Dit nummer bestaai uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 8««» JAARGANG MAANDAG 27 FEBRUARI 1928 NUMMER 2371 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 V Sprekende belangstelling. Het is bekend, dat Duitschland voor den wereldoorlog veel werk begon te rnaken van zijn Koloniën. In Afrika en Nieuw Guinea werden verschillende werken uitgevoerd, die bedoelden deze streken vooruit te helpen. Daarnaast zag Duitschland vele zijner zonen uit zwermen over de koloniën van andere landen. Zoo komen in onze koloniën zeer veel Duitschers voor. Dat deze trek van het Duitsche volk naar koloniën nog steeds bestaat, be wijst o.a. de groote belangstelling, die Mr. Dr. Schumann, de oud-voorzitter van den Indischen Volksraad, in ver schillende Duitsche steden voor zijn lezingen vindt. Hij spreekt daar voor volle zalen, maar vindt ook op andere wijze die belangstelling. Het verlangen naar het terug krij gen van de oude koloniën kwam tel kens naar voren, al meldden zich voor het debat geen sprekers aan. Maar uit de vele vragen, aan Dr. Schumann in persoonlijke onderhouden gesteld, bleek de wensch overduidelijk. De kennis omtrent koloniën in het alge meen is in leidende kringen groot, en het is daarom jammer, dat telkens in sommige Duitsche periodieken be richtjes verschijnen of zinswendingen gebruikt worden, die voor Nederland en de Nederlandsche koloniale poli tiek minder prettig zijn. Een goede voorlichting kan hier nut stichten, al doet onze gezant in Ber lijn wat hij kan om onjuistheden recht te zetten. Mocht het al niet duidelijk geworden zijn uit de indertijd gedane pogingen van Duitschland zij het al niet of ficiéél, dan toch officieus om con cessies op Nieuw Guinea, die van een zekere politieke strekking niet vrij waren, dan blijkt het thans wel bij vernieuwing, dat Duitschland begee- Pig is naar Koloniën. Een begrijpelijke, maar ook voor ons welsprekende belangstelling. V Van verdachte zijde. Ook nog van andere zijde ontving Mr. Dr. Schumann groote belangstelling. Deze belangstelling Kwam echter van een zijde, die wonder veel leek op een activiteit van het Communisme. Als bewijs voor deze belangstelling merkt de heer Schumann aan, dat de redactie van de „Ost-Asiatische Rundschau", die een uittreksel uit de rede gevraagd had, na afloop van de bijeenkomst in het gezantschapsge bouw te Berlijn, het verlangen ken baar maakte, haar in extenso ter pu bliceering te ontvangen. De aandacht bij de lezingen ging vooral uit naar het politieke gedeelte, dat ook de communistis he woelingen en de middelen daartegen, behandelde. Gezien de bijzondere belangstelling, die de Sovjets gemeenlijk toonen voor alles wat ook maar zijdelings met hun actie verband houdt, is deze belangstelling, via een orgaan dat naar zijn naam te oordeelen nog geen communistisch orgaan genoemd kan worden, begrijpelijk. Inderdaad een belangstelling van verdachte zijde. STADSNIEUWS. FLORIS VERSTER. Zaterdagmiddag is te Amersfoort in het gebouw der' stichting „Armen de Poth", geopend een tentoonstelling van werken van Floris Verster, welke expositie georganiseerd is door den Amersfoortschen Kunstkring. Jhr. de Beer Poortugael gaf een kor te beschouwing over Verster en diens werk. HUURVERHOOGINGEN. In de raadsziting van 13 Februari. zoo lezen wij in Het Volk werd aan B. en W. gevraagd, wanneer het prae-advies kon worden tegemoet ge zien op een adres van den Leidschen Besturenbond, inhoudende het ver zoek, tot instelling van een gemeente lijk bureau inzake de plaats gehad hebbende huurverhoogingen. Door B. en W. werd daarop geant woord, dat nog geen toezegging om trent het tijdstip der behandeling kon worden gedaan. In verband met dit antwoord heeft de besturenbond zich opnieuw tot den Raad gewend, met het verzoek om in dezen aandrang op B. en W. uit te oefenen, opdat in de eerstvolgende raadszitting het verzoek tot instelling van een gemeentelijk bureau kan wor den behandeld. Adressant wijst er in zijn verzoek op. dat, aangezien het wenschelijk i3. ongemotiveerde huurverhoogingen Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Teleioonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 ffipysjjly Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiên per regel 22l/i cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents zooveel mogelijk te voorkomen, het van belang is te achten, dat de raad zoo spoedig mogelijk een besluit neemt PROF. W. v. d. VLUGT. Prof. W. v. d. Vlugt, die, zooals be kend, in het Diaconessenhuis een operatie heeft ondergaan, is thans zoozeer in beterschap toegenomen, dat hij Woensdag de inrichting zal kun nen verlaten. De oud-hoogleeraar zal te zijnen huize verder verpleegd wor den. PROF. DR. W. H. KEESOM. Prof. Dr. W. II Keesom. is benoemd tot lid van de Kaiserliche Deutsche Akademie für Naturforscher te Halle am Saaie. UITVOERING „DE LOFSTEM' De datum der uitvoering van het Chr. Gem. Koor „De Lofstem", Direc teur de heer S. S. Leppink, is vastge steld op Woensdag 28 Maart e.k. GEREF. GEMEENTE. De dienst op morgenavond in de kerk der Geref. Gemeente, Nieuwe Rijn alhier, waar zou optreden Ds. R. Kok van Gouda, gaat wegens verhin dering van den voorganger niet door. BALDADIGHEID. Dezer dagen zijn in de gemeente Oegstgeest op den Warmonderweg aldaar van een aantal straatlantaarns de glazen vernield en van eenige on bewoonde perceelen aan de Regentes- selaan de ruiten ingegooid. Thans heeft de Oegstgeester poli tie de daders te pakken: drie jongens uit den gegoeden burgerstand: den 16-jarigen A. N. en den 14-jarigen L. E. R. van hier, alsmede den 16-jarigen J. W. C. P. van Oegstgeest. Proces-verbaal is tegen hen opge maakt en de ouders zullen de aange richte schade, pl.m. 70,moeten vergoeden. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Jhr. J. W. H. Teding van Berkhout, jm, 55 j en F. W. C. de Meijere, jd, 31 j J. Cohen, jm, 27 j en H. van Ame- rongen, jd, 24 j C. v. d. Leek, jm, 26 j en J. W. Gorree, jd, 20 j J. C. Elsgeest, jm, 25 j en W. M. Borreman, jd, 24 j J. van Es, jm, 19 j en G. Batelaan, jd, 18 j H. van Gent, jm, 19 j en C. Sinteur, jd, 21 j. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de week van 20 tot en met 25 Februari 262 volwassenen en 6 kinde ren opgenomen, totaal £68 personen. BINNENLAND. GASTMAAL TEN HOVE. Zaterdagavond is in de Galerijzaal van het Kon. Paleis in het Noordein de te 's-Gravenhage een gastmaal ge houden, door de Koningin aangebo den aan de militaire autoriteiten. Met de Koningin namen de Prins en Prinses Juliana aan den maaltijd deel, alsook een aantal leden der hof houdingen. Voorts namen aan den maaltijd deel: gep. generaal Snijders, oud-op perbevelhebber van land- en zeemacht; de vlag- en opperofficieren in actieven dienst: luit-generaal Muller Massis, commandant van het veldleger, te vens commandant der vesting Holland; luit.-generaal Van der Palm, chef van den Generalén Staf; generaal-majoor Borel, adjudant i. b. d. der Koningin, inspecteur der infanterie, tevens van den vrij willigen landstorm; generaal- majoor Schrijver, inspecteur van den geneesk. dienst der landmacht; gene raal-majoor Insinger, inspecteur der artillerie, gouverneur der Residentie; generaal-majoor De Kanter, hoofd intendant; generaal-majoor Van Dam van IJsselt, commandant der Ie divi sie; generaal-majoor Roorda, inspec teur der genie; generaal-majoor Lever- land, commandant der lie divisie; generaal-majoor Van Everdingen, gouverneur der Kon. Mil. Academie; schout-bij-nacht Quant, commandant der marine te Willemsoord; schout bij-nacht jhr. Schorer, chef der afd. Materieel aan het dep. van Marine; generaal-majoor Van de Roemer, com mandant der IVe divisie; generaal- majoor Prins, commandant der IIIe divisie; generaal-majoor Van Mens, inspecteur der cavalerie, tevens com mandant der lichte brigade. Tot de genoodigden behoorden ook viee-admiraal Rambonnet, inspecteur- generaal van het loodswezen, beton ning enz., die wegens verblijf in het buitenland aan de uitnoodiging geen gevolg kon geven, en schout-bij-nacht mr. Jager, chef van den Marinestaf, die in verband met zijn gezondheids toestand verhinderd was. Op de tafel prijkten Darwin-tulpen. Onler leiiin''- van don dirp-teur le luit. Boer, werd muziek uitgevoerd r 4 vorstelijke personen zich aan tafel dóór de Aon. Mil. Kapel, welke, toen begaven, den door F. Dunkier Sr. ge- componeerden „Grenadiersmarsch", populair bekend als „Turf in den ran sel", aanhief. HET HULDEBLIJK AAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER VAN DE NEDERLANDSCHE VROUWEN. Een der leden van het Hoofdcomité vopr het huldeblijk schrijft ons: Januari 1929 zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat onze algemeen geëerde en beminde Koningin-Moeder haar voet op Nederlandschen bodem zette, door haar huwelijk met Koning Wil lem den Derden onze Koningin zou worden, de eerste Nederlandsche Vrouwe. En nu. na een halve eeuw. weten wij allen, hoezeer onze Koningin-Moeder er in geslaagd is een der onzeen te zijn. Wie wij ook zijn, rijk of arm jong o! oud, wij voelen het: de Koningin-Moe der staat midden in ons leven. Aan „alle dingen, waarin een klein land groot kan zijn" een van haar afkomstig gevleugeld woord gaf zij haar belangstelling, en er was veel, dat haar moreelen en daadwerkelijken steün kreeg. Meer bevoegden zullen schrijven ovt-r al!':s, wai v. ,j na;, de Koningin- Moeder te danken hebben, als Konin gin, en als Regentes, en als de Moe der van onze geliefde Koningin; wij vrouwen eeren haar bovenal om het voorbeeld, dat zij ons gaf om de deugden, die een sieraad zijn van iedere vrouw, tot welken kring van de maatschappij 2ij ook moge be- hooren. Een voorbeeldige echtgenoote en moeder, dat voorbeeld gaf H. M. ons, vanuit het glazen huis, waarin Koningen wonen. Maar er was meer, dat haar zoo al gemeen de liefde en hoogachting deed verwerven van alle klassen der maat schappij. Het geheim van die liefde lag dieper, het was als de Prinses uit het sprookje, die bewees een ware Prinses te zijn, omdat zij fijner voel de dan ieder ander. Zoo was er troost voor velen, in het medevoelen met de nooden en de zorgen van het dage- lijksch leven. Door haar vriendelijk heid des harten bracht H. M. zon en warmte in menig gemoed; haar begrij pen van menschelijke verlangens en wenschen tooverde bloemen op meni- gen levensweg. Toen de Koningin-Moeder haar in trede deed als jonge gemalin van den Koning, zeide een oud vrouwtje, dat een plaatsje had veroverd op een der grachten te Amsterdam; „God zegene je lieve gezicht". En nu, na vijftig jaren, zeggen wij het haar na. Want de Koningin-Moeder bracht zegen, al die jaren lang, in ons dier baar Vaderland. EERSTE KAMER. Als opvolger van den beer P. J. J. Haazevoet is Zaterdag benoemd ver klaard tot lid van de Eerste Kamer de heer mr. P. J. Reymer, (R.-K.) bur gemeester van Hilversum. ONZE GEZANTSCHAPSSECRETARIS TE PARIJS. Uit Versailles seint Havas, dat de auto van den heer Bernardus Barend- gezantschap te Parijs, in botsing is se, kanselier bij het Nederlandsche gekomen met een anderen auto. Mevrouw Barendse kreeg door den schok een zenuwcrisis en werd, na in een apotheek verzorgd te zijn, naar haar woning teruggebracht. MINISTERSTRACTEMENT. De Haagsqhe Post schrijft naar aanleiding van de thans ook door de Eerste Kamer aangenomen vereeni- ging van de Departementen van Oor log en Marine: „Van eigenbaat zal men Minister Lambooy overigens niet kunnen be schuldigen, wiens tractement, thans gecumuleerd door de waarneming van beide betrekkingen er met een 8000 op achteruitgaat". Dit is, zegt het Vaderland, er geheel naast, een interim wordt niet gehono reerd, zoodat de heer Lambooy pre cies trok en thans blijft trekken wat de overige ministers genieten. DE DIJKS:: IN MAAS EN WAAL. Het polderbestuur in Maas en Waal zal binnenkort te beslissen hebben over het plan tot versterking van den Waaldijk, waarvan de onkosten zijn geraamd op 1.200.000. Dat de uitvoering van dit plan voor de grondeigenaren groote kosten met zich zal brengen, behoeft geen be toog. Daar men in Maas en Waal de overtuiging is toegedaan, dat de Waaldijk nog hecht en sterk genoeg is, heeft de meening post gevat, het voorbeeld te volgen van het polder district Rijk van Nijmegen. Er gaa t dan ock, gezien de enorme kosten van het plan en den betrekkelijk vrij goe den toestand van den dijk, stemmen op voor een gewijzigd en goedkoope plan. DE FASANT SCHADELIJK WILD. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de fasanten zullen worden gerekend te behooren tot het wild in bet geheele Rijk met uitzondering van de navol gende gebieden, te weten de gemeen ten: Castricum, Egmond-Binnen en Egmond aan Zee. Dit besluit wordt herzien vóór 1 Maart 1929. Door dit besluit vervalt het Kon. besluit van 14 Februari 1927 (St.bl. no. 31 ter uitvoering van artikel 1, derde lid, der Jachtwet 1923. BEURZEN VOOR MUZIEK- EN ZANGSTUDIE. De Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen brengt ter alge- meene kennis, dat i l 1928 van rijks wege beurzen voor muziek- en zang studie zullen worden beschikbaar ge steld, ten behoeve van on- en minver mogende jongelieden van Nederland sche nationaliteit, en wel: a. twee beurzen, elk groot ten hoog ste 1500, voor jongelieden van bui tengewonen aanleg, die zich ter vol tooiing hunner studiën naar het bui tenland wenschen te begeven; b. twee beurzen, elk groot ten hoog ste 750, ten behoeve van hen, die muzikalen aanleg bezitten, ten einde hun de gelegenheid te geven te stu- deeren jn eenige groote stad, waar zij, ten genoegen van den ondergeteeken- de, een cursus in het door hen ver langde muziek- of zangonderwijs kunnen volgen. Belanghebbenden zullen zich aan een examen voor eene daartoe inge stelde commissie hebben te onder werpen. Sollicitanten voor eene beurs, als bedoeld onder b. zullen alleen voor dit examen worden opgeroepen, indien zij bewijzen kunnen overleggen, dat zij hebben gestudeerd onder bekwame leiding en reeds eene zekere hoogte in de techniek hebben bereikt. Zij, die meenen voor een dezer beur zen in aanmerking te kunnen komen, behooren hunne gezegelde verzoek schriften daartoe vóór 8 Maart in te zenden aan het departement van on derwijs, kunsten en wetenschappen. OPLEVING IN DE STEENINDUSTRIE De aloude pannen- en steenindus trie te Woerden, begint na een perio de van inzinking weer op te leven. De firma Brunt zal een groote, modern geoutilleerde pannenfabriek laten bouwen. Op terreinen van de firma Hendrickse wordt binnenkort een groote waalsteenenfabriek opgetrok ken. GEEN LIJKSCHENNIS. Dr. de L. te Gendringen heeft tele grafisch bericht omvangen van den Officier van Justitie te Arnhem, dat geen termen aanwezig zijn om hem te vervolgen wegens lijkschennis, ge pleegd op het lijk van een meisje te Ulft. Men zal zich herinneren, dat dr. de L. een sectie op dit lijk heeft ver richt, ten einde een onderzoek te doen in het belang van een patiënt, die aan dezelfde ziekte leed. LUCHTVAART. EEN NIEUWE VINDING. De Amerikaansche bladen bevatten ge heimzinnige berichten uit Detroit omtrent een nieuwen electro-magnetischen motor, waarmede Lindbergh proeven zou hebben genomen. Lindbergh, F.dsel Ford en en kele vertegenwoordigers van de vliegtui genindustrie hadtien na de proefnemin gen een langdurige conferentie waarover echter het stilzwijgen wordt bewaard, liet ware van de zaak is dus niet bekend, doch men neemt aan dat het hier om een uit vinding 'gaat, die voor de vliegindustrie van zeer groote beleekenis zal blijken. BUITENLAND. DE VEILIGHEIDSCOMMISSIE. De zitting van Zaterdag. De commissie voor arbitrage en vei ligheid van den Volkenbond. Heeft Za terdagmorgen beraadslaagd over het rapport van den Griekschen gedele geerde Politis over de veiligheidsver dragen. Politis adviseerde, om aan de redac tiecommissie opdracht te geven, drie verschillende typen van verdrageh uit te werken: ten eerste een niet-aanvals- pact; tevens behelzende een vreed zame regeling van alle geschillen en bovendien wederkeerige ondersteuning in geval van een aanval; ten tweede modelverdragen, die slechts een niet- aanvalspact bevatten en de verplich ting tot vreedzame regeling van alle Binnenland. Het gastmaal ten Hove. De heer Ottolander biedt het ge meentebestuur van Boskoop een ge denkraam aan voor het nieuwe raad huis. In Juli wordt te 's-Gravenhage een internationale schoenententoonstelling gehonden. Onzen Gezantschaps-secretaris te Parijs is een auto-ongeval overkomen. Buitenland. Italiaansch stoomschip ten gevol ge van een aanvaring gezonken. Gjrieksch voorstel ter Veiligheids conferentie. Het Belgische indexcijfer eenigszins gedaald. De Italiaansche gezant te Weenen is naar Rome ontboden. Rede van den Centrum-afgevaar digde Imbusch te Dusseldorf. geschillen, en ten derde, een model verdrag, dat slechts een zuiver niet- aanvalspact is. Al deze drie verdragstypen zullen in tweeërlei vorm worden opgesteld, n.l. in den vorm van collectieve verdragen en van bilaterale verdragen. De Nederlandsche gedelegeerde Rutgers verklaarde, dat de door Poli tis voorziene mogelijkheid van bilate rale verdragen met wederzijdsche on dersteuning een bijzonder grondig on derzoek behoeven, daar zulke verdra gen gemakkelijk defensieve allianties zouden kunnen beteekenen, die ook tegen een derden staat gericht zouden zijn. Polen en Frankrijk bepleitten het redigeeren van één algemeen model verdrag. Heden zou de commissie voor ontwapening eri veiligheid vermoede lijk in dezen beslissen. OOSTENRIJK EN ITALI6. Auriti naar Rome ontboden* De Italiaansche gezant te Weenen, Auditi, is naar Rome ontboden, om den duce inlichtingen te verschaffen aangaande de jongste pro Zuid-Ti- roolsche manifestaties in het Oosten- rjjksche parlement. Van een terugroepen van den gezant is evenwel nog geen sprake. Volgens een bericht uit Weenen was daar echter toch de stemming zeer ge drukt, daar men in Auditi's ontbie ding te Rome het begin ziet van zijn terugroeping. Weensche persstemmen. Over den weerklank van bet Zuid- Tirool9che debat, schrijft de Weensche „Reichspost": Men mag het als een groot succes van de redevoeringen van Vrijdag over Zuid Tirol beschouwen, dat de openbare meening van de gehoele we reld gedwongen is zich met de gebeur tenissen in Zuid Tirol bezig te hou den. De echo uit Italië en dit boe zemt ons het meeste belang in klonk voorloopig buitengewoon on vriendelijk, daar tegen de volgende week een antwoord van Mussolini aan gekondigd wordt op een reeds door een fascistischen afgevaardigde inge diende vraag. Men zal dus binnenkort uit den meest bevoegden Italiaan- schen mond vernemen, welke de hou ding van Italië tegenover de Zuid-Ti- roolsche kwestie is. Er bestaat geen andere wijze om de zoo ongaarne ge hoorde beroepen op het wereldgeweten te doen verstommen, dan door de aan leidingen in Zuid-Tirol uit de wereld te helpen. De „Ngue Freie Presse" merkt naar aanleiding van de reis van Auriti, den Italiaaii9chen gezant, naar Rome op: Auriti is vertrokken om Mussolini directe inlichtingen te verschaffen, wat van groote beteekens is, omdat Mussolini dan de ware stemming van absolute vredelievendheid van Oosten rijk zal inzien. De radicale „Abend" meent, dat Mussolini deze gelegenheid zal ge bruiken om den weinig gezienen Au riti, die anti-fascist is, te verwijderen. Zijn terugroeping was reeds lang voor zien; hij werd zelfs den laatsten tijd door fascistische dwarskijkers aan banden gelegd. VERDERE DALING DER GEBOORTE CIJFERS IN ENGELAND. Maar meer huwelijken. Het geboortecijfer ovèr het laatste kwartaal van 1927 in Engeland en Wales is het laagste, dat ooit over een vol kwartaal is opgeteekend n.1. 19.73 per duizend per jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1