DAG-AGENDA. Sassenheim, 2124 Febr. Gebouw Bloemlust": Bloemententoonstelling. Donderdag 23 Febr., s av. acht uur. Geref. Kerk Heerengracht: Openb. Verg. v, d. Vereeniging voor Drankbe strijding. Spr. Ds. P. N. Kruyswijk, van Vlissingen. Donderdag 23 Febr., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Lezing door Luit. G. A. Koppen over zijn vliegtocht Am sterdam —Batavia. Dinsdag 28 Febr., 's av. acht uur. Gebouw Chr. Bel., Hooge Morschweg: Openb. Jaarverg. va ..de J, V. op G. G. (1Bid en Werkt". Dinsdag 28 Febr., 's av. van 7—8 u. „Pniël", Middelstegracht: Zitting van het Prot. Bureau voor Soc. Adviezen 13—15 Maart. „Patrimonium", Hoog- landsche Kerk gracht, Bazaar. De avond-.»nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 Februari a.s. waargenomen dooi de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8. Telef. 552. RECLAME MM SPLINTER mi Heden geëtaleerd: LINOLEUM KROMMENIE 2 Meter breed f 2,60. huis voor ongehuwde moeders en zuige lingen, uitgaande van de Margarita van Cortona-stichting, afdeeling van de Zita- vereeniging. In het mooie nieuwe gebouw bevindt zicb o.m. een ruime, frissche kinderzaal voor een twintigtal kinderen plaats bie dend. Keurig en hygiënisch is alles inge richt en alles wijst erop, dat de zoo noo- dige lichamelijke verzorging hier niets te wenschen overlaat. Elk kind heeft een eigen kastje, waar de door hem in ge bruik zijnde voorwerpen bewaard wor den. Bovendien zijn hier een tweetal van glas gemaakte boxen ingebouwd, waar kinderen, die ziek zijn, apart verpleegd kunnen worden. Door een zij-ingang in het nieuw gebouwde deel komen de moe ders, die zelf haar kinderen voeden, de kinderzaal binnen. Hiernaast bevindt zich een isoleerkamer tijdelijk ingericht voor hoogtezon-behan- deling. Achter het gebouw ligt nog een mooi stukje tuin, heerlijke zomerverblijfplaats voor de kleine kleuters. Boven aan de straatzijde ligt ter rech terzijde de kamer van de directrice, aan de andere zijde een patiëntenkamer en verloskamer. Deze is prachtig ingericht en van de modernste instrumenten op dit gebied voorzien. Aan de andere zijde van de gang is de badkamer gelegen en daarachter een ruim terras (boven de kinderzaal), waar de pa- titmt.en een. fraai uitzicht op het Galgewa- teiHiëbben. Op de tweede verdieping zijn de slaap kamers voor zusters en patiënten onder gebracht. Het geheele huis is voorzien van cen trale verwarming, koud en warm water, kortom alles is zoo praetisch en hygië nisch mogelijk ingericht. Nadat vanmorge eerst de kerkelijke plechtigheden hadden plaats gehad, be trekking hebbende op de inzegening van het gebouw, door pastoor A. Heyling, had daarna te kwart voor 11 de offic'eele ope ning plaats. Pater' Frigge, voorzitter van het bestuur der Zitavereeniging, sprak Iet openings woord uit. Hij wees op het groote nut" van een dergelijke caritatieve inetePing. Wij moeten de zonde verafschuwen, doch met wie ze bedrijven medelijden hebben en hun onze Christelijk naastenliefde be- toonen. Vervolf ;ns voerd het woord ie burge meester Mr. A. van de Einde Bakhuyzen, die zii.i voldoening uitsprak over liet feit dat hier door het particulier initiatief ge daan wordt wat, als 1 et niet door parti culieren gedaan werd, >or de gemeente zou moeten geschieden. Spr. hoopte, dat de gemeente zoo noo- dig aan dezen arbeid haar steun zou wil len schenken. Vervolgens voerde nog het woord de WelEerw. heer Bouters, kapelaan te Rot terdam. tot voor eenige jaren voorzitter der Zitavereeniging. waarna ten slotte Mevr. Schölvinck van Warmond hulde bracht aan den architect van het gebouw den heer Manders en dezen eenige boe ken overhandigde. Wij willen dit verslag niet besluiten, zonder een woord van hulde aan het be stuur der Zita-vereeniging voor hetgeen door haar ten behoeve der Christelijke liefdadigheid werd tot stand gebracht. Nabij de Turfmarktbrug had gis teren een aanrijding plaats tusschen de 11-jarige wielrijder v. d. K., wonen de te Zoeterwoude en de vrachtauto van de fa. Bender, pianohandel aan de Hoogewoerd. Het rijwiel ging geheel onder den auto en was totaal vernield. De 11-jarige v. d. K. werd nogal ern stig bezeerd en in het Acad. Zieken huis verbonden. Dt schuld lag volgens getuigen aan den chauffeur van den auto, v. d. K BINNENLAND. HOFBERICHT. H. de Koningin heeft gister ochtend in de kunstzaal „De Rietvink' te Wassenaar een bezoek gebracht aan de jubileum-tentoonstelling van teekeningen van Willem van Konij nenburg. H. M. werd bij dat bezoek rondge Evenals de opening ging ook het slot van de Olympische Winterspelen te St. Moritz in het Stadion met eenige plechtigheid gepaard. De vertegenwoordigers der deelnemende naties marcheerden met hun vlaggen in het Stadion en bij de aankondiging van een overwinnaar werd iedere keer voor elke sport afzonderlijk de vlag van het winnen de land geheschen. De intocht met de vlaggen, voorop de Olympische vlag. leid door Willy Sluiter enden schil der zelf. Verleden week heeft H. M. de Koningin-Moeder de tentoonstelling met een bezoek vereerd. NA HET VERGAAN VAN DE „SHONGA". Men meldt uit IJmuiden: Dank zij de gunstige weersgesteld heid konden lot nu toe uit het stoom schip ,.Shonga" pl.m. 2000 droge en 600 natte balen worden gelost. De droge balen worden pér schip naar Amsterdam vervoerd ter verdere door zending naar bestemming en de natte worden te IJmuiden opgeslagen; Vrij dag wordt daar de eerste partij ge veild. Te Wijk aan Zee zijn in totaal 0535 door zeewater beschadigde balen geborgen, welke morgen zullen wor den geveild. Aangezien berging van het schip is uitgesloten, is men tevens doende vast© en losvaste voorwerpen te ber gen. De bergers concentreeren op het oogenblik hun aandacht op ruim I, hetwelk nog droog is en dat men mor gen hoopt leeg te krijgen. Dan zullen in totaal ongeveer 5000 balen zijn ge lost. Het weer is bijzonder fraai en be gunstigt de bergingswerkzaamheden in hooge mate. DE WERKLOOSHEID IN ZEEUWSCH -VLAANDEREN. Het Tweede Kamerlid Drop heeft den Ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vra gen gesteld: I. Hebben de Ministers kennis ge nomen van de berichten, die er op wij zen, dat in gemeenten Terneuzen, Sas van Gent, Westdorpe en andere plaatsen bij de Belgische grens in Zeeuwsch-Vlaanderen herhaaldelijk groote aantallen arbeiders werkloos zijn? II. Willen de Ministers omstandig mededeeling doen van den omvang der werkloosheid en van hun inzich ten omtrent de oorzaken? III. Hebben de Ministers al dan niet in overleg met de gemeentebesturen maatregelen tot het verleenen van hulp aan werkloozen genomen; zoo ja, in welke gemeenten en waarin be staan die maatregelen; zoo neen, waarom niet? IV. Is het waar, dat in Westdorpe werklooze arbeiders door de gemeente productieve werkverschaffing waren geplaatst tegen 2,50 per dag en dat op last van de regeering het dagloon op 2 is gebracht? V. Is het waar, dat daardoor het loon voor een deel van die arbeiders ver blijft beneden het gebruikelijke gedeel te van het loon. dat zij konden verdie nen in de bedrijven, waarin ze anders gewoonlijk werk vonden? DE 1 MEI-LEUZEN. De S.D.A.P. heeft, naar Het Volk meldt, in overleg met het Nederl. Ver hond van Vakvereenigingen, voor het Meifeest de volgende leuzen vastge steld: Voor ontwapening: voor de ra tificatie van de Washingtonsche con ventie inzake den achturendag; voor medezeggenschap en bedrijfsorgani satie. Dr. J. G. SCHEURER. In den toestand van Dr. J. G. Scheu- rer, te Apeldoorn, is, naar de Stand, meldt, een kentering ten goede geko men. OPGRAVINGEN OP DE VELUWE. Op den Steen derbuit nabij Ernst, heeft de heer Ausser, leeraar a. d. Handelsschool te Deventer, merk waardige dingen in een heideveld ge vonden, o.a. verschillende „vuurplek- !:en". waarbij nog geroosterde tarwe korrels worden aangetroffen. Dit ter- tein was vermoedelijk eertijds door wallen omgeven. Onder de merkwaardige voorwerpen welke men er aantreft, zijn geslepen steentjes, vermoedelijk pijlpunten en overblijfsels van urnen, waaronder, naar deskundigen verklaren, afkom stig van de Hunnen. v'CAN?isrA\prT5nr. Naar wij vernemen zullen door de Xederlandsche Spoorwegen in 1928 gedurende de volgende tijdvakken va- cantiekaarten afgegeven worden: van 6 tot en met 12 April (Paschen), v. 25 tot en met 30 Mei (Pinksteren) en van 1 Juli tot 15 September. LUCHTVAART. DE HEER PLESMAN TE NEW-YORK De heer Plesman is op het oogen blik te New York in onderhandeling met de American Railway Express Cie. over het vervoer van postpakket ten door samenwerking met de Euro- peesche luchtlijnen. Wanneer dit plan wordt doorge voerd zullen de stoomschepen de expresse zendingen over den oceaan blijven vervoeren, doch te land zullen dé zendingen door vliegtuigen worden overgebracht. VLIEGTOCHT LONDEN-AUSTRALIë. De Australische vlieger Hinkler heeft zijn vliegtocht van Londen naar Australië gisteren volbracht. De prestatie van Hinkler heeft te Lon den de grootste voldoening gewekt. Sir Samuel Hoare, de secretaris voor de luchtvaart, heeft de hulde der regeering betuigd in het volgende telegram; „Uwe vlucht van Londen naar Australië in vijf tien dagen, onvergezeld, in een licht vlieg tuig, is weer een bewijs wat Britsche be stuurders en Britsche luchtvaart vermo gen om het Rijk door de lucht te verbin den." Port Darwin, waar Hinkler geland is, ligt ongeveer 12.000 mijl van Croydon. Met het krieken van den dag op 7 Febr. steeg Hinkler te Croydon op en landde te Port Darwin 22 Febr., om 6 uur 's avonds Aus tralische tijd, hetgeen gelijk is met S uur 's morgens Greenwich-tijd. De tocht duur de dus ongeveer115 dagen. Gedurende zijn geheele vlucht heeft Hinkler van niemand bijstand gehad. Hij stalde zijn vliegtuig zelfs langszij de vlieg velden. De onkosten van de vlucht heb ben tot nog toe 50 pond sterling bedragen. Heden zou Hinkler de laatste étappe van zijn vlucht beginnen naar zijn woon plaats (waar hij zijn móeder gaat opzoe ken) Bundaberg. Het merkwaardige van Hinklers vlucht is voorts, dat hij heelemaal geen uitge breide voorbereidingen had getroffen en dat hij ook in 't geheel geen financieele ondersteuning ontving. Zijn toestel is een doodgewoon sportvliegtuig, zooals ieder voor 675 pond kan koopen. Hinkler had dit toestel anderhalf jaar geleden gekocht om tochten te maken over Engeland en Noordelijk Europa. Ook heeft hij aan een aantal wedstrijden meegedaan, waarbij hij vele prijzen won. De dappere vlieger zal ongetwijfeld een grootsche welverdiende hulde in zijn land ontvangen. RECLAME Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. BUITENLAND. DE VEILIGHEIDSCOMMISSIE. Rede van Mr. V. H. Rutgers. In de gisteren gehouden zitting der ar bitrage- en veillgheidscommissie heeft de Duitsche delegatie eenige voorstellen ge daan, die ten doel hebben, oorlogen te voorkomen. De Nederlandsche gedelegeerde, Mr. V. II.. Rutgers, zette het standpunt der Ne derlandsche regeering over de aanhangige kwesties uiteen. De algemeene beraadslagingen der com missie werden vervolgens gesloten. Aan de rede van Mr. Rutgers ontleenen wij het volgende: Spr. legde den nadruk op de noodzake lijkheid om bij het zoeken naar nieuwe wegen voor vergrooting der veiligheid re kening te houden "met de bij het ontwer pen van een algemeen verdrag voor vei ligheid en arbitrage opgedane ervaring. Ook al is een dergelijk groot werk thans r iet voor verwezenlijking vatbaar dan is nog niet uitgesloten, dat een verdrag van minder grooicn omvang thans geen kans s an slagen 2al hebben. Spr. meent, dat de Volkenbond een di recte actie moet uitoefenen bij het zoeken naar grooter veiligheid dan het Pact den leden reeds biedt. Ilij geeft hieraan de voorkeur boven het ontwerpen van model of type-verdragen,* die eerst dan practi- sche waarde verkrijgen, wanneer ze na di recte onderhandelingen tusschen de sta ten door een groep van staten worden ge ratificeerd. Spr. houdt dan een warm pleidooi voor de zoogenaamde collectieve verdragen die door een bepaald aantal staten worden ge sloten en daarnaast eventueel nog getee- kend worden door andere staten; De di recte actie die de Raad hierbij kan uit oefenen is niet alleen het woord, dat hij de staten tot teekening van het protocol van zulk een verdrag kan uitnoodigen, hij kan er bovendien voor waken dat de verdragen geheel binnen het kader van het Pact tot stand komen. Spr. meent, dat er voldoende onderwerpen zijn, die voor een regeling door dergelijke collectieve verdragen in aanmerking komen. Dat arbitrage en conciliatie voor rege ling in collectieve verdragen in aanmer king kunnen komen, eischt bet Zweed- sche ontwerp-verdrag. Voor een. collectie ve regeling komen voorts in aanmerking het Finsche plan tot verleening van fi- nancieelen bijstand aan een aangevallen staat, alsmede de aanvaarding door de leden van den Bond van zekere bijzon dere bevoegdheden van den Volkenbonds-; raad in tijdën van crisis, zooals door den Duitschen gedelegeerde is voorgesteld. Wat dit laatste voorstel betreft, merkt spr. op, dat de staten, die niet voor uitbrei ding van de bevoegdheden van den Raad zijn (hierbij doelde hij op Nederland) deze uitbreiding wellicht toch zullen aanvaar den, mits de veiligheid erdoor zal toene men, m.a.w. wanneer een voldoend aan tal staten zulk een conventie ratificeert. HET MIDDEN-DUITSCHE METAAL CONFLICT. Morgen werkhervatting. De vertegenwoordigers van de metaal bewerkers in Midden-Duitschland hebben met 52 tegen 4 stemmen besloten het werk Vrijdag a.s. te hervatten. liet gevaar voor een algemeene uitslui ting in de Duitsclie metaalindustrie is daarmede definitief van de baan. SPOORWEGONGELUK TE LUIK. 14 gewonden. In het station van Luik is èen buurt- verkeertrein in bötsing gekomen met een rangeerende locomotief. Er werden 14 personen gewond, onder wie vijf zwaar, die naar het gasthuis zijn overgebracht. DE BEVOLKING VAN ITALIë. De 42 millioen overschreden. Uit gisteren gepubliceerde statistieken blijkt, dat de bevolking in 1926 netto is toegenomen met 409.000 zielen en in 1927 met 445.000. De totale bevolking heeft daarmee de 42 millioen overschreden en Italië volgt nu in Europa onmiddellijk op Rusland en Duitschland. DE INVAL DER WAHABIETEN IN TRANSJORDANIë. Ernstige incidenten. Een nader officieel bericht uit Jeruza lem meldt: De aanvat werd op 250 K.M. van de grens van Transjordanië gedaan en heeft de rust van dit gewest niet gestoord. Een uitvoerig bericht uit Amman meldt, dat de Wahabieten 1000 kameelruiters en 350 gewone ruiters sterk waren. Zij vielen kleine stammen aan, die een sjeik en vijf tig gezinnen verloren. De aanvallers gin gen -tot een groote slachting en plunde ring onder de weerlooze bewoners van de tenten over, terwijl de weerbare mannen met hun kudden weg waren. Uit Basra wordt gemeld: Een groep van plunderaars, die eerst, zooals gisteren gemeld, het vliegtuig neer schoten. dat door den officier-vlieger Jack son bestuurd werd, vielen twee karavanen aan, doodden alle mannen en namen de kameelen en schapen mee. Eén der ka ravanen bestond uit mannen van den Sulbi-stam, die, gelooft men, afstamme lingen zijn van de kruisvaarders, in Klein- Azië achtergebleven en die tot nog toe volgens de traditie als gasten behandeld waren en nooit werden aangevallen. De bandieten vielen een derde karavaan aan, ó.oo 7.00 7-30 8.00 7.1 S 8.05 S.20 8.20 9.50 5.20 7-35 9*10 5.20 l-35 0.50 7.05 £'35 8.05 9.20 10.25 10.50 Radio-Programma. LT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Nederl. Draadlooz/c Omroep. N. C. R. Y. Cursus Paedagcg'ek. N. D. O. Instituut Schoweis. Cursus Paedagcg'.ek. Corcert en lezing. Spreker: Pa A. G. Wolf. Geref. Pro l. te 's-Gv:> venland. Onderwerp: .,L'e I's- chologie van het Kinderspel". Muzikale medewerking verleen©] de heeren Jac. Caro, bariton. Lt.echt en P. v d Hurk, fl .1st Utrecht. Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. Vooravond-Concert door het Om roep-orkesl; o.l.v. Nico Treep. Sohste: Greta Santhagens—Man ders, sopraan. Engelsehe les. Piano-sonaten van Eeethoven. Concertgebouw-Concert. In de pauze speelt Egbert Veen Piano-sonate Op. 2 No. 2 van Beethoven. Persberichten van Vaz Dias. Daarna muziek. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. Rosé-kwartet. Muziek. LANGENBERG, 469 M. Concert. Muziek. Vroolijke gedichten. Daarna nieuwsberichten. DAVENTRY, 1604 M. Orgel recital door Pattman. Kinderuurtje. Tijdsein van Greenwich, weerbe richten, eerste algem. nieuwsber Muziek. De grondslagen der muziek. Casano's Octet. 1 Weerbericht, tweede algemeen -nieuwsbericht. Variété. Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. Koersen en nieuwsberichten. Koersen en mededeelingen. Concert. ..50 Radio-fototelegrafie en de politie. De Rotterdamsche politie gebruikt de radio-telegrafie en telefonie voor de verbinding met haar bootjes op de rivier, verder hebben wij nog politie berichten van Hilversum. .De politie te Boedapest gaat, naar gemeld wordt, nog een stap verder. In al haar bureau's worden ontvang en zendinrichtingen geïnstalleerd voor het overbreng envan foto's, zoo wel voor lijn- als radio-overdracht. Het portret van een gezochte of aan gehouden verdachte kan onmiddellijk „omgeroepen" worden ter identificee- ring. toen zij door bombardeervliegtuigen uit eengejaagd werden. DE RAMP VAN DE PRINCIPESSA MAFALDA. De oorzaak. De Italiaansche Raad voor de Scheep vaart is in 'zijn rapport over de oorza ken van den ondergang van de Princi- pessa Mafalda aan de Braziliaansche kust tot de conclusie gekomen, dat de ramp te wijten vis aan het breken van de linker schroef, wat ten gevolge had, dat een der waterdichte schotten niet behoorlijk ge sloten kon worden. Het mechanisme van dit schot was echter zoo verouderd en slecht nagezien, dat het ook zonder het breken van de schroef niet in den vast- gestelden tijd had kunnen gesloten wor den. COGNACQ. t De Parijsche correspondent van de N. R. Ct. meldt: Twee jaar na zijn vrouw, geboren Jay, is op ruim 88-jarigen leeftijd Théodore Cognac 4, de stichter van de magazijnen La Samaritaine, gestorven. Met niet9 be gonnen, wisten zij, dank zij noesten vlijt, een kapitaal op te bouwen, dat op 100 millioen francs geschat wordt. Him ont wikkeling vertoont veel overeenkomst met die der Boucicauts, die het magazijn Au Bon Marché stichtten. Ook de Samaritaine breidt zich gestadig uit. Cognacq begon als straatventer en werd indertijd door Chauchart voor het Louvre geweigerd. Zijn vrouw ontmoette hij als bediende in een kleine winkel. Door stipie organisatie en zuinigheid in het kleine, bereikten zij hun doel. PROTECTIONISTISCHE MAATREGELEN VERWACHT. In verhand met de groote concur rentie van de Italiaansche automo biel-industrie met die uit de Vereenig- de Staten en Frankrijk wordt in han delskringen aangedrongen op het ne men van beschermende maatregelen. Ook de ijzer-industrie heeft om be scherming gevraagd. Verwacht wordt dat de Italiaansche regeering vroeger of later met deze beschermende ta rieven zal moeten komen om de bin nenlandsche industrie voor ondergang te behoeden. KORTE BERICHTEN. De toestand van Z. Em. W. Kar dinaal van Rossum, is thans van dien aard, dat Z. Eminentie heden weer de Mis mocht lezen en waarschijnlijk over 10 dagen de kliniek zal kunnen verlaten. De Belgische Kamer verhoogde do subsidies aan da Vrije Universiteiten

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2