CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8"» JAARGANG DINSDAG 31 JANUARI 1928 NUMMER 234 8 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten LeideD waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeeüngen dubbel tariei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da- gelijks geplaatst ad. 40 cents Oil nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Kerstfeest op reis. In de Chr. Amsterdammer kwam Zaterdag een hoofdartikel in den vorm een©r meditatie voor van den onge- noemden Hoofdredacteur, waarin o.a. ue volgende opmerkingen voorkomen over het gevaar van afglijden van onze beginselen: „Laat ons een voorbeeld r.oemen in verband met den veranderden tijd. Vroeger gingen onze inenschen zel den op reis, wijl daartoe zoowel de genegenheid als de gelegenheid ont brak. Thans is er een Christelijke Reis- vereeniging, die de menschen in staat stelt voor betrekkelijk geringe som de mooiste plekjes van de wereld te be zoeken. Maar hoe geschiedt dit somtijds? In het orgaan van deze Reisvereeni- ging lazen wij. dat onze Christelijke menschen werden opgewekt om deel te nemen aan een tocht naar Parijs met de Kerstdagen! Stel u voor: onze menschen met liet Kerstfeest niet thuis in eigen kring, en in eigen kerk, maar in Parijs! Wij gelooven niet, dat de reizigers aldaar naar verkeerde plaatsen zul len gaan, maar wij vragen: Komt dit te pas? Is dit de goede weg om Kerst feest te vieren? Kan de ziel daarbij iets winnen? Of het tegendeel? Zoo moeten wij het ook afkeuren, dat ons Christenvolk door deze Ver- eeniging naar plaatsen als Monaco gebracht wordt, waar de speelwoede der wereld hoogtij viert. Al gaat men enkel uit nieuwsgierig heid, toch stelt de ziel door zulke rei zen zich onnoodig aan gevaren bloot. Wij behooren ons verre te houden van dergelijke plaatsen der ijdelheid. Niet alleen met 't oog op onszelf, maar ook met het oog op de wereld. De wereld let nauw op ons. Wat invloed kan er van ons uit gaan, wanneer de wereld ziet, dat wij zóóver met haar meegaan? Is dit het voorbeeld van een godza ligen wandel? Een iegelijk zie toe, dat bij hem het zout vai. het Christendom niet smakeloos worde, want waarmehe zal het gezouten worden?" Wij stemmen den geachten opmer ker toe, dat hier een gevaar schuilt. De Chr. Reisvereeniging moet wel propaganda maken voor reizen, an ders gaan vele leden over naar de neutrale vereeniging. Maar een feit is, dat men al te veel de gelegenheid zoekt om met onze Christelijke fees ten een reisje te maken. Ook wij mee- nen, dat dit reisjes maken moest be perkt blijven tot de zomervacantie. Ook dat het doel der reisjes met zorg gekozen dient te worden. Men kan de Rivièra zien zonder in Monaco te komen. De Chr. Reisvereeniging moet hier leiden en mag zich niet laten leiden door den tijdgeest die tot dit alles dringt. STADSNIEUWS. 3-OCTOBER VEREENIGING. Onder voorzitterschap van den heer W. v. d. Laan had gisteravond in „De Harmonie" de jaarlijksche algemee- ne ledenvergadering plaats. De voorzitter opende de vergade ring, heette de aanwezigen welkom en memoreerde het verlies, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar had geleden door het overlijden van de heeren Duyster en Koert. Spr. bracht vervolgens kortelijk de gevierde feesten in herinnering en las een gedeelte voor van een correspon dentie uit Den Haag in het Soeraba- jasch Handelsblad d.d. 7 Nov., waarin o.m. wordt opgemerkt, dat met 3 Oct. heel Leiden op zijn kop staat en zelfs vele Hagenaars, die naar de Sleutel stad trekken, dien dag hun deftigheid afleggen; zij het ook, dat zij niet op kunnen tegen de echte Leidenaars, die in dit opzicht elk record slaan. De 2de secr., de heer P. Boot Jr., las vervolgens de notulen der vorige alg. jaarvergadering, die onveranderd werden goedgekeurd. Aan het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris den heer N. G. Spaargaren, ontleenen wij het vol gende: Het jaar 1927 was een kalm ver- eenigingsjaar. Na het vorige jubileum jaar is een reactie ingetreden, die zich kenmerkt o.a. door teruggang van het ledenaantal van 5284 tot 4711. Een verlies van 573 leden. Vrijwel alle ontvangsten toonen een dalende liin. De 3-Octoberfeesten zijn goed ee— slaagd en de resultaten waren alles zins bevredigend. De optocht van den Leidschen Hout heeft veel bijgedra gen, wat tot de stichting van dezen Hout zal leiden. Gememoreerd werd 't overlijden van het bestuurslid den heer Koert en den medewerker den heer C. B. Duyster. Door G. Gerlings werd de partituur aangeboden van de opera „Elnava o l Assidio die Leida Atto 11". Bij een door den schenker te Milaan ingesteld onderzoek bleek, dat de eerste acte muziek niet in druk bestaat en dat de muziek van de 2de acte, die werd ge schonken een uittreksel is uii de ope ra. Andere desbetreffende muziek is niet in den handel en niet te verkrij gen, daar slechts het origineel© hand schrift bestaat, dat niet uit handen gegeven wordt en dat men niet wil laten copieeren, waardoor het niet mogelijk is de tot nu toe onbekende opera, betrekking hebbende op Lei den's beleg en van den componist Petrella, op te voeren. In de ledenvergadering op 31 Mei 1927 werd den oud-eere-voorzitter, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, het eere lidmaatschap aangeboden, terwijl onze nieuwe burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, tot eere-voorzit- ter werd benoemd. Hulde werd gebracht aan Mevr. M. B. TI. C. voor haar voorstel om dit jaar op 3 October den Leidschen Hout sym bolisch voor te stellen, eveneens aan de heeren Niko de Jong en Jan Vran- ken voor het in elkaar zetten van den optocht. Een adres werd aan den gemeente raad van Leiden verzonden met het verzoek om de jaarlijksche subsidie te bepalen op 't bedrag dat de 3-Octo- hervereeniging jaarlijks aan de ge meente betaalt voor vermakelijkheids belasting. Dit adres is nog niet be handeld. Herinnerd werd aan het slechte weer op 2 October, waardoor het nood zakelijk was voor de opening van het Lunapark op het Schuttersveld op te hoogen, hetgeen een bedrag van 1076 kostte, wat van de kas een onver wachte groot© uitgave heeft gevergd. Het verslag geeft verder een over zicht van het feest, dat door mooi weer begunstigd werd en memoreert dat de collecte voor den Hout 3200 heeft opgebracht. De penningmeester, de heer R. de Wilde, bracht vervolgens het finan cieel verslag uit. De ontvangsten be droegen 24.460, waarvan contribu- tiën J 7350; entrée Gehoorzaal 1264; entrée Schuttersland 3950; stand plaatsen J 8333; subsidie gemeente 1000. Uitgaven 24.491, t.w.: Stedelijk© belasting 1159; ochtendfeest 1132, middagfeest 10.874; avondfeest 8220; diversen 1788. Nadeelig sal do 31. Zoowel den secretaris als den pen ningmeester werd dank gezegd voor hun verslagen, resp. hun gehouden beheer. Bij de verkiezing van bestuursleden werden herkozen de H.H. N. G. Spaar garen, R. de Wilde, ir. A. M. Touw en A. A. Tieleman, resp. met 37, 39, 36 en 36 stemmen, terwijl in de plaats van den heer Koert gekozen werd de heer B. Buurman met 30 stemmen. Blijkens accountantsrapport van den heer R. Yntema zijn de boeken in orde bevonden; ook de commissie van kasnazieners bracht een gunstig rap port uit. De contributie 1928 werd vastgesteld op hetzelfde bedrag r's vorig jaar; voorts werd door het bestuur in over weging gegeven, vrijwillig een bijdra ge te geven voor den Leidschen Hout. Bij de rondvraag werd door een der aanwezigen gevraagd geen stand plaats meer te verhuren aan men schen met gedresseerde dieren, om dat de dieren door zulke dressuur ge marteld worden. De voorzitter zegde toe, dat dit niet zal geschieden indien het bestuur van een dergelijk voornemen bekend is. Een ander lid stelde voor in den mid dag een bloemencorso te houden, als mede om de koraalmuzielc van 8 uur een half uur later te stellen. De voorzitter zegde overweging dezer denkbeelden toe. Namens de caféhouders dankte de heer van Bergen Henegouwen het be stuur voor de uitnemende wijze waar op dit het 3-Octoberfeest steeds orga niseert: namens de leden sprak de heer Planier een woord van dank tot den voorzitter voor de joviale wijze va i leiden der vergadering. De voorzitter sprak ten slotte een woord van afscheid tot den praeses collegiï van het L. S. C.. den heer Jhr. de Ranitz. die met 8 Febr. als zooda nig aftreedt. Jhr. de Ranitz sprak een hartelijk dankwoord tot de bestuursleden der 3-Octobervereeniging voor de aange name samenwerking, waarna de voor zitter de vergadering sloot. Leiden der Gereformeerde Vereeniging voor Drankbestrijding D.V. plaats hebben op Donderdag 23 Febr. a.s., 's avonds 8 uur in de Gereformeerde Kerk II eerengracht. Ds. P. N. Kruys- wijk, van Vlissingen, zal spreken over het onderwerp: „Komt allen zien", terwijl de heer Arie Post, uit Scheveningen, zal declameeren, en waarschijnlijk nog eenige muziek nummers ten beste gegeven zullen worden, zoodat het een prachtavond belooft te worden! Men lette op de advertenties die zullen volgen. CEREF. VEREEN. VOOR DRANK BESTRIJDING. Naar we vernemen, zal de propa- ganda-vergadering van de afdeeüng DE LUCHTBRUG DER LEIDSCHE KATOENMAATSCHAPPIJ. Dopr de bewoners der Oosterkerk steeg en omgeving is aan B. en W. en den Raad der gemeente Leiden het volgende adres verzonden: Edelachtbare Heeren! In verband met feit, dat in de vo rige Raadsvergadering de stemmen hebben gestaakt over het praeadvies van B. en W. inzake het verzoek van de N.V. Leidsche Katoenmaatschap pij voorheen De Heyder en Co., om vergunning tot het maken van een verbindingsluchtbrug van de fabriek aan de Heerengracht naar die in de Looierstraat, waarin den Raad in over weging werd gegeven gunstig op dit verzoek te beschikken, meenen onder- geteelcenden uit naam van bijna alle bewoners der bij dit verzoek betrok ken straten, nog een laatste poging te moeten wagen om te voorkomen dat bij tweede stemming het voorstel wordt aangenomen. Zij willen de firma Driessen oök gaarne ter wille zijn, doch blijven van meening dat een verbinding langs de straat met een vaste brug over de Oranjegracht voor een groote zaak als deze geen overwegend bezwaar be hoeft op te leveren. Mocht dit toch wel het geval zijn, dan geven zij nog maals in overweging vergunning te verleenen voor een brug over de da ken der huizen. Het geopperde bezwaar dat de eige naren en hypotheekhouders van de daarbij betrokken huizen daartoe geen toestemming zouden willen ge ven, kan vervallen, omdat alle daarbij betrokkenen van beide groepen daar in willen toestemmen, wat zij schrif telijk hebben bevestigd. Adressanten hebben de eer hierbij een lijst, bevattend© deze verklarin gen, over te leggen. U nogmaals beleefd verzoekende de eevraagde vergunning niet te ver leenen, verblijven Hoogachtend, enz. (volgen de handteekeningen). ARMENRAAD. Bij Kon. besluit van 28 Januari 1928 is, met ingang van 1 Maart 1928, be noemd tot secretaris van den Armen raad alhier mr. P. A. van Toorenburg, hoofdcommies aan het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid t© 's-Gravenhage. De benoemde treedt op als opvolger van den heer Mr. P. W. C. van der Goes, die, door zijn benoeming tot burgemeester van Benschop etc. (U.) als zoodanig ontslag nam. Met dit verschil evenwel, dat Mr. van der Goes deze betrekking als ne venbetrekking bekleedde, doch de nieuwbenoemde, Mr. v. Toorenburg, een zoodanig salaris zal ontvangen, dat hij zich geheel en uitsluitend aan het secretariaat van den Armenraad zal kunnen wijden. Mr. v. Toorenburg, geboren in 1892, promoveerde aan de Universiteit al hier op 8 Maart 1918 op proefschrift: „Kinderrecht en Kinderzorg in de laatste honderd jaren". Hij is secre taris van den Ned. Bond tot Kinder bescherming en schrijver van vele ar tikelen op het gebied van maatschap pelijk hulpbetoon. GOED AFGELOOPEN. Gistermiddag, te omstreeks half 6 is de 15-jarige I. L. op een vrachtauto geklommen, die op den Rijnsburger- weg reed in de richting van de stad. Achter de auto reed in dezelfde rich ting de stoomtram. Toen de auto 'n slingerende beweging maakte, viel de jongen op de tramrails. De machinist der stoomtram, de heer A. v. d. Pluim, voorkwam door zijnactiviteit dat een ernstig ongeluk plaats had. Hij deed de tram snel stoppen, waardoor de jongen alleen onder de voorzijde der machine geraakte. Hij bekwam lichte verwondingen aan de beenen en was bewusteloos. Naa,r het Ac. Ziekenhuis vervoerd, kwam hij spoedig tot be wustzijn, waarna hij per brancard naar zijn woning vervoerd werd. Door de politie is gearresteerd en proces-verhaal opgemaakt tegen W. A. C. L., wegens opzettelijk in hulpbe hoevenden toestand brengen van per sonen tot wier onderhoud hij verplicht is. 't Betreft hier de weduwnaar op het Levemlaal, die zijn kinderen on verzorgd liet. Hedennacht is aangehouden J. J. B., tot het ondergaan van 2 maan den gevangenisstraf, wegens den ko- lendiefstal, indertijd door hem op het stations-emplacement gepleegd. BINNENLAND. HOFBERICHT. H. M. de Koningin woonde Zondag morgen d© godsdienstoefening bij in d© Zuiderkerk te 's-Gravenhage onder gehoor van Ds. C. Ferguson. DE ZIEKTEWET. Het dagelijksch bestuur van het Ned. Verbond van Ziekenkassen heeft besloten een buitengewone hoofdbe stuursvergadering met vertegenwoor digers der provinciën te beleggen, speciaal ter behandeling van het ont werp tot wijziging der ziektewet. De vergadering wordt gehouden te Utrecht in hotel Noord-Brabant, op Zaterdag 18 Febr., des morgens 11 uur UITVOERING BIOSCOOPWET. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft nader in de Centrale Commissie voor de keu ring van films, bedoeld in art. 15 der Biooscoopwet, benoemd: tot advisee- rend lid: D. Hamburger Jr., te Utrecht, en tot leden der Huishoude lijke Commissie, bedoeld in artikel 9 van het Bioscoopbesluit: ds. C. Fer guson, te 's-Gravenhage; P. L. Gerrit- se, te Amsterdam; pater Hyacinth Hermans, te Rotterdam; en D. Ham burger Jr., te Utrecht. MINISTER WASZINK WEER HERSTELD. Naar de Tel. verneemt zal Minister- Waszink, wiens ziekteverlof 10 Febr. a.s. eindigt, vermoedelijk in den loop van dez© week zijn werkzaamheden op het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hervatten JAN TOOROP. De deken van 's-Gravenhage heeft gisteren ten huize van Jan Toorop den schilder, den Pauselijken zegen gebracht. P. C. AKKERMAN, f In den ouderdom van 59 jaar is te Haarlem overleden de heer P. C. Akkerman, redacteur van de „Oprech te Haarlemsche Courant", secretaris van den Haarlemschen Journalisten kring, gedelegeerde in het bestuur van het Persmuseum te Amsterdam en hoofdbestuurslid van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier. De heer Akkerman was een zeer be kende en gezien© figuur in vel© krin gen te Haarlem. VANGEN VAN WATERWILD. D© Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft nader be paald, dat in het geheele Rijk het van gen van smienten, pijlstaarten, talin gen en slobeenden door middel van eendenkooien en netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, alsnog zal zijn toegestaan tot 4 Maart 1928. EEN PROT. CHR. RECLASSEERINGS VEREENIGING? Op uitnoodiging van een voorloopig comité, bestaande uit de heeren Ds. W. M. Ie Cointre te Bergen op Zoom en R. Hoornstra, Mr. H. Mulderije, D. W. ter Hoeven, J. Wichers en J. H. Wes- sels Jr. uit Amsterdam, heeft dezer dagen te Amsterdam een samenkomst plaats gehad van een aantal personen die belang stellen in den arbeid der reclasseering, zulks ter bespreking van de wenschelijkheid en mogelijk heid van een concentratie van alle krachten, die zich in Protestantsch- Christelijken zin met dezen arbeid reeds bezig houden. Deze bijeenkomst, die door Ds. W. M. Ie Cointre werd geleid, was o.m. bezocht door leidende figuren uit ver- eenigingen, als de Ned. Middernacht- zending Vereeniging, de Nat. Chr. Ge heelonthouders Vereeniging, de P. J. Adolf stichting, het Ned. Werklieden- Verbond „Patrimonium" en uit een aantal plaatselijke organisaties, o.a. te Rotterdam, Utrecht, Arnhem en Delft, die zich mede op dit terrein be wegen. In zijn inleidend woord zeide de voorzitter, dat het voorloopig comité zich er ten volle van bewust is, dat on getwijfeld in den lande nog meerdere personen zijn, die een uitnoodiging voor deze bijeenkomst hadden moeten ontvangen, docht dat het comité niet over genoegzaam gegevens beschikte en naaj beste weten gehandeld heeft, Ter vergadering werd mededeeling gedaan van een belangrijk aantal ad- haesie-betuigingen uit de meest ver schillende kringen, die bij liet voor loopig comité zijn Linnen gekomen. In de gevoerde besprekingen kwam duidelijk tot uiting de reeds lang i/i breeden kring gevoelde* rvensch naar een landelijke organisatie binnen het Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Radio-telefonische verbinding met Amerika. De alg. jaarvergadering der 3-Octo- bervereeniging te Leiden. Buitenland. Het overlijden van maarschalk Haig Het spoorwegongeluk in Birma aan sabotage te wijten? raam, waarvan zich vinden kunnen zij die het behartigen van dezen arbeid zien als eisch van hun christelijk be ginsel en van meening zijn, dat ook op dit terrein alleen door dit beginsel geleid, vruchtbaar kan worden gear beid. Groote waardeering werd uitgespro ken voor den arbeid, die door andere organisaties tot op heden reeds is ver richt, met name door het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevan genen, en het werd ten zeerste be treurd, dat over het algemeen de be langstelling van het Prot. Chr. volks deel voor heel dit werk nog zoo gering is. In verband met dit laatste werd het als een grootsche taak gevoeld, om te komen tot mobielmaking van de be lijdende Christenheid in ons vader land voor deze zaak. Nadat op een desbetreffende vraag nog nadrukkelijk verzekerd was, dat het de bedoeling is. deze organisatie op een zoo breed mogelijken positief- christelijken grondslag te stellen, werd uit de aanwezigen een kleine commissie benoemd, welk© commissie in samenwerking met het voorloopig comité een plan zal opmaken voor den meest gewenschten vorm der te stich ten organisatie. Dit plan zal dan worden behandeld in een nader te houden vergadering van hen, die deze bijeenkomst bijwoon den en andere daarvoor in aanmer king komende personen en vertegen woordigers van organisaties. PROVINCIALE OPCENTEN. In een rondschrijven aan d© Gede puteerde Staten der verschillende pro vincies zegt de Minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw, dat, blijkens hem door den Minister van Financiën gedane mededeeling d© mo gelijkheid bestaat, dat, indien het ont werp tot verlaging van het tarief der inkomstenbelasting met 20 pet. tot wet wordt verheven, verschillend© provinciën het door hen reeds vastge stelde aantal der opcenten op de in komstenbelasting en in verhand hiermede ook het reeds vastgestelde aantal opcenten op d© hoofdsom der vermogensbelasting nog zullen wil len verhoogen. Aangezien de aanslagregeling zeer spoedig na 1 Mei een aanvang zal ne men, en bij het opmaken der kohieren uitsluitend rekening zal kunnen wor den gehouden met de alsdan van kracht zijnde verordeningen, wordt medewerking ingeroepen tot het be vorderen zoo noodig van een spoedig© wijziging van de desbetref fende provinciale verordeningen, zoo dat eventueele wijzigingsbesluiten voor 1 Mei a.s. aan d© Kroon ter goed keuring kunnen zijn voorgedragen. MIDDELBARE TECH. SCHOOL TE HAARLEM. Wij ontvingen het prospectus van de Middelbare Technische school voor bouwkunde, weg- en waterbouwkun de. werktuigbouwkunde, electrotech- niek en scheepsbouwkunde te Haar lem, inhoudende mededeelingen en eischen van toelating, vijfde druk '28. Aangezien ook uit Leiden en om geving heel wat leerlingen deze school bezoeken en andere ouders mogelijk ook hun zonen aldaar een passende opleiding kunnen doen geven, vesti gen wij daarop de aandacht. Het boekje geeft in beknopten vorm verlucht met sprekend© illustraties, voldoende inlichting omtrent het on derwijs, eischen van toelating, ver- eischte leermiddelen, schoolgeld en te behalen diploma's, enz. Voor belanghebbenden een nuttige vraagbaak. DE DOKTER IN HUIS. 16 Januari j.l. verscheen no. 1 van den 9den jaargang van het populaire tijdschrift voor de volksgezondheid: De dokter in huis, onder hoofdredac tie van Dr. J. Voorhoeve, uitgave La Rivière en Voorhoeve te Zwolle. Telkens, als wij dit tijdschrift in handen krijgen, worden w ij overtuigd van de rijke verscheidenheid der ge neeskundige raadgevingen hierin ge boden. Niet te lange, pakkende artike len over een of ander vraagstuk, een uitvoerig© medische brievenbus, waai

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1