NIEUWE LEIDSCHE COURANT Gods wondere leidingen. Aangenomen, naar Apeldoorn: G. J. Goede, te VÖorthuizen. Naar Nieuwdorp (Z.): E. Beukema, te Nija- wier. CHR. GEREF. KERK. Tweetal, te Sneek:. K. G. van Smeden, te Kampen; en Joh. v. d. Vegt, te Doesburg. Ds. J. BÖRGER. Ds. J. Borger te Gouda heeft Zon dagochtend van den kansel officieel aan de gemeente medegedeeld, dat hi} met 1 October de Ned. Herv. Kerk verlaat. „Niet omdat ik eenig conflict heb met den Goudschen kerkeraad zoo zeide Ds. Borger want dat is mij de moeite niet waard. Ik ga weg, om dat de Europeesch-Christelijke kerk de waarheid miskent, en i'c hoop bui ten de kerk gelegenheid te hebben de prediking van het Evangelie voort te zetten". sterdam-Zuid zelf voorgaan in de pre diking des Woords. Dat Prof. Waterink mocht preeken en Prof. Vollenhoven slechts preek- lezen, vindt alzoo zijn oorzaak hierin, dat eerstgenoemde zijn vroegere amb telijke rechten bleef behouden omdat hij aan een Theologische Faculteit zijn arbeid voortzet, en dat laatstge noemde die verloor, omdat hij geheel buiten het Kerkelijk en theologisch gebied kwam te staan. PREEKLEZEN. Ter jongste vergadering van de classis Rotterdam der Geref. Gemeen ten, voorgezeten door Ds. R. de Blois. van Dirksland, werd, blijkens de ..Saambinder", bij de rondvraag nog gewezen op „de noodzakelijkheid geen preeken te lezen van vreemde schrij vers. Laten onze Gemeenten zich hou den aan de oude schrijvers" was het parool. AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 31 Januari 1928. Toevallig kwam mij in handen een weggeworpen oproepbriefje voor een huishoudelijke vergadering van den Vrijheidsbond, afd. Leiden, op heden avond half negen in een der zalen van Hotel den Burcht. Behalve enkele huishoudelijke aan gelegenheden komt daar ook aan de orde een: Inleiding van den heer J. Baak over: „Organisatie van het Openbaar Onderwijs te Leiden en wat daaraan ontbreekt". Gedachten wisse ling gewenscht, voegt het agendum daaraan toe! Dat zou ik denken! Ik zou zelfs zeg gen gedachtenwisseling noodzak e- ij k. Want als we naast elkaar stel len de kosten van ons Openbaar On derwijs en de kosten van het Bijzon der Onderwijs dan blijkt het eerste toch nog steeds ontzettend duur. Aan van DINSDAG 31 JAN. 1928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. NED. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. Zaterdagmiddag vergaderden te Rot terdam de leden van de afdeeling Zuid Holland van den Nederlanschen Bond van Gemeente-ambtenaren, on der presidium van Prof. Mr. G. A. van Poelje te 's Gravenhage. De opkomst was zoo groot, dat naar een andere localiteit verhuisd moest worden. Bij den aanvang der vergadering herdacht de voorzitter in treffende be woordingen het overlijden van den heer J. M. Bouscholte, ambtenaar van den Burgerlijken stand van Rotterdam die trouw bondslid was en veel deed voor de wetenschappelijke vorming der gemeente ambtenaren. Voorts wenschte de voorzitter het bestuurslid, den heer Tolk, geluk met diens 40-jarig ambtsjubileum. Door den secretaris der afdeeling, den heer K. de Boer, secretaris te Har dinxveld, werd hierna een uitvoerig jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek dat het getal leden der afdeeling in 1927 weder toenam, dat twee cursus sen ter opleiding voor het examen gemeente-administratie in stand wer den gehouden en dat het bestuur een commissie benoemde van onderzoek naar de rechtspositie van het secreta rie-personeel, welke commissie in het voorjaar van 1927 haar rapport aan bood. Voorts geeft het verslag een over zicht van de in 1927 gevoerde acties. Onder dankzegging aan den secre taris werd het verslag voor kennisge ving aangenomen. De rekening 1926 werd, nadat daar omtrent verslag was uitgebracht, door de onderafdeeling „De Maasstreek"', vastgesteld; eveneens werd vastge steld de begrooting voor 1928. Het rapport, inzake de rechtspositie gaf tot enkele discussie aanleiding. Het bestuur zal thans, na gepleegd overleg, met de belanghebbenden en met de onderafdeelingen, op de tot standkoming eener gemeentelijke rege ling aandringen. Van bestuurszijde werd het rapport toegelicht door den heer- v. d. Lelie, van Leiden, voorzitter der commissie van onderzoek. Na afhandeling der agenda huldig den de heeren Fonkert van Oud Beier land, Kunnen van Dordrecht, van As van Gouda en Klein, hoofdbestuurslid van Den Haag, den scheidenden voor zitter. De sprekers brachten dank aan het geen Prof. van Poelje in het belang der afdeeling deed. Door den heer Amesz van Rotter dam werd Prof. van Poelje namens verschillende leden een boekwerk aan geboden. Prof. van Poelje dankte de sprekers en memoreerde hetgeen de bond voor hem was en hetgeen hij in overleg met anderen in verschillende bondsfunc- ties mocht tot stand brengen. TELEFONISCHE VERBINDING NEDERLAND—AMERIKA. Zooals men weet is gisteren aan de met Amerika bestaande kabeltelegra- fische een radio-telefonische verbin ding tusschen Amerika en ons land toegevoegd. Voor de officiëele opening van de zen dienst waren gistermiddag in het gebouw van het Hoofdbestuur der Pos terijen en Telegrafie verschillende per sonen bijeengekomen. Nadat de verbinding via Engeland was tot stand gebracht, werd aller eerst het woord gevoerd door den Mi nister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland, die zich richtte tot den Amerikaanschen staats secretaris, den heer Kellogg te Was hington. 0 Deze rede werd door den heer Kel logg beantwoord. Na deze speeches hebben de heeren FEUILLETON. 34) o— ,,'k Zou nou niet weer willen gap pen en uit het offerbusje centen ha len", fluisterde Pupple verlegen. „Natuurlijk niet, nog al wiedes", minachtte Torry, „wie doet dat nog, als je dit betere kent". „Toch aardig van meneer Bobby, om ons zóó van straatslijpers tot fat soenlijke jongens te maken", zei Pup ple wijs, want dat had ie z'n Moeder hooren zeggen. „Hm- jazekernatuurlijk.. en ik meende nog wel, dat ie een ge heime, smeris was", grinnikte Torry, die altoos den meesten schik had over wat hij noemde: z'n eigen stom miteiten, „maar dit is ie nietwèl detectivemooi baantjezou ik ook wel willen wordenof al was 't maar helper". „Dat 's erg gevaarlijk", verkondig de Pupple, „ze kunnen je zóó dood schieten of wurgen." „Ja, of ophangen, of in 't water smij ten, of den nek omdraaien of weet ik watkunnen ze allemaal doen maar daar ben je toch altoos zelf bij nou jij weer!" „Als je bij de politie wil, moet je een hoop leeren", aarzelde Pupple, Beelaerts en Kellogg nog eenige vrien delijkheden met elkaar gewisseld. Onmiddellijk na dit gesprek kwam in Washington onze gezant aldaar, Mr. van Royen, aan de telefoon, die in het Nederlandsch het woord voerde tot den directeur-generaal der Poste rijen en Telegrafie, Ir. Damme, De heer Damme maakte de Neder- landsche administratie een compli ment voor het feit, dat zij deze moder ne verbinding heeft helpen in het le ven roepen, terwijl hij dè verwachting uitsprak, dat van deze nieuwe ver binding een belangrijk gebruik zal worden gemaakt. In antwoord op deze toespraak zei- de Ir. van Damme, dat het een vol doening voor de P. T. T. was, dat de ze verbinding kon worden toegevoegd aan de reeds bestaande en dat hij zich erkentelijk gevoelde jegens de En gelsche en Amerikaansche collega's, die door hun belangrijke prestaties het in de eerste plaats hebben moge lijk gemaakt, om de verbinding met Amerika ook voor ons land te berei ken. Verder bedankte de heer Damme den gezant voor de door dezen verleen de medewerking aan de Nederland- sche delegatie naar het te Washing ton gehouden congres voor radio-tele- grafie, waarbij hij nog den wensch uit te. dat de nieuwe verbinding ook zal mogen bijdragen tot een betere ge dachtenwisseling tusschen delegaties en de Regeering. (Dit laatste in ver band met het feit, dat de telegrafische gedachtenwisseling bij het laatste con gres niet altijd even onberispelijk is geweest.) Ook na dit gesprek volgden van weerszijden eenige persoonlijke vrien delijkheden. Vervolgens kwam de verbinding met New York tot stand, waar thans de bij onze regeering geaccrediteerde gezant der Vereen, Staten, de heer Tobin, vertoeft. De heer Tobin voerde een vriend schappelijk gesprek met den heer Nor- web,, len secretaris bij de legatie in Den Haag. De heer Norweb zeide ver heugd te zijn, naar den welstand van den gezant te kunnen vragen en de stem van den heer Tobin weer te kun nen hooren. Vervolgens sprak minister Beelaerts nog eenige woorden met den Ameri kaanschen gezant, waarna in New York Prof. Barnouw aan het toestel kwam, die eveneens eenige woorden met Jhr. Beelaerts wisselde. Tenslotte kwam de heer Tobin weer voor de telefoon, die nog een kort ge sprek voerde met den heer Swift, 2en secretaris van zijn legatie. Na afloop van de officieele opening stond de heer Damme de vertegen woordigers van de pers te woord, waarbij hij mededeelde, dat de* ge sprekken zeer duidelijk waren, en dat de gesproken woorden zeer goed over kwamen., hetgeen ook bleek uit de antwoorden, welke op verschillende vragen werden ontvangen. Er hoefde zelfs geen vraag herhaald te worden, terwijl de stem van den heer Tobin, den eenige der sprekers aan de overzijde van den Oceaan, wiens stem bij de hier aanwezigen be kend was, zeer duidelijk was te her kennen. Voorts deelde de heer Damme nog mede. dat vooral de heeren Norweb en Swift zeer onder den indruk waren van het feit, dat zij een gesprek kon den voeren met iemand uit hun va derland. Tenslotte gaf Ir. Vos eenige techni sche inlichtingen over de wijze van uitzending in Engeland, «waarbij nog werd medegedeeld, dat er reeds een aanvraag voor een particulier gesprek met Amerika was binnengekomen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Bedankt, voor Tubbergen: H. J. Pijnacker Hordijk, te Oude- en Nije- horne. GEREF. KERKEN. Beroepen, te Apeldoorn (voor de tweede maal): G. J. Goede, te Voort huizen. Te Kruiningen: J. Kool stra, cand. te Amsterdam. die den afkeer van zijn vriend voor boeken en school nog niet vergeten was. „Weet ik welweet ik wel.... maar daaromleeren kan 'k best en ik ken alle dieventalen..,, wat- blief?" „Praat er dan 's over met meneer Bobby", raadde de kleine hem aan. „Eerst de school afloopen, behoor lijk kunnen lezen, schrijven en reke nen, met breuken en allesdan nog op de kaart terecht kunnen en wat van de geschiedenis wetenniet zoo'n beetje geleerdheid, hè?" „Leer ik allemaal ook later", blufte Pupple, dat hem een vriendschappelij ke maar nog al een gevoelige stomp van den grooten kameraad bezorgde. „Jawelzeker...." gaf Torry toe, „maar ik b enal zoo oud, ik wordt al zestien moet je denken!" Daar kon de ander niets tegen in brengen en dus stelde hij voor, dat ze mejuffrouw Brigs nog een poosje zouden gaan helpen, wat beiden dan ook deden. 't Was in 't voorjaarde knapen hadden buiten voor de deur gezeten met hun boterham en theevlak onder Bobby's opgeschoven raam hun vriend had alles gehoord en knoopte het in zijn oor. Reeds meer malen had hij over Torry's toekomst nagedachtwat moest hij met den knaap aanvangenvoor een am bacht toonde hij niet den minsten lust. Dr. O. NOORDMANS. Woensdag viert dr. O. Noordmans, Ned. Herv. predikant te Laren (Geld.) zijn zilveren ambtsjubileum. In 1871 geboren werd de jubilaris in 1902 candidaat, om 1 Febr. 1903 te Idsega- huizen het predikambt te aanvaarden. In 1910 vertrok hij naar Suameer, om 25 Maart 1923 in zijn tegenwoordige gemeente intrede te doen. We mogen er nog aan herinneren, hoe hij in 1926 op de voordracht stond voor kerkelijk hoogleeraar te Utrecht, in de vacature die ontstond door het optreden van dr. J. R. Slote- maker de Bruine als Minister. EEN OVERGANG Naar we vernemen is de heer C. J. Smith,, te 's-Gravenhage, een ook in de omgeving van Leiden welbekende persoonlijkheid, die voor een paar jaar is ontslagen als hoofd der Her- vormd-Chr, School te Groot-Ammers wegens zijn anti-militairistische pro paganda, overgegaan tot de R.-K. Kerk en in die Kerk opnieuw gedoopt. OOK MEVR. BAVINCK. Naar uit de „Overt. Kerkbode" zou blijken is mevr. J. A. LavinckSchip pers te Bussum, dè weduwe van prof. dr. H. B^vinck, tot de Geref. Kerü in 11. V. overgegaan. NAAR HET ZENDINGSVELD. Heden is mej. H. C. Muys. laatstelijk wijkverpleegster van de Vereen. ijkverpleging", te Amsterdam, met de „J. Pzn. Coen naar indië ver trokken, om daar liaar betrekking te aanvaarden als hoofdverpleegster aan het Zendingsziekënlïui-s te lvcboemën. FREEKEN EN PREEKLEZEN. Wij lezen in pe Kqtterdammer: Een oud-predikant, (niet: een oud predikant) leest preek. Dat zal niet vaak voorkomen. Namelijk, -dat een jong en zeer be gaafd theoloog, die voorheen meer uan vijf jaren een groote-stadsgemeen- te als predikant diende, in een gods dienstoefening een predikatie voor leest. Dit gebeurd© Zondag tweemaal te Amsterdam-Zuid. Die theoloog is da tegenwoordige hoogleeraar aan de Vrije Universiteit: Prof. Dr. D. H. Th. Vollenhoven. Hij was 5 jaar predikant bij de Ger. Kerk van Den Haag. Doordat hij de benoe ming tot hoogleeraar in de Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte (voor Philosophie en Psychologie) aan vaardde kon hem niet het emeritaat worden verleend, omdat geacht werd dat hij overging tot een anderen staat des levens. Ateoo verloor Dr. Vollen hoven het recht om in de bediening des Woords voor te gaan. In de Zon dag gehouden godsdienstoefeningen kweet hij zich van de hem gegeven op dracht tot het lezen eener predikatie. Zijn ambtgenoot Prof. Dr. J. Wate rink, die laatstelijk predikant der Geref. Kerk van Amsterdam was en nu buitengewoon hoogleeraar aan de Vrije Universiteit is voor de Paeda- gogiek, en daarbij tevens als buiten gewoon hoogleeraar aan de Faculteit der Godgeleerdheid verbonden werd voor de Catechetiek, verkreeg indertijd emeritaat en kon daarom in de Zon dag gehouden andere godsdienst oefeningen der Geref. Kerk van Am- ook niet voor den dienst aan spoor of tram, evenmin voor soldaat..», nu had de jongen het zelf te kennen ge geven; bij de geheime politie.... en hij kende alle dieventalen, dit laatste was een niet te onderschatten voor deel, dat wist niemand beter dan Bobby! Wanneer niet de reden van hun verblijf in de groote Amerikaansche koopstad zoo treurig was geweest, dan zouden de jongelui, Harry en Hannah Vermeeren, daar een allergenoeglijkst leven hebben geleid; het beviel er hun opperbest en zij gevoelden er zich ge heel en al thuis.... maar door en over alles heen bezielde hen immer de kwellende gedachte: „Wat is er met Hendrik gebeurd, en zoo hij nog in leven is, waar be vindt hij zich en in welken toestand?" Zij spraken aldoor over hem, gi9ten en misten onophoudelijk en klampten zich aan eiken stroohalm vast. Met Bobby waren zij op vriend- schappelijken en zelfs vertrouwelij- ken voet.... den eenvoudigen beschei den speurder waren zij zeer gene genzij verheugden zich op zijn wekelijksch bezoek en luisterden met nooit falende belangstelling naar elke nieuwe poging, door hem aange wend ter bereiking van het groote doel. Ook in Bobby's beschermelingen, de beide voormalige boefjes, Pupple en HET JOODSCH GODSDIENST ONDERWIJS IN NED.-INDIë. In de Zaterdag gehouden buitenge wone zitting van de Centrale Comr missie tot de Algemeene Zaken van het Nederl. Isr. Kerkgenootschap werd voorlezing gedaan van een missive van den Minister van Koloniën, hou dende het antwoord op een door de Permanente Commissie gestelde vraag; of hij. eventueele uitzending van godsdienstonderwijzers naar de Oost, gerekend kan worden op steun van de Indische Regeering. De Minister heeft nu geantwoord, dat de Indische Regeering als gedrags lijn zal volgen om hangende het vraagstuk van de verhoudingen van Kerk en Staat in Ned.-Indië geen nieuwe verzoeken tot subsidie voor godsdienstige doeleinden in overwe ging te nemen. Van deze gedragslijn zal niet worden afgeweken, zoodat de vraag van de Permanente Commissie ontkennend moet worden beantwoord GEENERLEI HUWELIJKS BEPERKING. Tc Amsterdam heeft de Kerkeraad der Ned. Israëlietische Gemeente be sloten in het Reglement der Gemeen te geen beperkende bepalingen op te nemen ten opzichte van Israëlieten die een niet geoorloofd huwelijk zijn aangegaan, zooals in de bekende mis sive der opperrabijnen -was verzocht EEN NEDERL. STUDENTENHUIS TE PARIJS. In de Cité Universitaire te Parijs zijn door verschillende landen, w.o. België, Engeland en Japan, tehuizen gesticht voor "de te Parijs studeeren- de onderdanen van die naties. Ook voor Nederland werd een terrein ge reserveerd. Om den bouw van een Ne derlandsch Studentenhuis mogelijk te maken is door den bekenden kunst- kooper, den heer A. Preyer, vroeger te Den Haag, thans te Parijs wonende, oen zeer aanzienlijk bedrag geschon ken. Om in het nog ontbrekende te voorzien, heeft Jhr. Loudon de ver schillende studenten-corpsen in ons land verzocht een geld-inzameling daarvoor te houden. JAVAANSCHE PREDIKANTEN. Ds. L. Netelenbos te Poer wore djo (Java) bericht, dat wederom een Ja- vaansch predikant bij de Geref. Ker ken in Insulinde gereed staat om tot zijn arbeid in te gaan. Wirjatenaja, die reeds als goeroe (leeraar, onderwijzer) te Tlepok bij Poerworedjo werkzaam was, is door de aldaar zelfstandig geworden in- landsche Geref. Kerk benoemd tot pandita djawa (inlandsch predikant). Aan de vergadering namen 25 belij dende lidmaten deel. De Gemeente is nog betrekkelijk klein en 's avonds kunnen velen moeilijk weg van huis. Bij de verkiezing werden 24 Yan de 25 stemmen uitgebracht op Wirjate naja. Er was dus grocte eenstemmig heid. Men dacht aan niemand anders dan. aan den eigen, geëerden voorgan ger, wiens leiding reeds velen tot ze gen was geweest. Daarnaar gevraagd door Ds. Nete lenbos, die de leiding der vergadering had, antwoordde Wirjatenaja, dat hij de benoeming wenschte te aanvaar den. Wirjatenaja sprak op béwogen toon. De wensch van meerdere Javaansche Torry, stelden de Hollanders veel belang.... zij vernamen gaarne hoe de knapen zich gedroegen, en wat er verder met hen zou gebeuren en me nigmaal schonken zij den Amerikaan een- vrij aanzienlijke som gelds voor de behoeften zijner jongens, want Pupple verdiende nog niets en Torry nog maar een schijntje, zoodat het er met kleeding en schoeisel nog al eens povertjes uitzag, vooral tegen den guren wintertijddoch er kwam altoos hulp opdagen en de jon gens zaten beter in de spullen dan ve len hunner arme standgenooten en waren ook beter gevoed. Kleine Pupple moest nog een paar jaren op school blijven, maar Torry zag het einde van zijn leertijd nade renhij had zich een vol jaar lang geweldig ingespannen en vertelde met verklaarbaren trots aan zijn kost- vrouw en zelfs aan Bobby, dat hij in aanmerking kwam, om mede te din gen naar een der uitgeloofde prijzen, een prachtig leesboek, een nikkel hor loge of een paar mooie schaatsen, verder kleedingstukken en allerlei snuisterijen. Het hart van den knaap popelde bij het denkbeeld, dat hij het horloge zou kunnen '..innenhet was de eer ste prijs en hij had kans zoo goed als iedereenmaar er waren twee kwade mededingers, de een las veel beter en de tweede schreef beslist mooier dan Torry.... dat wist deze de organisatie moet dus nog al wat ontbreken Trouwens dat verschijnsel zien wij overal. Zoo leer ik rog pas, dat in Katwijk het Openbaar Middelbaar Onderwijs in 1925 vorderde per leer ling 1S4.14 en het Bijzonder Middel baar Onderwijs 35.50. Dat 9cheelt toch te veel. Daarom doen de heeren van den Vrijheidsbond nuttig werk om daar eens over te praten. Wie weet krijgen we spoedig ."'an wel een actie om de kosten vr-n het Oi.enbaar onderwijs met die van het bijzonder gelijk te maken. OBSERVATOR. Gemeenten naar zelfstandigheid was zoo verklaarde hij ook een be geerte van zijn hart. Maar, hij had er nooit naar gestreefd, zelf pandita te mogen worden; had het zelfs niet be geerd. De ambtsdragers kunnen ge in ie-en. dat hij er bij hen op aandrong, den Christenen duidelijk te maken, dat 7.o even goed een anderen goeroe mochten beroepen. Hij gevoelt zich van heel nederige afkomst; nog niet oud genoeg: nog gebrekkig in ken nis; niet nederig genoeg. Het ambt van dienaar des Woords vraagt een echt vroom, godvruchtig leven ach, hoeveel komt hij daarin te kort. Hij is niet beter dan de andere Christe nen; hij gevoelt het hoezeer er een gebrek is aan liefde tot God en de Gemeente. Daarom heeft hij de laatste dagen vaak gebeden, dat God een anderen gceroe zou aanwij-en. Het is niet de vraag ef d" menschen iemand kiezen (denk aan Saul), maar of God iemand kiest. Zim bede was, dat God duidelijk een ander zou aanwijzen. Maar ook was zijn bede: als ik go- kozen word, wat moet ik dan doen, o God? Nu is de keuze gedaan. De een stemmigheid der Gemeente geeft hem de overtuiging, dat Gcd hem tot het nieuwe ambt heeft geroepen. Welnü, dan wil hij ook thans vasthouden aan wat hem altijd moed gaf om tot iets te besluiten: .niet mijn wil, maar Uw wil geschiede En daarom durft hij niet weigeren. Naar lichaam en ziel stelt hij zich opnieuw Gc'e ten dienst. De Almach tige make alles wèl. als hij straks voor den d>enct van Woord en Sacra menten eigen verantwoordelijkheid krijgt. Ds. Netelenbos getuigt van Wirja- tenaia, dat hii nimmer zichzelf ge zocht heeft. Ook al neemt hij een voor aanstaande plaats onder zijn collega's in. hij is zich daar weinig van bewust. Dit maakt hem te meer geschikt voor zim nieuwe toekomst, omdat de pan dita djawa voorloopig de adviezen van de missionaire predikanten niet kan missen. Wiriatenaia moet. nu de Theologie nog eens degelijk doorwerken, opdat hij in April examen moge doen. Mis schien kan hij dan aan het einde van die maand in het ambt bevestigd wor den. GIFTEN EN LEGATEN. De Diaconie der Ned. Herv. Gem. te Kralingen heeft een legaat ontvan gen van wijlen mej. E. A. v. d. Abeele, groot 20.000 grootboek 2>£ pCt., met vruchtgebruik bezwaard. i.-ii daarom vreesde hij met gegronde vrees. „Als ik maar-iemand vinden kon, die mij eiken avond een half uurtje hardop wou laten lezen", vertelde hij aan Bobby, „en als ik maar een stel schrijfvoorbeelden machtig kon- wor denik heb nog drie volle maan den voor de borst en zou zoo vreeselijk goed mijn best willen doen! Maar ik weet geen mensch, die het voor een cent per avond doen wil en meer heb ik nieten de schriften zijn ook erg duur". Bobby glimlachte om den prijs van het lesgeld, en vertelde lachend aan zijn Hollandsclie vrienden de klacht van den armen knaap. Onmiddellijk was Hannah bereid, bij te springen. Torry moest maar bij haar komenzij zou hem laten le zen en schrijven.... den volgenden dag konden de lessen reeds een aan vang nemen. Torry ontving het be richt van de vervulling zijner wen- schen wel met vreugde, maar toch zonder bijzondere uiterlijke teekenen van verrassing, hij vond blijkbaar, dat zoo'n half uurtje, aan hem besteed tot zijn meerdere ontwikkeling, geen overgroote dankbaarheid eischte en zonder de minste verlegenheid betrad hij den volgenden avond klokslag zes uur de kamer, waar juffrouw Ver meeren hem wachtte. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5