SPLINTER DAG-AGENDA. 17 December 1927—15 Januari 1928. Museum ,;DeUakenhal". Tentoonstel ling van Leidsbhe Topografie, door de .Ver" „Oud-Leiden". Donderdag 12 Jan., 's av, kwart over acht, ."Stadsgehoorzaal: 18e Concert van den Leidschen Kunstkring „Vqor 4 Allen". Donderdag 12 Jan., 's av. acht uur. ^Jutszaal, Steenschuur: Dr. van Es, over: „Het. land van de Middernacht zon", voor den Ned. Chr. Vrouwen bond. Woensdag 18 Jan., 's av. acht uur. Graanbeurs: Uitvoering Chr. Muziek gezelschap „Polyhymnia". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 Jan. tot en met Zondag 15 Jan. a.s. waargenomen door de apotheek van 'den heer M. Boekwijtv Vischmarkt 8, Telef552. lederen Woensdagavond 8.309.30 uur, Middelweg 28, zitting van de, Commissie tot bestrijding van den woeker. RECLAME. UITVERKOOP» Vooral komt de uitoefening van het be drijf met „zeilschepen" meer en meer in ongunstige conditie. Het blijkt, dat de uit- rustingskosten, die voor een deel even hoog zijn als die van mechanisch voort bewogen vaartuigen, door de vangstresul taten der zeilloggers nauwelijks meer ge dékt worden., Uitbreiding van het aantal motorloggers, respectievelijk verbouwing van daartoe geschikte zeilloggers, is hier van het gevolg, omdat met motorloggers de visscherij intensiever en langduriger kan plaats hebben. Het aantal zeilloggers wordt derhalve meer en meer ingekrom pen, waardoor deze straks tot het verle den zullen gaan behooren. Maatregelen tegen te vroegen aanvang van de haringvisscherij, waarvoor ook el ders stemmen opgaan, en tegen het vis- schen met netten van geringe maaswijd te, ter verbetering van den vischstand, zouden het bedrijf mede ten goede komen. De haringhandel in 1927. Voor zoover het nog loopende seizoen beóordèeld kan worden, is ook voor dén haringhandel het afgeloopen jaar niet on gunstig geweest. De Hollandsche haring heeft zich op de betrokken markten niet laten verdringen, maar niettemin liet de afzet wel eens te wenschen over, en vooral Duitschland kocht van hand tot mond. Op deze hoofd markt ondervindt de Hollandsche haring onafgebroken de scherpste concurrentie der Engelsche en Schotsche haring naast de goedkoopere, zij het dan ook kwalita tief "geringere, Noorsche haring. Boven dien wint de Duitsche haring meer en meer veld. In Duitschland valt voorts een afnemend gebruik van pekelharing te constateeren en blijkt men voorkeur te gaan geven aan allerlei conserven, in hoofdzaak van versche haring bereid. Naar België, Zweden en Amerika werd regelmatig geëxporteerd, hoewel in ge ringere hoeveelheden als voorheen. Rusland en Polen waren ook dit jaar vrijwel buiten bereik voor de Hollandsche haring. Alle pogingen worden in het werk ge steld, om andere landen, waaronder tropi sche, voor ons artikel te interesseeren, om den haring-export verdere ontplooi ing te verschaffen. De markt bleef gedurende het seizoen vrij van te groote schommelingen. Aan de beperkte vangsten van Juli tot einde September, die geleidelijk afnemers vonden, is het toe te schrijven, dat de la tere groote aanvoeren door exporteurs reeds gedeeltelijk konden worden geruimd. Dé voorraad, waarmede het jaar wordt in gezet, zal derhalve wel zijn weg vinden voor den aanvang van de nieuwe vis scherij. temeer, omdat de Engelsche en Duitsche voorraden slechts matig blijken tengevolge van' verhdudingsgewijze min dere vangsten. In sommige reederskringen heérscht de vrees, dat een meer actieve handelspoli tiek voor den haringhandel een groot ge vaar zal opleveren. Houthandel. In den Houthandel was er over het al gemeen gedurende het jaar 1927 voldoen de werk, vooral het éerste gedeelte, het najaar wa9 daarentegen minder. Het zagerij-bedrijf was niet loonend, doordien het rondhout belangrijk in prijs is 'gëstegen, en dé prijzen voor gezaagd niet in dezelfde mate verhoogd zijn ge worden. In het najaar zijn bovendien be langrijke partijén gezaagd hout van de Oostzee aangevoerd, welke, doordien de vraag afgenomen is, voor te lage prijzen overboord verkocht werden, waardoor de algemeene toestand in den Houthandel be langrijk is gedrukt. Verwacht wordt, dat de financieele re sultaten over het jaar 1928 niet zeer gun stig zullen zijn. Rijnsteen-industrie. In de Rijnsteen-industrie is de toestand tam.elijk stationair. Dé straatklinkers on dervinden groote concurrentie van de ba- saltinetegels, terwijl metselsteen alleen tegen lage prijzen kan worden aan den man gebracht. Schelpkalk-fabrieken. Voor de Schelpkalk-fabrieken is 1927 een ongunstig jaar geweest. Tengevolge van den zeer belangrijken invoer van Bui tenlandsche,' hoofdzakelijk Belgische kalk, was de omzet - van schelpkalk zeer onvol doende. De lage prijzen, mfartegen de bui- tMilandsche kalk kan Worden aangebo den, znaken het voor deze industrie, zeer HET SrOÜtiWLGONQLLUK TE LEIDEN. Bovenstaande foto geeft een indruk van de materieele verwoesting, welke gisteren bij de treinbot- sing nabij de Gevangenlaan alhier is aangericht. moeilijk. Tengevolge van den geringen omzet zijn de önkoslen-cijfersbelangrijk opgeloopén, hetgeen de financièele resul taten nadeelig heeft beinvloed. In dezé in dustrie zal óf een veel soepeler toepas sing van de arbeidswet absoluut noodza kelijk zijn, of'zullen maatregelen getrof fen moeten worden om den invoer van buitenlandsche kalk ëenigszins te stui ten. Doet men dit niet, dan zal deze Na tionale Industrie in den loop der tijden beslist ten gronde gaan. Bouw-directies van het Rijk, de Provin cie, Gemeente-besturen en van alle groote ondernemingen, die iets voelen voor de Nationale Industrie, en van dè superiori teit van dit bouwmateriaal overtuigd zijn, zullen m.i. het gebruiken van Schelpkalk voor werken onder hunne directie ver plichtend moeten stellen. Dakpannen-industrie. In de Dakpannen-industrie werd de pro ductie vrij vlot opgenomen. De uitvoer naar Engeland was,althans voor de fa brieken in ons district, iets belangrijker dan in hét voorgaande jaar. De voorkeur welke verschillende architecten voor hét Hollandsche fabrikaat toonden, was oor zaak, dat in doorsnede een prijs bedongen kon worden, welke hooger was- dan de prijs, waarvoor het Belgische fabrikaat hier in Nederland werd aan de markt ge bracht. Voor kleinere mjnder goed geoutilleer de fabrieken was de toestand aanmerke lijk minder gunstig. Deze ondervonden van de Belgisclïe concurrentie groote hin der. Het sedert kort geheven invoerrecht van 8 pet. op buitenlandsche dakpannen, bleek voor den buitenlandsche exporteur geen noemenswaardig beletsel om voor zijn producten hier een afzetgebied te vin den. In hei algemeen wordt dit toegeschre ven aan het feit, dat vooral in België .de arbeidsverhoudingen gunstiger zij dan ten onzent. (Wordt vervolgd). WAARSCHUWING. Namens dén Officier van Justitie bij de Arrondissements Rechtbank te Al melo, waarschuwt de Burgemeester van Tubbergen tegen den persoon van Bernard Brookhuis, geboren te Losser 1 Mei 1891. Bij vonnis van genoemde rechtbank werd hij d.d. 23 November 1926 ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf en is d.d. 7 September 1.1. op vrije voeten gesteld. Deze Brookhuis heeft reeds meer dere vonnissen wegens diefstal, op lichting en verduistering achter den rug, waarvan hij enkele in Duitsch land heeft gepleegd en ondergaan. Hij is een volmaakt leugenaar, weet daardoor het vertrouwen der men schep spoedig te winnen en licht hen dan op voor alles wat hij maar mach tig kan worden. Bookhuis spreekt behoorlijk Hol- ;landsch, doch meestal met Tvventsch dialect, doch ook zeer goed Duitsch. Hij geeft meestal op genaamd te zijn Wolterink, Wolters, Haring of van der Heyden, doch het is goed mogelijk, dat hij zich ook van andere namen bedient. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Elisabeth Geertruida, d.v. M. Jansen en J. G. Spaa, Berns. Johs Marie, z.v. T. J. B. Hunck en E. J. Reyman, Willem Hubertus, z.v. A. van NVetten en P. J Ammerlaan, Nico- laas Johannes, z.v. D. Kroon en A. L. van Ravesteijn, Daniel la Margretha, d.v. G. H. Teljeur en M. -Lijnslager, Peggy en Angelique, dochters van E. E. Wener en A. C. Luehsinger, Johan na Cornelia, d.v. J. M. van Dorp en M. E. v. d. Blom, Johanna Helena, v. J. B. Vermeulen en M. Daamen. Jo hannes Cornelis, z.v. A. J. v. d. Voorn en J. Hillenaar, Pieter, z.v. A. Zand vliet en H. C. Lens, Maria, d.v. G. Grégsie en M. van Tongeren, Nellie, tl v "H. P, Boom en J. Lucas, Pieter- nell'a, d.v.:A. van Duuren en M. v. d. Pornpe, Jan Wilhelmus Christiaan z. v..W. J. Buring en J. VV. C. Schouten, Gerardus Johannes, z.v. P. v. d. Mey en G M. v. d. Steen, Christianus, z.v. C. Hogenes en E. P. Sluis, Catharina Johanna, d.v. W. P. Schutte en C. J. Knoops, Gerritje. d.v. K. C. W. Dijkstra en M. E. v. d. Nieuwendijk, Willem z v W. de Groot én T. Plomp. Laniber tu.s v. F. Tuythoff en M. J. v Lies hout Simon Johanrie9,z.v. A. Annexe en D. de Tombe, jannetje Maria, l.v. .1 A Esmeijer en J. M de Blanken Cornells, zv. N. van Andel en A. J P. Taurel. Pieternejla, dv. P. Bruinen berg en J. v. d. Wereld. Johanna, civ. C. Spaanderman en M. Rijnsburger. Jan Iiarme, zv. J. L. van Tongeren in J. Montagne. Maarten; zv. ^1. Kuiven- hoven en B. v. d. Zeeuw. Carel, zv. C. Blanspaar en H. Orivlee. Jacoba Adri ans, d.v. J. Kleer en M. Bonte. Geh'u w d: H. F. Nederberges, jin. en 3. v. Wijk, jd. !P. A. Gerse, jm. en E M. A Lut, jd. Overleden: W. v. d. Hoogt, wedr. 70 jaar. W. H. A. E. v. d. Elst- Tak, vr. 58 jaar. H. Mens, man 77 jaar. A. Somerwii, wedr. 83 .jaar. L. Hansen, z. 2 weken. C. Vegt, man 49 jaar. P. Bekkering, zoon 3 weken. H. Stouten, wedr. 86 jaar. P. Winkelaar, ,man 55 jaar. J. Blanker't, man 36 jaar. M. Bo- termans. dr. 2 dagen, R. L. Kallenberg man 65 jaar. A. Ossevoort.dr. 3 weken. J. C. Laterveer-Tegelaar, wed. 89 jaar. M. Marks-Boonr, vr. 70 jaar. A. v. Wel- zen, wedr. 87 jaar. G. C. Vógel-v. Ba tenburg, wed. 92 "jaar. W. Poelwijk, wedr. 87 jaar. M. "H. P. Möllérs, dr 2 weken. P. Noorlander, zoon 4 dagen. Th. Akerboom, man 52 jaar. N. F. Reijst, wedr. 79 jaar. P. Leysten-v. Dil len, vr. 28 jaar. Geslaagd voor het examen Boek houden, afgenomen, door de Vereen. „Mercuriusde heer W. Rensink, leerling van den heer Th. Pynaker. Door A. v. R. is bij de politie aangifte gedaan, van vermissing van een schuit uit een der grachten. Gistermorgen schrok op de Bree- straat het paard, gespannen voor een wagen, bestuurd dooi G. K., voor een reclamewagen, die.uit d:c tegenoverge stelde richting kwam. Het dier maakte een sprong terzijde en vernielde daardoor de glazen schut ting voor het calé „in den Vergulden Turk". BINNENLAND. JAN TOOROP. Men schrijft uit 's-Gravenhage: Omtrent den toestand van den kunstschilder Jan' Toorop. aan wien gelijk -gemeld, de.sacramenten der stervenden zijn toegediend,-vernemen wij, dat de patiënt, die reëels geruimeiï tijd aan vaak: hèvige zenuwaandoe ningen lijdende was, in de tweede helft van December-j.l. door een atta que is getroffen, tengevolge waarvan een instorting heèL- plaats-- gehad. Sindsdien is de toéstand van Toorop zeer ernstig, zoódat er weinig hoop op herstel wordt gegeven. r Men meldt nog nader uit 's-Graven- hage: Jan Toorop heeft twee dagen vóór Kerstmis een beroerte gekregen, die hem bedlegerig heeft gemaakt. Op 20 December had hij nog opgewekt zijn 69sten verjaardag» gevierd. Drie dagen later trof hem de slag, die in zijn naas te omgeving al langen tijd verwacht werd. Op zijn atelier staan een aantal on afgewerkte portretten, o.a. van mevr. Lantz, mevrouw Vattier Kraane en van mevrouw Migno uit Brussel. Er is weinig hoop, dai de meester nog in staat zal zijn dit werk af te maken. De bel van. het huis in de Van Mer- lenstraat staat niet stil. Doorloopend komen vrienden en vereerders vra gen, hoe het er mee gaat. De naaste vrienden alleen mogen den zieken be zoeken. Gisteren is. o.m. - dr. Berlage op bezoek geweest. KINDEREN ALS „AFHOUDER" OP VISSCHERSSCHEPEN. Voorliet Kantongerecht in Den Haag kwamen Maandag de 4U_ zaken voor van overtreding der Arbeidswet door verschillende réëders, die jongens.van nog geen 1'4-jarigen leeftijd op de vis- schërsvloot veelal als „afho.uder" lie ten werken. Als gemachtigde van;de reeders trad op mr. du Mosch. Nadat de "feitelijk tenlastelegging door den .gemachtigde .was erkend, eisclïte dé ambténaar veinhet O.M. voor liét eerste geval een geldboete van 10. Nadat mr, du Mosch er o.a. op ge wezen had dat men in de zeevissche- rij wel gedwongen is om zulke jon gens te nemen, daar ouderen het af- liouderswerk, dat zeer licht is en slechts VA k 2 uur per dag. vergt, niet willen'doen en. bij den kantonrechte^ 'had verzocht, zpó deze.meende dat een vtroordeeling moest volgen, een. boete ONGEVRAAGD ONTSLAG. Gedeputeerde Staten van Xoórd- Lollsnd hebben goedgek. rC. het on- gt .raagd eervol ontsla Vs"d. aan mej. A. KroesNörchner al- gemeeh- te-vroedvrou to Nieuw-Vennep. TWEE NIEUWE SCHEPEN VOOR DE ROTT. LLOYD. Naar het Haagsche Aneta-kantoor verneemt heeft de Rotterdamsche Lloyd den bouw van. 2 motor-mail schepen,. ieder van 18.000 ton bruto, opgedragen aan de Kon. Mij. De Schel de. De bouw van den romp van het eerste schip zal in verband met het gereedkomen, van cl-e. nieuwe sluis te Vlissingen dooi de .Schelde worden opgedragen aan de Scheepsbouw-Mij. Feijenoord. DIENSTTIJDEN SPOORWEG PERSONEEL. Door de /afdeeling Dén Haag van de Ned. Vereen, va.n Spoor- en Tramweg personeel is,- naar Het Volk meldt, in een Maandagavond gehouden vergade ring de volgende motie aangenomen: De afdeeling Den Haag van de Ne- derlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, in vergadering op 9 Jan. 1928, ter bespreking van de overschrijdingen der diensttijdenrege ling van het spoorwegpersoneel bijeen constateert, dat de toestand, waar onder het personeel zijn dienst moet verrichten, thans in een zoodanig sta dium is gekomen, dat dit funest moet werken op een goede uitvoering van clen dienst; dat de diensttijden van 16, 17, 18, en zelfs 20 uren achtereen, en een over schrijding van het twee wekelijksch diensttijd-maximum schering en in slag zijn; dat de inspanning, welke bij derge lijke diensttijden van het spoorweg personeel wordt gevergd, niet zal na laten, zeer ernstig gevaar op te leve ren voor de openbare veiligheid; spreekt hierover haar ernstige af keuring uit, zoowel tegen de spoor weg-directie als tegen het rijkstoe- zicht op de spoorwegdiensten, welk laatste lichaam de overschrijdingen zoo niet tolereert, dan toch niet vol doende hiertegen optreedt; dringt er bij het hoofdbestuur op aan, alle mogelijke middelen aan te wenden, dat aan dezen buitengewoon slechten- toestand van het spoorweg personeel een einde kome. BEZOEK VAN MINISTER HEYMAN. De N. R. C.-correspondent te Brus sel meldt: Heyman, de minister van Nijver heid, arbeid, en sociale voorzorg, bracht Dinsdag in gezelschap van zijn kabinetschef, de Voghel, een bezoek aan "het Holland-huis, waar hij werd ontvangen door den Nederlandschen tijdelijken zaakgelastigde; Ridder Huyssen van Katteridyke en de hee- ren" Bernard Veldhuis en Wolter, voor zitter en secretaris van den raad van beheer van het Holland-huis. De minister legde groote belangstel ling aan den dag voor het handels-in formatiebureau en de talrijke stands, van Nederlandsche en Nederlandsch- Indische firma's alsook voor de diora ma's van Nederlandsche steden* en' In dische cultures, welke de velschillen de zalen van het Holland-huis vullen. Hij verklaarde, dat België er veel geld voor over zou hebben, oni econo mische instituten van het gehalte, van het Holland-liuis in het buitenland te bezitten eh feliciteerde Nederland met de wijze, waarop het, dank zij derge lijke instituten, zijn oeconom'ische ex pansie in het buitenland weet te "be vorderen. MENSCHLIEVEND HULPBETOON. Bij Kon. Besluit is de bronzen eere penning voor menschlievend hulpbe toon en een loffelijk getuigschrift toe gekend aan den heer A. Duffek, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Oostenrijk bij het Hof van H. M. de Koningin, Htwe a seed h ergak etaoin .shrdlu Het was de heer Duffek, die inder tijd, om precies te \yezen, op 27 Augus tus 1C27. een uieji9jö van jaar, uit Gemeentelijke Aankondigingen 11 Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door lien de beslissin gop het ver zoek van de N.V. Fabriek van Ver duurzaamde Levensmiddelen, om vergunning, tot het uitbreiden van de fabriek voor verduurzaamde groenien in het perceel Morschweg No. 00, ka dastraal beltend Gemeente Leiden, Seëtié L. Nó. 1213 ,is verdaagd. Leiden, 11 Japuari 1928. A. VAN DE SANDE BAK HU Y2 FN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Seheveningen afkomstig, gered lieert uit den vijver in den Westbroekpold. r waarin liet kind was geraakt. De minister van buitenlandsché za ken, Jhr. Mr. Beelaerts^ van Blokland, heeft gistermiddag ten departement® van. Buitenlandsche zaken den heer Duffek. de eere-penning en het diplo ma uitgereikt. op te leggen van 0.50 wees de kan tonrechter. mr. Hollander, onmiddel lijk vonnis in cle eerste zaak en ver oordeelde den verdachte tot een gelcl- note van drie gulden. Ook in de overige zaken werd het- jlfde vonnis geveld. TAALZUIVERING BIJ DE POST. De volgende order is uitgevaardigd: „Naar aanleiding van gebezigde zinswendingen in een bekendmaking van welke mededeeling geschiedde aan clen minister, en mede in verband met hetgeen aan het slot van het Voorloopig Verslag op de Postbegroo- ting 1928 is gezegd omtrent het ge bruik van slecht Nederlandsch, heeft Z. Exc. den wensch te kennen gege ven, dat uitdrukkingen als. „is te stor ten", „zijn te overhandigen", e.d. voort aan als aanwijzing van een handeling die moet of behoort te worden ver richt, worden vermeden. Hiermede worden derhalve van het redigeeren van brieven, voorschriften, bekendmakingen en degelijke reke ning gehouden. Men omschrijve dan met: „moe.t" of „behoort", of gebruike de aanvoegende wijs". BUITENLAND. EEN PAUSELIJKE ENCYCLIEK OVER DE GODSDIENSTIGE EENHEID. De Paus lieeft gisteren een Ency cliek „Mortalium animos" uitgevaar digd over de ware godsdienstige een heid. De Paus constateert daarin, dat er een algemeen streven in onzen tijd be staat, om de internationale eenheid der volken grooter te maken. Hij betreurt het echter, dat eenigen een eenheid van politieke orde naar de godsdienstige orde van zaken wil len overbrengen, door den waren gods dienst te vereenigen met valsche gods diensten en door zich wijs te maken, dat'alle godsdiensten gced en prij zenswaardig zijn. Talrijke personen begunstigen on der den schijn, dat zij hoogere goede ren zoeken, een bedriegelijke gods diensteenheid onder de Christenen, vooral diegenen, die zich pan-Christe- nen noemen, aldus ernaar strevende, den grondslag van den Katholieken godsdienst aan het wankelen te bren gen. Tegen deze zoo verdtrfelijke mislei ding roept de Paus de waakzaamheid der bisschoppen in en verklaart de grondbeginselen der ware nastrevens waardige religieuze eenheid. De Paus legt er voorts nadruk op, dat een Christelijke gemeenschap on der geloovigen ondenkbaar is, wan neer een ieder vrij is, op zijn wijze over hat geloof sob j eet zelf te denken. De Encycliek illustreert dit met ver schillende voorbeelden. Uit zulk een tegenstrijdigheid van meeningen onstaat onverschilligheid, gebrekkigs zorg voor den godsdienst en tenslotte het modernisme, dat de dogmatische waarheid niet als abso luut maar als relatief en derhalve veranderlijk naar de verschillende omstandigheden der tijden en veeL vuldige disposities der menschen be schouwt. Daartegenover legt de Paus nadruk op de eenheid van het Katholiek leer stelsel. Tenslotte richt hij een drin gende oproep aan alle in het geloof van hem gescheiden zonen, opdat zij naar het vaderhuis van den opvolger van Petrus terugkeeren. ZOMER TE NEW YORK. Naar de badplaats. New York Amerika is nu een maal het land van de uitersten be leeft thans, na een paar dagen van hevige koude in het Nieuwjaar, een soort van zomerhitte. Iedereen draagt er lichte overjassen en duizenden, die het kunnen betalen zijn voor een paar dagen naar de zeebadplaatsen op Lojig Island en langs de kusten van Néw Jersey getrokken. Op Coney Island, het dichtst bij de city gelegen; stond Zondag een menig te van meer dan 50.000 personen langs het strand om de wedstrijden der. wa tersportclubs gade te slaan. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Tsjang Kaf Sjek, opperbevelhebber der nationalisten. Tsjang'Kai Sjek heeft een manifest tot de nationalisten van Nanking ge richt, waarin hij bekend maakt," dat hij het -opperbevel van het nationalise tenleger-wéér op zich neemt. Hij belooft, zelf de militaire expedi tie tegen het Noorden te zullen aan voeren. Alle communistische manifestaties zar hij uitroeien. Hij besluit met een beroep op alle Chineézen om hem te steunen. Düitsólië, wapenen voor Noord-Cbina. Ée'iï;' te Tsjintou verschijnend blad protesteert er tegen, dat een Noorsvh

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2