Haarlemmerstr. 130-136. ïia&i MflCCÜ DAMESKOUSEN RECLAME Fantasie Dameskousenbanden, nieuwste assortiment f 0,19 Prima roestvrije Veiligheidsspel den, per dozijn f 0,10 Congo-Linnen voor Lakens f 0,31 Geel Katoen voor Hemden f 0,12'/, 10/4 Graslinnen voor Lakens f 0,377* Oogjes voor Luiers f 0,21 Grean Messen- en Vorken- bakken f 0,35 Zware Blauw Keper Mansjassen met revers of kraag f 2,90 Fantasie Heerenpantalons f 1,90 Zeer solide Heerenbretels, prima elastiek f 0,477* In onze Kousen-afdeeling bieden wij aan 400 paar Kunstzijden Dameskousen met naad, zonder weeffouten, per paar 58 cl. Tafelkleedenstof in div. kleuren, 125 c.M. breed, per el f 0,93 Kunstzijden Pluche v. Gordijnen, zeer nieuw artikel, p. el f 1,45 Kapstokmatten, 90 X 150 c.M., diverse dessins f 1,65 Schemerlampvoeten, geheel ge monteerd f 7,75 Compleet Japansch Theeservies, 15-deelig f 3,75 13-deelig Jap. Gebakstel f 2,80 Massief Eiken Rooktafel, met antiek koperen blad 115, Wasch- en lichtechte Madrasgord. 120 X 300 c.M., p. stel f 3,25 2-pers. Gezondheidsmatrassen, zeer solide f 8,95 Oud-Holl. Drieh.stoeltje f 4,95 In onze afdeeling Heerenmodes bieden wij aan restanten Zelfbinders voor slechts 427, ct. DAG-AGENDA. Rijnsburg. Vrijdag 17 Febr. s av. half acht. Zaal van J. J. Verbree: Dr. M. H. A. v. d. Valk, van Rotterdam, over: „Het Hooglied van Salomo Vrijdag 17 Febr., 's av. acht uur, Stadsgehoorzaal: „Samson" door de Chr. Oratorium-Vereen. „Con Amore" Maandag 20 Febr., 's av. half acht. Stadsgehoorzaal: Uitzendavond v. d. Chr. Radio-Vereen. Dinsdag 21 Febr., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Concert door de Haarl. Orkest-Vereen. Dïnsdag 21 Febr., 's av. 78 uur. „Pniël", Middelstegracht: Zitting van het Prot. Bureau voor Soc. Adviezen Donderdag 23 Febr., 's av. acht uur. Geref. Kerk Heerengracht: Openb. Verg. v. d. Vereeniging voor Drankbe strijding. Spr. Ds. P. N. Kruyswijk, van Vlissingen. Donderdag 23 Febr., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Lezing door Luit. G. A. Koppen over zijn vliegtocht Am sterdamBatavia. 13—15 Maart. „Patrimonium", Hoog- landsche Kerkgracht, Bazaar. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Februari a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg, 9, Telef. 807. 0— RECLAME. SPLINTER KARPETTENWEEK kennis, dat in het jaar 1928 het examen ter verkrijging van een akte van be kwaamheid voor onderwijs in han delsterminologie en handelscorres pondentie in vreemde talen (St.blad no. 291), volgens het bij dat besluit vastgesteld programma, zal worden afgenomen in Juli en, zoo noodig, in Augustus. Nadere bijzonderheden bevat St.crt. 34. een ambtswoning voor den minister van buitenl. zaken. Naar wij vernemen, zal dezer dagen bij de Tweede Kamer een wetsontwerp worden ingediend strekkende om van Rijkswege een ambtswoning beschik baar te stellen voor den Minister van Buitenlandsche Zaken. ned. bond van gemeente ambtenaren. Voor lid van het bestuur der afd. Zuid-Holland van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren (vacature prof. v. Poeljé) zijn candidaat gesteld de heeren W. Kunnen, referendaris ter secretarie van Dordrecht; J. N. Post, inspecteur der gemeentebelastingen te Schiedam; H. Robin, hoofdcommies ter secretarie van 's-Gravenhage en W. de Waal, secretaris der gemeente Rockanje. jubileum aanstaande. Uddo schrijft in Friesch Dagblad: Ook op persgebied zijn wij nog slechts halverwege los uit de liberale windselen. Maarhet gaat in de goede rich ting. Er is actie. Meerdere kiesvereenigingen en een 130-tal personen traden reeds toe tot de Provinciale persvereeniging, sinds het begin van dit jaar. Alles tot steun van ons Friesch Dag blad. Dat gaat du9 bepaald goed. Al is het nog slechts een begin. Al mogen wij niet rusten, eer wij Friesland van de Lauwerzee tot den hoek van Stavoren en van Paessens tot de Lemmer toe, hooren antwoor den op den omroep der pioniers, wel ke nu 25 jaar geleden, de Antirevolu tionaire banier op persgebied ontplooi den. Dit jaar hopen we ons 25-jarig jubi leum te vieren, zoo de Iieere wil. Om te gedenken, wat wij geweest zijn, en te danken voor wat wij nog mogen zijn. Om ons eens even om te keeren en saam den afgelegd en weg te overzien. Op welken wij van strijd en zegen kunnen spreken, ook van moeite en verdriet, van versperringen en kloven, welker rand wij somtijds zoo dicht naderden en langs welke de Heere ons toch verder heeft geleid. Maaróók om in de toekomst te blikken. En ons af te vragen, hoe wij het spoor van onzen Antirevolutionai ren perstrein vaster kunnen leggen er. de trekkracht van den locomotief ver- grooten kunnen. De stoomketel moet nog beter be- pantserd, zoodat zij eenige meerdere atmosferen spanning kan verdragen; er moeten nog eenige wagens aange haakt; het snelheidsrecord moet ver beterd. Dat kan altemaal wel. Als ons volk maar eensgezind meewerkt in Fries land. Zelfs is deze restauratie veel ge makkelijker te volbrengen, als wat de oprichters van ons blad dorsten be staan. Neen, het Friesch Dagblad is nog niet „overleden", zooals de liberale Leeuwarder Courant destijds zoo voor barig berichtte. Hetdeelt in een verhoogde be langstelling van ons volk en het gaat zijn zilveren jubileum tegemoel, Gode zij dank. voorstel-zijlstra wijziging l. o.-wet. Verschenen is de memorie van ant woord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake het wetsvoor stel van den heer Zijlstra tot wijziging van de artikelen V en VIII der wet van den 30sten Juni 1924 en van art. 28 der L. O.-wet 1920. De heer Zijlstra onderscheidt de cri- tiek in de critiek op het karakter en op den inhoud van zijn voorstel. Wat het karakter aangaat, bespreekt hij eerst het bezwaar, dat geen kosten berekening is overgelegd. Het zou hem aangenaam zijn, indien tegelijk met de vervroeging van den datum, waar op de leerplicht voor het 7de leerjaar wordt hersteld; de leerlingenschalen der technische herziening weer zou den kunnen gelden. Een voorstel ech ter van die beteekenis zou een zwaar der financieel offer vergen. Hoe hij zelf mocht denken over de wensche- lijkheid van de invoering van den leer plicht voor het 7de leerjaar deed hier niet ter zake. aangezien hij zijn voor stel baseerde op de veronderstelling, dat met 1 Juli 1928 de invoering van den 7-jarigen leerplicht een feit zal zijn. En nu achtte hij het noodzakelijk dat dan behoorde te worden gezorgd, dat de kleinere scholen niet in nog grootere moeilijkheden zouden komen, dan waarin zij thans reeds verkeeren. Daarom stelde hij een schaal op, die den kleinen scholen tegemoet kwam, doch minder zoude kosten, dan de schaal van de technische herziening. Volgens een globale becijfering, berekend naar 2000 als gemiddeld salaris voor een onderwijzer eener school voor gewoon lager onderwijs en van 2500 salaris voor een onder wijzer aan de school voor u.l.o. zul len er volgens het onderhavige voor stel 700 onderwijzers aan gewone lage re scholen en 180 onderwijzers aan uit gebreid lagere scholen meer moeten worden aangesteld. NIEUWERE ONDERZOEKINGEN. BETREFFENDE LEVERTRAAN. Zooals bekend mag worden veronder steld kan langs scheikundigen weg blij ken of eenige traan voldpet aan de voor deugdelijke levertraan in de pharmaco- pieën gestelde eischen of verontreinigin gen of vervalschingen aanwijsbaar zijn en of de chemische en physische grootheden overeenkomen met die van echte lever traan. Op deze wijze kunnen dus waar borgen worden verkregen voor deugde lijkheid en echtheid. In de laatste jaren is mede op den voor grond getreden het belang om daarnaast een aanwijzing te hebben over de waarde van het gebruik eener bepaalde soort le vertraan in verband met het vitaminen- gehalte. Het Nederlandsch Instituut voor Volksvoeding te Amsterdam, waarvan prof. dr. E. C. van Leersum directeur is, heeft zich op verzoek bereid verklaard, Draisma van Valkenburg's Levertraan op dit gehalte te onderzoeken. Het uitvoerige verslag van het eerste desbetreffende onderzoek is thans ver schenen. Het is zeer belangwekkend, ook wegens de staten en grafische voorstel lingen aangevende den groei der proef dieren (ratten), die daaraan zijn toege voegd en den tekst aanvullen. Een ver gelijkend onderzoek betreffende de werk zaamheid van ljvertraan-emulsie is me de opgenomen. Een exemplaar van dit verslag wordt zonder kosten franco toegezonden door de N.V. Draisma van Valkenburg's Lever- traanhandel te Leeuwarden. TWEE BRIEVEN GOEDKOOPER DAN EEN. De Haagsche redacteur van De Maas bode meldt: Door de verlaging van het posttarief van locaal verkeer is, zooals men weet, de zonderlinge toestand ontstaan, dat men in den lokalen kring goedkooper twee brieven van bijvoorbeeld ieder 15 gram kan verzenden, dan één brief van 30 gram. Dit komt, doordat alleen de laagste ge- wichtstrap van het lokaal verkeer, n.l. die tot 20 gram, is verlaagd en voor de overi ge gewichtstrappen het oude tarief is ge handhaafd. Wij hebben ons eens tot het Hoofdbe stuur der posterijen gewend met de vraag of het niet mogelijk was voor brieven van 20 tot 40 gram het tarief ook te verlagen en te brengen op 10 cent. Dan zou het of- ficieele tarief aan de praktijk zijn aange past, daar het publiek nu van een brief, welke meer dan 20 doch nog geen 40 gram weegt, er 2 maakt en dus toch maar 10 cent port betaalt. Bovendien zou zulk een tariefwijziging het publiek gemak en de posterijen minder werk bezorgen, daar 't verzenden, sorteeren, stempelen en bezor gen van twee brieVen toch altijd meer ar beid vraagt dan van één. Door het Hoofdbestuur werd on3 hier op het volgende geantwoord: In de grondslagen van de tariefstelling past een trap van 2040 gram niet. Om deze grondslagen zoo zuiver mogelijk te houden wordt invoering van een dergelijk tarief niet gewenscht geacht. Bij de invoering van het locaal port, is, met de voor dat doel beschikbare midde len, alleen het port voor de eerste ge- wichtsschaal verlaagd kunnen worden, welke verlaging iedereen ten goede komt. Dat hierdoor voor het gewicht 2040 gram een eenigszins dubbelslachtige toestand ontstaat, is ook aan postadministratie niet ontgaan. Zulks is bij doorvoering van al- gemeene tariefsverlagingen, die met het oog op de beschikbare middelen geleide lijk moeten geschieden, niet altijd te ver mijden en ook vroeger, bij het drukwerk - tarief tijdelijk wel eens voorgekomen. Beter en meer voor de hand liggend wordt de oplossing geacht om in het brief- tarief een trap van 20—100 gram, met een port van 10 ct. tusschen te voegen voor locale, zoowel als voor interlocale brie ven. Bij de voorbereidende maatregelen tot verdere tariefsverlaging wordt invoering van een port als boven bedoeld ernstig overwogen. RECLAME 58, 44, 34, 29, 24, 17 BUITENLAND. DE VOORBEREIDENDE ONTWAPE NINGSCOMMISSIE. Tegen 15 Maart bijeengeroepen. De voorbereidende ontwapeningscom missie is door haar voorzitter, Loudon, tegen 15 Maart bijeengeroepen, zooals door de commissie zelf in de laatste zit ting in December bepaald is. In tegenstelling met die laatste zitting van December, welke vrijwel uitsluitend formeel was. zal de Maartzitting de voor bereiding der ontwapeningsconferentie weer serieus ter band nemen en verder gaan, waar de commissie in haar- April- zitting de zaken gelaten beeft. Als punt 1 staan dan op de agenda de resultaten der commissie voor arbitrage en veiligheid, welke aanstaanden Maan dag bijeenkomt, omdat de ontwapenings commissie geacht wordt haar werkzaam heden op die resultaten van de andere commissie te baseeren om zoodoende over de moeilijkheden, gebleken in de April- zitting van vorig jaar, heen te komen. Als punt 2 staat nog een bijzonderheid op de agenda, namelijk het onderzoek naar de radicale Russische voorstellen, in de Decemberzitting ingediend. DE ARBEIDSCONVENTIES. Luxemburg neemt ze aan. De Luxemburgsclie Kamer heeft alle conventies van 1919 tot 1927 door de In ternationale Arbeidsconferentie aangeno men, bekrachtigd. HOOG WATER EN OVERSTROOMINGEN. In Engeland. Na 20 uur van onafgebroken regen is de rivier Dee sinds eergisteren drie meter gestegen en de boeren hebben met groote moeite hun vee uit de weiden kunnen halen. De rivieren Wye en Derwent in Derby shire zijn ook buiten haar oevers getre den en in Merionethshire in Wales is bet geheele locale verkeer door de overstroo mingen gestremd. Zoolang de wind Zuid-West blijft is er gevaar voor uitbreiding. De Theems fs te Sheppertow sterk gewassen, maar levert elders nog geen gevaar op. Ondanks regen en storm is de nacht van Woensdag op Donderdag de warmste Februari-nacht geweest, sinds bet optee- kenen van de nachttemperatuur bij het instituut in Kew Gardens in 1871 begon nen werd. De thermometer daalde geen oogenblik tot onder de 52 graden, terwijl het record tot nu toe 51 graden was. In sommige beschutle plaatsen aan de Cor nish Rivier was het 55 en 56 graden om 2 uur 's nachts. Het Meteorologisch instituut schrijft deze wintersche hittegolf toe aan de bo venwinden die krachtig uit het Zuiden woeien en de warmtestroomen van Ma deira en de Canarische eilanden aanvoer den. In Frankrijk. Berichten uit verschillende deelen des lands gewagen van een verontrustendpn toestand van de rivieren. Sedert gisteren is te Straatsburg de Rijn meer dan een meter gestegen. Aan alle rivieren in den Elzas zijn de lande rijen in de laaggelegen streken over stroomd. In Dultschland. Tengevolge van de langdurige regens in de Vogezen, het Schwarzwald en in het Noorden van Zwitserland is er dreigend gevaar voor hoog water op den Rijn. De hoven-Rijn, Neckar en Moezel stijgen, de Main en de Lahn toonen weinig verhoo ging- In het Ertsgebergte zijn een aantal dor pen door het hooge water overstroomd. In het Saksische district Annaberg, dat ook verleden jaar zoo zwaar door over stroomingen is geteisterd, zijn nieuwe overstroomingen opgetreden. Verschelde- Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 1840 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. N. C. R. V. 5.00 Vooravondconcert. Een Fue§cT programma. Med ewerkenden zij n 111 ejTruus iHaasdijk, Sopraan, Amsterdam. G. Brouwer, bariton, A'dam; IH. Burga, piano, A'dlim. 6.00 Lezing door den hoer Chr. Aten te Uithoorn. On, e.worp: „Ludi- wig gommensen". IC. R. O. 6.45 Sociologie. V. P. R. O. 7.35 Opening der nieuwe V. P. R. O, studio's (Singel 60, Amsterdam; door: Prof. Dr. H:. T. de Graaf (Leiden) en Br. Nic. A. Brui ning (Voorzitster van de V. P R.O.). 7.50 Beethoven-cyclus. 8.15 Lezing. Spreker: P. Gertenbach, Leeraar aan de Kweekschool van het Haagsch Genootschap te Ben -Haag. Onderwerp: „Het lied van de Hervorming Liederen tijdens deze lezing vooi te dragen dioor Ella de Stoppe- laar-Bltjdesteyn, sopraan. 9.15 V.P.R.O.-Cursus. Leider: Prof. Br. B. B. Eerdmans. Hoogleer- raar te Leiden. Onderwerp: „On ze kijk op het Oude Testament". V. „Jooasche Vroomheid". HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.30 Lezing door den heer C. F. H; Tuckermann, oud-Commandant 7. d. Haagsche Beroepsbrandweer Onderwerp: „Brand en wat daar mede samenhangt". 6.00 Voor-avcndconcert door het On* roep-Orkest o.l.v. Nico Treep. 7.15 Spieker: A. v. Wijnen. Onder werp: ,.Be economische beteeke nis voor Znid-PIcliand en Utrecht van de kaasmakerij op di> boer derij". 7-4S 1 irbcrichten. S.co Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.00 Schippersies. Spreker: C. A.AL C. v. Kasteel. Oncieiw.: „Avery- gro.se in cie Binnenvaart". 8.30 K*" mei muziek lool het Concert gebouw-de t t n.et me ewerk'ng, van Hen.i t.e Bo.ma. s, P ano^n Frie-a Bel mante, Cei.o. 10.00 1 ersDeiichten \au Vaz Bias. KöNIGSW USÏERH., 1250 M. 8.35 Kamermuziek. 9.50 PopuLiie programma. LAN GEN BERG, 4Ö9 AI. .20 Concert. .35 Concert. Baarna nieuwsberichten. BAVENTRY, 1604 Al. 5.35 Kinderuurt.ie. 6.20 Muziek. 6.50 Tijdsein van Gieenwich, weerbe richten, eerste algem. nieuwsber 7.05 Muziek. 7.35 Be grondslagen der muziek. 8.20 Muziek en zang. j 9.50 Nat. Symphonie Concert. J 11.20 Muziek. PARIJS, (RadioJ, 1750 M. 5.05 Koersen en nieuwsberichten. 8.20 Landbouwcommuniqué. 8.35 Nieuwsberichten. 8.50 Concert. ne dorpsstraatjes staan blank en twee stations van den localen spoorweg zijn ondergeloopen, zoodat het verkeer is ge stremd. Persoonlijke ongelukken hadden tot dusver niet plaats. In Zwitserland. De plotselinge dooi in Zwitserland heeft aan aantal lawine's veroorzaakt. In het gebied van den Boven-Rijn en in de omgeving van Toggenburg, bestaat ernstig gevaar voor overstroomingen. Op de Wengeralpen in het Berner-Ober- land moest het verkeer wegens het gevaar voor lawines onderbroken worden. Op de Thunerseebahn moest het verkeer even eens worden gestaakt. Bij Oberried in het Berner Oberland heeft gisteren een lawi ne een brug verwoest. In het Sernftal (Kanton Glarus) is tengevolge van de la wines het verkeer gestremd en is de bad plaats Elm geisoleerd. Honderden arbei ders zijn in den stroomenden regen bezig de wegen weer vrij te maken. Ook bij Brittnau is een lawine neerge komen. Van Schwanden Matt zijn niet minder dan zes lawines in het dal neer gekomen. Twee arbeiders werden bedolven en gêdood. DE DUITSCHE CRISIS. Heden de beslissing. Voor beden verwacht men langdurige onderhandelingen, fractievergaderingen, enz. Wanneer de onderhandelingen misluk ken, denkt men dat de nieuwe verkiezin gen in elk geval op 25 Maart zullen ge houden worden. SPANJE EN DE VOLKENBOND. Toenadering. Het heeft in Geneefsche kringen de aan dacht getrokken, dat de Spaansche re geering op hoffelijke wijze de uitnoodi- ging aan Sir Eric Drummond, om te Ma drid onder de auspiciën van de Vereeni ging voor Volkenrecht, een lezing „Spanje en de Volkenbond" te komen houden, van haar kant herhaald heeft. Men gelooït, dat hiermee een nieuwe weg gebaand zal worden in de betrekkingen tusschen Span je en Genève. Tegelijkertijd is in het Madrileensche regeeringsblad La Nacion een artikel ver schenen dat in Genève ook sterk de aan dacht heeft getrokken omdat er op ge wezen wordt hoe eervol Spanjes medewer- GL.ieren herdacht de heer R. S. A. Volkers den dag dat hij vóór 25 jaar in 's Rijks dienst trad. De heer Volkers is thans hoofdcommies bij den Raad van State en chef ter Secretarie van dit Hooge College v. Staat te Den Haag

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2