gemengd"nieuws. Ps. 78, heette hij den spr. hartelijk wel kom, en bracht hem dank voor zijn be reidwilligheid om te Katwijk te komen spreken. Hierna sprak hij een kort openings woord en gaf daarna het woord aan den spr. van den avond, den heer Schouten. Deze begon allereerst te verklaren, dat hij niet zou spreken over het 40-jarig ju bileum der K.V. maar dat hij dat aan an deren zou overlaten. Als wij ons bezig houden, aldus spr., met* de A.R. politiek, dan moeten wij er ons van doordringen,, dat de A.R. zijn uitgangspunt immer zoekt in de belijdenis dat de opperhoogheid bij het staatkundig leven altijd God is. Steeds moet hij gedachtig zijn, dat de strijd in het leven de wrange vrucht der zonde is. Het uitgangspunt moet steeds zijn, dat God de volstrekte souvereiniteit is, bij Hem alleen is de macht, alle worsteling om de vrijheid en om het recht is de vrucht van de zonde. Alle gezag in het leven is afgedaald van God, alle gezag is afgeleid gezag. Daarom hebben wij ook beperkt gezag, omdat het onderworpen blijft aan Gods gezag. Er is op aarde allerlei gezag, in school, in ge zin en in de maatschappij. Dr. Kuyper noemde dat souvereiniteit in eigen kring. Dit is een van de grondpijlers der A.R. po litiek. Het gezag pp staatkundig gebied heeft niet het recht, om alle leven en levensuiting aan haar dienstbaar te ma ken. Een 2è grondpijler'is, dat men een volk niet mag zien als een optelsom- van een aantal personen. Er is een leven van een natie, van een volkseenheid in verband. Ook tusschen de volkeren is er samen hang. De maatschappij is een organisme. Er i9 verband tusschen personen, huisge zinnen en families. De derde grondpijler i9, dat er in het geestelijke moet zijn vrijheid, maar geen dwang. Door Dr. Kuyper is dit in 1878 al vastgelegd. Alle overheid die wil bepalen wat de mensch zal denken of gelooven, of tot welke kerk hij zal behooren, die maakt inbreuk op het gezag Gods. Vervolgens besprak spr. hoe de verhouding was tus schen kerk en staat in de oudheid en de middeleeuwen, om daardoor duidelijk aan te toonen de gedachtengang die er was bij het opstellen van het bewuste artikel 36. Calvijn, aldus spr.. heeft onderscheid gemaakt tusschen wereldlijke politie en geestelijke politie. Hij handhaafde de vrij heid van kerk en staat. De overheid heeft niet te decreteeren wat de valsche of de ware kerk is. Elk beroep dat Ds. Ling- beek of Kersten doet op de Geref. vaderen is als zoodanig zonder waarde. Als zij dat beroep toch doen, dan moeten zij maar eens aangeven op welke Geref. vaderen zij zich beroepen. Onze Geref. vaderen hebben altijd ge streden- voor de vrijheid van het gewe ten en de zelfstandigheid van de kerk. Er is maar één beroep, dat «fdoende is en dat is de H. Schrift. Als men kan aantoo- nen uit de H. Schrift dat de overheid tot roeping heeft alle afgoderij uit te roeien en de kerk te b eschermen, dan moeten wij ons daarbij neerleggen. Maar de Schrift leert ons juist iets anders. Christus heeft gezegd: Mijn Koninkrijk is niet van deze wereld. In het geestelijke geen dwang van menschen, maar vrij heid. Christus zal heerschen. Het eenige wapen der Apostelen was het Woord Gods. Onze vraag hoe de verhouding moet zijn tusschen kerk en staat leert ons alleen Gods Woord. De eenige macht in de kerk i9 het zwaard des geestes, het Woord van God. Het is zoo broodnoodig, in dezen tijd onze beginselen hog weer eens goed te be- studeeren. Er zijn velen die gaan wan kelen. Dit komt omdat ze arm zijn aan kennis. Maak u dan opnieuw op en on derzoekt de A.R. beginselen opnieuw. Blijft de A.R. politiek zien in haar funda ment in hare grondpijlers. Met de wensch dat we allen mogen leeren buigen voor de souvereiniteit Gods, besloot spr. zijn met aandacht gevolgde rede. De voorzitter bracht hem dank voor de gesproken woorden. Nadat nog gezongen was en gecollecteerd werd door den heer J. Schouten de bijeenkomst met dankge bed gesloten. De tweede vergadering was de eigenlij ke feestavond van Donderdagavond. De voorzitter had ook thans weer de leiding en opende op de gebruikelijke wijze de teestvergadering. Reeds om kwart over zeven was de zaal RECLAME MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 cl. Maag-Tabletten. 75 ct. Bij Apolh. en 1" rogi-sten geheel gevuld. De voorzitter liield een kostelijk openingswoord aan de hand van een gedeelte uit Lukas 1 59 tot 65, waar in hij de vereeniging vergeleek bij een kindeke. Ook in 1888 zal men wel eens gezegd hebben, aldus spr., wat wil toch dit kindeke zijn, wat wil toch deze vereeni ging? Nadat koffie met koek was gepresen teerd en gezongen was, zat er de feeste lijke stemming weldra in. De secretaris gaf een historisch over zicht van de 40 jarén der vereeniging. Een voordracht van den heer J. de Kreek bracht opnieuw de gaven van den voor drager aan het licht en deed de vergade ring hartelijk lachen. Als afgevaardigen van Valkenburg en Katwijk aan Zee voerden resp. het woord de heeren C. Barnhoorn en C. van Tonge ren. Daarna was het woord aan dén eere voorzitter, den heer W. Schoneveld; die een toespraak hield uit het verleden' der vereeniging op dichtrijui. Een lichtbeel den-serie „uit het verleden" was aller mooist, waar heel wat beelden van perso nen uit de K.V. weer op het doek kwa men, o.a. Ds. Unger, P. van der Perk, P. van der Gugten, W. van Rijn e.a. Na het tableau, het Lintenspel van eeni ge meisjes, was het woord aan Ds. S. Meijering. die reeds 28 jaar lid der vër- eeniging was. Z.Eerw. begon met er op te wijzen, dat hij van avond heel wat uit het verleden der K.V. had gehoord en dit voor hem een ontroering had verwekt. Met heel veel personen, die nu reeds juichen voor Gods troon heeft Z.Eerw. samengewerkt. En nu komen al die herinneringen weer bij hem op. Het zegt hem meer, hij voelt daaruit ook, dat zijn levensjaren klimmen. Maar een avond als deze vervult hem ook met blijdschap. Hij ziet zoo veel jon geren, die de plaats hunner vaderen in nemen en dat stemt tot dankbaarheid. Onder zeer diepe stilte werd deze rede van Ds. Meijering aangehoord. Hierna was het woord aan den voor zitter, die allen, die medegewerkt hadden hartelijk dankte voor het welslagen van den avond maar hoven alles God alleen de eer. De heer J. van der Perk dankte daarna den voorzitter voor zijn bekwame en goe de leiding. Door Ds. Meijering werd de feestvergadering met dankgebed gesloten. Het was intusschen al ver over het mid dernachtelijk uur en allen gingen ruim voldaan huiswaarts. De K.V. kan met genoegen op deze wel geslaagde jubileum-avonden terugzien. Kindje door stoom verbrand. Het 3 maanden oud kindje van J. K. te Maas tricht moest behandeld worden met stoom. Bij deze behandeling werd het tekort bij den ketel gehouden met het gevolg, dat de kleine zeer ernsig verbrand werd aan het hoofd, hals en schouders. De geneesk. dienst achtte onmiddellijke overbrenging naar het hospitaal noodzaklijk. Men vreest voor het leven van de kleine. Ruitenkrassers. In verschillende stadsgedeelten van Vlaardingen, maar vooral op de Hoogstraat zijn door ruiten- krassers de spiegelruiten bewerkt. Vermist. De heer Bruin haverman, geb. te Huizum, 28 Juni 1886, wagenirróes- ter bij de Ned. Spoorwegen, wonende in de Kloosterstraat 3 te Haarlem, wordt sinds 26 Januari j.l. vermist. Vermoed wordt, dat hem een ongeluk is overkomen. Verdronken. Te Almelo is de 66-jari ge landbouwer Eshuis bij ongeluk in de Loolee gevallen en jammerlijk verdron ken. De leeggestolen juwelierswinkel. Zoo als men zich zal herinneren, is op Zondag Aan het einde der Week We raken al zoo langzamerhand heel wat jaren van den wereldoorlog verwij derd en verschillende personen, die daar in een rol gespeeld hebben, verdwijnen de een na den ander van het wereldtooneel. Zoo overleed in de afgeloopen week plot seling Maarschalk Sir Douglas Haig, de veldheer, wiens naam verbonden is aan de roemrijkste periodes van den Engel- schen tegenstand aan het Westelijk front. Beroemd is zijn legerorder, uitgevaardigd op het tijdstip, dat de Duitschers het laat ste offensief waagden en bijna wonnen. Hij sprak toen van hart tot hart met vol komen begrip van de gevoelens, welke in zijn soldaten leefden: „Velen van ons zijn vermoeid. Maar te gen hen zou ik willen zeggen, dat de over winning is aan die zijde, die het het langste uithoudt. Er staat ons geen an dere weg open dan het uit te vechten. El ke stelling moet tot den laatsten man worden vasgehouden". „Rug aan rug. met het geloof in de rechtvaardigheid van onze zaak moet ieder van ons tot het einde vechten. De veiligheid van ons tehuis en de vrijheid van de menschheid hangen af van het gedrag van ieder van ons in dit kritieke oogenblik". Haig is de man geweest, die zichzelf en zijn leger onder het opperbevel van Foch gesteld heeft, en toen aldus de lei ding in één hand was, is aan het West- front de krijgskans gekeerd. Noorwegen heeft een nieuwe regeering gekregen: een arbeidersministerie. Het is de eerste maal in de geschiedenis van dit land, dat hét een dergelijke proefneming waagt. Of 't van langen duur zal zijn? En of 't voldoen zal? De regeering is wel van plan een radi caal program uit te voeren; er staat o.a. op; Afschaffing van leger en vloot, sociali satie van bank- en credietzaken, afschaf fing der reactionnaire arbeidswetten. De hoop. dat veel van deze dingen ver wezenlijkt wordt, schijnt niet bijster groot; men heeft het nieuwe kabinet reeds een kortstondig leven voorspeld, gezien de partijverhoudingen in het parlement. Litauen stond de afgeloopen week weer in het centrum der belangstelling en de premier van dit kleine land, Woldemaras i9 derhalve een man van wiens gedragin gen in de politiek nota genomen wordt. Dit hangt samen met het geschil over Wilna. Woldemaras is de afgeloopen week op bezoek geweest bij den Duitschen minis ter van Buitenlaaidsche Zaken, Strese mann, en deze een van de meest „Etiro- peesch" denkende mannen onder de poli tici zal hem .vel extra op het hart ge bonden hebben de kwestie met Polen niet op de spits te drijven, doch naar verzoe ning te streven. Stresemann heeft in den Rijksdag een groot* rede gehouden over de buitenland- sche politiek. Hij legde vooral nadruk op den eisch tot onmiddellijke ontruiming van het Rijnland. Het. voortduren der be zetting vindt Stresemann een hinderpaal voor de Duitsch-F*ransche „Verstandi- gung'\ welke toch tien grondslag van den Europeeschen vredr moet vormen. In Frankrijk daarentegen zijn velen van meening, dat de ontruiming slechts kan geschieden, als er nieuwe vredeswaarbor- gen worden geschapen. Het zal derhalve nog wel eenig gerede neer en geconfereer kosten eer men betref fende dit punt tot overeenstemming ge komen is. De afgeloopen week wist een belangrij ke triomf op technisch gebied te boeken; men heeft voor het eerst rechtstreeks uit Den Haag met Amerika gesproken. De verbinding is tot Engeland per kabel, en verder draadloos. Zoo werkt de techniek mede, om de volken dichter tot elkaar te brengen en het wederzijdsch begrijpen van elkaar te bevorderen. Als men elkaar nu ook maar begrijpen will UIT DE OMGEVING. KOUDEKERK. Gemeenteraad. Gisteravond vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter: de Burge meester. Aanwezig alle leden. Leidsche Penkrassen. Amice. „Waar men mee omgaat, wordt men mee besmet" zegt een Hollandsch spreekwoord. De bedoeling van dat spreekwoord is om te laten uitkomen, dat wij ons moeten wachten voor geestelijke be smetting. Maar ik wil toch wel eens graag Lti blaadje omkeeren, Amice. Ik zou er op willen wijzen, dat het gewenscht is op den omgang ten goe de te letten. Hier heb ik vooral op bet oog den omgang in onze gezin nen, in onzen eigen kring, in onze ver- eenigingen, enz. Voornamelijk voor onze jonge menschen. Wij hebben hier een keur van gele genheden voor onze jonge menschen. Goede onderwijs-inrichtingen, go^de vereenigingen, terwijl wij over het ge: heel niet mogen klagen over den slechten toon in onze gezinnen. Maar als wij nauwkeurig acht ge ven zien wij toch ook wel enkele symptomen, die wijzen op achteruit gang. Daarom is het goed, Amice, om zoo eens de aandacht te vestigen op sommige dingen. Daar heb je nu b.v. onze gezinnen, wat gaat daar een invloed van uit op het leven. Dan doel ik daarbij nog niet eens op de opzettelijke opvoeding door vader en moeder. Neen, afge scheiden daarvan heb ik nu op het oog de stille invloed van den een op De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen wor den gelezen en goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken mer ken we op: Procesverbaal van kasop name van den Gemeenteontvanger. De inkomsten hadden bedragen 85400,74; de uitgaven 84524,82, zoo dat in kas moest zijn en was 875,92. Idem van kasopname van het Wa terleidingbedrijf. De inkomsten waren 6432,43)4, de uitgaven 6222,43, zoo dat in kas moest zijn en was 210.00)4 Een beslissing van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, dat de gemeente thans vrij is in de keuze van een onderwijzeres aan de O. L. School. De Voorzitter deeelde mee, dat intusschen een oproeping is gedaan. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. De Voorzitter doet daarna eenige mededeelingen over de Koudekerk- sche brug. D© brug zal tegen brand schade en mogelijke andere gevaren verzekerd worden. B. en W. meenen, dat 't beste is, dat het café met toe- behooren daar ter plaatse van de hand wordt gedaan en dat een nieuw brugwachtershuisje wordt gebouwd. Met dezen verkoop dient echter ge wacht te worden tot de plaats van de brug nauwkeurig is bepaald. Dan kan een nader voorstel worden gedaan. Verder ligt het in de bedoeling het geldende tarief voorloopig te handha ven. Voor voertuigen zal ingevoerd worden het bon-systeem. Voorloopig kunnen geen abonnementen worden uitgereikt. Verder ligt het in de be doeling om het hek open te stellen van 's avonds half elf tot 's morgens half zes, omdat anders de aannemingssom aanmerkelijk hooger zou komen. Verder deelt Spr. mede, dat juist een brief is ingekomen waarin Ged. Staten meedeelen, dat het maken van het ontwerp reeds is ougedragen aan den bevoegden ambtenaar en dat nog nader zal overwogen worden of het werk moet worden uitgevoerd door de provincie of door de gemeente. In beide gevallen wordt evenwel het be stek door de provincie vastgesteld. De heer Lieverse heeft er be zwaar tegen, dat het hek 's nachts zal geopend zijn. Vooral 's zomers zou men 's morgens daarvan wel eens ge bruik kunnen maken. De Voorzitter zegt, dat dit al leen betreft het verkeer van wielrij ders en voetgangers, niet dat van voertuigen. Vervolgens komt in behandeling de vaststelling van de gemeenschappe lijke regeling met Hazerswoude be treffende de Koudekerksche brug. De heer O p p e 1 a a r vindt het be drag van de vergoeding voor de admi nistratie-kosten te laag; 150 is vol gens spr. niet genoeg. De heer v. E g m o n d is het hiermee eens. Spr. zou dit bedrag op f 250 wil len brengen. De heer Lieverse sluit zich hier bij aan. De Voorzitter licht deze zaak nader toe. Het bedrag dat vergoed wordt betreft alleen de administratie ve bemoeiingen van deze gemeente. Eventueel© bonnen en boeken enz. vallen daar niet onder. Spr. heeft den indruk, dat het wel voldoende is. Uit drukkelijk zal bedongen worden, dat het bedrag alleen bestemd is voor dat deel. De heer Van Eemond blijft bij zijn meening en stelt voor het bedrag te brengen van 150 op 250. Dit voorstel in stemming gebracht wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren v. Egmond, Lieverse en Oppelaar. De heer Lieverse is er tegen, dat voor de inwoners van Koudekerk en Hazerswoude des Zondags geen brug geld geheven wordt. Het artikel, dit punt betreffende stelt spr. voor te schrappen. De heer De Jong is het daarmede niet eens. Spr. zou het zeer appreciee- ren als dit punt aangenomen werd. De Voorzitter zegt, dat deze be paling ook niet zijn volle instemming heeft. Aan de andere kant is er echter ook wel weer wat voor te zeg den ander. Wat een beschavende of ook ver ruwende invloed heeft in het gezin het eene kind op het andere. En toch al die karakters, al die eigenaardig heden moeten tot één harmonie ge bracht worden. Gelukkig het gezin waar ieder kind zich waarlijk één gevoelt met het gezin. Het kind lid van het gezin. Als het kind dat beseft, dan gaat het de be langen van het gezin als zijn eigen belangen beschouwen. Dan gevoelt het: ik hoor er bij, ik moet mee hel pen. Dan zal het gewillig mee aan pakken. Zie het maar in de groote ge zinnen, waar altijd zoo veel te doen is en moeder zoo weinig rust heeft. Als daar de ware toon heerscht en het besef van saamhoorigheid is aange kweekt, dan wordt moeder al zooveel uit de hand genomen door de kinde ren, zelfs door de kleintjes. En dan moet moeder eens zonder hulp komen te zitten Dan zal het meisje van twaalf graag stof afne men, de vaten wasschen of afdrogen; dan gaan ze allemaal zonder ophef aan 't helpen. Stof afnemen, kopjes wasschen, tafel dekken, bedden afha len. En ieder zal, als moeder elk zijn taak aanwijst, dat heel redelijk vin den. De kleintjes worden door den ijver aangestoken en presenteeren hun hulp. Ik had deze week nog het voorrecht om het met eigen oogen te zien. 't Was in een groot gezin, waar moeder ge- ruimen tijd reeds bedlegerig was. Je gen, omdat dan de inwoners der beide dorpen ook een weinig voordeel heb ben van de nieuwe brug. Men moet wederzijds wat geven en nemen. Hazerswoude heeft deze bepaling op geworpen. Het voorstel van den heer Lieverse wordt niet ondersteund. Daarna wordt de regeling z. h. st. vastgesteld. Vervolgens werd overgegaan tot de onderhandsclie aanbesteding van de bediening van de Koudekerksche brug en de inning van het bruggeld aan N. v. Harskamp Jr. Zonder aan de capaciteiten van andere inschrij vers af te doen hebben B. en W. ge meend, dat dit de beste persoon zou zijn voor dit werk. De Voorzitter doet voorlezing van de verschillende voorwaarden, die gesteld zullen worden. De aanne mer moet o.a. zorgen voor eventueel© assistentie, voor verlichting van de brug, voor eventueele strooiing van zand of asch bij gladheid, enz. enz. De aannemingssom bedraagt 1456 per jaar, plus 156, die gerestitueerd moet worden voor woninghuur plus 2 pCt. van de opbrengst met een ge garandeerd bedrag van 150. De heer Lieverse had liever een vast salaris gesteld en daarvoor sol licitanten opgeroepen. Besloten wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. Daarna komt in behandeling een adres inzake vrijstelling van bruggel den voor schoolgaande kinderen. B. en W. voelen niets voor dit adres en B. en W. van Hazerswoude staan op het zelfde standpunt. In de toekomst kan deze zaak nog eens nader bezien wor den maar thans stellen B. en W. voor er niet op in te gaan. Natuurlijk zou men Ged. Staten tegen zich vinden. Bovendien zou het adres ter zijde kunnen worden gelegd als zijnde ge steld op ongezegeld papier. Besloten wordt volgens voorstel van B. en W. Vervolgens wordt overgegaan tot onderhandsche verhuur van de bij de brug behoorende woning aan den brugwachter van Harskamp de daar achter gelegen woning aan de juffrouw die er thans reeds in woont en de in- rijstal aan den heer Moerman tegen 5 per week, met een zekerheidsstel ling van 60. Enkele comptabiliteitsbesluiten wor den vastgesteld. Het kohier van de Hondenbelasting over 1928 wordt vastgesteld op 347, het suppletoir kohier 1927 op 16.50. Tenslotte wordt besloten aan het bestuur der Chr. H. B. S. op zijn ver zoek een bijdrage van j 50 als bijdra ge in het Chr. M.O. toe te staan, zooals op de begrooting daarvoor was uitge trokken. Gevraagd wtrd 35.50 per leerling en 82.84 in 't geheel. De rondvraag leverde weinig bij zonderheden op. De raad ging daarna in geheime zit ting. Na heropening der vergadering wordt het voorstel van B. en W. tot verpachting aan den heer M. v. Hars kamp Jr. op de bekende voorwaarden, aangenomen. Voorts verzocht de Burgemeester het oordeel *:an den Raad om buiten de getneente t'e mogen wonen, omdat h.t huis waarin hij woont, onbewoon baar is, en de eigenaar niet genegen is tot reparatie. Alle leden spreken er hun spijt over uit, en tenslotte met 4 tegen 2 stem men (1 buiten stemming) wordt toe stemming verleend. Hierna sluiting der vergadering. KATWIJK. Het 40-1 arig Jubileum der Anti-Rev. Kiesvereeniging. De A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" heeft op waardige wijze haar ju bileum herdacht. De eerste inzet was Woensdagavond, toen de heer J. Schouten uit Rotterdam voor een goed gevulde kerk sprak over „A.R. politiek". Deze eerste vergadering werd geleid door den voorzitter, den heer W. van Veen, die de bijeenkomst opende met het laten zingen van Ps. 77 7 en ge bed. Na het lezen van een gedeelte van moest het eens gezien hebben, Amice, met wat een ijver of het troepje z'n best deed om het moeder aangenaam te maken. En wat een dankbaarheid in het hart van die moeder, dat nu haar huishoudentje toch nog netjes bleef. Maar ook vader wist van aanpak ken die had het blijkbaar ook in z'n jeugd geleerd, Ik geloof, Amice, dat het een zegen is voor iederen man indien hij als jongen reeds genood zaakt is om zoo af en toe mee aan te pakken. Ik spreek hier uit eigen on dervinding. Ook ik had het voorrecht om een lieve moeder te bezitten, maar helaas een zieke moeder, die veel hulp noodig had. Ofschoon ik als jon gen wel eens mopperde op sommige karweitjes ben ik toch later wel dankbaar geweest, dat ik toen er aan moest. Schoenen poetsen, messen slijpen, tafel ruimen,, och dat zijn van die werkjes waar een jongen maar wat handig mee weg kan als hij het in z'n jeugd leert. Maar bovenal als kin deren zich lid van 't gezin hebben Keren voelen, dan begrijpen ze, dat ze een plicht hebben tegenover die ge meenschap. Dan gaat het van-zelf. Wel is de een volhardender in zijn werk dan de ander, maar de bereid willigheid is er. Als de leiding maar goed is en den plicht ook tot een aan- genamen plicht weet te maken. Roven lien is zulk helpen uitstekend voor d? k;ndeien. Als ze moeders las ten verlichten, kan moeder ook meer voor hén doen en is het huiselijk le ven zooveel aangenamer. Dat voelen ze ook wel. En ze leeren er ook mee de handen uit de mouwen te steken. Ze worden „redzame menschen". Daarom moeten de jongens ook mee doen. Die hebben dat ook noodig. Ik ken heel wat knappe menschen, die je het zoo niet aanziet, maar die als het er op aan komt het in de kook kunst en in het huishouden een heel eind brengen. Je weet misschien, Amice, dat Dr. Kuyper er een eer in stelde om som mige huiselijke karweitjes, als gor dijnen helpen ophangen, schilderijen ophangen, e. d., zelf te doen. Daarom wist Dr. Kuyper ook zoo precies wat er in 't leven omging. Ik vind het een groote fout, om jon gens afkeerig te maken van huiselij ke bezigheden door te zeggen: dat is meisjeswerk. Daar moest zoo geen on derscheid tusschen mannen- en vrouwenwerk worden gemaakt; het leven doet het ook niet. Men doet er onze jongens geen dienst mee voor hun later leven; ze worden onhandig. Als altijd alles maar voor hen ge daan wordt, weten ze later zich vaak niet te redden. Als ze altijd maar wor den bediend, legt men de kiemen voor het egoïsme, dat later bij vele man nen tot uiting konit, die geen hand zullen uitsteken in het huishouden al slooft hun vrouw zich af. Het is niets erg, als jongens hun eigen schoenen moeten poetsen en hun bed afhalen. Is het niet om akelig van te worden, als je merkt, dat sommige schooljon gens wel een fiets hebben, maar dat de dienstbode die moet schoonhou den? Eveneens met de meisjes, als moe der 's morgens herhaaldelijk roepen moet en bakvischje dan eindelijk voor den dag komt. Neen dan veel beter het gezin waar de dochters 's morgens moeder helpen voor ze naar school gaan. Natuurlijk moet het geen exploita tie worden. De ouders moeten hier ook de maat houden. Daarom moet het als 't eenigszins kan ook een mee helpen zijn. Vele handen maken licht werk. Daarom geen verweekeling of vertroeteling hoven het gewone, geen aankweeken van een ijdelen levens- toon, ook geen exploitatie van het kind, maar opvoeding tot hulpvaar digheid, gemeenschapsbesef, dienen de liefde, hoe ge 't maar noemen wilt. Dat verheft het gezinsleven en maakt de jongens en meisjes flink en vaar dig. Zie, Amice, als ik zoo eens m'n oogen den kost geef, dan ontmoet ik hier nog al eens gezinnen waar het zoo toegaat. Dat stemt tot dank. Uit die gezinnen kan wat goeds groeien. Met zulke menschen omgaan ver edelt, instede van te besmetten. Daarom de handen uit de mouw jongens en meisjes. Een werkje voor moeder, of een boodschap voor vader is nooit vernederend, maar integen deel veredelend. .VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6