JULES VERNE, DE OROOTE FANTAS H. Heden, 8 Febr. is het 100 jaar gele den, dat Jules Verne, de groote fan tast, te Nantes geboren wertV Wanneer we zijn naam uitspreken dan denken we daarbij oogenblikke- lijk aan de wonderlijke reizen die wij als kind met hem maakten naar de stoute droombeelden van zijn fanta sie, dan zieri we voor ons het proto type van onze moderne düikboot, het „Luchtschip" van Robur den Verove raar; het monsterkanon, waarmede de materiaslist uit Staalstad het hu manistische bouwwerk uit Straalstad wilde vernietigen, het eigenaardige projectiel, dat afgeschoten werd naar de maan en zoovele andere en vreemdsoortige producten van den grooten romancier. Nadat Jules Verne in 1849 zijn stu diën in de rechten had voleindigd en de doctorsbul in zijn bezit had is hij op uitdrukkelijk verlangen van zijn vader een tiental jaren wisselagent geweest, maar daarna is hij zich met volle kracnt gaan toeleggen op zijn lievelingsvakken, de geografie en de cosmografie. Toen brak de periode aan, waarin hij zich met volle kracht wijdde aan de' resultaten der in zijn tijdvak reeds gedane ontdekkingsreizen en het le ven dezer groote ontdekkers zelf. En op dit terrein was het, dat in zijn vruchtbaar brein de stoutste fanta- siën ontsproten en hij perspectieven opende, die in latere jaren tot werke lijkheid zijn geworden. Kapitein Nemo in zijn „Nautilus" is geen fictie meer, want talloos zijn de duikbooten, die cle wereldzeeën door kruisen en in den Wereldoorlog schrik en verderf verspreidden onder de koop vaardijvloten. En hoe treft ons als we „Het Monsterkanon van Staalstad" lezen de vervulling zijner profetie, zooals die in de beruchte „Dikke Ber tha's" tot bloedige realiteit is gewor den. In 18G3 verscheen „Vijf weken in een luchtballon", wat graaf Zeppelin voorbehouden bleef in de practijk te verwezenlijken; in 1866 „Kapitein Hatteras" of „de Engelschen aan de Noordpool". Een bewijs van de vruchtbaarheid van den grooten geest van Jules Ver ne wordt wel hierdoor geleverd, dat hij alleen over geografische en cosmo- grafische onderwerpen meer dan 100 boeken heeft geschreven. In zijn „Ka pitein Hatteras of de Engelschen aan de Noordpool", in zijn „Land der bui tenste duisternis" ,en „De Pelterijen- handel" heeft hij over de Noord- en Zuid poolreizen geschreven; in zijn .20.000 mijlen onder zee" over de We reldzeeën; over de geheele aarde met al haar landen in „De kinderen van kapitein Grant" en in de „De reis om de Wereld in 80 dagen"; in „De strijd .tusschen - Noord en Zuid" en „Een vlotreis" (op het stroomgebied van Noord- en Zuid-Amerika. Zijn „Michaël Strogoff, de Koerier van den Czaar" ontwierp efen getrouw beeld van het vooroorlogsche Rusland. In de novelle „Dr. Ox in de stad van Quiquendons" toont hij zich meester in het uitspinnen van chemi sche snakerijen. Hij levert hierin een vermakelijke fantasie op het chemisch preparaat N 20, stikstofoxydule of stikstof hemoxyd, het z.g. „Lachgas". De grappenmaker Dr. Ox zet het geheele Vlaamsche stadje Ouiquen- dons onder het „lach-gas" en daaruit vloeien de zotste quiproquo's voort. De heele stad is in rep en roer en de ste delijke regeering het hoofd kwijt be neveld door „lachgas". „De reis naar de Maan" en „Naar het middelpunt- der Aarde" zijn ver nuftige astronomische en geologische fantasterijen, terwijl in „Het zwarte goud" talrijke wetenswaardigheden uit de steenkolenindustrie worden opgeschept. „Robur de Veroveraar", „De won derlijke avonturen van een Chinees", „Een leerschool voor Robinsons" en „Twee jaren vacantia" behooren tot de geliefste ontspanningsboeken der jeugd. Hoeveel wonderlijke figuren schiep Jules Verne, die nog in onze herinne ring blijven, waarin zooveel verdron gen wordt, en hoeveel edeler was dit genre ontspannings- en spannende lectuur, dan die van onze dagen. Zijn Michaël Strogoff was een held, die in onze verbeelding overeind blijft en. welk een voldoening was het niet voor onze jeugdige zieltjes wanneer de beul er toch niet in geslaagd was den koerier van den Czaar blind te maken, omdat Michaël zoo gevoelig was ge weest tranen in de oogen te krijgen, juist toen de beul met het gloeiende zwaard over Strogoff's oogen streek. Hoe vol wonderbare behoudenissen en perikelen zijn al deze tochten door de oerwouden en de wildernissen van onontgonnen werelden, waar wij aan des schrijvers hand doorheen dwaal den, met niet méér gevaar dan de schrijver zelf. Den 24sten Maart 1905 is deze ver teller zonder weerga als gevolg van het acuut worden van diabetes, in zijn prachtige woning overleden. De deel neming aan zijn begrafenis was over weldigend. Een ontzagwekkende stoet van literatoren en intellectueelen volgde zijn lijkbaar. De Duitsche Kei zer liet zich door zijn ordonnans von Flotow vertegenwoordigen. Het grafmonument, gebouwd door Albert Roze, waar de beroemde schrij ver den grafsteen half oplicht, de oogen hemelwaarts heft en den rech terarm symbolisch omhoog strekt, draagt het opschrift: „Vers 1' immor- talité et la jeunesse" (Naar de eeuwige jeugd). GEMENGD NIEUWS. Onverbeterlijk. De rechtbank te As sen veroordeelde Vrijdag den varkens koopman S. U., aldaar, wegens het zonder vergunning slachten van zieke varkens tot een geldboete van 75 subs. 17 dagen hechtenis. De man heeft daarmee blijk baar nog niets geleerd, want toen Maan dagmiddag de politie opnieuw een inval deed in de schuur achter het huis van den koopman vond zij dezen, aldus de „Asser Crt." bèzig met het maken van gehakt! Een groote hoeveelheid afgehou wen vleesch, afkomstig van vermoedelijk drievarkens, lag weer in teilen en vaten, om waarschijnlijk de bereiding tot worst te ondergaan. De heele boel, alsmede een volledige slagers-inventaris (gehakmachine, slacht haken, enz.) werd in beslag genomen en per handkar naar het Keuringsgebouw vervoerd. Dood en toch levend. Sedert eenigen tijd zocht de Bredasche politie naar de 30-jarige vrouw A. K. L. S., verdacht van diefstal van een fiets, en die haar be trekking plotseling en met achterlating van haar eigendommen had verlaten. Onlangs vervoegde zich bij de politie een zuster van haar met een brief, van haar broer te Rotterdam, waarin stond, dat hun zuster overleden was. De familie wilde nu graag haar eigendommen in Bre da terughebben. De Bredasche politie verzocht der re cherche in Rotterdam een onderzoek in te stellen, hetgeen tot resultaat had, dat „de overledene" onder een valschen naam als buffetjuffrouw op den Schiedamschen dijk werkzaam bleek te zijn. Zij is nu ge arresteerd. Een sprinkhanenplaag afgewend. Reeds eenige weken vreesde men in Syrië en Palestina een sprinkhanenplaag, aangezien berichten uit het district Wadi meldden, dat zich daar ontzaglijke zwer men aan het formeeren waren. Donder dag begon de invasie inderdaad en de autoriteiten lieten reeds hun afweermaat- regelen. vooral bestaande in het schieten van brandende kransen met pek in wer king treden, toen de wind plotseling naar het Noord-Westen draaide en de ontzag lijke zwerm naar het Zuid-Oosten gedre ven werd in de richting van het meest rotsachtige deel der woestijn. De plaag wordt hiermede als afgewend beschouwd, daar de dieren hier door gebrek aan voed sel bij millioenen den dood moeten vin den. Knaapje overreden en gedood. Gis teravond omstreeks 6 uur bevond zich 't 5-jarige zoontje van den heer B. Meer man op den Ringdijk te Slikkerveer. Op een gegeven oogenblik, terwijl een auto bus van de Ridderkerksche Autobus Mij. naderde, stak hij den weg ever met het noodlottig gevolg, dat hij werd aangereden en onmiddellijk gedood. Den chauffeur treft geen schuld. Mijnongeluk. In de mijn O-N II te Schaesberg geraakte de mijnwerker S. uit Nieuwenhagen bekneld tusschen een ko lenwagen en een muur. S. brak het sleu telbeen en verschillende ribben en is naar het ziekenhuis gebracht. Verdronken. Gistermorgen is de 73- jarige huisvrouw van den heer C. N. wo nende aan de Deldensche straatweg te Goor in een sloot geraakt en verdronken. Ernstige vaL Een 7-jarige leerling van de Da Costaschool op de Rozengracht te Amsterdam is gistermiddag, toen de school uitging, vermoedelijk aan het toe zicht van het onderwijzend personeel ont snapt, althans de jongen heeft kans ge zien om op het dak te komen. Daar i3 hij door het dakraam gevallen en terecht ge komen op een schoolbank. In ernstige toe stand is hij door den Geneeskundigen Dienst naar het gasthuis gebracht. Een geheimzinnige zaak. Volgens thans te Echt en Koningsbosch loopende geruchten zou eenigen tijd geleden, een op krukken loopende zwerver, met name Janssen, door smokkelaars vermoord en diens lijk in het Echterbosch in den grond gestopt zijn. Deze geruchten vinden hun oorsprong in het feit, dat zekere arbei der I uit Waubach, die voorheen te Ko ningsbosch woonde, in een herberg te Maesyck een vijftal smokkelaars of ge wezen dito's ontmoette, die bij het opdis- schen van hun vroeger beleefde avontu ren deden uitkomen, daarbij ook een per soon onschadelijk te hebben gemaakt door hem om het leven te brengen en zijn lijk in de buurt van Koningsbosch te begra ven. Doordat I. van een en ander, in zijn omgeving teruggekeerd, mededeeling deed, kwam dit ook de gemeentepolitie van Echt ter oore en deze stelde toen een onderzoek in. Aangezien de zwerver Jans sen, die vroeger ook in Echt en omgeving bedelend rondtrok, daar den laatsten tijd niet meer werd gezien, heeft men de ge noemde feiten hiermee in verb and ge bracht. Wijl nu echter de gemeentesecre tarie van Schinnen Maandag aan de mare chaussee te Echt de mededeeling deed, dat thans aldaar een persoon verblijft, die Janssen heet en op krukken loopt, zullen eenige inwoners van Echt, die bedoelden Janssen gekend hebben, zich naar Schin nen begeven, om met den daar gesigna- leerden persoon te worden geconfronteerd. Behalve I., zijn nog eenige andere perso nen in deze zaak gehoord. De politie staat hier voor een eigenaardig geval, waarbij vooral twee vragen op den voorgrond ko men, n.l. of de mededeeling van I. op waarheid berust en er dus inderdaad een dergelijke moord gepleegd is en ten twee de of de zwerver Janssen of een ander 't slachtoffer geweest is. Vijf paarden omgekomen. Te St. An na ter Muiden, gemeente Sluis, is de vee schuur van S. de Bruijne geheel afge brand. Vijf paarden kwamen in de vlam men om. Aanrijding. Te Aalsmeer is een wiel rijder door een motorrijwiel aangereden. Met een ernstige hoofdwonde werd hij op genomen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Over boord geslagen en verdronken. Gistermiddag is te Sliedreclit de 57-jarige vrouw V. van het klipperschip „Maria", te Roosendaal over boord gevallen en ver dronken. llaar lijk is later te "Japendrecht opgevischt. Diefstal. De 29-jarige G. A., die ge durende eenigen tijd onderdak genoot in het Huis van het Leger des I-Ieils aan het Spaarne te Haarlem, heeft uit een bureau een sigarenkistje ontvreemd, in welke een bedrag in klein geld van onge veer 110. Het sigarenkistje werd ledig teruggevonden. De dader is voortvluch tig. Ten nadeele van een kellner van ho tel van Ouds 't Raadhuis te Overveen, werd een geldtrommel met inhoud gesto len. Als verdachte daarvan is de lS-jarige J. K., die wel eens als kellner dienst deed, aangehouden. K. heeft hekend zich aan^ den diefstal te hebben schuldig gemaakt. Krankzinnige vronw gevonden. De politie van Muiden werd gistermorgen te half vijf gewaarschuwd, dat nabij de kruitfabriek een doode vrouw lag. Bij on derzoek is gebleken, dat de vrouw niet overleden, doch slechts bezwijmd was. Zij werd naar de ziekenzaal te Muiden over gebracht, waar kwam vast te staan, dat zij krankzinnig was. Te half 12 is zij naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam over gebracht. Haar identiteit kon nog niet worden vastgesteld, daar men niets uit haar kon krijgen. TUBERCULOSE-STERFTE Onze stadgenoot, Dr. H. W. Blote, heeft enkele jaren geleden in een Ge neeskundig Tijdschrift enkele artike len geschreven over de resultaten der infectiehestrijding van de Tuberculose Wij hebben toen een dier artikelen in ons blad overgenomen. Dezer dag^n bevatte De Telegraaf weder een artikel van Dr. Blöte, waar in hij betoogt, dat ook zonder de maat regelen, welke de Vereen, ter bestrij ding der Tuberculose neemt, de sterf te in de steden zou afnemen, want riaar mate de kans op infectie grooter wordt, neemt de ziekte op den duur een meer goedaardig karakter aan. Di\ Blöte schrijft dan in De Tele graaf als volgt: „In het Ochtendblad van De Tele graaf van 19 Oct. 1927 komt een ver slag voor van de gehouden vergade ring van de „Amsterdamsche vereeni- ging ter bestrijding der tuberculose" voor. In dat verslag kan men een zinsne de lezen, die aldus luidt: „Het valt op, dat de lage tuberculosesterfte bijna alleen voorkomt in gemeenten, waar men de tuberculosebestrijding heeft aangevat". Uit wat er dan verder in bet artikel volgt, blijkt wel, dat men van oordeel is, dat door die tuberculo sebestrijding een gunstigen invloed op de tuberculosesterfte wordt uitgeoe fend. Dit moge bij oppervlakkige beschou wing plausibel lijken, voor hem, die iets dieper in het wezen der immuun- biologische verhoudingen van den mensch tot den tuberkelbacil is door gedrongen, ligt een andere verklaring der genoemde feiten voor de hand. Alle deskundigen weten, dat er een verband bestaat tusschen de tubercu losesterfte en de infectiekans en wel in dien zin, dat naarmate onder een bevolking de gelegenheid om tubercu leus geïnfecteerd te worden grooter is, de ziekte op den duur een meer goed aardig karakter aanneemt en de mor taliteit daalt. Als een sprekend voor beeld kan ik wijzen op de verspreiding der tuberculose in Groenland, waar 'n zeer belangrijke morbiditeit voorkomt, maar een zeer geringe mortaliteit, door bet goedaardig karakter, dat de ze ziekte daar vertoont. Is daarente gen in een land de tuberculose betrek kelijk kort geleden ingevoerd, dan be schikt de bevolking nog over weinig verweermiddelen en men vindt dan 'n groote morbiditeit, maar een uiterma te groote mortaliteit aan kwaadaardi ge vormen der tuberculose. Als voor beeld noem ik Chili. In het algemeen zal dan ook, wanneer het door-zie- kingsproces ergens zal voltrokken wor den, een stijging der mortaliteit aan de daling der sterfte voorafgaan. Hiermee hangt samen, dat, wanneer men in de cultuurstaten de tubercu losesterfte vanaf 1875 nagaat, er in de steden meestal een daling van bet sterftecijfer is waar te nemen, terwijl ten plattelande die sterfte nog stijgen de is. Een zeer duidelijk voorbeeld hier van kan men vinden in Noorwegen. In Bergen stierven in 1896 aan long- tuberculose op de 10.000 inwoners 28 personen, en in 1910 was die sterfte op 20 gedaald. Daarentegen bedroeg in 189G in Fin marken diezelfde sterfte 39 en in 1910 bedroeg zij 44. De „Durchseuchung" wordt door 'n belangrijke stijging der sterfte voor- Het ligt voor de hand, deze feiten kennis toe te passen, teneinde een ver klaring te vinden van de eigenaardig heden, die zich bij de geographische verspreiding der tuberculose voordoen Want aangezien ten plattelande, door de geringere bevolkingsdichtheid, de kans op infectie geringer is, zal 'het doorziekingsproces langeren tijd in be slag nemen dan in de steden en nu kan het heel wel mogelijk zijn, dat in de steden de sterfte reeds daalt, ter wijl zij ten plattelande nog stijgende is. Zooals men weet. zijn de vereenigin- gen ter bestrijding der tuberculose het eerst in de groote steden opgericht en DOORLOOPENDE AGENDA. Febr. 7. 8, Uitv. D. O. S. en Kn.ver. Mijn zoon geef mij uw hart. m 9, Zendingssamenk. 10. M 11. Febr. 13, 14, 15, Kunst v. Allen M 16. Winterlezing. 17, Uitv. Con Amore. 18. Febr. 20, Uitzendavond Leid- sche Chr. Radiover. 22, Geref. Ouderver. 23, Drankbestrijding Ds. Kruyswijk. 24. 25, Jaarverg. Patrim. Febr. 27, 28, - 29, Mrt, 1. m 2, 3. Mrt. 5 N 6 - 7 8 Vrouwenbond. - 9 10 Mrt. 12, 13. 14, 15. 16, 24, Mrt. 26. 27. 28, - 29. 30. 31, Apr. 2, Kunst v. Allen. 3. 4. 5. 6. H 7. Apr. 9, io. U. 12. 13. 14, Apr. 16, 17. 18. 19, 20. 21, Apr. 23. a 24. 25. 26. 27. 28, Apr. 30, Mei 1. 2, 3. 4. 5, eerst later in de kleinere steden en ten platte lande. Van een min of meer innig verband tusschen de gestie der Ned. Vereen, ter bestrijding der Tu berculose en de sterf te-af name in de steden blijkt niets. Ook zonder die ver- eeniging zou de tuberculose.-sterfte in de steden zijn afgenomen, terwijl zij op bet platteland, met of zonder huis bezoeksters eerst nog toeneemt en in de toekomst wel zal afnemen. In deze richting is de verklaring te zoeken van de verder genoemde fei ten in bet verslag der vergadering ge noemd. Ik lieb gemeend deze beschou wing ter kennis te moeten brengen gen van een ieder, die zich voor de tuberculosebestrijding interesseert en vooral van hen, die in de vertegen woordigende lichamen de gelden moe ten voteeren, die de Ned. Centr. Ver. ter bestrijding der Tuberculose in staat stellen baar consultatie-bureaux en bet instituut der huisbezoeksters in stand te houden. Land- en Tuinbouw. BESTRIJDING AARDAPPEL- WRATZIEKTE. Op bet Departement van Binnen- landscbe Zaken en Landbouw zullen vertegenwoordigers van landbouw organisaties een bespreking hebben met de directie van den landbouw over de bestrijding der aardappelwrat- ziekte. BESMETTELIJKE HUIDZIEKTE BIJ RUNDEREN. Naar aanleiding van het bekend worden van enkele gevallen van huid ziekte bij runderen, de sarcopte- schurft, waarbij ook besmetting van menschen heeft plaats gehad, heeft de directeur van het veeartsenijkun- dig staatstoezicht, dr. Berger, aan dë inspecteurs van dezen dienst opge dragen, in hun ambtsgebieden een onderzoek naar het voorkomen van deze ziekte in te stellen, waarna zal kunnen overwogen, of en welke re- geeringsbemoeiing noodzakelijk of wenscbelijk is. BESPUITING VAN HOUTIGE GEWASSEN MET CARBOLINEUM. De inspecteur, hoofd van den Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wagë- ningen, vestigt de aandacht van alle belanghebbenden op de groote waar de van vruchtboom-carbolineum als bestrijdingsmiddel tegen allerlei, in den toestand van ei, larve, pop of vol ledig insect op houtige gewassen overwinterende insecten. Een bespuiting met vruchtboom- carbolineum ter sterkte van lYi pCt. is het beste bestrijdingsmiddel tegen bladluizen op allerlei houtige of sier gewassen en vruebtboomen, tegen spint in kruisbessenstruiken, roode worm in frambozen, spruitvreter en andere insecten op aalbessen. Ook op sierstruiken als rozen, Buxes, Conife ren (sparren) kan deze bespuiting met zeer veel succes worden toegepast. Voor kruisbessen en perziken is het seizoen thans bijna afgeloopen (mid den Februari) maar aalbessen en frambozen en druiven in kassen kun nen tot bet einde van deze maand, an dere gewassen als appel, peer, pruim, sneeuwbal, meidoorn, kunnen bet best in de maand Maart bespoten worden. Men gebruike in het algemeen eën 7^pCt. oplossing van een goede in wa ter oplosbare carbolïneumsoort, die bewezen heeft voldoende insecten- doodende eigenschappen te bezitten. Voor perzik kan men echter niet ster ker oplossing gebruiken dan 5 pCt. Men bespuite de gewassen zeer zorg vuldig, opdat alle takjes, vooral ook de jongste, geheel worden bevochtigd. Carbolineum kan als een der meest werkzame bestrijdingsmiddelen, spe ciaal tegen insecten, beschouwd wor den. Tegen door schimmels veroor zaakte ziekten helpt het meestal niet; daar tegen moeten andere, speciale bestrijdingsmiddelen worden toege past. Nadere inlichtingen over deze be- spuitingen worden gaarne verstrekt door den Planten ziektenlcundigen Dienst te Wageningen en door de op verschillende plaatsen werkzame amb tenaren van dezen Dienst. VISSCHERIJBERICHTEN. IJMUIDEN, 7 Februari. He-den aan gekomen aan den Rrjksafslag n stoom trawlers, 2 stoombeugers, 5 loggers en 6 kustvisschers. Da aanvoeren en prij zen van trawlvisch waren: 23 kn. tarbot f32125, 15 kn. griet f3170, 36 kn. gr. schol f182$, 37 kn. middel f2130, 71 kn. zetschol f25 36, 70 kn. kl. f1330; 94 kn. bot f9.lS> 77 kn- schar £7,50—22; 9 kn. gr.' schelvisch f5255, 8 kn. middel f3950; 14 kn. kleinmiddel f3438 118 kn. kl. f9,5028; 217^ kn. gr. gul len f10,5018, 50 kn. kl.'dito f13,50 18,5 fefci. wijting f7,5015, alles p.k. van 50 K.G.; 31 kn. rog f 17:3.4. p. 20 st., 129 kn. kabeljauw f3044 p. k. van 125 K.G.; 667 st. gtf. tong f2— 2>3°> 3°6° st. middel tong f22,33; 8095 st. kl. tong f22,20 p. K.G.; 293 st. vleet f1,173,67S6 st. leng f0,50 3,9?; 4 st. heilbot f3072; 31 st. koolvisch f1,13.1 kreeft f0,85 alles per stuk. Voor Beugvisch: 9 kn. gr. lev. schel visch p. 15 st. f3139; 8 kn. midd. f32 3.9 P- 25 st.; 7 kn. kl. middel f27—38 p. 40 st.; 3 kn." kl. f 1826 p. 60 sK; 9 kn. gr. doode schelvisch f5761 10 kn. middel' f 46—5710 kn. kl. mid del1 f3638; 1 kn. kl. f26; 2 kn. wijting f6,50, alles p. k. van 50 K.G.; 3. kn. roe f1624 p. 20 st.; 3 st. lev. ka beljauw f4,609, 2 st. lev. leng f5,50 10; 1 st. lev. Heilbot f12,60; 5 st vleet f2,20, alles p. st. Yan de IJM. stoomtreilers kwamen er beden 10 aan de markt. De besom mingen waren: IJM. 35 m. f3731; IJM. 125 m. f2648; IJM. 481 m. f2679; IJM. 133 m. f2684; IJM. 326 m. 12430; IJM. 191 m. f2042; IJM. 19 m. f2573; IJM. 108 m. f2264; IJM. 43 m. f2241; IJM. 14 m. f2022. Heden kwam hier aan de markt de Duitsche stoomtreiler SD. 41 met f 4562 besomming. Van de beugvisscherij kwamen he den aan de jaar kt de stoombeugers VL. 190 m. f1484 en VL. 201 m. f1136 be somming. De besommingen der treilloggers waren heden; KW. 25 m. f 1402; KW. 79 m. f900; KW. 74 m. f717.; KW. 116 m. f997 en KW. 96 m. f835. S cheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. MONTGOMERSYSHIRE Londen n. Van couver 2 te Los Angeles. EDAM Rott. n. N.-Orl'. 4 v. Tampicot DRECHTDIJK Vancr. n. Rott. 5 van Los Angel.'S. EDAil 7 v. Rott. te N.-Orleans. LEERDAM 7, v. Rott. n. N.-0rIean3. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. RIETFONTEIN uitr. 6 v. Kilindini n. Tanga. RIJPERKERK uitr. 6 8.57v.m. Som van Land's End. EILLITON uitr. 7 v. Kaapstad n. Port Elisabet. GRIJPSKERK uitr. 6 v. Lorenzo Mar ques. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. ALCHIBA thr. 7 te Amsterdam. IJSTROOM ttir. 6 te Lagos. VLIELAND uitr. 9 te Lome venvacht SIRRAH 7 v. Rott. n. Hamburg. ALGENIB thr. 4 te Port Gentil DELFLAND thr. 6 te Duala. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. ZAANLAND uitr. 6 te Montevideo ROTTERDAMSCHE LLOYD. ICOTA RADJA thr. p. 7 Ouessant. GAROETu itr. 7 van Pt. Said. MADIOEN 7 van Batavia te Rolt. BLITAR Batavia n. Rott. 7 v. Belawan. MENADO Rott. n. Bat. 9n.n1. te Bala wan. SITOEBONDO Rott. n. Bat. 6 5 n m. te Belawan. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". S AL A W ATI thr. 7 te Liverpool. REMBRANDT thr. 7 te Amsterdam. MNGKEP thr. 5 van Belawan. MANOERAN uitr. 6 12.20 n.m. 30 m. O. v. Niton. MADOERA uitr. 6 van Sabang. BA'lOE uitr. 5 9.49 n.m. 20 m. O. v. Niton. KON. PAKETVAART MIJ. HOUTMAN 6 v. Singapo.e te Byiney Z O. van Land's End.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8