen wij in verschilVnde bladen, was ter tafel een protest van 14 leden der Kerk van Woerden, waarin zij mededeelden te hebben geprotesteerd bij hun kerkeraad tegen het verloop van een onder leiding worpen en bestudeerde het naar alle vier de afmetingen met ongekende nauwgezetheid. Het hoofd suisde m-e tenslotte van al wat ik gehoord had. Ik nam af scheid. Een mooie geschiedenis! Wat moet ik doen? Thans begrijp ik mijn heer. Alles bi; elkaar kwam me ten laatste echter verschrikkelijk dwaas voor. Des avonds ging ik naar een zang uitvoering. Daar werd 't mij wat lich ter om 't hart. Er was een meisjes koor gevormd, dat prachtig mooi zong, Vooral een solo bracht me in verrukking; de stem jubelde werke lijk als in bovenaardsche vervoering; ik had dit bij een kind volstrekt niet gezocht en was er geheel vol van. Toen ik thuis was, heb ik eens flink uitgeweend, zonder eigenlijk te weten waarom. En nu, terwijl ik dit neer schrijf i9 't mij weer wat lichter te moede. Zulk een dagboek is inder daad iets goeds; men kan er aan toe vertrouwen, wat men anders aan nie- man zeggen kan. 3 Mei. Dat dwaze verhaal, waarover juf frouw Dreisam gisteravond sprak, heeft me den geheelen dag in 't hoofd gespeeld, hoewel ik me zelf moet be kennen, dat 't niets voor mij is. Ik ben toch niet hierheen gekomen, om eene mondaine dame te worden. Concerten, ja, die woon ik zeer graag bij; ik houd van muziek; maar dan- van den consulent gehouden gemeentever gadering, waar de manslidmaten saam- gekornen waren tot het verkiezen van ambtsdragers, maar waarin het daartoe niet kwam. Wijl de kerkeraad het ant woord schuldig bleef, wendden deze le den zich nu tot de classis. De consulent deelde ter vergadering mede, dat hij op deze vergadering de stemming onmogelijk kon laten doorgaan wijl a. een geschrift bij alle gemeente leden bezorgd was, waar'n de niet-gewilde candidaten beschuldigd werden van han delwijzen, die niet door den beugel kon den, b. de gemeente niet in een verant woordelijke stemmings-stemming was. De classis ging volkomen met het op treden van den consulent accoord en wees de protesteé'renden op het alkeurings- waardige van hun handelwijze en deelde hun mede. di t zij a. het geschrift moesten terugnemen, b. bezwaren tegen ouderlin gen op den kerkeraad moesten brengen. AFVAARDIGING Dr. VAN LEERSUM. Vrijdagavond had in de Westerkerk te Delft in tegenwoordigheid van familie, vele Delfsche Zendingsvrienden en enke le predikanten uit de provincie di afvaar diging plaats van Dr. van Leersum en mevrouw naar het Zendingsterrein te Solo. Ds. van Anken, aldus vermeldt het ver slag in De Stand., voorzitter van den Raad der Zendende Kerk van Delft, opende de samenkomst op gebruikelijke wijze en sprak over Lulcas 10 9: „Geneest de kran- ken en zegt tot hen: Het Koninkrijk Gods is nabij gekomen." (Met dezen tekst werd 16 April 1893 Dr. Scheurer door Ds. Lion Cachet te Rotterdam a'gevaardigd). Spr. gaf vervolgens een his.orisch overzicht van den nndischei Zendii^gsarbeid der Geref. Kerken. Dr. van Leersum, die de oogheelkunde voor zijn rekening zal ne men, zal straks op Let Delfsche Zendings- veld met Dr. Groot en Dr. Verhagen sa menwerken. Spr. sprak den heer en me vrouw van Leersum en de familie harte lijk toe. De vergadering zong vervolgens het jonge echtpaar Psalm 121 toe. Dr. van Leersum beklom dan den kan sel om er zijn blijdschap over uit te spre ken voor den Zendingsarbeid te zijn be noemd en aanvaardde met een korte rede zijn taak. Ds. J. W. Gunst, oud- en eere-lid van het Zuid-Hollandsche Zendingsdeputaten- college, voerde daarna het woord en koos als uitgangspunt „Wees een zegen" (Gen. 12 2.) Ds. Gunst eindigde het samenzijn met dankgebed, het zendingswerk en in 't bijzonder Dr. en mevr. van Leersum in Gods heilige hoede aanbevelend. DE JULIANAKERK TE APELDOORN. Thans is definitief oepaald, dat de in wijding van de Julianakerk zal plaats hebben Woensdagavond 's avonds om 7 uur. Van H.M. "de Koningin is bericht ont vangen, dat ?ij aan de uitnoodiging deze plechtigheid bij te wonen, geen gevolg kan geven. PREDIKANTEN EN POLITIEK. De classis Utrecht der Chr. Geref. Kerk besloot een instructie van de Kerk van Utrecht, luidende: „om de eenheid in de gemeenten onzer Kerk te bewaren, moet onzen predikanten geraden worden, noch lezingen te houden, noch in kranten te schrijven de politiek betreffende", terzijde te leggen. Een verstandig besluit, want het zou vast overtreden zijn. KERKBOUW. De aanbesteding van den bouw van het derde kerkgebouw der Geref. Kerk van 's-Gravenhage-West. aan de Soestdijkkade, aldaar, zal waarschijnlijk plaats hebben op Dinsdag 13 Maart a.s., in het gebouw Prinsegracht 75. DE VACATURE-PROF. NABER. Het ,.U. D." deelt mede, dat het uit de meest bevoegde bron verneemt, dat de fa culteit der Utrechtsche Universiteit zich officieel noch officieus beraden heeft over de definitieve vervulling van de vacature Naber. Het Telegraaf-bericht blijkt dus een verzinsel te zijn. Moge dit gerucht waar zijn! DE CHRISTEL.-GEREFORMEERDEN EN DE VRIJE UNIVERSITEIT. Seerp Anema heeft in een vlugschrift „Davidisch of Salom;misch" Je Vrije Uni versiteit een „Davidshurcht" genoemd. sen, neen, dat past voor oen onder wijzeres niet. Hml Juffrouw Dreisam is toch zeer geacht voor zoo ver ik tot nog toe opmerken kon; men groet haar beleefd; de kinderen hou den van haar en zij heeft tucht en or de in haar klas; de kinderen leeren wat bij haar, zooals me vanmiddag mijne kostvrouw zeide; ben ik dan iets extra's? Tijdens den speeltijd heb ik van morgen met de beide onderwijzeres sen op de speelplaats op en neer ge wandeld. Zij waren zeer lief en be handelden mij als een oude bekende; dat heeft me goed gedaan. Overigens, 't is toch heel iets anders, als men weet, dat men iets is en wat praes- teert. Op de kweekschool was men een niet nader te bepalen wezen, ang stig en bloo als een haas bij de ge dachten aan de noten, doorhalingen in het gemaakte werk, het examen; een voorwerp van afschuw voor den directeur en alle heeren en dames, die ons van hunne wetenschap mede deelden, daar zij in ons slechts ruwe steenblokken zagen, waaruit zij in het zweet huns aanschijns de bekoorlijke gestalte van een onderwijzeres moes ten houwen en beitelen. Hoe dikwijls hebben wij den rooden inkt ver- wenscht, waarmede zij op onverant woordelijke wijze onze cahiers be schilderden, zoodat ze er uitzagen, alsof ze in de Rood 2 Zee waren ge vallen ik bedoel de cahiers, niet de Docent J. van Ier Schuit van Apeldoorn meent in de „Wekker" te mogen betwijfe len of die burcht wel op hechte grondsla gen en vastigheden rust. Hij schrijft o.a. dit onvriendelijk woord over de Vrije Universiteit, „het meester stuk van Dr. Abraham Kuyper": „De meester is weg, alleen het stuk is er nog en men :s bezig het van alle zij den te stutten. Men organiseert en houdt lezingen door heel het land, men roept van den Dollard tot de Schelde allen op om een balkje aan te dragen, want anders vreest men voor de ineenstorting. Het kraakt zoo en het scheurt zoo, en de kwes tie-Geelkerken is zco lastig om de men- schen duidelijk te maken, dat het daar in Amsterdam ge211 Kerkelijke School is". Ds. A. H. Hilbers, Chr. Geref. predikant, te Enschedé, heeft in „Luctor et Emergo" geschreven over de „Vrije Universiteit en de kwestie-Geelkerken". Hierbij merkt Doe. van der Schuit op: „Ik meen met Ds. Hil bers, dat de tijd er nog niet is om pro of centra te zijn. Wij moeten thans nog een afwachtende houding aannemen en zoo lang de Universiteit door haar art. 2 der Statuten nog in de kwestie-Geelkerken zit en zoolang de Commissie in dezen be noemd. geen uitspraak heeft gedaan, dunkt mij, dat wij ons afzijdig hebben te hou den". Er is een zich nog niet willen verkla ren, dat duidelijk aantoont aan wélke zij de men staat. Wij meenen, dat dit hier wel aanwezig is. UIT DEN GOEDEN OUDEN TIJD. In „De Vacature" vinden wij de volgen - de oproeping van sollicitanten naar de betrekking van schoolhoofd te Arnemui- den in 1342: Door het gemeentebestuur aan den on derwijzer II. W. Hogcrheyde op deszelfs verzoek eervol ontslag als schoolonder wijzer verleend zijnde, in te gaan met 1 Januari 1842, onder toekenning van een jaarijksch .pensioen van 350, te voldoen ƒ250 uit stadskas en ƒ100 uit het ge meentelijk inkomen van zijnen opvolger; zoo worden sollicitanten, den derden of hoogeren rang bezittende, bij deze uitge- noodigd voor genoemden post van onder wijzer, aan welkeh dé bediening van voor zanger en koster verbonden zijn, en, in dien iemand van de Hervormde geloofs belijdenis gekozen wordt, verbonden zul len blijven, zich met hunne Acte van den derden of hoogeren rang en bewijzen van bekwaamheid,en goed gedrag, vóór of op den 26 November aanstaande, portvrij aan te melden bij den Burgemeester den heer C. D. Baars. De jaarlijksche voordeden zijn: een landsinkomen van 61 gulden; van de Ge meente 125 gulden (per jaar), waarvan ieder quartaal 25 gld. wordt ingehouden voor den gepensionneerden (voorganger); voor het onderwijs van kinderen van ge- alimenteerde ouders 20; de schoolgel den, geraamd op ƒ300 k 400; voorts casu quo als koster en voorzanger ƒ72; voor het ophalen der zitplaatsgelden (zitplaat sen in de kerk) ruim 10; voor het schoon houden der kerk ƒ24; zevenachtste last turf uit de kerkelijke fondsen, ten einde daarvoor, gedurende den winter, des Zon dags en in de week-avondkerk, de noodi- ge stoven met vuur te zetten; eindelijk ge durende het leven van den aftredenden onderwijzer, het vrije gebruik van het aanwezige schoolvertrek en van de school- meuhelen. NAAR INDIë. Aan het Chr. Lyceum te Bandoeng (N. O.-l.j js benoemd tot leerares in de clas- sieke talen Mej. H. G. A. Gruijs te Zeist. BINNENLAND. OMKOOFERIJ IN DEN HANDEL. Aan het Hoofdbestuur der Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Han del heeft het Departement Apeldoorn dier Maatschappij naar aanleiding van de in het tijdschrift daaromtrennt voorkomende vragen een brief gezon den over „Omkooperij in den handel". De ledenvergadering van het depar tement heeft n.l. onlangs met alge- meene stemmen het volgende voorstel aangenomen; „Het departement Apeldoorn, enz., constateerende de corruptie, welke in ons land heerscht. stelt het hoofdbe stuur voor, een commissie te benoe men 0111 de mogelijkheid te onderzoe ken te komen tot een landelijke ver- eeniging ter bestrijding der coruptie". schilders en schilderessen. Thans mag ik schilderen, en wie weet, waar heen mijn meisjes mij wel wenschen zullen! Mijn beide mede-onderwijzeressen voerden vanmorgen een zeer geleerd gesprek over de nieuwst verschenen letterkundige werken. De Club houdt er voor zijn leden ook een leesgezel schap op na. Prijs per persoon 6 mark. Daar moest ik me onvoorwaardelijk bij aansluiten, als ik langer hier bleef; het betaamde eene beschaafde onderwijzeres van den nieuwen tijd, in de literatuur steeds op de hoogte te zijn. De schoolbibliotheek bood daar toe niet genoeg; men mocht niet een zijdig worden. Alles goed en cl; maar men kan toch niet alles lezen, wat in het Duitsche vaderland ge drukt wordt. En bovendien heeft onze leeraar ons voor die moderne veel- lezerij dringend gewaarschuwd. Na tuurlijk, zeiden de beide onderwijze ressen, kwamen er geen werkelijk slechte boeken in het gezelschap; men moest echter niet al te preutsch zijn; als onderwijzeres was men toch geen kind meer. Ik stond tenslotte geheel perplex. Een geluk, dat ik voorloopig als trekvogel in de schoolwereld die zaak nog eens overwegen kan. Voor 't overige kwam ik mij zelf weer zeer dom voor, toen ik <fie twee zoo geleerd hoorde spreken; ik kreeg bepaald me delijden met mij zelve en schaamde me inwendig. Die twee wisten waar- AAN HET ZOEKLICHT. Leiden ,27 Febr. 1928. Je hebt soms van die gekke ervarin gen in het leven. Dat ondervond ook een kruisraadsel-redacteur van een Duitsch blad. Deze kruisraadsel-redacteur had 'n omschrijving van het woord „proleet" in zijn rubriek gegeven, waarin de le zers een beleediging van de arbeiders zagen. Deze beklaagden zich bij de re dactie hierover, met het gevolg, dat de raadselredacteur ontslagen werd. Omdat deze zijn ontslag onrechtma tig achtte, wendde hij zich tot den rechter, die besliste, dat er een he melsbreed verschil tusschen het be grip „proleet" en „proletariër" is. „Met het woord „proleet" wil men inderdaad een mensch van laag ka rakter aanduiden. Zelfs zeer links staande bladen spreken van „Gesin- nungsprolet", dat zeker niet als com pliment bedoeld is. Een proletariër behoeft zich niet door het woord „proleet" gekwetst te voelen, meent de wijze Duitsche rech ter. Ik kan den man niet tegenspreken op het gebied van de Duitsche wets- practijk, maar wel weet ik,, dat ik toch maar liever proletariër blijf, dan proleet te zijn. Intusschen vind ik geen van beide mooi, waarom wij ze ook liever niet gebruiken in onzen kring. OBSERVATOR. De door den secretaris van het de partement. den heer D. Appel, gehou den inleiding, is in den brief als toe lichting lot het departementale voor stel opgenomen. DE MIJNRAMP TE SAWAH-LOENTO Op ile vragen van den heer L. L. H. de isser, lid van de Tweede Kamer in veii'.-.r'd ,iiet de in Januari j.l. plaats celiad hebbende mijnramp irt Sawah-Loento, heeft de Minister van Koloniën het volgende geantwoord: Naar aanleiding van de door het lid der Tweede Kamer, den heer L. L. H. de Visser ingediende vragen, heb ik de eer mede te deelen, dat ik den gou verneur generaal van Ned. Indië heb verzocht mij de voor de beantwoor- ding van die vragen benoodigde ge gevens te verschaffen. Zoodra ik de verlangde gegevens heb ontvangen, hoop ik op de zaak te rug te komen. STAATSGARANTIES. Blijkens mededeeling van den mi nister van Financiën, is het zijn voor nemen over te gaan tot opheffing der regeling tot het verleenen van gedeel telijke staatsgarantie voor uitvoer- transacties, vastgesteld 30 Jan. 1928, en dat in verband daarmede 11a 31 De cember 1928 geen staatsgaranties meer zullen worden verleend. DETACHEERING NAAR SURINAME In een dezer dagen verschijnende legerorder wordt ter kennis van be langhebbenden gebracht, dat ook voor tweede-luitenants der infanterie, die minstens twee jaren als officier heb ben gediend, de gelegenheid wordt opengesteld om voor den tijd van ten hoogste vijf jaren bij de troepen in Suriname te worden gedetacheerd. De te detacheeren officieren zullen er op hebben te rekenen, dat zij hun be stemming spoedig moeten volgen. INTERN. SCHOENENTENTOON- STELLINC. Op 16, 17 en 18 Juli zal in den Die rentuin te Den Haag een internatio nale tentoonstelling voor de schoen en lederindustrie worden gehouden. In de groote zaal is gereserveerd voor de schoenfabricatie 300 vierk. meter, lederfabricatie 120 vierk. meter, leder handel en fournituren 200 vierk. meter, conserveeringsmiddelen 70 vierk. me ter, machines 80 vierk. meter. De zoo genaamde „roode zaal" is voor de maatschoenmakerij gereserveerd. Hier van is reeds verpacht aan de schoen fabrikanten 199 vierk. meter, leder fabrikanten 118 vierk. meter, leder handel 174 vierk. meter, machinehan- del 77 vierk. meter, conserveerings- artikelen 62 vierk. meter. lijk ook over alles te pi aten; ik draaf de meestal luisterend naast haar en zeide tenslotte in 't geheel niets meer, toen ze op eene vraag, welke ik haar gesteld had, me zoo zonderling aan zagen, dat ik bemerkte, een groote domheid begaan, te hebben. Ook in de school is me iets bijzon ders overkomen. Ik bemerkte, dat twee der grootste meisjes tegen el kander lachten, en ik vroeg, wat zij hadden. Aanvankelijk kwam er geen woord uit. Toen ik er evenwel op aan drong, zeide het eene, dat 't andere haar toegefluisterd had: „Kijk eens, wat de juffrouw van daag een antiek kapsel heeft". Dat onbeschaamde nestl Ik heb haar gezegd, zich met zichzelf te be moeien en de opgegeven lessen te lee ren. Wat men al niet beleven moet. Den vrijen Zaterdag-namiddag beb ik besteed, om ook aan mijne beide heeren-collega's een bezoek te bren gen. Dit was, zooals vanzelf spreekt, bij beiden slechts zeer kort en vor melijk, daar beiden ongehuwd zijn. Wat zal ik van hen zeggen? t Best is heelemaal niets. Want het betaamt een jong meisje niet, over ontehuwde heeren hatelijkheden te zeggen. Er is overigens aan hen niets bijzonders en indruk hebben zij op mij in 't geheel niet gemaakt. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5