SPLINTER Donderdagavond brak een brand uit in de kweekerij „Helderoord" Emmaweg 318 te Kortenhoef. De brand breidde zich zeer spoedig uit en het geheele gebouw brandde vrijwel uit, terwijl vele machines werden vernield. DAG-AGENDA. Koudekerk. Dinsdag 7 Fefar., 's av. half acht, Oeref. Kerk: Zanguitvoering door de Chr. Zangvereen. „Soli Deo Gloria". Woensdag 8 Febr., 's av. half acht, Stadsgehoorzaal: Uitvoering „D.O.S.". 1417 Febr. Rest. „Zcmerzorg", Sta tionsweg: Nat. Bloemententoonstel ling. Geopend: 10 uur v.m. tot 11 uur n.m. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 Jan. tot en met Zondag 5 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171. Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 70, Telef. 406. De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden zal worden waargenomen door de doctoren Horst, de Jager, de Graaff en Rassers. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Timmermans, Tel. 390, CaBHHaHHBBaBBHnBBBBBaHHHni RECLAME. KARPETTENWEEK programma's vertoond, bestaande uit: een film over de woestijn, het maken van vliegmachines, de geschiedenis van de petroleum, hoe tarbot gevan gen wordt, de inboorlingen van het land aan den Boven-Nijl, en een ont spanningsfilm. Door de internationale organisatie is de Universiteit in staat films van alle landen te brengen. De vertooningen zullen alleen toe gankelijk zijn voor leden. Hoogescho- len, andere onderwijsinrichtingen enz. kunnen contracteeren. BUITENLAND. DE CONVENTIE VAN WASHINGTON Op weg naar herziening? Als besluit van het debat over den achturendag heeft de raad van be heer van het Internationaal Arbeids bureau te Genève twee voorstellen van den Franschen gedelegeerde aangeno men. Het eerste draagt aan de com missie voor het reglement op om in de volgende zitting een verslag uit te brengen over de te volgen procedure bij een eventueel voorstel eener her ziening van de conventies. De tweede verwijst naar de volgen de zitting de kwestie of zij aan de or de zal gesteld worden in de zitting van 1928. De arbeidersgroep stemde tegen beide voorstellen. Het tweede werd aangenomen met .13 tegen 7 stemmen en 4 onthoudingen. De Engelsche ge delegeerde verklaarde, dat hij zich voorbehield zijn voorstel opnieuw in te dienen in de zitting van April. DE UITVAART VAN MAARSCHALK HAIG. De overbrenging naar de Westminster Abdij te Londen. Reeds van den vroegen ochtend af had zich gisteren een zwijgende me nigte geschaard langs den weg, dien de stoet met veldmaarschalk Haig's stoffelijk overschot zou volgen, ter wijl de route was afgezet door leden van het Britsche legioen van oud strijders. Na een particuliere rouwplechtig- heid in de kerk van St. Columba be gaf de stoet zich stapvoets op weg naar de Westminster Abdij. Het ge heel vormde een ontroerend en in drukwekkend schouwspel. Voorop re den het regiment lanciers, waarover Haig het bevel heeft gevoerd, bene vens huzaren en Life Guards. Dan volgden eenige bataljons Schotsche infanteristen en afdeelingen van de Belgische en Fransche legers. Vlak voor de affuit, die de baar droeg, getooid met de vlag, die inder tijd van den cenotaaph heeft gewap perd, schreed een militair muziek corps. Achter de baar volgden veer tien slippendragers, allen met in den oorlog beroemd geworden namen en achter hen het oude dienstpaard van den overledene en Haigs trouwe op passer, sergeant Secrett, die dertig jaren lang den veldmaarschalk heeft gediend. Daarna kwamen eenige dra gers met de eereteekenen van den ont slapene en vertegenwoordigers van het koninklijk huis, o.w. de prins van Wales, de hertog van York en prins Henry, terwijl de hertog van Con- naught door prins Arthur van Con- naught werd vertegenwoordigd. Zij werden gevolgd door familiele den van den overledene en andere rouwdragenden, onder wie zich ver tegenwoordigers van alle diensttak ken en van de vereenigingen van oud strijders bevonden. In den stoet wer den nog opgemerkt: de gezanten van Frankrijk, België, de Vereenigde Sta ten, Brazilië, Portugal en Japan, als vertegenwoordigers hunner respec tieve regeeringen. De koning van Ita lië werd door den Italiaanschen zaak gelastigde te Londen vertegenwoor digd. De stoet was meer dan anderhalven kilometer lang. DE NOORSCHE ARBEIDERS- REGEERING AAN HET V/ERK. Verminderingen der militaire uitgaven. Het Noorsche ministerie van finan ciën besliste gisteren 4at van Maan dag af geen goudtoeslagen op de douanerechten meer geheven zullen worden. Op de begrooting van leger en vloot, diende de regeering een amendement in, volgens hetwelk alle voorjaarsma noeuvres afgeschaft zullen worden en 2 tijdens den oorlog opgerichte garde- compagnieën te Oslo ontbonden zullen worden. Voorgesteld wordt de vloot- oefeningen gedeeltelijk op te heffen en ten deele te beperken tot het voor de veiligheid strikt vereischte mini mum. Men verwacht dat op het leger 4 Yt millioen, op de vloot 845.000 kro nen bezuinigd zullen kunnen worden. Het voorstel voor het bouwen van 2 torpedojagers werd ingetrokken. REGEERINGSCRISIS IN GRIEKENLAND. Over een wegenplan. De Grieksche regeering heeft haar ontslag ingediend. Over de aanleiding tot deze crisis wordt het volgende gemeld: De ministers bespraken de kwestie van het contract, met een Amerikaan- sche firma gesloten, voor den aanleg van wegen in geheel Griekenland. De geraamde uitgaven bedragen meer dan 2 milliard drachmen. De minister van landbouw stelde voor tot een nieuwe aanbesteding over te gaan. De andere ministers drongen er op aan, dat er haast bij was. Men kon het niet eens worden en Zaimis ging het ontslag van het Kabinet aan den president overhandigen. DE INDISCHE GRONDWET COMMISSIE. Protestbeloogïngen. Sir John Simon en de leden der grondwetscommissie zijn gistermorgen te Bombay in Britsch-Indië aangeko men. Een optocht van ongeveer 400 per sonen trok door de straten met zwar te banieren en onder protest-uitroepen. Eenige winkels waren gesloten. Dank zij den voorzorgsmaatregelen der regeering hebben tot nu toe geen ernstige demonstraties plaats gehad. Te Madras werd, naast plaatselijke demonstraties door dat deel der be volking, dat de commissie-Simon wil boycotten, ook een betooging gehou den waar een twist ontstond tusschen twee tegenover elkaar staande par tijen, hetgeen leidde tot het werpen van projectielen over en weer. De po litie, die tusschenbeide kwam, werd aangevallen en was genoodzaakt van de vuurwapens gebruik te maken, met het gevolg, dat een betooger werd gedood en vijf betoogers ernstig ge wond werden. Eenige politiebeambten werden gekwetst. Zoo goed als alle winkels en Indische handelskantoren zijn gesloten. Ook te Calcutta had een protest staking plaats. Daar begon het schuim der achterbuurten steenen te gooien naar bussen en trams. De politie kwam tusschenbeiden en herstelde de orde. Gepantserde auto's patrouilleeren thans in de omgeving. Trams en bus sen rijden onder politiebescherming. Overigens ziet de stad er uit als op eeu feestdag. Een nader telegram uit Madras meldt, dat door het schieten der po litie op de betoogers in het geheel twee personen gedood en 17 gewond zijn. Men is den toestand nog niet meester. De troepen zijn te hulp ge roepen. Het gepeupel liep te hoop voor het hooggerechtshof, wierp met steenen naar de politie en viel Euro peanen aan, die per auto huiswaarts keerden. Er werden daarbij twee auto's vernield. KORTE BERICHTEN. In het proces-Barmat is het getui gen verhoor gesloten; Maandag a.s. vangt •de officier van Justitie zijn requisitoir aan. De gemeente Praag zal een diele gatie naar Warschau zenden ter 1» studecring van de sociale instellingen aldaar. Uit Moskou wordt gemeld, dat tot dusverre 14.000 leden der oppositie uit de communistische partij geze, zijn, ter wijl nog 21.000 ingeschrevenen onder de verdachten staan. In de begrootingscommissie deel de de Duiische rijksverkeerminister Dr. Koch mede, dat de dire.'tie der rijks spoorwegen op het oogenblik een ver hooging der spoorwegtarieven over weegt. De Bricsche kanselier van de schat kist verklaard;-, dat er dit jaar geen algemeene verkiezingen korden plaats hebben, daar de k:e;wet nog niet was aangenomen en de nieuwe stemgerech tigden niet voor het voorjaar of den zomer van het volgende ja-ar op de kie* ïs'.ijSi kondc komen. 'l,e Berlin heea de poiit.e twaalf particuliere wpningbureauX wegens on eerlijke practijken gesloten. Bij de tusschentijdsche verkiezing te Bristol-West heeft de conservatief gewonnen. De Russische havenstad Odessa is zoo goed als ingesneeuwd. Stadsver keer en havenbedrijf liggen stil. RECLAME. UIT DE OMGEVING. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Gisteravond 8 uur vergaderde de raad enzer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer E. Vernède. Aanwezig alle leden. De voorzitter opende de vergadering en sprak daarna een korte Nieuwjaarsre de uit, waarin hij een blik wierp op het jaar, dat achter ons ligt. De bevolking nam toe met 151 zielen, het aantal wonin gen vermeerderde met 26. Helaas zijn in de veehouderij de resultaten nog niet in alle opzichten bevredigend, en lijdt ook de zuivelindustrie een min of meer kwij nend bestaan. Werkloosheid bestond in onze gemeente niet in bijzonder grooten omvang, hetgeen ook daaróan te danken is dat de werken, die ondernomen wor den, van den zomer tot den winter wer den uitgesteld. Voor werkverschaffing werd uitgegeven ƒ3231.75. Wat de bedrij ven betreft, het gasbedrijf heeft zich flink ontwikkeld, het electriciteitsbedrijf mag zich in grooten bloei verheugen en bij de waterleiding werden 40 nieuwe percee- len aangesloten. Spr. eindigde men den wensch uit te spreken, dat gezondheid in het thans aangebroken jaar het deel der raadsleden en hunner gezinnen mocht zijn en dat zij lust en opgewektheid mochten ontvangen om onder Gods zegen hun taak in het be lang der burgerij té vervullen. Spr. geeft ver\olgens het woord aan den wnd. secretaris tot het voorlezen van de notulen der vorige vergadering, die onver anderd worden goedgekeurd. De voorzitter doet vervolgens me- dedeeling van de ingekomen stukken; Naar aanleiding van het bericht van het overlijden van den Commissaris der Koningin, spreekt de voorzitter een har telijk woord van herdenking. Ingekomen zijn een tweetal brieven betreffende door de gemeente gevoerde processen, waarbij de gemeente in het ongelijk is gesteld. Ingkomen is een verzoek om een rente loos voorschot van 6000 voor een bad huis; in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Spr. rectificeert vervolgens de in de vo rige vergadering gedane mededeeling, be treffende de vergoeding voor rijwielen aan het gemeente-personeel, die niet 60 doch 85 bedraagt. Aan de gemeente-vroedvrouw zal om gezondheidsredenen een verlof van drie maanden worden toegekend. Er zal een plaatsvervangster voor haar gezocht wor den. Aan Het Groene Kruis zal op zijn ver zoek een subsidie van 350 worden toe gekend. Inzake het gasbedrijf deelt de voor zitter mede, dat de bedrijfschef erkend heeft, retourcommissies te hebben aan vaard tot een bedrag van ƒ2500; B. en W. stellen voor hem te verplichten dit bedrag in den loop van 6 jaar terug te betalen. In de verordening zal een bepaling tegen dit kwaad worden opgenomen. Z.h.st. wordt dit goedgekeurd. Met de provincie wordt een overeen komst aangegaan tot overneming van den weg RijswijkDe Vink, de Papelaan en den weg Haagsche SchouwKatwijk door de provincie. Uitgezonderd worden door Ged. Staten die gedeelten der wegen, die liggen in de kom der gemeente. Met het rijk wordt een overeenkomst gesloten, inzake onderhoud van de wa- terkeerende deelen van den weg Haag sche SchouwLeiden. In aansluiting op het indertijd reeds be handelde verzoek van de woningbouw vereniging „Onze Woning" om medewer king bij den bouw van 28 arbeiderswonin gen, stellen B. en W. voor 3840 M2 grond aan den Leidschen weg voor dit doel aan te koopen van de Mij. tot exploitatie van .tramwegen te Haarlem voor den prijs van 3425, doch den bouw te doen ge schieden door de Voorschotensche Bouw vereniging. De heer Braggaar heeft met genoe gen van het voorstel van B. en W. kennis genomea, doch betreurt dat indertijd de noodzakelijkheid van deri bouw van ar beiderswoningen werd bestreden, terwijl thans gezegd wordt, dat deze wel nood zakelijk is, terwijl aan de andere bouw vereniging en niet aan de eerste bouw vereniging de houw zal worden opge dragen. De heer Limburg is blij dat B. en W. thans van de noodzakelijkheid van den bouw zijn overtuigd, al betreurt spr., dat de eerste woningbouwvereniging moest teleurgesteld worden. Spr. zou gaarne spoedig de bouwplannen onder de oogen hebben om te bestudeeren. De voorzitter merkt naar aanlei ding van het door den heer Braggaar ge zegde op, dat B. en W. niet verklaard hebben, dat er geen behoefte aan arbei derswoningen bestond, doch dat zij een nader onderzoek wenschten. B. en W. heb ben zich „op de vlakte" gehouden en vol strekt niet afwijzend geprae-adviseerd. Nu inmiddels gebleken is, dat verscheidene menschen een woning verlangen, zijn B. en W. tot het inzicht gekomen, dat er be hoefte aan bouw van arbeiderswoningen bestaat. Spr. acht het voorts in het algemeen belang der gemeente, dat de woningen gebouwd zullen worden door de Vóorscho- tensche Bouwvereeniging. De administra tiekosten dezer vereeniging zijn niet hoog en zullen door Óen nieuwen bouw niet noemenswaard stijgen, terwijl bovendien de nieuwe één blok zullen vormen met de reeds gebouwde woningen van de genoem de vereeniging. De heer Mens, weth., wijst er nog op dat het cardinale punt, woningruimte, thans vervuld wordt, zoodat de heer Brag gaar tevreden kan zijn. De heer Braggaar repliceert en zegt zijn medewerking toe. De heer E g g i n k, weth., wijst o.m. op de weinige animo, die er een half jaar geleden voor arbeiderswoningen bestond. Spr. was er tegen hier een surplus van arbeidskrachten te halen, waar men de arbeiders geen dienst mee bewijst. Thans is de toestand veranderd en zijn er veel liefhebbers voor woningen. De heer D ij k m a n wijst op de noodza kelijkheid van woningen met een huur, die niet hooger is dan hoogstens 4.50, hetgeen de voorzitter toezegt. Naan aanleiding van een vraag van den heer v. Leeuwen antwoordde de heer E g g i n k, dat de bouwarbeiders wel een bestaande woning kunnen huren, omdat hun loonstandaard hooger is dan van de land- en tuinbouwarbeiders. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.st. aangenomen. Aan de Chr. H.B.S. te Leiden zal een subsidie worden toegekend van 35.50 per leerling, hetgeen neerkomt op 272.17. Aan een vijftal Bijz. Scholen zullen voor schotten worden toegekend (Chr. school 1820.27). Eenige comptabiliteitsbesluiten worden goedgekeurd. Aan de orde komt de Alg. Politiever ordening, waarop advies van de Gezond heidscommissie is ingewonnen, dat gun stig luidt. Algemeene beschouwingen worden niet gehouden, waarna artikelsgewijze behan deling volgt. Bij punt 2 vraagt de heer Bakker of met het oog op het wegenplan het begrip „kom der gemeente" niet te ruim is ge steld. De voorzitter antwoordt, dat Ged. Staten zich aan deze definitie niet storen zullen. De heer Bakker vraagt voorts, of de voorzitter voornemens is in de politiever ordening een bepaling op te nemen over eenkomstig een indertijd door den Bond tegen het Vloeken gedaan verzoek. De voorzitter antwoordt, dat een dergelijk voorstel gedaan kan worden, b.v. in de volgende raadsvei-gadering. Betreffende het verbod van te liggen met iemand van andere kunne langs den openbaren weg enz., stelt de heer Brag gaar voor daaraan toe te voegen: „op aanstoot gevende wijze", waarmee B. en W. accoord gaan. De heer Verboom zou een bepaling betreffende maximum snelheid opgenomen wenschen te zien, welk punt in de vol gende raadsvergadering aan de orde kan komen. De heer Braggaar kan er zich niet mee vereenigen, dat ondersteunde werk- loozen niet in een café mogen toegelaten worden. De voorzitter acht het ontoelaatbaar dat het geld van de gemeente aldus zou worden omgezet in sterken drank. De heer Braggaar is niet tegen den geest van dit artikel, doch gelooft ook dat de redactie niet juist is. 't Kan toch b.v. voorkomen, dat iemand, die werkloos is, in een caié een bespreking heeft over werk. De voorzitter licht de zaak nader toe. 't Betreft hier personen, die door B. en W. zijn opgegeven, dus van wie be kend is, dat zij geregeld drinken. Zóó hebben de heeren Braggaar en Lim burg er geen bezwaar meer tegen. De verdere behandeling der verorde ning wordt uitgesteld tot de volgende ver gadering. De heer Limburg kondigt een voor stel tot verplichte winkelsluiting op Zon dag tot 1 uur aan. De heer Bakker stelt voor, artikel 94 (tabaksverbruik door kinderen) te schrap pen. Nadat de rondvraag is gehouden, die weinig belangrijks oplevert, sluit de voor zitter te 10 uur de vergadering. OUDE WETERING. Donderdagavond hield Db. 1de Bruin van Oegstgeest, oud-Miss. Pred. te Kambaniroe, in de Gerei". Kerk alL hier een rede over de Zending op Soem- ba. De spr. bepaalde zich niet zoozeer bij het beginsel der Zanding, maar sprak in het bijzonder over de moeilijkheden der Zending. De spr. begint met een korte beschrijving van zijn reis naar koemba, en hoe hij daar, jaren gele den, aar.g uomen, een land vond waar leugen, diefstal, plundering, e>n doodslag Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 1840 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Nederl'. Draadl. Omroep. Katholieke Radio-Omroep. v5.00 Diner-muziek te geven door li c: Trio Gaiïlard. 6.00 Spreker: Dr. A. F. A. Hofman uit Gouda. Onderwerp: De Ge nezingen van Christus zooals in de H. Evangeliën verhaald''. 6.30 Vervolg Concert. 7.00 Cursus Hollandsch, door denh er D. G. G. v. Ringelestein. 7.30 R.K. Staatspartij. 8.00 Uitzending uit het Concertge bouw te A'dam. Concert door de Liedertafel „Amstels-Werk man" ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan. Daarna nieuwsberichten. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.15 Les in het Duitsch. 6.00 Muziek. 7.15 Spreker: W. Balk. Tuinbouw- halfuurtje. 7.45 Politieberichten. V. A. R. A. 8.10 Concert in de groote zaal van het N.V. Huis te Utrecht. Mede werkenden: De Arbeiders Mu- ziekvereen. „Voorwaarts", Dir. d< heer D. F. Zingel. Het gem. koor „De Stem", onder leiding van Hendrik Altink. Het Amsterd. Instrumentaal Sol-kwart., be staande uit de heeren D. Speets trompet, D. M. Tonnis, trompet, R. Sell waldhom, E. Haagman, bazuin. In de pauze: toespraak door den heer J0I1. v. d. Berg, propagandist van den „NederJL Blindenbond". 10.00 Persberichten van Vaz Dias. 10.30 Orkest o.l.v. Hugo die Groot. KöNIGSW USTERH., 1250 M. 7.50 „Das Band". Treurspel, 1 bedr. 9.50 Muziek. LANGENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 7.35 Vroolijke avond. Daaraa muziek. DAY ENTRY, 1604 M. 5.35 'Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Tijdsein, weerbericht. 7.35 De grondslagen der Muziek. 8.05 Muziek. J.20 Y\ ei rbericht, nieuwsberichten. 9.50 Scheepsberichten. 9.55 Variété. 10.50 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. .05 Koersen en nieuwsberichten. .20 Landbouwpraatje. 8.50 Muziek. ZONDAG 5 FEBRUARI. HUIZEN, (N.-H.;, 1840 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Neddri. Draadlooze Omroep. Ned. Chr. Radio-Vereeniging, 9.50 Overzicht van den Kerkdienst vanuiï de Westerkerk te Gronin gen. Voorganger: Ds. J. J. MIE- DEMA, Geref. Pred. aldaar. 1. Orgelspel. 2. Voorzang, Psalm 1 :i. 3. Votum. 4. Zegehgroet. 5. Lezing van de wet des Heeren. 6. Lezen: Matth. 10:1630. 7. Gebed. 8. Zingen Psalm 65 2 en 3. 9. Tekst: Marcus 10:2527- 10. Eerste ged. der Prediking. 11. Zingen Psalm 100:2 en 3. 12. Tweede ged. der Prediking. 13. Dankzegging. 14. Zingen Psalm 138 14. 15. Zegen. 16. Orgelspel. 5.50 Overzicht van den Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. Kerk te Oosterend. (Friesland). Voorgan ger: Ds. G. DE VRIES, Pred. aid. 1. Orgelspel. 2. Votum en zegen. 3. Zingen Psalm 95 1 en 2. 4. Belijdenis des geloofs. 5. Zingen Gezang 83 6. 6. Lezen Psalm 118:14—28. 7. Gebed. 8. Inleiding tot de prediking. 9. Tekst Job 19 :25 a. 10. Verdeeling van aen tekst: a. Job's heilige wetenschap. b. Job's rijke troost. 11. Zingen Psalm 118:7, 14- 12. Eerste ged. der ppjtriking. 13. Zingen Gezang 49 5. 14. Tweede ged. der prediking. 15Dankgebed. ió. Zingen Psalm 73 12. 17. Slotzegen. 18. Orgelspel. HILVERSUM, 1060 M. 10.30 Uitzending van den Dienst uil het gebouw van den N.P.B. te Haarlem, Voorganger: Ds. C. C. DE KLOET, Dien Helder. Onder werp: „Het probleem van Merijn- tje Gij zen". pan die otrde van den dag waren; een volk gedreven in groote angst vooi booze geesten, kortom een volk dut leefde in de schaduwen des doods. Om aan te toonen hoe groot de mooi Rjkheden wel zijn waarmede een zen ideling te kampen heeft om aan zu.ke heidlenen, die niets en niemand om zien, het Evangelie te brengen, geef! de spr. verschillende beelden van de gewoonten en de gruwelen waarmee-c de bevolking zich onledig houdt. Dcc God bewaarde hun voor moedeloosh i- en heeft hun werk rijk gezegend. Ve.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2