Ruwe Huid PUROL DAG-AGENDA. 1417 Febr. Rest. „Zomerzorg", Sta tionsweg: Nat. Bloemententoonstel ling. Geopend: 10 uur v.m. tot 11 uur n.ui. Dinsdag 14 Febr., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Voordracht met film over: „Lichamelijk gebrekkigen" door Dr. M. D. Horst. Woensdag 15 Febr. 's av. acht uur. Zitting van het advies-bureau voor tuinbouwaangelegenheden in het Be stuursgebouw der Woningbouwver- eeniging „De Eendracht", Lombokstr. Woensdag 15 Febr., 's av. acht uur. Groote Nutszaal, Steenschuur: Lezing met lichtbeelden, door Ds. J. van Nes van Den Haag, voor de Zending onder de Joden. Sassenheim. Woensdag 15 Febr., 's av. half acht. „Concordia": Verg. v. d. A.-R. Prop.-Club Spr. de heer W. Warnaar over „Onze gedragslijn voor 1929". Voorschoten. Woensdag 15 Febr., 's av. half acht. Ambachtshuis: de heer W. C. Lamain. Donderdag 16 Febr., 's av. acht uur. Chr. H. B. S„ KagerstraatlAlg. Le denvergadering v. d. Ver. v. Chr. Mid delbaar Onderwijs. Donderdag 16 Febr., 's av. acht uur. Oosterkerk, Heerengracht: Winterle- zing door Ds. R. E. v. Arkel, van Utrecht, over „Bileam". Donderdag 16 Febr., s av. acht uur. Foyer Stadsgehoorzaal: Voordracht door Shankara tegen het Spiritisme, enz. Donderdag 16 Febr., s av. half acht. Stadsgehoorzaal: Chr. Oratorium- Vereen. „Con Amore", Generale Re petitie. Rijnsburg. Vrijdag 17 Febr. 's av. half acht. Zaal van J. J. Verbree: Dr. M. H. A. v. d. Valk, van Rotterdam, over: „Het Hooglied van Salomo". Vrijdag 17 Febr., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: „Samson" door de Chr. Oratorium-Vereen. „Con Amore" Maandag 20 Febr., 's av. half acht. Stadsgehoorzaal: Uitzendavond v. d. Chr. Radio-Vereen. Donderdag 23 Febr., "s av. acht uur. Geref. Kerk Heerengracht: Openb. Verg. v. d. Vereendging voor Drankbe strijding. Spr. Ds. P. N. Kruyswijk, van Vlissingen. Dcnderdat, ^3 Febr., "s av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Lezing door Luit. G. A. Koppen over zijn vliegtocht Am sterdam —Batavia. 1315 Maart. „Patrimonium", Hoog- landsche Kerkgracht, Bazaar. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Februari a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg, 9. Telef. 807. RECLAME. SPLINTER KARPETTENWEEK goede voorzorg. Mogelijke gebreken kunnen dikwijls nog voorkomen wor den door tijdig ingrijpen. De ondervin ding leert, dat de ouders er echter bij na niet toe komen om het kind te la ten behandelen en daarom hebben hier ook andere opvoeders een groote taak. Spr. gaf daarna aan het doel van de Centr. Vereen, voor Lich. gebrekkigen e.a. De vereenigingen stellen zich voor hier te lande ook een organisatie te krijgen zooals in het buitenland. Ze willen niet een aantal kostbare kli nieken houwen, maar sleehsts de par ticuliere instellingen uitbreiden en vragen van het rijk en de gemeente dat ze gelden voor dat doel aanwezen. Spr. wijst daarna nog op de nood zakelijkheid van gewoon onderwijs en vakonderwijs, voor de lichamelijk ge- brekkigenj waardoor het mogelijk wordt, dat ze hun eigen brood verdie nen. Dit is van groot belang voor een land orndat daardoor een groot aan tal mensclien van aalmoes-ontvangers belastingbetalers wordt. Daarna wordt een aanvang gemaakt met de vertooning van de film. Ach tereenvolgens werd vertoond: 1. de nooden der. misvormden en hoe ze ge lenigd worden; 2. de geneeskundige behandeling in het tehuis; 3. onder wijs in het tehuis; 4. vakonderwijs in het te-Kuis; 5. allerlei uit het leven van het tehuis. Duidelijk werd getoond, hoe, inplaats van op te groeien tot mismoedige, hulpbehoevende stumperds, de gebrek kige kinderen opgevoed moeten wor den tot zelfstandigheid. Het geheel werd afgewisseld door muziek. In de pauze werden ververschingen rondgediend, waarvan de opbrengst ten bate kwam van het in den aan vang genoemde doel. ONZE NIEUWE KANTONRECHTER. Benoemd is tot kantonrechter alhier mr. F. Ligtenberg, thans griffier van het kantongerecht te Maastricht. Hieruit blijkt, dat het gerucht als zou deze benoeming nog wel eenigen tijd op zich doen wachten dus onjuist was. Naar wij vernemen, is mr. Ligten berg benoemd buiten de voordracht om. De „Leidsehe Crt." deelt nog mede, RECLAME van Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. dat de nieuwbenoemde tot de Ned. Herv. Kerk behoort. HET LEIDSCHE STUDENTENCORPS Tot praeses collegii van het Leid sehe Studentencorps is gekozen de heer H. P. Linthorst Homan. Als candidaat voor ab-actis is ge steld de heer A. C. de Kanter. AUTOBUSDIENSTEN. Gedep. Staten van Zuid Holland heb ben afgewezen een verzoek van Gebr. N. J. H. en J. H. Willemse te Leid- schendam om vergunning tot het in werking brengen van een autobus dienst van Leiden over Zoeterwoude Stompvvijk, Leidschendam. Veur. Voor burg, Rijswijk en 's Gravenhage naar Seheveningen. Voorts hebben Ged. Staten afc _-we- zen een verzoek van J. Labee te Pols broek om vergunning tot het in wer king brengen van een autobusdienst van IJsselstein over Montfoort en Lin schoten naar Woerden. AUTOMATISCHE OVERSCHRIJVING VAN POSTWISSELS OP GIRO REKENING. De directeur van het Postkantoor deelt ons het volgende mede: In de Staatscourant is een mede- deeling opgenomen van den volgenden inhoud: Voor rekeninghouders bij den post- chèque- en girodienst wordt de gele genheid opengesteld de bedragen der voor hen aankomende postwissels telegrafische- en expresse postwissels uitgezonderd zonder dat deze stuk ken worden besteld, rechtstreeks op hun postrekening te doen storten. De daartoe strekkende verzoeken, welke een verklaring moeten inhouden, dat afstand wordt gedaan van het recht om de wegens deze postwissels plaats gehad hebbende stortingen te weige ren, hehooren, met opgaaf van het aan tal postwissels, dat gemiddeld per maand door de verzoekers wordt ont vangen, te worden gericht aan de di recteuren der betrokken postkantoren. Aan deze verzoeken zal in het alge meen slechts dan kunnen worden vol daan, als de belanghebbende geregeld postwissels ontvangen en het aantal daarvan per maand niet blijft beneden het voor elke plaats vast te stellen ge middelde. Nadere inlichtingen kunnen ten postkantore worden verkregen. GROENTENVEILING ONS BELANG. Men deelt ons van zeer bevoegde zij de mede. dat het bedrag, gisteren in geschreven voor het veilingsgebouw aan de Houtmarkt, inderdaad meer nadert de werkelijke huurwaarde, dan het bedrag gedurende de laatste huur- periode daarvoor betaald. Vroeger bracht dit gebouw, onder normale omstandigheden ongeveer 1500 huur op. Aan geheel abnormale omstandigheden was het te wijten, dat in 1924 daarvoor 6250 werd ge boden, een prijs, die onmogelijk kon bestendigd blijven. UITVOERING „SAMSON". Het Bestuur der Clir. Oratorium- Vereeniging „Con Amore" vraagt on ze medewerking, om hekend te maken dat Mevr. Haentjens-Behrend door plotselinge ongesteldheid verhinderd is, bij de generale repetitie en uitvoe ring van „Samson" de cembalo-partij te spelen. De heer Leo .Méns alhier heeft zich op verzoek van genoemd bestuur, bè- reid verklaard, haar plaats aan den vleugel in te nemen, wat te meer ge waardeerd moet worden, waar slechts zoo'n korte tijd van voorbereiding overblijft. Door C. D. op den Hoogen Rijn dijk wordt een herdershond vermist. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een rijwiel, dat on beheerd in de Kaiserstraat is aange troffen. De brandweer heeft gistermiddag omstreeks 12 uur een schoorsteen brandje gebluscht ten huize van N. A. v. W„ Jan v. Houtkade 9. BINNENLAND. DE DUITSCHE GEZANT. De Duitsche gezant te 's-Gravenhage, graaf Julius Zeckk-Burkersroda, is voor eenigen tijd naar Duitschland vertrokken. Tijdens zijn afwezigheid staat het ge zantschap onder beheer van den gezant- schapsraad den heer Roediger. DE HEER HAAZEVOET VRAAGT ONTSLAG. De voorzitter der Eerste Kamer heeft gisteravond medegedeeld, dat thans is ingekomen een verzoek om ontslag als lid der Eerste Kamer van den heer Haazevoet. DE RETOURCOMMISSIES IN HET GASBEDRIJF. Naar wij vernemen, heeft de raadscom missie van* onderzoek naar eventueele corruptie in de gemeente-bedrijven te Doetinchem zich schriftelijk tot den Com missaris der Koningin gewend met het verzoek wethouder Valische wegens par tijdigheid inzake de gascorruptie van zijn loco-burgemeesterschap te ontheffen en een ander te willen aanwijzen als leider der raadsvergaderingen. Omtrent het justitioneel onderzoek dat de justitie heefi ingesteld met-betrekking tot het gasbedrijf' te Doetinchem, deelt de opzichter der gasfabriek aldaar, de heer G. Porture aan de Maasbode mede, dat volgens schriftelijke mededeeling der justitie de beschuldiging tegen hem luidt: „dat in de jaren 1925, 1926 en 1927 door hem met het oogmerk tot wederrechtelij ke toeëigening zijn weggenomen verschil lende gaslampen, gaskachels, gasfornui zen, gascomforen, een hoeveelheid gas, benevens een hoeveelheid electrische stroom, alle toebehoorende aan de ge meente Doetinchem, althans aan een an der dan aan hem, verdachte. Omtrent het verhoor wenschte de heer Porture geen mededeeli~gen te doen. Al leen verklaarde hij, dat, indien de justi tie niet had ingegrepen, door htm een aanklacht zou zijn ingediend ten einde te bereiken dat er een einde komt aan de lastercampagne, die omtrent hem en het bedrijf de ronde doet. De heeren mr. dr. de Wilde, mr. Koch en mr. Hogerzeil te Arnhem zijn bereid gevonden hem rechtskundigen hijstand te verleenen. PROFESSOR HUGO DE VRIES. HET DEPARTEMENT VAN DEFENSIE. Het hoofdbestuur van den Bond van marine-onderofficieren heeft telegrafisch aan de Eerste Kamer verzocht, haar goed keuring te onthouden aan het ontwerp van wet, beoogende de instelling van een departement van defensie. Het acht aan neming daarvan funest voor de Konink lijke marine en haar personeel. UIT DE «5.D.A.P. In de Zaterdag gehouden partijbestuurs vergadering van de S.D.A.P. hadden vol gens „Het Volk" besprekingen plaats over een plan, hetwelk bij een paar partijge- nooten scheen te bestaan, om haadteeke- ningen te verzamelen voor een open brief aan het partijbestuur tegen de huidige taktiek der partij. Afgezien van den tekst van dezen open brief, meende het P.B. te moeten trachten deze onorganisatorische actie in organisatorische banen te leiden door er op te wijzen, dat de afdeelingen de geëigende organen zijn om voorstellen voor het congres te bespreken. Deze be merking ten opzichte van de organisato rische behandeling sluit natuurlijk op geenerlei wijze uit, dat partijgenooten, die een afwijkende meening hebben ten op zichte van program of tactiek, natuurlijk de volledige vrijheid moet worden gelaten, hetzij in de partijpers, hetzij in de afdee- lingsvergaderingen, daaraan uiting te ge ven. Op grond van de mededeeling, ingeko men van de afdeeling Heerlen, dat zij met 54 van de 56 stemmen besloot 't bekende rapport uit te voeren, besloot, het P.B. de schorsing dezer afdeeling op te heffen en de hoop uit te spreken, dat de samen werking met het P.B. van den meest vriendschappelijken en vruchtdragenden aard zal zijn voor de toekomst. Eenige kwesties van royement in afdee lingen werden onder de oogen gezien en aan het D.B. ter verdere behandeling overgedragen. Ten aanzien van deze aan gelegenheid, n.l. het veelvuldig voorko men van geschillen in afdeelingen, zal ge tracht worden 'de gewestelijke besturen meer preventief te doen optreden dan tot dusverre geschiedde. Het P.B. nam verder de noodige maat regelen, ten einde op het a.s. congres de kwestie van het medezeggenschap in de partijbedrijven aan de orde te kunnen stellen Het P.B. besloot om de noodige maat regelen te nemen, opdat het volgende con gres te kwestie van het landbouwvraag stuk en de propaganda op het platteland onder de oogen kan zien. BUITENLAND. AARDVERSCHUIVING IN DEN TAUNUS. Het raadhuis van Idstein bedreigd. De bewoners der huizen in de na- Lijheid van he traadhuis te Idstein i. d. Taunus, werden gistermorgen vroeg door hevig lawaai gewekt. Het bleek, dat de zich achter het raadhuis bevindende rots met het daarop gelegen poortgebouw en ver scheidene oudere gebouwen der do meinen omlaag gestort was. De losge laten steenmassa's vielen in den tuin van bet raadhuis, dat vooral van bin nen ernstig beschadigd werd. De druk, welken de rotsmassa's op den achtermuur van het raadhuis uitoefenen, doet vreezen, Mat de on derste verdieping ingedrukt wordt. Zoo spoedig mogelijk werden belang rijke verstevingen aangebracht om dit gevaar te weren. De plafonds en de vloeren van het raadhuis toonen op alle verdiepingen ernstige schade. HET CONFLICT IN DE DUITSCHE METAALINDUSTRIE. De besprekingen der werknemers. De Duitsche metaalarbeidersbond hield gisteren te Stuttgart een verga dering van vertegenwoordigers van de verschillende districten, teneinde het standpunt van den bond ten op zichte van het besluit van den bond ten opzichte van het besluit van den bond van Duitsche metaalfabrikanten inzake de uitsluiting in de metaalin dustrie te bepalen. De beraadslagingen duurden den geheelen dag en waren gisteravond nog niet geëindigd, zoodat zij heden ochtend moesten worden voortgezet en een beslissing voor hedenmiddag niet te verwachten was. Op de door het bestuur voorgestel de motie zijn verschillende amende menten ingediend. Rijksbemiddeling. De rijksminister van arbeid heeft met het oog op de dreigende uitbrei ding van den strijd in de midden- Duitsche metaalindustrie door de af kondiging van een uitsluiting in de Een geleerde van wereldreputatie viert morgen zijn tachtigsten verjaar dag. Toen Prof. de Vries zeventig jaar oud was geworden en daarom zoo wil het de wet zijn professoraat neerlegde, heeft de geheele weten schappelijke wereld hem hulde ge bracht, voor betgeen hij voor de we tenschap heeft gedaan en velen van zijne leerlingen, voornamelijk Prof. Went, hebben in woord en geschrift cp de beteekenis van zijn werk en zijn onderzoek gewezen. geheele Duitsche metaalindustrie be sloten van ambtswege een nieuwe bemiddelingsprocedure in te leiden. De besprekngen zullen waarschijn lijk Vrijdagmiddag op het rijksminis terie van arbeid plaats hebben. DE WINTERSPELEN TE ST. MORITZ Door doolweer onderbroken. Te St. Moritz heeft zich plotseling een warmtegolf doen gelden, waar door de hardrijderij op schaatsen over 10.000 M. moest worden afgelast en het geheele doorgaan der winterspe len ernstig in gevaar is gebracht. Op de ijsbaan stonden gisteren om 1 uur overal groote plassen water en de bob-baan heeft reeds zóóveel onder het dooiweer geleden, dat men in des kundige kringen verzekert, dat in dien nog één dag met dit weder volgt, de boÊ-baan onherstelbaar bedorven zou zijn en aan het doergaan van het bobrennen niet meer gedacht kan worden. Men schijnt in de verschillende Olympische comité's het eens te zijn geworden, nog twee dagen af te wach ten, doch indien op Vrijdag de weers omstandigheden nog niet verbeterd zijn, zullen de Olympische winterspe len geheel worden gesloten, zonder dat vele der belangrijkste nummers zijn ten einde gebracht, of wel maar zijn begonnen. DE 8-URENDAG CONVENTIE. De Fransche regeering tegen herziening. De Fransche minister van arbeid heeft gisteren in de Kamer een ver klaring afgelegd over het standpunt der Fransche regeering ten aanzien van het Engelsche voorstel over een herzieining van de conventie nopens den acht-urigen werkdag. Dit stand punt is even stellig als dat van den Franschen gedelegeerde in den raad van beheer van het Internationaal Arbeidsbureau, die zich tegen elke herziening van de conventie heeft ver zet. De ingediende interpellatie te dezer zake werd na de verklaring ingetrok ken. VERDWIJNT HET POLKAKOPJE? Van Amerika begint de victorie. De kammenfabrieken te Naumburg ontvingen uit Amerika voor den eer sten keer sinds langen tijd weer aan zienlijke bestellingen voor sierkam- rnen voor lang haar. KORTE BERICHTEN. De interfractioneele besprekingen der Duitsche regee ringsport ij en hebben nog steeds tot geen definitief resultaat geleid In het Saargebied is een massa- ontslag van mijnwerkers afgekondigd. In Griekenland neemt de actie tegen de communisten weer toe. Rusland heeft den volkenbond me degedeeld, dat liet geen belang stelt in •een vertegenwoordiger in den econo- miscben raad. Verwacht wordf, dat Coolidge zijn etandpunt ten gunste van een gema tigde vlootpol.tiek zal kunnen doen ze gevieren. Officieel wordt medegedeeld, dat tusschen de Fransche en de Spaansche regeering overeenstemming is bereikt over de Tanger-overeenkomst van 1923. Tengevolge van liet voortdurende regenweer is het reeds zeer hooge wa ter van de Saai* nog gestegen. Uit alle deelen van het Saargebied worden over stroomingen gemeld. Het verkeer op de rivier meest op verscheidene plaat sen worden gestaakt. Het aantal ingeschreven werkloo zen in Denemarken is in de afgeloopen week met 2320 verminderd tot 80.900, tegen 91.900 in c!e overeenkomstige pe riode van het afgeloopen jaar. Uit Madrid wordt g nnelld, dat de staking der fabrieksarbeiders te Bar celona bijgelegd is. De regeering had gedreigd alle fabrieken te zuilen slui- 6.00 715 Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 1840 M. Na 6 uur 11.m. 1950 M. N. C. R. V. 7.00 N. D. O. Instituut Sohoevei's. 7.30 Gramopioonmuziek. K. R. O. S.00 Uitzending uit de conce t:anl v. h. Concertgebouw te Haarlem, dcor ch Ver. „Geloof cn Weten schap'. Aan c'ezen avond we ken me 'e: Ti ia F. Boshar:, v.o 1 cel!o. piano; Haar emsch R. K Mannenkoor onder leid Tig van J. Nibboring. Spreker: Dr. B. Ja cob uit Dortmund. J anne Ba- cilek, coloratuur-zang ere 5. 10.30 Persberichten van Yaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. Muziek c'.cor het Radio-Trio. Cr z mdheidshalfuurtje Fpr.Dr. P C. F1 ischerv On erwerp: ,1 e huisi'lijke ziekenverpleging en de beschikbaarstelling van verp'e- ging-artikelen 7.4S rchten. 8.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. Concert. Tweed© jiur, uitsluitend gewijd aan composities van Ned. toondichters. 9.00 Programma door het Omroeu-or- kest. under leiding van N. Traep 10.20 Persberichten van Vaz Dias. 10.30 Uitz -nding uit Rest Haeck, Lan- g Houtstr., Den Haag. Roemeen- schc* orkest: Corne ius Codolban en Francis Flustering Five. KöNIGSWUSXERH.1250 M. 7-5° Rheinisch-West.alische Musik. 9.50 Muziek. LANGEN BERG, 469 M. 5.20 Concert. 8.35 Zang en Declamatie. Daarna muziek. DAVENTRY, 1604 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Tijdsein van Greenwich, weerbe richten, eerste algem. nieuwsber 7.05 Muziek. 7.35 De giondslagen der muziek. 8.05 Vari'té. 8.15 Vroolijk concert. 9.55 Muziek en zang. 11.20 Muziek. PARIJS, (Radioj, 1750 M. 5.05 Koersen en nieuwsberichten. 8.20 Landbouwcommuniqué. 8.35 Nieuwsberichten. 8.50 Concert. ten waar het werk niet terstond worden hervat. Uit Chamberry wordt gemeld, dat in Savoye twee ski-loopers door lawi nes werden overvallen en GEMENGD NIEUWS. Wrak in zee. Een te Terschelling bin nenkomende Urker botter rapporteerde, dat in de Noordergronden, dwars van het wrak „West Aleta" een mast men een zeil boven het water uitstak. Onmiddellijk vertrok de reddingboot „Brandaris" ter onderzoek. Op de aange geven plaats gekomen was het reeds don ker, doch men kon toch vaststellen, dat een mast van een daar gezonken botter boven het water uitkwam. Van de opvarenden is nog niets bekend. Een V.-D.-bericht meldt nader: De. red dingboot de „Brandaris" is teruggekeerd. De kapitein rapporteerde, dat het gezon ken vaartuig, waarvan de mast boven 't water uitstak, waarschijnlijk een Urker botter is. Van de bemanning is geen spoor meer te bekennen. Waarschijnlijk zijn drie per sonen om het leven gekomen. De onbewaakte overwegen. Te Mus- selkanaal is Maandagavond op een onbe- waakten overweg de gehuwde arbeider C. Hatzman door den trein overreden en ge dood. Hij laat een vrouw en vier kinde ren achter. Sleepbooten aan den grond. Men meldt uit Enkhuizen d.d. 13 Februari: Gisteravond is de sleepboot „Beverwijk X" wegens belemmerd uitzicht door een sneeuwjacht op het Enkhuizer zand vast geraakt. De sleepboot „Harry Frater" voer ter assistentie uit, doch geraakte op een paar honderd meter van de „Beverwijk" ook vast. Beide zullen nu hoog water moeten afwachten. Inbraken. Te Baarn is in den nacht van Zondag op Maandag weer een inbraak gepleegd, thans bij den slager van Halde ren. De dieven hebben het slot van een achter de slagerij gelegen schuur gefor ceerd en daaruit o.a. een aanzienlijke hoe veelheid vet ontvreemd. Verder hebben ze getracht door uitsnijding van een ruit in het perceel te komen, doch dit is niet ge lukt. De politie meent, het spoor der da ders gevonden te hebben en heeft reeds een verdachte in arrest gesteld. Te Zwolle is tijdens de afwezigheid der bewoners een inbraak gepleegd bij den schilder Uink in de Tuinstraat 62. De dader(s) hebben gezocht in een in de ach terkamer staand buffet, terwijl uit een in de voorkamer staande schrijftafel een rood ijzeren geldkistje inhoudende J 680 in papiergeld is ontvreemd. Alle laden van de schrijftafel zijn opengebroken, op den grond gezet en de inhoud ervan is door elkaar gehaald. Het geldkistje is la ter leeg teruggevonden in de Wesferlnnn door een brievenbesteller, die het aan een agent van politie ter hand stelde. Te Haarlem is ingebroken in een kantoor in de Nassaustraat.. Door het stuksnijden van een ruit verschaften de inbrekers zich toegang tot het huis. Mei een sleutel openden zij vervolgens de

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2