NIEUWE LEIOSCHE COURANT Gods wondere leidingen. DONDERDAG 16 FEBR. '28 TWEEDE BLAD. Op de Raadstribune. De raadsvergadering van j.i. Maan dag begon met een mooi moment, toen de Burgemeester in een treffend woord hulde bracht aan den Leid- schen geleerde met wereldvermaard heid, Prof. Lorentz. Dat Leiden dezen groote eert voor dit oogenblik is reeds ondubbelzinnig gebleken. Wij twijfelen niet, of eer lang zal ook nog wel blijken, dat er behoefte vestaat om den geleerde duurzaam te gedenken. Het 13-tal hamerpunten van 1 tot 13 gaf geen stof tot overweging. Toch waren daaronder nog wel enkele, wier belang onvoldiende daarmede ge demonstreerd werd. Daaronder noemen wij b.v. de kas- geldleeningen tot een bedrag van een millioen gulden. Dat is een ongekend hoog bedrag, dat naar onze meening niet in juiste verhouding staat tot den omvang van hét gemeentelijk budget. Ongetwijfeld is deze groote crediet- behoefte een gevolg van een te groot bedrag aan ongedekte schuld. Deze ongedekte schuld is weer een gevolg van aankoopen, die zoo nu en dan plaats hebben, zonder dat aanstonds daar een vaste leeningsbasis voor gelegd wordt. Op zichzelf geeft dat geen reden tot ongerustheid, vooral niet, nu zoo vol op de middelen voor kasgeldleeningen te krijgen zijn. Maar het wijst wel op een administratieve achterstand, om niet het woord fout te gebruiken. Bij punt 15 kregen wij nogmaals een discussie over de luchtbrug van de Katoenmaatschappij v.h. de Heyder en Co. Hoewel er formeel een nieuw ele ment in deze kwestie was gekomen, n.l., dat nu de zekerheid aanwezig was omtrent de toestemming van de hy potheekhouders in bouw van een brug over de huizen, werd terecht door den Raad dat niet als hoofdzaak aangemerkt. Hier was het hoofdmotief de over last, de noodzakelijke overlast zoo men wil, die de industrie den ingeze tenen moest aandoen. Het belang van de stad is met den bloei der industrie gebaat, daarvoor moeten offers ge bracht worden, zooals wij dagelijks of fers brengen in den vorm van het ac cepteeren van vuile straten, roet en stof en het lawaai. Een element, dat wij niet in de dis cussie opmerkten, maar dat toch zeer zeker hier aanwezig was, is, dat een deel van den Raad een vergunning wilde geven, waarbij niet de openbare straat, maar het particuliere bezit de nadeelen zou dragen. Naast de vraag naar ruimte-belem mering en lichtbeneming, moest hier onmiddellijk gedacht worden aan de zeggenschap die de gemeente houdt, wanneer de openbare staat wordt gebe zigd, maar die zedelijk haar ontglipt, wanneer het particulier bezit de ge volgen draagt. Door de nu gevallen beslissing heeft de gemeente beter in handen de ge meenschap te vrijwaren voor onnoodi- gen hinder, dan wanneer de luchtbrug over de huizen was gebouwd. Bij punt 16 weer de blijkbaar steeds noodig geachte algemeene propagan da van sociaal-democratische zijde in zake de volkshuisvesting. Er is uitzicht, dat de heeren spoedig naar andere middelen voor propagan da moeten uitzien. Het eenige goede element in de dis cussie was, dat de wethouder een paar punten te weten kwam, die hem on volledig bekend waren, maar dat was ook langs anderen weg bereikbaar ge weest. Het laatste punt, de subsidie van den belasting-ophaaldienst, kreeg nog een onaangenamen kant, toen, naar onze meening ten onrechte, de ophaal dienst van den Chr. Besturenbon i in liet geding betrokken werd. Het moge waar zijn, dat één algemeene dienst het meest economisch werkt, toch is er plaats voor een eenvoudig opge zette dienst als van den Chr. Bestu renbond. Het een kan het ander heel goed aanvullen. Een te groote centra lisatie kan ook wel eens tot gevaren aanleiding geven, in elk geval moet de controle dan ook intensief zijn. Zoowel de heer de Reede als de heer Eikerbout begingen naar onze mee ning de fout, om dat niet scherp in het oog te vatten. Vast staat, dat het gemeentebe'ang hier gediend wordt in de eerste plaats door een geregeld binnenkomen der belasting en het verminderen van de oninbaarheid en in de tweede plaats doordat hier het particulier initiatief in actie komt. Dat is een subsidie waard. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Gouderak C. J. Leenmans, emeritus-predikant te Zeist. Bedankt: Voor Kootwijk en Willige Langerak, C. J. Leenmans, em. predikant te Zeist. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Genemuiden. Anna Js- cobapolder en Molenaarsgraaf Brandwijk, P. M. Veldhuizen, cand. te Rhoon. GEREF. KERKEN IN H. V. Beroepen: Te Amsterdam West, W. E. van Duin, te Amsterdam-Zuid. GEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Het afscheid van Ds. H. H. van Ameide van zijn tegenwoordige gemeente, de Ned! Herv. Gem. te Iloogeveen, op Zondag 19 Februari a.s. en zijn intrede te Sommels- dijk op Zondag 26 Februari a.s. zijn bei de, wegens ongesteldheid van Ds. van Ameide, voorloopig uitgesteld. Ds. H. J. Voors te Opperdoes is voor nemens Zondag 18 Maart zijn intrede te doen in de Ned. Herv. Kerk te Zierikzee. Bevestiger is Ds. Voors van de Martha- stichting te Alphen aan den Rijn. Ds. E. Beukema, hoopt 18 Maart af scheid te nemen van de Geref. Kerk te Nijawier, om 1 April intrede te doen te Nieuwdorp (Z.). Bevestiger is Ds. A. P. Lanting, te Wolfaartsdijk. Ds. F. A. v. d. Heyden, pred. der Ge ref. Kerk te Wassenaar, hoopt 26 Febr. a.s. zijn afscheidspredikatie te houden. DE AFSCHEIDING VAN Ds. J. BöRGER. Dinsdagavond is in „de Réunie" te Gou da een vergadering van aanhangers van ds. J. Borger gehouden, waar 58 personen zich als lid van bet „Genootschap tot Ver kondiging van het Evangelie in het Licht van het Zuivere Begrip" hebben opgege ven. Tot voorzitter werd met algemeene stemmen gekozen de heer T. Woudenberg; verder namen in het bestuur zitting de heeren van Eyk, van der Harst, Laker- veld, van Mourik, Naves en Weurman. De voorzitter deelde mede, dat ds. Bor ger, die reeds zijn ontslag bij het Provin ciaal Kerkbestuur heeft ingediend en te gen 1 October a.s. de Kerk zal verlaten, plan heeft om drie Zondagen per maand in Gouda te blijven spreken, alsmede pen cursusavond en een kindercatechisatie per week zal geven. Over den financieelen grondslag der vereeniging ontspon zich een langdurige discussie. Het bestuur wil de de inkomsten van het Genootschap ge heel uit vrijwillige bijdragen laten be staan, doch vele leden vonden deze basis al te onzeker. Tenslotte werd op voorstel van de heeren Hagedorn, Souffré en Tuin- stra besloten, dat het bestuur een sche ma van de kosten zal opmaken, opdat ieder lid naar draagkracht tot dekking hiervan zal kunnen bijdragen. Ds. C. J. v. d. FLIER. Naar de Standaard verneemt, blijf', de toestand van Ds. C. J. v. d. Flier, Ned. Herv. predikant te Leimuiden, die onlangs in het Diaconessenhuis „Bronovo" te 's- Gravenhage een ernstige maagoperatie moest ondergaan en daar nog steeds ver pleegd wordt, bevredigend. De patiënt heeft rustige nachten. Ds. H. v. ELST. Gisteren vierde Ds. II. van Eist, Ned. Herv. predikant te IJzendoorn, zijn zil veren ambtsjubileum. De jubilaris werd in 1877 geboren en in 1902 candidaat in Z.-Holland om 15 Februari 1903 te Daerle het predikambt te aanvaarden. Vandaar vertrok hij in 1906 naar Genemuiden om in 1922 te Vinkeveen zijn intrede te doen, Sinds 30 Nov. 1924 is Ds. v. Eist aan zijn tegenwoordige gemeente verbonden. Ds. J. G. KUNST. In den toestand van Ds. J. G. Kunst, Geref. predikant te Arnhem, is eenige kentering ten goede gekomen. Ds. C. L. LEENMANS H. Azn. Ds. G. J. Leenmans, H.Azn., emeritus predikant te Zeist, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Gouderak aange nomen en voor dat naar Enter, Koeken- gen, Oosterwijk bij Leerdam, Kootwijk en Willige-Langerak bedankt. Het gebeurt niet vaak, schrijft De Stan daard, dat een 70-jarige predikant zich nog weer beroepbaar stelt. Ds. Leenmans was nog maar 9 maanden emeritus en heeft reeds ruim 43 dienstjaren. In 1883 candidaat geworden, aanvaard de Ds. Leenmans 23 Sept. van dat jaar het predikambt te Sloten (Fr.). Hij stond achtereenvolgens te Barneveld, Staphorst, Overschie, Hoogèveep, Zetten, Bennekom,, Utrecht, Oosterwol.de, Waarder en Game ren, waar hij het vorig jaar eervol eme ritaat ontving; GIFTEN EN LEGATEN. Te Dinteloord" heeft de heer N. Rijn- saardt dezer dagen aldaar overleden, aan de Geref. Kerk 500 vermaakt, en aan de Geref. school ook 500. GENERALE KAS DER NED. HERV. KERK. Het „Weekblad der Ned. Herv. Kerk" bevat den staat der Gen'. Kas ten behoeve der Ned. Herv. Kerk Over het jaar 1926. De ontvangsten bedroegen aan saldo, w.o. ƒ103.000 prolongatie, ƒ104.230.9634, ontvangsten door tusschenkomst van de classicale quaestoren en den secretaris der Waalsche commissie ƒ48.353.6634, na gekomen bijdragen ƒ6328.4534, renten en prolongaties ƒ4049.6232, voor 6 exempla ren „Leidraad pastoriebouw ƒ2.40, over geschreven uit het fonds tot verbetering der schraalste predikantstraktementen ƒ6487.65, in totaal 169.452.76. De uitgaven: uitkeeringen 59.667, bouw kundigen ƒ275.55, administratiekosten ƒ600, druk- en zegelgelden 153.50; per ceptiekosten aan de classicale quaestoren en den secretaris der Waalsche commis sie 112.50, overgèboekt op het fonds voor geestelijke behoeften 1075, overgeboekt op het fonds voor schraalste predikants traktementen 14657, kas ter behartiging enz. ƒ1000, saldo,Waaronder ƒ91.000, pro longatie ƒ91.912.31; in totaal ƒ169.452.76. De ontvangsten bedroegen ƒ65.221.7934, waaronder 4049.62 34 gekweekte rente, terwijl uit het fonds tot verbetering der schraalste predikantstraktementen ƒ6487.65 werd teruggestort, zijndehet niet ver bruikte bedrag van bet naar het fonds tot verbetering der schraalste predikants traktementen overgeboekte. De ingekomen bijdragen waren ƒ54.682.12 tegen 53.674.19-34 iri het vorige jaar. Daaronder is een bedrag van 6328.12 aan nagekomen bijdragen over 1925. Van het saldo ad 91.912.31 is reeds be stemd voor toegekende toelagen 25.254, zoodat voor uitkeering beschikbaar blijft 66.658.31. Het bedrag der ingekomen bijdragen is 260 hooger dan het vorige jiar. „Laat ons hopen", zoo eindigt bet verslag „dat door de medewerking van alle ker keraden en de trouw der gemeenteleden deze, nu nog wel geringe, vooruitgang krachtig moge toenemen!" Dr. THEO RUTTEN. Gisteren is met de grootste onderschei ding gepromoveerd tot doqtor in de Ne- derlandsche letteren aan de Hoogeschool te Leuven de heer Theo Rutten uit Nijme gen. Sedert het bestaan van de Leuvensche Universiteit is deze promotie de eerste uit sluitend in de Nederlandsche Letteren. Van Nederlandsche zijde waren aan wezig pater Molkenboer, mr. Cornelissen, dr. van Gils, dr. Knippenberg; van Vlaam- scbe zijde Felix Timmermans, Marnix Gy- sen, mr. Jos. Muls, Joris Eeckhout. De promovendus bad als onderwerp voor zijn proefschrift gekozen: Felix Timmer mans. Na de promotie heeft pater Molkenboer aan de oude ^euvensche Universiteit een groet gebracht van de jonge katholieke universiteit te Nijmegen. STATEN-GENERAAL. HEESTE KAMER. Vergadering van gisteren. Gisteren is de Eerste Kamer begon nen met de behandeling van het ont werp tot samenvoeging van de mili taire departementen. Op de publieke tribune was veel belangstelling van militaire autoriteiten. De heer DE VOS VAN STEENWIJK (G.-H.) ontwikkelt de bezwaren der Ch .-Hist, fractie, dia in haar geheel zal tegenstemmen. Hij betoogt, dat aan liet hooid van de vloot een des kundige onmisbaar is, en vreest bij samenvoeging verwaarloozing van on ze marine, vooral in Indië, terwijl zij juist in dezen tijd daar zulk een hoo- ge taak heeft te vervullen. Spreker ontkent, dat de Minister van Marine geen dagtaak heeft, en meent, dat het gevolg van de aanne ming van 't ontwerp zal zijn splitsing van de marina. Wie splitsing niet wil, moet zich Tegen fusie verzetten. De bezuiniging acht hij te gering, om daarvoor t lanusbelang op te offeren. De heer RINK (V.B!) verklaart, dat de Vrijiieidsbondsche fractie op één lid na tegen zal stemmen, op grond, dat men schade verwacht voor het marinebeleid, verslapping van den band lusschen Nederland en Indië, t i bezuiniging niet het geval zal zijn. De heer HEERKENS THIJSSEN (R.-K.) bestrijdt het ontwerp en be toogt, dat "t beheer van marine apar te eischen stelt, en. niet te kort mag worden gedaan aan de uitgebreide taak onzer marine. De heer DE MD'HALT (VB.) is voor stander van dit ontwerp en zal zeer vermoedelijk vóór stemmen. De be zwaren, die hier zijn aangeveerd, acht hij niet steekhoudend. Daarnaast zal liet ontwerp verschillende voordee- len bieden. Het ontwerp lieeft in be paalde kringen misbaar gewekt, maar in breede lagen der bevolking heeft het bijna geen belangstelling gevon den. Het ontwerp is met geen enkele levensbeschouwing in strijd en dat wil wat zeggen in ons vaderland! Het was bij utstek geschikt om te' worden ingediend door dit intermezzo-kabi net. Den Minister ^brengt Spr. dank voor het eindelijk oplossen van het vraagstuk, dat reeds 25 jaar hangen de en 12 jaar actueel is. De bestrijding van dit wetsontwerp is één en al overdrijving geweest. Een hoofdbezwaar is geweest, dat dit ont werp tot splitsing zal leiden, en wel een Nederlandsche én een Indische marine. Voor die splitsing is Spr. niet bevreesd en daarvan is hier dan ook. geen sprake. In de Tweede Kamer heeft de Minister duidelijk verklaard, dat het kabinet van de splitsing af ziet. Spr. bestrijdt den heer De Vos van Steenwijk, die wel zeide, dat het gevolg van het ontwerp zou zijn: In- diü los van Holland, maar dit niet ge argumenteerd heeft Hij zal niet kun nen aantooneni dat er door dit wets ontwerp iets verandert in de gezags verhouding tusschen Nederland en Indië. Spr. wijst er op. dat Minister Lambooy de vloot in Indië heeft ver sterkt, terwijl hij het beroepsperso- neel in Nederland juist verminderde. Is het waar, zoo vraagt Spr., dat, het geen men hem verzekerde, er op 't oogenblik in Indië een tekort is aan bemanning? De MINISTER: Absoluut onwaar. Er is op dit oogenblik 125 man meer dan de vlootvoogd heeft aangevraagd bij de begrooting. Ik heb 2400 man aangeboden, doch de vlootvoogd vond 2000 man voldoende. De heer DE MURALT neemt deze cijfers onvoorwaardelijk aan en con stateert, dat men hem verkeerd heeft ingelicht. De tegenstanders hebben te veel uit het oog verloren, welke voordeelen de fusie meebracht voor de verdediging van Nederland. Met ontwapening heeft dit ontwerp niets te maken. De ontwapenaars zouden het in het tegenovergestelde geval wel van de daken hebben geschreeuwd Mevr. POTHUIS—SMIT (S.D.) merkt AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 16 Februari 1928. De Leidsche Chr. Besturenbond zal volgende week Dinsda? weer een ontspanningsavond voor de werkloo- zen der aangesloten organisaties ge ven. Hij doet dit, gelijk men weet, ge heel uit eigen middelen en komt niet bij de gemeente om subsidie aanklop pen, zooals de roode broeders doen. En dit is m. i. het juiste standpunt. Het particulier initiatief moet niet gedood, doch verlevendigd worden. Daarom deed het me goed, dat ik vandaag hoorde, dat een van de vrienden der Chr. vakbeweging een gift had ter hand gesteld aan het Be stuur van den Besturenbond om den werkloozen daarvan een versnapering te bereiden. Toen dacht ik: zouden er in onzen kring net meerderen zijn, die, met dankbaarheid vervuld dat zij voor het leed der werkloosheid gespaard ble ven, een grootere of kleinere gave wil-" len schenken voor een extratje aan hun minder-bédeelde broeders? Men stelle dan zijn gave ter hand aan den penningmeester of een der andere bëstuürsleden van den Chr. Besturenbond, of zend© haar aan de redactie van ons blad. OBSERVATOR. op, dat het voor ontwapenaars geen ideaal is, dat ons land gediend is door een eenhoofdge leiding der landsver dediging. Dat er overigens wel argu menten zijn aan te voeren voor die- leiding, bewees de heer De Muralt, die toch wel grooter militarist dan de Mi nister is. De heer BLOMJOUS (R.-K.) zegt, dat dit ontwerp de vitale belangen van het volk raakt. Onze weermacht toch moet voldoende sterk zijn om als het noodig is, de neutraliteit te kun nen handhaven. Die sterkte onzer vloot in de Indische wateren is verre van voldoende. Maar ook in Nederland is de taak onzer marine moeilijk in verband met onze lange kusten en belangrijke zeegaten. In tegenstelling met den Minister is Spr. van meening, dat aan het hoofd van Marine een technicus moet staan. Bovendien is Spr. van meening, dat het ontwerp de kiem bevat voor de splitsing. De consequentie der split sing ligt in de samenvoegng en na samenvoegng is opbouw der beide de partementen hoogst onwaarschijnlijk. De vergadering werd verdaagd tot hedenmorgen 11 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. De inteipellatie-Braambeek inzake het personeel der intercommunale tramwegen zal worden gehouden op een nader te bepalen datum. Bij de begrooting van Suriname verdedigt Minister KONINGSBERGER het gevoerde beleid. Een ontwerp-ordonnantie tot verla ging van de invoerrechten is onder weg. Spreker sluit zich aan bij de aan den afgetreden gouverneur gebrachte hülr de. De nieiiwe gouverneur kan veilig voortbouwen op de gelegde grondsla gen. De heeren OUD (V.D.) en IJZERMAN (S.D.) repliceeren. De heer Dr. DE VISSER (C.-H.) vraagt herziening van de resolutie in zake het ontslag aan Ds. Onnekens, teneinde het mogelijk te maken, dat deze een nieuwe betrekking vindt. - In zijn répliek verklaart de MINIS- ter, bereid te zijn, de resolutie-Onne- kens nog eens na te gaan, of er kwa lificaties in voorkomen, die niet met de werkelijkheid overeenstemmen. De begrooting van Suriname wordt z. h. s. goedgekeurd. Bij de beerooting van Curagao zegt de heer IJZERMAN (S.D.\ dat aan de politie een militair karnkier is toege kend, zonder overleg met den Kolo nialen Raad. De heer BEUMER (A.-R.) merkt op, dat de begrooting van Curacao de goedkeuring van het opperbestuur niet heeft mogen verwerven wegens de kwestie omtrent de reorganisatie van de Dolitie. Deze reorganisatie FEUILLETON. 48) O „Bij gelegenheid asjeblieft", ant woordde mr. Smith eenvoudig, „een heugelijke avohd voor ons allen en nu", ging hij opgewekt ^oort, „even het verdere krijgsplan vaststellen.... agent Griggs zal wel thee willen zet ten en brood snijdenintusschen kunnen wij tweetjes den boel hier op schrijven en verder in orde maken. Thomson, wees zoo goei, naar de ge vangenis te telefoneeren om den g-,oo- ten celwagen". De boeven spraken geen woord met woedende blikken zaten zij hun handboeien te bekijken en knarsten de tanden, dat het akelig was, om aan te hooren. Maar een uur later moes ten zij een voor een in den revaneenis- wagen stappen en zij wisten, dat zij nu hun gulden vrijheid voor goed verloren haddenlevenslange op sluiting en in het gunstigste geval verbanning naar een eiland bij Aus tralië was het niet zeer vroolijke vooruitzicht. „Hoe lang ben je al gevangen mr. Bobby?" vroeg de inspecteur, toen al len zich verkwikten met een heerlij ken kop thee, waarbij Bobby en de agenten een flinke boterham aten. „Sedert eergisterende kerels hebben mij overvallen vlak bij mijn woning en handig ook, dat moet ik hun ter eere nagevenal dien tijd zat ik in een schuit aan de haven en met den loop van een pistool tegen mijn slaap gedrukt, gaf een hunner mij twee keer een paar hompen droog brood en een bak water. Vanavond haalden ze mij weg en de rest weet u „Torry is ook terechteen kra nige ventje hebt alle eer van je leerling", en Bobby hoorde nu alles omtrent de lotgevallen van den speur der in den dop. Spoedig ging het nu huiswaartsde herberg werd ge sloten, nadat gas- en waterleiding waren afgedraaid en mr. Bobby begaf zich aanstonds te bed, om eens flink uit te slapen. Den volgenden morgen vernam Tor ry tot zijn onuitsprekelijke vreugde, dat zijn vereerde patroon terug was en dat de boeven veilig achter slot en grendel zaten. In hartelijke woorden wenschte hij mr. Bobby geluk en uitte toen zijn spijt, dat hij nu het voorge nomen tochtje naar Charleston ge mist hacl. „Och, daar zou je niks mee zijn op geschoten", troostte Bobby hem, „die Fernando Grando is erg ziek en er mag niemand bij hem worden toege laten", en na een oogenblik gezwegen te hebben: „Geen best nieuws, zooals je merkt, m'n jongen". „Neen meneer, maar ik heb toch een en ander, wat u misschien een beetje helpen kan" en Torry vertelde uitvoerig, wat hij in de dagen van zijn opsluiting gehoor had over een man, dien de schurken aan boord van een boot gesleept hadden, over Nancy's verontwaardiging en ten slotte over de vrouw zelve, en dat zij van haar zelve den naam Beams clroeg.... ook deelde hij haar levens geschiedenis mede en haar plotseling verdwijnen, om te besluiten met de woorden: „De brief, dien zij mij toevertrouw de, was geadresseerd aan mr. William Sienner, postbox 307, alhier en zij was verbluft en ik geloof verheugd ook, toen ik haar vertelde, dat Joachim G30ffrey Beams op zoek is naar erf genamen". Bobby maakte aldoor aanteekenin- gen en glimlachte af en toe goedkeu rend, vooral toen de knaap hem zei- cie, wat hij gemeend had omtrent Nan cy's betere komaf, naar aanleiding van de eenigszins wetenschappelijke uitdrukkingen, welke haar nu en dan ontvielen. ,,'t Zou mij niets verwonderen, wan neer we je beschermster binnen af- sienbaren tijd hier zien verschijnen, om inlichtingen over de erfenis Beams", meende Bobby, toen de jon gen eindelijk aan een eind kwam, ,.en zie je nu wel Torry, dat 's Heeren wegen wonderbaar zijnis het nu geen treffende samenloop van om standigheden, alles wat ons dezer dagen overkomen is?" „Zeker, meneer, en daar heb ik ook meermalen aan gedacht en van mor gen heb ik God voor het behoud van uw leven en het mijne gedankt.... ik ben toch zoo blij, meneer". „Geen wonder Torry.... we hebben alweer reden tot lof dank, wil je eens een paar dagen vrij hebben, om een beetje uit te rusten, dat mag dan wel, hoor!" „Óch nee, meneer, liever niet en zoo vermoeid gevoel ik me ook niet ik heb haast niks uitgevoerd!" „Nu, zooals je wiltdan heb ik wat schrijfwerk voor jeer is nog al haast bij., dus aan den slag!" Torry pende den geheelen namid dag zonder tusschenpoozen en hij bleef bij zijn patroon het middagmaal gebruiken, dat was altijd een feestje voor hem Natuurlijk was ook mr. Bobby zeer dankbaar voor het geluk, aan zulk sroot gevaar ontsnapt te zijn; maar het feit, dat zijn reis naar Charleston ten eenenmale mislukt en op niets uitgeloopen was, hinderde hem méér dan hij zich zeiven wilde en durfde bekennen. Evenwel maakten Torry's eenvoudige woorden hem telkens be schaamdde jongen was zóó vol vertrouwen op den goeden uitslag der ondernomen taak en gaf dat op zulke I treffende wijze telkens te kennen, dat Bobby er door bemoedigd was. Met den bejaarden portier der in richting te Charleston had hij afge sproken, dat deze onmiddellijk zou waarschuwen, indien de bewuste Fer nando Grando bezoék mocht hebben en nu keek de speurder bij elke post- zending uit naar het vurig verbeide bericht. Evenwel werd zijn speurders- geduld op een allerzwaarste proef ge steld, want er verliepen twee volle weken en nog geen de minste aanwij zing. - Gelukkig werd zijn tijd sterk in beslag genomen genomen door de rechtszaak der acht booswichten, die terstond zouden worden geoordeeld en gestraft. De president der rechtbank zette er spoed achter.... er lag een straf- schip gereed voor vertrek naar het Zuid-Australische verbanningseiland en daar de boeven toch allen uit het land der Vereenigde Staten moesten verdwijnen, tot rust en veiligheid der welgezinden, wilde men hen hoe eer hoe liever den Oceaan over zenden. Mr. Bobby moest evenals de andere getuigen, zijn verklaringen voor de rechtbank afleggen en met z'n aanran ders worden samengebracht om hen te herkennen en 'te beschuldigen. Bob by wist van elk hunner menige bij zonderheid en ook Torry werd opge roepen, ten einde alles nog eens te be vestigen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5