NIEUWE LEIDSCHE COURANT Gods wondere leidingen. van VRIJDAG 17 FEBR. 1928 TWEEDE BLAD BINNENLAND. OPBRENGST VAN 'S RIJKS MIDDELEN. 's Rijks middelen hebben gedu rende Jan. 1928 opgebr. 43.509.389,52 tegen 43.824.121,08 in dezelfde maand van 1927. Het 1/I2de der raming bedraagt 38.831.416,07. HAARLEMMERMEER AAN GESLOTEN OP DE RIJKSWEGEN. Op verzoek van den Minister van Waterstaat zijn ten Raadhuize te Hoofddorp voor belanghebbenden ter visie neergelegd de stukken betref fende een onteigening ten behoeve van de verbetering van den verkeers weg tuSschen Heemstede en Aalsmeer en tUsschen het fort de Liede en het fort Schiphol. Uit de zakelijke beschrijving valt cp te maken, dat het de bedoeling is om den Kruisweg, loopende van de ringvaart bij Heemstede tót de ring vaart bij Aalsmeer geschikt te maken Voor doorgaand verkeer en die te ver- breêdén tot ongeveer 15 Meter. Ter hoogte van het zeer oude stoomgemaal de Cruquis zal een nieuwe brug gebouwd worden over de ringvaart, welke brug door een nieuw aan te leggen weg zal worden verbonden met den Kruisweg, die tusschen Hoofddorp en Aalsmeer zal Worden verbreed. De Spaarnwouderweg wordt vanaf de ringvaart tegenover de oude mili taire werken van het fort de Liede tot aan de ringvaart bij het fort Schiphol ook verbreed. Deze beide wegen, welke den Haar lemmermeerpolder dwars doorkrui sen, maken een onderdeel uit van do geprojecteerde rijksstraatweg fort de Liede, Schiphol, Amstelveen, Ouder kerk, Diemerbrug en Heemstede, Aalsmeer, Uithoorn, welke men op deze wijze geschikt wil maken voor doorgaand verkeer. Voor zóóver dit op de overgelegde situatieteekeningen is te zien, schijnt het in het plan te liggen óm Kruis weg en Spaarnwouderweg aan de Nooi'd-Öostzijde té verbreeden en daartoe een strook grond van de aan grenzende bewoners en gebruikers te onteigenen; indien dit juist is zal er dus in strijd met hetgeen algemeen gedacht wercï van een vergraving van den Kruisweg geen sprake zijn. DE JAARBEURS. tn de gistermiddag gehouden bui tengewone algemeene ledenvergade ring van de Vereeniging tot het hou- deh van Jaarbeurzen in Nederland werd goedkeuring verleend aan het besluit der N. V. tot Exploitatie van Jaarbeurzen tot uitbreiding van het bestaande Jaarbeursgebouw en de daarmede samenhangende financiee- le regeling. De data der aanstaande najaars- beurs werden vastgesteld op 4 tot en met 13 September 1928. HET IS NIET DRUK GENOEG. De heer Vermeulen heeft ontslag ge nomen als lid van den gemeenteraad van Nuenen, omdat er z.l. niet genoeg raadsvergaderingen worden gehouden HOOG WATER. Men meldt uit Nederasselt: De waterstand van de Maas heeft zoo'n hoogte bereikt, dat de Maasdijk nabij Nederasselt gevaar loopt door te breken. De zwakke plek in den dijk ligt op eenigen afstand stroom afwaarts van de plaats, waar de dijk op Oudejaarsdag 1925 is doorgebro ken. Men is met man en macht bezig clen dijk te versterken en hoopt hem te kunnen behouden. In den dijk is een welgat ontstaan, waardoor het water in den polder dringt. Men is reeds den geheelen dag bezig geweest om het water te keeren FEUILLETON. 49) •"0^- Daar hij nog minderjarig was, mocht hij niet onder eede gehoord worden, maar toch werd aan zijn woorden groote waarde toegekend de rechter prees hem ook openlijk wegens zijn handig, koelbloedig en snel optreden. Ook Torry noemde oenige mannen bij name: Sim Scheeloog, Frik Row- rood en nog anderen, doch toen hij, de rij langs kijkende, daar ook Vos zag zitten, wendde hij zich- plotseling tot den Voorzitter en sprak op stelligen toon, terwijl hij zijn man aanwees: „Deze heeft geen schuld aan de laatste zaak, meneer de rechter, dat is Vos van zijn bijnaamhij heet William Sienner en was een paar da gen van te xoren voor goed wegge gaanik hoorde, dat hij afscheid nam van juffrouw Nancy Tarris en zeide, dat hij een eerlijk baantje had gevonden, om voortaan zijn brood te verdienen". Nooit, zijn geheele leven niet, ver gat Torry den blik van dankbaar heid, waarmede Vos hem aanblikte., bemoedigend knikte de knaap hem toe alsof hij wilde zeggen: het zal aan mij niet liggen, als je soms toch nog veroordeeld wordt! Nader meldt men: Oogenblikkelijk gevaar voor den dijk schijnt niet meer te bestaan. Den gcheeelen dag zijn er zakken zand op den dijk aangebracht; er heeft een af- schuiving plaats gehad van geduren de den zomer aangebrachte grond. De dijkgraaf acht den toestand na de ge nomen voorzorgsmaatregelen niet ge vaarlijk. Gisteravond is het aanbren gen van zakken zand gestaakt; heden ochtend zou hiermede worden voort gegaan. Gedurende den nacht werd de dijk bewaakt. CROGTE BELANGSTELLING. Voor de behandeling van het defen sie-ontwerp in de Eerste Kamer was gisteren weder veel belangstelling van de zijde van Marineofficieren en oud-onderofficieren der zeemacht, ter wijl ook een aantal Tweede Kamer leden zich op de gereserveerde tribu ne bevonden. In de Vergaderzaal verschenen in den loop van den dag onder meer de Ministers Kan, Slotemaker de Bruine, Van der Vegte en Waszink, terwijl in cie middaguren ook de minister-pre sident de heer De Geer de beraadsla gingen bijwoonde. PROF. HUGO DE VRIES. Ter gelegenheid van den 8Östen verjaardag van onzen beroemden Ne- cierlandschen plantkundige Prof. Hugo de Vries is gistermiddag in de gehoorzaal van de Hortus Botanicus te Amsterdam een buitengewoon college gehouden, waar prof. Th. J. Stomps en prof. Th. Weevers in tref fende redevoeringen cle wetenschap pelijke verdiensten van den tachtig jarige hebben geschetst. De collegezaal was met een groot aantal belangstellenden gevuld. On der hen bevonden zich de Curatoren van de Universiteit, de wethouders Vos en Ketelaar, verschillende hoog leeraren en vele studenten. Prof. Stomps heeft in zijn rede de levensloop van Prof. Hugo de Vries geschetst. Daarbij heeft hij in het bij zonder beschouwingen gehouden over de wetenschappelijke verdiensten van den jubilaris, die een wereldnaam heeft. Prof. WeeVers heeft méér in hot bij zonder de groote diensten uiteengezet welke prof. de Vries door zijn onder zoekingen aan de zuivere plantenphy- siologie heeft bewezen. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Op 1 Febr. 1928 waren aan de Tech nische HöógeSchool te Delft ingeschre ven 1407 (vorig jaar. 1444) studenten cn wel voor civiel ingenieur 239 (v. j. 209), bouwkundig ingénieur 104 (v. j. evenveel), werktuigkundig ingenieur 339 (v. j. 348), scheikundig ingenieur 244 (V. j. 242), scheepsbouwkundig in genieur 34 (v. j. 28), elektrotechnisch ingenieur 297 (v. j. 322), mijii-ihgehiëür 90 (v. j. 75), ijker 1 (v. j. 3), alle lessen 41 (v. j. 38), enkele lessen 18 (V. j. 15). Hieronder zijn voor cle eerste maal ingeschreven 2?2 (v. j. ,230) studenten en wel Veer civiel ingenieur 32 (V. j. 25). bouwkundig ingeriièür 15 (v. j. 9), werktuigkundig ingèii1 v.r 72 (v. j. 06), scheepsbouwkundig ingenieur 10 (v. j 3b electro-technisch irtgetiieur 45 (v. j- 49), scheikundig ingenieur 01 (w j. 59), mijh'ingénietir 2-1 (V. j. 8); alle lessen 7 (V. j. 3); enkele lessen 0 (v. j. evenveel). RADEN VAN BEROEP DIRECTE BELASTINGEN. Onderscheidene raden van beroep Voor de Directe belastingen hebben zich tot de Tweede Kamer gericht met oen adres, waarin zij medédeelert, zich gedrongen te gevoelen onder de aan dacht van de Kamer te brengen, dat de aanneming van hét Ontwerp van Wet tot Herziening Van dö Wet van 19 December 1914 (S-t.bl. 564), houden de instelling van Raden van Beroep enz., naar hunne vaste overtuiging de aan hen toevertrouwde rechtspraak in ernstig gevaar zoude brengen, met name omdat de voorgestelde wijzi ging in de positie van den secretaris het onpartijdige karakter van de Ra den zou wegnemen en aan hunne rechtspraak zoude ohtnehrien het ver trouwen, dat daarvoor onontbeerlijk is, Zij meenen de verzoeking te moe- Maar Vos, die alleen op valsehe aangifte van zijn vroegere kameraden, nu zijn vijanden in hechtenis geno men was, werd niet veroor deeld de hem van rechtswege toegevoegde advocaat ondervroeg den jongen speurder nog eens tot in de kleinste bijzonderheden en op den dag, waarop de jacht boeven tot le venslange dwangarbeid in Australië werden veroordeeld, lireeg William Sienner, bijgenaamd Vos, zijn koste lijke vrijheid terug en nog oen vrij groote schadeloosstelling voor de on rechtmatige ondergane hechtenis. Van deze laatste (25 pond sterling 300) .bracht Vós nog dienzelfden avoncl de nelft.aan zijn redder Torry en verklaarde,; zich zeer beléédigd en gegriefd te zullen gevoelen, bijal dien de knaap het zou durven weige ren.... hij moest er dan maar een aandenken Voor köopen. „En ik hoop, jongeheer Torry", be sloot cle man zijn toespraak, „dat je het niet beneden je zult achten mij eens te komen bezoeken met de tram is het niet meer dan twintig minuten, Ziehi.er 1.»el. adres, en wie je meebrengt, zal eveneens welkom zijn". „Dat zal ik stellig doen en spoedig ook", beloofde Torry, „mijn vriend Pu pp Ie wil zekc-r graag meegaan". Reeds binnen de eerstvolgende week begaven de vrienden zich naar de ruime voorstad, waar zij weldra voor Sienner's nette woning stonden ten weerstaan hunne andere ook ern stige bezwaren op te sommen, doch zouden zich niet verantwoord achten, indien zij in hun bovengenoemde kwaliteit met de materie vertrouwd niet vóór de behandeling nadruk kelijk hadden gewezen op het gevaar, dat door de voorgestelde wijziging èn belastingplichtigen èn Fiscus bedreigt KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. AaiigetiomemNaar Peperga Bles- dljke, D. Colenbrander te Marssum. Bedankt; Voor Beesd (Gld.) K. de Bel te Steenwijk. Voor Opperdoes, P. War ners te Nederhorst den Berg. Voor Gou- Üriaan en Ottoland, G. Lans, te Suawoude. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Mukkum, li. J. Kföeze, te Reitsum. Te Wassenaar, J. C. Rüllman, tö Utrecht. Te Meerkerk, S. Kamper, te Qldenbroek, Aangenomèn: Naaf Dalfsen, J. W. v. Tol, te Schaiendijke. Bedankt: Voor Rotterdam-Delfsha- ven, C. J. Sikkel, te Oosthem (Fr.). Voor Schoönrewoerd, J. Snoek, te. Vrijhoeven, 's-Grevelduln-Capelle. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Beroepen: Te Almelo, A. Vis, te Burg (Texel). Ds. DE JAGHER. Ds. J. F. L. A. de Jagher, Ned. Herv. predikant te Delden is, zóo men weet, ern stig ziek. Hij is ter verpleging in het zie kenhuis „Ziekenzorg" te Enschedé opge nomen. Zijn toestand is, naar wij bij in formatie vernamen, de laatste dagen ge lukkig goed vooruitgaande. JUBILEUM L. J. VAN WIJK. Op den löii Maart zal het 40 jaar ge leden zijn, dat de heer L. J. van Wijk het secretariaat van het Ned. Bijbelgenoot schap aanvaardde. Wie eenigszins wèet, hoezeer dit Ge nootschap in dat tijdperk zich ontwikkeld heeft, niet in het mihst in Zljft ontzaglij ken arbeid der Indische talen, zal begrij pen, dot dit jubileum van den zoö be kwamen en enefgieken sêcretariS, die het Vöof veleil als vertegenwoordigt, niet on opgemerkt voorbij kan gaan. Het voornemen is, dés middags na 3 uUr in hel Bijbelhuis een receptie te hou den, Heerengracht 366, Amsterdam. JUBILEA. Ds. S. II. J. James, pred. der Ned. Iierv. Gern. te Delfshaven (Rotterdam), hoopt Donderdag 8 Maart as. zijn zilveren ambtsjubileum te vieren. Hij werd te Vlaai-dingen geboren, studeerde aan .de "Rijksuniversiteit te Leideh en aanvaard de het ambt te Biggekerke, van waar hij twee jaar later naar Lage Zwaluwe ver trok, welke Gemeente hij" 9 jaar diende. Sinds 25 Oct. 1914 is hij aan de Gem. van De.lfshaven verboi den. De a.s. jubilaris is de ethische riGhting toegedaan en heeft meermalen zijn Schrift- critisch standpunt gëtoond. Met de predi king uit den Heidelbergschen Catechis mus heeft hij indertijd gebroken. Van zijn hand verscheen o.m. „Opvaart", een bun del schetsen over het hemelsche leven. Als prediker trekt Ds. James vooral het jonge volk. Hij is een werkzaam mede stander van de Jeugdactie. ZENDING. Ds. Th, Kuipers te Beilen, die het be roep aannam naar de Holl. Gereb Kerk te Djokjakarta hoopt D.V. 9 Maart met de „Chr. Huygens" van Genua te vertrekken naar ^ndië. D.V. zal Ds. J. Offringa met zijn ge zin 7 Ma&rt a.s. ziGh inSchcpen op de „Madoera" om met verlof naar Holland te komen. Mej. W. Boorsma, hoofdverpleegster van het Petronella Hospitaal te Djokja karta, zal D.V. met de „Tambora" terug- keeren en hoopt 18 Maart te Marseille aan boofd te gaan. Vrijdag 24 Febr. a.s. zal te Delft in de Westerkerk, Hugo de Grootstraat, des avonds half acht, Dr. vaii Lêersum, de 3e missionaire arts Voor Solo, door de Zën- dénde Kerk (Delft) officieel wórden uitge zonden. De Iverkeraad heeft de leiding van dezeh dienst opgedragen aan Ds. K. van Anken te Delft, als voorzitter van de Deputaten voor de Zending. DE NED. HERV. PREDIKANTEN- VEREENIGING. De Ned. Herv. Pred. Vereeniging zal 17 en 18 April te Utrecht vergaderen. Het programma vermeldt na een toespraak door Ds. W. C. Posthumus Meijes van Nij megen de volgende onderwerpen: Pneumatische oftewel theologische exe gese door Prof. Dr. J. de Zwaan van Gro ningen; Anthroposofie door Dr. Joh. de Groot van Den Haag; Interconfessionalis- me en de jongere generatie door Dr. M. M. den Hertog Yan Den Haag; De Chris telijke Ethiek en cle tegenwoordige huwe lijksopvattingen en praktijken, door Dr. J. C. Roose van Groningen. 's Avonds tè voren zal Prof. Dr. A. H. de Hartog een Godsdienstige Samenkomst lelden in de Domkerk. GIFTEN EN LEGATEN. Dóór wijlen Mevr. Ds. Nijenhuis, dezer dagen te Groningen overleden, Is onder diverse lasten, gelegateerd aan! de Gefef. kerk te Britsum 400U, de Gefèf. kerk te Assen 20(10, de Geref. Kerk té Bieïüm ƒ2000, alles vrij van successierechten. Bij de propaganda-commissle uit de DiaGónie der Nêd. Herv. gemeente te Nij megen voor de stichtihg vaii een tehuis voor betalende óiiden van dagen (Juliana- Qord), is een gift van 1000 Ingekomen. STUDENTENLEVEN IN MOSKOU. Prof. Zalkind heeft in een lezing in het polytechnisch museum te Moskou de re sultaten medegedeeld van een enquête, doof hein onder de Russische studenten gehouden, waarbij de vragen door een 4Q0Ö-tal waren beantwoord. Twee derde Van alle studenten moet rondkomen van 27 roebel pef maahd. Dit is Yoor de ffiees- ten onvoldoende en zij Woi'deh gesteund door familie, of leenen maahdelijks bij beter gesitueerde collega's. De helft dér studenten besteedt slechts 50 kopeken p. dag aan voedsel; een Viefde krijgt niet eiken dag Warm eten. Veertig procent der studenten heeft een .woonruimte", Van mihder dar 4 vlerk. M. pef pei'SoöÜ. ïn hét algemeen Wórdt èr Wéinig gewandeld óf aan sport gedaan, zêldeii een bad genoméli, weinig gesla pen (40 pet. def studehteil slaapt tuinder dah 7 uur pêf dag) ell dat allés wegéns het motief; „geen tijd". Ën iitderdaad werkt dfie Vierde der studenten dagelijks 12—14 uur alleen met collegéloopen en la- bóf atori Urn WefR. De gezondheidstoestand in de studentenhuizen is allertreurigst. ïn één dier huizen wérd 85 pet. def beWohefs ziek bevonden (zenuwstööfhisseh eh ziek te der ademhalingsorganen): eert afider tehuis was zèer gunstig: „sléchts" 53 pet. der bewoners was ziek. HET PARADIJSPROBLEEM. Bij de fa. La RiVière en Voorhoeve te Zwolle ligt reeds de derde druk ter perse van Prof, Dr. H, Visscher „Het Paradijs probleem". De derde druk bifinen gvier öiaanderi na de verschijning van den eer stén dfük, is Wel het beste bewijs, dat Vêor dezé belangwekkende studie een blik tengeWóne belangstelling bestaat. In het YGöfwoofd zegt de SGhrljver o.m. het Vólgende: „Dé ontvangst, aan dit geschrift te beuft gevallen, ffiag mij tót dankbaarheid stemriieh. In Weinige maandefi wefdén twee aanzienlijke oplagen geheel verkocht. Daarmede is natuurlijk niét gezegd, dat het ih eiken kfing met sympathie weïd begroet. Een werk dat Zóó principieel te genover den tijdgeest positie heemt, kon van moderne zijde moeilijk betêr dan als „een werk Uit dén bóoze" Wórden gequa- lificéerdDes te meer Verblijdt hét mij dat velen, en daaronder mannen, wier naam onder de Christenen Van alle Kér ken eeii üitnemendeh klank heeft, mij vah hun groote ingenomenheid deden blij ken, wijl zij er zich door gesterkt Voél den in de overtuiging, dat de Christelijke wereldbeschouwing in hafe grondslagen de vergelijking met die van den modernen tijdgeest kan doorstaan UIT ONZE INDIEN. DE VISCÜVÏJVEHS OM BATAVIA. In aansluiting op cte vroegere, méde- deeling omtrent de plannen tot Zooveel mogelijk malariavrgmaking van deviscb vijvers nabij Batavia, vernemen wij, dat binnen enkele dagen deze vijvers, een oppervlakte beslaande van ruim 5000 bouws, door# middel van luchtphoto's in kaart zullen'worden gebracht. Hot wachten is enkel' nog op de zui vere kaartee ring van het terrein. Door de moderne 1 uch tp hoto g ram me trische methode zal men in staat zijn de kaarteering binnen enkele maand on té voltooien, zoodat, indien er niets tusscbenbeide komt, vermoedelijk in Ju ni of Juli a.s. begonnen kan worden mut het graven der ringvijvers, waarin me% gedurende de zuiveri. g der vijvers, de visch kan hergen. DE MAN, DIE LIEP. Kort geleden heeft zich eon verblij dend geval voorgedaan, vertelt hetA. I.D. Op oen mailboot kwam iemand aan, die er eigen denkbeelden op na hield, pit op zichzelf is reeds pret tig. 'In-die heeft zulke mensohen noodig Do man stapte aan wal' met een klein koffertje en wandelde rustig de Doort van de maatschappij uit. Hij wera be stormd docr chauffeurs, doch schudde ijverig met liet hoofd. Hij wilde loopen En zoo liepdézê man langs den s^ie- gclgladden Priokweg, over Batavia, langs Molenvliet. Hh kreeg het warm, doch lib .liep voort. Iiij liep net zoo lang tot hii bij eén dor grootste hotels was aangekomen. Want aan geld ontbrak hot hem niet. En daar zaten kennissen van do "boot, die hem vroegen, waarom hij .zoo laat wa3. Toen vertelde hij h?e warm het-was geweest en hoe ver en hij uitte zijn eerst? woord van critiek: waarom plaatsen ze geen hotels dicht bij do "boot? GEVANGENEN MET WANDEL. VERLOF. In 's lands gevangenis te Poer woke ito moet het, volgens het A.I.D., een vrijge vochten boel zijn.. Door de veldpolitie werd op den pa sar Wagé een persoon gearresteerd ai<? bezig .was om een geit te koopen. De man bleek een gevangene te zijn met lefen straf van 1V2 jaar. Hij had van één der beide mandoers vergunning ge kregen voor het maken van een wande ling in eigen kleeding naar dig kota De man verklaarde, dat dö gekochte geit voor den mandoer was bestemd. Uit het verdere onderzoek bleek voorts dat niet alleen genoemde persoon, doch ook andere gestraften reeds meerdere malen van bedoelden mandoer vergun ning hadden verkregen om zich zoowel overdag als '3 nachts buiten de gevan genis te begeven, natuurlijk tegen een flinke belooning. De onbetrouwbare mandoer werd op staanden voet ontslagen en zal hiervan wel meer hooren. De andere is nog ia verhoor. De cipier woont buiten en verklaar de nimmer iets van hot tijdelijk ver dwijnen van één of meerdere gestraf ten te hebben gemerkt. imusscben zijn dit teekenende Indi sche gevangenistoestanden. CURASAO EN DE GRONDWET. De Koloniale Raad van Curaöao h eit een adres gericht tot de Tweede Kaméi; waarin wordt verzocht, dat ten spoedig ste ten aanzien van Curacao cle herziene Grondwet woide uitgevoerd, e.i de Staatsinrichting en de wetgeving daar mee in overeenstemming worden ge bracht. EEN PANTER IN DE KOTA. De corr. te Palembang van het „A. I D. Pr. B." meldt: Dat Palembang nog geen were'dst d is, blijkt wel uit het vo'gcnde: In den morgen van 3. Jan. wer.t do secr. van Palembang opgeschrikt door het aan houdend angstig blafien zijner hondeó iHlj spoedde zich naar de bijgebouwen waar eenter niets te merken was van onraad .Daarna liep hij onder het huis door en zag tot zijn niet geringe verba zing, dat daar een panter lag, die hem kwaadaardig aanblies. De plaatselijk militair commandant werd telefonisch gewaarschuwd, die een onderluitenant zond, welke hetbeest met één welgemikt schot neerlegde. Met fiuis van dei s c.r. l et midden io de gemeente op 1 én der drukfrt pun ten van i'alembang. Het beest was dus wel brani, den tocht door de koti te aanvaarden. I het was blijkbaar een kleine winkel en dat balden zij goed geraden., toen ile eigenaar buil opendeed, traden zij het voorhuis binnen en stonden in een soort magazijn, waar alles te Vin den was, betrekking hebbende op het geen tot de edele hengel-, roei- en zeilkunst kan gerekend worden. De jongens keken liun oogefi uit en Voor al 1 mpple was niet van de kunstige voorverpen weg te islaan. Hij vroëg naar alles eh nog wat en gaf zijn ver langen te kennen; bij Sienner als leer ling in dienst te Jreden, zoodra hij de school liad afgeloopen, wat na een half jaar kon plaats hebben. Mr Siynner stemde lachend toe Puppie moest het maar met z'11 ouders in orde brehgener was to fill mettertijd een leerling noodig en nij zou bepaald en zeker de voorkeur genieten. Geheel den tijd van zijn bezoek, brandde Torry een vraag op de lippen welke hij gemeend bad gemakkelijk te zullen stellen, n.l. waar toch juf frouw Nancy en kleine Toetie geble ven waren. Zeker zou mr, Sienner wel over haar spreken en dan ai licht haar verblijf kenbaar maken, doch de gastheer vermeed elke aanraking met het leven der vroegen? kroeghoudster en Torry was te bescheiden, om te be ginnen over een onderwerp, dat een ander niet aangenaam was. Toch speet het hem geducht en bij zon op een middeltje, om nog te wr'.cn te ko men, wat hem zooveel belang Inboe zemde. Geheel toevallig kwam Pup- ple hem te hulp door zijn onnoozele vraag Ime dat ntl ging, wannéér je aan liet postkantoor een box had Voor je brieven. „Die brief van u van Toeties Moe der Was ook geadresseerd ih eén box nummer, nietwaar mr. Siefilier?" vroeg het kind, „maar hoe kan u de brieven en kaartón dan krijgen en kan èeti andêr zé er ook uithalen?" „Wel. als hij mijn sleuteltje heeft en aan het postkantoor bekend is, an ders niet". Was het antwoord. „Ik zou die lieve kleine Toetie wel eens willen zién", hernam Pupple ar geloos, „Torry heeft zooveel over haar verteld.... hoe zielig, dat zij stom is, vindt u ook niet? Het drietal zat aan de theetafel, die de gastheer goéd voorzien had van allerlei lekkernijen tn de knapen lie ten zich het Opgediende wel smaken. Torry nam nu de kans waar, zeg gende: „Misschien wil juffrouw Nancy in haar nieuwe verblijf liever geen be zoek hebbendat is mogelijk. „Toch niet", sprak nu mr. Sienner, „zij woont in Brooklijn, aan den Sta tionsweg no. 119ik Len al meer malen bij haar geweest en zij heeft ook naar Torry gevraagd, maar ik moest haar adres niet geven, wan neer er niet oni verzocht werd". Dm- /ou len Wé haar Wel eens kun nen opzoeken?" „O, met alle gerustheid.... kleine Toetie zal wat blij wezenZij bei duidt telkens, dat zij je mistarme lievelingwat zou ik er om geven, het kindje te kunnen genezen van haar treurige ziekte!" „We moeten er om bidden", meen de Pupple ernstig, „Onze lieve Heer heeft wel meer stommen genezen en Hij is nu nog even machtig als toen Hij nog op aarde was". Mr. Siener knikte: „Bij God is alles mogelijk, niaar we inogen niet vermetel op een wonder vertrouwenwe moeten ook de menschelijke hulpmiddelen te baat nemen.. ..daarom heb ik a! een be roemd professor geraadpleegd en die wil het kind een tijd lang in zijn kli niek opnemen en haar met electrici- teit behandelen, om de verlamde tongspieren weer aan het werk te krijgen". „Vindt haar Moeder dat goed?" vroeg Torry nu. „Zeker, heel best., zij zal de onkos ten dragen, Voor zoover het haar mo gelijk is en verder wil zij wel een voorschot vari mij aannemen, want zij heeft het vooruitzicht op een erfe nis, als ik liet goed begrepen heb". Hierop mocht evenwel Torry geen uitsluitsel geven, dat was een zaken geheim en daarover paste hem het zwijgen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5