CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Oil nummer bestaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 8S,# JAARGANG MAANDAG 23 JANUARI 1928 NUMMER 2341 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/* cent Ingezonden Mededeelingen dobbel tariei Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Wilna. De naam van deze stad wordt in den laatsten tijd nogal eens genoemd. Litauen en Polen maken er beiden aanspraak op. Ja, men kan veilig aan nemen, dat de geschillen, die tusschen beide landen zijn gerezen en die nog altijd niet zijn opgelost, ook al hebben afgevaardigden van beide staten el kaar te Genève de hand gedrukt, niet zullen worden weggeruimd, vóór dat de vraag, tot welk land Wilna voort aan zal behooren, definitief is beant woord Paarom, en ook omdat bij de behan deling dezer kwestie te Genève onze Minister- van Buitenlandsche Zaken, Jbr. Beelaerts van Blokland, een be langrijke rol gespeeld heeft, is het misschien wel goed iets omtrent de voorgeschiedenis van deze zaak in herinnering te brengen. Zij zal in de naaste toekomst nog telkens de aan dacht vragen. Naar uitwijzen van de historie be hoort Wilna zonder eenigen twijfel bij Litauen, ook al is het aantal Polen, voor een groot deel Joden, er thans zeer groot. In het begin der veertien de eeuw werd het door den Groother tog van Litauen gesticht en tot hoofd stad van het land verheven. Later werd een Groothertog van Li tauen ook Koning van Polen, doch dit biacht in de betrekking, waarin Wil na tot Litauen stond, geen verande ring. Het was en bleef een Litausche stad. In 1792 werd Litauen bij Rusland in gelijfd, doch Wilna bleef de hoofdstad van het nieuwe gewest, dat bestond uit de gouvernementen Wilna, Kowno en Grodno. De naam Litauen werd niet meer genoemd. Wat is er nu in den na-oorlogschen tijd gebeurd? rn Februari 1918 verklaarde het Li tausche parlement Litauen tot een on afhankelijke republiek, met Wilna als hoofdstad, geheel overeenkomstig de door president Wilson geproclameer de leuze, dat elk volk voortaan zelf beschikkingsrecht moest hebben. Van het besluit tot stichting der re publiek werd aan den Volkenbond kennis gegeven en van die zijde wer den geen bezwaren gemaakt. Polen was echter ontevreden, dat Wilna tot hoofdstad der nieuwe repu bliek was verklaard en wenschte die stad bij Polen te zien gevoegd en daar om Wilna met geweld te annexeeren. En zoo is het ook geschied. Zonder voorafgaande oorlogsverkla ring en zonder er den Volkenbonds raad ook maar eenigszins in te ken nen, heeft in October 1920 de Poolsche generaal Zeligowski eenvoudig de stad met zijn leger bezet en haar bij Polen ingelijfd. Natuurlijk protesteerde Litauen terstond bij den Volkenbond. Doch zijn verzet was te vergeefs. Na eindelooze wisseling van no ta's verklaarde de Volkenbondsraad in Maart 1923, dat in den ontstanen toestand moest worden berust! Natuurlijk is Litauen met deze uit spraak niet tevreden, doch Polen ge voelt zich daardoor versterkt in zijn opvatting en eischt, dat Litauen nu, definitief van Wilna zal afzien. Zooals het altijd met dergelijke ge schillen gaat, is er sinds van allerlei geschied, dat de zaak vertroebelt en de eigenlijke hoofdkwestie op den ach tergrond schuift. Maar in den grond komt het geschil toch op het boven staande neer. Het is echter te vreezen, dat ten slotte toch allerlei nevenoverwegingen de beslissing zullen beïnvloeden en juist dat maakt de situatie zoo inge wikkeld en gevaarlijk. t t STADSNIEUWS. CHR. GEZONDHEIDS- EN VACANTIEROLONIES. Wij ontvingen het volgende Jaar verslag en oproep tot steun van de Leidsche af deeling van de Vereeniging voor Chr. Gezondheids- en Vacantie- kolonies in Nederland. Door bemiddeling en op kosten der af deeling werden van 12 Juli tot 23 Aug. 12 kinderen uitgezonden. Door een speciale gift kon van dit 12-tal één meisje langer in „Onze Woning" ver pleegd worden, n.l. tot 23 Sept.. zoodat het aantal door de afdeeling bekos tigde verpleegdagen in 1927 336 be droeg. Hieruit blijkt, dat de toestand van de afd. allesbehalve gunstig is, daar in 1925 20 kinderen werden uitgezon den met 486 verpleegdagen en in 1926 IS kinderen met 438 verpleegdagen. De oorzaak van. deze achteruit gang moet gezocht worden in het feit, dat de belangstelling voor ons werk over 't algemeen gering is. De collecte, gehouden in het voor jaar van 1927, bracht slechts 98 op. Toch laat het bestuur der afdeeling de moed niet zakken. Als men elk jaar v. nabij ziet wat één maand bui ten in een gezonde streek met ^oede voeding vermag en dat in een Chr. omgeving voor zooveel zwakke, tobberige kinderen, dikwijls opge groeid in een arme, zonlooze omge ving, zonder voldoende voeding, dan vestigt zich vaster de overtuiging, dat dit werk in stand gehouden, ja tot bloei gebracht moet worden, ondanks de moeilijkheden, die zich daarbij voordoen. Door contributie's van leden en be gunstigers der afdeeling hopen wij dit jaar in elk geval 10 kinderen uit te kunnen zenden, maar het aantal aanvragen voor uitzending steeg al tot 21. Wij doen daarom een dringend be roep op de milddadigheid van die ouders die wèl in staat zijn om hun kinderen alles te geven wat noodig is om hun weerstandsvermogen te ver- hoogen. Nu zijn er menschen, die beweren, dat kinder-uitzending min of meer luxe is, wel aardig, maar niet nood zakelijk. Ook zijn er die zeggen, dat uitzending op kosten der afdeeling veelal ten goede komt aan kinderen die daarvoor lichamelijk te goed zijn, of wier ouders geheel of gedeeltelijk in staat zouden zijn het verpleeggeld tc betalen. Deze beweringen zijn ech ter onjuist en ongegrond. Laat U dus niet langer door zulke beweegredenen weerhouden om ons werk door gift of contributie te steunen. Stel het niet uit dan hoeft de afd. misschien ook niet het 11-tal ouders teleur te stellen dat reeds uitzending voor hun kinde ren vroeg. Mej. B. Eigeman, Zoe te rwoudsche Singel 87 zal gaarne giften in ontvangst nemen en adressen van nieuwe leden en begun stigers noteeren. Eventueele giften zullen in dit blad verantwoord wor den. Reeds kwam in een gift van 20 v.an N. N. te A. In het Bestuur kwamen belangrijke veranderingen. Mevr. Meyering Oosterhuis nam in Maart 1927 haar ontslag als prese. der Leidsche afd. wegens vertrek naar Indië. Deze va cature werd nog niet vervuld. Verder bedankten als bestuurslid de dames: Vroom, Smit en Cool. Het Bestuur is nu als volgt samengesteld: Mej. E. C. de Lange, secretaresse, Witte Singel 65; Mej. B. Eigeman, penningmeesteresse, Zoeterwoudsche Singel 87; Mevr. M. Mulderv. d. Most v. Spijk; Mevr. de PlanqueArps:( Mevr. J. KnibbeKuyper; Mevr. R. HospersIdsardi, te Noordwijk; Mej. L. Hoogendoorn; Mej. M. Montague. OBLIGATIELEENING GEREF. SCHOOL VERLENIGING. Blijkens een in dit nummer voor komende advertentie, wordt door het bestuur der Geref. Schoolvereen. al hier een Obligatieleening u'tgeschre- ven groot 50.000, rentende 5 pCt. en worden tot deelname hieraan onze le zers uitgenoodigd. In het ons toegezonden prospectus zegt het bestuur het volgende: Na een strijd van twee jaren om ons goed recht is ons Bestuur door den Minister van Onderwijs in 't ge lijk gesteld en kunnen wij er toe over gaan de zoo hoog noodige school in het Kooikwartier te bouwen. De be hoefte aan schoolruimte daar is zóó dringend, dat wij ons genoodzaakt zullen zien om, zoodra de bouw der aangevraagde 4-klassige school is voltooid, direct met plannen tot uit breiding te komen. Voor dezen bouw is echter noodig het storten bij de ge meente van waarborgsommen die ge raamd worden op 15.000,12.000 en 3.000 voor de uitbreiding). Dit geld moet door ons geleend worden. Van deze gelegenheid wordt gebruik gemaakt om nog een bedrag van 35.000 te leenen en wel bij voldoen de inteekening 10.000 voor aflossing van tijdelijk geleend kasgeld, 10.000 voor aflossing van het bankcrediet, 10.000 voor aflossing van het res tant der oude vooroorlogsche 4 pCt. leening. De resteerende 5000 dienen voor uitbreidinig van ons bedrijfska pitaal. Hoe meer onze taak zich uit breidt, hoe groöter dit kapitaal moet worden. De renten van deze leening worden gedekt door rentevergoedingen en subsidiën der gemeente Leiden, de aflossingen tot een bedrag van 15.000 door de teruggave der waarborgsom men na 20 jaar en van de overige f 35.000 door regelmatige en vaste in komsten der Vereeniging. Na 25 jaar zal de geheele leening zijn afgelost. De Vereeniging stelt zich met al hare eigendommen en inkomsten aan sprakelijk voor de aflossing en rente betaling gelijk hiervoor is omschre ven. W aar de belangen van ons Geref. Onderwijs, dat zich in een gestadigen bloei mag verheugen, bij het welsla gen dezer leening ten zeerste zijn be trokken, zegt het bestuur, daar beve len wij deze zaak ten zeerste bij U aan. Moge Gods zegen ook in dezen op onzen arbeid rusten. DIRECTIE ACAD. ZIEKENHUIS. Naar wij vernemen is aan Mej. S. G. Heidema met ingang van 1 Maart we gens opheffing van haar functie) eer vol ontslag verleend als directrice van het academisch ziekenhuis alhier. CHR. LETTERE. KRING. Voor de lezing, die Mej. Laura Olivier, secretaresse van het Verbond v. Chr. Letterk. Kringen in Nederland Vrijdagavond hield, was zeer gfoote belangstelling. Na de gebruikelijke opening en een woord van welkom van den voorzitter kreeg de inleidster het woord om te lezen over: „De Straat", van Ina BoudierBakker. Ze is de schrijfster van vele psychologi sche romans en novellen. En de ont- leiding van de diepste roerselen en de fijnste vertakkingen van de ziel is clan ook het voornaamste in haar werken. En naarmate de productie voortschrijdt, neemt ook de „diepte" toe, die in „Armoede" haar hoogte punt bereikt. De auteur weet de con- tlicten zoo zuiver uit te beelden en de problemen zoo subliem te stellen, maar de oplossing ontbreekt, ook in „I)e Straat". Het „tooneel" speelt zich af in Vianen en is eigenlijk niet meer dan de beschrijving van twee gebeurtenis sen (en haar uitwerking op de men schen), n.l. de onwil om Hongaarsche kinderen op te nemen en het jaar lijks terugkeerend dorpsfeest. Spr. geeft een schets van het plaats je, waar de auteur gevonden heeft al de benepenheid en kleinzieligheid, aan dergelijke dorpjes vaak eigen. Maar zij heeft het gezien uitsluitend in een scherp veroordeelen en heeft zich machteloos gevoeld tegenover al die zelfverzekerde menschen. Er is slechts één kant belicht, maar dan ook raak en fel. Schitterend is de tee- kening van het feest, dat die men schen een ergernis is om het brutale verdrijven van hun rust, het verlies van hun steunsels van conventie en maskers, waarachter zij hun verlan gens verborgen houden. Achtereen volgens maken we kennis met de no tabelen in de sociëteit en voelen het leed, dat elk hunner heeft; met de echtgenooten, ten huize der dominee- sche, en de armoede van haar men- schenbestaan; met die meisjes, uit den gewonen burgerstand vroeger, maar nu in deftigen kring niet geduld, om ten slotte „achter de schermen" te zien, in die huizen, met de teleurstel ling en het leed, dat voor de wereld verborgen blijft. Ook op ,,'t feest" heerscht de vreugde niet: de maskers worden afgelicht en de grauwe wer kelijkheid treedt aan den dag. En als da nten slotte ieder, moe van 't zoe ken naar vreugd, van 't strijden tegen de ontgoocheling weer naar eigen huis keert, dan komt, als een uit komst, de dood hen tegentreden. Maar onbewust grijpt elk dan toch weer naar 't leven en strekken de vrouwen hun handen uit tot wat misschien nog lets van bevrediging kan bren gen: de zorg voor hulpelooze klein tjes uit den vreemde. Aan de- hand van vele passages uit het werk, langzaam en gevoelvol voorgedragen, doorleven we al dat lij den. Maar het vormt geen aangrijpen de tragiek, omdat alle zielenood en worsteling ontbreekt naar hooger le ven. Wat het gemis is, de auteur ziet het niet. En het smart ons. dat hij 't leed ziet louter als een ellende, een noodzakelijk kwaad, dat kankert in elks hart en niet de smart ziet als een opbouw, een loutering en verdieping van de ziel. Daarom is dit werk gevaarlijk, om dat de gedachte moet leiden tot een dezer vier resultaten: ten eerste: een ontzettende melancholie, die levens moe maakt; of ten tweede: tot een blinde berusting als van een dier, in- plaats van het geloovig aanvaarden, dat draagt en ook weer opbeurt; of wel tot een verbitterde opstandigheid en blinde drift of tenslotte tot een op pervlakkig egoïst grijpen van het nog dikwijls schijngeluk. Het leert ons de naamlooze ellende van den mensch, die leeft huiten God; het leert den Christen, die zich schuldbewust is, den Vader danken voor de gave van Zijn Zoon; het leert hem zijn bede te vermenigvuldigen om de inwoning van den Heiligen Geest. In de langdurige discussie vindt Spr. gelegenheid sommige punten nog nader toe te lichten, waarna de voorz. een woord van zeer hartelijken dank spreekt voor de rijke en schoone le zing en Mej. Olivier een „Tot weer ziens" toeroept. Om des tijds wille wordt het verslag der afgevaardigden naar de Bondsvergadering op Tweeden Kerstdag uitgesteld tot de volgende bijeenkomst, waar de cyclus: Merijn- tje Gijzens Jeugd, van A. M. de Jong zal ingeleid worden. De heer Mulder sluit de vergadering, waarna de heer Veenendaal met dank zegging eindigt. THEOLOGISCHE LEZINGEN. Vanwege de faculteit der Godge leerdheid der Rijks-Universiteit alhier zullen in het Klein Auditorium, des avonds tusschen 7 en 8 uur, eenige le zingen worden gehouden. Op 31 Januari, 6 en 13 Februari zal als spreker optreden Dr. O. Noord mans, Ned. Herv. predikant de Laren (Geld.) over het onderwerp: „Het ethisch beginsel". Op de avonden 5, 12 en 19 Maart zal Dr. A. H. Haentjes, Rem. predikant te Haarlem het onderwerp „Openba ring" behandelen. Voor den Vrijz. Chr. Stud. Bond zal eveneens in het Klein-Auditorium op 16 Febr. des avonds te 8 uur optre den Prof. Dr. M. C. van Mourik Broek man, hoogleeraar te Utrecht. Onder werp: „Geestelijk leven in Amer-'ka". DAMMEN. Christelijke Damvereeniging. Dinsdag a.s. hoopt de heer Kuyper uit 's Gravenhage voor bovengenoem de vereeniging een Simultaan Seance te geven. De heer Kuyper is voor velen geen onbekende en speelt o.a. mede om het kampioenschap van Nederland. De heer Kuyper heeft tevens de toe zegging gedaan, verschillende pro bleemstanden te demonstreeren. Daar de toegang ook voor niet-leden vrij is, belooft deze avond voor velen een zeer leerzame te worden. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: H. J. de Jaeger, jm. 26 jaar en I. Bolsinger, jd. 26 jaar. J. G. G. A. v. Rooyen, jm 27 jaar en J. Stolz, jd. 32 jaar. H. Slijkhuis, jm. 23 jaar en J. Stouten, jd. 21 jaar. H. Guldemond, jm. 25 jaar en G. A. Doo- ve, jd. 20 jaar. I. v. Tongeren, jm. 22 jaar en W. Schouten, jd. 22 jaar. In de Stedelijke werkinrichting zijn in de week van 1621 Januari op genomen 271 volwassenen en 6 kinde ren. Totaal 277 personen. Zaterdagavond, ongeveer 12 uur, was het op de Steenstraat geruimen tijd rumoerig, waarvan de oorzaak was, dat een aantal personen, welke onder den invloed van sterken drank waren, handgemeen werden. Een der personen wierp zijn tegen stander tegen den trottoirband aan, waardoor hij zich ernstig bezeerde. Een zekere B. uit Leiderdorp, welke niet aan de bevelen der politie gehoor gaf, liep eenige geduchte klappen op met den gummistok. Hierna koos hij eieren voor zijn geld en verdween spoedig van het tooneel. In den nacht van Vrijdag op Za terdag is ingebroken bij den heer P. op den Rijnsburgerweg 88. Een gouden horloge wordt ontvreemd. Uit een sloot onder Oegstgeest zijn de sedert eenige dagen vermiste 10 kazen opgevischt. Door J. C. is bij de politie aan gifte gedaan, dat hedennacht op bal dadige wijze de bouten luiken van zijn winkel afgerukt zijn. BINNENLAND. Dr. SCHAEPMAN-HERDENKING. Te Tubbergen, de geboorteplaats van den 25 jaren geleden gestorven Dr. Schaepman, is diens overlijden Zaterdag, naar de Msb. meldt, plech tig herdacht. In de kerk te dorp Tubbergen deze kerk staat niet ver af van den „Eeschhof", bot geboortehuis van Dr. Schaepman werd 's morgens door den pastoor een mis opgedragen voor de zielerust van den grooten staats man. Omstreeks half elf had een bijeen komst plaats bij het in Augustus j.l. onthulde monument op den Esch, even buiten het dorp. Onder de aanwezigen waren o.a. de dekens van Almelo en Oldenzaal, ue geestelijkheid van de parochie Tubbergen, terwijl vele ingezetenen van de gemeente zich op bet plateau hadden geschaard. De plechtigheid werd ingeleid door den burgemeester van Tubbergen, den heer Th. C. Luyckx, tevens voor zitter van het vroegere dr. Schaep- man-comité te Tubbergen. Verder sprak deken J. II. Scholten uit Oldenzaal, een groot vriend van Schaepman. Des avonds is het monument be licht door middel van eèn tweetal op het plateau geplaatste schijnwer pers. Binnenland. De Hnlzer zender wordt omgebouwd Buitenland. Nieuwe Poolsche nota aan Litanen op komst Kanton door communistische op standelingen ingesloten. Nienw incident-Von Kendell in den Dnltschen Rijksdag. In de Midden-Duitsche metaalin dustrie Is een uitsluiting geprocla meerd. Verhoogde werking van de Kraka- tan. MEVR. LINGBEEK—HOPSTER. f In het Roode Kruis Ziekenhuis aan de Segbroeklaan te 's-Gravenhage is overleden mevr. LingbeekHopster, echtgenoote van het Tweede Kamerlid Ds. C. A. Lingbeek. Mevr. Lingbeek was 9 Januari j.l. in haar woning aan de Segbroeklaan van de trap gevallen, waardoor zij een ernstige schedelbreuk kreeg. Aan de gevolgen hiervan is zij Vrijdagmid dag overleden. Mevr. Lingbeek is zes tig jaar oud geworden. DOUARIèRE C. W. v. BOETZELAER FABRICIUS. f Te De Bildt is Zaterdag op 78-jarigen leeftijd overleden Douarière C. W. van BoetzelaerFabricius van Meyen- burg, de bewoonster van Huize Hou- dringe. Zij was een zeer bekend milddadig ingezetene. Zij stichtte o.m. de Chr. Bewaarschool en interesseerde zich biizonder voor den Zondagsschoolar- beid. Zij is in twee weken tijds de derde ingezetene met een zeer hoog inko men, die aan De Bidt ontvalt. Het zal de vraag zijn, of het schoo ne landgoed „Houdringe" als natuur monument behouden zal blijven. NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Verschillende Zwitsersche fabrieken van zijden, halfzijden, katoenen stof fen en pluche tapijten hebben zich vereenigd om collectief deel te nemen aan de a.s. Voor jaarbeurs te Utrecht in de afdeeling meubelen en woning inrichting. TOOROP'S TOESTAND GUNSTIGER. Naar wij vernemen was Zondag de gezondheidstoestand van den heer Toorop gunstiger. De patiënt gaat goed vooruit. MIDDAGUITZENDINGEN VAN HUIZEN. In verband met de vele storingen, welke de uitzendingen van het sta tion Huizen overdag ondervinden op de golflengte van 1840 M. en ook in verband met klachten, welke worden geuit door de abonné's van het sta tion Scheveningenhaven (de z.g. Za kelijke Omroep van P. T. T.), zullen de middag-uitzendingen binnenkort plaats hebben op de golflengte van ongeveer 350 M. aldus bericht de R- K. Radiogids. De toestemming van den Directeur- Generaal der Posterijen en Telegrafie is daartoe reeds verkregen. Het is alleen noodig, dat de daar voor vereischte technische voorzie ningen worden getroffen, waarmede vermoedelijk een maand zal zijn ge moeid. Dit beteekent dus, dat de Huizer zender uit de regionen der grootère golflengten gaat verdwijnen. Voor de bezitters van eenvoudige radio-toe stellen zal het dus weer mogelijk worden Daventry en Radio-Paris zon der hinderlijke interferentie van Hui zen te ontvangen. Inderdaad een winst! Men meldt nader uit 's-Gravenhage: Met den technischen ombouw van den Huizer zender is al een aanvang gemaakt. Naar verluidt zal hiermede nog wel eenige tijd gemoeid zijn en kan men de eerste permanente uit zendingen op de nieuwe golflengte tegen einde Februari tegemoet zien. Wanneer de nieuwe golflengte vol doet, is het zeer waarschijnlijk, dat voortaan ook de avond-uitzendingen permanent op circa 400 meter zullen plaats vinden. Ir. FEBER. De ironie van het lot heeft gewild, dat een dag na de beslissing over de zetel verhouding in den Volksraad de man ter sprake kwam, die door zijn amendement in de Tweede Kamer aanleiding is geweest tot de beweging: ingenieur Feber. Bij de bespreking van de regul arisattovoorataHen, ver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1