SPLINTER DAG-AGENDA. Koudekerk. Dinsdag 7 Febr., 's av. half acht, Oeref. Kerk: Zanguitvoering door de Chr. Zangvereen. „Soli Deo Gloria". Woensdag 8 Febr., 's av. half acht. Stadsgehoorzaal: Uitvoering „D.O.S.". 14—17 Febr. Rest. „Zcmerzorg", Sta tionsweg: Nat. Bloemententoonstel ling. Geopend: 10 uur v.m. tot 11 uur nn.i. Vrijdag 17 Febr., 's av. acht uur, Stadsgehoorzaal: „Samson" door de Chr. Oratorium-Vereen. „Con Amore" Maandag 20 Febr., 's av. half acht. Stadsgehoorzaal: Uitzendavond v. d. Chr. Radio-Vereen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag b tot en met Zondag 12 Februari a.s. waargenomen door de apotheek van den lieer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn IS. Telef. 523. lederen Dinsdagavond van 78 uur, Pniël, Middelstegracht: zitting van het Comité voor Chr. Soc. Actie. lederen Woensdagavond 8.309.30 uur. Middelweg 28, zitting van de Commissie tot' bestrijding van den 'woeker. RECLAME. KARPETTENWEEK S, een begin van brand ontstaan, door het slaan van een gordijn tegen een brandend, eiectrisch kacheltje. Het werd spoedig gebluscht. Door de politie is in beslag geno men een vermoedelijk valsche gul den, waarschijnlijk uit Amsterdam afkomstig. BINNENLAND. DB KONINGIN EN DE OLYMPISCHE SPELEN. Zooals bekend is, schrijft het Olym pisch protocol voor, dat het hoofd van den Staat de officieele opening van de Olympische Spelen persoonlijk zal bekrachtigen. Het Comité 1828 zal ook H. M. de Koningin uitnoodigen. Men deelt aan het Vaderland van zeer betrouwbare zijde mede. dat H.M. aan deze uitnoodiging gevolg zal ge ven. Men verwacht, dat er nog meer vor stelijke personen van vreemde natio naliteit van hun belangstelling zullen blijk geven en ons land tijdens de O- lympische Spelen met een bezoek zul- léii vereéren. PROF. DR. H. A. LORENTZ t De Franstiye regeering heeft haar gezant te 's Gravenbage, den heer De- inarcilly, opgedragen de Nederland- sche regeering haar deelneming te be tuigen bij den dood van Prof. Lorentz. Blijkens een telegram uit Parijs hen ben de functionarissen van het Inter nationaal Instituut voor Intellectueele samenwerking een bijeenkomst gehou den ter huldiging van de nagedachte nis van Prei. Dr. H. A. Lorentz. Beslo ten werd de weduwe van den geleerde een telegram van deelneming te zen den. Bij den aanvang der vergadering van het hoofdbestuur van den Vrijz. Dein. Bond op Zondag j.l., heeft de voorzitter. Prof. Mr. R. Kranenburg, Prof. Lorentz herdacht. De leden van liet hoofdbestuur hebben vervolgens de nagedachtenis van den groote doo- de geëerd, door gedurende eenige oogen blikken van bun zetel op te staan. Z: K. H. Prins Hendrik, die voorne mens was de begrafenis van Prof. Lo rentz. welke aanvankelijk Woensdag zou plaats hebben, bij te wonen, is thans, nu de plechtigheid a.s. Donder dag plaats heeft, verhinderd bij de ter aarde bestelling tegenwoordig te zijn, in verband met het reeds vastgesteld vertrek van den Prins a.s. Donderdag naar St. Moritz, ter bijwoning van de Olympische wedstrijden. Wel echter zal de Prins a.-s. Woensdagmiddag te Haarlem een bezoek van rouwbeklag afleggen bij Mevr. de Wed. Prof. Lo rentz. Ook de „Daily T.elegraph" wijdt een beschouwing; aan Prof. Lorentz. „Prof. Lorentz zoo schrijft het blad o.m. was een van de reuzen der 'moderne school, waartoe mannen beliooren als Bragg, Rutherford, Aston Bohr en nu wijlen Arrhenius, die hébben bijgedragen tot de kennis van den boirw van bet atoom". En verder heet het: „Lorentz was een der uitsiekendste mathematische physici van onzen tijd". PROFk DR. H. SNELLEN. In de gïsrtermiddag gehouden be stuursvergadering van het Gasthuis voor behoeftige en minvermogende ooglijders te Utrecht, heeft de genees heer-directeur dier inrichting Prof. dr. H. Snellen medegedeeld, dat hij zich wegens gezondheidsredenen ge noodzaakt ziet, met ingang van 1 Maart a.s. als zoodanig ontslag te vragen. De voorzitter van het college van regenten, jhr. mr. IC. J. Schorer, heeft hem daarop hartelijk toegesproken. Jhr. Schorer herinnerde er daarbij aan dat 7 April a.s. het 40 jaar geleden zou zijn, dat Prof. Snellen aan het Gast huis verbonden is, eerst als assistent, vervolgens als adjunct-directeur en sinds 1903 dus 25 jaar lang als geneesheer-directeur, als opvolger van zijn vader. Spr. dankte Prof. Snellen namens het bestuur voor alles, wat hij in dien langen tijd voor liet gasthuis liëeft gedaan, daarbij in het licht stellende, dat Prof. Snellen zijn beste krachten aan de stichting, rn 1858 opgericht door den grondlegger der óogheelkun- 'de hier te lande, Prof. Dr. F. C. Don ders, heeft gegeven. Talloozen in den lande zijn Prof. S. voor de verpleging in het Gasthuis er kentelijk. Als bewijs, dat ook de regeering de groote toewijding, waarmede Prof. S. steeds zijn taak heeft vervuld, wensclit te erkennen, deelde spr. ten slotte mede. dat de Koningin hem be noemd heeft tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Prof. Snellen heeft ook het voorne men, om gezondheidsredenen zijn ambt als hoogleeraar in de oogheel kunde aan de Universiteit te Utrecht neer te leggen. OORLOG EN MARINE. De Marine-Vereeniging en de Alge- meene Vereen, van Marine-Officieren houden op Woensdag 8 dezer, des avonds te 8.15 uur in de Marjneclub te Den Helder een gecombineerde al- gemeene vergadering ter bespreking van de samenvoeging der Militaire Departementen, in verband met de a.s. behandeling in de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Het onderwerp zal worden ingeleid door den gep. kapitein ter zee, Jhr. H. K. B. Rendorp. EEN VLOEKVERBOD. De gemeenteraad van Voorst heeft dezer dagen behandeld een verzoek van den „Bond tegen het schenden door vloeken van Gods heiligen Naam", tot invoering van een vloek verbod. B. en W. adviseerden, onder verwij zing naar de beschikking op een ge lijk verzoek van voor eenige jaren, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Maar de Raad dacht er anders over en nadat de sprekers van verschillen de richting hun standpunt hadden uit eengezet, en de voorzitter nog eens met klem betoogd had, dat een vloek- verbod aanleiding zou geven tot per soonlijke ruzies, chicanes en allerlei conflicten, en dat het ondoenlijk is uit te maken, wat wel en wat niet als vloeken moet aangemerkt worden, werd het afwijzend prae-advies van B. en W. verworpen met 8—G stemmen De heer Wolters (A.. R.) meende, dat hiermee was uitgemaakt, dat een vloekverbod in bet leven is geroepen, hetgeen de voorzitter ontkende. Eerst moet nog een concept-verordening in gediend worden en deze is van hem niet te verwachten, omdat hij er geen kans toe ziet. Hij liet dit gaarne aan de voorstanders van het, vloekverbod over. waarop de heer Wolters dit op zich nam. Moge het voorbeeld van Voorst na volging vinden. Maar of er van de uit voering van zoo'n verordening veel te recht zal komen in een gemeente als Voorst, is een andere vraag. De hou ding van den burgemeester geeft niet veel hoop. Ook de samenstelling van den Raad, als wij ons niet vergissen, 2 A. R., 4 V. B., 3 S. D. A. P., 4 R. K. en 2 V. D. duidt op een sterke reactie van links. VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. Op vordering van den Officier van Justitie, Mr. Enger, heeft de tweede Kamer der Haagsche Rechtbank, gis termiddag in de raadkamer behandeld de faillissementsaanvrage der Discon to-bank voor Crediet-instellingen, wel ke bankinstelling, eertijds onder lei ding van den beer Liebermann. en de laatste jaren onder die van Mr. B„ een zoo groote rol heeft gespeeld in de kwestie der Veendammer Hypotheek bank. Mr. D. werd gistermiddag aan een langdurig verhoor onderworpen, waar bij tegenwoordig waren Mr. Hermans en Mr. Salm, de curator in het faillis sement dér Veendammer. De Rechtbank zal Donderdag uit spraak doen. DE ZUIDERZEEWERKEN. Het werk op Kernwerderzand. Het juist verschenen „Driemaande- lijksch Bericht betreffende de Zuider zeewerken" bevat enkele mededeelin- gen over de voorbereiding van den bouw der uitwateringssluizen en an dere kunstwerken op bet Kornwerder- zand. In verband met de hoogteligging der in den bodem aanwezige keileemlaag welke overdekt is door een 10 M. dik ke laag zand en klei, moeten de op het Kornwerderzand te bouwen kunst werken op palen gefundeerd worden. De levering van deze palen, 11000 stuks, is aanbesteed en in bet komen de voorjaar zal met den aanleg der fundeering binnen den dan voltooiden omringdijk worden begonnen. Het maken van dezen omringdijk van den sluisput werd met kracht voortgezet zoolang de weersgesteld heid dit toeliet, Met uitzondering van de opening in het zuidelijk deel van den oostelijken dijk, welke met het oog op den aanvoer van bouwstoffen, enz., zoolang mogelijk" open wordt ge houden, kwamen van de dijken om den sluisput geheel gereed: de kei- leemdam, het zandlichaam, de kraag stukken en de steenbekleedingen, ter wijl de verdere afdekking van het zandlichaam met keileem of klei en het aanbrengen van krammat en W A 8 Februari a.s. is de 100ste geboorte dag van den grooten Franschen schrij ver Jules Verne, schrijver van „De reis om de wereld in 80 dagen", t>De reis naar de maan", enz van rijsbeslag langs de binnenzijde voor ongeveer de helft gereed kwam. De beide westelijke van den sluis put aansluitende leidamnien kwamen gereed; de oostelijke dam, zijnde de toekomstige havendam langs de west zijde der Noordelijke buitenhaven, werd voor ongeveer 'de helft voltooid. Droogmaking Wieringermeer. Met den'aanleg van den dijk tus schen Medemblik eri de Oostpunt van YVieringen werd op drie plaatsen een begin gemaakt, n.l. bij Medemblik, op de zandplaat de Oude Zeug en bij Den Oever. - In December moesten deze werk zaamheden \vegens vorst en ijsbezet ting tijdelijk worden gestaakt, nadat tijdens den Oosterstprm:' van 19--22 November j.l. vrij belangrijke schade aan dë in aanleg zijnde dijken was toegebracht. Met den aanleg van den dijk langs het boezemmeer, dat ten zuiden van afsluitdijk door hét Amsteldiep zal ontstaan en waarop de Noord Holland sche polders hun water zullen loozen, is reeds een begin gemaakt. Ook is een begin gemaakt met de vervaardiging der door „Werkspoor" te leveren ma chines voor de gemalen bij Den Oever en Medemblik. Verder werd met verschillende werk zaamheden waarover wij reeds vorige keeren schreven, regelmatig voortge gaan. DE CULEMBORGSCRE MOORDZAAK Het lid van de Eerste Kamer, de heer Hermans, heeft den minister van binnenlandsche zajten en Landbouw de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van een bericht in zake dé Culemborg sche moordzaak,'voorkomende in ;het Volk van Woensdag 1 Februari 1928, eerste bladzijde, eerste kolom,, huiten- editie, waarin wordt medegedeeld, dat de burgemeester van Culemborg ge poogd heeft een actie, die gevoerd wordt om de waarheid aan het licht te brengen, tegen te werken door: 1. zich te wenden tot den hotelhou der, bij wien Mr. Róobol een der ver dedigers van dé beklaagden - V. en S. pleegt te logeeren. met verzoek er voor te zorgen, dat genoemde advo caat van uit zijn hotel geen actie meer zou voeren;' 2. aan gemeente-ambtenaren te ver bieden, zelfs in hun vrijen tijd, over de moordzaak te spreken, dreigende met ontslag uit gemeentedienst bij niet-opvolging van dit verbod; 3. den heer van Blitterswijk, een in woner van Culemborg, die zich ook met het onderzoek in deze zaak heeft bezig gehouden, te bevelen daarmede op te houden en bij weigerend ant woord een bezoek heeft gebracht aan een der patróóns van den heer Blit terswijk, waarvan de, uitkómst was, dat eenige dagen later genoemde heer i9 ontslagen? Wil de minister in~dit"géval een on derzoek doen-instellen, en, zoo de uit komst daarvan het medegedeelde be vestigt, den burgemeester, te kennen geven, dat zijn handelingen ten hoog ste onbehoorlijk zijn en bij zich daar van heeft te onthouden? BEENDERENVERWERKENDE NIJVERHEID. Naar wij vernemen, heeft de strijd, tusschen de Nederlandsche beenderen- verwerkende industrie en het Euro- peesche Lijmsyndicaat een einde ge nomen en is overeenstemming be reikt op voor de Nederlandsche in dustrie aannemelijke voorwaarden. GEZONDHEIDSCOMMISSIES De Commissaris der Koningin in Zuid Holland heeft voor den tijd van vijf jaren benoemd tot secretaris der gezondheidscommissie te Zoetermeer den heer F. S.. G. Bos, aldaar. - DE DROOGMAKING DER ZUIDERZEE Op uitnoodiging van de Netherlanrl- America Foundation, zal Dr. C- Lely, oud-minister van Waterstaat en voor zitter van den Zuiderzeeraad, zich op 22 dezer per s.s. „Rijndam"' naar de Vereenigde Staten begeven, teneinde in verschillende plaatsen' lezingen te houden over de afsluiting en droog making der Zuiderzee, GROOTE AALSMEERSCHE BLOEMENTENTOONSTELLING De Kon. Luchtvaart-Mij., die in 1927 meer dan 127.000 K.G. Aalsmeer- sche bloemen vervoerde, zal met een eigen stand uitkomen op de groote Aalsmeersche bloemententoonstelling, welke van 1721 April a.s. wordt ge- houdën. Te dier gelegenheid zullen'door het publiek rondvluchten boven dé kwee- kerijen van Aalsmeer gemaakt kun nen worden. DR. MENGELBERG TERUG. Gisteravond is Dr. Willem Mengel berg na zijn Amerikaansche reis in de hoofdstad terug gekeerd. Tal van familieleden en vrienden hadden zich naar het station begeven om den grooten dirigent bij zijn terug komst te begroeten. MAASTRICHT DE DR1ELANDEN- STAD. Een der lezers van Neerlandia deelt „als liefelijke bijzonderheid" mede, dat een groote uitgeversfirma te Lon den, bij welke zij een boekwerk had besteld, haar heeft geantwoord aan het adres: „Maastricht, Belgium". Een tweede firma aldaar richtte haar antwoord naar: „Maastricht, Ger many". Is het niet schitterend? Of bedroevend? Zoo iets zou een Nederlandsche firma ten aanzien van een Engelsche stad niet overkomen. BUITENLAND. DE VER. STATEN EN FRANKRIJK. De onderteekenine van het arbitrage verdrag. Het Fransch-Amerikaansche arbitrage verdrag is gister-voormiddag om 11 uur te Washington door Olds, onderstaatsse cretaris en Claudel, den Franschen ge zant, onderteekend. Dit verdrag is niet slechts een vervan ging van de afgeloopen overeenkomst, doGh dient tegelijkertijd als model voor de vernieuwing van de arbitrageverdragen met Engeland en de andere landen. Volgens een nader bericht uit Washing ton zal de tekst van het verdrag door het departement van buitenlandsche zaken niet worden gepubliceerd, aangezien de publicatie van internationale verdragen een voorrecht van den senaat is. Na onderteekening van het verdrag hield de Fransche gezant een korte toespraak, waarin hij deed uitkomen, dat evenals Frankrijk door de onderteekening van het verdrag van bondgenootschap met de Ver eenigde Staten juist 150 jaar geleden de diplomatieke erkenning van een nieuwe natie inleidde, het thans door dit verdrag een nieuw tijdperk, waarin de oorlog in den ban zal worden gedaan, inleidt. Frankrijk is Kellogg dankbaar, dat hij het initiatief voor dit verdrag heeft ge nomen, dat een belangrijke stap voor waarts op den weg tot vermijding van oor logsconflicten is. DE WRIJVING IN HET CENTRUM. De oneenigheid is nog niet bijgelegd. Zij, die zich de vorige week reeds verheugden over het bijleggen van de crisis in het centrum, blijken te vroeg te hebben gejuicht. Zondag heeft namelijk Imbuscb, bet enfant terrible van de centrum partij, op een te Hamm gehouden ver gadering van' de afdeeling Westfalen van het centrum uitdrukkelijk ver klaard, dat de oneenigheid in het centrum nog niet bijgelegd is. Een dergelijk conflict, zeide Imbuscb, is niet met een paar mooie woorden uit lijk den indruk, dat al deze verklarin- den weg te ruimen. Hij heeft persoon gen niets helpen, en acht zich dan ook verplicht, den kiezers klaren wijn te schenken. Met nadruk moet hier dus worden vastgesteld, dat de tegenstellingen nog niet zijn overbrugd. Voor de fraaie verklaringen van dr. Marx kan een arm mensch geen pond brood koopen. Vooral trok Imbusch nog eens van leer tegen de verhooging van de sa larissen der ambtenaren, omdat door die verhoogingen de rijksspoorwegen en de rijksposterijen gedwongen zijn geweest, tal van orders te annuleeren, waardoor de werkloosheid nog i9 toe genomen. DE POOLSCH-LITAUSCHE ONDERHANDELINGEN. Omkeer in de houding van Litauen. De PoolschLitauscbe onderhande lingen zullen vermoedelijk 25 Febr. a.s. te Kopenhagen beginnen. Litauen, dat steeds heeft getracht de onderhandelingen op de lange baan te schuiven, is plotseling van houding veranderd, betgeen zelfs te Kowno heel veel opschudding beeft verwekt. Enkele Duitsche bladen wij zen er op, dat Woldemaras onmiddel lijk na 't bezoek aan Berlijn z'n stand punt heeft gewijzigd en meenen dat de besprekingen, die de Litausche minister-president aldaar heeft ge voerd, wel hun invloed zullen hebben doen gelden. In verband met de aanstaande on derhandelingen moge de aandacht worden gevestigd op een motie, die door bet bestuur der communistische internationale te Moskou over de Poolsch-Litausche moeilijkheden is gepubliceerd. De motie zegt, dat de fascistische regeering van Litauen be reid is een overeenkomst te sluiten met Pilsudski, daar ze Sovjet-Rus- land als een der gevaarlijkste vijan den beschouwt. De communistische internationale roept de aangesloten partijen, voornamelijk die in Litauen en Polen, maar ook die in Duitsch- land, Frankrijk en Engeland, op, de Poolsehe en Litauscbe imperialist!- Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 1840 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Nederl. Draadl. Omroep. Katholieke Radio-Omroep. 5.30 Diner-muziek. 0.30 Cursus Esperanto. 7.00 Instituut Schoevers. 7-3o Cursus Latijn. 8.00 Conoe rtavond 10.30 Persberichten van Vaz Bias. HILVERSUM. 1060 M. A. V. R. O. 5.30 Voor-avondconcert door het Om roep-orkest onder leiding van Nico Treep. Soliste: Alice Legan operette-soubrette*. 7.15 Engelsche les. 7.45 Politieberichten. V. A. R. A. 8.10 Eerste Weesper V.A.R.A. Radio avond. Medewerkenden: Harmo- niekorps „Do Adelaar"', Dir. de heer P. J. Kieveron; Gem. Koor „De Stem des Volks", Dir. de heer G. M. Berendsen; Saxo-- phoon-kwartet uit „D Adelaar" de heer G. M. Berendsen, bas; de heer C. van Erven Dorens, orgel; de heer Jaap Loohuis, viool1. 10.00 Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 7.20 Sozialpolitische Umschau. 7-5° Muziek en zang. LANGENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 7-35 Populaire muziek. Daarna nieuwsberichte*. DAVENÏRY, 1604 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Tijdsein, weerbericht. 7.05 Muziek. 7-35 De grondslagen der muziek. 8.05 Muziek. J.20 We. rbericht, nieuwsberichten. 9.50 Scheepsberichten. 10.50 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. 5.05 Koersen en ni -uwsberichten. 8.20 Landbouwpraatje. 8.50 Muziek. sche plannen te verijdelen in Polen en Litauen, door het voeren van ac tieve politiek, door het organiseeren van betoogingen en stakingen. Het gevaar bestaat, vervolgt de motie, dat Pilsudski Litauen bezet door het organiseeren van Litausche benden en door capitulatie van de Litausche regeoring. Een dergelijke bezetting van Litauen zou de eerste stap in de richting van gewelddadig optreden tegen de Sovjet-Unie beteekenen. GEEN OPLOSSING DER GRIEKSCHE CRISIS. Ontbinding van het parlement? De toestand, ontstaan door de mi- nisterieele crisis in Griekenland, wordt moeilijk. Uit de onderhandelingen is geble ken, dat samenwerking tusschen da partijen, zooals zij thans samenge steld zijn, onmogelijk is. Men over weegt een ontbinding van het parle ment. OVERVAL DOOR BANDIETEN TE LEMBERG. Zeven dooden. Nabij Lemberg heeft in den nacht van Zondag op Maandag een bloedige overval plaats gehad, waarvan zeven personen het slachtoffer werden. Laat in den avond verschenen vier elegant gekleede heeren in een auto, die, naar zij verklaarden, defect was, voor de eenigszins afgelegen woning van een oud-kapitein en verzochten om nachtverblijf. Hij nam twee hunner in zijn eigen woning en bracht beide anderen bij zijn buurman. Midden in den nacht bemerkte de ex-kapitein, dat zijn beide gasten in zijn slaapkamer waren doorgedron gen. Toen hij hun toeriep: handen omhoogI trokken zij hun revolvers, maar de „gastheer" was hun voor en schoot hen neer. Hij snelde terstond naar zijn buur man, om hem te waarschuwen, maar kwam té laat: de man, diens vrouw en dochter waren reeds vermoord. De kapitein ging nu naar zijn wo ning terug, in de verwachtig dat de twee bandieten wel daarheen zouden komen. Hij vergiste zich niet. Beiden vertoonden zich aan zijn deur, doch werden terstond neergeschoten. KORTE BERICHTEN. De economische onderhandelin gen tusschen Frankrijk en België wor den heden hervat. In Letland zijn twee communis tische centra ontdekt. Er hadden verscheidene arrestaties plaats. Gisteren zijn twee personen voor het politiegerecht in Z.-W. Londen verschenen, die formeel beschuldigd worden van den moord op den politie beambte Gutteridge, in September van het vorig jaar nabij Stapleford ge pleegd. Door de Britsche regeering is schriftelijk protest aangeteekend te gen de bezetting van het Britsche consulaat en andere Engelsche gehou wen te Nanking door de Chineescho troepen. In een buitengewone zitting v n de wetgevende vergadering van Porto Rico, belegd om kolonel Lindbergh te verwelkomen, deed de voorzitter voor lezing van een boodschap, die zoor onverwacht eindigde met een pleiu;.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2