DAG-AGENDA. Dinsdag 28 Febr., 's av. acht uur. Gebouw Chr. Bel., Hooge Morschweg: Openb. Jaarverg. va nde J. V. op G. G. „Bid en Werkt". Zondag 26 Febr., 's morg. tien uur. Vrije Evang. Gem. Middelstegracht 3: Samenk. Spr. de heer J. Sevensma. 's Av. zeven uur de heer v. d. Horst. Maandag 27 Febr., 's av. acht uur. Vrije Evang. Gem., Middelstegracht 3: Samenk. Spr. de heer J. Sevensma. Dinsdag 28 Febr., 's av. van 78 u. „Pniël", Middelstegracht: Zitting van het Prot. Bureau voor Soc. Adviezen Vrijdag 2 Maart, 's av. half acht. Graanbeurs, Burgsteeg: Uitvoering v. d. Gymnastiékvereen. „Hestia" en de Padvinders van Patrimonium. 1315 Maart. „Patrimonium", Hoog land sche Kerkgracht, Bazaar. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 Februari a,s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telef. 552. OBHOHnHH RECLAME Ma SPLINTER mm Heden geëtaleerd: LINOLEUM KROMMENIE 2 Meter breed f 2,60, naar beneden loopen en deed net of li.., ..eü vovx' t eerst ontmoet.e. Zoo kwamen zij tenslot.. te Batavia aan, waar zij geestdriftig werden ge huldigd. Na de pauze vertelde Koppen van de terugreis. In Batavia waren eerst de motoren grondig nagezien. Dit was eigenlijk niet eens noodig geweest, want ze wa ren volkomen intact. Spr. heeft voor de motoren niets dan lof. Een enkele kleine pech was te wijten aan enkele onderdeelen. Van Batavia werd medegenomen 25000,post (op de heenreis slechts f 11000,Op de terugreis is onge veer 1400 K.M. per dag afgelegd (op de heenreis 1500). Het gemiddelde aantal kilometers bedraagt 179 K.M. per uur. Na weer over het boschje van 700 K.M. gevlogen te zijn kwamen ze in Bangkok. Daar zakte het toestel weg in de.modder. Met behulp van een honderd Siameezen probeerde men het er uit te trekken met dat gevolg, dat een va.i de pootjes van de post duif het leven liet. Het toestel zwenk te en drie Hollanders kwamen onder den vleugel terecht, waardoo** een van hen ernstig gewond werd. Dat de Hollanders harde koppen hebben werd hier bewezen, omdat, waar de drie menschen er onder ge zeten hadden, die vleugel drie gaten vertoon le. Daar ter plaatse liepen al lemaal Siameezen in hun hemd. Spr. onderscheidde echter al spoedig twee groote groepen, één groep van Siamee zen in hun hemd en één groep van Siameezen in hun hemd met schoe- r. i aan. Onu.r deze laatste moest Spr. telkens een overste zoel:en en het was een geluk, dat deze man een littee- ken op de wang had Wanneer hij hem dus moest hebben zocht hij de Siameezen op in hun hemd met schoe nen aan en keek dan naar iemand die een litteeke^- in het gezicht had en li1.3 hij deze gevonden had zei hij: ,.Goeien dag, overste" en dan was het al .1 raak. Spr nam daar een keer een treintje naar de stad zelf en kwam na lang zoeken in een eerste klas coupé-krot je te zitten, vvahr hij een Europeaan aantrof in zijn hemd. Die man las een Hollandsch weekblad. Hé, een Hollander hier, vroeg Koppen. Ja, dat gebeurt je zeker niet veel. Het bleek te zijn ir. Stein- Calleufels die naar de irrigatie-werken was gaan kijken in verband met den hevigen waterval. Weet u niets va.i Luitenant Kop pen af. vroef de ingenieur. Ja, daar kan ik u wel wat van vertellen, antwoordde Koppen, dat ben ik zelf. De man zei niets meer en stond op. Wat gaat u doen? M'n jas aantrekken. En of Koppen hem al tegenhield, het hielp niet. Voor luitenant Koppen trek ik mijn jas aan. zei hij. In een andere plaats moest Koppen naar het politiebureau om te telefo- neeren. Een der inwoners werd bereid ge vonden om hem er heen te brengen. Het was ondragelijk heet. Hoever is het, vroeg Koppen. Een mijl, was het antwoord. Na twintig minuten geloopen te hebben, zoodat hij er bijna bij neer viel, vroeg Koppen: Hoe is het, zijn we er haast? De mijl is nu toch wel geloop Nog een mijl, was het antwoord. Hennen overwoog, dat als hij den v Mi er - Met zou komen. Na weer een mijl geloopen te hebLen, totdat hij bijna niet meer kon, zei hij tot d. man: Als je nu nog eens zegt, dat het een mijl is, sta ik er niet voor in wat er met je zal opbeuren. 't Is nu nog een halve mijl, ant woordde de man. En werkelijk, na een minuc of tien \\Men ze ?r. De zwarte polities ilde e rst nici, Lclpen. Kopnen la^ r-"— '*^n westen op de grond en zei,, dat hij te- lefoneeren moest. Bel den consul op en zeg dat lui tenant Koppen hem noodig heeft. Toen hing de man de hoorn op de haak. Bent u luitenant Koppen? Ja, dat hoor je. Maar waarom heeft u dat niet eerder gezegd. Toen werd hij op een stoel op de waranda gezet en een zwarte politie agent wuifde hem wel drie kwartier lang koelte toe met een groote waaier, tot hij weer zoon beetje boven jan kwam. Zoo vertelde luitenant Koppen verder van zijn wederwaardigheden en onze eerbied voor den kleinen vlie ger werd nog grooter toen we hoorden wat hij allemaal heeft meegemaakt. Wanneer men verschillende din gen losmaakte van den humor warén er staaltjes bij van geweldigen moed. Tenslotte- wees Spr. er op, dat de tocht zooals hij die volbracht heeft niet economisch is geweest. Er moet LCiWeel mogelijk betaalde lading zijn en er moet gevlogen worden in etap pes van 750800 K.M., als het kan met het postpaardenstelsel. In 't eerst zal dan de reis 1213 dagen duren, ..mar dat kan langzamerhand minder worden. Wanneer in verschillende dingen verbetering komt zal men ook 's nachts kunnen doorvliegen. Het kan heel goed werkelijkheid worden, dat me., 's Maandags vertrekt en Don- t'.--dag.~ d.a.v. aankomt Het moet ech ter met energie aangepakt worden. Ons lahd staat wat de civiele lucht vaart betreft aan de spits en op die p ats tr_v.e.- i we blijven. Na deze causerie volgde een lang durig applaus, waarbij allen zich van hun zitplaatsen verhieven. Weth. Reimering r dankte den spreker hartelijk voor zijn mooie cau serie. De afwezigen hebben ongelijk, aldus spr. U heeft het vriendelijk en prettig vc-rgesteld, maar zoo is het riet geweest. Spr. brac' den ^-anigen vlieger nogmaals hulde, waarmede de zaal weer hartelijk instemde. Met een vaderlandsch liedje door Bram v. d. Stap werd de avond be sloten. GEREF. VEREENIGING VOOR DRANKBESTRIJDING. Gisteravond is in de Heerengracht- kerk een propagandavergadering van ile Geref. Vereen, voor Drankbestrij ding gehouden, waar als spreker op trad Ds. P. N. Kruyswijk van Vlissin- gen. De voorzitter, de heer C. Veerman, opende de vrij goed bezochte ^verga dering, liet zingen Ps. 145 vs. 5 en 6, sina voor in gebed en las Efeze 6 vs.. 10-13. Vervolgens heette spr. de aanwezi gen welkom, in het bijzonder Ds. kruyswijk, den heer A. Post van Sche- veningen, die zou declameeren en den heer v. d. Brink, die het orgel bespeel de. Na een kort openingswoord, waarin hij er op wees, dat de strijd tegen den alcohol behoort tot den arbeid- aan de komst van Gods koninkrijk, gaf bij het woord aan den heer Post, die het indrukwekkende gedicht van Willem de Mérode: „Het feest van Belsazar" declameerde. Hierna was het woord aan Ds. Kruyswijk, die er den nadruk op leg de, dat de drankbestrijding in de eer ste plaats is een kwestie van zien We zien de drankellende, maar we zien ook de macht, die er achter zit: het drankkapitaal. We zien, dat ons land een treurige vermaardheid in dit opzicht bezit („Schiedam") en wc zien tenslotte ook de drankbestrijding. De publieke opinie is de laatste der tig, veertig jaar omgezet, ook in Gej£: formeerden kring. Vroeger behoorde bij huisbezoek een glaasje wijn tot den goeden toon; thans is dit niet meer zoo. Het is echter niet juist te meenen, dat de drankellende thans reeds tot het verleden behoort, wie dit meent, ziet niet goed. Dikwijls ook willen wij niet zien, omdat uit het zien een daad zou moeten volgen, waartoe wij riet genegen zijn. Uit ons zien volgt een consekwentie, gelijk spr. in het tweede gedeelte zijner rede zou aan wijzen Nadat gezongen was Psalm 86 vs. 6. declameerde de heer Post nog een ge voelig stuk: „Moederke", dat over de drankellende handelde. Ds. Kruyswijk betoogde vervolgens dat we ons niet allen aan den prac- tischen arbeid ter bestrijding der drankellende kunnen geven, omdat riet allen er de gave voor hebben en ook, omdat er in het Koninkrijk Gods zooveel werk te doen is. Doch daar moet een kern van menschen zijn, die hel wérk doet, en daaromheen- een groote groep van menschen, die het werk draagt, ook in de drankbe- strijding. Daartoe is noodig, dat er kome een algeheele onthouding van alcoholhou dende dranken in alle kringen. Deze onthouding is geen principieele, doch een practische zaak. Zij is in de hui dige tijdsomstandigheden een taak, die God ons oplegt en een zaak, die strekt tot Zijn eer, omdat wij dan zien; ik kan niet steunen, hetgeen zoovele anderen ten verderve is. De heer Post declameerde vervol gens nog: „Holland", van Adama van Scheltema. terwijl ook de organist, de heer v. d. Brink, dezen avond enkele stukjes muziek ten beste gaf. INSTITUUT KERN. In de eerste der vijf lezingen van wege het instituut Kern alhier gege ven, behandelde Prof. J. Ph. Vogel de monumenten der Pallawa-dynastie op de kust van Coromandel en in het bij zonder die merkwaardige groep van grootendeels uit de rots gehouwen tempels te Mawaliwaram, ten Zuiden van Madras, die gewoonlijk worden aangeduid als „de Zeven Pagoden". Spr. begon met er op te wijzen, dat een der eerste Europeanen, die mel ding hebben gemaakt van deze mees terwerken der kunst van Zuid Indië, cle Hollandsclic schrijver Jacob Haaf ner is geweest, die geruimen tijd in het naburige dorp Sadras heeft ge woond als dienaar der Oost Indische Compagnie. Zijn reis in een palanquin langs de kust van Coromandel moet omstreeks 1786 hebben plaats gehad. In de dagen van Haafner was niets bekend omtrent de geschiedenis der heiligdommen van Mawaliwaram. Het volksgeloof bracht ze in verband met de vijf zonen van Pandoe, de helden van het groote epos, aan wie men alle geheimzinnige overblijfselen der oud heid pleegt toe te schrijven. Die tra ditie werd eenvoudig door Haafner aanvaard. Hij spreekt van inscripties, die op die bouwwerken werden aan getroffen. Maar zelfs de geleerdste Brahmaan was niet in staat ze te le zen. Die inschriften zijn ontcijferd door den onlangs overleden Duitschen Sanskritist Dr. E. Hultzsch. hooglee raar te Halle. Daarbij is gebleken, dat de tempels van Mawaliwaram gedenkteekenen zijn van de machtige dynastie der Pal- lawas, die eeuwen lang (ongev. 300 tot ongev. 900 na Chr.) aan de kust van Coromandel heeft geheerscht. Zij dateeren van het midden der 7de eeuw, toen dat Indische vorstenhuis het toppunt van zijn macht had be reikt. Vooral merkwaardig is de groep van vijf uit één rots gehouwen tempels, die naar de zonen van Pandoe zijn ge noemd en naar hun gemeenschappe lijke gade Draupadi. Daarin vindt men de prototypen der Drawidische tempelarchitectuur van Zuid-Indië. Evenzoo vertegenwoordigt het beeldhouwwerk, waarmede deze tempels zijn versierd, de oudste faze der Zuid-Indische Brahmanistische iconografie. Deze sculptuur onder scheidt zich bovendien door groot ver mogen van uitbeelding naast betrek kelijke soberheid. Sommige der rotstempels bevatten fraai uitgevoerde paneelen, waarin mythologische onderwerpen zijn be handeld, zooals de cosmische slaap van Wishnoe, en de strijd der godin Doerga met den buffeldemon. Een reusachtig rotsrelief, 27 M. lang en 9 M. hoog, gewoonlijk aangeduid als de „penitentie van Ardjoena", moet in werkelijkheid een andere beroemde mythe voorstellen, n.l. de komst der heilige rivier Ganga (den Ganges), die door de ascese van koning Bhagiratha bewogen werd om uit den hemel ne der te dalen op aarde. ONTSPANNINGSSAMENKOMST VOOR DE WERKLOOZEN. Wederom zal in de Stadsgehoorzaal een ontspanningsavond worden ge houden voor de werkloozen in onze gemeente, ditmaal georganiseerd door het Instituut voor Arbeidersontwikke ling alhier, op Maandag 27 Februari a.s., des avonds te 8 uur. Op vertoon van de beurskaart heb ben de werkloozen, benevens één ge zinslid, tot deze samenkomst gratis toegang.. Kinderen béneden den leeftijd van 12 jaar worden niet toegelaten. SAMENVOEGING FUNCTIES. Op het Partijcongres der S. D. A. P. in April te Utrecht te houden, komt ook ter sprake de vereenigbaarheid van functies. De afdeeling Hansweert richt een stil verwijt tot het Partijbestuur, dat nog geen afdoende regeling kwam. De afdeeling Zwolle doet een weinig gepreciseerd voorstel. Daarentegen komt de afd. Leiden met het volgende voorstel. „Het Congres, overwegende, dat de in 1921 getroffen regeling inzake de vereenigbaarheid van functies onvol doende is, besluit deze regeling te ver vangen door de volgende: Het Congres verklaart onvereenig- baar: het lidmaatschap der Tweede Kamer, ten eerste met het ambt van Gedeputeerde; ten tweede met dat van Burgemeester eener gemeente van meer dan 5000 inwoners; ten derde met dat van wethouder van een ge meente van meer dan 50.000 inwoners; ten vierde met het gelijke lidmaat schap van de Provinciale Staten en van den Raad eener gemeente van meer dan 100.000 inwoners. Dit besluit geldt niet voor de be staande gevallen, waarvoor de oude regeling van kracht blijft". Wij betwijfelen sterk of de heer Van Eek en zijn mannen dit voorstel zal zien aangenomen. WETENSCHAPPELIJKE VOORDRACH TEN OVER HET KATHOLICISME. Gisteravond hield prol'. J. P. Verhaar in het klein-auditorium der Universiteit al hier zijn zevende voordracht over Het Kloosterleven. Ons werd daarvan het volgende verslag toegezonden: In het eerste deel gaf spr. een uitvoe rige uiteenzetting van de beoefening der christelijke volamaktheid door een intense liefde tot God, opstijgend van het pad der zuivering over het pad der verlichting naar het pad der vereeniging met God. De christelijke volmaaktheid is een plicht voor iederep christen. Zij kan bereikt wor den door de gewone middelen die ons door Christus zijn voorgeschreven. Maar bovendien heeft Christus nog buitenge wone middelen aangeraden, de z.g. evan gelische raden, n.l. deze drie: de vrijwil lige armoede, de eeuwigdurende maagde lijkheid. de volkomen gehoorzaamheid. S|.r. lichtte deze raden toe aan de hand van Christus' woorden. Na deze uiteenzet ting delinieerde spr. het kloosterleven als een gemeenschappelijk leven dat tot hoofd doel heeft om .te streven naar de christe lijke volmaaktheid, vooral door het be oefenen der drie evangelische raden. In het tweede deel liet spr. zien: voor- eerstj} hoe het kloosterleven zijn oorsprong vindt in de oud-christelijke Kerk; ten tweede de. beteekenis der verschillende nuanceeringen in de vele kloosterorden; ten derde hoe in het algemeen het interne kloosterleven is georganiseerd en gere geld, vooral werd gewezen hoe groote voorzichtigheid in acht genomen wordt door de Kerk ten opzichte van hen, die het klooster wenschen binnen te treden; ten vierde liet spr. zien, dat de volmaakt heid ook heel goed te bereiken is voor hen die in de wereld leven en dat het kloosterleven niet voor iedereen geschikt is, maar alleen voor hen die door God daartoe geroepen worden. het derde deel werd de praktische w&iï-de van het kloosterleven bepaald. Vooreerst; voor de maatschappij. Door eerlijke buitenstaanders wordt erkend, dat de kloosters een hooge cultureele waarde hebben. Ten tweede voor het individu. Zelfverloochening en zelfheiliging, soms heroieke heiligheid, zijn de rijke vruch ten. Ten derde voor de Kerk, wier heilig heid in het kloosterleven vaak heel sterk tot uiting komt alsmede haar gemeen schap der heiligen. Spr. besloot met den roep van Chr. in Mattb. 19 29. De laatste lezing over Maria-vereering wordt gehouden op 8 Maart e.k. Men weet dat onze reformatorische op vatting van het ambt der geloovigen vol komen tegengesteld is aan de scheiding die Rome maakt tusschen kloosterleven en het leven in de wereld. (Red.). HET FASCISME. Op uitnoodiging van de Ver. voor Staatkunde zal Dinsdagavond in de sociëteit Minerva. Mr. A. Spanjer een inleiding houden over: „Het fascisme" SEMPRE CRESCENDO. liet programma van Sempre Cres cendo op 6 Maart luidt als volgt: le syinphonie van Gounod, piano concert van Grieg, ouverture „La Cle- menza di Tito" van Mozart, 2 elegi sche melodieën van Grieg en de ouver ture „De barbier van Sevilla" van Ros sini. Jhr. de Ranitz (viool) zal als solist optreden. STUDENTEN LAWNTENNISCLUB. De heeren E. Heldring en J. Kroeze zijn uit het bestuur getreden van de Leidsche Studenten Lawntennisclub. In hun plaats zijn candidaat gestéld de heeren D. W. Duyster en E. Bonn. LEIDSCH STUDENTENCORPS. Bij enkele candidaatstelling is he den gekozen tot assessor II van het collegium van het Leidsch Studenten Corps de heer C. M. C. W. van Lan- schot. Met deze verkiezing is het nieuwe collegium van het L. S. C. voltallig en bestaat het uit de heeren; H. P. Linthorst Homan, praeses; C. A. de Kanter, ab-actis; J. G. Reyers. quaes tor; J. Kroeze, assessor I en C. M. C. W. van Lanschot, assessor II. De heer J. Kroeze is getreden uit het bestuur van de Indische vereeni ging van het Leidsch Studentencorps. In zijn plaats wordt candidaat ge steld de heer J. M. Soeters. HET ACAD. ZIEKENHUIS. Zooals wij reeds eerder hebben ge meld, zal het nieuwe Acad. Zieken huis alhier Zaterdag 17 Maart offici eel in gebruik worden génomen. In de aula van het administratiege bouw zal dan minister Waszink het ziekenhuis overdragen aan de Leid sche Universiteit. In gebruik zijn thans het Anato misch Laboratorium, en de Kliniek voor kindergeneeskunde. Naar wij vernemen, zullen begin Maart nog in gebruik worden genomen de kliniek voor Neus-, keel- en oor heelkunde en die voor Oogheelkunde. Door de politie alhier is aange houden F. K., die geen gehoor had ge- gegeven aah den oproep om voor den rechter-commissaris te verschijnen. Twee jongens, resp. 13 en 12 jaar, n.l. T. V„ en J. v. D„ die uit Rotter dam hierheen waren komen loopen, zijn door de politie weer op transport gesteld naar Rotterdam. Door de politie is aangehouden de 66-jarige J. B. J., die verdacht was iets uit de Constructie-werkplaatsen te hebben ontvreemd. Bij de huiszoe king bleek, dat hij een handwagen vol koperen gereedschappen en materiaal in den loop van den tijd bad meege nomen! BINNENLAND. HET KAMERLID LEENSTRA. De heer Leenstra, die eenigen tijd wegens ziekte de vergadering der Tweede Kamer niet kon bijwonen, was gisteren weer in de Kamer aanwezig. Dr. J. G. SCHEURER. De laatste berichten over den toe stand van Dr. J. G. Scheurer, te Apel doorn, luiden, zooals wij gisteren reeds meldden, iets gunstiger. De benauwd heden zijn niet meer zoo veelvuldig. Dit gunstig verschijnsel houdt aan, zoodat de patiënt, die nog uiterst zwak is, veel rust heeft. BUITENLAND. DE VEILIGHEIDSCOMMISSIE. Het wereldarbitrageverdrag. In de gisteren gehouden zitting der com missie voor arbitrage en veiligheid had Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN. 340.9 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Ne-derl. Draadlooac Omroep. N. C. R. V. 5.00 Vooravond-concert. Mej. Luis Lauenroth, piano. Mej. M h'ea ger, viool'. Mevr. J. Hè®, cc Io. 6.00 Lezing door den heer I. Snoei-: Hoofd der Prins Maurits;chool it Rijswijk. Onderwerp: „Landbouw in Palestina". K. R. O. 6.53 Cursus Grégoria^rtscli. V. P. R. O. 7.35 Propagaiida-avond vanuit liet go bouw van de" Vrije Gem. Amst. Sprekers: Br. Nicolette A. Brui ning, Ds. A. Ebnerts Szn., Prof Dr. H. T. de Graai', Prol'. Dr. G. T. Heering. Muzikale mede werking van: Anton lierie, or. gel. Het koor van de Vrije "Gem. Het Amstel'strijkkwartet: Jan ten Winkel, viool, Lanfermev er, viool, Jan Sluys, alt, L. J". Jordaan, cello. 10.30 Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. jj.30 Lezing door den heer J. M. Ha» demon. Secretaris van de K.N A.U. te 's-Gravenhage. JJnder- werp: „De Olympische Spelen en de athletiek". 6.00 Diner-muziek Radio-Trio. 7.15 Spieker: G. van der Molen. Oir der werp„Landbouw en de sa menleving 7.45 1 oliticb.richten. 8.05 Sehippersles. Spreker: de heei A. A. Kleyn. Onderwerp: „De Rijn van K.M.R. 297274". S.35 Klassiek concert door het Om* roep-orkest o.l.v. Nico Treep. Me dewerking van: Hélène Cais, so praan. Ferdinand Kloek, orgel. 10.15 Persberichten van Vaz Dias. KüNIGSWUSTERH., 1250 M. 8.25 „Ernstes und Heiter es". 9.50 Muziek. LANÜENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 7.40 „Die drei Schwestern". Daarna nieuwsberichten. DAVENÏRY, 1604 M. 5.35 Kinderuurtje. 0.20 Muziek. 6.50 'lijrsein van Greenwich, weerbe richten, eerste algem. nieuwsber 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.20 Muziek. 9.20 Weerbericht, tweede algemeen nieuwsbericht. 9.35 Voortzetting S.20. 11.20 Muziek. PARIJS, (Raclio), 1750 M. 5.05 Koersen en nieuwsberichten. 8.20 Koersen en mededeelingen. 8.50 Concert. een lange discussie plaats over Holsti's rapport inzake arbitrage. Holsti had in overweging gegeven dat de commissie zou trachten een algemeen verdrag over arbitrage en verzoening te redigeeren, in den trant van het Zweedsche ontwerp- wereldarbitrage verdrag. Lord Cushendun verzette zich tegen dit voorstel. Rutgers, Politis en Unden bepleitten 't denkbeeld van het opstellen van een al gemeen verdrag, waarbij alle drie er op wezen, dat de Staten, die niet voorbehoud loos tot het wereldverdrag wilden toetre den, dit rnet door hen zelf te bepalen voor behouden zouden kunnen doen. Ook uit ten Rutgers en Politis de hoop, dat de Britsche regeering, ook al wilde zij zelf niet tot een wereldverdrag toetreden, in ieder geval zich niet er tegen zou verzet ten dat hier te Genève zulk een verdrag geredigeerd zou worden ten behoeve van de Staten die zich wel van dit instrument zouden willen bedienen. Lord Cushendun verklaarde op deze uit drukkelijke vragen van Rutgers en Poli tis, dat hij er zich niet tegen verzetten zou, doch hij ried den voorstanders van dit denkbeeld aan liever maar er van af te zien, daar uit de discussies wel geble ken was, dat tal van landen toch niet tot onderteekening van een algemeen verdrag zouden willen overgaan. Inderdaad had den ook generaal Marinis (Italië), Sato (Japan) en de gedelegeerden van Chili en Canada verklaard, dat zij een algemeen verdrag niet zouden onderteekenen, tenzij het zoo soepel werd, dat het practisch niet de minste beteekenis meer zou hebben. HET AMERIKAANSCHE VLOOT- PROGRAM. Een belangrijke besnoeiing. De vlootcommissie van het Amerikaan- sche Huis van Afgevaardigden heeft be sloten machtiging te geven voor den bouw van 15 kruisers en 1 moederschip voor vliegtuigen in plaats van de 71 vaar tuigen door den minister van Marine ge vraagd. Het toegestane program vertegenwoor digt een aanzienlijke vermindering tegen over het regeeringsprogram. Butler, de voorzitter van de commissie, zeide. dat haar beslissing vrijwel eenparig was. De onkosten van het nieuwe program wor den geschat op 274 millioen dollar, le- genover de 74U millioen van het regee ringsprogram. In geen van beide ramin gen zijn de vliegtuigen, noch de verhoo ging van de bemanning der schepen be grepen. De commissie besloot ook, dat het eer ste der ontworpen schepen binnen 3 jaar op stapel gezet en dat alle schepen bin nen 6 jaar voltooid moeten zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2