NIEUWE LEIDSCHE COURANT Gods wondere leidingen. van ZATERDAG 4 FEBR. 1928 TWEEDE BLAD. I UIT DE SCHRIFTEN STRIJDT OM IN TE GAAN. En er zeide een tot HemHeere, zijn er ook weinigen die zalig worden En hij zeide tot hen: Strijdt om in te gaan door de enge poortwant velen (zeg Ik u) zullen zoeken in te gaan, en zullen niet kunnen, name lijk nadat de Heer des huizes zal op gestaan zijn, en de deur zal gesloten hebben P Lukas 13 23-25. „Heere, zijn er ook weinigen die za lig worden?" Wonderlijk is Jezus' houding tegen-» over den steller dezer vraag. Hij antwoordt hem niet. Met geen bevestiging, met geen ont kenning, met geen terechtwijzing met niets En Hij verzacht zijn weigering zelfs niet, door te doen alsof Hij zijn vraag niet verstond. Integendeel, Hij toont haar wèl ver staan te hebben; want Hij neemt er aanleiding uit tot een ernstige waar schuwing. Jezus' weigering van een antwoord was welbewust, opzettelijk, scherp. Of dan het onderwerp waarom ze zich bewoog bij Jezus geen belangstel ling vond? Maar naast het doen van den wil des Vaders neen, niet er naast, maar er in, want die twee vielen saam was er geen waarmee Jezus' ziel meer be zig was dan het zalig-worden-van- menschen. Daarvoor leefde en leerde, leed en streed Hij, eiken dag en ieder uur. Hoe het Hem vervulde zeiden het niet- de vraag, die Hij daareven Zich- zelven stelde, en het antwoord, dat Hij er op gaf in de gelijkenissen van mos terdzaad en van zuurdeesem? Want de vraag naar het Koninkrijk Gods dat is de vraag naar het zalig- worden van menschen. Hoe het hem ter harte ging zegt het niet het ernstig vermaan, dat Hij aanstonis vastknoopt aan de gestelde, maar afgewezen vraag. „Strijdt om in te gaan"? Ja, het zalig worden van menschen, van zondaren, is een vraag, die de moeite waard is om mee bezig te zijn. Geen tweede is het méér dan zij. Of dan de zaak, waarop met be trekking tot dat zalig-worden de vraag zich richt, geen aandacht waard is? Geen aandacht waard, of er velen of weinigen zalig zullen worden?.... Hoe zou er één van meer gewicht kunnen zijn voor Hem, Die wist dat de Engelen in den hemel zich verblijden over éénen zondaar die zich bekeert, en Die zélf, om hun die blijdschap te geven, als de goede Herder de negen en-negentig schapen verlaat en het ééne gaat zoeken? Ja, het onderwerp der vraag is van belang, en de zijde waarop ze zich richt is óók van belang. Alléén maar men kan beide ver keerd en ontijdig aan de orde stellen. Juist omdat ze van zoo ernstig, van zoo alles te boven gaand belang zijn. De zaak van het zalig worden is van zóó alles-beslissend en dringend be lang, dat ze niet gemaakt wil worden tot een voorwerp van koude beschou wing, van indringerige nieuwsgierig heid. Want haar belang is persoonlijk. Vóór en na alles persoonlijk. Ze wil door ieder gesteld zijn, als de vraag naar eigen behoudenis. Ze vraagt bij ieder den vorm van den zielskreet FEUILLETON. Söj o— „Blij voor jou, dat het je beste'spul len althans niet zijn", lachte de ander op ruwen toon, „vooruit maarl er zit een fooitje voor je aannaaste weg asjeblief.". „Even een nieuwe sigaret aanste ken bromde Torry en hij stond stil, jui dat voornemen te volbrengen.... „Stinkstok.... ben 'k ook mee ge sjochtenkale praatjesmaker geeft ie me een een heel doosje vol in plaats van een duppie., tuig allebei 't jonk en z'n sigaretjes". „Zeg je versjes op?" vroeg de schip per. „Scheelt niet veel, kapiteindat hoor je wel'. „Over wie of wat heb je 't nou?" „Och, over zoo'n ongeluksvogel zoo n halve gare.een jonk van niks stotteraar, doove kwartel loopt met een politiekaart rond, om een verloren geraakte teekenaar op te scharrelen'n mooi baantje.... 'k ben nog liever niks". „Wat reutel je toch, jongen? heb je soms te veel brandewijn gedronken zag ik je niet in ,,'t Vergulde Vat?" „O, zoo'n glaasje, daar kan ik wel om eigen redding. En zóó ook wil de vraag, wie er behouden worden, en hoevelen er zalig worden: velen of wei nigen, niet gesteld worden als eene van de school, maar als gelijkluidend met de vraag, of wij: of ik, of gij, één der velen of één der weinigen zullen zijn. Wat baat het ons te weten, dat er zalig worden en hoe ze het worden, zoo we in 't eind zeiven verloren gaan? Wat hebben "we er aan, te weten, of er velen of weinigen zalig worden, zoo we ten slotte niet zelf één hunner zijn? Daarom brengt Jezus, die wil dat we zalig worden, de vraag onmiddel lijk uit de afgetrokken bespiegeling over in ons practisch leven, door te vermanen: „Strijdt om in te gaan." En dan legt Hij ons een prikkel aan tot den strijd en tot het ingaan, die geen slapheid en geen uitstel duldt, roepend dat de poort eng is, en dat ze eenmaal gesloten zal worden. En ja, dan geeft Hij ook een ant woord op ons „velen of weinigen?" Maar een antwoord, dat een nieuwe prikkel is tot den strijd om in te gaan: dan spreekt Hij van tivelen" die een maal zullen willen ingaan, maar die buiten gesloten worden, omdat ze te- laat aan eigen ingaan dachten. Als een vraag van persoonlijk, van óógeriblikkelijk, van het fneest-drin- gend belang wil Jezus, dat we de vraag over 't zalig-worden, dat we alle vra gen over 't zalig-worden, en dat we elke vraag aangaande alle dingen, die God in Zijn Woord ons openbaarde, stellen zullen. Eerst als ze zóó gesteld werden, en bevredigend beantwoord, gunt Hij ons den tijd, om ze ook, anders, om ze ook breeder, om ze ook met het oog op andere te stellen. En dan weigert Hij in de Schriften ons het antwoord niet. MOTTO. Ik wilde wel zingend door 't leven gaan, Maar 1t leven is méér dan spel, Het dwong mij te treden met stager) tred, Al bleef er de vreugde wel. Het dwong mij te deelen in 's naasten leed, Te klagen mee 's naasten klacht, Het dwong mij te zien hoe zoo menige ziel Naar vred-» en verlossing smacht. Komt nu nog een dag die mij dichten doet, Dan wijd ik mijn dankend lied Mijn Heiland, Die and'ren ook schenken wil, Wat ik in Zijn gaven geniet. J. M. WESTERBRINK—WIRTZ. Uit: „Het Oosten". KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Ouddorp, P. Koolhaas te Oud-Beierland. Te Losdorp, Y Stelma te Tzum. Te Helder, W. R. Diepenhuis, te Oóstwoud. Aangenomen: Naar Hoek van Hol land. N. Luijendijk, te Nieuwerkerk aan den IJsel. Naar Puttershoek, D. Bax, te Oude-Tonge. Bedankt: Voor St. Maartensdijk, J. II. Koster te Montfoort. Voor de Vuursche, J. Ronge, te Hoog-Blokland. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Hasselt, C. Stam, te Al- teveer; en H. de Zwart, te Twijzel. Beroepen: Te Eindhoven, Dr. D. K. WieTenga, te Voorschoten. Aangenomen: Naar Meliskerke, M. Vreugdenhil, cand. te Rotterdam. Bedankt: Voor Molenaarsgraaf-Rand wijk, Slikkerveer, Sellingen, Noord-Schar- woude, Ottoland, Baarland, Schoonoord en Haamstede, M. Vreugdenhil, cand. te Botterdam. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Ds. J. G. Goede, beroepen predikant bij de Geref. Kerk te Apeldoorn, zal 18 Maart van zijn gemeente te Voorthuizen afscheid nemen. Hij zal Zondag 25 Maart te Apeldoorn bevestigd worden door Ds. P. C. de Bruin en Woensdag 28 Maart zijn intrede doen. Ds. W. Okken van Urk zal op Zondag tegen", beet de kolenjongen, „beter dan tegen zoon stinkstok, bah!" en hij gooide plotseling de sigaret een eind van zich af". De schipper lachte luidkeels, wat den knaap blijkbaar maar matigjes aanstond. „Vind uwes dat zóó bijzonder aardig?" grinnikte hij. „Je bent nog al kieskeurig uitgeval len, maar vertel me nu' liever eens van dien stotteraar en zijn baantje?" „Wel, die schuimt hier in de kroeg jes rond en laat z'n kaart aan ieder een lezen.... er staat wat op in vijf of zes talenrare broodwinning, zeg uwes nou zelf". „Hm! wat s+aat ér op, of weet je dat niet?" „Jewelik heb 't gelezen.... iets van een belooning ooken van de politie en dat ie stottert en doof is!" „Waar is die kerel nou?" „Ja, dat weten ze juist niet.... ze zoeken 'm". „O, dat 's nog maar zoo'n jongen zoo'n opschotteling.die sjouwt de heele Zuiderwijk rond, kroeg in, kroeg uit.... ik wou nog liever!" „Nou, in al die kroegen zal ie dan ook wel gauw boven z'n theewater raken; zoo'n kind nog!" „O nee! staak je drift! hij drinkt geen drank". „Dat 's ten minste verstandig van 't kindmaar we loopen hier over dat jochie te boomen.ik hoop toch 11 Maart zijn intrede in de Ned. Ilerv. Kerk te Tienhoven doen. Op Dinsdag 3 April a.s. hoopt Ds. J. L. van der Wolf des avonds afscheid te nemen van cle Geref. Kerk van Kralingen Rotterdam. Te Bussum zal de bevesti ging plaats hebben op Zondag 15 April, in de avondgodsdienstoefening, door Ds. J. E. Vonkenberg, van Huizen. Ds. Vonkenberg, die tijdens de ziekte van Ds. A. J. Mulder de catechisaties in Bussum waarnam, zal dien dag ook des morgens in den dienst des Woords voor gaan, waar dan tevens door een aantal catechisanten openbare belijdenis des ge- loofs zal worden afgelegd. Ds. van der Wolf zal D.V. op Woens dagavond 18 April te Bussum zijn intrede doen. Ds. Joh. Bender, sedert eenige maan den Ned. Ilerv. predikant te Nieuwe Schans, die het beroep naar Noordwolde (Fr.) aannam, zal Zondag 11 Maart zijn afseheids- en Zondag 18 Maart zijn intree- predikatie houden. Ds. v. d. FLIER. Ds. G. J, v. d. Flier, predikant der Ned. Terv. Gemeente te Leimuiden, is in een der ziekenhuizen alhier ter verpleging op genomen. JEUGD EN CARNAVAL. De bisschop van Roermond, mgr. L. J. A. H. Schrijnen, heeft, naar gemeld wordt, de bedoeling te 'bepalen, dat in den ver volge op alle roomsch-katholieke jongens- en meisjesscholen in het bisdom Roer mond, de vrije dafeen op tweeden en der den carnavalsdag (Maandag en Dinsdag) zullen worden opgeheven. Voor tal van dei-gelijke scholen zijn zij in het leerplan opgenomen. Voor het eerst zal de voor genomen maatregel wel het volgende jaar worden toegepast. Dat is een goede bepaling. Nog beter zou die geweest zijn, wanneer ook de eerste carnavalsdag er maar bij ingegrepen wa re geweest, want er valt voor de jeugd op geen dier drie dagen veel goeds te lee- ren. En allerbest hadden we 't gevonden, wanneer met een streng gehandhaafd, ab soluut verbod door de heele carnavals- pret(?) maar een streep gehaald werd. De eenigsten die er wat bij verliezen kunnen, zijn de duivel en de kroeghouders, aldus Schrijft de „Rott." VEREENIGING VOOR CHR. VOLKS ONDERWIJS. Op de e.v. Algeineene Vergadering zal Dr. W. L. Slot Jr., directeur der Stichtin gen tot verpleging van Zwakzinnigen te Rekken (G.), een referaat houden over: „De opvoeding van den wil bij het norma le kind." JUBILEUM J. YSERINKHUISEN. Den 21sten Februari a.s. hoopt de heer J. Yserinkhuysen te Amsterdam zijn 70sten verjaardag te herdenken. De beer Y. heeft zich door zijn ar beid op verschillend gebied onder scheiden. Zoo was hij vele jaren hoofd der Chr. school in de Fokke Simons- straat, gedurende 40 jaar maakt hij deel uit van het bestuur der Vereen, ter verbreiding van de Waarheid, waarvan hij de laatste jaren als voor zitter, en gedurende meer dan 25 jaar is hij rèeds voorzitter van het bestuur van het Tehuis voor Vrouwen aan do Prinsengracht. Voorts was hij tot voor kort voor zitter van het College van Diakenen der Herst. Evang. Lutli. Gemeente en is hij thans nog voorzitter van het Col lege van regenten van de Anna Maria Stichting dier gemeente. Tenslotte zij van zijn werkzaamhe den op verschillend gebied nog gemeld dat hij leider is van een Zendingsstu diekring, en tot voor kort verbonden was aan de Chr. Normaallessen te Amsterdam. HET LAATSTE GEZANGBOEK VAN LUTHER. In de bibliotheek van de Universi teit van Göttingen wordt een exeen- plaar bewaard van het laatste door Luther zelf bearbeide gezangboek. Het is het z.g. Valentin-Babtsche Ge zangboek uit het jaar 1545, dat bevat ltiO gezangen niet een voorrede van Luther zelf. Het is versierd met tal van houtsneden. Het Göttinger exem plaar is het best bewaard gebleven. Van dit boek nu wordt een herdruk dat je op den weg hebt gelet? zijn we d'r haast?" „Dalik kapteindalikin de volgende straat woont uw meneer.. Bilderman meen ik". „Birmham, maar dit komt er nou niet op aanas ik hem maar thuis trefik heb een appeltje met dien sinjeur te schillen...." en binnens monds, maar toch voor Torry's ooren verneembaar, voegde hij er bij: schoelje! Toen de schipper te bestemder plaatse was gekomen, en van den huiseigenaar vernomen had, dat me neer Birmham thuis was, nam eerst genoemde afscheid van zijn gids hem een dubbeltje voor z'n moeite toerei kend. Torry nam het aan met een tikje tegen z'n schunnig hoofdbekleedsel en nadat de man het huis was bin nengetreden, overlegde de knaap, wat liij doen zou: blijven wachten, of aan meneer Bobby gaan telefoneeren hij besloot tot het laatste, over wegende, 'lat naar monsehelijke be rekening de schipper den volgenden dag wel op zoek zou gaan naar Tim Markson „dien hij vinden zal ook" lachte de bengel. Aan de eerste de beste politiepost sprak Torry het wachtwoord en werd aan de telefoon toegelaten, hij kreeg sn.jedig aansluitine met den patroon en vertelde: één, negen, drie, zeven. voorbereid, die een zeer getrouwe co- pie van het origineel wezen zal. De bekende Barenreiter-Verlag heeft deze uitgave ter hand genomen. BINNENLAND. DE NED. GEZANT TE BRUSSEL. Bij Koninklijk besluit is thans be noemd tot Buitengewoon gezant en ge volmachtigd Minister bij de Hoven van België en Luxemburg, Jhr. Mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, thans in gelijke hoedanigheid te Weenen. EERSTE KAMER. De voorzitter van de Eerste Kamer is voornemens aan de orde te stellen in de openbare vergadering van Woensdag a.s., des ochtends 11 uur, o.m. het wetsontwerp inzake de over eenkomst met de Rotterdamsche Bankvereeniging, de drie Indische petroleum-ontwerpen en het wetsont werp tot wijziging van de Vaccinatie- wet. Voorts is hij voornemens in een Woensdag 15 Febr. a.s., des ochtends 11 uur, te houden openbare vergade ring bet wetsontwerp tot instelling van een Departement van Defensie aan de orde te stellen. NEDERLAND EN DE VOLKENBOND Onze landgenoot; mr. dr. A. van Rijckevorsel, lid der Tweede Kamer is eenige dagen te Genève geweest in verband met zijn functie als plaats vervangend rechter aan de admini stratieve rechtbank van den Volken bond, welke zijn eerste zitting juist heeft beëindigd. De Volkenbonds ambtenaren kunnen hun mogelijke klachten inzake hun ambt aan deze rechtbank voorleggen. De rechtbank bestaat uit drie rechters van Duitsche Italiaansche en Belgische nationali teit en drie plaatsvervangende rech ters van Deensche, Hongaarsche en Nederlandsche nationaliteit. DELFLAND'S BEMALING. Het door het Hoogheemraadschap Delfland te Maassluis aan de Boo- nersluis gestichte nieuwe dieselge maal is thans bijna geheel voltooid. Een zeer belangrijke verbetering in Delfland's bemaling is van de inge bruikneming van dit nieuwe gemaal dat 1000 M3. water per minuut zal kunnen uitslaan, te verwachten. De officieele opening van het nieu we gemaal is bepaald op Zaterdag 18 Februari a.s. en zal geschieden door den Minister van Waterstaat, mr. H. van der Vegte, in tegenwoordigheid van autoriteiten en genoodigden. DE RETOURCOMMISSIES BIJ HET GASBEDRIJF. De commissie van onderzoek naar eventueele corruptie bij de gemeente bedrijven te Doetinchem heeft zoo wel Woensdag als Donderd. den direc teur van het gasbedrijf per deurwaar- ders-exploit doen aanzeggen, Donder dagavond uiterlijk 8 uur voor de com missie, plus de deskundigen Mr. Nöthorn en v. d. Stel te verschijnen. De directeur heeft aan deze somma tie niet voldaan, maar in een schrij ven aan B. en W. medegedeeld, dat hij alsnog bereid was te verschijnen voor de raadscommissie zonder de deskundigen, mits de burgemeester daarbij ook aanwezig zou zijn. De gemeenteraad van Huizen heeft besloten de geheimhouding in zake de kwestie met den gasdlrecteur op te heffen. De commissie van onderzoek, die door een vorige raadsvergadering was ingesteld, had n.l. besloten om met het uitbreneen van een rapport te wachten. De Raad sprak nu den wensrh uit, dat de commissie ten spoedigste met haar rapport gereed zal komen, opdat dit in een volgende openbare raadsvergadering zal wor den behandeld. DE NIEUWE REGELING DER OPLEIDING TOT KRAAMVERPLEEGSTER. Bij Ministerieele beschikking van 13 December is een regeling tot stand gekomen betreffende de opleiding tot ijf, twaalf", en zóó een heele poos door. Hij hoorde meneer Bobby's ver heugde stem terug: „Kranig m'n jongenhet muisje begint te knagenen dat was voor het oogenblik de grootste lof, dien iemand den vuilen kolenjongen had kunnen toezwaaien. Fluitende ging Torry nu onverwijld huiswaarts, en verzócht Moeder Slinks om een flinke kuip warm water en een ferme klont groene zeepmet een groveji handdoek, in het schuur tje achter de keuken moest hij duch tig ploeteren om weer toonbaar te worden, maar liet gelukte naar wensch en de knaap, die nog laat in den avond aan meneer Bobby verslag kwam geven, glom van helderheid en op zijn kleeren of schoenen was geen spatie te ontdekken. „Wat dunkt u, meneer, zou morgen nu een belangrijke dag worden?" vroeg Torry ten slotte eenvoudig. Zijn leermeester haalde de schou ders op: „Ik ben er nog niet zoo heel zeker van, dat de schipper morgen naar je dubbelganger komt uitkijken, bereid je maar voor op een teleurstelling wéot je z'n naam?" „Nee meneer, hij zei tot den man, die de deur opendeed en die vroeg, wie hij was: dat zal ik je heerschap boven wel zelf zeggen en meteen stap- RECLAME wordtgezonden sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten indien gij het des morgens inwrijft met een weinig Parol 'i w&L&ei iede/ize/tv kraamverpleegster. Tengevolge daar van is het aantal verpleegsters, dat tot de opleiding wordt toegelaten nog ge ringer geworden, dan zij tot dusver reeds was. In enkele ziekenhuizen heeft dit reeds tot gevolg gehad, dat verpleegsters, die reeds een toezegging ontvingen om de opleiding te volgen, weder werden afgewezen, hetgeen be grijpelijkerwijs ernstige teleurstelling bij de betrokkenen verwekte. Naar ons Werd medegedeeld, heeft de secretaris van den Alg. Ned. Chr. Ambtenarenbond (bij welke organisa tie ongeveer 550 Christelijke verplegen den zijn georganiseerd) een bespre king gehad met den Directeur-Gene raal der Volksgezondheid, teneinde hem de gerezen bezwaren kenbaar te maken met het verzoek, deze onder de oogen te zien, temeer ook, omdat ook bij directies van enkele ziekenhui zen bezwaren tegen de nieuwe rege ling zijn gerezen. NEDERL. BESTELLING IN NOORWEGEN. De Noorsche courant „Morgenbla- det" meldt, dat de Nederlandsche re geering onderhandelt met de Noor sche Torpedofabriek over een nieuwe groote leverantie van torpedo's, wel ke de fabriek wel voor twee jaar ar beid zou verschaffen. DE VEENDAMMER HYPOTHEEK BANK. Naar wij vernemen hebben de hee- ren Woltman, vroegere directeuren der Veendammer Hypotheekbank, ten behoeve van den faillieten boedel de zer bank afstand gedaan van al hun aandeelen en obligaties in de Centra le Bank, die in Juni 1927 in hun bezit kwamen. Dit is aan grossen vaii hypotheken 2.2ÖÖ.000 en bovendien nog een aan tal activa van de Centrale Bank. Zij hebben dit gedaan iri het belang der pandbriefhouders der Veendammer Hypotheekbank. HET VERPLEEGGELD IN HET KRANKZINNIGENGESTICHT ST. BAVO TE NOORDWIJKERHOUT. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben in een circulaire aan B. en W. der gemeenten in die provincie medege deeld, dat door hen in overleg met het bestuur van het krankzinnigengesticht voor Katholieke mannen St. Bavo te Noordwijkerhout het verpleeggeld in dat gesticht, thans bedragende 650 per patiënt en per jaar (kleedgeld in begrepen) met ingang van 1 April e.k. is verhoogd tot 685 per patiënt en per jaar. In de maand van opname bedraagt het verpleeggeld per patiënt 1.88 per dag. DE KLOMPENINDUSTRIE. In vergaderingen van klompenma kers is een moti© aangenomen, waar in o.m. wordt gezegd: dat in de klompenindustrie de nood toestand onveranderd en in volle zwaarte op het bedrijf blijft drukken; dat in de laatst© maanden d© invoer van Belgische klompen om en nabij de 400.000 paar per maand bedraagt; dat de prijs van deze klompen tus- schen de 50 en 52 cent per paar va rieert; dat de kostprijs hier te lande van 84 cent per paar het minimale is; dat de invoer met 40 pCt. is gestegen en de uitvoer met 60 pCt. is gedaald. te hij binnen en ging de trap op". „O, nu dat is zoo erg nietdien naam vind ik wel.dat is het min steen nu naar bed, vlug hoor! morgen al weer vroeg dag!" 's Anderdaags vijf minuten over ne gen kwam d© portier der fabriek van de heeren Morsons bij Mr. Birmham en verzocht dezen, aan d© telefoon te koment „HalloJ hier makelaar Irvingstone". „Hallo 1 hier Birmham." „O, meneer Birmham neem. u me niet kwalijk, onz© vrachtschipper gaf gisteren z'n voornemen te kennen, u te bezoeken.. ..weet u soms, of hij nog lang in de haven blijft?o, uank u, ik meende, dat u het wist doet z'n schuit over, naar ik hoor.... u niets van bekend? - ordt hier ver teld.;.. jajazeker de King Charles is een keurige booten zee waardig ooken betrouwbaar ja.. .u hebt gelijk., kaptein Drens- right is wat ruw uitgevallenan ders geen kwaje man.... nog al een borrelja, helaas! had u dat ook gemerkt? ik ookjammer van den kerelwordt ie grof., nou., hier evengoed!.... zoo?., aan boord geen sterke drank?valt 'mij mee van den manhaalt zeker aan land de schade in.... dank u.tot uw dienst altoos I" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5